Nemzeti Sport, 1937. március (29. évfolyam, 42-61. szám)

1937-03-01 / 42. szám

Hétfő, 1037 március 1. Turay tisztázza a páratlanul meleg helyzetet. Vinczét Turay csúnyán elvágja a 16-oson, a szabadrúgásra csak nehezen kerül a sor, mert a Hun­­gária sorfal nagyon közel áll a­­labdához. Zsengellér ügyesen át­­íveli a labdát a sorfal fölött és Szabó helyett­­ a kapuléc ment. Az Újpest beszorítja a Hungá­riát. Kocsis nagyszerű helyzetben addig állítgat, amíg minden szö­get elzárnak előle. Dudás szabad­rúgása hozza fel a Hungáriát, de Cseh elöl Futó és Szalay egyesült erővel ment. A kapura húzó Ko­csist Biró elgárcsolja az alapvo­nalon. A szabadrúgást Szabó ököl­lel hárítja a kapu elöl. A Hungá­­ria-védelemnek bőven van dolga! Hosszú szünet után a 31. perc­ben „a pihent” Hungária­ csatár­­sor pontos adogatással hoz­za előre a labdát és az újpesti védelemnek szeren­cséje, hogy Cseh lesre fut, mert Kardos szöktetése újpesti kézen akadt el. A játékvezető természe­tesen a lesállást ítélte meg, mint korábbi szabálytalanságot. Biró a 62. percben elgáncsolja Tóthot és Futball felszerelési cikkek szaküzlete KEBLEK ISTVÁH gm.József,körút 13 fa Nemzeti Színháznak­ lest 1-432-51 Kérjen árjegyzéket a szabadrúgást Turay szögletre menti, fejjel. A szöglet után óriási tűzijátékot rendez az újpesti csatársor, rövid egymásután öt lövés akad el a jókor közbelendülő Hungarista lábakon, a végén Kocsis elé tisztán gurul a labda, de a jobbszélső rossz szokása szerint most is ál­lítja a labdát és oda a remek hely­zet. A Hungária védelme majdnem ráfizet a feladogatós kapuki­rúgásokra, mert a szemfüles Ko­csis elcsípi a hátrapasszolt lab­dát Szabó elől, Biró csak önfel­áldozó közbevetéssel tudja útját állani az üres kapura tartó lö­vésnek. Két erőtlen Cseh-lövés után újra az Újpest támad, de már gyengült a nagy nyomás. A 36. perc végén Kállai gik­­szert vét, Müller kapja a labdát, Kardosnak adja, aki testcselezés után Titkosnak tálalja és a bal­szélső ártalmatlannak látszó hely­balszélre csúszott Cseh jobb­lábbal az üres kapuba csa­var. 3:1. Az Újpest kétségbeesetten tá­mad és hatalmas rohama nyomán négy gólhelyzet követi egymást, másodpercnyi időközökben, de a pompásan küzdő Hungária-véde­­lem a holtbiztosnak látszó hely­zeteket is menteni tudja az utolsó pillanatban. A végén a Hungária csatársora újabb rohamokat vezet s ezek a támadások is nagyon veszélye­sek. Az Újpest kétségbeesetten küzd, a Hungária könnyedén tá­mad. Már nem is erőlködik. Az utolsó pillanatban Kardos szög­letet szerez, de ennek végrehaj­tásához már nincs idő. Szögletarány 7:4 (5:2) az Új­pest javára. A HUNGÁRIA ÖLTÖ­ZŐJÉBEN egymást ölelgetik, csókolgatják a játékosok a mérkőzés végén. Schaffer Alfréd is gratulál fiai­nak, de azért van megjegyzése: — Jól küzdöttetek! Egyről azonban le kell szoknotok: ne reklamáljatok folytonosan! Ezért majdnem el is vesztettétek a mér­kőzést. Aschner Lipót, az Újpest el­nöke is átlátogat a hungáriások öltözőjébe. Schaffer Alfrédnak gratulál: — Fogadja őszinte gratuláció­mat Ön is és az egész csapat is. ÚJPESTNÉL nagy a lehangoltság. Általános a megállapítás, vezetőktől, játéko­soktól halljuk. — Nagy balszerencsénk volt! Aschner Lipót elnök vigasz­talja a játékosokat: — Nem baj fiúk, majd legkö­zelebb nekünk fog jobban menni! Nyilatkozatok: KISSET DICSÉRIK Preiszmann Lajos, a Hungária alelnöke: Meg vagyok elégedve­ mondania, hogy ti-ezt nem sza­bad ítélni. Jánossy Béla, az Újpest edzője: Alig mondhatok mást, mint az előt­tem szóló Langfelder igazgató úr. Ha 3:1-re mi győztünk volna, egy szót nem szólhatott volna a Hun- Igárnia. Buta véletlenek sorozata volt ez a mérkőzés! Hóri (sírva): Mást nem mond­hatok, minthogy a helyzetek alap­ján nekünk kellett volna győz­nünk és­­ kikaptunk. Titkos csőrrel szúrta meg a labdát. Na­gyon ravasz lövés volt, ezért csú­szott ki a kezemből a bőr. Joós: Mit lehet mondani­? A gólhelyzetek egész sorozatát ki­hagyták csatáraink. Futó: Aki látta ezt a mérkőzést, az csak csodálkozhat ezen az ered­ményen. Zsengellér: Jobbak voltunk. For­dított eredmény reálisabb lett volna. ~n-------ar ■ K­ORORAK ÓRAGYÁR BUDAPEST. Vili. Tom6u26. zetből, elég hegyes szögből lapo­san lő. Hóri vetődik, úgy látszik, hogy megfogja a labdát, de az végül is a hasa alatt a há­lóba gurul. Gyenge védés. 2:1-re vezet a Hungária! A szemfüles Cseh megszerez egy labdát, amit a kissé lehan­golódó újpesti védők elengedtek, de a jó helyzetet Kardos elrontja. Cseh pompásan ugrik ki a meg­zavarodott újpesti bekkek között s Hári biztosnak látszó gólt ment merész belevetéssel. (39. perc.) Kocsis csúnyán megrúgja Du­dást. A 40. percben Biró szabad­rúgása a kapu elé száll, Kardos tiszta helyzetbe kerül, lövése Futó kezéről pattan a balszélen álló Cseh elé, a Hungária már 11-est követel, de nincs szükség rá, mert a Önnek is meg kell már venni a: NIKOPALL SZIPKÁT! Ha egészsége ér egy fabatkát... Játékban mi, fizikumban ők vol­tak fölényben. Ilyen talajú pályán a fiúk küzdőképességük maximu­mát nyújtották. Jobb talajon azért jobban kijött volna a mi kulturáltabb futballképességünk. Schaffer Alfréd: A körülmé­nyekhez képest elégedett vagyok. Kiss hátvéd játékától el vagyok ragadtatva. Remek volt! Kiss (majdnem sír a boldog­ságtól): Köszönöm azoknak, akik bíztak bennem. Örülök, hogy győztünk és boldog vagyok, hogy ilyen hosszú szünet után ment nekem a játék. Szabó: A parádés nadrágom tönkrement, de egye fene! (Majd súgva mondja:) Csuda mázlim volt... Biró (harsányan): 3:1 a sze­relem javára! Dudás: Amikor futball volt a meccsen, akkor azt mi csináltuk, hiába erőszakoskodtak az újpesti játékosok. A BALSZERENCSÉT EMLEGETIK Langfelder Ferenc, az Újpest igazgatója: Aki látta ezt a mér­kőzést, még ha kék-fehér szem­üvegen keresztül nézte is, annak volt tanúja, hogy az Újpest leg­alább háromszor annyi gólhelyzet­ben volt, mint a Hungária. Mel­lettük állt ezen a mérkőzésen a szerencse, mellettünk pedig a bal­­szerencse. Hjah, ez a futball! A JT-nek döntvényben kellene ki-Két nagy csapat gigászi csatá­ját láttuk ezen a mérkőzésen. A mély talaj ugyan levett sokat a játék iramából, mind a két csa­pat meglátta azonban, hogy hosz­­szú labdákkal kell operálni ezen a talajon és így élvezetes, sok helyzetet teremtő játék alakult ki. Mind a két csapatban voltak gyengébb pontok, ezek azonban nagyjából kiegyenlítették egy­ Fertőzés ellen férfiaknak mást. Az otthon játszó Újpest a mezőnyben fölényt tudott kihar­colni, sőt a II. félidő derekán, különösen az egyenlítő gól után látszólag döntő módon a Hungá­­ria fölé kerekedett. A Hungária védelme derekasan harcolt, de ekkor minden nézőnek az volt az érzése, hogy ezt a mérkőzést Új­pestnek kell megnyernie. Az utolsó negyedóra egészen ellen­kező eredményt alakított ki. Ha Zsengellérnek az a nagy szabad­rúgása pár milliméterrel alább kapja el a felső léc élét, akkor most valószínűleg fordított ered­ményről kellene beszámolnunk. A Hungária védelme azonban nagy­szerűen állta a nyomást és ami­kor a magukat jól kipihent kék­fehér csatárok döntő rohamra in­dultak az utolsó negyedórában, a jebbnek, de mondjuk meg mind­járt: szerencsésebbnek is. Ha ennek az utolsó negyedórá­ban visszafordított mérkőzésnek eredményét elemezzük és annak okozóit keressük, akkor a követ­kező momentumokat kell felsorol­nunk: 1. Újpest csatársora csak a me­zőnyben tudott fölényt kiharcolni. A kapu előtt nemcsak balszeren­csével, de sok hibával is operált. Tóth és Kocsis a várakozáson alul játszott, Vincze sem tudta nyújtani teljes képességeit. Két és fél csatárral nehéz megverni egy Hungáriát. Az újpesti fölény különben is inkább Szűcs ra­gyogó játékára vezethető vissza. A Hungária csatársora ezzel szemben lényegesen kevesebb tá­madásból is jobban ki tudta hasz­nálni a kínálkozó helyzeteket. 2. Míg a Hungária hátvédjei éppen a kritikus pillanatokban tudtak mindent beleadni akcióikba, az újpesti hátvédek a döntő jele­netekben vesztették el szívüket. 3. A szerencse is a Hungária mellé állt ezen a mérkőzésen. Nemcsak abban volt szerencséje a Hungáriának, hogy az utolsó pillanatban bedobott Kis az együttes legjobb emberének bizo­­nyult, de jelentkezett a szerencse biztosnak látszó gólok elkerülésé­­ben és a kék-fehér gólokat meg­előző helyzetek kialakulásában. 4. Végül meg kell állapítani, hogy a Hungária nemcsak testi kondícióban volt Újpest egyen. Tanga ellenfele,­ele nagy lelkierő­­ről, jó csapatszellemről tett bi­zonyságot, amikor Újpestnek 11. félidőbeli nagy nyomása alatt nem vesztette el a szívét. Amikor a csapat már végzetesen kifáradt­­nak látszott, nemcsak ki tudta szabadítani magát az újpesti tá­madás gyilkos öleléséből, de volt energiája ahhoz is, hogy tám­a­­dásba menjen át és ezeket a táma­dásokat olyan nyugodtan és szem­fülesen tudta kihasználni, hogy­­ezzel egy már vesztésre álló mér­kőzés sorsát meg tudta fordítani. A nagy küzdelem nagyban és egészben fair játékot hozot­t. Volt ugyan egy-két kisiklás, de ilyen nagy tétért menő küzdelemben ezt nehéz elkerülni. A Hungária óvatos védő tak­tikával játszott. Szélső fedezetei ügyeltek az Újpest szélsőire. Tu­ray az újpesti középcsatárra vi­gyázott, a két hátvéd pedig biz­tonsági tartalékként szerepelt. Újpest érdekes formációt próbált ki ezúttal. Serest vonta hátra harmadik hátvédnek és így Szűcs szinte minden erejét és tudását a támadásnak szentelhette. Ezút­tal azonban nem a taktikai for­máción múlott az eredmény ki­alakulása. A Hungária csapatában minden dicséretet megérdemel a védelem. Ebben is Kiss, aki gyorsnak, energikusnak bizonyult. Okosan helyezkedett, remekül rúgott. Elsőrangú hát­védjátékot mutatott be. Biró meg­szokott erényeit csillogtatta. Szabó megbízható volt, bravúrok­kal is szolgált. A fedezetsorban Turay még nem érte el régi formáját, vég­telenül szorgalmas volt azonban. Buldogg módjára tapadt Kál­laira, majd Zsengellérre. Dudás zavarosan kezdett, később erősen feljavult. Leszokhatna azonban sportszerűtlen gesztusairól. Se­bes nagy önfeláldozással harcolt végig. A csatársor csak időnkint ta­lált magára, de akkor Cseh for­­télyos labdakezelése, társainak Gólt kell lőni... és nem szabad bekapni Régi igazságok furcsa megvilágítását hozta a rangadó Duna kekszet eszel, egészséges, eres leszel. !**"**», m3 Milyen legyen egy­­ modern bűnügyi film • Legyen olyan, mint a Mefisztó. Operában Izgalmas, lebilincselő, rejtélyes és mégis szellemes, fordulatos könnyed! Olyan elsőrendű színészek játszák, mint Boris KARLOFF és Warner OLAND PREMIER CSÜTÖRTÖKÖN . Rádiósban! a megzavarodott újpesti védelem mellett szinte könnyen érték el győzelmet jelentő góljaikat. Ha a játék képét vesszük te­hát alapul, hamarabb lehetne 3:1-es újpesti győzelmet megin­dokolni. A futballban azonban a gólra váltott helyzetek döntik el a mérkőzés sorsát. És ebben a Hungária bizonyult eredménye­ világ túlsó feléről is elhozza műsorát rövidhullámon az 5-ösöves ORION 55-ös világvevő luxus* super. „ImÉP1 Minden Orion rádió­­fej kereskedőnél kapható GM MMO A rádiókészülékét készségesen bemutatja: MAGY. KIR. UDV. N­AXGSZEP.GYAP­ÜK­, KÁNECZI­ ÚT 60 okos előrevetése, Titkos és Sas lendülete, Müller jó passzai je­lentették­ az értéket. Kardosnak kevés hasznát látta a csatársor. Újpestben a védelem és a csatársor egyfor­mán vethet magára — a balsze­rencse mellett — a mérkőzés el­vesztése miatt. Harsi nagyon el­nézte Titkos lövését, amiből a második — döntő jellegű — gól esett. Egy-két vakmerő bedobó- TUNGSRAM DUPLASPIRÁLLÁMPA Gazdaságosabb áram* fogyasztása révén ‘ C \^Xfrétul (V£ átro /