Nemzeti Sport, 1939. november (31. évfolyam, 217-237. szám)

1939-11-02 / 217. szám

g A Nemzeli többet támadott, a Bocskai minden labdára ráment Bocskai-Nemzeti 4:2 (3:1) A friss és gyors Bocskai okosabban és veszélyesebben játszott GólLövő: Berecz (I1-esből), Kisalagi, Kristóf, Turay II., Szeder, Turay 11. Hungária-út. 500 néző. Vezette: Kékesi A Hungária-úton lezárták az állóhely lelátóját, kímélték. No meg olyan kevesen voltak a nézők, hogy bőven befértek a pálya többi részé­be. A Nemzetiben nem játszhat Sztancsik, mert kedden este­­ egy hétre eltiltották, így állnak fel a csapatok: Nemzeti: Havas — Vágó, Korá­nyi I .— Túri, Balogh II, Szalay II — Horváth, Finta, Kisalagi, Jász­berényi, Szeder. Bocskai, Vörös — Nádas, Janzsó •— Nagy B., Móré, Békési — Kris­tóf, Berecz, Turay II, Páli, Hárai. EGYRE-MÁSRA RÚG­JA GÓLJAIT A BOCS­KAI A Nemzeti támad többet. A 3. percben Finta éles lövése emberen irányt változtat, de Vörös így is védi. A 7. percben Korányi elengedi Kristófot, azután utánaered és a 16-oson belül buktatja. Tizenegyes! Berecz laposan a jobb sarokba teszi. Vezet a Bocskai, 1:0. A Nemzeti veszélyes támadásokkal felel. A 15. percben Móré elrúghat­ná a labdát, de késlekedik, Finta Kisalagi elé teszi a bőrt, a közép­­csatár 20 méterről nem nagy erővel a bal felső sarokba küldi. Vörös elaludt, 1:1. A 16. percben Turay II remekül fe­jeli a labdát Kristóf elé, aki egészen közel áll a kapuhoz. Látszólag rosz­­szul lendíti a lábát, de lábszárral mégis eltalálja a lab­dát s az a jobb kapufáról be­pattan. 2:1. Utána a Nemzeti támad, de megint a Bocskai eredményes. A 24. perc­ben Hárai bead, Turay előbb ront, de van ideje javítani s a, felpattanó labdát három lé­pésről felvágja a hálóba. 8:1. SZÜNETBEN a Bocskai öltözőjében nagy a nyu­galom és a megelégedettség. A ve­zetőség kiadja a jelszót: — Csak tovább is ilyen nyugod­tan és az első félidőbeli rendszer sze­rint játsszatok. A Nemzeti öltözőjében már nincs ilyen nyugodtság. Mindenki tanácso­kat osztogat. A H. FÉLIDŐBEN EGY-EGY GÓL ESIK Újrakezdés után a 4. percben Kis­alagi jó helyzetet ront. A Bocskai jól tömörül, de mégis gólt kap. A 8. percben szabadrúgás után a 16-oson belül a tömegben pattog a labda és Szeder hat lépésről bekavarja. 3:2. A 9. percben Hárai remekül íveli kapu elé a labdát, Havas nem üti a léc fölött szögletre, hanem előre­­öklözi, Turay II. két lépésről a hálóba fejeli a labdát. 4:2. Bocskai szöglet után Havas na­gyon szépen véd. A debreceniek is többször támadnak és sokkal egy­szerűbb megoldásokat választanak. Hárai kétszer is ront, azután a játékvezető „mutatkozik be“ néhány tévedéssel. Jászberényi és Horváth helyet cserél a Nemzeti csatársorá­ban, de ez sem segít. Békési meg­rúgja Fíntát, komolyabb baj azon­ban nincs. A 28. percben Havas pom­pásan védi a Bocskai szögletét. Há­rom perccel később Horváth és Sze­der egyszerre szalaszt el nagy hely­zetet. A 34. percben Kristóf jól ad be, Turay nagy helyzetet hagy ki. Aztán Turay öt lépésről hibáz, de Kisalagi követi a példát a másik ol­dalon. Szögletarány: 4:4 (2:0) a Nemzeti javára. MEGÉRDEMLI a Bocskai a győzelmet, mert oko­sabban játszott. A kék-sárgák egy­szerűbb húzásokkal igyekeztek célt érni, frissebbek, gyorsabbak és lel­kesebbek — éppen ezért veszélyeseb­bek voltak. A Nemzeti, bár többet támadott, de a rendszertelenségben elvesztette a fejét. A nagynevűek, a technikásak ismét alulmaradtak a lelkes és okosabban játszó fiatalok­kal szemben. A mezőny legjobbja nevet Móré érdemelte ki. Pompásan irányította a Bocskai tervszerű védekezését. Jó kullancs is volt. A két hátvéd és a kapus is megfelelt, a fedezetsorból jó még Békési, elöl Turay, Hárai, no meg Berecz jeleskedett. A Nemzeti­ből Havas csak a vége felé jött já­tékba, Korányinak gyakran Vágó és Szalay helyett is kellett játszania, pedig nincs is jó formában. Feltűnt Szalay nemtörődömsége és a csatár­sor kiáltó tehetetlensége. Finta és Balogh érdemel csak dicséretet. NYILATKOZATOK: Berecz István (Bocskai): Ugy­e, hogy mégis tudnak a „francia" játé­kosok?... Molnár Ottó (Nemzeti): Amellett, hogy rosszul játszottunk, még a sze­rencse sem segített. A tartalékos Újpest is nagy harcra kényszerítette a Gamma védelmét Újpest-Gamma 4:1 (2:1) Nagyorobará­nyú is lehetett volna az újpesti győzelem Grólh­ívő: Sütő, Hidasi (11 hétből), Ádám, Hidasi, Ádám Megyeri­ út, 2500 néző. Vezette: Iványi SZŰCS BETEG! — BALOGH A KÖZÉP­­FEDEZET Az Újpest öltözőjében szomorú új­ság fogadja a belépőt: Szűcs, a lila­­fehérek válogatott középfedezete Kassán az öltözőben meghalt és tü­dőgyulladással kórházban fekszik. Langfelder búsan mondja: — A baj sohasem jár egyedül. Zsengelléren felül Szűcsöt is nél­külöznie kell az újpesti csapatnak. Szalay viszont a szanatóriumból jött ki a mérkőzésre. Még kedden feküdt be a szanatóriumba kisebbfokú sérü­lésével, Zsengellér szobájába. A Gamma öltözőjében Vágira kell várni. Már az újonnan leszerződte­tett Somlai készül neki a vétkezés­nek (Somlai a Taxiban Sarkad! né­ven védett). Végre Vági mégis be­fut, Jag ívelt szabadrúgására sokan ug­ranak fel a 11-es pont és tizenhatos vonal között. Az egyik fejről oldalra perdül a labda, Gyulay ijedten ma­gasra kinyújtott karral üti le a labdát. ■ Nyilvánvaló tizenegyes. Hidasi fut neki és laposan a jobb sarok­ba lövi a labdát. Vági balra várta a labdát. 1:1. A 36. percben a Gamma javára ítél a játékvezető 11-est, mert a ki­törő Takácsot Futó hátulról el­kaszálja. Ebből azonban nem lesz gól, mert Sütő élesen a jobbkapufának lövi a büntetőt. A visszapattanó labdát Toldi lövi rosszul a kapura. Közben a játék­vezető le is fújta Toldit. A 41. perc­ben megszerzi a vezetést az Újpest. A mezőnyben ismét a Nemzeti jobb, de kapu előtt tehetetlen és nincs szerencséje. A Bocskai igyekezetét a Nemzeti hátvédei lesreállítással igyekeznek lefékezni. A 32. percben Jászberényi lövése alig megy fölé. A Nemzeti lényegesen többet támad, szöglete­ket is elér. A 3­­. percben Túri csú­nyán buktatja Hárait, de még sza­badrúgás sem jár érte. Az összeállítások a következők: Újpest: Sziklai — Futó, Joós —­ Szalay, Balogh, Kármán — Ádám, Vincze, Hidasi, Kállai, Tóth Hl. Gamma, Vági — Szebehelyi, Sze­­beni — Király, Gyulay, Borhy­­r- Fodor, Sütő, Toldi, Takács, Kemény. Az egészen nagyszerűen játszó Tóth III. pompásan elfut és éles beadását a jól befutó Ádám öt lépésről bombafejessel félmagasan küldi a baloldali léc mellett a hálóba. Vági bennragadt. 2:1. Még erősebb lesz az iram. A 45. percben Kállait lövés u­tán elvágják. Fekve marad. Úgy kell ölben kivin­ni. Utána hamarosan vége a félidő­nek. SZÜNETBEN KÁL­LAIT ÉS VÁGIT KE­­ZELGETIK Az Újpest öltözőjében aggódva állják körül Kállait, aki a gyúró­­padon fekszik. A cipője orrán nagy bemélyedés mutatja a „belépő" kőr­­szegének a helyét. Kállai a nagy­­ujját erősen fájlalja. Jól kitömött másik cipőt adnak a lábára. A Gammában Vági sérült bokáját kezeli a gyűrő. Sós edző a­ szélső­fedezetek lelkére köti az újpesti szélsők gondosabb őrzését. ÚJPEST TAMASI­ VSAI­BA BELESÜVÍT A GAMMA VEZETŐ­­GÓLJA Futó és Szebehelyi a kapitány. Borús az égbolt, szélcsend van, nincs jelentősége a helyválasztásnak. A Gammának kedvez a szerencse s így az Újpest kezdi a játékot. Paprikás újpesti rohamok vezetik be a játé­kot. A 3. percben Vincze jól kiteszi Hidasit, ennek lövése csak alig ke­rüli el a kaput. Az 5. percben Ke­mény átmegy az újpesti védőkön, keresztben leadott lövése elhalad a kapu mellett. Hosszú ideig kiegyen­lített a játék. Újpest támadásai azonban veszélyesebbek. Mégis a Gamma szerzi meg a vezetést. A 20. percben Takács elfogja Szalay rö­vidre siker­ült passzát és­­ Toldihoz adja a labdát. Toldi az eredménytelenül tá­madó Balogh mellett jó labdá­val ugratja ki Sütőt. Az ifjú összekötő 4,5 métert vezeti meg a labdát, majd 18 méterről majdnem a balösszekötő helyéről ballal remek lövéssel küldi a labdát félméter magasságban a kapufa mel­lett a balsarokba. Szép gól volt! 1:0-ra vezet a Gamma. Azután Hidasi kétszer is ront nagy helyzetben. ÚJPEST ÉRTÉKESÍT (A GAMMA KIHAGY) EGY 11-EST, AZT­ÁN A LILÁK MEGSZER­ZIK A VEZETÉST Az Újpest erősíti az Iramot. Tóth III a legveszélyesebb újpesti csatár. A 32. percben egyenlít az Újpest. Borhy hátulról gáncsolja Ádámot, a szabadrúgást jóval hátrább akarja rúgni Szalay, de a játékvezető uta­sítására előbbre viszi a labdát. Sza- ÚJPEST ÓRIÁSI IRAMOT DIKTÁL­T EREDMÉNNYEL Szinte megszakítás nélküli ostrom alá kerül a Gamma kapuja. Előbb három szöglet­­veszélyeztet, azután a 4. percben Szebehelyi rövid haza­­adásával Hidasi kitör és öt lépésről az üres kapu előtt égnek emeli a labdát. Két perc múlva a Borhytól szorongatott Tóth csinálja ugyanezt. Záporoznak a lövések a Gamma ka­pujára. Szöglet szöglet után követ­kezik és az újpesti fölény a 19. p.­­ben góllá érik. Szebeni lép be Ádám térdébe, a partvonal mentéről Szalay íveli kapu elé a labdát, Tóth III. fejeli. Szebehelyi nem tudja a kitörő Hidasit megakadályozni, hogy vető­dés közben laposan a jobb sarokba ne fejelje a labdáit. 8:1. Újabb két szöglet jelzi az újpesti fölényt. Azután a 25. percben Szik­lai is akcióba léphet. A 29. percben a kitörő Tóth III. emberbe vágja a labdát. Azután csők­örén az iram és a Gamma is vezet néhány veszélyes támadást. Közben szögletet is ér el. A 39. percben Vági egy leszerelt támadás után kigurítja a labdát. A szemfüles Ádám ráfut, elcsíp­ és 10 méterről éles, lapos lövés­sel küldi a jobb sarokba. 4:1. Érdektelen játék tölti ki az utolsó perceket. Szögletarány: 9:1 (2:0) az Újpest javára. KÉT NAGYSZERŰ SZÉLSŐT LÁTTUNK Nagyíramú mérkőzést játszott a két csapat. A második félidő telje­sen az újpestiek fölényének jegyé­ben folyt le. A Gamma lelkesen küzdő védelme jól állta a harcot, de még így is közrejátszott a szerencse abban, hogy a Gamma csak két gól­lal úszta meg a második félidőt. Nagyobb arányú újpesti győzelem jogos lett volna. Az Újpest kétségkívül megérezte Zsengellér és Szűcs hiányát. Ezzel a két emberrel minden bizonnyal nagyobb arányú lett volna a győ­zelme. A Gamma lelkesen harcolt, néha talán kissé túl keményen. Mindenesetre dicséretet érdemel az a jó szellem, amellyel a Gamma végigküzdötte a már elvesztett mér­kőzést. A lila-fehér védelemnek aránylag kevés dolga volt. A hátvédpár így is zavarba jött néhányszor. A fede­zetsor legjobb embere Szalay. Ba­­loghot nagy küzdőképessége kisegí­tette a szokatlan helyen. Kármán szépen fejlődik. A csatársor, egyben a mezőny legjobb embere Tóth III volt. Lendülete, kapásból irányított passzai, beadásai, lövései pezsgő életet varázsoltak az újpesti táma­dósorba. Ádám alig valamivel ma­radt mögötte. Vincze újra nagy építő volt. Nem volt ugyan nehéz dolga, mert a Gamma játékosai sza­badon hagyták az újpesti összekö­tőket. Ha jó formában van Hidasi, még több gólt lőhetett volna. A Gamma védelme pompásan állta a reánehezedő nagy nyomást. Vági hibázott ugyan többször, de menti a sérülése. Szebehelyi képes­ségeinek csak keveset ártott a szü­net. Gyulay nagyvonalú középfede­zet, néha azonban túl kemény. Ki­rály nagyszerűen tapadt a szélsőjé­hez. Élvezet volt nézni a két nagy formában lévő játékos (Király és Tóth III) küzdelmét. Borhy szorgal­mas harcos. A csatársorban Sütő fiatalsága, gólratörése érték. Toldi és Kemény kevés labdát kapott. Iványi az ítélkezéseiben többször bizonytalan volt. NYILATKOZATOK: Langfelder Ferenc: Becsületesen játszottak a fiúk és ebben az össze­állításban elégedett vagyok az ered­ménnyel. Mészáros István, az Újpest edző­je: Nem volt nagy játék, de szívvel és lélekkel játszott a két csapat. Fiola Antal, a Gamma igazgatója: Már elég lehetne a balszerencséből. Sós Károly, a Gamma edzője: Nagy balszerencse, hogy a tizen­egyest nem tudtuk berúgni. _ Toronyórákdragy Ar Tttmű u.21. IS 5s»! Csütörtök, 1939 november 2. 4 Törekvés megérdemelten győ­zött a lélek nélkül játszó Taxi ellen Törekvés-Taxisok 2:1 (1:1) Tóth II. könnyelmű játéka részben hozzájárult a Taxisok vereségéhez Góllövő: Keszei II., Takács II., Zörgő Hihari­ út, 1000 néző. Vezette: Juhász Attila dr. Hűvös, borongós az idő. Kevés néző övezi a játékteret. A Törekvés öltözőjében kiderül, hogy Róják játszik. Az egyesbíró ugyanis nem tiltotta el, csak 40 pengő pénzbün­tetést mért ki reá. A Taxisok bizal­kodó hangulatban készülődnek. A felgyógyult Miklósi is játszik már. Juhász Attila sípjelére a követ­kező két csapat áll fel a pályán: Törekvés: Kiss — Lőrinczi, Bán­­kuti — Szűcs, Raják, Tagányi — Horváth, Tóth, Keszei II, Zörgő, Dóri. Taxisok: Csikós — Aradi, Miklósi — Halasi, Tóth II, Varga — Odry, Takács II, Serfőző, Szikár, Béres. A TÖREKVÉS SOKAT TÁMAD, DE NEM ELÉG GÓLERŐS A Törekvés kezdi a játékot, de rögtön a Taxisok támadnak. Odry, majd Béres vezet veszélyes táma­dást. Az 5. percben Dóri szép beadá­sát Tóth elügyetlenkedi. Két perc múlva újból Tóth rúg lyukat a ti­zenhatoson. Készél, majd Tóth lövé­sét fogja a kapus. A másik oldalon Serfőző gyenge lövését Kiss védi. A 14. percben Horváth előreadásával Készéi kiugrik, egy lépést tesz és a felpattanó labdát 12 méterről ,fejmagasságban a kapu jobb­­sarkába vágja. 1:0. Mezőnyjáték után Dóri remek be­adását Készéi az ötösről mellé fe­jeli. Nagy helyzet volt! Most egy­­ideig váltakozó mezőnyjáték folyik, de még ekkor is a Törekvés támad valamivel többet. A 31. percben Szikár, majd Béres lő mellé.­ A 40. percben a kiugró Tóthot Miklósi szabálytalanul akasztja, de Tóth 20 méteres szabadrúgása a sorfalban akad el. Ezután Horváth lő hajszál­lal mellé. Tóth újabb 20 méteres szabadrúgása megint a sorfalban akad el. Utána Róják lő mellé. A­ 44. percben Lörinczi rosszul talál el egy labdát. Béres ezt elcsípi és a kapura szálló beadást Takács II. a gólvonalról a hálóba pöc­köli. 1:1. A Törekvés-játékosok, félreértve a partjelző intését, lest vitatnak, de a játékvezető a partjelző megkérde­zése után határozottan mutat a kö­zépre. (Szerintünk egyébként les volt.) Kezdés után vége is a félidő­nek. LES, VAGY NEM LES? Szünetben a Törekvés öltözőjében az egyenlítő gól miatt méltatlan­­kodnak. A játékosok egybehangzóan azt állítják, hogy Takács lesen állt a gól előtt. A Taxisokat Takács edző biztatja: — Minden helyzetből lőjjetek. A csúszós pályán könnyen becsúszik a labda. Juhász dr szerint nem volt les a Taxisok gólja előtt. — Takács a leadás pillanatában indult el a tizenegyes tájékáról és így lesről szó sem lehet. AZ ELSŐ PERCEKBEN BERÚGJA GYŐZTES GÓLJÁT A SOKAT TÁMADÓ TÖREKVÉS Törekvés - támadásokkal indul a második félidő. A 2. percben part­­dobás után Tóth kapu elé íveli a labdát, Zörgő fut­átt és öt méterről a * ! " A II. SZÁMÚ ÖTÖS TORNA ZÁRÓSZELVÉNYE! HI N­ll'ilUft1 111 NI111 H­SZI PÁLYÁZAT XII. Minden szelvénynek november 1, déli 12 óráig ____________ Ja szerkesztőségünkbe kell érkezniel a + helye II 1. Bocskai—Ferencváros (3:12) ...... ....­­____ 2. Kassa—Törekvés (—) ________ _____. 3. Taxisok—Újpest (0:5)................ ........ ___________ 4. Elektromos—Nemzet (1:1) ........... _____,_____ ~ 5. Gamma—Szolnok (3:1) ...... ....... _______ ■ . 6. Kispest—Szeged (0:2)......................................... .........._______ a „ 7. Hungária—Haladás (—) ■4 8. Szegedi AK-WMFC (0:5) ...................................... _A­. to­t* PóTVERSENY: A pontversenyben eseti mérkőzés elmaradása ese­­tts­m­tén kerül számításba. Holtverseny esetén a pótkérdéseket számo­zásuk sorrendjében vesszük figyelembe. * 1 DiMÁVAG-Losone (-) ® 1. Alba Regia—Soproni VSE (—) ........................................ ..........*-t—------------^ °* S. Pécs—Tokod (—) ................................................................................ '-------** II i. Fülek—SalBTC (—) .................................................... A PÁLYÁZÓ NEVE:__________________________________________________ .« CÍME ------------------------------------------------------—...............................................­­# A beküldő aláveti masát a feltételeknek. — Minden szelvényhez ép, a forgalomban levő, használatlan la filléres bélyeget kell mellékelni. Aki hetenként ötnél több szelvényt küld, az a jobb felső sarokba keresztet tesz. (Zárójelben a tavaszi eredmények!)__________ v VJ !*