Népsport, 1947. december (3. évfolyam, 234-254. szám)

1947-12-01 / 234. szám

1917 DECEMBER 1. népspont A feljavult Ferencváros elsősorban nagyszerű védelmének köszönheti a győzelmet Ferencváros-Kispest n.i (2:6) Góllövő: Kocsis, Deák I, Deák I, Puskás (11-esből), Deák I Kispest, 12.000 néző — Vezette: Dorogi Az eső ellenére is zsúfolt villa­mosok szállítják a közönséget a kis­pesti pálya felé. Már a kezdés előtt negyedórával mintegy 7000 ember tolong a nézőtéren, de a nézők még mindig sűrű sorokban özönlenek a pályára. A kispesti öltözőben a két „sé­rült" — Mészáros és Bozsik — is vetkőzik. —­ Rendben vagyunk, vállaljuk a játékát — mondják. A Ferencvárosnál Lakat mondja­­— Két és fél hónapja nem ját­szottam fedezetet, de most az ere­deti helyemen játszom, mert jobb­fedezet leszek. A hangulat egyébként mindkét öltözőben borús. A játékosok az eső miatt panaszkodnak? Kispest: Kiss — Sípos, Herédi — Bozsik, Patyi, Bányai — Béres, Budai, Mészáros, Puskás, Babolcsay. Ferencváros: Henni — Rudas, Kéri — Lakat, Kis Pétér, Hernádi — Szabó, Kocsis, Deák I, Sárosi dr, Deák II. ,­­ I. T­iti ,ÍT­zs· Nagy Iramban kezdődik a játék A Kispest a 2. percben szögletet ér el. Deák I. támad veszélyesen, de a labda megakad a víziben. Az 5. perc­­ben a nagyszerű helyzetben lévő Mészárost Kispéter ellöki, de a já­­tékvezető nem fütyül. Kispéter Taajök­em a félpályáról játszik haza Mészáros elöl. Rudas kezez, Béres rúgja a szabaddúgást 40 mét­err­öl, Mén,ni nagy bravúrral védi a labdát szögezt­e. Babolcsay da­ncsol­ja Ru­dast, a hátvéd ível­ előre a labdát, Patyi fejjel ment. A 13. percben lakat és Rudas közrefogva nyomja Puskást. A szabadrúgásból Béres mellé lő. Babolcsay beadásából Henii húzza le a labdát. A 15. perc­­ben Patyi előrevágott labdáját Pus­kás Babolcsay elé teszi, a szélső hat méterről kapu mellé lő. A 17 percben a partjelző jelzi, hogy Ko­­csis lesen áll, de a játékvezető ezt helytelenül nem veszi figyelembe. Sárosi dr­ókever-váik a balet­tre, beadott labdáját Patyi fejeli, előre. A 20. percben veszélyesen támad a Fradi. Deák I. bead, Patyi és Sípos csak nehezen t­sz­áz. Béres ,,betart" Körnnek, szabadrúgás a Kispest ellen. A 21. percben Babolcsay bead, Budai fejeséből a labda a kifutó Henni mellett az üres kapura tart. Kispéter azonban a gólvo­nalon először a bal kanufa belső oldalára rúgta a labdát, aztán a gólvonalról ment. A 24. percben Kispéter hazaadá­ Kából szöglet lesz, de Puskás be­ívelt labdája partra jut, (Remek já­ék A csüvós ta’aion fra'itje állandóan a Kao­ s- tömül, de » Ferencvé-i-oa váde'me remekül áll a ’á thiin A zöld fehhek támad,for» ál's: tud ö­--st:Rt.ozni etv re-n,Les támadást a ki' pesti cSa'arcy, viAo-1- ötle­rse-i tör­pék kapura és már mes­-'zú-öi Ifiaak ! A Ferencváros csak Szabó távoli lövésével veszélyezteti a kispesti kaput, de a labda kapu mögé fut. A 28. percben Deák I. kiugrik, Patyi hiába nyomja, nem tudja sze­­relni Kiss azonban kifut és fel­­szedi a labdát Deák elöl. A 31. percben Kocsis kiugratja Szabót, a szélső beadásából veszélyes helyzet l­enne, de Deák s­zédén áll. Elállt az eső. A Fradi egyelőre veszélytelenül támad. • A 34. percben Kispéter beadásá­ból Puskás elcsípi a labdát, a ki­futó Henni azonban bravúrosan ment. A kiugró Puskást Rudas és Hen­­ni csak együttesen tudja szerelni. Béres, majd Puskás miatt­ szabad­rúgás, az utóbbiból Rudas kapu fölé lő. A 41. percben Sárosi dr labdáját Heréd­­es könnyelmüsködi, Szabó ka­­pura lő, Ki-és szögletre ment, Szabó íveli be a labdát a kapu elé. Ko­csis nagyszerűen emelkedik fel a levegőbe és 8 méterről a jobb kapufa mel­lett élesen fejel a kapuba. 1:0 a Ferencváros javára. Két perc hiúlva újabb gólt lő a Fradi. Deák I. szökteti Szabót, He­rédi sehol sincs, a szélső középre játszik, Kiss hiába indul ki kapu­jából, Deák I a. csúszós labd­iba bal­­lal belenyúl és az. a hatosról élesen pattan a kapu közepébe. 2:0 a Ferencváros javára. A Kispest támad, de eredménytét­lenül. SZÜNETBEN a Fradinál íri#»! az öröm —• Nem lehet bennünket eltemetni — mondj­ák a játékosok A kiesésinél csend van. Herédi­s*c. mozira csóválja a fejét. Puskás edző korholja — Mormandtam, b­orty ülj rá Subára Az első só 1 előtt könnyein,üsköd­­l II. FÉLIDŐ A 2. percben Patyi hazaad — szögletre. Deák I kapura lő, a labda Patyi kezén akad meg a 16-oson belül, de a játékvezető nem fütyül A 3­ percben Deák II elfut, el­megy Sípos mellett, hiába támad­ják, Deák II a hatoson álló Deák I-hez tud adni, Kiss kiindul, Deák I csak erre vár és mellette a kapuba helyezi a labdát. 3:0. Hiába támad a Kispest, a Fradi­­védelem nagyszerű. A 8­ percben Szabó elfut, bead, Kocsis átugorja a labdát és Bányai ment. Deák I húsz méterről lő, Kiss öklözve véd Nagyon feljött a Fradi- Szabó, majd Lakat labdáját védi Kiss. Két szögletet ér el a Kispest. A máso­diknál Béres labdáját Rudas a gól­vonalon menti. Sárosi úr szökteti Deák I-et. Patyi szögletre ment. A Kispest támad, de ez már nem az igazi. Babolcsay labdáját Henny szögletre menti. A 19. percben Kéri a 16 oson belül felvágja a kiugr­ó Bérest. 11-es. Puskás áll a rúgáshoz és ballal nyugodtan helyezi a lab­dát a balsarokba. 3:1. A 23. percben Budai dancsolja H­mád­t, rögtön utána Babolcsay belerúg Budá­ba és a játékvezető a szélsőt kiállítja. A 25. percben Bu­­dai kicselezi Hernádit, Mészáros elé játszik. Rudai azonban elcsípi előle a labdát. A 26. percben Hernádi belerúg Puskásba, a játékvezető most csak szabadrúgást í él. A 31. percben Hernádi arcul üti Puskást. A játékvezető a fedezetet kallpja. Béres rúgja a szabad­rúgást, a labda a sorfalban elakad. Lakat kézzel akasztja Mészárost. A szabadrúgás során Budai lesre fut. Sárosi dr. hat­ravonul fedezet­nek. A 36. percben végre egy iga­zi Deák I.-akció. A félpályánál ki­cselezi Patyit, Bányai hiába szo­­rongatja, Deák I. kapura lő és a labda a bal kapufáról Pattan vissza.­ A 37. percben Kocsis labdájáva­ Deák II. rohan el, beível, a kispeti védők — Patyi és Bányai — egy­másután­­ hibáznak, a labda a kapu előtt levő sárban megakad, pontosan Deák I. k­é­t, aki nyolc méterről a jobb sarokba gurít. Nádas Adá­m, Ferencváros: Ma minden sikerült. A küzdőszellem is kifogástalan volt, a csatárok is jól játszottak. Nagy László, Ferencváros: Min­den­ dicséret a fiúké és az edzőé. Furmann Károly, Ferencváros: Úgy látszik, ez az összeállítás a legmeg­felelőbb. A játék és a küzdőszellem kifogás alan volt. Kutasi Károly, Ferencváros: Ese­­dékes volt a jó játék. A csapat­összeállítás jól sikerül­. Urbonicsik Gábor, Ferencváros: Remélem, az MTK ellen folytató­­dik a jó játék. Molnár Béla, Ferencváros: Ebben az arányban is megérdemeltük a győzelmet. Simon György, Ferencváros: Győztünk, de még javulnunk kell. Oláh Gyula, Ferencváros: Végre kifutott a csapat igazi torfllája Henni ragyogó volt­ , Havas Géza, Kispest: A hátvédek gyatra játéka és a csatárok balsze­­rencséje miatt megérdemelten kap­tunk ki. Puskás Ferenc, Kispest: A védel­münk csődött mondott. , Szokodi Imre, Kispest: Az első félidőben nem tudtuk kihasználni a fölényünket. Szűcs Nándor, Kispest: A Ferenc­város jobban játszott. Mi nem tud­tunk ezen a talajon játszani. BIRÁLAT: Végre igazán nagyvonalú, a játék szépségeiben bővelkedő és nagyáramú játékot látnunk. Elejétől végig küz­­delem volt és hol az egyik, hol a másik kapu volt veszélyben. Az­­első félidőiben a Kispest sokkal jobb volt ellenfelénél és ha ek­kor a Fradi, védelem nem játszo­ volna nagy­szerűen, gólokat rúghatott volna. A zöldfehérek védelme azonban minden kispesti támadást a 16-oson megaka­­dályozott. A befejezés előtt három perc alatt védelmi hibából két gólt kapott a Kispest és így a Fradi nagy előnnyel indult a második félidőben. Fordulás után valamivel többet támadott a K­­spost, de a Ferencvá­ros támadásai veszélyesebbek vol­­tak. A kispesti támadások ek­kor már nerre voltak meggyőzőek és a F­ra­di­ vé­dele­mmek nem volt nehéz dolga. A Ferencváros győzelme ebben az arányban is megérdemelt. Csatárai az ellenfél védelmének hibáit­ job­­ban kihasználták. A Kispest vé­­delme nem állt feladata magaslatán és ez okozta súlyos vereségét. A játék kielégítette a nagyszámú közönséget. Egy percre sem volt unalmas. A Ferencváros erőnlétben felül­múlta ellenfelét. A küzdőszelleme­­s jobb volt. Ezen a talajon a takti­kája is célszerűbb és okosabb volt. A csapat nagy javuláson ment ke­resztül. A Kispest csak az első félidőben játszott jóst, csatárai azonban a ke­mény ferencvárosi védelemmel szemben nem boldogultak. A csapat kétségtelenül visszaesett formájá­ban. , Honná az első félidőben ragyogó volt. Labdafogás?., Stílu­ssal dicsére, fcet érdemelnek. Fordulás után alig volt dolga. Rudas elérte legjobb for­­máját. Kitűnően rúgot, szerelései is sikerültek. Kéri a helyezkedésével volt a csapat hasznára. Rúgásai már kevé­bbé sikerültek. Kispéter első, rangúar, ját szótt. A földön és a leve­gőben egyaránt úr volt. Lakat a vé­dekezésben a szokott játékát nyúj­­totta és néhány használható labdát is adott. Hernádi, amíg ki nem állí­­tották, teljesen kielégített, bár inkább a védekezésben volt hasznosabb. Szabó játéka meglepe és. Labdaveze­­lése, cselezései és beadásai egyaránt sikerültek, bár igaz, hogy a labdá­­kat tisztán vehet­i át. Kocsis a me­zőnyben ésszel játszok. Labdaoszto­­gatása dicsérhető. Fordulás után a védelemnek is sokat segített. Deák I. visszanyer­i szemfül­ességét. Csak­­nem minden mozdulata veszélyes volt. A nagyszerű Pa­yival szemben is gyakran gólhelyzetbe tudott ke­­rülni. Rövidesen visszakerül a válo­gatókba. Sárosi dr.-nnk a mezőny­ben vol­ak­ jó elgondolásai. Fedezet­nek hátravonuulva is megfelelt.. Deák ti. szünet után néhányszor veszélye­­sen elfutok és jól beadott. Kiss a gólokról nem tehetett. Né­hány esetben megtett- Sípos szür­kén játszott, könnyen zavarba jött- A fréfiS(20) hétfői számának ára ezentúl 1.- fapint A többi szám ára változatlanul a fillér Herédi rossz és könnyelmű volt- Szabót nem tudta fogni, a vereség nagyrészben Herédi hibája. Patyi a védelem oszlopának bizonyult, sok­szor szerelt és jól passzolt- Bozsite a mezőny legjobbjának bizonyult. Ahogyan a labdát a földre viszi és helyezkedik, az mintaszerű. A vé­­delemben is rengeteget dolfeezott. Bányai dicséretet érdemel lelkes játékáért- önfeláldozóan működött a védelemben. Béres gyenge volt­­semmi sem sikerült neki. Ez vonat­kozik Budaira is. Mészárosnak sem ment a játék. Kispéterrel szemben nem boldogult. Puskás egyszer-két­­szer veszélyesen kiugrott, ennél töb­bet azonban nem láttunk tőle- Ba­­bolcsy csak néha vétette észre magát. Dorogi játékvezető kiválóan működött. Erélyes volt. Mindig ott­ volt, ahol lennie kellett. Kemény kézzel fogta a játékosokat és ítéleteinél mindig számításba vette a csúszós talajt. Puskás kimegy a jobbszélre, be­adásából Henii lehúzza a labdát. A Ferencváros még egy szögletet ér el és rövid mezőnyjáték után vége a játéknak. . Szögletarány: 7:5 (4:1) a Kispest janidra. 4:1. ft-VAA gjMB) ■ a fHk BB átlátszó, enn- vihar- és lódenkabát B ^M^WWARTON ésSZÁSZ -_____U- -11 " "l"1 irr""T v Óról Te»cA* n*L>.te» 3 KORZIKAI nsmeik (CORSICAN BROTHERS) (United Artists—Mopex-film) Kedden premier! (Városi Színház M. B. P.S­IRUHA és esőkabát gyermekeknek is. Átlátszó- és lódenkabátok köntösök stb. portruházat tői ■ÍAjb.1 zsilinnnk*­#: la Andritssy.It­árok Férvári Francz Imre uridivat szabósága Budapest, V., Mahr Jenő­ utca 6. (Távbeszélő: 200—688.) Bel- és kül­földi szöveteit nagy választékban. Hozott anyagból 13 vállal munkát. Sportolóknak 15% árengedmény. • MIKBifi fiYOI: NÜUER ÚJ-KÉK TÖLTŐTOULTINTA • NYILATKOZATOK: Kenes főszerepeién: f­f. 3 Csak egy ponttal csökkent az Arsenal előnye (Mi a helyzet az angol ligában?) London, november 30. Az angol liga szombati fordulójá­ban az Arsenal elszenvedte az első vereségét. Most már nincs veretlen csapat. Érdekes, hogy az Arsenal első vereségére Angliában nagyon sokan számítottak. A lapok szinte kivétel­ nélkül legfeljebb döntetlenre tartották képesnek az Arsenalt. No­ha az Arsenal kikapott, a tábláza­ton csak egy ponttal csökkent az előnye, mert a második helyen, álló Burnley csak döntetlent ért el ide. A II. Osztály Szombati eredmé­nyei: Bradford—West Bromwich A­lbiom 3:1, Bury—Brentford­­ 2:2, Cardiff City—Birmingham City 2:0, Chester­­field—Leeds United 3:0, Doncaster Rovers—Plymouth Argyle 2:0, Mill­­wall—Fulham 1:2, Nottingham Fo­­rest—Barnsley 1:1, Sheffield Wed­­nesday—Newcastle United 1:0, South­­ampton Luton Town 3:1, To­ten­­ham Hotspur—Covehtry City 2:1, West Ham United—Leicester City 1:1. A magyarországi tippelőket most a szombaton sorra kerülő mérkőzé­sek közül a legjobban a Liverpool —Aston Villa­ge Portsmouth­—Ever­­ton találkozó érdekli. A Liverpool otthon még veretlen s alighanem az Aston Villával szemben is meg­­őrzi veretlenségét, hiszen az Aston Villa az elmúlt szombaton odahaza sem tudott győzni. A Portsmouth— Everton mérkőzés is valószínűleg a hazai csapat győzelmét hozza, bár itt már döntetlenre is lehet számí­tani. A Burnley—Chelsea és Middles­­borugh—Sunderland mérkőzéseken (ezek nálunk a pótmérkőzések kö­zött szerepelnek) az otthon játszók az esélyesek. Szombaton indult el az angol génben, a Preston pedig, amely a harmadik helyen állt, ugyanakkor kikapott. A Derby County az Arsenal ellen aratott győzelmiével felkerült a har­madik helyre. A Grimsby—Bolton helyosztó mérkőzésen az idegenben játszó Bolton győzött s így a Grim­­sby már három pont hátránnyal fokozik az utolsó helyen. A kétfelé bontott táblázat most így fest, kupa 1947/48. évi küzdelme. Az első fordulóban a Uigacsapatok kö­­zül csak a HI. osztályú csapatok szerepeltek. Érdekesség: a Netts County — amely Lawtont meg­vette, — 9:1 arányban nyert egy amatőrcsapat ellen. 1. Arsenal 188 Otthon: 2 — 22: 44 Idegenben: 3­­­9: 5 12 * 5 öss 1 zesen: 31: 929 2. Burnley 184 3 212: 54 5—14: 88 8„ 226:1324 3. Derby C. 195 4 115: 93 3 314:108 7 429:1923 4. Blackpool 197 2 119: 63 1 5 6:12 103 625:1823 5. Préston 196 2 114: 94 1 513:13 103 627:2723 6. Middles. 186 1 2.18: 84 1 424:17 102 642:2522 7. Aston V. 196 2 119: 73 2 511:179 4 630:2422 8. Wolverli. 185 1 323:153 4 218:16 •8 5 541:3121 9. Maneh. C. 197 1 221: 9 - 45 6:117 5 727:2019 10. Everton 194 2 411:123 3 310:137 5 721:25 19 11. Manch. U. 183 3 220:142 5 317:12 ' 5 8,537:2618 12. Portsm. 185 2 220: 72 1 7 7:187 3 927:2517 13. Hudder. 195 2 316:101 3 511:166 5 827:2617 14. Sunderl. 195 2 218: 91 3 610:236 5 828:3217 15. Liverpool 194 4—16: 82 1 8 9:216 5 825:2917 16. Chelsea 186 3 119:121— 7 6:207 3 825:32 17 17. Charlton 185 1 421:163— 5 7:228 1 928:3817 18. Sheff. U. 194 3 218:132 1 7 7:226 4 n25:3616 19. Blackbum 182 2 515:173 1 5 9:135 31024:3013 20. Stoke C. 193 2 4 9:112 1 7 7:205 3n 16:3113 21. Bolton 184.—: 413:131 2 7 6:175 2li19:3012 22. Grlmsby 193 1 6 9:18 1— 811:374 11420:559