Nemzeti Sport, 1939. május (31. évfolyam, 86-106. szám)

1939-05-19 / 99. szám

9 Az első félidőben remek játékot produkált a BLASz ifi­válogatottja BLASz ifi válogatott— Déli LASz ifiválogatott 6:1 (6:0) Hungára-út, 5000 néző. Vezette: Hertzka. Mindkét öltözőbben­­nyugodtan ké­­szülődne­k az ifik a® összecsapásra. A BLASz ölözőjébe belátogat Gu­­denus Hugó báró, a volt ifikapitán­y. Nagy szeretettel üdvözlik. Fröhlich Sándor ifikapitány­ mondja: — Most én szurkolok úgy, mint annak­ idején te szurkoltál. BLASz: Csintalan — Nagy I., Ónodi — Nagy II., Kéri, Kónya — Suhai, Füstös, Berzi, Konrád, Né­meth. BLASz: Dósai — Horváth I., Széli — Tóth, Szendi-Horváth, Sebők — Simon, Horváth II., Petii, Krizsán, Halasi. Az első félidőben nyomasztó a BLASz fölénye, a pestiek szinte állandóan támadnak. A vidéki ifik bizony alig-alig látogatnak át a fél­­vonalon. Egymásután esnek a gólok, amelyek rendszerint igen szép ak­ciók következményeképpen születnek meg. Az első félidő gól­lövői: Berzi (3), Németh, Suhai, Konrád. A má­sodik félidőben erősen feljönnek a vidékiek,­ ami főleg annak tulajdo­nítható, hogy a BLASz-játékosok fölényeskedve, elbizakodottan ját­szanak. Most sokat támadnak a dé­liek és nem annyira egyoldalú a já­ték. A mutatott játék alapján ebben a­­fél­id­őban a vidékiek még szebb eredményt érhettek volna el. Ebben a félidőben a góllövő Krizsán volt jó: Onódi, Nagy N­., Suhai, Füs­tös, Bergi és Németh, illetve Hor­­­­v­í­th Szendi,Horváth, Sebők, Si­mon, Péli és Halasi. Frölich Sándor, a BLASz ifjú­sági kapitánya: Az első félidőben komolyan vették a fiúk, a második­ban ké­nyelmeskedt­e­k. Borbély Dénes, a BLASz ifjúsági kapitánya: Az első félidőben a fiúk­ nagyon szurkoltak, A­ másodikban már jól játszottak. 300 pár futballcipsi 36—46-os számig 3ERINGER ISTVÁN sportfizset és üzem VIIL. József-krt 44. T.: 1-461-00 (József­ u. sarokház) ­Rosszmájú A BLASz ifjúsági csapatában egész sereg ismert futballista ját­szott. Az egyik néző fel is kiál­tott : — Örülök, hogy ilyen remek NB és NBB u­tánpótlása vám az ifjúsági gárdának... Gyetvai vasárnap már játszik — Saját tudósítónktól — A magyar—ír mérkőzésen beszél­gettünk Gyetvaival. Ezt mondotta: — Pénteken délelőtt iszapfürdőt veszek, délután kimegyek az edzésre és úgy érzem, ho­gy vaetárnapra rendbe jövök és játszhatom Szege­den. Cégliga válogatott—Léva város váloga­­tott mérkőzés lesz pünkösdkor Léván. VESZÉLYBEN FOROG a déli alszövetség vasárnapi fordulója­ A déli JT játékvezető küldő bizottsága u­gyna­is lemondott s a vasárnapi mérkő­zésekre már nem küldött játékvezetőket. Tekintettel arra, hogy a déli JT egész vezetősége már régebben lemondott, így nincs szerv, amelyik intézkedjen. Az ügyet most a JT központja vette a kezébe és Bu­dapesten csinálják majd meg a küldést. SSE-pálya Salgótarján Máj­us 21-én, vasárnap délután negyed 6 órakor Salgótarján SE­­Újpest Nemzeti Bajnoki mérkőzés A Nemzetiből Balogh, Túri és Horváth erősí­tette Ipolyság csapatát, a BLASz váloga­tott mégis fölényesen nyert Budapest am. vál.— Ipolyság 50. (2:1) Ipolyság, 1000 néző. Vezette: Burkó (Léva). Ipolyság, május 18.­­A nagy hőség ellenére is élénk ér­deklődés közepette zajlott le a mér­kőzés. A kölcsönös üdvözlés után így állott fel a két csapat: Budapest: Gyuris — Lőrinczi, Gazdag — Nagy, Mezei, Ádám — Moszt, Sütő, Keszei, Horváth II., Jobbágy. Ipolyság: Oroszlány— Barát III. Barát I. — Weisz, Balogh (Nem­zeti), Bereczky — Lengyel, Gyurász, Túri (Nemzeti), Horváth (Nemzeti), Gál. A budapestiek meglepetéssel fede­zik fel az ellenfél csapatában a Nemzeti három jelességét, Horvá­­thot, Turit és Baloghot. Itt katonás­­kodnak s így kerültek a csapatba. Nap és szél ellen játszik az első félidőben. Budapest csapata, mégis már a 3. percben készés gólt sze­rez. 1:0. Változatos játék után Jobbágy remek fejese viszi a labdát az ipolysági kapuba, 2:0. Nem sok­kal utána 11-es Budapest ellen, Balogh azonban alar­osan mellé vágja a labdát. A 14. percben Len­gyel eredményes. 2:1. Szünetig még sok érdekes támadás fut, de újabb gól már nem esik. Félidőben Keszéi kiáll, Sütő húzó­dik a helyére, jobbösszekötőnek pedig beáll a Ganz Re­rény­ije. A 8. percben Sütő 3:1-re javít. Öt perc múlva Jobbágy talál be az ipolysági kapuba. 4:1. A 25. percben pedig Horváth lövése nyomán akad meg a hálóban a labda. 5:1. Budapest csapata biztosan nyert. A csapat és a mezőny legjobb em­bere Mezei volt. A két hátvéd­­meg­bízhatóan játszott, a fedezetek ellen sem lehet különösebb panasz. A csa­tárok közül az első félidőben Moszt, a másodikban Jobbágy remekeit. Sütő a jövő embere. Ipolyság csapatában természetesen a három Nemzeti-játékos vezérke­­dett. Kívülük még Lengyel tetszett. Budapest csapata este 7-kor vo­natra ült, hogy már éjfél előtt Buda­pestre érkezzék. Iván Ferenc dr. Nincs még csatár­sora a Hungá­riának — Saját tudósítónktól — A délutáni válogatott mérkőzé­sre való tekintettel a Hungária csütör­tökön délelőtt tartott edzést. A vá­logatottak és Kardos kivételével minden kék-fehér játékos részt vett ezen az edzésen. Kardost szolgálati beosztása akadályozta a megjelenés­ben. Több, mint egy órán keresztül erőnléti gyakorlatozást tartott Braun edző a játékosokkal. Az edzés után Bryan edzőtől a Nemzeti elleni összeállítás felől érdeklődtünk, s az alábbi választ kaptuk: — Nincs még csatársorunk a Nem­zeti ellen. A közvetlen védelem és fedezetsor összeállítása, ez lesz: Szabó — Kis, Bíró — Négy­esi, Tu­­ray, Dudás. .4 csatársor összeállí­tása, attól függ,­­hogy Kardos és I.Titkos mulatja-e a játékot. Ha mindketten vállalják, akkor így áll fel a támadásom))!.; Titkos, Mül­­ler, Kardos, Csel). Szabó III. Ha Titkos­­nem vállalja, akkor Vidtor a jobbszélsőnk, s ha Kardos sem tudna játszani, akkor Cseh marad a közép­csatár és Kisuczki lesz a balösszekö­tőnk. Biztosat az összeállítás felől majd csak a pénteki edzés után mondhatok. Óvatosság Az első öt percben már 2:0-ra vezetett a budapesti ifjúsági csa­pat. — Nem értem, mi van ezekkel a déliekkel?! — Tartogatják erejüket a hát­ralevő 85 percre. ISSIS Súlyos vereséget szenve­dett Debrecen váloga­tottja Ungvárott .Ungvár vál.—Debrecen vál. 7:1 (1:0) Ungvár, 1000 néző. Vezette: Dobrovolszky. Ungvári támadásokkal indul a já­ték s a­ 14. percben Krajnyák 20 méteres lövése akad meg a hálóban. Debrecen szerencsével védekezik. Ungvár 11-eshez jut, de Krizs lövé­sét Kovács kivédi. Szünet után az első percben újabb büntető Debrecen ellen, de Krizs most sem tudja értékesíteni. Később szép támadás után ugyanő gólt lő. 2:0. A sok támadás most fel­­őrli a debreceni védelmet Egymás­után kapják a gólokat: Karinyák (3:0), Krizs Hősből (4:0), Zádor (5:0), Zádor (6:0). Ezután Nagy 11-esből szépít (6:1), majd az utolsó gólt Gacsár szerzi. Kitűnt: Kiss, Tóth, a teljes fede­zetsor és Zádor, illetve­ Kovács, Kán­, tör­je Nagy. Az előmérkőzés: UKMSC, UMTE- vegyes—UAC, Rusj-vegyes : 1: :2 (3:0). Góllövő: Paskuják (3) és Ga­lambost illetve Popovich és Mozer. Izzadt a Phöbus Érsekújváron Phöbus—ISSE 2:1 (1:1) Érsekújvár, 1500 néző. Vezette: Varga. „ A hazai csapat váratlanul jó já­­­­tékával, a Phöbust , teljes erőkifej­tésre kényszerítette. A Phöbus így állt fel: Csikó — Wéber, Megyeri — Cziszler, Korányi, Tu­rcos NI. —­­Béky, Szirmai, Gombkötő, Solti, Tóth. A 12. percben kapu előtti ka­varodásból Izsák az ÉSE-nek sze­rezte meg a vezetést, 0:1. A 29. percben remek összjáték u­tán Gombk­ötő egyenlített, 1:1. A gól után Cziszler megsérült, helyére Szirmai vonult vissza, a csatársorba pedig Tur­ay II. állt be. Szünet után A Phöbus fölénybe került, de csak a 32. percben sikerült Gombkötőnek fejes­góljával megszereznie a győzel­met. Kitűnt: Tóth, Béky, Solti, Ko­rányi, Cziszler, illetve Haulik, Rei­­ner , Bóka. A KÖLASz válo­gatott könnyen nyert Léván KÖLASz vál.—LTE 7:2 (3:2) Léva, 000 néző. Vezette: Nemes­­kéri. A nagy hőség rányomta bélyegét a mérkőzésre. A KÖLASz válogatott elég gyengécskén játszott, de így is fölényesen nyert. Az LTE kezdi a játékot, nappal szemben. A KÖLASz vezeti azonban az első támadást s utána is irányít­ja a játékot. Földi két góllal mutat­kozik be, majd Páncél 3:0-ra hozza fel a vendégcsapatot. Léva is szó­hoz jut. Szvoboda 3:1-re javít, majd Bánsági öngóljával 3:2 lesz az ered­mény. Szünet után az LTE teljesen visz­­szaesik. A védelme sorra hibázik s sűrűn potyognak a gólok. Földi ket­tőt, Páncél és Korom egyet-egyet szerez. .Sebestyén Mihály dr. KOLASz: A nagy meleg erősen befolyásolta a játékot. Földi is magas l­ett a mezőny­ből, a fedezetsorunk is nagyszerűen játszott. Korpás László dr. LTE: Széteső játékot mutatott az LTE. Több iparkodással más eredményt érhet­tünk volna el. Előmérkőzés: Lévai leventék—Ve­­rebélyi leventék 6:0 (3:0). Set­iele Az ír jobbszélső elfutott egy­szer. — Miért­­hagyjátok szabadon? — kiáltott az egyik szurkoló. Szomszédja válaszolt: — Az ír Szabad Állam polgára. ­­ SzMÁV-pálya Szolnok Május 21-én, vasárnap delmén negyed 6 órakor Szolnok-Phöbus Nemzeti Bajnoki mérkőzés Y TAVASZI PÁLYÁZAT isi A * n,1,e £1 Min-len szelvénynek május 17., szombat déli ít­életi szerkesztőségünkbe kell érkeznie) Az alábbi mérkőzésekre jóslatom a következő: *° 1. Hungária—Szeged (1:1) . • »• . .....................s­........— ^ 2. Újpest—Budafok (8:1) * . ■.• a ■ ----------------------6 a 3. Elektromos—Phöbus (2:0) . ». , • .----­- 4. Nemzeti—Kispest (2:1) ..»*­* -5-----5. Taxisok—Ferencváros (3:6) .* . ■ -s-...— — 6. SSE—Zugló (1:2) . . . ■ ,, , » ___, _*------7. Szolnok—Nemzeti (4:2). •....... 8. Kispest—Újpest (0:3) . , . ,, , , _______________ ** PÓTVERSENY: Csak mérkőzés elmaradása, varr holtverseny esetén ké- MS­Z* jül számításba. Holtverseny esetén a pótkérdéseket a számozás sorrend- _. jében vesszük figyelembe, mindaddig, amíg a holtverseny el nem dől. ” 1. Ferencváros—LSE (8:1) .___ * 8 2. Bocskai—Szolnok (0:1) .­­ • , , __________................ M 3. Alba Regia—Tatabánya (0:3)'* , ■ , ----------­............. *• 4. Tokod—Pécsi DV (2:2)............................—­............*.............. ^ Jegyzet: Az 1., 2., 8., 4. és 5. mérkőzés V. 27-én, a 11., 7., valamint a 14 pótverseny 1. és 4. mérkőzése V. 28-án, a 8., valamint a pótverseny 1. és 2. mérkőzése V. 29-én kerül sorra.) «*» A PÁLYÁZÓ NEVE: *» CÍME: ____________________________________________________ A bel­ül'8 macát a níiyózati feltételeknek. — Mindan szelvény­ » M her­ép, forgalomban lévő, használatlan 10 filléres, vagy 19 fillér értékfi­­m bélyegeket kell mellékelni nevezési díjként. — Aki hetenként ötnél több KV szelvényt küld, az tartozik minden szelvény jobb frUS sarkéba kerészté' JH vagy csillagot tenni. — fA párosítás silán zárójelben a legutóbb­ eredmie* JV nyéket tüntetjük fel!) Q Q nmTnmiwi—'lü-jzmm—■— - A­ Zsengellért is játszató Újpest vereséget szenvedett Ó-Komáromban KFC—Újpest 4:2 (2:1) Ó-Komárom, 1500 néző. Vezette: Hegedűs. Kölcsönös üdvözlés és zászlócsere után így állt fel a két csapat: KFC: Varga — Simon, Czirok I. — Lehoczki, Bokrosi, Dobich —­ Ivi- V, Nagy Sándor­ utca 6. (Cserkészh­áz) és Vili, Rákóczi-út 67. sz. Péntek, 1039 május 10. MTI­­ ' K­líl 'III­­ —hím— sel egyenlít. 2:2. Többre nem telik az Újpest erejéből. A 25. percben Ivi­csics beadását Lengyel egyből­­küldi a kapuba. 3:2. A 35. percben Tóth lövi az utolsó gólt. 4:2. Tovább is a KFC támad. Jó: Bokrosi, Varga, Messinger, illetve Joós, Temes és Ungvári. Az Újpest este hazautazott. Könnyen vette a Kispest Kispest—PTE 7:2 (3:0) Párkány, 1,00 néző. Vezette: Hochreiter. A nagy érdeklődéssel várt mérkő­zés szép sportot nyújtott. A Kispest a következő összeállí­tásban vette fel a küzdelmet: Boldi­zsár — Ola­jh­á­r I., Rátkai — Kaj­­dácsi, Zalai, Horváth — Csömör, Kincses, Nemes, Déri, Olajkár II. A félgőzzel játszva is nagyszerű Kispest csapatát a párkányi közön­ség lelkes ünneplésben részesítette. A PTE óriási küzdelmet folytatott, de az egyenlőtlen harcban alul kel­lett maradnia. A nagyobb tu­dás győzött. A második félidőben Kispest csa­patában -Kajdácsi helyett Semado­vics játszott jobbfedezetet. Góllövő: Déri (2), Olajkár II. (2), Kincses (2) és Nemes, illetve Tom­a­­nyik és Nagy. Jó: Déri (a mezőny legjobbja), Olajk­ár II., Kincses és Zalai a Kis­pestből, Király, Kuklis, Tomanyik és Deutsch II. a PTE-ből. FC Torino vegyes- Fiat (Budapest) 2:1 (1:1) — Telefon jelentésünk — Torino, május 18. Zuhogó esőben folyt le a buda­pesti Fiat-csapat vendégszereplése. A sáros talajon szünet előtt jól tartotta magát a magyar cégcsapat. A 18. percben Brizinszky révén vezetéshez jutott a budapesti Fiat. A 25. percben egyenlített a Torino középcsatára. A második félidőre azz olaszok négy új emberrel­­álltak fel. A 20. percben nagy védelmi hiba után — a kapus rövidre sikerült kirúgá­sát fogta el a középcsatár — jutot­tak az olaszok a győztes gólhoz. csics, Weintraub, Tóth N­., Lengyel, Messinger. Újpest: Sziklai — Futó, Fekete — Joós, Temes, Kármán — Ung­vári, Németh, Zsengellér, Kocsis, Szeder. A komáromi csapat biztosan győz­te le a tartalékos újpestieket. Már a 2.­­percben Dobich öngóljával vezet az Újpest, 0:1. A 22. percben Mes­­singer szép lövéssel egyenlít. 1:1. A vezetőgólt is Messinger szerzi a 33. percben, félmagas lövéssel. 2:1. Szü­netig az Újpest támad. Szünet után így áll fel az Újpest: Havas — Fekete, Joós — Németh, Temes, Kármán — Ungvári, Hidasi, Zsengellér, Devecseri, Kocsis. A KFC nem változtat. A 14. percben­­ Zsengellér fordulásból küldött lövés­ borúlátó Általában borúlátóak voltak a szurkolók. A villamosán hallottuk. — Sok változtatást eszközölt a kapitány a csapaton. — H ha az én jóslatomat is meg­változtatja, akkor nincs semmi baj...