Nemzeti Sport, 1944. május (36. évfolyam, 83-103. szám)

1944-05-01 / 83. szám

Kolozsvár­on-MSM) legyőzte a Hagyváradot A Ferencváros kikapott a Csepeltől AZ NB I­.HUSZONÖTÖDIK FORDULÓJÁNAK EREDMÉNYEI: Csepel-Feressvaros. . 2:1 Kolozsvar-Hagyuárad. 2:1 d­:01 Kispest-Ujpest.--------2:1 C2:0 Tisza-ulumik............4:212:21 Debrecei­­isszKRT ....o c®:@j Szomnen­-Xiin­zsi............2:1 (i:oj . ds­tun r .. .... 212 12:03 A HÉT TIZENEGYE Ahogyan az máskor is megtörtént már, egyes helyeken túltermelés, másutt pedig hiány állt elő a hét tizenegyében. Egészen elsőrangú tel­jesítménnyel maradt ki mindkét csa­baiból a­ kispesti Mészáros, továbbá­­Bozsik­, Vécsey, Nádas és a debre­ceni Nagy II. Ezzel­ szemben arány­lag halványabb teljesítménnyel is be lehetett jutni a tartalékcsapatba jobb- és balfedezetnek, jobb- és bal­­szélsőnek, valamint fi­zelsőházmnak bármelyik helyére. Főleg a csatár­­saiban volt tehát gyenge az „után­pótlás". A két tizenegye: Tóth Gy. (Gamma) — Olajkár I (Kispest), Saj­ay (Csepel) — Zalai (Kispest), Olajkár II (Csepel), Du­dás (Csepel) — Farkas (Kolozs­vár), Kovács IV (Kolozsvár)), Kom­lódi (Gamma), Puskás (Kispest), Turbók! DIMAVAG. A tartalékcsapat: Heves (Csepel) — Mészáros (Nagy­várad), Vass (Kolozsvár) — Selmeczi (■Szolnok), Szűcs (Szolnok), Krucsay DiMAVAG — .Szabó DVSC: Marosvári (Csepel), Laborcz (Szolnok), Tihanyi (Ti­szai, Tóth III (Nagyvárad). Dicséretet érdemel: Kapus, Bozsik, Vácsev, VersoCz.11 Nagy I DVSC. Szabó UAC. — Hát­véd: Nádas, Csabai, Kapta, Mészáros (Kispest), Nagy II DVSC, Nagy­marosi, Páll, Felföldi, Onódy I, Kis­­péter, Sajtos. Fedezet: Orosz, Bakos. Nagy II (Ferencváros), Fazekas. — Csatár: Mészáros BSzKRT, v. Surányi, Kol­­láth, Pálfy, Titkos, Welker, Zsen­génél­. Füstös. Nagy (Szolnok), Pin­tér, Gyetvai, Sörös. NB II. osztály SzAC—BVSC 6:2 (3:1) MSE—Sz. MÁV 2:2 (2:1) B. Törekvés—Óbecse 4:0 (1:0) SzVAK—ZDSE 1:0 (0:0) ÖSSZES SPORTCIKKEK::: SufferinM Budapest, IV- Váci­ utca 10 NE IS. osztál­ MASJfc-Föv. TKör: 7:1 (3:1). Váci­ út. V­ezette: Galambos. MASE: Filáez — Vlaku. Kalmár — Jiá­­ner. Bata. Gogota — Finta, Enyedi. So­­modi, Világos Grams. — Föv. TKör: Blachnik — Kucsera. Zsadányi — .­ Gudra. Nagy *- Lázár Ludvvig. Novota. Gál Sörös IV. A MASE megerőltetés nél­kül nyert A II félidő 25. percében a játékvezető Nagyot kiállította, majd a mérkőzést lefújta, mert Nagy az egyik partjelzőt megütö­te. Góllövő: Som­odi (3), Világos Enyedi, Grims és Vlajk­u (11-es­ből) i1. Sörös IV*­­Jő: Filász, Sontodi és v Grams Ili Gutím­ és Lázár. Megérdemelt győzelem Gamma-S­algótarján 3:2 (2:0) 1 :­­ Góllövő: Liszkai, Liszkai, Laczkó, Komlódi, Szabó (öngól) Salgótarján, 1500 néző. Vezette : Németh A vendégek korán kiérkeznek a pályára és élvezettel nézik az elő­­mérkőzést. Majd bemennek az öltö­zőbe- ott nagy csend uralkodik. A Salgótarján háza táján igen bi­zakodnak a győzelemben. Pontosan 3 órakor Németh L­. sípjelére így állnak fel a csapatok: Gamma: Tóth Gy. — Nótás, Kó­nya — Hor­váth K., Szabó, Híres — Patkok­, Tóth B., Komlódi, Biszkai, Nagy K­. Salgótarján: Nádasi — Simonja, Kiss — Marosi, Debreczeni, Szabó — Kanyó, Csuberda, Vincze, Laczikó, Trenka. AZ I. FÉLIDŐ A hazai csapat kezdi a játékot szél ellen és rögtön támadásba is lendül. Vincze adja a labdát Laczkónak és az Összekötő­ lövését Tóth , csak vetődve, nehezen csípi el. A 4.­­ percben lassan felnyomul 3 Gamma is és váratlanul gólt is ér el Nagy III elfut Simányi mellett és az­­ alapvonalról Liszkai elé tálal, akinek 12 méterről leadott lövése a meglepett Nádasi mel­lett akadálytalanul száll a háló­ba. 1:0 a Gamma javára. Nagy kapushiba. A Sal BTC ellentámadásokkal próbál­kozik, de eredménytelenül, sőt majdnem a Gamma ér el újab­b gólt. Liszkai lö­vését a bizonytalankodó Nádasi csak nehezen üti szögletre. A szögletet Nagy III a kapu mögé küldi. Most­­felnyomul a hazai csapat. .Csu­berda , szökteti Trefíkát, akit Nótás csak szögletre tud szerelni. A Gamma pontos adogatással dolgozik, míg a ha­zaiak egyelőre nagyon idegesen játsza­nak A 13. percben Kónya szabadrúgá­sát Komlódi a kapunak háttal állva kapura fejeli, de­ Nádasi­­ezúttal pompá­san véd. . A 16. percben a közönség köréből va­laki megsérti a játékvezetőt, aki fi­­t a partjelzőknek, lefújja a mérkőzést és le­vonul a pályáról. . Egyperces tárgyalás után azonban visszatér és folytatja a játékot. Ekkor partot dob a Gamma, Debreceni a labda mellé fejel.­­A labda Liszkaihoz kerül Marosi támadja a csa­tárt, de elesik és Lisz­kai a megdermedt X­ádasi mellett nyolc méterről a bal alsó sarokba lövi a­­Gamma második gólját.2:0. Erőtlen tarjásd támadások következ­nek Debreczeni bekötött fejjel játszik, mert összefejeli Liszká­val. Levegőben is jobb a Gamma A 2* percben* 1 Kiss csak szögletre tudja szerelni Palkóiét. A szögletét azonban hárítják a védők. To­­vábbra is a Gamma támad A 32 percben Tóth 1, elfut és 20 mé­­erről leadott lövése a felső lécet érintve suhan fölé Majd Nagy III csikar ki szög­nét. Utána Vincze megszabadul kullan­­sátó, kapura tör, végül a gammás­ védők zögletb­e szerelik. A szögletet Kónya tisz­tázza. Most fölényben játszik a Gamma! A hazaiak gyér támadásokkal igyekszenek megközelíteni a vendégek kapuját. A Tel­elő utolsó támadása Tóth L­lesén akad el. SZÜNETBEN a vendégek öltözőjében igen örülnek a kétgólos vezetésnek.­­­ A­­ hazaiak öltözőjében Takács edző adja ki az utasítást: — Játszatok komolyan! Pontosabb lab­dákat adjatok egymásnak! A II. FÉLIDŐ A SalBTC-ben Trenka Vincével helyet cserél és így egy kissé jobban is megy a játék. Változatos küzdelem folyik a pályán A 3. percben Csuberda szépen lő, de hajszállal fölé kerül a labda. Nagyon támad a hazai csapat, a Gammában a csatárok is hátul vannak. Lis­kay miatt szabadrúgáshoz jut a salgótarjáni együt­­tes.­ Csuberda lapos lövése a sorfalon keresztül már-már a kapuba jut, de Tóth az utolsó pillanatban ment. A 8. percben Trenka és Vincze újból helyet cserél A 14. per­cben váratlanul gólt ér el a SalBTC. • Lacsekó gyengén kapura lő­, Tóth fogja is a labdát, de az kiperdül a kezéből és a hálóba gurul. Már csak 2:1 a Gamma javára! "A Gamma eredménytelen szöglettel válaszol, majd ismét a SalBTC lendül támadásba közönségének fergeteges biz­tatása közepette. A 18 per­cben­ Nótás előre vágj­a a labdát Patkóidnak, a jobb­szélsőt Debreceni igyekszik támadni de a szélső nagyszerű csellé­ becsapja, begurít Komlódi elé, a közép­­csatár a kifutó Nádasi mellett pontosan gurítja a jobbsarokba a labdát. 3:1 a Gamma javára! A salgótarjániak tám­ádnak, Csuberda— Trénka...Laczkó támadás után Laczkó az ötös sarkáról .lő, Tóti. Gy. n­agy­szerűen véd Urauia Vincze húzódik a balszélre- Ott igyekszik, végül is visszamegy he­lyé­re. Most mező fölény­­kín némi Gaminni- f­ölé­nnyel A 30. percben a hazai közönség, kezdi elhagyni a pályát. Úgy láts­zik, meg­­un­ják a hazai csatárok meddő játékát A 32. percben Kónya kézzel üti le a labdát a ll­ es poulon, de a­ játékvezető sípja néma marad. Utána Kanyó kap lesen labdát, a játékvezető most sem fütyül, a herbtá­s Laczkó Iűlé kerül, aki fölé durrant. A 4*2. percben Kónya i­inét kezez a k­i­osórt de a já f­éle vezető, most is hi­báz A 43 per.* bei- egy haza­i támp­­lás szögl­ettel végződik. A labda Trenkához­ kerül, aki­nek erős lövésébe Szabó bele­teszi a fejét, a labda a közép­fedezet fején irányt változtat és a már tehetetlen Tóth Gy. m­el­­lett hálóba hull, öngól! 3:2 a Gamma javára. Még egy é­ves Gamma támadás és vége a mérkőzésnek. Szögletarány 7:2 (3:1) a Sal BTC javára. NYILATKOZATOK: Magt­árvári József (Gamma): Tarta­lékos csapatunk szép játékával megér­demelte a győzelmet. Takács Lajos (SalBTC): A második félidőben mutatott játékunk­ alapján legalább döntetlent érdemeltünk volna. BIKALAT A mérkőzés elején egyetlen tar­jáni néző sem hitte volna, hogy a Gamma ezen a mérkőzésen meg­szerzi a két pontot. A nagyobbik baj azonban az volt, hogy nemcsak a salgó­tarjáni szurkolók, hanem a SalBTC játékosai is ugyanezt eűit­­ték. Hiányzott a tarjáni csapatból a lelkesedés, ami pedig mindig az elsőszámú erénye volt a bányász­­csapatnak. Általában formahanyat­lás látszik a Sal BTC-n és így a Gamma pontosabb, lelkesebb játé­kával megérdemelten győzött. Egyénileg A Gammában Tóth Gy. az egyik gólt védhet­te volna, egyébként jól védett. A hátvérhármas legjobbja Szabó volt, utána Nótás következik. A fedezetek közül Horváth tetszett. A csatársorban Komlódi meglepően jól játszott, igaz, hogy Debreczeni egy ösz­­sz­efej­­­lés után nagyon tartózkodóan ját­szott. Patkóié és Tóth L. is jól mozgott, Diszkóit csupán két gólja dicséri. A Sal BTC-ben Nádasdi feltűnően bi­zonytalan volt, de ez vonatkozik a vé­delem többi tagjára is, különösen Deb­­reczenire. A fedezetek közül Marosi volt a jobbik. Elől az ismét csatasorba álló Laczkó sokat dolgozott, de kevés eredménnyel. Vinczét nagyon fogták, a jobb szárny pe­dig f­o­r­m­­ánk i­­ is­­ v­an . A játékvezető sokat hibázott. Ganz TE-­-Szeged AK 4:0 (2:0) Kőbányai­ út. Vezette: Kunvári Ganz. TE: Gyuris — Varasdi, Walchinger — Reiter, Simon, Pápai — Hollósi, Ku­­rbala, Macsányi, Subert, Szabó. SzAK: Ludas — Szabó, Gyuris — Bá­rós­­, Dóra, Kakuszi — Bognár, Szőcs, Vö­rös, Harangozó Nagy. A­ rangadó jellegű­ mérkőzésen a nagy lelkesedéssel játszó Ganz TE megérdemel­ten szerezte meg a győzelmet. A Ganz TE minden csapat részében felülmúlta ellen­edét. A 14 percben Szabó szép lövéssel megszerzi a vezetést, majd a 25. percben Kuba­a lövése j­ut a­ szegediek hálójába. Szü­nei után már az első percben Hollósi szép lövése jut a hálóba. 3:0 Ezután Dóra megsérül és a szegedie­k jó emberrel játszanak. A 46 percben La­dányi a kifutó Ludas melött lövi az utolsó gólt. Jó, a Garz TE teljes ügvöl­tése. Pápai a mezőny legjobbja,­­ 11 Sza­bó, Baróti, Vörös és Harangozó. GYEPLABDA AHC- MAC (©:«). Margitsziget. Vc­­‘/•Itc: Liszka. A két csapat találkozója a vártnál gyengébbb iramú mérkőzést ho­zott. Az első félidőben az AHC c­sa,tá:a sor igán ez­ ápen játszott, de adjs maradt a 1) rze j­c /.é s s­e I. A M­A­C v­é­de­lme:.jól ás o k c san roh­ibálta szét a támadásokat. Szüret után azo-M­p lanyhult az irarfi Az ered­mény igazságos. Góllövő: Lifka. Jó: Ko­­llováth dr. Saály és Soproni, ill. Vasadi és N­omolya. BBTE-MHC 5:1 (3:8) Pasaréti-út Ve­zette: Móvser. Az MHC hat tartalékkal állt fel. A mérkőzés nagy budai fölény­ben folyt le. Az MHC fi­­áljai néha meg­­csillogtatták a jövő reménységét. Góllövő: Sfáray (2b Dengl dr .Retkes és Szamosi, ill . Poesah. Jó: Háray. De­ngl dr. Szam­osi, és Liszka, illetve Bácskai. Kn­eusch’ és He­miaun Az NB I állása 1. Nagyvárad 25 20 1 4 55:26 41 2. Kolozsvár 25 13 6 6 47:37 32 3. Ferencv. 25 13 3 9 53:34 29 4. Szolnok 25 12 4 9 49:42 28 5. Gamma 24 11 5 8 43:35 27 6. Kinizsi 2­6 8 10 7 42:41 26 7. Újpest 35 10 5 10 73:52 25 8. Újvdék 25 9 7 9 47:50 25 9. SalRTC 25 10 4 11 58:51 24 10. Kispest 25 9 6 10 56:55 24 11. DVSC 25 8 7 10 39:58 23 12. Csepel 25 9 4 12 50:53 22 13. DiMAVAG 25 8 6 11 42:52 22 14. Tisza 24 7 5 12 42:55 19 15. Elektromos 25 8 2 15 50:67 18 16. BSzKRT 25 4 5 16 41:79 13 NB II. osztály Makói VSE—WSC 2:1 (2:0) Wikerletelep. Vezette: Dénes. MVSE: Faragó — Radó, Szabó — Szegedi, Vizslai­, Galamb — Ponyetz, Veres, Széll, Kiss I, Kiss II. WSC: Vereczkei — Rap­os, Csapó — Négyesi, Csurgó, Jankovica — Andaházi, Füzesi, Kiss II, Hrotkó, vitéz Szűcs. Erősiramú, kemény­, mérkőzés­. Mindkét csapat sok jó helyzetet hagyott ki. A ve­zető gólt Veres révén szerzi m­eg a ven­dégcsapat. Változato­s játék után a 27. percben Veres újabb gólt rúg. 2:0. A WSC támad, de csatárai ered­mén­y­t­el­ene­k. Szü­net után csaknem­­állandóan a hazai csa­pata szorongat, de csak szépítenie sikerül a 36. percben Galamb öngóljával. Jó: Ve­res, Faragó, Ponyetz és Vizslán, illetve Jankovics, Kiss II, Csapó és Andaházi. MVSC—Losonci AFC 1:1 (0:1) Miskolc, 1100 nő,:.. Vezette: H.Gácsi. MVSC: Kövesfalvi — Lévay, Lehel — Bártfay, Rozsova, Farkas II. — Balogh, Makláry, Mátrai, Regőczi, Losonci. LAFC: Kacsányi — Zsolna, Dobi — Novodonszky, Lendvay, Hegedűs — Eszes, Sárkány III., Varga­ II., Kertész, Kovács. Kemény­ küzdelem után a hazaiak nagy balszerencsére adtak le egy pontot. Az . félidőben az MVSC­­-szél ellen is egyen­rangú ellenfél volt. A­­93 percben kapu előtt, kavarodásból Farkas II. öngólt vét. A II. félidőben a széllel játszó hazaiak megy fölénybe kerülnek, de csatáraik ki­hagyják a jobbnál-jobb helyzeteket és Kacsányi is nagyszerűen véd. *A 85. perc­ben szép baloldal támadás után Losonci lövésével egyenlít a MVSC. Jók: Bártfay, Rozgova Makláry, JP. Kacsányi, Zsolna és Lendvay. Halácsi igen jól vezette a mérkőzést . D. Magyarság.—Iltisi 4:2 (2:1) Ungvár, 1500 néző. Vezette: Kiss. F. Topolyai SE—Újszegedi TC 3:1 (2:1) MA­VAG—Tatabányai SC 1:0 (1:0) Levente-bajnokság III. kerület Pápai LK—Csornai SE 6:3 (3:2). Pápa, vezette: Király. Góllövő: Xamoth.I (3), Németh II. Síkos és Varga, illetve­­Frászt, Kovács és Kreol. r • V* ká-k■. j.gv.m'.' . r ";­­ •* pontos W­AJLIL$ FEST TISZTÍT MOS íVjEGBIZHATÓ KOVáLD *