Népsport, 1946. szeptember (2. évfolyam, 131-150. szám)

1946-09-01 / 131. szám

Ég . _ BUSlI @2S«pirit% t«iil% imlni C19l­8 S 1946 szepten­rrier 1, vasárnap­i £s arnimr­usi uu/kkkskksi w stb­­­wnii ^ ^ ctk 9 r,,r"“ II. ÉVFOLYAM 131. SZÁM És DEMOKRA TI K U S SPORTLAP Elfogták a fasitKran­ „Mokkát", 0 játékos csábítót Négycsoportos vegyes Il­ 11 teszi Bosenszki és Ütisiest! Is hazefSi­ A tartalékos Dorog nem lehetett komoly ellenfele a bajnokcsapatnak Um­essi-Soro­s Bs2­3:11 Nagymarosit nem játszatta az Újpest Góllövő: Kántor, Dunai (öngól), Várnai, Zsengellér, Zsengellér, Molnár, Várnai A dorogi öltözőben szomorúan új­ságolja Návay edző, hogy­ Pfluger, Horváth és Lampert sérült, így m­­i i­lvontal kény­telenek az Újpest ellen, kiállni. Az újpestieknél az az újság, hogy Nagymarosi fegyelmi okokból kima­­rad a csapatból. Szűcs a középhát­­véd és ővári a bal­szélső, így áll fel a két csapat: Újpest: Tóth — Balogh II, La­­borcz — Kirádi, Szűcs, Horváth — Egresi, Szusza, Várnai, Zsengellér, Óvári. Dorog: Grosics — Dunai, Cser­máti — Farkas, Rozgonyi, Laczkó — Aubéli, Hevesi, Molnár, Kántor, Klausz A mérkőzés kezdetére elállt az eddig erősen szemerkélő eső. A Dorog kezd: Aubéli—Molnár ado­gatás után Klausz fut a labdával, beadására Kántor jól fut rol és nyolc méterről az elalvó véde­lem mellett a badarokba bom­­báz. 1:0 a Dorog javára. 1 p. Váltakozó a játék. A Dorog is gyakran van támadásban. Elsősor­ban a balszárnya révén. A 10. perc­­ben Tóth nehezen ment Molnár elöl Egy perc múlva Zsengellér pompá­­san ugrik ki, de a lövés pillanatá­ban elcsúszik, és így a labda mellé megy. Rögtön utána Gretgorits ki­­ejti a labdát és védelem csak nehe­zen tisztáz. A 15. percben Szusza 20 méterről szabadrúgást ível, de egyetlen újpesti csatár sincs a kö­zelben. A következő percben Dunai feleslegesen hazafejel és a labda Grosits mellett a bal­sarokba jut. 1:1. öngól. Két szögeletet ér el az Újpest, majd a 17. percben Óvári part­­dobása után Szusza Várnai elé emel és a középcsatár 12 méterről lapoz­san a jobbsarokba 15. 2:1 az Újpest jár­ara. Balogh II. a 21. percben az utolsó pillanatban tisztáz Molnár elöl. Az Újpest enyhe fölényben játszik. Aubéli közeli lövését Tóth kifutva menti. Egresi a ha­tos sarkáról Grosíts hasába lő. Klausz remek egyéni akciója után Aubéli csúnyán mellé lő. A 40. percben Szusza erő­sen a kapu mellé durrant. Az esd szemerkélni kezd. Az újpesti csa­társor játékában nincs átütő erő. A 42. percben Aubéli tisztán tör ki, de Tóth remekül vetődik eléje és a labda az övé. A 43. percben Szusza éles lapos szabadrúgását nehezen védi Grosíts, a 45. percben Zsen­­gellér szépen tisztára játssza ma­gát és a 18 osról jobbal küldött bom­­bája védhetetlenül vágódik fél­­m­agasan a balsarokba. 3:1. SZÜNETBEN Návai edző élénkebb játékot kér a fiuktól. Ugyanezt kérik a vezetők az újpesti öltözőben. A II. FÉLIDŐ Az 1. percben Óvári szépen elfut, beadását Zsengellér leveszi, két lé­pést tesz a labdával, majd a hatos­ról a jobb sarokba helyezi. 4:1. A 10. percben szögletet ér el a Dorog. Klausz kerúgását Tóth elvéti Balogh II. akadályozta­ és a befutó Molnár közelről a hálóba iS. 4:2. Az Újpest négy szöglettel vála­­szol. Klausz fütty után lő a hálóba a 20. percben. Most Szusza bombáját Grosits szépen védi. A 1­­29. percben­ Zsengellér bombája alig süvít el a léc felett. A 31. percben Zsengelértől Várnai kap labdát és a középcsatár a kifutó kapus fölött a lé­esről a hálóba emel. 5:2. Az eddig halványan játszó Várnai kezd belejönni. A 43. percben do­rogi szögletet Tóth a kapufa segít­ségével hárít. Még egy újpesti szöglet és vége. Szögletarány 13:11 az Újpest javára. NYILATKOZATOK: Dicker Mihály (Újpest): Vigyáz­tak magukra a fiúk. Návai Ambrus (Dorog): Tartalé­kosan nem érhettünk el jobb ered­ményt. BÍRÁL­AT: Az első percektől eltekinve az Újpest végig biztosan tartotta kezében a mérkő­zést. Erőnlét, technika és gyors véig Serén egyaránt felülmúlta ellenfelét A Dorog végig lelkesen "fó nagy igyekezettel játszott, de­­tartalékos csapatával nem érhetett el jobb eredményt. Tóthnak volt néhány szép védése A hátvédek közül Szűcs a legjobb, Balogh II és La­borcz gyakran zavarba jött. Horváth a csapata legjobbja volt. Kirádi a II. félidőben szépen feljött, Egresi gyors, de néha nehezen válik­ meg a­ labdától. Szusza most halványabban játszott. Várnai szürkén mozgott, Zsen­­gellét vett a csatársor esze. Főleg labda­­leadásai és góljai dicsérik, Óvári még nem illeszkedett be a csapatba. A Horogban Grosits sokszor bizony­­talankodott. Gyakran egészen szép védé­­seket produkált, máskor pedig elemi hibákat vétett. Rozgonyi a védelem lelke. Torai és Csermák játékába sok hiba csúszott. Farkas sokat­­ dolgozott, I­aczkó lehetséges. A csatársorban Aubéli idege­sen, kapkodva játszott. Hevesi jó­l épí­­tett, Molnár nem boldogult Szűccsel, Kántor volt a legjobb csatár, Klausz sérülten is veszélyes volt. Barna Béla jól vezette a mérkőzést. Az ifjúsági bajnokságok ezer napja Sz.3.no.-ú időjárás fogadta az ifjúsági atlétikai bajnokság versenyzőit Egyetlen örvendetes esemény a vidéki egyesületek szépszámú felvonulása volt. Szemerkélő, hol erősödő, hol gyengülő esőben kez­dődött a verseny a 100-as előfutamokkal. Eredmények: Ifjúsági bajnokság • 1590 m: 1 Jeszenszky UTE 4:21.2, 2 Bejó MTE 4:22. 3. Szántai MTE 4:30,8, 4. Béres DM 4:33.3, 5. Rausch CsMTK ■L37.6. 6. Dinnyés (Testv.) 4:39. Bejó vezet gyenge iramban. 6S a 400, 2:20 a 800 ideje. 800 m-nél Jeszenzky megy az élre és régig vezetve hosszú hajrával nyer. Rúd: 1. Nagy DVSC 280, 2. Lehoczky CsMTK 260, 3—4 Ren PVSK és Zombor CK­KTil 230, 5 Farkas DVTK 240, 6 Papp CsMTK 220. Bajnok még nincs, ra­jd ha­­siivay is ugrik. Felnő­ttszámok: 1509 m, 3. Híres UTE 4:06, 2. Gyer­­gyói PTE 4:08, 3. Szegedi (Testv.) 4:12­­, 4. Ungvári KAOE 4:13. 5. Pénzes .CsMTK 4­.Ut.f1. 6. Fekete MAFC 4:20. — Fekete vezet 62-es és 2:12-es részidők mellett. SCO után Szegedi megy az élre, majd Györgyét váltja fel és Híressel a nyo­mában elhúz a többiektől. A tu­só egye­nesben Hites előzi Györgyeit és nagyobb küzdelem nélkül győz. 109 m: l. Bartha (Vasas) 11.8. 2. Som­lós UTE l1.11. 3. Csányi UTE 11.6. 4.­­ Karácsonyi (Vasas) 11.7. Bartha két­szer erősen kiugrik. Harmadikra is el­kapja a lövést. Az újpestiek viszont erősen bennragadnak. Küzdelem nincs, a végén leálló Csányit Somlós mellszéles­séggel megveri. 400 m­: 1. Kollonits P. (Vasas) 65 4, 2 Kollonits I. (Vasas) 69­ 8. Vidéki eredmények Kisvárdaa- Nyíregyháza MaDISz—ICMSE 5:2 (2:1). Bar. Vezette: Biró. Góllövő: Mester (4) és Szalai, 111. Jergler és Érveleki. Men­ter: MAFC—M. MÁV 3:3 (3:0) Bar. Vezette: Magyar dr. Góllövős- Vö­rös (2) és Mikes (11-főből), ill. Lukács I., Magyar és Szűcs. Siófok: LSE—EFC (Bp.) 2:0 (1:0). Bar. Vezette: Houer. Góllövő- Bujtor I. és Tóth I. FTC-piüj-a PHÖBUS-PAT.YA BSiFiRT-pf»li» IX íiüfíi-úi 139 Újpest, Berlini-utca Snort-nűca 1848 szeptember 1-én, 1946 szeptember 1-én. 1 va­árnap d­u. 5 órakor vasárnap d. u. 5 órakor 1946 szeptember hó 1-én, fi Ferencváros- Testvériség- u"/ur Kispest Csepel ..jsyír?. N,i i' "'“rL_ SJ. kér MROfSz ímib Dííf feiLdog SOROKSÁR NB. II. o. mérkőzés­­ 1845 szeptember 1-én, Délelőtt 11 ómkor § NB I o. mérkőzések vasárnap d­. u. 5 órakor »ká Szakra ktogyS­ ffia IMMI- “ŐSZ MSE l!.~ 5), sl Bodő-kávéházban, „ w h ■JxJí I Szwelílepi IE íl. f az FTC-pálya irodájában p-TPRjbOf*! I -A (Üllői­ út) és az MTK § 11a amatőr mérkőzés klubhelyiségében -(Savoy-kávéház) NB I. o. mcskores -----------------------------------­BALLON vihar- esőkabát „ Márton és Szász, V., gré­belek! Pál­ u. 2 Minden este s­tratív pat­­ácsi a Sportcsarnokban Bílságos mérkőzések. Vasárnap: firdi MTE—Nagytétényi vegyes, Nagytétény, fél 4. A vasutas válogatott Svédországból, Stockholmból kapott meghívást szeptem­ber 22-ére Ennek azonban ekkor nem tud eleget tépni, mert akkor bajnoki mérkőzéseik lesznek. Új időpontot kérnek a svédektől. Az Ecseri MTE leigazol a villámmal Holbischt, a Maglód­ MTE-ből. S­n C - *■ 1 Vasánál utazi­k, az Újpest fi­iErsziria Mérkőzés után nagy üdvrivalgás­sal fogadták az újpesti játékosok Of­er óv bejelentését: — Most értesítettek bennünket, hogy megkaptuk az elutazáshoz szükséges utolsó iratot is és így vasárnap délután öt órakor elutaz­­hatunk Törökországba. Dieker Mihály közli, hogy a szom­­baton szerepelt játékosokon kívül Zentay dr. Tamás és Suhai is utazik. Nagymarosit tehát nem viszik. Fizetésemelést kö­vet­elnek­ ass ang©í profiik Egy Londonból érkezett jelentés szerint az angol hivatásos labda­rúgók küldöttsége kérelemmel for­­dult a szövetséghez, hogy vizsgál­­ják felül a szerződéseket és teljesít­­sék azt a kérésüket, hogy heti fize­tésüket 8 fontról 12 fontra emeljék fel. (Az angol játékosok az elmúlt idény megkezdése előtt is fizetés, emelési kérelemmel álltak elő.) A szövetség vezetői azt válaszolták, hogy jelenleg nem áll módjukban teljesíteni a játékosok kívánságát, mert szerintük az egyesületek még most sincsenek jobb anyagi körül­mények között, mint év elején voltak. (Ha a játékosok továbbra is fenn­­tartják követelésüket, még megért­jük, hogy angol játékosok szöknek majd át a kontinensre. A végén még a labdarúgás őshazájában is felüti a fejét a kivándorlási láz... A szerk.) Keszthelyi 11. ó­ra fejesült A Csepel csapatából Keszthelyi I.T. és Pintér hiányzik vasárnap­ — Keszthelyi II. már kijött egyszer a kórházból, de újra lázas lett, így megint be kellett feküdnie, — mondta az egyik vezető. — Pintér edzéshiánya miatt maradt ki a csa­patból. Mary Ferenc és Mórócz­­ erősíti a Testvériség csatársorát­ ­, hol megtrevítepztttttják a villám ifgasaláui sszabályt Komoly készülődés folyik a Test­vériségben is. Ez érthető jól, hiszen a Csepel együttese lesz az első ellenfele a zöld-fehéreknek. A Tesi­­szurkolók igen borúlátók. Elégedet­lenek az erősítésekkel. __ Az erősítések során eddig két játékost szereztünk — mondja Tar­­csay János intéző. — Itt azonban nem akarunk megállni. További erősítésre van szükségünk, ha az NB-ben gyökeret akarunk verni. Abban reménykedünk, hogy az át­igazolási szabályt megváltoztatják és így módot nyújtanak nekünk, hogy további erősítés útján meg­­erősödhessünk. Ha megváltoztatják az átigazolási szabályt, azonnal le­igazoljuk Nagy Ferit az Újpestből és Maróczot a Haladásból. Ezzel a két játékossal egyszerre nagyot ja­vulna a ma még döcögő csatár­sorunk. Wéber Lajos edző így beszél csa­patáról: — Sok a javítani való a csapat­ban. Elsősorban az erőnlét terén mutatkozik hiányosság. Ezt a heti háromszori edzéssel próbálom pó­tolni. Az edzéseket szorgalmasan látogatja Nagy Feri és Mórocz is. Velük lényegesen megerősödne a csapat, úgyhogy már az ősz folya­mán sikereket érhetnénk el. A Csepel elleni összeállításról be­szélgetve, ezeket mondja Wéber Lajos: — Minden attól függ, hogy a­z átigazolási szabályt megváltoztat­­ják.e. A csapatot csak közvetlenül a mérkőzés előtt jelölöm ki. A Cse­pel ellen megkíséreljük lelkes játék­kal legalább egy pontot elcsípni. BHEE3SES­-«-«e»-»CS9SSSJ LEGÚJABB vízilabda vili ,a sí tői..-­ a A MMUE,VERSENYEN MTE—CsMTK 2:0 (1:0). Vezette Németh. Góldobó: Patyi és Véber. — Ki­zsi UE—NSC 1:0 (1:0). Ve­zette: Somóczy dr. Góldobó: Rákos. — MTE—MMUE 2:1 (1:1, 0:0, 0:0.) Vezette: Ravasz. Gó­dobó: Búj és Véber, 111. Palló. cipő, mez, nadrág, labda stb. stb. nagy választékban Bp . Józef Atila-utca 16. Tel. 180--971