Népsport, 1948. március (4. évfolyam, 44-65. szám)

1948-03-01 / 44. szám

1948 március 1. hétfő ^ A HÉT VÁLOGATOTTJÁT IV. ÉVFOLYAM, 44. SZÁM * . _ §&W'iEM§j *­­ /-S NRft­ számunk hat oldali Váratlan eredmények a Totó-mérkőzéseken Közöljük a 12 tavlalos I Totó-szelvén­yt I Újabb csúcs a Tatában! Vasárnap azt az értesítést kaptuk a Totó osztálytól, hogy a 20. hétre 1,245.000 szelvény érkezett, tehát háromezerrel több, mint az elmúlt héten. a hétfőn este megjelenő számunk­­ban közöljük — részletes magya­rázattal. ­ Nagyfontosságú határozatok az MKP országos sportérték sztélén Elmaradt a Kispest-EMTK mérkőzés A nehéz talajon is biztosan győztek a hosszú labdákkal játszó zöld-fehérek Ferencváros—MATEOSz 2:0 (1:0) Üllji­ út, 15.000 néző. Ve­vette: Palásai. Góllövő: Dedii, Gyetvai. A Ferencváros öltözőjében elege, tót arcokat látunk. Lyka edző mondja: — Kispéter és Deák is jól érzi magát, mindkettő vállalja a já­­tékot. A MATEOSz-nál Király Tivadar edző a következőket mondja a fiainak: — Ha most két angol csapatot lá­tn­á­tok ilyen t­alajú pályán ját Szánt, megfigyelhetnétek, hogy min­de­n labdát fölemelnek, így kell nektek is játszanotok. Ferencváros: Henni — Rudas, Onódy —• Lakat, Kispéter, Hernádi — Szabó, Kocsis, Deák X­, Sáros­ tír., Gyetvai. MATEOSz: Grosits — Nádas, Dana — Rigó, Szabó H., Zakariás — Szabó I., Fürjes, Szuh, Zsolnai, Onódy­.­­ AZ I. FÉLIDŐ Nagy iramban kezdődik a játék, középen sáros, de a széleken egé­szen jó talajú pályán.. A 4. percben Kocsis kiszökjék Deákot, a közép­csatár jó helyzetből 10 méterről ala­posan mellélő. A 0. percben Szuhot a játékvezető tévesen állítja meg les miatt A 8. percben Doma 18 méterre a kaputól felvágja Kocsist. A szabadrúgást Szabó küldi a kapu elé, Kocsis lőhetné a labdát kapura, de hibáz. A 10. percben Szuhot a já­­tékvezető ismét tévesen fütyüli le les miatt. A 13. percben Szuh veszélye­­sen kitör, a labdát Onodyhoz teszi, de öt Lakat szereli. A 14. percben Rudas rúg a 16-os tájáról szabadrúgást. Hernádi hosz­­s­a­n továbbítja a labdát Deák elé. A középcsitár megkerüli Szabó II.őt, azután nagy gyorsasággal húz kapu­­ra és mintegy 13 méterről lő, a la­pos labda a hibásan vetődő Grosits kezét érintve kerül a jobb sarokba. 1:0-ra vezet a Ferencváros. A 18. percben Gyetvay-Sárosi dr. támadásából a balösszekötő erős lab­dát küld kapura, Grosisis szépen ment szögletre. " ■ : A 20. percben Szabó I. pompásan ad be,­ a labda Kispéter fejéről Szuh elé kerül, a középcsatár lövé­­sét Kenni ragyogóan védi, majd az elpattant labdát vakmerő rávető­­déssel szerzi meg. A 23. percben a ferencvárosi Szabó lő gólt, de a­­ játékvezető Deák­­ lesállása miatt már előzőleg fütyült. Pompás a já­ték. Az iram egy pillanatra sem csökken. A Ferencváros a többet támadó, a MATEOSz védelem óriási munkát végez- A 27. percben Deák szökteti Szabót, Doma , csak nagy nehezen tudja szögletre sze­relni.­­ A 30. percben kitűnő Kocsis- Szabó csatjátékból a szélső szépen ível középre, a labdát Deák fejeli kapura, de gyengén.^ A szórványos és egyéni MATEOSz-támadásokat a pompásan játszó Rudas állítja meg. A 38. percben Kispéter szabálytala­nul akasztja Szuhot. Zsolnai­­sza­badrúgásából Rudas vágja vissza a labdát. Valamit csökkent a játék irama, a nehéz talaj sokat kivett a játékosok erejéből. A 39. percben Szuh kiugrik, Onódy a 16-oson a sor segítségével szerelt . Deák elől Szabó H. hazatut­ással tisztáz. A 44. percben alkalma lenne a MATEOSz­­nak az egyenlítésre, de a csatárai a 16-oson belül csak tologatnak, végül Szabó I. gyengén küldött lab­dáját Hanni könnyen fogja. A fél­pályánál ér véget a félidő.­­ SZÜNETBEN a Ferencváros öltözőjében Lyka edző figyelmezteti fiait, hogy ne ci­peljék annyit a­ labdáit­ A MATEOSz tanyáján Király Tivadar kér több kríuceerés támadást a csatároktól. Általában a szünetet a játékosok arra használják fel,­hogy a sártól megtisztítsák magukat. A H. FÉLIDŐ Fordulás után a jobbik talajt kapja a MATEOSz és a 3. percben ,Szuh labdáját Henk­inek kell vé­deni. A 3. percben támad a Ferencvá­ros■ Emi, hosszan előrevágott labda a MATEOSz-védők feje felett el­száll, Kocsis elé kerül, aki a hatos­ról kapura lő, a labda a sárban elakad- Grosits a kapuvonalon ragad és a hátulról jól érkező Gyetvai ballal közvetlen közel­ről élesen a hálóba rúg. 2:0. Veszélyeztet a MATEOSz és Szuh elöl K­rpíter csak az, utolsó pillanat­ban ment, Rudas pedig csak szöglet­­árán­­ szereli Onódot. A szögletből Zsolnai íveli be a labdát, Henni el­nézi és a meglepek Szabó I nema tud kapura fejelni. Szabó I beadásából Kispéter Fürjes elé fejel, de­ff csa­tár sokáig várakozik és szerelik. Az iram jó. Most a MATEOSz a többet támadó. Sok a dolga a Fe­rencváros védelmének, az autós csa­tárok azonban erélytelenek. Doma dancs­ol­ja Szabót. A szélső elfut Lakat labdájával, de a kapu ma ilé lő. A 24. percben Lakat indítja el Szabót. Doma dancsolja a szélsőt, a szabadrúgásból Szabó íveli kapu elé a labdát, Gyetvai késlekedik és oda a jó helyzet. Deák Sárosi dr labdáját szépen átveszi, azután kapu fölé küldi. A 26. percben Kispéter szögletre szereli Szuhot. A szöglet­­rúgásból beküldött labda az oldal­­hálót érintve jut ki. Hernádi előre vágott labdájával Deák kitör, a sár­ban azonban elakad. Magára talál a Ferencváros. Mindjobban fölénybe ker­ül. Zsolnai kézzel akasztja Lakat labdáját, a szabadrúgást 25 méter­ről Szabó íveli kapu elé, Grosits le­húzza. A 31. percben Rudas könnyelmüs­­ködik, Onódy becsapja, Rudas utána iramodik és csak nehezen tud szög­­letre szerelni. A 33. percben Sárosi dr. elöl Rigó az utolsó pillanatban ment. A 37. percben Szabó kap labdát és a 16-osról alig lő a kapu mellé. A 23. percben Szuli kitör, a Ferencvá­ros védelme kétségbeesetten rohan utána. Fenni is kifut kapujából és így egyesült erővel sikerült a csatárt megakadályozni a kapura lövésben. A labda elpattoln Szabó I. elé, aki bead, de most már Ióspéter menti a helyzetet. A Ferencváros már csak az ered­mény­­megtartására törekszik. A 45. percben Fürjes elől Henii ki­futással ment­ Szögletarány: 7:4 (1:3) a MA­TEOSz javára. NYILATKOZATOK: Lyka Antal (Ferencváros): Ezen a rossz talajon nem lehetett jobb játékot várni. Király Tivadar, MATEOSz: A P­esti VIGADÓ Hépam­elé H vil., Rákóczi-ál @8. 4 dolgozók vidám csalák­ Miéivé III Minden este 8 órától az új hatalmas márciusi kabaré- és varieté-műsor I Mindennap reggel 5-ig tánc2 Sémiin JÖN­ JÖN A VILÁG LEGNAGYOBB VÍGJÁTÉK-SIKERE Lenni vagy nem lenni (TO BE OK­ NOT TO BE) Horda -Jun­iisch-Lengyel AMERIKAI FILMÓRIÁSA Carole Lombard, Jack Benny, Félix Bressart, Lionel AntwiN­ Royal Apolló Fórum Győztek tornásznőink Bécsben Két magyar az első helyen az egyéni versenyben — Távbeszélő jelentésünk — Bécs, február 29. Vasárnap rendezték meg Bécs­ben az első osztrák—magyar női tornászviadalt. A verseny színhe­lye, az Apolló-színház, zsúfolásig megtelt érdeklődőkkel. A verseny mindvégig nyílt volt. A magyar tornásznők egyik legerősebb ver­senyszáma — a lengőgyűrű — bíróhiány miatt elmaradt. Eredmé­nyek: Csapatban: Talajon: Magyarország 116.2, Ausztria 110.7, korlát: Ausztria 115.3, Magyarország 109-5; lóugrás: Magyarország 116.1, Ausztria 113; gerenda: Magyarország 118.3, Ausztria 115.8 pont. összetettben: Magyarország 460.1, Ausztria 450.8 pont­Egyéni összetett: 1. Sándorné (M) és Weckinger (M) 78.9—78.9, 5. Hohenberger (A) 77.5, 4­. Fesse­ (A) 75.4, 5. Novak (M) 74.7, 6. Winninger­­ (A) 74.4, 7. Karcsira 74.2, 8. Huber (A) 73.6, 9. Gulyásáé (M) 73.5, 10. Engenhoffer 73.4 pont. döntetlen lett volna az igazságos eredmény. BIRALAT: Az első félidő háromnegyed ré­szében nagyon erős iramú játék folyt. A Ferencváros volt a többet támadó, jobban is játszott, mert a sáros, és nehéz talajon hosszú lab­dákkal igyekezett támadni­ A MA­TEOSz rövid adogatásai rendre elhaltak a sárban, vagy a jól he­­lyezkedő Fradi-védők lábán akad­tak meg. Fordulás után a Ferencváros már nem játszott olyan fölényben, mint az első félidőben. A jobb talajra ke­rült MATEOSz csatársora néhány szép és veszélyes támadást vezetett. A Fradi-védők azonban mindig si­kerrel tudnak közbelépni és men­teni. A Ferencváros csatársora ek­kor már nem játszott olyan jól. Ezt a rossz talajnak lehet tulajdonítani. A Ferencváros a győzelmet meg­érdemelte,­ jobb volt ellenfelénél, a MATEOSz azonban egy kis szeren­csével egy gólt szerezhetett volna. A Ferencváros okosabban játszott, lelkesebb volt és erőnlét­ben is felül­múlta ellenfelét. A csapat határozot­tan javuló formáról tett tanúságot. A MATEOSz hellyel-közzel pompás volt és ha a támadósora valamivel erélyesebb lett volna, jobb eredményt is kiharcolhatott volna. Henni vakmerően védett, biztosan fogta a labdát és időben indult ki kapujából. Rudas pompás formában van, gyors, közbelépései nagysze­rűek, rúgásai biztosak. Onódy a helyezkedésével és szereléseivel tűnt ki. Kispéter oroszlánmódra harcolt, sziklafalként állt a védelemben. La­kat rengeteget futkosod, sokat sze­­relt, de passzal, nem sikerültek. Hernádi egyre jobban fejlődik, a védelemben sokat segített és a lab­dái használhatóak. Szabó gyors és veszélyes szélső. Beadásai jól érkez­nek kapu elé. Kocsis kiválóan épít, a labdával jól bánik, de ezúttal kissé fölényeskedő volt. . Deák sokszor nem bírt Szabó II-vel, de meglepően erélyesen és gólratörően játszott Sárosi dr. az észt képviseli, labdái mindig emberhez mennek, de a vé­delemnek nem segít. Gyetvai na­gyon igyekezett, különösebb ered­mény nélkül. Grositsnak sok dolga volt. Lát­szik, hogy jó formában van, de itt-ott hiba csúszott a játékába. Ná­das hosszú rúgásai hasznosak vol­tak. Doma, erélyes, kemény hátvéd, megállta a helyét. Szabó II. még nincs legjobb formájában, de így is átlagon felüli volt. Rigó jól kezdett, de azután mindinkább elhalványo­­dott. Zakariás meg ezen a nehéz talajon is csillogtatta technikáját és megfelelően fogta Kocsist. Szabó s. erélytelen, nem küzd. Csak a beadá­sait dicsérhetjük. Fürjes elveszett a sárban. Szüli kitűnően harcolt, küzdött, de Kispéterrel szemben ne­­héz dolga volt. Zsolnai igyekezett, de­­ messze van igazi formájától. Onódy nem balszélső. Egyébként is nehéz dolga volt Rudasal­ szemben. A játékvezető tartja jó formáját, ismét mintaszerűen vezette a játé­kot. Csak akkor hibázott, amaikor a partjelző helytelen lesintéseit elfo­­gadta. J­B­N­ TESTVÉRISÉG—NYÍREGYHÁZI MaDISz 1:0 (1:0) Fázmány­ utca, 500 férői Vezette: Pozsonyi Testvériség: füredi — Juhász, Házi —■ Körmöczi, Kupi, Forró — Jancsika, Híd­végi, Ilerde, Ta­rr, Tass. — Ny. MaDISz: Brenner Magyar, Lovász —­­ Pokro­­venszki, Filé, Pintye — Szalóki, Szalai, Demeter, Mester, Szilágyi. — A mélytalaj a pályán inkább küzdelem volt, mint játék. A Testvériség végig lelkesen játszott és győzelme megérdemelt. G.: Tass. J.: Forró (a meze­iv legjobbja), Juhász és Kömlöczi, Hl. Filé és Szalai. HUNGARIA—KAPOSVÁRI MTE , 1:1 (0:9) Irén-utca, 300 néző. V.: K. Nagy. Hungária: Mádler —­ Nyikos, Cser­mis — Olesiák, Bihari- N­., Váradi — Tragner, D­esel­­ik, Gattyán­, Glatz, Kosaras. — K­MTE: Kurczagi — Simon, Lieber — Tóth, Lukics Horváth — Szellő, Hangra, Kis**, Zsoldos, Ditrói — A rossz talajon lefolyt mérkőzésen nem lehetett szó komoly já­tékról. Mindkét csapat nagy lelkesedéssel játszott. Az eredmény igazságos. — G.: Gattyán,­ i­l. Kiss. J.: Mádler, Nyikos, Cattron és­ Kosaras, ill. Karczagi, Simon, Lukica és Ditrói Kém vitás,szalab mintínás HAVER URSSLÓ FESTÉS, TISZTÍTÁS Főüzlet: vm. József-körút 43 IV, Apponyi-tér X­VI, N­agymezőő-utca 9 XI. Bartók Béla-fit IX Csepel, Szent Im­re-tér 1 ily ti: VIII Barose-utca S5 Telefon: 137—298.