Nemzeti Sport, 1942. november (34. évfolyam, 213-233. szám)

1942-11-02 / 213. szám

ÉÜÜ?"Minden ország támasza és talpköve j ^ 1942 ttOVetn JCI 2 a tiszta érkuil^----------------------------- IPllll ML XXXIV. évfolyam 213. szám jut a modern nemzedék ön- Ne­mdországban » IS Pi# 111 (Prohászka: Nemzetnevelő s T4,ci,an f ’ ** *' 15 , Ijl feladatok. 1917.) I hogy nagy időkben élünk s : f jX hogy nagy elváltozásoknak i -re-Ttm­ y.wsagl ^ %fn (i«|| w | leszünk tanúi...főleg szó- ATLÍS M tlN­CÍ J Folytonos támadásainkat csak nagyon szerényen fejezi ki a győzelem aránya MAGYARORSZÁG-SVÁJC 3 ® $% 9||| A játék elején és a vége felé ellenállhatatlan volt £ WJf a magyar csapat — A svájci véde­lm kitűnően játszott — A vendégek játéka kissé­ túlkomány volt, ez ártott a mér­kőzés élvezhetőségének­­ Perényi volt a mezőny legjobb embere, rajta kívül csapa­tunkból Polgár, Bodola és Tóth Ili vált ki — jobbszárnyunk két tagja gyakran nem értette meg egymást — A svájci csatársort védelmünk nem engedte kibontakozni #­­-JL • Az első félidőben sorozatos támadásaink végén a 30. percben Bodola belövi vezető gólunkat A második félidő csökkent iramának 28. percében feltámad az eddig igen gyenge Németh és remek gólt lő 4— A fellelkesülő csapat Tóth Mátyás révén hat perc múlva újabb er­edményt ér el — Bodola még egyszer a hálóba lő, de Kolláth lesierohanása címén ez nem gól Hatalmas közönség előtt gyönyörű győzelmet aratott a magyar válo­gatott csapat Európa egyik legjobb­ja, Svájc ellen. A magyar fiúk min­den tekintetben felülmúlták nagy­nevű ellenfelüket, a svájci csapat egyszerűen nem tudta kifejteni két­ségtelenül nagy képességeit, ame­lyekkel már a legnagyobbakat is maga alá tudta gyűrni. Ha igaz az a mondás, hogy minden csapat úgy játszik, ahogy az ellenfele hagyja, akkor ezen a mérkőzésen az tör­tént, hogy a magyar csapat egy­szerűen nem engedte játszani ellen­felét. Védelmünk csírájában fojtotta el az ellenfél legtöbb próbálkozását, csatársorunk pedig az egyik veszé­lyes támadást a másik után vezette. A híres svájci „reteszt"­ (így neve­zik maguk a svájciak a védekező beállítású olaszos alakzatukat) há­romszor is kinyitották a magyar csatárok, a meg nem adott szabá­lyos góllal együtt négyszer — a töb­bitől a „retesz" lelkes tagjain kívül a szerencse is mentette őket. Köszönjük nektek, magyar válo­gatottak, ezt a gyönyörű győzelmet! Az NB I állása 1. Nagyvárad 10 8 1 1 39:11 17 2. Vasas 10 7 2 1 28:15 16 3. Szolnok 10 6 2 2 34:16 14 4. Ferencváros 10 5 3 2 33­:1 13­ 5. Csepel 10 6 1 3 40:26 13 6. Újvidék 11 4 5 2 25:24 13 7. Gamma 10 2 4 2 30:22 12 8. DIMAVAG 10 5 2 3 22:23 12 9­ 10. Újpest 10 5 1 4 26:27 11 9­ 10. Sal BTC 10 3 5 2 26:27 11 11. Haladás 10 2 3 5 17:35 7 12. Kolozsvár 10 2 1 7 19:28 5 13. Kispest 10 1 3 6 17:27 5 14. Törekvés 10 1 3 6 11:29 5 15. Elektromos 11 2 2 9 16:22 4 16. Szeged 10 1 2 7 16:46 4 S 1L£ Vasárnap Kijpest: Újpest—Nagyváradi AC. Kispest: Kispest—Vasas. Bihari­ utca: Törekvés—Haladás. Latorca­ u.: Elektromos—Ferenc­város. Kolozsvár: Kolozsvár—Csepel. Újvidék: Újvidék—Szolnok. Szeged: Szeged—Gamma. Salgótarján: Sal BTC—DiMAVAG. Az NB II minden, az NB III öt csoportjában teljes bajnoki forduló. 1 Sí,­korcsolya * sportruházat Kégler, Vill., József­ körút 13. szám. Válogatnak vívóink Az MVSz Vincze András ny. altábor­nagy elnöklete alatt tartott bizottsági ülésén Jekelfalussy György őrnagy, sze­­rdí­­gi kapitány javaslata alapján úgy döntött, hogy a válogató versenyeket a következő beosztással fogja megtartani: November Ilén, szerdán a Nemzeti S­por­tc­sarn­okban ka­vd vívás, _ november libren, csü­törtö­kön. a . BEAQ .víyőt€£m^‘b.en . tőrvívás, november 13-án, pénteken a HTVK vívótermében párbaj­tőrvívás. A válogató versenyek kezdete mindennap délután 1 óra. Asbóth legyőzte Cucellit Róma, november 1. A BBTE (Budapest) és Mussolini Brúno Club közötti teniszmérkőzés első napján az olaszok 3:2 arányú vezetésre tettek szert. Eredmények: Férfi egyes: M. del Bello—Mayer 6:2, 6:3 1:6, 6:4, R. del Bello—vitéz Bánó 6:4,­ 8:6, 6:3, Belardinelli—Somogyi 3:6, 6:4, 6:4, 6:1. Női egyes: Flórián—Franzoni 6:0, 6:1. Vegyespáros: Jusits, Asbóth—Franzoni, Cucelli 6:1, 6:1. A második napon, pénteken Asbóth 4:6 11:9, 6:2, 6:1 arányban győzött Cuceli ellen. További eredmények: Vegyespáros: Flórián, Mayer—All­iata, M. del Bello 5:7, 7:5, 6:2. ► Férfiegyes: R. del Bello—Somogyi 6:3, 8:6, 6:0. Belardinelli—vitéz Bánó 3:6, 6:1, 6:4, 11:9. Az olaszok a második nap után 6:4 arányban vezettek. Kovács győzött Az MKSz már lehúzta a redőnyt, de a kerékpáros gyorsítventék még mindig teljes ütemben állnak. Most vasárnap a Vida-gyer­ekek közül a pestszentlőrinci gyorsleventék álltak ismét rajthoz, hogy a Pestszentlőrinc—­Vecsés—Üllő—Monor és vissza terepszakaszon és 40 km-es távon országúti viadalt vívjanak. A küzdelem a késő ősz ellenére jó sportot hozott, s ha a gyakori tömlőszakadások és a rossz út miatt mindössze csak 30 km-es kilométer-óraátlagot vágott ki a kemé­nyen küzdő holy, ez semmi sem von le az eredmények jóságából. A verseny után alkalmunk volt Vidával beszélni. Elmondta, hogy a kerékpáros gyors­leventék mindaddig folytatni fogják az idényt, amíg azt az időjárás engedi. A jövő vasárnap terepversenyt bonyolíta­nak le, majd aztán a pestkörnyéki le­venték országúti csapatmérkőzésekben mérik össze erejüket. A tegnapi viadalról munkatársunk a következőket jelenti: Részletes eredmények: 1. Kovács 1:22, kilométerátlag: 29.270 m. 2. Lassú 1:22:50 3 Kiss 1:23:20, 4. Németh 1:24:20, 5. Endrédy 1:25, 6. Sípos rajta. 7. László 2:32 8. Kapos­vári 1:33, 9. Bér rajta. 10. Kiss II 1:36. NB II- osztás* Dunántúli csoport FSC—Csáktornyai TR 7:0 (3:0) Fehérvári­ út, Vezette: Marjai. FSC: Galambos — Steim, Bálla — Benkő, Turán, Árntai — Ferenci, Kádas, Molnár L­apspár­kt .Nagy I. CsTK : vi­tez M­agy­a­r —­ N«»vak, (­r6«­, — Vagrinctz, Bencze, Vstrba­nek — Benku III. Meg­a: Benkő I. Takács, Sárics. Az FSC védelme remekelt. A csáktor­­nyaiak súlyos vereségüket kapusuknak köszönhetik. A második félidőben Orosz, a CsTK hátvédje megsérült és a mentők szállították el. A 30. percben Novákot utánrúgásért kiállította a játékvezető. Góllövő: Molnár I (3), Molnár II (2) és Kádas (2). Jó: Keim, Bálla, Kádas, Molnár I, Molnár II. ill. Orosz, Bencze és Megla. WoSE—Kerámia SE 3:2 (1:1) Gergely­ utca. Vezette: Kálóczy. WoSE: Pavló — Bankó, Ir­óth — Pol­gár, Pólyák, Miséje — Nagy IV, Nagy V, Borbély, Vass, Jani. Kerámia SE: Föri — Zemann, Horabik — Lehosuk, Kvitzák, Zeisler — Géber, Zenizov, Tevely, Kiss, Bregovits. Góllövő: Nagy V (2) és Borbély, illetve Zenizóv (2). Jó: Dankó Tóth és Nagy V, illetve Fo­hr, Horabik, Zenizov és Kiss. Nagykanizsai ÚTE—MLPE 4 :1 (2:0) Csepel. Vezette: Mihályffy. M­TK: Lenkovics — Fischer, Florváth I — Völgyi, Németh, Plecskó — Juhász, Horváth II, Friss, Pám, Fenyves. MPSE: Bősze — Polonyi, Végner — Hajtum,Simon, Tamás — Szabó, Rigler, Machs, Szalay, Bánffy. Jőiramú játék. A mérkőzés nagy részé­ben az MPSE támadott, de csatárai te­hetetlenek voltak A vasutas csapat csa­tárai veszélyesebbeknek bizonyultak. Gól­lövő: Friss (2) Plecskó és Pam, ill Rig­ler (11-esből) Jó: Lenkovics, Fischer, Németh és Friss, ill Simon, Tamás és Rigler. BTK—MASC 2:0 (1:0) Pozsony­i-út. Vezette: Láng I. BTK: Steták — Béres, Zvircsik — Szudh, Muzaminel , Jel­i­nek — Jakab, Jenki. Vándor, Dobosi, Elek. MASC: Földvári — Jenibek, Bavlinka — Csordás. Báder. Világos — Finta, Pa­lásti. Mayer, Molnár, Korniss. 11 m­.van kint kemény játék. Góllövő: Elek és Jeckl. Jó: Béres. Muzammel, Ja­kab és Jenki. ill. Ravlinka. Csordás, Vi­lágos és Finta. Mátravidéki csoport WMTK-KamSE 10:2 (4:1) Csepel. Vezette: Pósa. WMTK: Csula — Nagy, Kovács II — Kapta, Komáromi, Jankovits — v. Surá­­nyi, Kaczor, Kiss II, Keszli, Jáger. KamSE: Molnár — Sipiczki, Weinber — Zsolnai, Ferczig, Gergi — Mrovcza, Aknai, Méder, Zöld, Tóth. Góllövő: Kiss (4), v. Surányi (3), Kaczor, Kapta és Keszli, illetve* Nagy (öngól) és Tóth. Jó: Csula, Kapta és Kaczor, illetve Zöld. SAS—Kistext 1:1 (1:0) Üllői­ út. Vezette: Kunvári. SAC: Szabó — Sirli Wacker — Stumpf, Sejm­eck II, Sehneck I — Hohlsteichner, Zeidl, Antoni, Hoff­ann, Péter. Kistest: Varga — Nagy. Tóth III — Svéder. Bagosi. Simon — Ruschik, Jani­sez. Szurdok. Vágó. Boda. A Kistext fölényét, a nagy szerencsé­vel védekező SAC ellen nem l­­át a gó sokra váltani. (Góllövő: Zeidl, ill. Váp,ó­­ll-esból). Jó: Szabó. Lehneck II és An­­toni, ill. Vark­a, Tóth III és Boda. MOVE-KERÜLET Budakalász—Csillaghegy 6:1 (4:1). Bu­dakalsáz. Vezette: Barcs. Góllövő: Kru­pánszky (3), Saller, Végh és Sehulz. BKSE—PSZ 2:0 (2:0). Békásmegyer. Vezette: Pinté.. Békásmegyer szünet­i játéka.ffi' lnzios,.n ‘fabzott." ’Gól­­lövő: Amuri III (2) A FERENCVÁROS fegyelmi bizottsága a péntek esti ülésén Bakácsot megdorgálta. Bazárt és Kisst többheti félfizetésre büntette. Jakab ügyé­­ben még nem ----­ A KOLOZSVÁRI AC vasárnap délelőtt Domonkos edző ve­zetésével kétkapus edzést tartott és az edzésen már részvett Pangrazio, az új csatár is. A Csepel elleni mér­kőzésig valószínűleg még k­ét-három új csatárral erősödik a piros-fehérek csapata. NB II. osztály Losonci AFC—Budapesti VSC 4:1 2:0) Losonc. Vezető: Hegyi. Tokod—Testvériség 4:1 (1:1) Tokod, 100 néző. Vezette: Lázár. Tokod: Magyar — Novák, Mátrai — Sütő, Ádám, Tordas — Bognár, Kin­cses III, Rozgonyi, Kocsis, Sárvári. Testvériség: Füredi — Izsó, Herde — Bán. Forró, Benkeffy — Langmár, Kop­pány, Földi, Havas, Abai. Szép és izgalmas küzdelemben a hazai csapat biztosan győzött. A 3. percben Rozgonyi eredményes 1:0. A 16. perc­ben Koppány egyenlít. 1:1. Szünet után Sárvári, Bognár, majd ismét Sárvári a góllövő. 4:1. Jó: Mátrai, Ádám és Sütő (a mezőny legjobbja), iletve Bán, Földi és Koppány. Gabarden kabát/ Átmeneti kabát IV., Türr Sstván-u. 7 KftUFOUD­I K EPEDMÉNYEK NÉMETORSZÁG—HORVÁTORSZÁG 5:1 (2:0) Stuttgart, 50.000 néző. Vezette: Paliig (magyar). Németország: Jahn — Janes, Adarris­kiewicz — Kupfer, Rhode, Sing — Lehner, Walter, Willimowski, Urban, Küngler. Horvátország: Glaser — Brozovics, Du­­bac — Pupsec, Pavlinsek, Csajkovszki — Plrce, Wölfl, Kad­ján, Kocsics, Kokolo­vics. Góllövő: Jenes (20 p.), Walt( 41 p.), Wiiimowski (12 p), Wii­mowski (21 p.), Wölfl (31 p. Kiingler (40 p.). --------------==^jaC===»-----------­(\ tartalékos Ferenc­város csak nehezen győzött Pécsett Ferencváros-DVSC 43­­2 1. Pécs, 1­000 néző. Vezette: Urbán. A tartalékos csapattal kiálló Ferencváros­énak nehéz küzdelem után tudott győzn a lelkesen és jól is játszó pécsi csapa ellen. A 3. percben Gyetvai jól ívelt szög­­letrúgásából Finta juttatta hálóba a lab­dát. 1:0. Ezután feljön a hazai csapat­­ és Bencze Ts átadását Ónodi 1 8 métert, a kapuba lövi. 1:1. A Ferencváros sok, támad, csatárai azonban tehetetlenek. . 33. percben Füstös 10 méterről a háló­ talál. 2:1. Szünet után mindkét csapa változtat összeállításán. A 11 percbe Toldi—Sipos-összjáték után Farkas a léc alá fejel. 3:1. A 15. percben újabb gólt ér el a Fe­rencváros Farkas átadását Finta a job sarokba vágja. 4:1. Két perc múlva Are­nal II. jól ugratja ki Benczét s az ö­­­vését a kapus nem védheti. Tovább is hazai csapat szorongat. A 29. percb Krivicz lövése talál a kapuba. 4:3. A 3 percben Toldit fejeselés miatt kiállítja játékvezető. Feljegyzésre érdemes es­mény ezután már nem adódik. m­­m Tosztágy Fer. Törekvés—Komáromi FC 1:0 (0:0) Székesfehérvári MÁV—PeMTK 1: 0:0) HAC—Rákoskeresztúr 2:1 (2:1) JURÁK—Jászberényi Lehel 2:1 (1:1 RAETE—Kecskeméti AC 6:2 (3:1 UTE—MESE 0:0 UVAK—Békéscsabai MÁV 3:1 (0:0) UTE—Várpalotai Unió 2:0 (2:0) Nagybányai JSE—Püspökladányi MÁV 3:1 (2:1) Csillaghegy—Váci SE 3:1 (1:1)