Nemzeti Sport, 1939. május (31. évfolyam, 86-106. szám)

1939-05-01 / 86. szám

S»AR?4 Teniszütő Húrozás ! SPORT IV., Türr István­ u. 7 sa utcai Sárosi I. kétszer hibáz, majd Toldi közelről a kapus feje fölött a hálóba vágja a labdát. 10:0! Már csak kezdésre van idő. Szögletarány: 14:1 (4:1) a Fe­rencváros javára. NYILATKOZATOK: Vitéz Kemenesy Sándor: Könnyű ellenfél. Jó edzés volt ez az elkövet­kező nehéz mérkőzésekre Tóth Lajos dr.: Nem is teljes erőbedobással értük el a fölényes győzelmet. Hlavay György: örülök. Sárosi I. utasításomra fékezett le a II. félidő­ben. Féltünk, hogy a csúszós talajon kiújul a sérülése. Fézser Géza: Tartalékos mivoltunk és a nagy eső okozta ezt a nagy vereséget. IP. Szabó Gábor: A Ferencváros tu­dása is elég lett volna a győzelem­hez, nem volt szükségük a játék­vezető segítségére- NEM VOLT IGAZI ELLENFELE a Ferencvárosnak, amely így tet­szés szerint lőtte a gólokat. Ta­lán még sokkal több gólt érnek el n■ zöldek akkor, ha minden csatár rak épp'núgy lő minden helyzet­ből, ahogyan azt Kiszely tette. A könnyű mérkőzésen is látszott, hogy a Fradi most sokkal nagyobb feladatokat is meg tudna oldani. A közönség gyakran tapsolhatott gyors, váratlan húzásoknak, hosz­­szú labdáknak. A Zugló az utolsó percig küzdött. Nem adta fel a mérkőzést s különösen azért ér­demel dicséretet, mert a nagy ve­reség láttán sem ragadtatta ma­gát durvulásra, időhúzásra, vagy más hasonló sportszerűtlen eszkö­zök igénybevételére. * A zöldek védelme ezúttal csaknem „szabadnapos” volt, Szoyka azon­ban így is bizonyítgatta jó for­­máját. A fedezetsorból Sárosi III. ismét kimagaslott. „­Lövései, sza­badrúgása után a fejesei is látvá­­nyosságszámba mennek már. Pósa a II. félidőben játszott jobban, Lázár meg „tanári” képességeit ragyogtatta a csúszós füvön. Elől Kiszely a legjobb. Maholnap már főleg Kiszely lövései kedvéért mennek majd ki sokan a zöldek mérkőzéseire. Külön számok ezek a minden lehetetlen helyzetből küldött lövegek. A ballába újra élmény volt. Utána Gyetvai és Toldi következik. Gyetvai több labdát is kaphatott volna. Toldi sokat lőtt, de a lövések előtt gyak­ran állítgatott. Táncos jól, sőt ra­­gyogóan kezdett, de szünet után néha meghátrált. Sárosi I. nincs formában. A Zugló legjobb embere Csízs Aniazia volt. Nem kell nevetni, a tehetséges kapus nagyon sok to­vábbi góltól mentette meg kapuját s talán csak Sárosi III. szabad­rúgásakor hibázott. Egy kis dicsé­ret jut még Ferenczynek, Pyber­­tnek és a két szélsőnek, főleg Bab­­rányinak. Fekecs II. néha sokat viszi a labdát, Grog megfelelt. A borús égbolt alatt borús a Phö­bus öltöző hangulata is. Nem játsz­hat Titkos II. (csontrepedés van a lábfejében), Solti (húzódása van a lágyékában), Turay 11. (fegyelmi ügye van). Gombkötő lesz a kéksár­­gák középcsatára, az amatőr Kass­­nál kap helyet a védelemben. A kispestiek már vidámabban van­nak. Itt csak a lerándult Ilorváthot, illetve a gyenge erőnlétű Vargát kell helyettesíteni. Az afrikai por­tyán igen jól bevált Zalai lesz a középfedezet. Háromnegyed ötkor megjelenik váratlanul Turay, mire a Phöbus vezetősége hirtelen megváltoztatja az összeállítást. Kasznár kimarad a csapatból. Emiatt csak öt órakor kezdődik a mérkőzés. A két csapat összeállítása tehát a következő: Kispest: Boldizsár — Olajkár I., Rátkai — Kajdácsi, Zalai, Víg — Kincses, Nemes, Páli, Déri, Olajkár II. Phöbus: Csikós — Wéber, Megyeri — Gombkötő, Korányi, Cziszler — Béky, Szikár, Turay II, Szirmai, Tóth. PÁLI SÉRÜLÉSÉVEL INDUL *A FÉLIDŐ Wéber és Déri a kapitány. A Phö­bus választ, Kispest kezdi a játékot. A Kispest a támadó. A 4. percben szögletet is ér el, azután Páli lövése magas. A Phöbus első lövését Szi­kár adja le, Boldizsárnak megy a labda. A 7. percben Páli Korányival har­col a labdáért. Az összecsapás ereje a magasba sodorja, rosszul esik át Korányi hátán és a földön marad. Nyomban látni, hogy az eset komoly. Amikor a mentők kitámogatják a pályáról, jellegzetes tartásáról látni, hogy jobboldali kulcscsonttörést szenvedett. A Kispest tíz emberrel játszik to­vább, de még mindig többet támad. A 15. percben a Phöbus szöglete után Tóthnak a balsarokra tartó lö­vését Olajkár 1. a vonal előtt rúgja ki. A 19. percben újabb Phöbus­­szöglet. Béky alig találja meg a ke­rítés melletti magas fűben a labdát. A CSONKA KISPEST LÖVI A FÉLIDŐ EGYETLEN GÓLJÁT! Viharos ellenszél kerekedik, amellyel nehezen küzd meg a kék­sárga csatársor. Nemes mindjobban átveszi a középcsatár szerepét. A 27. percben Béky szögletét Turay élesen fejeli le, Víg a vonalról ment. A 32. percben Megyeri csaknem ön­­gólt vét. Szerencséjére szöglet lesz csak. Azután Víg veszélyes lövése éppen csak hogy elkerüli a jobb fel­ső sarkot. A 35. percben vezetéshez jut a Kispest: a befelé húzódó Kincses középre játszott labdája körül tolon­gás támad, Nemes körülbelül 22 mé­ternyire van a kaputól, a Phöbus védelme nem tartja veszélyesnek, Nemes elkeseredetten meglövi a labdát és az másfél méter magas­ságban a jobb kapufa éléről beper­dül a hálóba. Csikós nem számított a lövésre, 1:0 a Kispest javára. Az utolsó tíz percet jobbára kis­pesti támadások töltik ki. A Phöbus csatársora csak az utolsó percekben lendül támadásba. A kispesti öltözőben Páli sérülé­séről beszélgetnek és megállapítják, hogy a törésről senki sem tehet. A vezetőség a játékosok lelkére köti. — Csak így tovább. A Phöbus öltözőben Korányi mondja: — Akkorát ugrott Páli, hogy a cipőjének bőrszege felsértette a mel­lemet. Jóddal be is kenik a faörszeg­okozta sérülést. Barna Sándor így bocsátja útra a játékosokat: — A földre vinni a labdát, nem csapkodni CSEREBERÉL A PHÖBUS Mélyen lógó esőfelhők félhomály­ba borítják a játékteret. Kezdetben a Phöbus szorongat. Korányi előre megy, helyette Ciszler vonul hátra. Az állóhelyen a kispesti szurkolók vannak többségben. Harsányan zúg a „Hajrá Kispest”! A kispesti táma­dások rendre lesen akadnak el. A Phöbus veszélyes támadásai komoly munkára késztetik a kispesti védő­ket. A 10. percben elered az eső, ne­gyedóráig, mintha öntenék. A Phö­bus változtat az összeállításán. Comb­­kötő lesz középcsatár, Turay II. balösszekötő, Szirmai jobbfedezet, így is csak egy szögletig tudja vinni a kék-sárga csatársor. A félidő de­rekán kiegyenlített játék folyik. A 28. percben Kajdácsi fellöki Tu­ray I­.-6t. A játékvezető szabadrú­gást ítél. Megyeri mégis valami megjegy­zést tesz, mire a játékvezető azonnal kiállítja. A 31. percben meg­pecsételődik a Phöbus sorsa. Belül vezetett támadás után Nemes 25 méterről a jobbössze- A Kispest 10 emberrel is jobbnak bizonyult Kispest—Phöbus 4:0 (1:0) Az első félidő 7. percében Páli kulcs­­csonttörést szenvedett — A Phöbus újra az utolsó negyedórában roppant össze Góllövő: Nemes, Olajkár, II., Olajkár II., Nemes Berlini­ utca, 1500 néző. Vezette: Majorszky FUTBALL cipő, labda felszerelés MAURER Teréz-körút 4. T. 118-194 kötő helyéről éles lövést küld félma­­gasan a jobbsarokra, Csikós a leve­gőben úszva, csak öklözni tudja a labdát, amely jobbra perdül. A nagy iramban jövő Olajkár II. elcsípi, pár lépésnyire vezeti, azután nehéz szög­ből 15 méterről az ellenkező sarokba vágja laposan a labdát. 2:0 Kispest javára. A 36. percben Vig meredeken előre vágott labdájával Olajkár II. testcsellel elfut, átmegy Wéberen és amikor Csikós a tizenhatos elé fut ki, őt is kicselezi a labdát ve­ Jó budai hangulat a SZEIFFERTBEN Csorba Gyula muzsikál Szalay László énekel Tál.: Tihamér? Kálmin tető csatár. Hiába fut közben visz­­sza Wéber a kapuvonalra, a 15 méterről jövő Olajkár II.-lövést már csak beljebb tudja segíteni a há­lóba. 3:0. A 39. percben újra Déri tör ki. A kék-sárga védelem leáll, a beadást tisztán kapja Nemes és nyolc mé­terről élesen vágja a léc alá. Csi­kós hiába nyúlt utána. 4:0. Az utolsó percekben érdektelen játék folyik. Szögletarány 4:3 (3:3) a Phöbus javára. BÍRÁLAT A Kispest megérdemelten nyerte ezt a mérkőzést. Nemcsak azért, mert 10 emberrel is ki tudta vívni a győzelmet, hanem azért, mert jobb volt ellenfelénél. A Phöbus már igen jól begyakorolta az angol taktikát. Ez azonban egyedül nem elégséges az üdvösségre. A Phöbus játékosai rosszul passzoltak, lemaradtak a lab­dákról, nincs köztük egyetlen lövő­csatár sem. Ezzel szemben a kispes­tiek gyorsabbak voltak, határozot­­tabbak, jobban bírták végig az ira­ Sebességmérőjéig mot és ők is tisztában vannak a modern játék követelményeivel. Ér­dekes, hogy a Phöbus újra csak a játék utolsó negyedórájában roppant össze, hiszen a második félidő 31. percéig még csak 1:0-ra vezetett a Kispest. A kispesti csapat feltűnő egységes­nek bizonyult. Különösen jó volt a kapcsolat az egyes csapatrészek kö­zött. A csapat legjobb részének a fedezetsor bizonyult. Zalai megle­pően jól helyezkedett, ügyesen rom­bolt és sok hosszú labdával dobta előre a csatársor szárnyait. Kajda­­csiban inkább a robosztus erő, Víg­ben a technikai képzettség tündökölt. A védelmet nem tette nagy próbára a kék-sárga támadósor, de a Phö­bus kevés jó támadásánál is meg­mutatkozott, hogy Boldizsár elsőran­gú kapus, Olajkár I. határozott és nagyszerűen rugó hátvéd, Rátkai pe­dig még mindig első vonalbeli játé­kos. A csatársorban Kincses és Déri vé­gig lendületes és vállalkozó kedvű támadó volt. Nemes különösen lövé­seivel tűnt fel. Olajkár II. a mérkő­zés vége felé mindent kijavított. A Phöbusban a védelemre sok munka hárult annak következtében, hogy a csatársor nem tudja magánál tartani a labdát. Ezért van az, hogy a kék-sárgák védelme sokáig ellenáll az ellenfél rohamainak, az utolsó negyedórára azonban elfogy a léleg­zete. Korányi eleinte fölényesen vert vissza minden támadást, azután fokozatosan mindjobban kihagyott. Wéber erősen javul. Csikós a bravúrokkal adós maradt. Megyen rúgásai nem tiszták. Ciszler a csapat egyik legjobb embere volt. Nyugod­tan játszik, labdáinak mintha szema volna. Gombkötő csak szorgalmáért érdemel dicséretet. A csatársorban csak a szélsők nyújtottak időnként elfogadható játékot. Majorszky hibátlanul vezette a mérkőzést. NYILATKOZATOK: Révész Miklós dr: Javul a csapat. Úgy látszik, érzik, hogy még a má­sodik helyről is szó lehet. Puskás Ferenc: A játékban is, de különösen az erőnlét dolgában ma­gasan a Phöbus fölött állt a csapat. Barna Sándor: A Kispest lelkes já­tékával megérdemelten győzött. A tartalékos Phöbus mindent játszott, csak nem angol taktikát. Egyébként olyan csapattal, amely szív és erő­­bedobás nélkül futballozik, semilyen formációt sem lehet játszani. Bányai Lajos: Góliszonyban szen­vedő csatársor, minden elgondolást feladó védelem a mi oldalunkon. Lelkes játék, megérdemelt győzelem a Kispest részéről. Majorszky Ferenc: Megyeri azt kiáltotta felém, hogy „Disznóság!...” Ezért állítottam ki. Hétfő, 1939 május 1. A Nemzetközi Vásárra érkező igen tisztelt vevőink ne mulasszák el cégünket felkeresni STRAUB SPORT sasára !Bálvány-u.sarok)T. 180-262 Döntetlen lett volna az igaz­ságos eredmény Szeged- Budafok 3:1 (1:1) Az első félidőben a Budafok, a máso­dikban a Szeged játszott jobban Góllrtve: Hidasi, Bognár, Lukács, Lukács Budafok, 1000 néző. Vezette: Herszka Az előmérkőzés még gyönyörű napsütéses időben folyik. A mérkő­zés kezdetére azonban már fenyeget a budafok „viharsarok”. — Tíz percen belül nagy zivatar sza­k­ad ránk! — mondják a buda­foki szurkolók. A Szeged öltözőjében a kis pályá­tól félnek a játékosok. — Nagyon kemény a budafoki vé­delem! — mondja Harangozó. A budafokiaknál mindenki Szebe­­helyinek gratulál. A kitűnő hátvéd vasárnap délelőtt nagy titokban meg­nősült. A csapatok így állnak fel: Budafok: Vági —­ Szebehelyi, Bán­­kuti — Borhy, Sós, Borotvás — Fodor, Szegedi, Hidasi, Kovács I., Kovács III. Szeged: Tóth — Pólyák II., Raf­­fai — Baróti, Marosi, Bertók — Bognár, Magyari III., Lukács, Ha­rangozó, Nagy. Még a csapatok ki sem vonultak, máris bevált a szurkolók jóslata. Közvetlenül a játék kezdete előtt hatalmas zápor zúdul a pályára. EGYFORMA ERŐSEK AZ ELLENFELEK Zuhogó esőben a Szeged kezdi a játékot. Sós szökteti Fodort és a szélső már az első percben nagy ka­pufát lő. Még ugyanebben a percben Hidasi újabb kapufát lő. Lassan a Szeged is feljön, az 5. percben már szögletet is rúg. Az iram —­ a sza­kadó eső ellenére is — remek! A 10. percben Tóth kiejti a csúszós labdát — szöglet lesz belőle. A 13. percben nagyon szorongat a Budafok. Egy perc alatt három szögletet is rúgnak — eredménytelenül. A 19. percben Bodor jól teszi ki Hidasit, a csatárt Raffai szögletre szereli, a szögletet Tóth remekül védi. A Budafok egyre veszélyeseb­ben támad, Tóth azonban remek ka­pus. A 29­ percben a kitűnő Hidasit ismét csak szögletre tudja szerelni a szegedi védelem. A 30. percben eláll az eső, de a pálya talaja már rossz. A 39. percben Beretvás nagysze­rűen kiteszi Kovács Ill­at, akinek jó beadását Hidasi egyből a hálóba vágja. 1:0-ra vezet a Budafoki Egy perc múlva már egyenlít is a Szeged. Nagy lefut, beadása át­száll a budafoki védők felett és a szemfüles Bognár bevágja. fel. Vági már csak a gólvonalon túl fogta a labdát. Az utolsó percekben újra leszakad a zápor. SZÜNETBEN a Budafok a balszerencsére panasz­kodik. Sós Hertzkát dicséri. A szegedi fiúk taktikai tanácsot kapnak. — Hosszú labdákkal játsszatok —– mondja Hesser Tibor edző. A MÁSODIK FÉLIDŐ nagy csúszkálással kezdődik. Az 5. percben Fodor jó labdát kap, de faultol és oda­ a helyzet. A 8. perc­ben Baróti szabadrúgását Vági ki­ejti, de Harangozó mellé lő. A Bu­dafoknak újra remek percei vannak, a gól már a levegőben lóg, de Tóth­nak a tudása mellett szerencséje van. Lassan a Szeged is feljön, de csak két szögletre telik az erejéből. A 20. percben Borhy csak szögletre tudja szerelni Harangozó­t, Nagy azonban rosszul rúgja. Minden Sze­ged-támadás Harangozótól indul ki. A 25. percben Harangozó szökteti Nagyot, a szélső bead, Magyari III. lő, Bánkuti lábáról Lukács elé pat­tan a labda s a középcsatár nem hibáz. 2.L Vezet a Szeged! Most kezd kidomborodni a Szeged jobb erőnléte. A budafoki fedezetsor percről percre halványabb. A 32. percben Bognár lefutja az egész budafoki fedezetsort és védelmet, aztán hatalmas kapufát lő. A vissza­pattanó­­­ labdát Bánkuti szögletre rúgja. Állandósul a Szeged fölénye, de Szebehelyi és Bánkuti még „állja a sar­at’. A 37. percben Hidasi szögletét Baróti csukafejessel há­rítja, utána ápolásra szorul. A 41. percben Harangozó nagy lövés Sze­­behelyiről szögletre pattan. A 42. percben Bánkuti felszabadító ŐRÓRÁK ŐRAGYÁR