Népsport, 1945. június (1. évfolyam, 20-37. szám)

1945-06-01 / 20. szám

1945 június 1. péntek . J'W­ H-... PENGŐ I. ÉVFOLYAM :: 20. SZÁM J1 DEMOKRATIKUS SPORTLAP Kikapott a Ferencváros! Miről tárgyalt a román futball vezetője Budapesten? Megalakult a Munkás Sport Központ Vasárnapi műsor: I. OSZTÁLY 7. MaDISz­—NSC, M­llenáris, fél 6., Varsa (Vigyinszky, Sásdi). — Vasa*— B. Barátság, Latorca u., 5* Molnár lat­­várt (Benkec, Földes). — MTK—Csepel, Üllő­it, 5. Szigeti György (Lázár, Raji­­tár) — KAC—MA­VAG, Kispest, 5. Szél L. (Gil­lányi, Kallós). — Ganz—FTC, Kő­bányarét, 5. Kárpáti K. (Remecz, Háros) — PeMTK—Újpest, Erzsébet u., 5. Ha­rangozó (Hernádi, Szül­lesi)., II. OSZTÁLY Első csoport: BVS€—Ganz de jó, Bihari-ix., 3. Szőké­­ II. — Phőbus—Hirmann, Berlin­­ J., fél 6.. Rosta. — Testvériség—VI. ker. Ba­rátság, Pestújhely. 10. Palotád. — Ba­rátság TK—Juta, Latorca u., fál 11. Li­taráti. — M. Acél—Elektromos, Fáy­ u., fél 6. Kovács K. (Rákosi.) — TLK—MÁY Előre, Tata-út, fél 4. Stimler. Második csoport: KMTE—V. ker. MaDISz. Gyáli­ út, fél 3. Komár. — V. ker. Barátság—M. Tex­til, Gyömrői út, 5. Andi. — RMTK—­­•E­l­őre, Káli ocs rzvrrti VTi&ig, 4" 1 -udvar?.­­— Törekvés—Rakosaival MTE, Bilhari út, 5. Fenyő III. — Közalkamazottak—Siketek, Kőbányai­ út, 9. Altma,un. — Rákoshegyi Szabadság—Kőbányai TK, Rákos­hegy, fél 5. Nyerges Harmadik csoport: IX. Dózsa MaDISz—Fér. Barátság, Ül­lői út. f£ 11. Gruber — MaDISz FSE— VII ker. MaDISz, Üllői­ út, 3. Szabados­­Megyeri, Leopold). — Postás—VIII. ker. Barátság, Ciprus u., 3. Istvá­nfy — FVTSK —BMTE, Gyáli út, 4. Ben­ta. — Házi­nyomda—Petőfi, Erzsébet királyné it, 10. Fető. — KA­OK—Hungária, Ciprus u., 5. Stosponai (Iglói). Negyedik csoport: pár. — B­EÁC—PSC, Kőbányai-út, 11. Tipográfia—Spárta, Diákstadio­n, 4. Gál Debreceni­,— N­AC—MÁV lg., Erzsébet Járásyné-út, 5. Koch T. Ötödik csoport: BMTE—Csillaghegy, Budafok, fél 5. Hédey II. — Kelenvölgy—UFC, Kelem­­völgy,gél 5. Németh K. — Bethlen GSE —Óbod­ai Est, Mező u., 5. Palásti. — 33 FC—Nagytétény, Mező u., 3. Kalotai (Széles). Hatodik csoport: SzFC—Soroksár MaDISz, Keglevich u., 5. Zalai. — SzRTC—WM Konzerv, Állami­-* telep, fél 5. Lévai — Kistext—Erzsébeti MaDISz, Kispest, 10. Er­ős — S­­újtelepi MaDISz—SzMSE, Vágóhíd­ u. Obernyák. — Csepeli Bar.—P. Juta, Csep­el, 10 Hor­­váth H. J — WMTE—K. Tör., Kispest, 3. Molnár Imre. Hetedik csoport: UTSE—D. Magyarság, Attila­ u., 11. Kiss Zs. (Sándor II.) — UMTE—Bp. MaDISz., Attila u., 4. Pataki — Wolfner—M. MaDISz, Attila u., 2. Skalitzer. — Bp. Olaj—Pamut, Attila-u., 10. Kertész J. (Kárpáti L.) — Uránia—ReSC, Berlini,• *u.* fél 4. — Horváth J. L. ( RÁC—MFTR, Pestújhely, 5. Scs . Nyolcadik csoport: Köl, Bar.—E. Barátság, Em­ébe*-u.. fél 11. Lehel. — Kerámia—Sorg, Gergely­­utca. 10 Vető — Deti—Hangya, Ciprus u. 10. Hegyezi. — Emergé—Görgey, Ríkos­falva. 10. Várszegi. — Sashalmi MaDISz— Vendéglátó, Sashalom, 4­. Pozsonyi. — Pol­gári Seri.—SzAC, Maglódi út, fél 5. Dankó. . Szövetségi díj: PeMTK II—UTE II., Erzsébet­ u.. 1. Szuh — GANZ II.—FTC II.. Kőbányai út, 3. Vörös. — KAC—31ÁVAG, Kispest, 1., Körösi. Aranya! aranypénzt, Hlufly­ dl, brillienst, ezüstöt VESZEK. KIADOK. Jegygyűrűt, ékszert készítek, javítások megvárhatók. Selmára aranyműi­es, Dohány­ u 22. ,1. 4. át.". Még nagyobb arányban is megérdemelte volna az MTK a győzelmet MTK—Ferencváros 1:0 (0:0) Góllövő: Palatínus Üllői­ út, 12.000 néző — Vezette:: Barna B. A fővárosra szakadt délutáni vihar alaposan ráijesztett a labdarúgó szurkolók nagy táborára. Ennek tu­lajdonítható, hogy a nagy érdeklő­déssel várt Ferencváros—MTK mér­kőzésre kevesebben voltak kíván­csiak, mint az várható volt, így is több, mint 10.000 néző gyűlt össze a régen várt eseményre. A Ferencváros öltözőjében Szabó P­ál edző K.-k­ lábát vizsgálja, szo­morúan állapítja meg, hogy a kul­lancs még nem játszhat. Sárosi dr. lesz a középfedezet, Mike irányítja a csatársort. , Az MTK-nál Vágó Zoltán edző közli, hogy Lukács még mindig nincs rendben. Megveri a balfedezet. A mérkőzés előtt, mindkét öltözőbe belátogat Teleki Géza gróf kultusz­­miniszter Híresült dr.-ral, aki bemu­tatja a játékosokat. öt óra után 10 perccel hatalmas üdvrivalgás közepett fut ki a két csapat. Előzőleg virágcsokorral ked­veskednek egymásnak. Az ünnepség után az alábbi összeállításban kezdik a játékot: Ferencváros: Csikós — Rudas, Onódi — Sárosi III., Sárosi dr., La­kat — Sipos, Gyulai, Mike, Kubala, Nagy IV. MTK: Csintalan — Polgár, Bíró — Urhegyi, Kovács, Megyeri — Mar­kos, Bosánszki Palatínus, Sebes, Harmatit. Az MTK kezdi a játékot, az első komoly támadást Kubala vezeti, Ur­hegyi hazaadással ment. A 4. perc­ben Palatínus fejéről nehezen öklözi le Csikós a labdát. Enyhe Ferencvá­­ros,fölény alakul ki, de a csatárok sokat tologatnak. A 13. percben Gyulai akrobata mozdulattal szökteti Sípost, a szélső beadása gyenge. Sá­rosi dr. vezérletével jobbnál-jobb labdákkal tömik a zöld-fehér fedeze­tek Kubaláékat, de csak két szöglet jelzi a ferencvárosi fölényt. A 20. percben Palatínust lesen csípi jó helyzetben a játékvezető. Két perc múlva Kubala szögletét Csintalan pazar előrevetődéssel kaparintja meg. Hosszú mezőnyjáték után Mar­kos a 27. percben ügyesen csapja be Lakatot, de utána gyengén a kapu mögé centerez. Nincs iram. A 33. percben az MTK az első szögletét éri el, ezt Onódi menti. A 35. perc-­­ben Onódi kényelmüsködik, Markos elszedi tőle a labdát, tisztán tör ka­pura, de a hátvéd még beéri és hazaadással ment. A 33. percben Sá­rosi dr. megunja a csatárok tehetet­lenségét és messziről rálő, lövése azonban a Springer-szobor magas­ságában száll kapu fölé. A 43. perc­ben Sárosi III. szabadrúgása MTK- védőt érintve szögletre jut, Sípos ezt is mögé íveli. A másik oldalon Mar­kos szögletrúgását Harmath jó hely­zetben mellé lövi. Az MTK térfelében ér véget az első félidő. Szünetben mindkét öltözőben a csatároktól kérnek javulást a tanács­adók. Szünet után már az első percben gólt ér el az MTK. Urhegyi viszi a labdát, majd élesen előre ad. Pala­tínus a jobbösszekötő helyén kiugorva­­ lerázza Onódit és a 6-osról éle­sen a bal alsó sarokba 10. 1­ 0, az MTK javára! Most élénkül a játék. Markos beadását Csikós öleli magához. Az 5. percben Polgár elenged egy lab­dát, Nagy IV beugrik, csak szeren­csével tisztáz szögletre az MTK- védelem. • A 10. percben változtat a Ferencváros. Mike a jobbfedezet, Sárosi III a középfedezet és Sárosi dr megy előre középcsatárnak. Sárosi dr mindjárt gólt is rúg, de csak fütty után. A 14. percben Markos egészen tisztán futhat, de hosszan teszi maga elé a labdát, és így kimarad a nagy helyzet. Az MTK támadásai veszélyesebbek. A 18. percben Palatínus remekül megy át Onódin, a­ tisztán álló Markosnak ad, a jobbszélső kivár, Csikós előrevetéssel tisztázza a forró helyzetet. — Markos ezzel a két helyzettel már eldönthette volna a mérkőzés sorsát — halljuk a lelátón. A 23. percben „tömegjelénél" alakul ki Csintalan kapuja előtt, végül sikerül a kapusnak megszerez­nie a labdát. Még ugyanabban a percben Sárosi III óriási szabad­rúgását Csintalan nagy bravúrral üti szögletre a bal sasokból. A 25. percben újabb hatalmas gólhelyzetet hagy ki az MTK, ezúttal Markos ad a tisztán álló Bosánszki elé, de a jobbössze­­kötő holtbiztos helyzetben gyengén gurít Csikós kezébe. A zöld-fehér védelem egyik hibát a másik után követi el. Fedelet­­lenek az MTK-csatárok.­A 31. perc­ben Markos labdájával ismét Bosánszki ugrik ki, de ezúttal is f­ordító gólhelyzetben az üres kapu mellé gurít. Utána­­ fogja a fejét. Az MTK minden támadása veszélyes. A Ferencváros csatárainak erőtlen támadásait biztos lábbal rombolja a kitűnő MTK-védelem. Gyulai—Mike támadás végén Mike mellé durrant. A 44. percben Markos jó szögletét Csikós a léc alól üti újabb szöglet­re. Ezzel vége is a mérkőzésnek. Szögletarány: 6:6 (4:3) a Ferenc­váos javára. Bírálat Unalmas mezőnyjátékkal telt el az első félidő. A szurkolók sóhaj­tozva emlegették a régi nagy­iramú, magasszínvonalú MTK—s FTC mérkőzéseket. Szünet után mintha kicserélték volna a két csapatot, de főleg az MTK-t. Az első percben esett gyors gól után nagy Ferencváros-hajrá jött, ám hamarosan lelohadt a tűz és újra az MTK vette kézbe a játék irá­nyítását. Főleg a két támadósor közötti különbség volt meglepő. Az MTK csatársora kombinációs elgondolásokban és huszáros raj­taütésekben is felülmúlta az FTC ötösfogatát. Egy kis szerencsével még nagyobb arányú is lehetett volna az MTK győzelme, hiszen a második félidőben legalább négy egészen biztos gólhelyzetben hi­­báztak az MTK-csatárok. Egyéni­leg a győztes csapatban Csinta­lan jól védett, Biró egészen nagy­szerű játékot mutatott. Nemcsak a csapatának, de a mezőnynek is a legjobb embere volt. Polgár és Kovács is hibátlanul végezte fel­adatát. Megyeri és Urhegyi egy­aránt dicséretet érdemel. A csa­társor legjobbja Bosánszki, bár ezúttal nem találta fel magát a kapu előtt. Markos is csak a me­zőnyben nyújtott elfogadhatót. Pa­latínus a második félidőben na­gyon feljött, Sebes a tőle meg­szokott lelkesedéssel küzdött, de néha el-eltűnt, Harmath javul. A Ferencvárosban Csikós hibát­lanul működött. Ugyanez áll Ru­dasra is, míg Onódi nem bírt az MTK jobbszárnyával. Sárosi dr. mint középfedezet ragyogóan ját­szott, elöl neki sem ment. Lakot jó kezdés után visszaesett. Sá­rosi 111. közepesen mozgott. A csa­társorban Sipos messze van a leg­jobb formájától, Gyulai harcolt­­ kevés eredménnyel. Mike gyenge játékára edzéshiánya a mentség. Kubala erőtlenül ját­szott. Ismét beleesett régi hibá­jába, nem tudott megszabadulni a labdától. Aránylag Naan IV. volt ennek a­ sornak a legtöbb em­bere, d° még ez sem dicséret. A játékvezető hibátlanul vezette a mérkőzést. Nyi­l­a­tko­za­tok: Vágó Zoltán, az MTK edzője: A szív győzött a nagyobb tudás felett. Szabó Pál, a Ferencváros ed­zője: Az MTK szívvel játszott, ez a magyarázata győzelmüknek. Ráta Rali szeretettel meghívja vendégeit Ifb­usa Belsauuicába (V., Szabadságrér 13), ahol Szabd iránt**ál­k és partnere kíséretével lép fel. Derekasan küzdött az NSC Vasas—NSC 2:0 (2:0) Góllövő: Ilovszky, Berzi Millenáris-pálya 3000 néző — Vezette: Török Zuik­ogó eső zavarja meg az elő­­mérkőzást. A pálya bejáratánál szo­­morkodik Gulyás Géza, az NSC ve­zetője. ,ilyen a mi szerencsénk, az eső miatt nem jön ki a közönség." Havas Géza, a klub elnöke távol van, mert ma temetik édesapját. Az öltözőkben a­ készülődő játékosokat figyelmeztetik az edzőik. „Nincs megnyert mérkőzés, komolyan ve­gyétek!" —­ hangzik Gallowich fi­­gyelmezetése. Az NSC-nél a lemez másik oldalát halljuk­ ,i nincs el­veszett mérkőzés —­ komolyan ját­szatok!" — mondja Steiner edző. így áll fel a két csapat: VASAS: Aköavölgyi — Nádas, Pósa — Kertész, Tóth LíyP^pay — Ilovszky, Berzi, N*.gy I, I^ankó, Ju­­nász. / J '­­• * NSC: Kárpáti I — Flórát, áfnám I. — Weindl, Ádám Sági, Pálya', Stelim’I ^feeAiy.’öerg­­ler. A két csapat XölCsemnöS üdvözlése, után a Va:*g kezd 0^íj 'mindjárt-tá­­­madást indít­. Bankó-^B^rif^-báv-: szky összjátékátf az ojijjjflt Flóra -za-. varja. Ilovszky . kornérét Junás­z pasDol lövi, cfíffN- Szabadrúgásából Nagyot kiugra afsHfc $’&.rpit% tással ment. TótiPN.' UDrLndjetshS'ikö­dik most, amit láger II ki is­ hasz­nál, de les miatt az akció befeje­zetlen. A felfrissített DNSC csapata fürgén mozog. A 10. percben Ilov­­szky beadását Bankó kapásból lövi és a labda a kapu mellett süvít el. Berzi a balszélre verekszi át magát, nagy lövését a gólvonalon belül fogja Kárpáti. A 15. percben okos csellel he­lyet cserél Berzi Ilovszkyval, a védőket becsapja és az ötletes húzásból Ilovszky gólt rúg. 1:0. A kezdés után Pápay kiugrasztja Ilovszkyt, aki macskaügyességgel szerzi meg a labdát, Berzihez ját­szik, kinek nagy lövése a kapus zsákmánya lesz. Steiner lefut a fél­­vonalról, de lassú és Tóth L. beéri. Aknavölgyi most egy könnyű, haza­adott labdát kornerre ejt. A 20. percben szép akció elindí­tója Jergler, aki Nádas mellett ügyesen elhúz, Pályához játszik, aki gólt lő. A bíró azonban offszeld miatt nem adja meg a gólt! Ilovszky a túlsó szélre játszik, Junász lövését Kárpáti védi, a kipattanó labdára Nagy rohan, akinek a lábáról szedi le a kapus a labdát. Jergler a Steinertől kapott Habiét élesen lövi és a lövés hajszál­ra mellé megy. Ilovszky húszméteres várta­lan lövését szépen védi Kár­­f­fly. Feljön az NSC, a halfsor pom­­ipoV labdákat ad a csatároknak. A 34. percben Ilovszky centeres, Berzi a 16-osról laposan lő­s­z , a labda a kapus keze között a­­válóba jut. 2:0. A második gól sem töri le a fekete­­fehérek kedvét. Nagy és Adám II Startolnak most a labdára, amelyet azonban a kifutó kapus szerez meg. Berzi beadásával Ilovszky kiugrik. Áriámmal harcol a labdáért, a nagy küzdelemben az égjük cipőjét el­veszti. A Vasas úgy látszik meg, 61 \­k 1 • « pyix. _■ A JLVa a ha a világhírű Artista Villámrevű bemutatója, fám®* eha' a NÉPVarietÉDCn (Sportcsarnok)sSSSSs w Előadások mindennap fél 6-kor, vasárnap és ünnepnap fél 4 és fél 6-kor. _____________. ._____________________ Jegyek elővételben az összes jegyirodákban