Nemzeti Sport, 1943. március (35. évfolyam, 42-43. szám)

1943-03-01 / 42. szám

2 Idényeles színvonalú mér­kőzésen osztozkodott meg a két csapat a pontokon Elektromos­ Törekvés 1:1 (0:0) Góllövő: Ortutay, Dóri Latorca­ utca, 7000 néző. Vezette: Harangozó A latorca utcai pálya környékén látni lehet, hogy a téli pihenő alatt mennyire „rá éhezett" a szurkolók serege a komoly bajnoki küzdelmek­re. Tizenkét óra körül már sűrű so­rokban özönlik a nép a pálya felé. A vendégek öltözőjében Tasnády intéző újságolja: a Gálnak nem jött rendbe a sé­rülése és így nem vállalja a játé­kot. Garamszegi I­­lese c. helyettese. A Törekvés játékosai nem baboná­sak. Új mezben készülődnek a mér­kőzésre. Az új mezen gyászkarsza- tagot viselnek. Takács Ferencet, a szombaton elhunyt fiatal Törekvés- Játékost gyászolják. Az Elektromosok középcsatár- Válsággal bajlódnak. Marosi ugyanis rándulást szenvedett. A vez­etőség úgy dönt, hogy Ortutay lesz a he­lyettese. — Nagyon szánjatok bele ebbe a­­mérkőzésbe — mondja Mácsay edző —, ennek a győzelemnek kétszeres értéke lenne. mérték a forint­ra. IfS HARISMNA, Ilii nyakkü­nda, Sül BALLONKABAT vili, Bard­a-Mra 69. l­elevin: 1*9-400 A játékvezető öltözőjébe Marko­­vits Szilárd, a szegediek ügyvezető­je látogat be és kéri Harangozót, hogy egy percet se késsenek, mert ak­kor a Szeged nem tud hazautazni még vasárnap. Egynegyed 1 óra után két perccel fut ki a két csapat a következő fel­állításban : Elektromos: Bakon — Pálinkás,­­ Kállai — Pázmándy, Gajdos, Huz­­­sássy — Rozsák­, Hidegkúti, Ortu­tay, Törös, Dobos. Törekvés: Kiss — Szüassi, Sípos —­ Bujáki, Róják, G­aramszegi I — Kristóf, Kiss II, Garamszegi II, Déri, Deák.. AZ I. FÉLIDŐ Pázmándy választ, elég erős szél­lel hátban áll fel az Elektromos. Az első két percben egy-egy hazaadást fog Kiss, illetve Bakon. A 4. perc­ben Hidegkúti szép csavart fejesét fogja Kiss. Egy perc múlva Kristóf lő magasan kapu fölé. Elég pontat­lanok a leadások és sok dancs is csúszik közbe. Dobos Törös labdá­jával jól fut el, de a kapu mellé lő. Déri előrevágott labdájából Kállai gyertyát rúg, de azután javít. A 10. percben Hidegkúti labdája Sipos lába között Rozsák­ elé csúszik, a szélső néhányat lép, éles lövé­sét Kiss csak nehezen menti szögletre. Ez volt az első komo­lyabb lövés. A szögletből Dobos lő, lövését ár­talmatlanná teszi a Törekvés kapu­sa. Egy perc múlva a Törekvésnek is nyílik gólhelyzete. Déri jól ugrat­ja ki Garamssegi 11-t, ez egészen az ötösig fut, egyedül áll Bakonnal szembe, amikor Kállai berobog és kivágja előle a labdát. A 18. percben Buzássy csúnyán le­talpalja Rojákot, ezért figyelmezte­tést kap. Az Elektromos támad többet, de a támadásaiban nincs elég erő. A 24. percben Deák jól fut el, a kapu előtt keresztbe vágja a labdát, de a fedezetlenül hagyott Kristófnak a térdére pattan a labda és oda a jó helyzet. Kiss távoli lövése mellé megy, majd Kristófot találja lesen a játékvezető sípja. Feljön a Törek­vés, most kiegyensúlyozottabb a já­ték. A 32. percben Deák lő mellé. Ezután egy ártatlannak vélt labdát Bakon rosszul üt ki és utána ki­fut majdnem a tizenhatosig Garam­szegi elé. A középcsatárt előtt pattog a labda, de ő meglepődik a nagy helyzettől, átemeli ugyan a lab­dát a kapus felett, ám az nem ér el a kapuig. Egy perc múlva Déri labdája Ié­­een találja Kristófot A Törekvés szurkolói háborognak Majd Rozsák­ labdája három Törekvés-védő előtt fut el, egyik sem találja el, Elektro­mos­ játékos viszont nincs a közel­ben. A 40. percben Deák magasan beívelt szabadrúgásából Garamszegi magasan lő kapu fölé. Gajdos ve­szélyes helyzetben szögletre ment a Teri-belsők elöl. — Mi lesz a gólokkal ! — zúg a közönség. Déri és Kállai kemény összecsa­pása a félidő utolsó eseménye. Csak három ember áll sorfalat Déri 20 méteres szabadrúgásának, de ennyi­re sincs szükség, mert a labda mesz­­sze kapu mellé száll. MIT LÁTTUNK EDDIG? A tavaszi idény legelső mérkőzé­sének első félidejében bizony igen gyenge formáról tettek tanúságot a játékosok. Először az Elektromos támadhatott, de puha csatáraival nem sokra ment. A félidő vége felé feljött a Törekvés, ekkor egy-két igen veszélyes helyzetet is terem­tett. SZÜNETBEN az Elektromosok Bakon kezét ápol­­ják. Mácsay edző a szélekre való játékra hívja fel a csatárok figyel­mét. A Törekvés tanyáján Regös edző ezt mondja: —­ Úgy játsszatok a második fél­időben, mintha csak most kezdené­tek a mérkőzést! Mindkét öltözőben egyformán el­hangzik ez a figyelmeztetés: — Vigyázzatok,­ az ellenfél testtel és igen keményen játszik! A H. FÉLIDŐ Szünet után az első percekben az Elektromos lép fel támadólag. Tö­­rösnek a tizenhatosról leadott lö­vése Sziláésról szögletre pattan, az­után Törös távoli lövése kipattan Kiss melléről, de a közelben nincs Elektromos-csatár. Az 5. percben Kiss 11 magasan átvágott labdájával Deák elfut s tá­volról leadott lövését Bakon a felső sarokból húzza le. A másik oldalon egy hátulról előreküldött labda Ra­jak, Sípos és Ortutay közé esik a kaputól mintegy három méternyire. Ortutay meglepődik, keresztbe lövi a labdát s ez Garamszegi I-ről megy ki szögletre. 11. percben Kristóf fa­­képnél hagyja Buzássyt, de messzi­ről és­ rosszul lö­p a kapu mellé. A másik oldalon Rozsák­ egészen a kö­zepére verekszi magát, lapos lövése a vetődő Kiss lábában akad el. (Nagy szerencse, illetve balszeren­cse.) Egy perc múlva góllá érik az Elektromos-nyomás. Rozsák­ lapos beadása Ortutayhoz kerül, a középcsatár elmegy Ró­ják mellett, Sipos már nem tud közbelépni és a középcsatár bal­­lábbal a jobbra vetődő Kiss mel­let hat méterről a balsarokba gu­rítja a labdát. 1:0-ra vezet az Elektromos. Törös távoli nagy lövését a leve­gőben úszva fogja Kiss. Nagy tap­sot kap érte. A 1I. percben egyenlít a Törek­vés. Ártalmatlannak látszó magas labdára Garamszegi II és Bakon fut. A labda tizenhatos előtt ér föl­det és a kapus vonalon kívül ér a labdához. Szabadrúgás. Az Elektromos-sorfal sokáig ké­szülődik, de Déri gyilkos erejű lövésével szemben nincs mentség. A labda, mintha zsinóron húz­nák, vágódik Bakon jobbkeze mellett a felső sarokba. 1:1. A 17. percben Rózász labdája a balösszekötő helyén tisztán találja Ortutayt, öt méterről leadott lövése Sípos lábáról pattan szögletre. A másik oldalon Kristóf összefut Pá­linkással, egy ideig élesztgetni kell a földön. Most elég jó az iram, de még mindig sokat csapkodnak. A Törekvés kapkod. Hidegkuti a ti­zenhatoson megszerez egy labdát, ahelyett, hogy menne vele, le és Kiss véd. A 28. percben nagy kava­rodás a Törekvés kapuja előtt. Szi­­lassi a gólvonalról vágja ki a labdát. A 32. percben Déri két szép csel­lel tisztára játssza magát a tizen­hatoson, de aztán magasan fölé lö. Bujáki szánja lövésre magát, lövése a védőkről szögletre pattan. Ezután Rózsáknak nyiik nagy helyzete góllövésre, de kétszer egymásután emberbe lő. Feltűnik, hogy a fiatal Dobos mennyire belelendült, a játékba. ^@SLige Vasárnap Hungária-út: Gamma—Vasas. Bihari­ utca: Törekvés—­Ferencvá­ros. Újpest: Újpest—Szolnok. Kispest: Kispest—DiMÁVAG. Szeged: Szeged—Elektromos. Kolozsvár: Kolozsvár—Haladás. Újvidék: Újvidék—Csepel. Salgótarján: Sal BTC—Nagyvárad. Az NB II-ben: Pápai PSC— Sop­roni VSE, Testvériség—Magyar Pa­mut, Hangya—ETO, Szombathelyi FC—Alba Regia, Soproni FAC— Tokod, Tatabánya—Érsekújvár, Ganz —Pénzügy, BSzKRT—SzAC, BLK —KTK, Hungária—D. Magyar­ság, , CsMOVE—Postás, Gázgyár— ÁMOTE, Z. Danuvia—VSC, Miskolci VSC—Kassai VSC, Pereces—Losonci AFC, Rusj—Lampa­rt, Ózd—MÁVAG, Kassai RAC—MOVE Szabolcs, BVSC—Ungvári AC, Zenta—SzVSE, Makó—SzTK, Óbecsei Bocskai— DVSC, KVSC—Topolya, SzVAK— GSE, Hódmezővásárhely—Ujverbász. Egészen szép dolgokat csinál De a belsők lekésnek a beadásairól. Most inkább az Elektromos támad. Levi­­szik a labdát a földre és úgy pró­bálják áttörni a Törekvés védelmét. A 42. percben a tizenhatoson belül közvetlenül közelről Kállai kezére lövik a labdát, a játékvezető helye­sen továbbot int. Hidegkúti labdája üresen találja Töröst és Dobost, Tö­rös magasan fölé lő, de a partjelző közben már lest intett. Sokat ígérő Elektromos-támadás bontakozik ki az utolsó percben, de Dobos felállá­­sán elakad. Kristófnak van még jó helyzete, de Bakon kijön elébe és felszedi a labdát. Dobos rúg még egy szögletet, azután vége is a mérkőzésnek. Szögletarány 7:3 (3:1) az Elek­tromos javára. BIKALAT Igen gyenge mérkőzést hozott a kiesésre álló két csapat találkozása. Alaposan meglátszott a játékosok játékán az idénykezdet. Rengeteg pontatla­n leadást és felesleges „be­szállásokat” láthattak a nézők. Az iram sem volt ae­n, amilyent a ki­esés veszélyétől sarkall csapatoktól elvárhattunk volna. A sok kapu mö­gé küldött szögletrúgás is azt bizo­nyítja, hogy m­ég nincsenek formá­ban a játékosok. A döntetlen ered­ményt valósnak kell tartanunk, ha azt nézzük, hogy az Elektromos-csa­társor milyen gyengén játszott. Mindkét pontot megszerezhet­ték volna a bordó-sárgák, ha a második félidő végén kialakult fölényüket va­lamivel nagyobb erévyel használták volna ki. A Törekvés a második fél­idő vége felé nagyon visszaesett, ek­kor már a szerencsére is szüksége volt, hogy az Ek­tromos meg-meg­­újuló, most már a földön gördülő támadásait feltartóztassa Az Elektromosban Bakon csak a gól előtti szabadrúgás alkalmával hibázott. A gólt nem védhette. A védelemnek és az egész csapatnak is Kállai volt a legjobb tagja. Nagy körültekintése és rúgóképessége sok kellemetlen helyzetből segítette ki az Elektromost. Pázmándy csak a szünet után jött fel igazán. Az első félidőben még sok rossz passza akadt. Buzássy megfelelt mint fe­dezet. Gajdosnak nem volt túl ne­héz dolga. Elöl Törös volt a leg­jobb ember, csupán abban hibáz­ható, hogy sokszor nagyon hátra­­m­aradt. Rozsán veszélyesnek bizo­nyult, csak a lövései nem sikerül­tek. Dobos a második félidőben egé­szen ügyesen mozgott. Ortutay gól­ján kívül sokat nem csinált. Szem­­fü­lessége azonban dicsérhető. Hideg­­lenti egy-két mozdulatán meglátszott, hogy lesz belőle valaki, csak még le kell higgadnia. Ha nyugodtabb lett volna, megnyerhette volna a mérkőzést csapata számára. A Törekvésben Kiss nagy bravúr­jait nagy hibákkal váltogatta. Há­­rom-négy gyenge lövést is kiejtett. Rójuk volt a legjobb hátvéd. Or­tutay nemigen boldogult vele.­­­-Milasi sokat rombolt, de a gyorsasága hiá­nyos. Sípos többször nem tudta tartani Rózsást. A szélsőfedezetek közül Garamszegi volt a jobbik, de ő is kevés használható labdát adott. A csatársor lelke és motorja Déri volt, remek szabadrúgásáért külön elismerést érdemel. De többi lövésé­vel neki sem volt szerencséje. Kris­tóf gyors, veszélyes, csak a kapu előtt nem találja fel magát. Gar­as­szegi 11 szürke, Kiss II csak hátul elégített ki. Deáknak sokat kell még javulnia. Harangozó hibátlanul vezette a mérkőzést. NYILATKOZATOK: Lebhardt Gusztáv, az Elektromos intézője: A helyzetek alapján job­bak voltunk. Mácsay András, az Elektromos edzője: Idényeleji játék, jobbak vol­tunk és így győzelmet érdemeltünk volna. Tasnády József, a Törekvés inté­zője: Valós eredmény, előre meg­jósoltam az 1.1-et. Regös Ferenc, a Törekvés edzője: Igen gyenge színvonalon mozgott a játék. Tartalékos csapatunktól nem várhattunk jobb eredményt. OPORTÉRMET ^JELVÉNYT *•«» MORZSÁNYI J. IV, Váczi­ u. 36. Telefon: 182-217 Hatalmas küzdelemben nehe­zen győzte le jól játszó ellen­felét a Vasas Vasas-Szeged 3:1 (0:0) Góllövő: Bognár, Tóth IX, Jenőfi, Tóth II Satorca­ utca, 11.000 néző. Vezette: Vass Antal Kellemesen fűtött öltözőben készü­lődik a Szeged csapata. " Vasárnap reggel indultunk Sze­gedről és tűrhető utazás után már jóval 17 óra előtt a fővárosban vol­tunk — mondja Pataky Sándor, a Szeged edzője. — A csapatban nincs változás. Általában bizakodó a szegediek hangulata. A játékosok nagy része kétgólos győzelmet remél. A Vasasban az az újság, hogy Devecseri játszik balszélsőt. — Szentandrási jól érzi magát, játékra jelentkezett és így ő játszik jobbfedezetet — közli Hegyi Gyula, a Vasas intézője. A Vasasokat csak az izgatja, hogy Gallovich Tibor edző nem je­lentkezett. — Úgy látszik valami váratlan eset akadályozza az edzőnket a meg­jelenésben — mondogatja Hegyi Gyula. Így állnak fel a csapatok: Vasas: Angyal—Aradi, Gulács— Szentandrási, Nagy II, Szomolányi­— Németh Tóth TI, Jenőfi, Nagy I, Devecseri. Szeged: Aknavölgyi — Szabó, Gyu­ris—Bognár, Baráti, Kovács 11— Báló, Harangozó, Kalmár, Vörös, Lakat. AZ I. FÉLIDŐ A Vasas kezdi a játékot, de a szél­* A Ganzgyári TE 1. év március 10-én délután fél 5 órakor tartja XXII. évi rendes közgyűlését a vállalat Levente­ otthonában (Vil­lám-utca és Simor­ utca sarok)* től segített Szeged lendületesen tá­mad. A 2. percben Tóth 11 labdáját Báróti elvéti. Jenőfi előtt nagy hely­zet nyílik, lövés helyett azonban balra adja a labdát, de a közelben nincs Vasas-csatár, így Aknavölgyi könnyen szedi fel a labdát. A játék nagy iramban folyik. A 7. percben a Szeged szögletet ér el, Báló íveli be, a magasan szálló labdát Angyal ki­ejti, de Aradi menteni tud. Többet támad a Szeged, de a Vasas táma­dásai veszélyesebbek. Tóth II pompás lövése alig kerül a kapu mellé. A Vasas beszorul térfelébe, mert a remekül kezdő Szeged fölényben van. A szegedi csatársor azonban csak a 16-osig veszélyes, különben is a p­ros-kekek védelme jól működik, Tóth II levegőből továbbított pasza kap nagy tapsot. A szél is segíti a szegedieket. Báló beadásszerű lövése alig kerül kapu fölé. A 20. percben Devecseri átjátszik Szabón, Jenőfi jól ugrik ki a lab­dára, lövésébe az utolsó pillanatban teszi be a lábát Baráti. A 25. percben Kalmár fejesével Lakat kiugrik, a játékvezető azon­ban les miatt megállítja a támadást. Jenőfi a balszélre sodródik, átverek­­szi magát a védőkön, a kifutó Aknavölgyi elöl középre akarja adni a labdát, a befutó Bognárról a labda Aknavölgyi elé esik. Szerencsé­jére!­ Szomolányi gyenge lövését Akna­­völgyi biztosan fogja. A Vasas nem tud­ rebontakozni, Harangozó egy­­ ­ Film­satrnkb* bármelyik héten bekapcsolódhat: 1ó.000 pengős pályázat! VI. Országos Tippelő Bajnokság 2. Boé­te'Rt­íri­­­atáridő: márt*: I. dél! 12 óra Toréz vón—Ferencváró* Újvidék—Ogfc’iW’I Újpest—Szolnok S&IBTC—várad Gamma—Y a£a* «­«* .?•. •. Koror«t­ár—Haladás Kispest—DiMÁVAG •««•’!•••• Szeged—Elektromos • Pótverseny. Az alábbiak * p•H»tver* ftenybett csak akkor svá­mi tanaik, ha a fenti mérkőzések közül valamelyik el­­­marad. Hendi esetben a pótverseny csak a heti verseny holtversenyeit dönti el. Soproni FAC—Tokod Kaiwei RAC-MOVIS Szabóié# Miskolci VSC—Kacsai VSO Scula— Szegedi VSE Név, lakhely, utca: ........... .•*•»•*«• ,«•••»*• •­­««*.4*,»«****MN­4*«**.. A beküldő aláveti magát a feltét­e­lek - Dtk és é­rkesz­tősségü­nk döntéseinek. Minden szelvényhez ép és forgalomban évő használatlan 10 (!) filléres bélye­get kell melllé­kelni. Ezt a szelvényt ma közöljük utoljára . A keddi számunkban már a 3-ik számú szelvényre kerül sor, méiután indítja el a szegedi tám­a­­dásokat, egyizben Gulács nagyszerű szereléssel hiúsítja meg Kalmár ki­törését. A 29. percben Devecseri átvágja a labdát Németh elé, Németh beadás­­át Tóth II csípi el, a labda kissé elpattan az össze­kötőtől és ez elég a szegedi ka­pusnak arra, hogy vakmerő ve­tődéssel tisztázza a helyzetet. Nagy I-et a játékvezető kétszer egymásután figyelmezteti. Kezd fel­­jönni a Vasas. Néhány mulatós tá­madást vezet, a szegedi védők azon­ban jól állnak a lábukon. A játék jó. Változatos és élveze­tes. Érdekes megfigyelni, hogy a két kullancs, Nagy II és Baróti mellett sem Kalmár, sem Jenőfi nem tud megmozdulni sem. A 36. percben Bognár doncsolja Nagy I-et, a sza­badrúgást Tóth II a szegedi sorfal­ba vágja. A 39. percben Harangozó szökteti Kalmárt, Angyal azonban kifutással szedi fel a labdát a kö­­zépcsatár előtt. A 40. percben pompás szegedi tá­madás után Báló jól íveli be a lab­­dát, Kalmár élesen fejeli kapura, Angyal azonban vetődéssel tolja ki a labdát a mezőnybe. Továbbra, is a Szeged támad. Laka­tot felvágják, a szabadrúgást a bal­­szélső rúgja, Angyal biztosan fogja. A Szeged a Vasast a kapu elé szegezi, állandóan a 16-oson tanyáz­nak a szegedi csatárok. Harangozó lövését Angyal védi, majd Kalmár elöl ment a kapus. Báló elöl Gulács kézzel fogja a labdát, a szabad­rúgást Bognár rúgja, közben a já­­tékvezető a félidő végét jelzi. SZÜNETBEN a piros-kékek öltözőjében Jenőfi el­keseredetten húzza le a cipőjét: — Borzasztó, milyen hatalmas szegek vannak a cipőmben. Egészen felsértette a talpam­. Valóban, a játékos talpán egy kis vérző seb látható. Hegyi Gyula Ném­eth Tónit figyel­mezteti: — Tónikám, ha rád áll a védőd, mozogj egy kicsit. Igyekezz rála megszabadulni. A szegediek öltözőjében elégedet­tek. Pataki Sándor edző biztatja a fiúkat: — Nagyszerűen ment, fiúk. Csak egy kicsit többször kell megpróbálni a kapuralövést, akkor megnyerjük a mérkőzést. A II. FÉLIDŐ Fordulás után az első percben gólt ér el a Szeged. Szegedi táma­dást Nagy II szögletre szerel. A szögletet Lakat rúgja be, a labda a hatos és a 16-os közé száll. Angyal teljesen feleslege­sen fut ki­ a kapujából, nem is éri el a labdát, amely a jól előre- Hétfő 1043 március . I SPORTÉRMEK LUDVIG Bp. Thék *~.­«. 18. kaphatók ! Ur­ mm. Ml**, «M. tartóMÉ