Nemzeti Sport, 1939. július (31. évfolyam, 129-150. szám)

1939-07-02 / 129. szám, Második kiadás

szik, rengeteg azonban a pontat­lan passz. Különösen Kiszely nem igen tudja irányítani a labda út­ját. Bosszantó, hogy sok magas labdát kapnak a ferencvárosi csatárok hátulról. Lázár sokat kalandozik el, Szojka több időt tölt belül, mint a szélen. A Ferenc­város védelme mindazonáltal sok­kal jobb, mint Budapesten volt, legalább is biztosabb. A Sparta védelme sem rossz. Ami a Ferenc­város csatársorát­ illeti, az, saj­nos, meglehetősen széteső, kevés az össz­játék, mindenki maga akarja vinni a labdát oda, ahova rúgnia kellene. A Sparta sétákán az látszik, mint hogyha az ered­ményt akarná tartani és így a Ferencvárosnak engedi át a kez­deményezést. Az első félidő 60%-ában a Ferencváros táma­dott s 40% jutott a Sparta támadásaira , hogy pontosan fejezzük ki magunkat. A második félidő Prága, július 1. d. u. 8 ó. 25 p. A szünet után kijövő Ferencvá­ros nagy tapsot kap, a közönség dicséri a Fradit fair játékáért. A Sparta támad az első percek­ben, majd Kiszely jó labdát ad előre, de Polgár és Sárosi késle­kedik. Az első négy percben 14-szer játszott partra a Ferencváros. Aztán a 7. percben az egyik part­dobás után Senecky kiugrik, sze­rencsére azonban jó helyzetben jobb külsővel mellélő. A 6. percben Kiszely fejjel megy bele Burgerbe. Szabadrú­gás. Ebből följönnek egy kicsit a csehek, Nejedig lő, de Tátrai szögletre ment. Bár Budapesten is így rajta lettek volna a ferenc­városi védők a cseh csatárokon! Gyetvai szökik, Burger buktat­ja, nincs szabadrúgás. A 8. perc­ben Ludl fellöki Tátrait. A 10­ .percben Táncos beadását Gyetvai 15 méterről bal kül­sővel remekül lövi, de a lab­da a jobboldali kapufánál álló Vechet kezébe megy. Ha a baloldali kapufa mellé ment volna, már vezetne a Fradi. A 12. percben nagy tologatást rendez a zöld-fehér csatársor, Táncos unja meg a dolgot és ballal lő kapu mellé. Magda—Sárosi összjáték után Táncoshoz jut a labda, a jobb­szélső lő, Vechet kifut, a lövésbe Burger beteszi a lábát. A hátvéd lábáról visszafelé patan a labda, Vechet hatal­mas ugrással ráveti magát és elcsípi! Izgalmas jelenet volt! Az ellentámadás után a befelé húzódott Riha középen egyedül áll. Háda mintegy 15 méterre ki­fut elébe és lábbal vágja ki a labdát. Már a kapuban láttuk a labdát! Boucsek fölélő. A közönség tapsba kezd, mert a Sparta lapo­san játszik. A 14. percben Riha kapja a labdát, szabadon áll. Jól lő, de Háda pompásan véd! A 16. percben Gyetvai bead, Ki­szely most ballal óriási bombát ereszt meg, de a labda Cstyroki hátáról visz­­szapattan. Most kezd izgalmas lenni a játék. Ezt az izgalmat tetézi két fault is. A 17. percben Gyetvai támad. Futás közben elesik és Burger a szélső derekába rúg. Gyetvai elte­rül. A játék áll, majd kis szünet után folytatódik. Burger nem ka­pott büntetést. Mindig nagyobb az iram és a Ferencváros diktálja. Kiszely szökteti Gyetvait, szög­let lesz a támadásból. Burger most Kiszelybe rúg bele. Kiszely elterül, majd feláll, egy percig sántikál, azután Hlavay az ölében leviszi a pá­lyáról. Sárosi dr. újabb szögletet rek­lamál, de hiába. A Sparta tá­­madgat, de nagyon gyengén. A 22. percben Kiszely visszajön. Nejedig üresen áll, lő, Háda kiüti a labdát és Szoyka ment Zemann elől. A 23. percben Szoyka szögletre , ment. Most egy kicsit feljön a Sparta,, de Sárosi III. ment. A 25. percben a Ferencváros , behozza hátrányát! Kiszely jobb- ■ összekötőből átviszi a labdát a­­ balösszekötő helyére s onnan ■ hátra adja Sárosi III.-nak. Sárosi III. röviden előreadja bátyjának, aki a két hátvéd között állva kapja. Két csellel tisztára játsza magát és 10 méterről ballal laposan a jobb sarokba lő. Gól! Nem volt erős a lövés, de Vecher a má­sik sarokra helyezkedett. 1:0 A 26. percben egy kis zavar tá­mad a Fradi kapuja előtt. Lódl nyolc méterről lő, a lab­da a felső lécről visszapattan. Nagy szerencse! Gól lehetett vol­na... Táncos lesre fut. A 29. percben újra magyar gól! Sárosi III. fejjel Polgár elé te­szi a labdát, Polgár Gyetvainak ad, Gyetvai befelé húzódva, oko­san körülnézve látja, hogy Ki­­szelyt jól lyukra lehet tenni. Körülbelül 30 méterre a ka­putól Gyetvai a balösszekötő elé íveli a labdát. Kiszely kis­sé befelé húzódva kapja a lab­dát, kiugrik három védő gyű­rűjéből és mintegy hét méter­ről ballal hatalmas lövést ereszt meg az ellenkező, va-­­gyis a balsarokra. Utána el is esik, de nem baj, bent van a gól! 2:0 Ludl lesz a Sparta középcsatára, Zemann balszélre megy, Nejedig a balösszekötő. A 34. percben Riha lövése a külső hálót találja­ el. Most a ferencvárosi támadások sűrűbbödnek, a Sparta csak rit­kábban és erőtlenül támad. Most Sárosi III. remek, a mezőny leg­jobbja! A 32. percben jó támadás után Táncos lő. Egy perc múlva Vechet fogja Sárosi dr. lövését. Azután Gyetvai lövését Vechet majdnem „bevédi“. A legizgalmasabb percek kö­vetkeznek, hiszen ha a Sparta gólt tud most rúgni, harmadik mérkőzés követ­kezik. A Ferencváros igyekszik min­dent előre adni. Tátrai remekül állja meg a helyét most. Minden Sparta-megmozdulást szétrombol! A prágaiak megint cserélget­nek. Ez lesz a csatársoruk: Riha, Ze­mann, Ludl, Nejedig, Senecky. De már ez sem segít. A­ Ferencváros támad. Polgárt kézzel-lábbal lökik. Sárosi I. lő a 36. percben, de mellé. Polgár Kiszelynek hátraadja a labdát, az összekötő lő, de Vechet — nehezen bár —­ védi a lövést. Folyton támad a Ferencváros. Okosan! Nem védekezik, nem hagyja a Spartát támadni. A 37. percben Polgár 4 lépésről fölé lő. Már benn lehetne a harmadik gól is. Magda kezel a 39. percben, de a szabadrúgás után Ludl lesen áll. Mindkét csapat kezd fáradni, ez nem is csoda, hiszen hatalmas iram volt a második félidőben. A ORA üzletébe ÓRAGYÁR irodájába Kossuth £■ rendelőjébe Lajos-u. 3 SpoM 41. percben Gyetvai beadása mö­­gé megy. Remekül védekezik a Fradi, ha a Sparta támadásba lendül, különösen Tátrai játszik igen jól. A 43. percben Polgárt le­sen találja a játékvezető sípja. A közönség fütyüli a Spartát, akárcsak Pesten a magyar közön­ség a Ferencvárost az első mér­kőzés alkalmával. Tátrai szerel egy Sparta-támadást, a másik ol­dalon Polgárt szerelik. Végül a 46. percben a játékvezető lefújja a mérkőzést. Úgy látszik Gyetvai és Kiszely sérülése miatt egy perccel hosszabbított Dattilo. Szögletarány 5:2 (3:1) a Sparta javára. A ferencvárosi szív és a terv­szerűbb játék hozta meg a győzelmet A Ferencváros játékosai az egész prágai tartózkodás alatt fogadkoztak, hogy most megmu­tatják. Úgy látszik, ezúttal ko­moly volt ez a fogadkozás s úg­y látszik, hogy a Ferencváros tud játszani, ha komolyan akar. A Ferencváros érdeméül kell felhoz­nunk, hogy levonták a szomorú budapesti mérkőzés tanulságait. Ez különösen a védelem tagjain látszott meg. Megfogadták, hogy nem lesz szabadon cseh csatár ezen a mérkőzésen. Néha ugyan előfordult, hogy Riha teljesen szabadon állt Lázár előrehúzódása és Szoyka dr. befelé húzódása miatt, szerencsére azonban a Sparta ezeket az alkalmakat nem tudta kiaknázni. A siker egyik fő oka: a ferenc­városi védelem jó helyezke­dése. Ezért nem kapott a Ferencváros az első félidőben gólt. Ekkor is jobbak voltak a zöld-fehérek, de ekkor a Sparta még meg tudta őket közelíteni A második félidő­ben aztán nemcsak a ferencvárosi csatársor játéka vált rendszere­sebbé, hanem felálmadt az igazi ferencvá­rosi küzdőszellem is. Ez volt a mérkőzés legörvendete­­sebb eseménye. Ekkor a Ferenc­város toronymagasan ellenfele fö­lött állt. Aki ezt a félidőt látta, az egy pillanatig sem kételkedhe­tett abban, hogy a Ferencváros­nak tovább kell jutnia. dac és akarat győzött. Tóth Lajos dr.: Kár volt any­­nyira elparentálni a Fradit. A győzelem kivívásában a fedezet­­sorunknak volt oroszlánrésze. Sárosi III.: Tizenegy szív, egy­ lélek. Tátrai: örülök, hogy megmu­tathattuk a Ferencváros szurko­lóinak, hogy mit tudunk. Bebizo­nyítottuk, hogy kár volt ezt az úgynevezett „könnyelmű“ védel­met előre eltemetni. Sparta: A Ferencváros Jobb volt Placsek intéző: Megérdemelt győzelem, Sárosi III. volt a me­zőny legjobb embere. Rado, a Sparta tartaléka: Nem i ismertem rá a Ferencvárosra* Teljes klasszissal volt jobb, mint Budapesten. Pelikán dr.: A Ferencváros sok­kal jobb volt, megérdemelte a győzelmet. Olyan középfedezetet, mint Sárosi III., még nem láttam a Sparta-pályán. Burger: A Ferencváros nagyott is megérdemelte a győzelmet. Már az első félidőben is ki kellett vol­na jönnie a formának, hiszen ek­kor is gólokkal volt jobb a Fe­rencváros. Bókás Mattanovich Béla A ferencvárosi védelem végig, a csatársor szünet után volt jó A Ferencváros védelméből Há­­dát meg kell dicsérnünk. Nem volt nagyon sok dolga, de kelle­metlen helyzetei voltak. Amikor a II. félidőben vakmerő kifutás után lábbal mentette meg biztos góltól kapuját, erősen részesévé vált a diadalnak. A két hátvédet még nem lát­tam ilyen jól játszani. Hol az egyik, hol a másik jeleske­dett. Csak a mérkőzés vége felé lett jobb egy árnyalattal Tátrai, de Szoyka dr. is minden dicsé­retet megérdemel. Jelszavuk volt: el a labdát a kaputól! A végén már nemcsak vágták a labdát, de helyezték is. A fedezetsorban eleinte Magda volt a legjobb ember. Amikor a Sparta még sokat támadott, Magda benyúló szereléseivel sokat rombolt. (A közönség fütyült is, de Dattilo kézmozdulattal jelezte, hogy ez szabályos szerelés.) Sárosi III.-at az I. félidőben csak fejjátékáért dicsérhetjük. A szü­net utáni lelkesedés azonban mintha őt ragadta volna leg­jobban magával. Valósággal a mezőny fölé nőtt. Az utolsó 20 percben a mezőny legjobbja volt. Lázár sokat kalandozott, de sze­repe ezúttal ezt megengedte. Régi gyorsasága feltámadt! Táncos néha megtorpant, lab­dáinak azonban szinte „szeme volt“. Sárosi I. az építő szerepét töltötte be. Különösen Kiszelynek teremtett rengeteg jó helyzetet. Ésszel játszott, és erre most nagy szükség volt. Az övé a legérté­kesebb csatárteljesítmény. Polgár játéka már kissé halványabb volt. A lepattanó labdákra lesett, de inkább emberrel ütközött össze. Mégis lendület volt a játékában. Csak az volt a kár, hogy Gyet­vait elhanyagolta. Kiszely bizony nagyon sokat rontott az I. félidő­ben. Később­ javult és akkor volt a legjobb, amikor rúgást kapott és a fájdalmát leküzdve hősiesen tovább játszott. Gyetvai eleinte kevés labdát kapott, szünet után jobban foglalkoztatták és akkor nagyon sok jó beadással jelezte jó formáját. Riha és Vechet kapus volt a Sparta legjobbja A Sparta csapatában Vechetnek az első félidőben határozott sze­rencséje volt. Bár azt is mond­hatnék, hogy nagyszerű helyez­kedése is közrejátszott szerencsés védéseiben. A gólokról nem tehet. A hátvédek közül Burger bizo­nyult erélyesebbnek, talán egy kissé túlerélyes is volt. Az első gól után a két hátvéd elvesztette a fejét és ha ekkor egy kis sze­rencséje van a ferencvárosi csa­társornak, még két gólt is lőhe­tett volna a Fradi. A fedezetsor az első félidőben kiemelkedett az egész mezőnyből. Ezt a hatalmas iramot nem bírta, kifulladt. Az állóképességével — úgy látszik — egy kis baj van. Boucsek volt a fedezetsor legjobb tagja. Kos­­tyalek megfelelt, Kolsky szürke. A támadósor legveszélyesebb embere Riha. Akárhányszor hozzá került a labda, mindig veszélyt jelentett a Ferencváros kapujá­ra. Ludl tűnt még ki ebből a csapatrészből kapu előtti határo­zottságán­. Általában a Sparta csatársora nem volt olyan vesze­delmes, mint vártuk volna. Dattilo játékvezető jól vezette a mérkőzést. Nem hagyta magát befolyásoltatni a közönségtől. Mindent meglátott, mert állandóan a labda közelében tartózkodott. Jellemző, hogy egy­szer meg is akadt benne a labda. A két partjelző kifogástalanul látta el feladatát. NYILATKOZATOK: Dattilo: Megérdemelte a Ferencváros Dattilo játékvezető nyilatko­zata ez volt: — A Ferencváros megérdemelte a győzelmet. Sárosi I. tiltakozá­sának a Burger-Kiszely esettel kapcsolatban azért nem adtam helyt, mert az előnyszabályt al­kalmaztam. A Ferencváros vitt ugyanis a labdát. A magyar csa­pat különösen a II. félidőben volt nagyon jó, a csapatban a legjob­ban szerintem Sárosi III. ját­szott. Csodálatosan jól fejel ez a fiú. Utána Lázár következik. A Sparta legjobbja Vechet kapus volt. Igaz, hogy nagy szerencsé­vel védett. Különösen Kiszely egyik szép lövésénél volt szeren­cséje. Itt említem meg, hogy Sárosi III-nak az egyik fejelésnél ki­esett az egyik foga. Ferencváros: „Kár volt eltemetni a Fradit44 v. Kemenessy Sándor: Megmu­tattuk győzelmünkkel a kétke­dőknek, hogy kár volt bennünket előre eltemetni. A magyar szív. VII 141h»­S. W. M. ÜZEMI BAJNOKSÁG ! Mint ismeretes, a W. M. üzemi bajnok­ságát KK-rendszerrel bonyolítják le. Ezek során az első fordulóban az erő­sebb csapatokat a gyengébbek ellen sor­solták össze. Ezért van a sok ,,vízipóló­­eredmény". Eddig a dugócsúcsot az Esz­tergályos osztály csapata tartja 30 (!) góllal. Eredmények: Esztergályos—Vaslemez 30:2 (12:0). Cs- MOVE pálya. Vezette: Mezai. Az Esz­tergályos tetszés szerint lőtte a gólokat­ Góllövő: Olajkár II., Jávor (8—8), Ke­resztes, Rökk, Dezső (3—3), Olajkár I., Kiss (2—2) és Havas, illetve Molnár és Nagy. Hegesztő—Kerékpár 4:1 (1:0). WMTK-pálya. Vezette: Révész. A tavalyi baj­nok csak az utolsó percekben szerezte meg a győzelmet. Góllövő: Lukács (2), Szabó és Hegyes (11-esből), illetve Dier­­mer (11-esből). Gépgyár—Kemenceépítkezés 10:0 (3:0)­WMTK-pálya. Vezette: Józsa. A Gép­gyár jó játékát a Kemeneeépítkezés dur­vaságokkal igyekezett ellensúlyozni­ Góllövő: Kiss (5), Fehér (4) és Sasvári­ A játékvezető a Kemenceépítkezésből Kincsest és Glózert kiállította. Tartalékcsapatok díja: Fémmű—Üzemi kifutók 5:0 (1:0). WMTK-pálya. Vezette: Sárosi. Biztos győzelem. Góllövő: Deák (3) és Fiat (2). Jupiter—Kerékpár 8:0 (5:0). WMTK- pálya. Vezette: Lombos. Szünet utáni a Jupiter nem erőltette a góllövést. Gól­lövő: Balaton (5), Molnár, Sinor és Izmán. Nagy tömeg—Vasöntő 1:0 (0:0). O. MOVE-pálya. Vezette: Szabó. Szerencsés győzelem. Góllövő: Horváth. Dempsey életveszélyben — Távirati jelentésünk — Newyork, július 1. Jack Dempseyt, az egykori női súlyú ökölvívó világbajnokot — is egyik legnépszerűbb sportemk Amerikának! — vakbélgyulladás megoperálták. Az égvilágban: állapota az operáció ellenére életveszélyes, mert hasház­­gyulladás lépett fel. Ökölvívás villám­­­fényben - Csepelen! — Saját tudósítónktól. — Csepelen pompásnak ígérve a meghívásos ökölvívó versenyt rendi ma este a WMTK. A versenyn fiatal ökölvívó gárdánk néhány leg­jobbja is résztvesz. Indul több­ között Bogács, Mostfera, Torti Horváth, Kocsis a BTK-ból, Keczi Vojákovics, Bráth, Gartner, Bil Nyirgly a WMTK-ból. A he/ csatákat ígérő viadal párost­ (elöl a WMTK­, hátul a F1 ökölvívók): Keczely-­Lakatos, Iv­kovits—Bogács, Bráth—Torma, C­ser—Montera, Búza--Horváth,I­nés—Kocsis, Földes—Rövid, Ni —­Benőni, Németh—Tóth,­­ Kovács MPSE.­­ A versenyt a WMFC-s szabadtéren rendezik meg­­ fénynél. A viadal egyúttal a­­ szorítóavatója is. A verseny este fél 8-kor .