Nemzeti Sport, 1937. május (29. évfolyam, 84-104. szám)

1937-05-02 / 84. szám, Második kiadás

T­tfae Sxaap, 1937 május 2. Óbuda majdnem meglepetést csinált a lagy­matagon játszó Nemzeti ellen Nemzeti—III. ker. 2:1 (1:0) A kerület meglepő lelkesen­ küzdött Góllövő: Horváth, Kisalagi, Vértes Bernat­ u., 2000 nézi. Játékvezető: Palásti A Nemzeti már régen mezbe öltözött, amikor az óbudai csapat­nak még se híre, se hamva. Végre nagy nehezen összejön 12 játékos, de kiderül, hogy Majsa nem játsz­hat és Halász intéző csak pár perccel a mérkőzés kezdete előtt dönt, hogy Druck­er a balfedezet és Déri a balszélső. A két csapat így áll fel: Nemzeti: Angyal — Kővágó, Tompa — Túri, Balogh, Szalay — Fenyvesi, Kolos, Kisalagi, Bi­­hamy, Horváth. III. Kerület: Budavári — Li­geti, Szebeni — Szádovszky, Tóth, Drucker — Fodor, Schiller, Ko­máromi, Vértes, Déri. NEM IS OLYAN BIZ­TOS, HOGY GYŐZ A NEMZETI... Tíz percen át nem történik semmi a pályán, a tizenegyedik percben a Nemzeti szögletet ér el, Fenyvesi mögé rúgja. A Kerület ügyesen és erélyesen védekezik a lagymatag Nemzeti-támadások el­len. Az első veszélyes lövést fede­zet (Túli) ereszti meg, mintegy huszonöt méterről. A meglepődött Budavári csak szögletre tud men­teni. A játék...g£n...­,nívótlan csap­kodás és tömény unalom. A 18. percben óbudai szöglet után Schiller jó helyzetet ügyetlenke­­dik el. Egy perc múlva Tuli csú­nyán felvágja a kitörő Schillert. Tóth lapos szabadrúgása mellé­megy. A sántikáló Schiller helyet cserél Fodorral. A 24. percben Angyal a labdával túlesik az alap­vonalon, a játékvezető azonban nem látta és nem ad szögletet. Fél perc múlva Angyal a tizenha­toson túlviszi a labdát, amiért egyszerű szabadrúgást rúg Óbu­da. Szádovszky 30 méteres szabad­rúgását Fodor szépen doplerezi az oldalhálóra. Az unalmat csupán durvaságok tarkítják. Tompa és Komáromi egymás arcába boxol, majd Balogh vágja fel Vértest. A 34. percben Kisalagi közelről Budavári kezébe lő. Majd Kolos fordulásból beadott gombáját tol­ja szögletre szépen Budavári. Már úgy látszik, hogy Óbuda ki­húzza gól nélkül, amikor a 45.­­percben Fenyvesi beadását a kapu elé húzódó Horváth közvetlen kö­­zelről a hálóba fejeli. 1:0-ra ve­­zet a Nemzeti. Kezdés és rögtön vége is a fél­időnek. Szünetben mindkét csapat panaszkodik az ellenfél keménysége miatt. A Nem­zetinél a jelszó: széthúzni a me­zőnyt. EGY-EGY DUGÓ ESIK Szünet után már az első perc­ben nagy Nemzeti-helyzetet hagy ki Bihamy. A harmadik percben Kisalagi nagy lövését Budavári reflexszerben, pompásan tolja ki szögletre. A Nemzeti javul. A 8. percben a fürge Fenyvesi elfut, bekanyarodik, s a vonalról küldött puha beadását Kisalagi közvetlen közelről hálóba lövi. 2:0. Tovább is a Nemzeti ostromol. A 16. percben Horváth oldalhálót lő. Óbuda azért nem adja meg magát, szórványosan és olykor­olykor nem is veszélytelenül tá­mad, sőt a 20. percben gólt is ér el. Komáromi—Fodor—Schiller ak­ció után az ügyetlenkedő Nemzeti­­védelem jóvoltából Vérteshez ke­rül a bőr, aki mintegy 8 méterről, felső lábfejjel a felső léc alá vág­ja. 2:1. Kisalagi jelenetei következnek. Két ízben is pompásan tör ki és jól is lő, Budavári azonban remekül véd. Óbuda igyekszik, meglepő lel­kesen támad és védekezik. A ki­törő Vértest Kővágó csak szöglet árán tudja szerelni. A szöglet után Komáromi lufttal old meg gólszagú helyzetet. Meglehetősen kemény, sőt itt-ott durva most a mérkőzés. Sok a fault mindkét oldalon. A 33. percben a kiszökő Kolost Drucker és Budavári csak egyesült erővel szerelt. A 38. percben Kisalagi jó hely­zetben mellélő. A 42. percben He­ves óbudai támadásból szöglet lesz. Schiller szögletrúgása Szalay mellére pattan és onnan újból szögletre megy. (Mintha egy kis kéz is lett volna a dologban.) A második szöglet­rúgása előtt Balogh és Schiller összeakaszkodik. Balogh belefejel Schiller arcába, aki viszont Ba­logh nyaka után nyúlkál. Nemzeti­ támadás közben ér vé­get a mér'Könéé.­Szögletarány 8­:4­ (5:1) a Nem­zeti javára. '■ ,, NYILATKOZATOK: Komor Ödön III. kerület: Schiller sérülése miatt 10 emberrel játszot­tunk. Molnár Ottó Nemzeti: A csatársor 2:0 után elaludt a pályán. A csapat annyit adott ki magából, amennyi ahhoz kellett, hogy éppen nyerjen! BÍRÁLAT A Nemzeti kicsit könnyelműen vette ezt a mérkőzést. Hajszál híján ráfizetett. A meglepő lelkesen és jól védekező óbudai csapattal szemben nagyon keveset adott ki magából a fekete­fehér együttes. A Nemzeti jobb volt és megérdemelte a győzelmet, de Óbuda — ha egy kis szerencséje van — megszerezhette volna az egyik pon­tot. A mérkőzés nem mozgott valami magas vonalon. Csak a kölcsönös durvaságok vittek bele némi élénk­séget. A Nemzetiben csak a fedezetsor volt hibátlan. A két hátvéd, sőt Angyal is néhányszor zavarba jött. A csatársorban Kisalagi feljött a II. félidőben. A támadásokban főleg Fenyvesi jeleskedett. Biham­i, Kolos és Horváth szürke. A kerületben remekelt a közvetlen védelem, élén a pompás formában levő Budavárival. A fedezetsor az első félidőben Tóth vezérletével jól működött, szünet után visszaesett. A támadósor legjobbja Vértes. Dicsér­hető még Déri és Fodor. Palásthy kissé bizonytalankodott. Mit ért Lotsy Közép­­európa futballjához? Lotsy, a FIFA alelnöke Közép­­európa válogatott csapatának vár­ható felállításáról nyilatkozott. Jellemző, hogy szerinte a követ­kező játékosok helye tekinthető biztosnak Középeurópa válogatott­jában: Planicska a kapuban, Sesta a hátvédsorban, Piola a kö­zépcsatár helyén, Nejedly az összekötőben és Sárosi a közép­fedezetben. New­ York Kávéház találkozóhelye 3 A várt fölény helyett csak nehéz küzde­lem után győzött a Hungária Hungária-Phöbus 1:o (o:o) Inkább küzdelem volt, mint játék A Phö­busnak nem volt csatársora Góllövő: Cseh Berlini­ utca, 6000 néző. Játékvezető: Boronkay BAJOK A KÖZÖNSÉG ELHELYEZÉSE KÖRÜL A tornyosuló esőfelhők sem riasztották el a közönséget attól, hogy vállalkozzék a hosszú újpesti utazásra, így azután annyi néző gyűlt össze a Phöbus-pálya néző­terén, hogy azokat a nézőtér pri­mitív körülményei között a rende­zőség a legnagyobb jóakarattal sem tudta elhelyezni. Kínos jele­netek adódtak­ emiatt a tribün előtt. Többen nem tudtak drága pénzen megváltott ülőhelyükhöz jutni, akik pedig leülhettek, azok­nak nagy részéről elvette a kilá­tást a hely nélkül maradottak sűrű sora. A rendezőség kisegítő pa­dok beállításával úgy-ahogy segí­tett a bajokon. A Phöbus vezetősége fényes tanújelét adta sportszerű gondol­kodásának és áldozatkészségének, amikor a játékteret gyepesítette. Most már azonban halaszthatatlan teendőjévé vált a nézőtér meg­felelő kiépítése! Enélkül nagy meccset többé erre a pályára hozni nem lehet. SPÉCI EGY KIS ELŐ­­MOZGÁST VÉGZETT A Hungária öltözőjében jó han­­gultaban készülődnek a játékosok. Arról beszélgetnek, hogy milyen gyenge nívójú játék folyik a Nem­zeti­ III. kerület mérkőzésén. Schaffer bejön az öltözőbe, ba­rátságosan üdvözli a játékosait s újságolja, hogy gyalog jött ki a pályára a Lövölde­ térről. 70 perc alatt tette meg az utat. Élénk feltűnést kelt Turay Jóska remek tavaszi felöltőjével. Gratu­lálnak neki, hogy milyen jó ízlése van. Nevetve válaszol: — Ketten is siratják. Aztán még viccesen mondja, hogy két embert vert meg érte. Fischer Vilmos, a Hungária Bécs­­ben élő alelnöke is bejön az öltöző­be s a következőket mondja: — Fiúk, Bécsből jöttem a mér­kőzésre, szeretnék szép játékot látni. Aztán Brüll elnök jön be az öl­tözőbe, ő csak nyugalomra inti a fiúkat. A Phöbus játékosai csendben ké­szülődnek. Bányai edző ott fogla­latoskodik közöttük, s a következő­­­ket mondja nekik: — Fiúk, csak úgy, ahogy meg­beszéltük. Brüll elnök ide is belátogat s nagy csöndben a következőket mondja: — Fiúk, testvérek vagyunk, le­gyünk testvérek a mérkőzés alatt is, sőt utána is. Akár mi nyerünk, akár maguk nyernek. Szófián háromszoros éljent ve­zényel a kék-fehérek illusztris el­nökére. Elsőnek a Hungária fut ki kék­­fehércsíkos ingben. Szabó a rikító sárga ing helyett kéket húzott magára, mert a Phöbus játszik sárga ingben. P. Szabó és Sebes a kapitány, P. Szabó választ. A szél nem fúj, a nap nemi süt, mindegy! P. Szabó rövid habozás után az Újpest felé eső kaput választja. A csapatok felállnak: Hungária: Szabó — Kiss, Bíró — Sebes, Turay, Dudás — Sas, Müller, Cseh, Horváth II., Titkos. Phöbus: Csikós —Wéber, Fekete — Gombkötő, Megyeri, Titkos II. — Béky, Szikár, Szófián, Turay NI., P. Szabó. Változatos, izgalmas szép játékot látunk az első negyedórá­ban, gól nélkül A Hungária valamivel többet támad, de a Phöbus nem kevésbé veszélyes. A 4. percben Cseh lab­dájából szöglet lesz. A szöglet után pár húzás után Sas irtózatos erejű bombát küld Csikós kapujára. A kapus szépen fogja a labdát. A 7. percben P. Szabó és Turay I­. ügyes páros akciót vezet, amely­nek végén P. Szabó jó helyzetben hibáz. A következő akcióban újra P. Szabó fut el, beadása Békyt teljesen tisztán találja öt lépésre a kaputól, az utolsó évtized legnagyobb gólhelyzete, de Béky élesen lő, ahelyett, hogy helyezné a labdát és a felső kapufa kivédi a biztosnak látszó gólt. Fél perc múlva a Hungária „egyenlít”, ez már nem olyan nagy helyzet, mert Csehnek mesz­­szebbről kell mozgó labdával lőni és lövése a kapu mellé kerül. A Hungária egyik támadása közben Turay 30 méterről küld bombát a Phöbus kapujára, Csikós csak szög­letre tudja ütni a labdát. Azután Kiss szereli túl keményen Turay II.-t. A szabadrúgást a Hungária védelme ügyesen teszi ártalmat­lanná. A következő 15 perc sem hoz dugót A második negyedóra elején van néhány paprikás Phöbus-támadás. Ugyancsak van dolga a kék-fehér védelemnek! A 18. percben Cseh kihomorít egy veszé­lyes labda előtt, oda a helyzet. A másik kapunál Szófián feje­sei teremtenek jó helyzeteket, köz­ben azonban Szófián és Turay Is. alaposan eltologat egy jó táma­dást. A 24. percben Wéber beug­rik a támadó Dudásba. Titkosnak oldalról jövő lapos szabadrúgását Csikós szépen fogja. Bíró kezelése miatt Gombkötő szabadrúgást irá­nyít a Hungária ellen. Az akció reménytelen addig, amíg Békyhez nem kerül a labda. Ekkor javul a sárgák helyzete, de a szélső csa­tár beadása kihasználatlanul su­han el keresztbe Szabó kapuja előtt. A 27. percben Horváth N­. jó labdával ugratja ki Cseh N­.-t, de a középcsatár lövése gyenge és így Csikós könnyű zsákmánya lesz. A játék a második negyedórában is változatos és izgalmas volt. Hol az egyik, hol a másik kapu előtt cikázott a labda. Szünetig a Hungária tetszetősebben har­col, a sárgaingesek önfeláldozóbban A 32. percben Kis hátraperdült rúgása ijeszti meg a Hungária táborát, de Bíró javít. A 35. perc­ben partdobás után Sas remekül elfut beadását először Horváth lövi, a visszapattanó labda nagy zavart kelt a Phöbus védelmében. A labda nagyot csattan, egyesek kezet reklamálnak, de a játékvezető tovább engedi a játékot. Gombkötő szabadítja fel a Phöbus kapuját. A 39. percben P. Szabó hosszú labdáját szögletre védik. Bíró fejeli ki a szöglet­rúgást. Még mindig hullámzik a játék. Egyik csapat sem tud a másik fölé kerekedni. A Hungária néhány játékosának nagyobb egyéni klasszisa révén tetszetősebb játékot mutat, de ezt teljesen ellen­súlyozza a kék-sárgák önfeláldozó küzdőképessége. Különösen jól játszik a Phöbus hátvédpárja, Wé­ber egyike a mezőny legjobbjainak. A 42. percben Béky átmegy Dudáson és ha Szikár nem a beteg lábára kapja a labdát, akkor nagyon meleg lett volna a helyzet Szabó kapuja előtt. A 44. percben Titkos behúz, elszalad és remekül teszi ki lyukra Cseh II.-t. A középcsatár most már bombalövést ereszt meg, amely a jobboldali kapufa irányába süvít. A nézőtérről nem látni, hogy a labda a magát odadobó Csikósról vagy a lécről pattan-e ki. A játék­vezető nyilván a kapus labdaérinté­sét látta, mert szögletet ad és ítélkezését reklamálás ellenére is fenntartja. Az utolsó perc nem hoz újabb izgalmakat. Schaffer felcserélteti összekötőit Szünetben a kék-fehér öltözőjé­ben Schaffer figyelmezteti a já­tékosokat a hibákra. Bírónak azt mondja, hogy ne sokat cicázzon a kapu előtt, hanem kapásból rúg­ja a labdákat. Horváth II.-t is figyelmezteti, hogy nyugodtan játsszék, ne féljen és jöjjön, mi­kor a kapu elé ér. Aztán mielőtt kimennek, odaszól Müllernek, hogy játsszék ő a második félidőben balösszekötőt, Horváth II. pedig jobbösszekötőt. A Phöbusnál Barna Sándor el­nök buzdítja fiait: — Egy kicsit több lelkesedés- Ne legénykedj a legtökéletesebb fertőtlenítőszer férfiaknak. nélkül­e Into