Nemzeti Sport, 1938. január (30. évfolyam, 1-21. szám)

1938-01-03 / 1. szám

Három portugál gólra a Hungária csak Kardos dugójával tudott válaszolni és a kikapott Sporting—Hungária 3:1 (0:0) Kalmár balösszekötő volt A göröngyös, rossz pályán a Hungária támadásai nem tudtak kibontakozni — Távirati jelentésünk — . (A kék-fehérek újév napján a legjobb lisszaboni csapat, a Spor­ting ellen játszottak. A Sporting ■a lisszaboni csoport első helyén áll.­­Mögötte második a ranglétrán a Benfica ,- harmadik a Belenen­­ses. A Belenenses, ellen 1:1-re ját­szott a Hungária. A Benficát 4:0 arányban győzték le a kék-fehé­­rek. A harmadik lisszaboni mér­kőzésről az 1. f- bői részletes jelen­tésben számolunk be:) . - Lisszabon, január 1. 10.1­00. néző előtt M­­ahufel Ale- Eismndre sípjelére, a következő összeg föállításában-- állt fel a Hungária szombat délután: Szabi­ —| Kis, ■ Bíró .— Sebes,­­ Tur­ay,^ ' Dudás — Sás., Müller, Kár­dog,­ Kálmán, Titkos. Végig borús­ időben, havas pá­lyán folyt le a játék. A pálya ször­nyű állapotban volt. Az amúgyis göröngyös, elhanyagolt talajt a hó még jobban kikészítette s a Hun­­­­gária-csatárok finom szöv­ényei (kombinációi) a gyatra talajon rendre „rosszra mentek”. Az első félidőben mi kezdünk jobban. A Hungária nagyobb tu­dását azonban a Sporting lelkes és energikus védőjátékkal ellensú­lyozza. Sokat támadunk, sokkal több gólhelyzetünk van, de egyi­ket sem sikerül gólra váltanunk. A második negyedórában kiegyen­lített a játék. A portugál játéko­sok sokkal gyorsabbak, mint a mieink. Ha egyenlő eséllyel indul­nak a labdára a mieinkkel, akkor rendszerint portugálé marad a bőr*. Ennek ellenére mos­t a játék meglehetősen nyílt. Az utolsó ne­gyedóra változatos nyílt játékkal telik el. Technikában mos­t is ellen­felünk fölött állunk, de hiába a nagyobb tudás, hiába van most is többet támadásban a csatársor, gólt nem sikerül szereznünk. A félidő gól nélkül végződik. Fordulás után már itt a baj. A portugálok rákapcsolnak, lerohan­ják védelmünket. A csapat kap­kodni kezd, a göröngyös talajon sehogy sem találja fel magát s ezt a megingást a portugál csatársor ügyesen kihasználja­. Már az első percben gólt kapunk. Pireza, közeli fejese után Szabó már­ hiába ug­rik, 1:0-ra vezet a Sporting. A Hungária továbbra is kapkodva j játszik, Szerantesáre Szabó, a hé­­t igén van. 'Pompásan‘40-es éjformás­' után több lövést. Az első negyed­óra elteltével kissé összeszedi ma­gát a kék-fehér gárda. Már többet támad, gólt azonban mégis újra a Sporting ér el. A 20. percben vé­delmünk könnyelmüsködik, Pireza kitör, kihasználja a védelem hibá­ját és közelről védhetetlenül bom­báz a hálóba. 2:0. Ez a gól mint­ha egy kicsit felrázná a csapatot. Csatársorunk néhány szép táma­dást v­ezet és a 22. percben Kardos szépít is az eredményen. 2:1. Igyekszik a gárda, szeretné meg­fordítani az eredményt, de minden hiába. Semmi sem akar sikerülni a csatároknak. A Hungária egyre zavartabban, a­­ Sporting egyre magabízóbban játszik. Az utolsó negyedórában már reménytelen a helyzet. A 16-osig még el-eljutnak a kék-fehér csatárok, de ott már nincs elég erejük, főleg pedig ön­bizalmuk a lövésre. A portugál vé­delem keményen és határozottan rombolja szét a magyar támadók minden gólszerzési kísérletét. Van ugyan egy-két helyzet most is, de­­ó lövések irányzékával is baj van. A 40. percben beteljesedik a végzetünk. A Hungária támad, két hátvédünk túlságosan előrehúzó­dik, a Sporting középfedezete a szabadon hagyott Peyroteo elé vágja a labdát. A portugál csatár elrohan, Szabó már nem tud bele­avatkozni az akcióba. Bekapjuk a harmadik gólt is. 3:1. Az utolsó öt percben akad még néhány kísérletünk, de ezekben sincsen kellő erő. Nem hozhat gólt egyik sem. Annál veszélyesebbek a portugál csatárok lendületes ro­hamai, védelmünk azonban most már nem hibáz. Rossz napot fogott ki a csapat. A csatársornak nem mentt ma a játék. Sem kellő energia, sem ele­gendő lendület nem volt a támadá­sokban. A fedezetsor volt a csapat legjobb része. Nem a fedezeteken múlott az eredmény. A közvetlen védelemre sem lehetne különösebb panasz, ha két szörnyű hibát nem vétett volna. Ennek a két hibának azonban két dugót köszönhetünk , így a védelmet sem lehet dicsér­nünk. Meg kell adni, hogy a talaj nem kedvezett a mi csatáraink stíl­­usának. A göröngyös­­ talajon a lapos passzok­ sorban irányt vál­toztattak és rendesen ellenfélhez tévedtek. Jobb talajon minden bi­zonnyal más lett volna az ered­mény. Hungária — Fodor Henrik dr. TM Minden szelvényhez 10 fi­- 8- Napoli-Torino (1:1, 1:0) ........................................................................­­.......... A szelvénynek január 2-án: 1. Millwall (III.)—Manchester City (I.)............................................... *--------H szombaton déli 12 (!) óráig #­s e­ml­l1 szerkesztőségünkbe kell ér- 2. Swansea Town (II.)—Wolverhampton W. (I.) ................... § kezttie . f v || bSW ^ 3. Tottenham Hotspur (II.)—Blackburn Rovers (II.)...*.......... -—1— -------| króm­réáű zsíros bőr­­geszerer varrás-*—. 1________p 24’—től w? fenti minő- — _.Kn u______ .. p 24 ^-tól ^piyacoc masztássnL-FgB -tól Kücsipö .~lsp ir^t/u IP 'Api -• A ' . £n.Y-U. } 53. O.mre ügy* • i! Remek télikabátok készülnek Szabó Adorján­nál VI., Nagymező­ u. 19. Telefon 327 — 895. S5»I I nmn Pt A beküldés aláveti magát a A párosítások után ad­ójelben közöljük az (ta­z i, illetve a tavalyi eredmé-1 ■■■ IP pályázati feltételeknek. nyékét, feltéve, hogy a két csapat beszél, illetve tavaly tavasszal talá -1 ■ k az­ott eltomással­­ Az angol mérkőzések mind kupameccsek, az egyeen-[ il­letek neve után ■feltüntetjük azt, hogy az illető egylet hányadik ligába® I - a játszik és közülük utolsó ligabaj­noki találkozásuk­ eredményét is.I BTI 1. Chelsea PJ—Everton (X.) (1:4)­­­­ ■Ji L Aki hetenként 5 szelvénynél S. Derby County (I.)—Stoke City (I) (1:8) ..................................... •........... __ többet küld, tartozik min- • ■p EJjí den szelvényre az alábbi he- J. Brantford (I.)—Fulham (IX.) • .................... —-------­H ■ lyen keresztet tenni. m Jjjj - 4. Arsenal (I.)—Bolton Wanderers (I.) (0:1) ......................................................... —— ——----------------1— s1. Portugália—Magyarország, végeredmény ............................................................... .. Portugália—Magyarország, I. félidő eredménye ............................................. gm 7. Málta válogatott—Ferencváros .................... -------­ ■BS1 téres bélyeget kell mellé* ig kelni. ■ PÓTVERSENY Csak valamelyik mérkőzés elmaradása, vagy holtverseny esetén­­kerül számításba. trr.vm Holtverseny esetén sorrendben vesszük figyelembe a pótmérkőzéseket mindaddig, itt, amíg a holtverseny el nem dől. o­kozódik, a 20. perc táján a Fe­rencváros erősít. Most teljes erő­vel játszanak a fiúk s a 24­ percben­ Toldi ismét összjáték után ér el gólt. 5:1. A 32. percben Kemény nagy­szerűen kapcsolódik be az egyik támadásunkba s az eredmény: az összjáték után ezúttal általa érünk el gólt. 6:1. A csapat most kissé enged az iramból, a fiúk takarékoskodnak az erejükkel a vasárnap mérkő­zésre, de nincs is szükség a teljes erőbedobásra, mert a gólzápor így is folytatódik. A 33. percben­­ Toldit szöktetik s Toldi belövi az ötödik gólját! ■ 7:1. Két perccel később, a 86. percben Sárosi összjáték után a nyolcadik gólt lövi, majd ez az ak­ció a 42. percben megismétlődik, ezúttal azonban Toldi, céloz a há­lóba. 8:1. Az utolsó, a 45 percben a ten­gerészek támadnak s Frigieri­ossz jó fékből szépít. 9:2. A v lapatunk ragyogóan ját­szott az egész mérkőzés folyamán, s csupán az I. félidő végén esett­­ vissza néhány percre. Különösen Toldi volt nagyszerű, főleg ered­ményes. (Ha­t gólt lőtt!) Ha Dixe játékvezetőnek több érzéke lenne a lesállásokhoz — mindkét oldalon rosszul ítélte meg őket —, akkor az eredmény ismét ké­t számjegyű lett volna. Ferencváros. — Rauch­­maul Emil. SÍPROPAGANDA! a——■— n—^—Magsa 200 síkészlet «*cr) 14.80 helyett P 11 200 pár sícipő 2950 helyett P MINDEN SPORT VIII.RÁKÓCZI-ÚT 67­ 0 HÍ A P^BAzó neve: ----------------------------------------------------------------------------------------------­JIL W ® Címe:--------------------------------------------------------------------------------------------------------------­ Toldi bal­lóst lőtt a máltai tengeri válogatottnak Ferencváros—Navy 9s2 Ellenszélben jobban játszottak a re­d­fehérek, mint hátszéllel Góllövő: Toldi, Toldi, Johnson, Sárosi dr., Toldi, Toldi, Kemény, Toldi, Sárosi dr., Toldi, frigieri — Távirati jelentésünk — (A Ferencváros — La Vallettából érkezett jelentés szerint — január 1-én játszotta harmadik mérkőzését Máltában. Eredetileg a St. Georges lett volna a zöld-fehérek ellenfele ja­nuár 1-én, de a St. Georges ellen már karácsony másnapján játszott a Ferencváros s így újév nap­jára a Navy ellen állt ki. A Navy — a máltai tengerészválogatott — az eredeti műsor szerint csak ja­nuár 6-án lett volna a zöld-fehérek ellenfele.­ La Valletta, január 1. A Navy csapata ellen 9:2 arány­ban győztünk. Fél­időig 3:1-re vezet­tünk. 8000 néző előtt pompás napsüté­ses, bár szeles idő­ben, száraz, földes pályán, álltunk ki a mérkőzésre. A mi csapat­összeállításunk a mérkőzés folya­mán így festett: Háda — Tátrai, Korányi — Hámori, Polgár, Lázár — Táncos, Kiss, Sárosi dr., Toldi, Kemény. A választáskor nekünk kedvez a szerencse s ez csak azért lényeges, mert nagy szél volt. Az I. félidő­ben mi széllel hátban játszunk. A játék a Ferencváros nagy fölényé­vel indul. Minden tekintetben ura vagyunk a mezőnynek. Csapa­tunknak nem is kell teljes erőből küzdenie, mert az ellenfél ritkán jön át a félvonalon.1- Az első gól kissé várat magára, végre a 19. percben Toldi szögletrúgás után megszerzi. 1:0. A játék képe továbbra sem vál­tozik. A közönségnek roppant tet­szik a Ferencváros technikája s ezúttal a védelmünk is jól taktiká­zik. Néha ugyan túlzásba viszik a lesre való állítást s ez csak azért baj, mert Dixe játékvezető kissé gyenge a lesállások megítélésében. A 32. percben Toldi messziről nagyszerű lövést ereszt meg, amely azután gólt jelent. 2:0. Az ellenfél fokozza az iramot, játékuk lelkesebb lesz s öt perccel később, a 37. percben a tengerész váloga­tott csatársora is szépen játszik össze­s a kiszöktetett Johnson gólt ér el. 2:1. A 44. percben viszont a mi csa­társorunk vezet remek támadást s az összjáték eredménye: Sárosi gólt lő. 3:1. Szünet után mi játszunk ezel ellen s most sokkal jobban megy a játék. Ezt egyébként Sárosi már a szünetben megjósolta. Most szin­te ragad a labda a Ferencváros­­ját­ékosok lábához, ismét olyan fö­lényben vagyunk, mint az I. félidő elején s a 7. percben Toldi össz­­játék után a hálóba 16, 4:1. Sokáig folyik az oktató játék, amely azonban csak s­kkor vezet igazán eredményre, amikor a csa­pat rákapcsol. Az iram folyton fo­ Sebességmérőjét megjavítja OR­GYAR, Törnő­ u. 26. Hétfő, 1938 január 3. Pályázati üzenetek Több pályázón­ boldog új évet kivont szerkeszt­őségünknek. Jókívánságaikat kö­szönjük és ezúto­n viszonozzuk A III. számú szelvényen szerepelt mér­kőzések közül többet törölni kellett a mérkőzés el­mar­adása, illetve előrehozása miatt, így a St. Georgei—Ferenc­város* FC Porto—Hungária, Army—Ferencváros és CA Casablanca—Kispest tervbe vett mérkőzéseket töröln­ünk kellett. A ver­senybe csak a következő hét mérkőz­és számít be: Sporting—Hungária 3:1, Arse­­nal E­ver­ton 2:1, Brentford—Bolton W. 1:1, Manchester C.—Wolverhampton W. 2:4, Derby C.­—Lh­icester C. 0:1, Liverpool —Chelsea 2:2, Middlesbrough—Sunderland 2:1, Csontos István—Krumprecht. Nincs iga­zuk, mert csak 25 pontot szereztek. A Sunderland—Huddersfickl T. mérkőzésre a kérdéses Szelvényen ugyanis nem 2* 1-t, hanem 1:0-t tippeltek. Az 5 pengőt is sze­rencsével nyertek, mert h­iszen nem írták rá a szelvényre a nevüket, m­i azonban még ide­jében észrevettük ezt. — Beszédes Gy.: Nevű munkatársunk. — Horváth Antal: Nem dohány­zunk. A teljes ös­szeget Elküldjük. Nálunk az a szó most is. jelen . -- Molnár B.: Rendbeli. —* Fe­­hér János: Rendben* — Pálmai János A lap postán megy, előbb azonban felé kell küldenie az előfizetési díjat. Ha a heti versenyben nyer,* akkor éppen úgy vesz részt tovább is a versenyben, mint­ha nem nyert volna. Elképzelhető az, hogy valaki mindkét csoportban niyer. Ebben az esetben választhat. Ha valaki nyer a főversenyben, akkor nyerhet egy­­úttal a rekord- és telitalálat versenyben is. _ Mátéffy Rezső: A kérdésed Eze­lvén­nyem a Sunderland—Huddersfield mérkő­­z­ésére nem 2:1-t, hanem 1:2-t tippelt. A föb­bi szelvényein tippelt 2:14. A szelvé­­ny­eket szerkesztőségünkben bármikor ia betekintheti. — Szombati—Réti: Üdv. — Bálint J.: A Phöbus—Nemzeti mérkőzés eredménye nem 4:1, hanem 4:2 volt s így I. sz. szelvénnyel csak két telitalá­latot ért el. — Rácz István: 32 p. — J­­uszkó I.: 34 p. Juszkó J.: 36 p. — Fehér I.: 30 p. Fáik Ferenc: 32 pontot szerzett az L és II. számú szelvénnyel. — Hűvös And­rás: Telitalálat az, amikor pontosan el­találja az eredményt, tehát például 5:1 az eredmény s ön 5:1-t tippel. Egyszerű találat az, amikor öt más gólaránnyal találja el a győztest, vagy a döntetlen eredményt. Például az eredmény 5:1 a Hungária javára s on 3:1-t tippelt a Hungária javára. Vagy az eredmény 2:2 s on 1:1-t tippelt. —• Gflied K.: Rendben, — Molnár I.: Rendben.