Nemzeti Sport, 1943. július (35. évfolyam, 126-147. szám)

1943-07-01 / 126. szám

/ IP .Mimién ország támasza, tajpkirte M Ha 1943 JulítlS i a tiszta orkin­cs” JBP XXXV. évfolyam 126. szám Hö Ha a mttgwik fogyat- 'fP­Sfjlw flpl|Íl I #8 áB8 .l1t , .» hazásait megismerjük jdtttBRsiáÉSnA. 631^3898 /»»•** * g (O Vlllofl* 5m­ elébb, könnyebben az *** *• * a 'VSS' orvosságot is frllt Ihdt- BHH flfij l£JL mSmfflSBsMiEiBW relglllE^llilre llillll Németországban . 20 Pl. ^ OlMMHiifti ■■ «««««« 1.90 líra ||| ttK&BSS8 Horrátomásbwi ««««•* 4 koM Ma: 10.000 pengős pályázatunk eredményhirdetése A második esti mérkőzés Nagyváradon Budapesti amatőr vál.-NAC 3:3 (2:1) Góllövő: Sárvári, Mayer, Szépföldi, Berzi, Incze, Sárvári Nagyvárad, 5000 néző, vezette: Sípos Nagyváradon nagy érdeklődéssel várták az idény második esti mér­kőzését. A kolozsvári Sípos sípjelére a kö­vetkező összeállításban futnak ki a csapatok a pályára: Válogatott: Kiss I — Seili, Sípos — Bujáki, Rózsa, Szépföldi — vitéz Suhai, Berzi, Mayer, Bihari, vitéz Serényi. NAC: Vécsey — Szegedi, Ónody — Perényi, Sárvári, Deményi —­ Ko­vács H, Ince, Barna, Bodola, Tóth in. A NAC lendül előbb támadásba, de a támadást a válogatott védelme jól rombolja. A 3. percben Deményi megsérül, Papp áll be helyette. A 4. percben jó támadás után Kovács II kapufát 16, a visszapattanó lab­dát Bodola kapu mellé lövi. A 17. percben Ince szögletét Kiss csak kiütni tudja, a labda Sárvári elé kerül, aki kezetről, laposan hátó­ba továbbítja a labdát. 1:0-ra vezet a NAC. A 15. percben Suhai elfut a vá­radó védők mellett, jól ad be, beadá­sát a jókor érkező Surányi kapu­fára lövi. Három perccel később megismétlődik az előbbi támadás, csak ezúttal Surányi fut el és ad be, beadását azonban Suhai a felső­­lécre küldi. Nagyszerű az Iram, élénk és változatos a játék. A 25. percben Mayer jól ugrik ki a váradi védők gyűrűjéből s mintegy 10 mé­terről élesen lő hálóba.­­1:1. A 30. percben Vécsey összefut Berzivel, a kapus ,megsérül, kivi­szik. Ónody áll be kapuba, balhát­védet pedig Bárdossi játszik. A 35. percben Perényi dancsa miatt 20 méterről szabadot rúg a válogatott. Szépföldi áll a labdának. Hatalmas lövése Ónody kapujának a bal felső sarkába jut. 2:1-re vezet a válogatott. A NAC erősít, de a budapesti védők­­ mindent rombolnak. Vécsey a 40.­­ percben visszatér. A félidő hátra-­­ levő részében a NAC van többet tá­­­­madásban. SZÜNETBEN mindkét öltözőben ideges a hangu­lat. A NAC összeállítása a második félidőben Így fest: Tóth — Bárdossi, Ónody — Szegedi, Perényi, Papp — Ince, Barna, Sárvári, Bodola, Tóth III. A második félidő még nagyobb iramban kezdődik s a válogatottak már az 5. percben újabb gólt érnek el. Kavarodás támad a NAC kapuja előtt, Berzihez kerül a labda, s­­ a lábak között közelről a hálóba 16. 3:1 a válogatottak javára. A NAC fokozza az iramot. Egyik szép támadást a másik után vezeti. A 15. percben Tóth III a kapufát találja el. Két perccel­­ később Bar­nát a 16-oson belül szabálytalanul felvágják, a megítélt 11-est Perényi kapu mellé lövi. A 20. percben Tóth III Onodytól kap jó labdát, nagysze­rűen ad be és Ince 10 lépésről rit­kán látott szép csuka­fejessel küldi a hálóba. 3:2-re szépített a NAC. A 35. percben Szegedi Vince a labda útja, a szélső két emberen is átmegy, szépen húz középre, majd a tisztán álló Sárvári elé guru­ s­ö közélről biztosan lő hálóba. A NAC kiegyenlített.­ 3:3. Óriási az iram. Mindkét csapat har­col a győztes gólért, de a védelmek jól állják a harcot. Seögletarány: 6:2 (2:2) a NAG javára. BÍRÁLAT Ritkán látott nagyáramú mérkő­zést játszott a két csapat. Az első félidőben a vendégcsapat volt fö­lényben, szünet után a NAC fokozni tudta az iramot, kiegyenlített, sőt a győzelemhez is közel állott. A hazai csapatban Kovács II kivételével mindenki tudása legjavát adta, de még így is kitűnt Bodola, Szegedi és Ince. A válogatottban Kiss I, Sípos, Szépföldi és Mayer nyújtott első­rangú teljesítményt. Sípos jól vezette a mérkőzést. NYILATKOZATOK Szabó Pál, a Budapesti kerület ed­zője: Jó iramú, erős mérkőzés. Igaz­ságos eredmény. Krüger Károly, a NAC sport­igazgatója: Meglepően jól mozogtak a budapestiek. A NAC csak a máso­dik félidőben elégített ki. Szolnok—Szabadkai VAK 4:3 (4:2) Szabadka, 4­90 néző. Vezette: Mernyák. Szolnok: Horváth — Csabai, Sárkány III — Selmeczi, Szűcs, Fazekas — Szántó, Nagy, Laborta, Komor, Vezér. SzVAK: Simon — Zsáki, Zentai — Jakab II, Bogrendes, Kecskés — Jakab I, Balázs II, Pertics, Nemere, Cernyákovics. Pertics az első percekben kétszer kapufát talál. A 24. percben Vezér beadását Szántó befejeli. 1:0. A 26. percben Laborcz közel­ről lő gólt. 2:0. A 29. percben Nemere- Pert­ics a labda útja, az utóbbi közelről hálóba lő. 2:1. A 33. és 35. percben Szántó eredményes. A félidő utolsó percében Balázs szépít az eredményen. 4:2. A máso­dik félidőben Balázs lövi a SzVAK har­madik gólját. A SzVAK mindvégig egyenrangú ellen­fele volt a Szolnoknak s csak Simon gyen­ge védésének köszönh­eti a vereséget. Jó: Szűcs, Horváth, Nagy és Vezér, illetve Zsáki, Jakab II és Nemere. . . Elektromos—Hargita 6:1 (4:1) Sasárkelyudvarhely, 290® néző. Vezette: Topolay dr. Elektromos: Bakon — Kőhalmi, Kállai — Kucsera, Gajdos, Börzéci — Pálinkás, Tö­rés, Marosi, vitéz Hí­deg leüti, Dobos. Hargita: Kinda — Navea, Páll — Dolga, Szeghő, Duka — Pintér, Erdélyi, Elekes, Lázár, Bálint. Az Elektromos sokkal jobb volt. Iskola­­játékkal győzött. Az első félidőben Pálin­kás, Marosi és vitéz Hidegkúti (2) góljára Lázár válaszol, a második félidőben Dobos lőtt két gólt. Jó: Gajdos, Börzééi, Marosi és vitéz Hidegkúti, illetve Kinda, Navea, Dolga, Lázár. NAGYBÁNYA—SZATMÁRNÉMETI 3:2 (3:3) Szatmárnémeti. Vezette: Manó. Nagybánya: Sepsi — Ardos, Demján — Telegd­i, Kovács II, Oravecz — Gombos, Kovács II, Strimb, Fábián I, Fábián II. Szatmárnémeti: Pénzes — Tatár, Suta — Erdei, Mándi, Izsák — Tóth, Béres, Vágó­, Erdélyi, Szabó. Az első félidőben a vendégcsapat, a má­sodikban a hazai csapat volt jobb. Gól­­lövő: Gombos (2), Strimb, illetve Vágó és Tóth. Jó: Demján, Sepsi, Gombos, Ora­vecz, illetve Tatár ,Vágó Ise Mándi. ÚSZÁS Postás—NTE 13:1 (5:0). II. 0. bajnoki mérkőzés. Vezette: Ruttnai. A Postások csapata döntő fölényben volt. Góldobó: Lőrincz (5), Szűcs és Keresztes (3—3), Hedvig (2), illetve Muli. TENISZ A svéd-román válogatott teniszmérkőzés a svédek 6:1 arányú fölénye© győzelme*-­­ vel vé­gződött. Az utolsó nap eredménye: Johannsson—Burac 6:4, 8:10, 7 9, 6:4, 7:5, Bohlesvu­t—Tanacescu 6:6, 7:5, 1:6, 6:4, 6:3. * Vitéz ifj. Horthy Miklós gép­­kocsibalesete Nagybányai vitéz ifj. Horthy Mik­lóst, a Magyar Úszó Szövetség el­nökét — mint a Magyar Távirati Iroda jelenti — kedden délután Tö­­rökszentmiklós közelében gépkocsi­baleset érte. Ifj. Horthy Miklós, aki külföldi diplomáciai megbízatása miatt az utóbbi években­ nem teljesíthetett katonai szolgálatot, néhány héttel ezelőtt mint karpaszományos kato­nai kiképzésre vonult be. A vasár­napot és Péter Pál ünnepét felhasz­nálta arra, hogy szüleit Kenderesen meglátogassa. Kedden délután 5 óra­kor indult vissza kis DKV-gépkocsi­­ján Budapestre és útközben Török­­szentmiklós közelében egy vigyázat­lan kislány az aránylag keskeny út­test közepére szaladt. Hogy a gyer­meknek baja ne essék, ifj. Horthy Miklós az 50 kilométeres sebesség­gel haladó gépkocsit hirtelen lefé­kezte és a kormányt az útszéli árok felé fordította. A gyermeket ezzel sikerült megmentenie, ő maga azon­ban háromszoros kulcscsonttörést szenvedett. A mellette ülő gépkocsi­vezetőnek nem történt baja. A gép­kocsi kissé megsérült. Ifj. Horthy Miklóst egy arra ha­ladó gépkocsi a legközelebb eső szol­noki csapatkórházba szállította, hol kisebb műtétet hajtottak végre raj­ta. A műtét után jól érzi magát, remélni lehet, hogy két-három nap múlva elhagyhatja a kórházat. Vasárnap a MUE versenyén, Novák Ilonka 100 m-es mellúszásban is rajthoz áll! A MUE vasárnapi versenyének nem mindennapi eseménye lesz: Novák Ilonka, a legjobb magyar gyors- és hátúszó hölgy versenyző életében először elindul a 100 m mellúszásban! Az indulás „oka" a Simkó Elemér dr vándordíj. Az ötvenéves fennállását ünneplő Magyar Úszó Egyesület ugyanis mindhárom úszásnemből álló vándordíjas versenyt írt ki, amelyet az a versenyző nyer meg, aki három éven keresztül egymás után, vagy sorrend nélkül legalább négy éven át gyors-, hát- és mellúszás,­ban 5—3—2—1 pontozási rendszer alapján a vándordíjas versenyben a legtöbb pon­tot szedi össze. A verseny feltételei között szerepel az a kikötés is, hogy a versenyzőknek közben nem szabad egye­sületet változtatniok, illetőleg ha a ver­senyző időközben új egyesületbe lép, a Simkó-vándordíjban­­ addig elért ered­ményei nem számítanak. A magyar úszósport jelenlegi erő­viszonyai alapján egy pilanatig sem vitás, hogy a vándordíjnak csak egy komoly esélyese van: Novák Ilonka. Gyorsúszásban és hátúszásban olyan kimagasló klasszis, hogy az évi pont­versenyt akkor is megnyerné, ha mell­úszásban rajthoz sem állna. Novák Ilonka azonban nem fél kockára tenni a mellúszásban a másik két úszásnemben megszerzett babérjait. A legjobb magyar hölgyúszó eddig még sohasem indult m­el­lúszó versenyen. A vegyesúszásban a táv egy részét a múltban is mellúszásban kellett megten­nie. Így hát nem lesz ismeretlen előtte ez az úszásnem sem. Úszókörüikben óriási érdeklődéssel várják, sikerül-e a kitűnő formában levő Killem­ann Klárinak és Somhegyi Zsuzsának megakadályoznia Novák „hódító” terveit. ATLÉTIKA Gyuricza sérült, aligha indul a Buda­pest bajnokságban A MAC elsővonalbeli atlétáit sorra éri utól a végzetük. Szerdán délután Gyu­ricza István, a MAC válogatott távolug­rója szomorúan újságolta nekünk: „ A szombati edzésen az egyik ugrá­somnál szúró fájdalmat éreztem a com­bomban és ezért mindjárt abbahagytam az edzést. Azóta alig javult valamit a sérülésem. Előreláthatólag nem vehetek részt a Budapest-bajnokságon sem Az idén, sajnos, üldöz a végzet. Alig heve­rem ki az egyik bajt, már itt a másik. Ez a sérülésem körülbelül azt jelenti, hogy le kell mondanom a svédországi útról is Összeállították a bolgá­rok ellen vasárnap kiálló magyar válo­gatott kosárlabda csapatot A magyar válogatott kosarasok nagy komolysággal készülődnek a vasárnap délután a BLKE-pályáján sorra kerülő harmadik bolgár-magyar nemzetközi via­dalra. Kedden délután a mérkőzés szín­helyét, a lágymányosi díszpályán edzett a válogatott csapat. A Gamma elleni edzőmérkőzésen nagyszerűen ment a vá­logatott együttes valamennyi tagjának és az itt látottak alapján Király István szövetségi kapitány kijelölte azt az öt játékost, aki először lép pályára a va­sárnapi nemzetközi kosárlabdatornán. A magyar válogatott a következő ösz­­szeállításban fog szerepelni: Kardos, Velkey — Baján — Kocsis, Szamosi. Csere: Német, Vadászi, Kamarás, Ki­­rályhidi és Solymosi. A válogatással kapcsolatban a szövet­ségi kapitány a következőket mondta: — A válogatásnál figyelembe vettem az egész évben, valamint az edzéseken mutatott formákat. Azt hiszem, hogy a legjobb magyar csapatot sikerült össze­állítanom, amely a győzelem reményében veheti fel a harcot a nagy játékerőt képviselő bolgár válogatottal. — A legutóbbi edzésünkön örömmel láttam, hogy pompásan mozogtak a fiúk. Az összjátékuk egészen kifogástalan volt és a kosárdobásban is jeleskedtek. Különösen Bajárinak, Szamosinak és Ko­csisnak a játéka tetszett. — A cseresorból Solymosi és Kamarás tüntette ki magát. Németh a kosár alatt jeleskedett. Amint a szövetségi kapitány nyilatko­zatából is kitűnik, a magyar csapat fel­­készülten várja a vasárnapi mérkőzést és előreláthatólag a harmadik bolgár­­magyar találkozón is győztesként hagyja el a küzdőteret. VÍZILABDA Vereséggel felérő döntetlen MAC-MAFC 2:2 (0:1) Góldobó: Balla, Kalapos, Szívós, Varga Nemzeti Sportuszoda, 2000 néző. Vezette : Végházi A PSE úszó verseny­ének végén, 2000 (!) főnyi közönség előtt került sor a MAC­­MAFC I. o. vízilabdabaj­noki mérkőzésire. A találkozóra a két csapat a következő összeállításban állt ki: MAC: Mezey dr — Tolnai dár, Fábián D. — Csuvik — Eleméri, Kalapos, Szívós. MAFC: Győrffy — Hámori II. Szolgai — Somóczy dr — Bálla, Varga, Nagy. Kezdés után rögtön a MAC támad, de Elemérit jó helyzetben megállítja a játék­vezető sípja. A következő támadásnál Szívós középre adott labdája hosszú, Ka­lapos nem éri el. Somóczy dir el orcádéit labdáját Varga kapja, Tolnai dr szereli a MAFC középcsatárát, de a játékvezető szabálytalannak minősíti a szerelést és szabaddobást ad a MAFC javára. A labda Mezey dr-hoz kerül. Máris Szívós lő a túlsó kapura, Győrffy szépen véd. Kalapos beadását Szívós gyönyörűen egyből küldi centiméterekkel kapu fölé. A műegyete­misták támadásánál a MAC-védelem rosszul vált, Somóczy dr fedezetlenül marad, egy­két kar csapás után Ballának ad, a szélső mintegy 7 méterről a felső sarokba lő. 1:0 a MAFC javára! A nézőtéren és a medencében nagy az izgalom. A MAC elkeseredetten támad. Kalapos mellécsavar, majd Elembri két nagy lövését védi, egymás után Győrffy, Balla és Fábián elúszásért a partra kerül. Kalapos jó labdát kap hátulról, lő, gól , de közben már megszólalt a játékvezető sípja és Szolgai szerelés­ kísérlete miatt szab­add­obást ítél Kalapos javára­.Szünet után azonnal egyenlít a MAC. Kiúszás után Blemdrs éri el a labdát, hátraad, ismét hozzá kerül a bőr, Kalaposhoz passzol előre és a középcsatár vizen kacsázó, lapos lövése a meglepett Győrffy mellett a bal alsó sarokba jut.1:1. Nagy lara indul meg. Somóczy dr át­adását Varga váratlanul lövi, Mezey dr ösztönszerűleg felnyúl és szögletre üti a labdát. Szívós kapufát lő. Kalapos átadá­sából Szívós villámgyors bombája a bal felső sarokba vágódik. Gól. 2:1 a MAC javára. A MAC hívei fellélegzenek. Hát­­még, amikor a játékvezető, túl szigorúan, a part­ra küldd a Szívóst akadályozó Szolgait. Csak hat MAFC játékos van a vízben! Mindenki biztos MAC-gólt vár, de rögtön a szabaddobás után megszólal a játékve­zető sapja: szerinte Kalapos ellökte magát Hámori II-ről. A labda ismét felkerül a MAFC-szabaddobás után a műegyetemis­ták kapuja elé. Kalapos kap szabaddobást, de ebből semmi sem lesz, izgalmas jelenet után a labda végül is a MAFC-kapus zsák­mánya. A következő MAC-támad­ás során Eleméri gólba vágja a labdát, de közben Fábián­ nyomta Somóczyt s a MAC dob szabaddobást. Nagyhoz kerül a Labda, majd Vargához. A MAFC középcsatára Tolnai dr-ral harcol, úgy látszik, hogy ő nyomja a hátvédet, de a játékvezetőnek más a véleménye: szigorított szabaddobást ítél öt méterről a MAC ellen. Varda lab­dája a hálóban köt ki. 2:2. A küzdelem tetőfokára hág. A MAC mindent belead és támad, de a MAFC jól védekezik. Szívós föld csavar. Győrffy egy izgalmas jelenet során elhagyja kapu­ját, Szívós jut szabaddobáshoz, de mielőtt eldobhatná a labdát, a játékvezető vissza­küldi Győrffyt a kapujába. Úgy látszik, még a kapus kiúszása előtt szabálytalan­ságot látott, de csak később fütyült. A szab­addobás után Győrffyé lesz a labda. A MAC váratlan döntetlen eredménye meglepetést keltett, tekintettel arra, hogy a MAFC is a Z UTE-tól és az FTC-től nagy­­gólarányú vereséget szenvedett a közel­múltban. Csakhogy ezekben a csapatok­ban voltak klasszis­ csatárok, akik egyedül meg tudták verni a jó átlag­játékosokból álló műegyetemistákat. A MAC támadó játékosaiban nem volt elég játékér­­zék a helyzetek kidolgozására, a kis pályán úszástudásuk csak tökéletes p­assz­olással érvényesülhetett volna. Helyen­ként egészen kezdetlegesen játszottak s bá­gyadt lövésekkel kísérleteztek a MAFC kitűnő kapusa, Győrffy ellen. Pek­ig a MAC most­ sem játszott rosszabbul, mint az eddigi bajnoki mérkőzésein, de ez nem­ volt elég a jó napot kifogó MAFC ellen. Vdgházi az első félidőben jól vezette a mérkőzést, szünet után azonban több ítéle­tével nem értettünk egyet. Jean Gabin •D­a­l Premier, ma­s Deák Kaszinó Hunnia-film