Népsport, 1945. július (1. évfolyam, 38-53. szám)

1945-07-02 / 38. szám

Őrtorony Kedves Olvasóim! Engedjék meg, hogy ma ne csapongjak tárgyról­­tárgyra, témáról-témára. Nem tu­dom megtenni. Levelet kaptam, nem, nem, mint Toronyőr, hanem rendes, becsületes polgári nevemre. A levél messziről jött és nem tudok két csillag között, röviden és tömö­ren végezni vele. Egyáltalán, nem is sejtem, hogyan férkőzzek hozzá, olyan sok mondanivalóm lenne s olyan rendszertelenül, olyan kuszán gomolyognak bennem a gondolatok. Aki írta, tetőtől-talpig ember. Ember, aki mosolyogva vitte vá­sárra a bőrét, amikor szükség volt rá, aki nem mondja, hogy „részt vet­­tem az ellenállási mozgalomban", ezt és ezt csináltam a nácik és a nyitások ellen, nem sorolja fel érde­mei listáját. Nem. Aki igazán tett valamit, az nem beszél róla. Szemér­mesen hallgat és teszi, amit tennie kell. Mint ahogy tette, amikor férfi kellett a gátra, arra a gátra, ame­lyen — higyyék el! — oly fájdalma­san kevesen álltak. S most nem je­lentkezik pozícióért, nem kér magá­nak helyet az új nap alatt és nem akar államtitkár lenni. Tanító. Sze­gény ember. Rojtos nadrágban és kopott kabátban jár. Lehetne rend­őrkapitány, vállalati igazgató, mi­niszteri tanácsos, a környék lapjá­nak főszerkesztője, vagy mit tudom én, mi. De ő nem, ő tanító. Ez a hivatása. Ott marad hát falun, a Szegénységben és oktatja a nebuló­kat Ingyen, vagy nevetségesen cse­kély fizetésért... Ezt már ismerjük. De hadd térjek a tárgyra. Bará­tom hosszú levelében többek között arról is ír, hogy megalakította, he­lyesebben újjászervezte a falu fut­ball csapatát. Nehezen ment, mert fi­­almi keveset ért a labdarúgáshoz s a jegyző, meg a leventeoktató, akik azelőtt csinálták, elmenekültek. No, mindegy, fő, hogy a szerelés meg­maradt, így azonban a barátom, hozzáértés híján, csak együtt van a fiúkkal, beszélget velük és mesélget az ember értékéről, a természetről, a tőkéről s a világról, amely olyan távol esik szegény falusi gyerekek­hez. „Politizál!" — mondanák önök. Hát mondjuk. Egy este, meccs után (3:1 arány­ban győztek Sárvásár ellen), éppen az országszerte folyó igazoltatási el­járásokat magyarázta, amikor vá­ratlan dolog történt. Az egyik fiú kijelentette, hogy ha őket is igazoltat­nák, baj lenne Takács Pistával. Ne­vezett balösszekötő ugyanis egy al­kalommal azt a kijelentést tette, hogy ,a­­németek nem veszthetik el a háborút". S lám, mégis elvesz­tették. A teringettét! Ez aztán valami. Ha egyéb nem — fogas kérdés. És probléma is, hiszen az­t írok róla. Takács Pista tizenhét esztendős. Amikor ezt a kijelentést tette, ti­zenhat volt. parasztgyerek, a világ egy kis eldugott sarkában. Úristen, mást is mondhatott volna mást az ő egyszerű fejével? Hát nem ezt har­sogta reggeltől-estig a rádió, nem erről írtak nap mint nap az újsá­gok s nem ezt hallotta a leventeok­­tatótól, aki kereket oldott ? Igazol­ható-e Takács Pista, aki tizenhét esztendős? A barátomnak ez nem volt pro­bléma, mint ahogy nekem sem az. Mesélni kezdett. Elmondtam nekik egy darabka világtörténelmet“ — írja. öreg este volt már, de min­denki figyelmesen hallgatott. Mert mi nem a gyűlöletre akarjuk ala­pozni ezt az új világot, hanem a sze­­retetre és a megértésre. Lakói ja­nak a bűnösök, de a Takács Pis­tákért kinyújtjuk a kezünket, hiszen értük építjük, ácsoljuk az igazabb és emberibb jövőt. A levélért pedig mi, szürke és egyszerű kisemberek, köszönetet mondunk ennek a nagy embernek, a falusi tanítónak, aki a helyén ma­radt s aki csodálatosan szép mun­kát végez, embereket nevel. Azt hi­szem, valamennyiünk meleg kézszo­­rítását tolmácsolhatja neki a Toronyőr. A heti labdarúgóműsor I. osztály SZOMBAT B. Barátság—Kispest NSC—Ferencváros MÁVAG—Csepel Z. MaDISz—Újpest Vasas—EMTK Ganz—MTK VASÁRNAP Újpest—Z. MaDISz Csepel—MÁV­AG Ferencváros—N­SC MTK—Ganz EMTK—Vasas Kispest—B. Barátság Női toborzóversenyt rendez az MTK szerdán délután 5 órai kezdet­­tel a Millenáris-pályán a következő számokkal: 60 m síkfutás, távol­ugrás helyből, távolugrás nekifutás­sal, magasugrás, súlydobás. 1945 Július 2. hétfő JTE M­a ”1945 I. ÉVFOLYAM , 38.­­SZÁM JF DEMOKRATIKUS SPORTLAP A NEMZETI SPORT BIZOTTSÁG ÉS A MUNKÁS SPORT KÖZPONT HIVATALOS LAPJA A Kispest 3:1-re verte az Újpestet Az FTC nagy fölénnyel nyerte az örökderbyt Szünet után magára talált a „Fradi" Ferencváros—MTK 4:0 (0:0) Góllövő: Mike, Sárosi dr., Kubala, Sárosi dr. Üllői­ út, 18.000 néző — Vezette: Palásti Hatalmas közönséget vonzott ezúttal is a Ferencváros—MTK örök-derby. A mérkőzés kezde­tére közel 20.000-re emelkedik a nézőszám, de még mindig jön­nek ... A ferencvárosi öltözőben nagy a lehangoltság. Kubala sírva me­séli: — Éppen a mérkőzésre indul­tam, amikor édesapám, aki hosz­­szú ideje súlyos beteg, meghalt. Azért vállalom a játékot. Kiderül, hogy Sárosi dr. és Ru­das sincs teljesen rendben, de azért ők is játszanak. Az MTK-nál nincs különösebb újság. Bosánszky a balszélső, akinek a fegyelmi ügye rendbe­jött. A hangulat, ami a múltkor sikerült, most is sikerülhet. Pontosan Vi­ órakor hatalmas tapsvihar közepette­ fut ki a két csapat. Ebben az összeállításban kezdik a játékot: Ferencváros: Csikós — Rudas, Onódi — Sárosi VL, Kéri, Lakat — Sípos, Kubala, Mike, Sárosi dr., Gyetvai. MTK: Kaposi — Polgár, Biró — Urhegyi, Kovács, Hámori — Markos, Füstös, Palatínus, Sebes, Bosánszki. AZ I. FÉLIDŐ ideális futballidőben a gyász, szalaggal játszó Ferencváros kezd. Már a 3. percben Sárosi III átadá­sát Sípos pompásan emeli át Há­morin, szépen ad be, Mike csúszta­tott fejessel küldi a jobbkapufa mellé a labdát. Továbbra is a Ferencváros marad fölényben, de csak három szögletet ér el. Mindhármat mentik a kék-fehér védők. Az MTK első támadását a 8. percben Palatínus vezeti, de rálép a labdára és Ken beéri. A 12. percben Kubala gyö­nyörűen teszi ki Mikét, a lendületes középcsatár éles szögből fölé dur­rant. Csikós a 15. percben kapja az első labdát — Kéri adja haza Pala­tínus elöl. A 17. percben Kén löki fejelés közben Füstöst, Palatínus nagy szabadrúgását Csikós biztosan üti maga elé. A 20. percben meleg helyzet adó­dik Kaposi kapuja előtt. Biró — já­tékvezetői füttyszóra várva — a 16-oson belül otthagyja a labdát. Gyetvai ott terem, rálő, Kapusa csa­k kiütni tudja a labdát, melyet Polgár továbbít a mezőnybe. A 25. percben már a negyedik szögletet éri el a Ferencváros. Ezt Gyetvai küld­i be, Biró kifejeli. A kék-fehé­rek szórványos támadásai a ferenc­városi védők lestaktikáján hal­nak el. Az iram jó, csak kevés jó elgon­dolást látunk. A 34. percben Ur­hegyi kézzel ér a labdához 25 mé­terre a kaputól. Sárosi Hl. óriási lövése a felső lécet „gyalulva" megy ki. Egy perccel később újabb Sá­rosi Ill-bomba fenyegeti Kaposi kapuját. A 39. percben jó Bosánszki — Palatínus adogatás után Palatí­nus ugrik ki, Kéri, Rudas és Csikós egyesült erővel ment. Az MTK a 43. percben éri el első szögletét, ezt Markos gyatrán mellé lövi. Utána Mike őrzésén vesz kárba egy ferencvárosi helyzet. A SZÜNETBEN a ferencvárosi öltözőben Sárosi dr. lapos játékra buzdítja társait. Szabó Pál edző Mikét kéri, hogy gyakrabban tegye lyukra Gyertyáit. Az MTK Öltözőben Palatínus sart­­sen fájlalja a lábát. Borogatást és csillapítót kap. Vágó edző cserét rendel­­ a csatársorban. Palatínus lesz a balszélső, Füstös a center és Bosánszki jobbösszekötőbe megy. A H. FÉLIDŐ lendületes Ferencváros támadással kezdődik, ebből Sipos szögletet har­col ki. A 3. percben Gyetvai fut el, beaását Mike egy gondolattal fejeli mellé. Az 5. percben Sárosi dr. előtt nyílik jó helyzet, de túlságosan ön­zetlenül Mikének ad, akit szeret­nek. Nagy a ferencvárosi nyomás. A 9. percben már a harmadik szög­letet rúgja ebben a félidőben a Fe­­rencváros. Ebből sem lesz semmi. A 10 percben az előrehúzódott fe­rencvárosi védők mellett Bosánszki nagyszerűen teszi ki Palatínust a középcsatár helyén. Rudas veti ma­gát Palatínus után, aki így is rálő, a lövés a kifutó Csikós mellett centiméterekkel surran el a bal­kapufa mellett. A 15. percben Sá­rosi III. 35 méteres bombáját nehe­zen üti szögletre Kaposi. A 16 percben Palatínus fut el a balszé­len, Füstösnek ad, a labdát vissza­kapja, de felesleges cselt akar csi­nálni, On­di szereli. A 18. percben megszületik a jól megérdemelt fe­rencvárosi vezetőgól. Kubala reme­kül teszi ki Sípost, aki egyből Mi­kéhez gurít. A középcsatár — Hámorival a nyakán — lőni tud, lövése a sok láb között is megtalálja az utat a jobb alsó sarokba. 1:0 a Ferencváros javára. A gól után Palatínus visszamegy az eredeti helyére, Füstös lesz a bal­­szélső. A 22. percben Mike ugrik ki, Koács és Biró későn veszi üldö­zőbe, de a középcsatár mintegy 14 méterről elhamarkodva fölé lő. A 24. percben Gyetvai beadását Sáros­ dr. gyönyörűen lövi, Kaposi pará­dés védéssel kaparintja meg a lab­dát. A 27. percben Polgár könnyel­műen sarkalt labdáját Gyetvai csípi el. Lágyan teszi Sárosi dr elé, aki Urhegyit és Kovácsot is kicselezve éles szögből a jobb sarokba lő. 2:0. A Ferencváros döntő fölénybe jut. A 36. percben Mike lövését Ka­posi csak kiütni tudja, a berohanó Kubala a tehetetlen kapus mellett, nagy erővel lő a hálóba. Már 3:0! A 39. percben újabb ferencvárosi gól esik. Sárosi dr­­ugdik ki és Szép lövéssel küldi a bal felső sarokba a lábát. 4:0. A 42. percben Biró életveszélyesen ugrik Mikébe, tizenegyes, Rudas nagyon helyezi a labdát és az centi­­méterekkel suhan el a bal kapufa mellett. Középen ér véget a játék. Szögletarány: 12:1 (4:1) a Fe­rencváros javára. NYILATKOZATOK: Szabó Pál Ferencváros: Jobbak voltunk, látom a munkám eredmé­nyét. Vágó Zoltán MTK: Három erős mérkőzés kivette erőnket, a jobbik csapat megéremelten győzött. BÍRÁLAT A mérkőzés nem mozgott ma­gas színvonalon, de —­ az örök­ Dery hagyományaihoz híven — izgalmas, érdekes küzdelmet ho­zott. Különösen az első ferenc­városi gólig volt nagy az izga­lom mind a küzdőtéren, mind a lelátókon. A Ferencváros végig fölényesen játszott. Különösen a fedezetei tömték jobbnál jobb labdákkal a csatrokat, az MTK fedezeteinek csak a védelemre le­hetett gondjuk. A zöld-fehér támadósor ötletesen, fürgén moz­gott, ezzel szemben az MTK csa­tárai nem tudtak egy komoly helyzetet összehozni. Csak a kék­fehér védők jó játékán múlott, hogy több ferencvárosi gól nem esett. Egyénileg a győztes csapatban Csikósnak alig volt dolga, Onódi volt a legjobb hátvéd, de Rudas és Kéri is megtette kötelességét. Sárosi úi. és Lakat egyformán jól játszott, csak sokszor vitték levegőbe a labdát. A csatársor szünet után nem csak jól, hanem eredményesen is játszott. Sipos lendületes, Kubala pompás építő volt. Mike fürge és szemfüles, kár, hogy önző. Sárosi dr. ennek a sornak az esze. Ezúttal a kapu el­őtt is feltalálta magát. Gyetvai a végén lendült játékba. Az MTK-ban Kaposi ragyogóan védett, Biró végig nagyszerűen, Polgár jól, de könnyelműen ját­szott. Kovács is megtette köte­lességét. Urhegyi és Hámori szü­net után visszaesett. A csatársor­ban senki sem játszott átlagon felül. Talán Bosánszki az, aki ebből a szürke sorból kiemelke­dett. Az Újpest már csak egy ponttal vezet 1. Újpest 15121 280:1525 2. Csepel 15112 266:2424 3. Ferencv. 15102 356:1322 4. Kispest 15101 446:4421 5. Vasas 157 4 450:2318 6. MTK 158 1 636:3317 7. B. Baláts. 156 2 736:3714 8. 7. MaDISz 145 2 736:4112 9. EMTK 155—1040:4510 10. MÁVAG 144— 1021:446 11. NSC 151 21212,844 12. Ganz 151 11320.963 Garay győzelme Híres és Kelen felett ! A labdarúgómérkőzés félidejében került sorra a 3000 méteres síkfutás. Húsz induló közül Garay Sándo pattant az élre. Könnyed, lendület léptekkel rótta a köröket, 1800 mé­terig még vele tartott egy hatos cso­­port ,­ (Pataki, Váczi, Híres, Mucsi, Kelen és Gyegyei). Ott aztán lesza­­kadtak. Garay egyre növelte előnyét és a közönség, vastapsa között mint­egy 80 méteres előnnyel ért a célba. Kelen csak az utolsó körökben tört előre, a célegyenesben azonban Híres váratlan rohammal megelőzte. Be­futó: 1. Garay (Vasas) 8.59 mp, 2. Híres (UTE) 9:13 mp, 3. Kelen (Va­sas)­ 9:13.2 mp, 4. Pataki (R. Ma­­DISz), 5. Mucsi (Postás), 6. Váczi (Törekvés), 7. Gyergyód (Postás), 8. Lendvai (Vasas), 9. Bezák (UTE), 1j­.. Ströck (Győri ETO). Rohonczi (TFSE) négy győzelmet aratott a hölgyek versenyén A nőatléták első önálló versenye a kitűnően előkészített FTC-pályán bonyolódott le. Meg kell dicsérnünk a női rendezőket, hölgyversenyzőink viszont nagyobb számbal is felvo­nulhattak volna saját versenyükre. Rohonczi Mária, a testnevelési fő­iskolások kiválósága most indult először ezidén. Négy győzelemmel mutatkozott be. Eredmények: 100 m. síkfutás 1. Egri Lenke (DBSE) 13.5 mp. 2. Szigeti Varga Zsuzsa (Budai Kinizsi) 13.6 mp. 3. v'irga ’.'via (M’.K) 15­2 mp. — 290 m síkfutás: 1. Egri (DBSE) 29.5 mp. 2 Sallai (OBSE) 31.8 mp. 3. Kiss M. (CsMTIC) 32.4 mp. — Ma­gasugrás. 1. Rohonczi (TFSE) 140 cm. 2. Molnár (MAFC) 125 cm. 3. Szigeti War­ga (B. Kinizsi) 125 cm. — Távolugrás. 1 Rohonczi (TFSE) 455 cm. 2. Szigeti Varga (B. Kinizsi) 416 cm. 3. Varga (MTK) 400 cm — Súlylökés: 1. Rohonczi­ (TFSE) 938 cm. 2. Nagy (Előre) 906 cm. 3. Murányi (OBSE) 836 cm — Diszkosz, vetés: 1. Nagy (Előre) 27.90 m. 2. He­rényi (OBSE) 27.45 m. 3. Varga (MTK) 25.23 m. — Gerelyhajjítás: 1. Rohonczi (TFSE) 3­1.09 m. 2. Bakos (OBSE) 26.50 m. 3. Hermán (OBSE) 20.84 m. — 4x100 m. váltófutás: 1. OBSE/A 57 mp, 2. OBSE/B 65.4 mp. 3000 méteres gyaloglóversenyt rendez az FTC július 8-án, vasár­­nap délelőtt 9 órakor az üllői úti pá­­lyán. Nevezési zárlat szerdán dél­után. TORMA­I FIGYELEM! Torma I felfüggesztés terhe mel­­lett jelenjen meg a július 4.-i Bu­dapest bajnokságon. A pankráció végküzdelmei a SPORTCSARNOKBAN