Nemzeti Sport, 1940. április (32. évfolyam, 63-84. szám)

1940-04-01 / 63. szám

N­r ! 1940 április 1 ^BHh^ . iHfd­hjdl gROg^ ^ XXXII évfolyam 63. szám JBQMF jgg, |FyV Bp amrikában .*.* ^'» ...... ^ 4 » ^ Harminckétez­er néző előtt: az BM Bu­tott­­ Szerda: 1. A válogatottak edzése­ • Vasárnap: Berlin, Németország—Magyarország­ Vezeti: Ilaert (Belgium). NBB: Alföld: Rákoskeresztúr— Postás, Szentlőrinc—MA­TAG, Vasas—UTE, FTC —SzAK, Budakalász—RE­AC, WMFC—Cs- MOVE. Dunántúl: Lampart—Dorog, SFAC—Pécs, Pénzügy—MTK, Zugló—Ér­sekújvár, Komárom—SVSE, Tokod— Egyetértés, Tatabánya—Alba Regia. Fel­vidék: Nyiregyháza—BVSC, BSzKRT— DiMAVAG,B­VSE—Munkács, Basi-Ung­­vár, Ózd—Sal BTC, Pereces—Kassai SC, Beregszász—D­VS­C. Győztünk!... 3:0!... A világbajno­kot verő svájci válogatott csapatot, amelyet már „Európa legjobb csa­pataként" emlegettek, nem is álmo­dott fölénnyel, játszi könnyedséggel győzték le a magyar fiúk. A sváj­ciak csalódást keltettek, nem ját­szottak jól, de a pompás erőben ki­álló magyar csapat sokk­al jobb el­lenféllel is megbirkózott volna. Hi­szen valamivel eredményesebb ma­gyar csatárjáték esetén a derék svájciak sokkal súlyosabb vereség­gel térhettek volna vissza hazájukba. De ne panaszkodjunk, hanem örüljünk a nem várt, de teljesen meg­érdemelt diadalnak, örüljünk pom­pás fiataljainknak s annak, hogy van egy nagyrahivatott válogatott csapatunk, amely akkor is győz, ha nem megy neki a játék egészen ki­­fogástalanul s amelyen már csak ke­veset kell javítani, hogy igazán jó, a legjobbakkal is versenyre kelő együttes legyen belőle. örvendetes eseményként kell el­könyvelnünk a hatalmas nézőszámot, 32.000 néző már régen nem lepte el az FTC-pálya nézőterét. A­ labda­rúgás minden viszontagságon ke­resztül is a legnépszerűbb sport marad.­ HATALMAS FÖLÉNNYEL GYŐZTÜK LA SVÁJCOT MAGYARORSZÁG—SVÁJC 3:0 (2:0)­ Jobb csatársállal még jobban győzhettünk volna . A svájciak csaló­dást keltettek, védelmük jól harcolt, de támadásuk csődöt mondott Jól Kiszólt a magyar fasezetsor, a viselem is neingiteti Gallfino :Sárosi di­ J$iS'ö,[sárosi űr r­­A BALLON­­Ev3U'­RAGLÁN­LODEN és VIHARKABÁT MÁRTON és SZÁSZ Bálvány­ utca 3. Címre ügyelni. A Duna Kupa nyitánya: Jugoszláviának győznie kellett volna Jugoszlávia—Románia 3:3­­2:2. Bukarest, 32.000 néző. Vezette: Rubint, Magyarország. Bukarest, március 31. 32.000 néző előtt és Rubint játék­­vezetésével folyt le a jugoszláv­­román mérkőzés, a Duna Kupa nyi­tánya. A csapatok így álltak fel: Románia: Justin­­— Sfera, Felecan­u— Vintila, Rasinaru, Lupas — Mi­­hailescu I, Barátky, Hamis, Bogdán, Biadea. Jugoszlávia: Lovrics — Stoilko­­vics, Dubac — Manola, Dragicse­­vics, Dechner — Tirnanics, Valjare­­vics, Bozsovics, Petrovics, Nikolics. A vezetést a 12. percben Valjare­­vics szerzi meg. 1:0. Bindea egyen­lít a 24. percben, majd a 40. percben Bozsovics újra a jugoszlávoknak szerzi meg a vezetést. A 44. percben Barátky egyenlít. Szünet után a 14. percben Valjarevics góljával ismét a jugoszlávok vezetnek. A 21. perc­ben Bindea egyenlít. 3:3. Az eredmény nem igazságos. A jugoszlávok győzelmet érdemeltek volna. Különösen az I. félidőben nagyszerű játékuk alapján. A romá­nok mindhárom izben csak egyéni teljesítménnyel tudtak egyenlíteni. A­ Jugoszláv csapatból az egész fede­zetsor, a román csapatból Bindea és Barátky emelkedett ki. Rubint La­jos jól vezette a mérkőzést. NYILATKOZATOK: Popovics, a jugoszlávok főtitkára: Nyernünk kellett volna. Rubint jól vezette a mérkőzést. Rubint Lajos: Úgy érzem, nem vallottam szégyent. Jugoszlávia ifj. vál.—Románia ifj. vél. 2:0 (2:0). A németek ellen Serfőzőt akarja a csatársorba tenni a kapitány Dudás marad ki — Háromnapos késztg­lődés Berlinre A magyar-svájci mérkőzés után sokan gratuláltak vitéz Ginzely Dénes kapitányak, de ő a gratulá­ciókat a csapathoz juttatta. A kapi­­tány így nyilatkozott nekünk: —­ A fedezetsorunk ragyogóan játszott, a két hátvédünk, egy-két hibától eltekintve, megfelelt. Csikós jó. A csatársorban Sütő a legjobb, Dudás sok szép dolgot csinált, de lassú, Kincses és Kalocsay nem mozgott rosszul, de sokszor kikap­csolódott a játékból. Sárosi dr. lassú. Általában lelkesen és önfel­­áldozóan játszott mindenki s ezért minden játékosunk dicséretet érde­mel. Az utasítások terén nem volt hiba, különösen a fedezetsorunk tartotta be azokat nagyon ponto­san. Dudás nem tudott harmoni­káéul, mert ettől elszokott, Sütő csak az utolsó tíz percben fáradt ki. A lényeg az, hogy ezúttal volt rendszer. — Milyen változást várhatunk Berlin előtt? — Serfőzőt akarom elővenni. Kí­váncsian várom, hogy miként ját­­szott Érsekújvárott. Dudás marad majd ki a csatársorból . Ser­főző le­het a középcsatár és Sárosi úr a bal­­összekötő. Esetleg fordítva lesz. — Más változást nem tervez? — Csak ezen a két helyen lehet változás, mert nagyjából betartom azt, hogy „győztes csapaton ne vál­­toztass“. Sárosi Gyurka lassúságát sérülésével­­magyarázom. Remélem, hogy a héten teljesen rendbejön a lába s így Berlinben gyorsabb lesz majd. Ezután a kapitány kihirdette, hogy kedden délután 4 órai kezdet­tel a Hungária-úton erőnléti edzés, szerdán délután negyed 4 órai kez­dettel az Üllői­ úton kétkapus játék lesz. Csütörtökön fürdőbe mennek a játékosok s a fürdő után kapják meg a taktikai utasításokat. A ber­lini keretnek tagjai a vasárnap ját­szottak, azonkívül a szegedi Tóth (nem is utazhatott haza), Kis (Hungária), Szalay (Újpest), Ser­­föző (Taxi) és G. Tóth (Elektro­mos). Elegáns ruhát Gauder-nél Erzsébett körAZ 4. Telefon: 130—854. KISOK Szent László-vándordíj mérkőzések Fa- és fémipari szakiskola—Kereske­delmi iskola 2:0 (1:0). Szolnok. Vezette: Tiboldy. Egyenlő erők küzdelme, a ,,Fémipari” a jobb erőnlétének köszön­heti a győzelmet. Góllövő: Adamcsek (öngól) és Mér*-'? is (11-esből). ŐrisíTis­ti?el kell már venni a NikopSH-sztyit ha egészsége ér egy fabatkát... MÁV Ipariskola—Versegh­y-gim­názium 3:0 (5:0). Szolnok. Vezette: Návay. Az angol rendszerben játszó ipariskola óriási fölényben volt. Góllövő: Csáki (4), Gu­lyás (2), Rontó és Pintér. Szekszárdi grinsi.—Dombóvári kir. kat. gimn. 3.­ (1:0). Szekszárd. Vezette: Mó­­cer. A rendes játékidőben 2:2-re végző­dött a mérkőzés, a szekszárdi gimnázium csak a meghosszabbításban győzött. Gól­lövő: Wirth, Lovas és Németh, illetve Szakáll (2). akomárom­i Bencés gimnázium—Duna­­szerdahelyi áll. grim, 4:3 (3:1), ókomá­­rom. Vezette: Hegedűs (Galánta). A komáromiak sokkal jobb erőnléte és tratós jó formája biztosította a győzel­met, amely már a III. fordulóra való jogosultságot jelenti. Jobban is győzhet­tek volna, csak a védelmük könnyelműs­­ködött egy kicsit. Góllövő: Vargha (2), Szabó és Tonhaiser, ill. Celle, Sáli és Schwartz. A győztes csapatból Szitás, Tonhaiser és a fedezetsor tűnt­ ki. 31.729 nézője volt pontosan a magyar—svájci mérkőzésnek. IUfl(0£ZtáVÍC B) -Románia SS) 1:0 (1:0) I Belgrád, 8000 néző. Vezette: Kis M. Ernő (Magyarország) Jugoszlávia B): Glazer — Suprana, Bro­zovice — Antolkovic­ 3, Pozsega, Simono­­vics — Szavics, Wölfl, Rajnics, Matosics, Perlics. Románia B): Radule­scu — Petrescu, Lengheriu —■ Sid­ovan, Si­matoc, Maric­­nut — Oana, Torjoc, Constantinescu, N­enegar, J­u­rea. A szinte teljesen ismeretlen nevekből álló román utánpótlás-csapat elég jól tartotta magát a nagy nevekből álló ju­goszláv csapattal szemben. A jugoszlá­vok játéka csalódást keltett. Kis M. Ernő jól vezette a mérkőzést. Az egyetlen gólt az első félidőben Matosics lőtte. ZSENGELLÉR MÁR DANCSOL IS . . . Gamma—Újpest 4:3 (2:3). WOSC-pálya. Vezette: Újlaki. Gamma: Háda, — Beretvás, Szebeni — Szegedi, Gyulay, Borhy Fodor, Ta­kács, Kovács, Toldi, Kemény. Újpest: Horváth — Futó (Joós), Fe­kete — Temes, Szűcs, Kállai — Kocsis, Pálya (Hidasi), Zsengellér, Mester (Sol­ti), Tóth. Az UTE-pálya gyepszőnyegének kímé­lése végett a kitűnő, füves talajú WOSC- pályán játszották a mérkőzést. Az Újpest kezd jobban és Zsengellér­ hamar ered­ményes. Zsengellér mozgását kíséri a legnagyobb figyelem. A középcsatár kielégítően mozog, sőt erősen, egyszer erőszakosan is küzd! Toldi egyenlít, majd Tóth és Zsengellér lövi az újpesti gólokat. Kemény szépít. Száma után az Újpest több cserét esz­­közöl.Ez inkább a Gammának használ. Kovács-­egyenlít. Kemény egy 11-est fölé lő. Az Újpest nem tud helyzetet össze­hozni. Az utolsó percekben Kovács lövi a győztes gólt. Jó: Gyulay, Takács, Toldi, illetve Temes, Zsengellér, Tóth. VÍVÁS A Bankliga vasárnap tartotta br Reményi Schneller Lajos­ vándordíjas kardcsapatversenyét. Eredmény: 1. Or­szágos Földhitelintézet (Eötvös dr. Sze­derkényi dr. Ugrón, Wirther dr) 3 győ­zelemmel, 2. Postatakarékpénztár 2 gy, 3. Pénzintézeti Központ 1 gy, 4. Pesti Magyar Kereskedelmi Bank győzelem nélkül. ÖTTUSA BOLGÁR HADNAGY NYERTE AZ ÖTTUSA RÉSZVERSENY­T Nagyszámú közönség előtt folytatták vasárnap a hon­véd tisztek öttusa részver­senyét. Szombaton a párbajtőrvívás, va­sárnap a céllövés és a mezei futás sze­repelt műsoron. (Az úszást és a lovag­lást májusban fogják megrendezni.) Az első három szám után a helyzet a következő: 1. Bolgár hadnagy 11­ 5 p, 2. Orbán frigy 11.5, 3. Boronkay frigy 22.5, 4. Csák (Akadémikus) 24.5, 5. Gyalókay úr frigy 28.5, 6. Karácsonyi (Akadé­mikus) 29.5. Különösen a céllövésben árultak el jó formát a résztvevők. A cél­lövés ered­ménye: 1. Orbán 195, 2. 1. Bartha 189, 3. Balás 189, 4. Kissgyörgy 188, 5. Bol­gár 186. Gsrénjén játszott az után ?©ólás­­csapat Érs@kMj¥ár©tl Utánpótlás vállosgatott— Érsekújvár 4:4 1,1:1) Érsekújvár, 1000 néző. Vezette: Varga, ünnepélyes keretek között kezdődön meg a mérkőzés. Szabó Kálmán, az Ér­sekújvár társelnöke üdvözölte a vendége­ket, majd zászlót adott át nekik. Fábián József, az utánpótláskapitány köszönte meg az üdvözlést. A két csapat így állt fel: Utánpótlás: Boldizsár — Lőrinczi, Ono­­dy — Csabai, Tóth, Tagányi — Váradit­­Fintél Ádám, Serfőző, Pálinkás, Érsekújvár, Pahorecz — Bóka, Szkle­nár — Pólyák, Reiner, Herdiczky I. — Szlávik, Pintér, Gerle, Kovács, Hruza. Változatos játék után a 8. percben Tóth szabadrúgását Pahorecz kiejti, Serfőző lövését a kapufa menti. A 30. percben Ádám jó labdájával Finta kiugrik és mintegy 10 méterről a jobb alsó sarokbe lő. 1:0. Három perc múlva Gerle egyen­lít, Pintér beadását laposan a balsarokbe lövi. 1:1. A II. félidőben a válogatott együttes­ben Tóth helyére Marosi áll be, Ádá­r helyére Serfőző kerül, balösszekötő Fe- Z­ecs III., jobbszélső az újpesti Ádári, lesz. Az érsekújvári csapatban Hruza he­lyére Izsák áll be. Lendületes támadáso­kat vezet a helyi csapat. A 9. percben a jobbszárny szép támadása után, Pintér nyugodtan bombáz a balsarokba: 1:2. Két perc múlva Szlávik megszökik, el­megy Ónody mellett, beadását Gerle kö­zelről bevágja. 1:3. Az utánpótláscsapat most erőteljes támadásokba kezd. A 14. percben Pálinkás beadását Adám befe­jeli. 2:3. Egy perc múlva Pálinkás meg­szökik és beviszi a kapuba a labdát. 3:3. A 22. percben Adám és Finta vezet szép, helycserékkel torkázott támadást. Finta beadását Pálinkás közelről a hálóba vág­ja. 4:3. A 25. percben Marosi kezezése miatt szabadrúgás a tizenhatosról. Pintér hatalmas bombája a felső lécről pattan a kapuba. 4­-4. A válogatott csapat ezután nagy fölénybe kerül, de Pahorecz reme­kül véd minden lövést. A mérkőzés végig nagyiramú, változa­tos és izgalmas küzdelmet mutatott. A vá­logatott csapatot meglepte az érsekujvá­­riak lendületes játéka és csak a II. fél­idő közepén tértek magukhoz ebből a meglepetésből. A csapatból Lőrincz, Ma­rosi, Ádám (II), Serfőző és Pálinkás emelkedett ki. A mezőny legjobb embere az érsekujvári Kovács volt. Az érsekuj­­vári játékosok mind dicséretet védemel­­nek, lelkesen és odaadással küzdöttek. Fábián József: Az érsekujváriak fel­tűnő jól játszottak, a mieink csalódást keltettek. Különösen a csatársor volt te­hetetlen. Molnár Igná­cz, szövetségi edző: Érsek­újvár lelkesen játszott, megérdemelte a döntetlent. Czelhoffer Ferenc (Érsekújvár): Jól játszottak a mieink. Teljesen­ rászolgáltak a hízelgő eredményre „Cantinental Turnierball 1940“ A Magyar Orsz. Lawn Tenisz Szövetség által erre az évre elfogadott hivatalos versenyt abt­a. Alöjpelyzéseket sorrendben elfogad STRAUB SPORT teniszszaksztet ... Br. K­uza István-u. 16, (Bálvány-u. sirok.­ ) Telefon : 18-02-62