Népsport, 1945. április (1. évfolyam, 3. szám)

1945-04-30 / 3. szám

4 tudja megmenteni a hálóját. Nagy tapsot kap a Jois Pápay! Nagy—Hratszky összjátékából Ilovszky tör hatalmas lendülettel a kapu felé. Az Előre-védők mellett elsiklik és közelről nagy gólt lő (5:0). Bár a nagy szél az első félidőben sokat ártott a játéknak, mégis egé­szen jó játék alakult ki. A Vasas máris jó formában van és különösen a második félidőben szemre is igen tetszetős játékot mutatott. Játékosai végig a földön tartot­ták a labdát és néhány parádés támadásuk után méltán zúgott fel a nézőtéren a taps. Aknavölgyi alig kapott labdát, de így is megmutatta, hogy már for­mában van. A védelem könnyen és biztosan verte vissza az Előre tá­madásait, míg a fedezetsorból Tóth L. pompás játéka emelkedett ki, a kis Pápay az első félidőben a bal­­fedezet helyén is kitüntette magát. A csatársor stílusos, szép táma­dásokkal őrölte fel a villamos csapat védelmét, de fölénye alapján több gólt is lőhetett volna. Ilovszky csupa erő és lendület. Kár, hogy ő is, akár Vassy Berzi, nehezen válik meg a labdától. Ha erről le­szoknak, nagy értékei lesznek a csapatnak. Pápay a balszélen is ki­tűnő volt. Hratszky a jövő egyik komoly ígérete. Nagy I a csatársor­ban is megállja a helyét. Jakab erőt­len volt. Az Előre az első félidőben, ami­kor szél ellen játszott, még csak összehozott néhány szép támadást, de a szünet után,­­ amikor már el­állt a szél, teljesen átadta, a teret ellenfelének. Tóth­ sok nehéz labdát védett. Egy gól sem terheli a lelkiismeretét. A hátvédek közül Bajkay volt a jobb. A fedezeti sorban Túri, a csatár, s sorban a jobbszárny tetszett. Molnár István hibátlanul vezette a mérkőzést. Nyilatkozat. Hegyi Gyula(Vasas): Láthatólag már együtt van a csa­pat. Bizalommal várom a bajnoki mérkőzéseket. Szőnyi Ferenc (Előre): Nem vártunk egyenlőre többet a fiúktól. Játékosaink formájára voltunk csak kiváncsiak. B. F. P. m ,.,8 ezüstöt, órai, omitans* * 6ss3 £4 Ss 6 ékszert fazonárban is v­eszek, eladok B E R G F, R aranyművesm­ester, Budapest, VII., Damjanich utca 31­ B. Nem ment még a Ganznak .. • Hangya—Ganz 3:3 (2:1) Ceglédi­ út. — Vezette: Vogel. Hangya: Kamarás — Lovasi, Grünner — Kiss, Fyber, Németh • Zelei, Mészáros, Kovács, Schipper, Sipos. Ganz: Mészáros — Radics, Vár­szegi — Ónodi (Vonyák), Ladányi, Sidó II. — Szabó, Páll, Fehér, Fe­­renczi, Reiter II. Azonnal a széllel hátban játszó Ganz veszi kézbe a játék irányítását és már a 8. percben gólt ér el. Ónodi ível szabadrúgást a kapu elé. Nagy a tömörülés, Fehér nagyszerűen megy fel­ a levegőbe és fejese nyomán a hatosról élesen vágódik az oldalléc­­ről a hálóba a labda. 1:0 a Ganz javára. Lassan a Hangya is lábra- BffM Felül SISSIki Péterről, Áldor Györgyről felvilágosítás : XIV., THÖKÖLY-ÚT 162. REISNER kap. A 14. percben Ladányi rosszul ad haza, Mészáros könnyelműen nyúl a labda után. A szemfüles Ze­­leinek sikerül kezéből kikotorni a labdát és közelről a hálóba pöccint. 1:1. A gól után egy újabb rossz La­­dríni­i-hazaadás veszélyezteti a Ganz kapuját. Az iram esik. A­­Ganz­­a többet támadó, de néhány szögleten kívül nem ér el eredményt. A ritkább Hangya-támadások veszélyesebbek. A 37. percben Zelsi elfut és a kifutó kapus mellett megszerzi a vezetést. A Hangya elkeseredetten küzd az egyenlítésért, ami az utolsó percben sikerül is. Kapu előtti kavarodás után a tizenhatoson álló Mészároshoz jut vissza a labda, akinek lapos lövése a jobb sarokba köt ki. 3:3 MA” Nyit MY DEAR kávéház Petőfi Sándor­ u. 12. Ssontáelés nyitások esi új bajnokságban A május 6-án induló labda­rúgóbajnokság sorsolását ma, április 30-án délután 3 órakor tartják meg az MLSz-ben. A bajnokság küzdelmei az első osztályban május 6-tól július 22-ig tartanak, tehát 11 hét alatt bonyolítják le a bajnokság 22 fordulóját. Ez csak oly módon válik lehetővé, hogy a vasárnapokon kívül min­den hétközi ünnepnapon is ját­szanak, sőt azon a héten, amikor hétközben nincsen ünnepnap, szombat—vasárap két bajnoki mérkőzést játszanak a csapatok. Hogy pedig a kettős mérkőzés­ből kifolyólag senkit hátrány ne érjen, a kettős mérkőzések párosítása mindig azonos, tehát ugyanazok a csapatok játsza­nak vasárnap is egymással, amelyek szombaton már küz­döttek egymás ellen a bajnoki pontokért, a szombati mérkőzés revánsára már másnap sor kerül, csupán az ellenfél pályáján. Bi­zonyos, hogy a mérkőzések aránylagos halmozása nehéz fel­adatot ró a játékosokra, de a cél érdekében ennyi áldozatot vállal­­niuk kell. Ezzel az erőltetett tem­póval fokozni lehet a közönség mindjobban élénkülő érdeklődését és biztosítani lehet, hogy a most meginduló és „kísérleti bajnok­ság" névvel illethető körmérkőzés befejezése után 4 hét álljon az egyesületek és csapatok rendel­kezésére az őszi, remélhetőleg már normális keretek között meginduló bajnokság előkészüle­teire. Az I. osztályú bajnokság ter­minusai a fentiek figyelembevéte­lével tehát a következők len­nének: május 6, 10, 13, 20—21, 26—27, 31, június 3, 9—10, 16—17, 23—24, 29, július 1, 7—8, 14—15, 22. A játékosok szabadrablásának határideje ma, hétfőn este 8 órakor jár le. Az egyesületek nevezéseiket — a szövetségtől származó értesü­lés szerint — rendben leadták, de a nevezési díjat a legtöbbjük emu­lasztotta eddig befizetni. Ezúton hívjuk fel az érdekelt egyesületek figyelmét, hogy mulasztásukat mielőbb pótolják. A nevezési díj 100 pengő. Megalakult az elsőosztályú egyesületek kollégiuma, a liga. A tömörülés célja — mint azt a szövetséghez és az egyesületek­hez intézett átiratokban lefek­tették — az újjászületett magyar labda­­rúgósport érdekében az MLSz vezetőségével karöltve az első­osztályú egyesületek, élcsapatok különleges szempontjaiért dol­gozni. A liga a titkári teendők ellá­tására Faragó Lajost, a régi is­mert sportembert kérte fel. Hengerelt a Kispest Kispest-MÁVAG 7:2 (1:1) Kispest: Mindszenti — Olajkár I., Szalai — Bozsik II., Mészáros, Dózsa — Poiyb­i­ng­er, Nemes, Olajkár II., Puskás, Berr­én­yi. MÁVAG: Bánki — Varga, Fáczán II. — Sztáncsik, Kapu, Kanárik — Adorján, Muszka, Gál, Kántor, Bozsur, Sallai II. játékvezető sípjelére a Kis-­­pest tiszta fehérben, a MÁVAG piros ingben és fehér nadrágban vonul ki. Kispesti támadással indul a játék, azon­ban az első percek iramát a MÁVAG diktálja. Puskás és Muszka a két lendítő­kerék. Azt már most lehet látni, hogy a Kispest egységesebb és jobb erőben van. A különbség főleg a két felenet­­sor között látszik. A kis Puskás egy­­másután dobja ki csatártársait. A 30. percben Szalai a fél pályáról szabad­­rúgást rúg. Olajkár 11.-höz kerül, ő Nemesnek továbbítja, aki két lépést tesz a labdával és 10 méterről, a jobb sarokba lövés 1:0. A 40. percben szabadrúgás után Kántorhoz kerül a labda­, akinek lövése 14 méterről a hálóba kerül. 1:1. Mindszenti keze érintette a labdát.. Félidőben a MÁVAG változtat. Bozsár hátra im­egy balfedezetnek, helyére Freisz, Adorján helyére pedig Stiffel- Sas áll be. Puskás t­ám­adással indul a XI. félidő. A Kispest nagy fölénybe kerül. Már a 2. percben Bozisik II. hosszú kérész­­­labdáját félmagasan vágja a hálóba. 2:1. A 14. percben Pikás—Nemes—Olajkár II. a labda útja, Olajkár II. kitör és 6 lépésről a hálóba talál. 3:1. A Kispest éri el a szögleteket és a 26. percben Puskás—Berényi helycseléd támadás után az utóbbi laposan a bal sarokba lő. 4:1. Puskás a 32. percben kicselezi a védelmet, hátragurít Nemeshez, aki a 1­6'osról élesen a hálóba lő. 5:1. A követ­kező percben kapu—Kántor—Muszka a labda útja. Muszka egyet cselez és a­­ jobb sarokba teszi a­ labdát. 5:2. A Kispest már korlátlan úr a pályán. A 40. percben Puskás (6:2) s az utolsó percben Berényi (7:2) a­­gólszerző. A mérkőzés után Pu­skás edző így beszél: — Meg vagyóik elégedve a csapat já­tékával.­­ A — Csapatiünk egyelőre nem egysege®. Tartalékokkal volt teletűzdelve — mondja O­szvald, a MÁVAG vezetője. Ferencvárosi „Barátság"— KAQS 8.2 (4:1) Sport-1. Vezette: Kiss, Fer. „Barátság": Sarkadi — Becker, Mátés — Csurgó IV, Szabó, Csurgó III — Lehner, Csurgó II, Gerle, Szabó M., Csurgó I. KAOE: Dunai — Karlovits, Horák — Kiss, Götz, Dobos — Faragó, Kovács, Rataj II, Rataj I, Berki. Kitűnő játékkal érte el nagy­­gólarányú győzelmét a ferenc­városi együttes. Góllövő: Szabó (2), Szabó M. (2), Csurgó II (2), Lehner és Csurgó I, ill. Rataj II (2). Jó: Szabó, Sarkadi, Csurgó I és Csurgó IV, ill. Rataj II és Dobos. A Magyar Turista Szövetség elnöksége május 3-án, csütörtö­kön d­. u. 5 órakor a közp. város­háza I. 89. sz. alatt ülést tart. MADISZ SZABAD IFJÚT SERLEG­­MÉRKŐZÉS I. kor József Attila—VI. ker. Madisz 9:5 (3:0). Huligán -Sz Vezette:­ Korpics. Gól­lövő: Baráti­ (2), Valasek (2), Zagyva (2), Harangozó (2) és Lipszki. KÉZILABDA EREDMÉNYEK: MTK—Kistrét 7:3 (4:1). Vezette: Nagy Z.­ Madisz válogatott—Előre 9:3 (3:2). Ve­zette: Garamvölgyi Góldobó: Bánkuti­­(1),, Márta (12), Láng (2), Árvai és Csé­­fai, ill. Demcsák (2), Gér, Farkas és Varga. , A LABDARÚGÓ MUNKÁS­­VÁLOGATOTTBAN szereplő játékosok kedden fél 2-kor a Millenáris öltözőjében gyülekez­zenek. , NSijfurft Csak döntetlenre tellett a Budai „Barátságinak Erzsébeti MADISZ— Budai „Barátság” 2:2 (2:2] Erzsébet-u. 1000 néző. Vezette: Wéber, E. MADISz. • Leányvári ( Tal­­lósi) — Seress, Simonics — Kiss, Gál, Galló — Szeles, Balogh, Kertész, Csordás, Kőműves NI. B. „Barátság": Nádori — Nó­­tás, Ihász — Dendisz, Dvoracsek, Siklósi — Széll, Papp, Bereczki, Fürjes, Rohánszki. Széllel hátban az erzsébetiek kezdenek. A 10. percben Ker­tész 20 méteres szabadrúgását Nádori könnyen védi. A 17­ perc­ben Kőműves II-nél a labda. A szélső jól küldi középre, Balogh kapja és az összekötő éles lövése útat talál a hálóba. 1:0. Három perc múlva itt az újabb gól: Kiss félpályáról küld előre szabad­rúgást, Tallósi — aki néhány percre Szeles helyett ugrott be — kapja a labdát és a­z alkalmi szélső jól eltalált lövése nyomán újra zörög a budai háló. 2:0 a MADISz javára. Az újabb gól felrázza a bu­daiakat. A 28. percben a sok tá­madás gólt hoz. Kirúgás után Dvoracsek Szélit indítja útnak. A szélső beadásából Papp a 16-osról laposan a bal sarokba lő. 2:1. Kezdés után itt az egyenlítés. Egy előrevágott labdát Ro­hánszki kaparint meg, aki Für­jest ugratja ki. Az összekötő elég gyengén lő, de a meglepett Leányvári még ezt is beengedi. Potyaízű gól, 2:2! Nyilatkozatok: Szigeti László E. MADISz: Meg vagyok elégedve. Ember József B. „Barátság": Gyenge játék, Csapatom javul. »MADISZ Szabad ifjú Serleg« Középdöntő: Madisz XIV—Madisz V. 5:1 (3:0) Hungá­ria-út. Vpiette: Faludi. „ Madisz XIV: Lakatos — Orsikin, Zi­rtan — Papp, Hoffer, Fekecs — Nagy Gy., Koltai, Kovács, Császár Kalmár. Madisz V.: Németh — Béres, Berkes — L­evpnik, Keszei, Jancsik N­. — Hecker, Udvaros, Erdélyi, Jancsik I., Süveg. Széllel szemben a XIV. kerület roha­moz. Támadásaik azonban nem vezetnek eredményre. Hecker szabadrúgása maga­san a kapu fölött szállt el. A 37. percben Kalmár beadását Csiszár Nagyhoz to­vábbítja, aki a jobb alsó sarokba küldi a labdát. 1:0. A gól felvillanyozza a zuglóiakat és újabb támm­a­dásuk után megszületik a­ mérkőzés második gólja. Béres menteni akar, de saját kapujába lövi a labdát, öngól. 2:41. A befejezés előtt két perccel Kolta lövése talál a hálóba.. 3:0. Fordulás után sokáig nem születik újabb gól. Végr­e a 42. percben Csiszárt faultolják és a megítélt büntetőt, ugyanő góllá értékesíti. 4:0. A lelkes lilákat ez sem kedvetleníti el. A 42. percben Bauer lövése utat talál a zuglói hálóba. 4:1. A 41. percben Fekecs szép beadását Csiszár Német kapujába lövi. 5:1. Kitűnt: Hoffer, Fekecs és Csiszár, illetve Készéé Hecker és Béres. LUKÁCS ISTVÁN MTE, a munkásválogatottba kijelölt középcsatár jelentkezzék Széll Bélá­nál (Víg­ utca 18) még a hétfői nap folyamán! * Szabó Pál lett a Ferencváros edzője Vasárnap estére megoldódott a Ferencváros edzőválsága. Ismeretes hogy hetek óta edző nélkül volt ■, zöld-fehér egyesület. Az új edző sze­mélyének a kiválasztása sokáig tar­­tott, míg most végül Szabó Pál, a*­­ Elektromos jeles szakoktatóján esett a választás. Szabó Pál évekkel ezelőtt a 33 FC első csapatának volt a középcsatára majd onnan az Elektromosokhoz ment. Később a villanycsapatban az ifjúság és az utánpótlás nevel­ésévé foglalkozott és keze alól a jóképen s­gy játékosok egésze sem került ki. Szabó edzője volt a BIASz-nak, az­után a Ganz csapatának, most pedig az Elektromosok ügyvezetője lett. Ebben a minőségében érte a Ferenci­városi TC meghívása. Beszéltünk Szabó Pállal, ak­i ezeket mondotta: "­ örömmel vállalom el az FTC edzői tisztségét, amely igen hálás, de egyben nehéz feladatot jelent kül Senoson a mai súlyos időkben. Is­merem a Fradi-játékosokat, tudom, hogy meg fogják könnyíteni a mun­kámat. A Ferencváros szerdai edzését már Szabó Pál vezeti. Az MTK sú­yos vereséget szenvedett Kőbányán Kőbányai „Barátság”— MTK 6:2 (3:1) Halom-u. 2000 néző. Vezette: Pozsonyi. A jól felkészült kőbányai gárda újabb meglepetésszerű győzelmet aratott. A kék-fehéreket menti, hogy erősen tartalékos gárdát tudtak csak kiállítani Kőbányán. Az MTK összeállítása ez volt: Csintalan — Polgár, Csepela — Hámori, Kovács, Megyeri — Fenyvesi, Lukács, Radócs, Bo­­sánszky, Harmath. Az egykori NB I. játékosokkal megtűzdelt Kőbányai „Barátság" biztosan győzött. Különösen Kiss II. volt elemében, aki egymaga öt gólt szerzett, míg a hatodik gól Galambos nevéhez fűződik. Az MTK góljait Megyeri és Lukács szerezte. A hazaiak minden csapatrész­ben felülmúlták nagynevű ellen­felüket. Egyénil­eg Kiss II., Kó­nya I., Kónya II. és Deák tűnt ki, de a­ többi játékos is kitűnő já­tékot nyújtott. Az MTK legjobbja Polgár volt. Kívüle Megyeri és Harmath játszott elfogadhatóan. MADISz IX. ker. Dózsa — Szentlőrinci válogatott , 2:2 (2:0) FTC-pálya. Vezette: Seregi. IX. ker. Dózsa: Dobrovits — Lugosi, Winkl — Batai, Nagy J. Vidla — Kulak, Aspirál,­ Csepregi, Nagy A. Tarján. Szentlő­rinci válogatott: Kalma — Hor­váth, Máté __ Bircsák, Kovács I., Mar­kusovszky — Szabó, G. Tóth, Deák, Uhlicska, Varga. Az első félidőben nagy lendülettel tá­­mad a Madic c­­sapat. Egymás után éri el a szögleteket. A szentlőrinciek, úgy látszik, mintha, lefékezve játszanának. A 42. percben Csepregi-A­spirál összjáték után Nagy A. el­é kerül a labda, aki gondolkodás nélkül löv± a szentlőrinci hálóba. l.o. A második félidőben Szárnya támad a svedlőrincieknek. Deák minden helyzetből lő kapura s a Madosz-kapusnak sok dolga akad. A 10. percben Horváth és Tarján összefejel és Horváth homloka megreped. A 16. percben Aspirál Nagy A. be­adását góllá értékesíti. 2:0. A 22. percben Deák Szabó jó beadását egy méterről a kapu fölé emeli. A SzAC fergeteges támadásai egyikét Szabó nehéz szögből lőtt góllal fejezi be. 2:1. A 30. percben Deák lövése a kifutó Dobrovics mellett utat talál a hálóba. 2:2. A lelkesen küzdő Madisz-csapat ke­­m­ély­elten félnek biz­onyult a régi, ruti­nos játékosokból álló s­zentlőrinciek szá­mára Tudósítókat keres a Népsport A kisebb mérkőzések beszámolóinak megírására tudósítókat keresünk. Első­sorban olyanok jelentkezését kérjük, akik hasonló munkakörben már működ­tek. Jelentkezni lehet a Népsport szer­kesztőségében, május 2-án, szerdán 11­ 1 óráig. B­ICIKLI-HÜLLŐ 2 mm.es csavarral, 500 drb-os csomagolásban ICIKLIPUIRPA teljesen fém, raktárról kaphatók Viola Mírszaki­­­ereskedelmi Vállalat Budapest, VII., Klauzáltér 16. 1945 ÁPRILIS 30. f könyveket, könyvtár­­vészek, szerdától 10 és 12 óra között VI., Nagymező­ utca 36.11. 1. CSEPELI HÍREK A csepeli játékosok közül Bakos László, a csapat kitűnő fiatal jobb­­fedezete vesztette életét az ostrorm­ alatt. A gyárban a lábát érte égi aknaszilánk. Kórházba szállítottá­­, ahol amputálták, de már ezzel sem­ tudtak rajta segíteni. Szekeresnek, a csapat jeles kapui­nak még a télen halálhírét költötte. Szerencsére ez a hír most megdől, mert Szombathelyről üzent a jel kapus. A hírhozó még Szombathely felszabadítása előtt beszélt Szekeres­sel, aki ott tartózkodott csapattesté­vel. Egresi, a kispestiek válogatott szél­sője eddig a csepeliek edzéseit látó gáttá, de a legújabb hírek szerint nem a gyári csapatban, hanem a csepeli rendőrség most megalakuló csapatá­­­ban akar továbbra játszani. Ugyan­csak a rendőrség csapatába tart Su­­­rányi, a Csepel kitűnő balszélsője is. Úgy látszik, hogy a csepeli rendőrsé­­gen komolyan szervezik a labdarúgó csapatot! Markos még mindig­­ játszani akar A futballházban Markos, az egyék­kori válogatott jobbszélső tart régi élményeiről előadást hálás hallgatói­ságának. Amikor meglátja Kemény Tibort,­ így fordul hozzá: — Tibi! Nem tudnátok engem használni? Gyors vagyok még, mint a villám. Nincs rajtam semmi feles. Egy Kemény nevet, de Markos komoly­­ra fordítja a szót’: — Most jöttem haza Jugoszláviá­ból. Bizony még el tudnék játszani. Elvégre csak 36 éves vagyok. Markos tehát nem akarja meg szegre akasztani a futballcipőt. Gerő­ László, az MTK közismert és népszerű „vezérszurkolója" bejelen­­­tette a Vasas vezetőségének, hogy a­ jövőben a piros-kék klub lelkes híve kíván lenni. Gerő átlépését a Vasas­, ha őszinte örömmel fogadják és bizonyára szerepet fog kapni a kiút vezetésében is. GYERMEKKOCSIT, jó állapotban lévőt VESZEK Címet a Népsport kiadóhivatalában kérem leadni Vili., RÖKK SZILÁRD-U. 4. III. Jjlfrft _>^^akratikus sportlap A Nemzeti Sport Bizottság hivatalos lapja Felelős szerkesztő: Gallov­ich Tibor Szerkesztései és kiadóhivatal: Rökk Szilárd­ utca 4. Nyomatott a Szikra" Lapváll­alatok körforgó-gépeid. Felelő® nyomd­aivezető: Nedeexky tftsh­*