Népsport, 1948. április (4. évfolyam, 66-87. szám)

1948-04-15 / 76. szám

1948 április 15, csütörtök 1 SZS’ ■' fZZZZjjgZZT .^n..Jmt Ara: tmm^^ «**- raTM,'/m"!" "" lát'.Jfjf egy hóra [V. ÉVFOLYAM, 76. SZÁM SS Nem lesz létszámemelés az NB I-ben­­? Az albánok több góllal is győzhettek volna Tirak­a-Budapest vegyes 3:1 (1:0) Tirana, 25.000 néző. Vezette: haha __ Kiküldött, munkatársunk távbeszélő jelentése­­ , Tirana, április 14. " A budapesti vegyescsapat máso­­dik mérkőzésére is felvonult nem­­csak az albán, főváros, hanem a környék sportközönsége is. Most nem volt olyan jó időjárás, mint vasárnap. Az eső ugyan nem esett, de igen erős szél fújt. Pontosan négy órakor a követ­kező összeállításiban futnak ki a csapatok: Tirana: Pozseli — Dibra, Haj­­dari — Lilambi, Fabó, Spahin —­ Perepani, Kaveja, Boncai, Bicsaku, Mirasi. Budapest.vegyes: Csikós — Bo­­ián.'*?­ — Laboré?: — Szépföldi. Do­bos, Narry — Suhat, Bihari, Varga, Horváti'' Hradseki. Az albánok már az első percek­ben viharos támadásokat vezetnek. Állandóan a kapunk előtt pattog a labda.. Még szerencse, hogy az albán csatárok sokat lőnek kapu mellé. A 7. percben az albán középcsatár lő rése Lab°rcz könyökét éri. A játék­vezető gondolkodás n­élkül k­­est ítél- A büntetőt Fabó értékesíti. ) l' 1:0 Tirana javára. ) l' 1:0 Tirana javára. A gól után is az albánok támad- Bak. A magyar csatársor egyetlen épkézláb támadást sem tud össze­hozni. Egyre nagyobb a tűzijáték a magyar kapu előtt. A 18. percben szögletet rúgnak ellenünk, majd a 20. és a 22. percben a hatosról löv­nek­ fölé az albán csatárok. Hradszky beadását Nagy fölé lövi. Három perc alatt Hradszky kétszer is a kapusba lö. Utána ismét az al­bánok következnek és­­igen sok gól­­helyzetet hagynak ki. Szünet után a magyarokat, támo­gatja a szél. Mégis a hihetetlenül gyorsan és önfeláldozóan játszó al­bánok támadnak. A 8. percben, nagy védelmi hiba, hót újabb gólt érnek el a tiranaiak. 2:0. Néhány perc múlva két­ kapufalövés is jelzi az albánok fölényét. Most a magyarok is szóhoz jutnak. A 18. percben Horváh a 16-osról rúg sza­badrúgást, de lövése mellészáll. A 23. percben Horváth lő fölé. Egyre erősödnek a magyar támadások és a 26. percben Hradszky a­ 16-osról lő, félmagas lövése a jobbkapufa belső éléről pattan a hálóba. 2:1. Ezzel el­ég lobbant a magyar fel­­lángolás. A 37. percben Hradszky kiáll, helyette ne­k­i jön be. Íg­y még rosszabbul megy a játék a csa­társornak. A 41. percben­ Boricsi három­méteres lesről indul el és a „beragadt" Csikós mellett a hálóba, lövi a labdát, 3:1. BÍR­ADAT: Az első félidőben a szélről támo­gatott albán csapat valósággal a kapujához szegezte vegyesünket. Az albánok a testi épségükkel sem tö­rődve küzdtek a visszavágásért. Gyorsak, kemények, pompásan fe­jelnek, de pontatlanul lőnek. A leg­föbb labdát magasa­n előrevágták a magyar kapu elé és három-négy já­tékos is igyekezett mindenkit elso­dorva fejelni. A mieink lassúknak tűntek fel az albánokkal szemben. Fejjé ti­tóban nagyon elmaradtak hz albánok mögött. Több góllal is győz­hetett volna a tiranai válogatott, helyzetük volt hozzá. Boricsi, az AS Roma volt játé­kosa a tiranaiak legjobbja. Jóm­oz­­gású, magas, technikás játékos, aki a legjobban tudott lőni az egész mezőnyben. Utána Llambi, az al­­bán magasugróbajnoki következik. Különösen fecijátékban nagy. Per­a. Páni­z­s kitűnő játékos, gyors és jól ad be. A többi szürkébb, de hihetet­lenül lelkes. Csikós két gólban is benne volt. Tóth sokkal jobban védett nála. Nem kellett volna kicserélni. Bo­­sánszky volt a hátvédhármas leg­­jobbja. Most is ugyanolyan, lelki, ismeretesen játszott, mint az első mérkőzésen. Daborcz lelkes volt, de nincs formában. Szépföldi el­ eltűnt. Dobost ezúttal elsöpörték. Nagy közepesen mozgott. A csatársorból egyedül a gólképes és gyors Hradszki emelkedett ki. Deák a kínosan gyenge volt. Suhai vissza­esett, félt. Varga és Horváth csak itt-ott mutatott valamit. Kuka, a játékvezető nem ismeri a lesszabályt. A két mérkőzésen egyszer sem fütyült les miatt. TENISZEZZEM A SEAC-ban játéklehetőség az egyesület keretén belül és börpályákon. Érdeklődés és felvilágosítás Bpest, XI., Mező­ utca 4. vagy Straub Sportü­zlet, Bp. V., József Attita­ u. 18. Ti 185—278 is. Pénteken kezdődik a jugoszláv test­­nevelési kongresszus Pénteken reggel kezdődik meg Belgrádban és három napig tart a jugoszláv testnevelési kongresszus. A mintegy 500 résztvevő között külföldi vendégek is lesznek. Ma­gyarországot Hidas Ferenc és Ku­tas István képviseli. A kongresszu­son felmérik az ötéves terv eddigi eredményeihez mérten a sportmoz­galom teljesítményeit, majd meg­­állapítják a jugoszláv sport további útját. Rosta a nyugati kerület kardbajnoka A kétnapos győri vívóverseny be­­fejező számiként­ az egyéni kard­bajnokság került sorra. A verseny, a szombathelyiek , és a győriek nagy harca volt. Eredmény: 1. Rosta (Szombathelyi Postás) 7, 2. Há­mori (Győri VC) 6, 3. Pesthy GyVC 5, 4. Ga­sztanyi (Sz. Postás) 5, 5. Tóth (Soproni Postás) 5, 6. Hevey GyVC 3, 7. Pécsi (Nagykanizsai MAORT) 2, 8. Turányi NMAORT 2, 9. Lugosi GyVC 1 győzelemmel. Hegyi Gyula államtitkár a Szabadság-hegyi edzőtáborban Hegyi Gyula államtitkár, az OSH vezetője csütörtökön, délben Sebe­? Gusztávnak, a MOB elnökének és Kemény Gábornak, a MOB főtitká­­rának kíséretében meglátogatta a női atlétikai olimpiai keret Szabad­­s­ág-hegyi edzőtáborát. L. Rip­­dánszky Matild női szövetségi kapi­tány, a tábor vezetője beszámolt az államtitkárnak a táborban folyó munkáról. A látogatók az edzőtábor­­ban ebédeltek, azután Hegyi Gyula államtitkár megnézte atlétanőink szállását és közel egy órán át be­szélgetett a keret tagjaival. A keret,­tagok mind jó erőben vannak, igen dicsérték a változatos, bőséges kosz­tot és teljes pihenést, nyújtó szállást. Hegyi Gyula államtitkár csütörtö­­kön reggel Sikondára utazik és az ottani edzőtábort tekinti meg. összeállították a válogatott csapatot! Jól mozogtak a válogatottak a szerdai edzésen Szusza teljesen egészséges , Nagy II és Szűcs között még nem döntött a kapitány Négy órakor mér csaknem teljes létszámban együtt van a válogatott keret az FTC-pálya A-lelátóján. Beszélgetnek a játékosok. Guthmann Bélánál egymásután jelentkeznek a sérültek. Az újpestidé közül csak­nem mindenki beteg. — Ha a Béla bácsi akarja, akkor egy félórára levetkőzöm — mondja­ Szusza, — bár szerettem­­volna ki,­hagyni az edzést. Balogh a rossz bőrben van. — Most keltem fel az ágyból — mondja. — Neki felmentést ad Guttsmanni Béla és eltekint N­ fi..­. marosi játékától is, aki még mindig fájlalja a derekát. Kispéter sem vetkőzik. Mint mondja, sérülése óta még­ nem edzett s az sem biztos, hogy a Vasas ellen beszállhat. Fél'. 5 után befut Gallowich Tibor is és egészséges jobbszélső után kezd kutatni. Egresi ugyanis bete­­get jelent és Seidner dr. pihenést ajánl az apró szélsőnek. Tóth Ma­­tyi zárja le a betegek sorát. Gallo­ Wlci nagyon szeretné legalább 23 percig látni a szélsőt, de ő nem áll kötélnek. __ Tegnap a Vasas-edzést is ki­hagytam, most is szeretnék pihenni Göcze, aki szerdán beteget je­lentett, most mégis itt van s öröm­mel be­esz­áll. Kicsit toldozott-foko­zott csapatot állít ki a kapitány a Postás ellen az első harmadra. Károlyi — Rudas, Kónya — Bo­­zsik­, Szűcs, Marik — Hidegkúti, Szusza, Szilágyi I., Puskás, Göcze, Postás, Kárpáti — Kiss, Simon — Jánosi II., Kónya II., Lőrincz — Virigh, Salmitz, Solymosi, Orbán, Kassai. Ragyogóan kezd a válogatott Szilágyi I labdájával Hidegkúti ki­szökik és laposan a sarokba lő. 1:0. Utána Szusza 20 méterről hatalmas bombát küld a bal felső sarokba­. 2­0 Pompásain játszik a válogatott. Szi­­lágyi­­ átadását Hidegkúti a 16-oS. v­ól, nagyszerűen eltalált lövéssel küldő a jobb sarokba 9:0. Most Kárpáti és Károlyi kaput cserél. Aztán Puskás tör ki remekül, de egyhelyben egymásután négy cselt csinál s ezt az edzést vezető Gutt­­mannn Béla megunja és a váloga­­tott ellen rúgat szabadrúgást. Most kicsit alábbhagy a nyomás. Szilágyi I. kapu mellé lő s a ferencvárosi közönség rögtön Deákot kezdi kö­vetelni a csapatba- Most már nem potyognak olyan sűrűn a gólok- Károlyi jobban vigyáz a kapura, mint Kárpáti. Budai labdájával Hidegkúti reme­­kül ugrik ki a középen, de a léc mellé lő. A válogatott védelme alig van ját­ék­ban, de így is látszik, hogy Szűcs és különösen Bozsik jól meg­­értik egymást. Harminc percig tart az első har­mad. Szünetben Callovtch Tibor Szuszát felmenti a további játék alól és Szűcs is öltözni merd. Nagy T. lesz a középhátvéd, Szilágyi I. a jobbsz­élső, Hidegkúti a jobbössze­­kötő és Deák a középcsatár. Mind­járt góllal kezd a Postás. Kónya II. id­őrevágott labdáját elfejelik Nagy II. elől és a Postás balösszekötője 8 méterről bevágja a labdát a háló­­ba.­ 3:1. A következő percben Szi­lágyi nagy bombáját védi szögletre Károlyi. Állandóan a válogatott tá­­mad, de a csatárok nagyon körülmé­ny­esek. Szitágyi beadását Puskás közelről a hálóba fejeli az 5. percben. Deák­­tól bizony nem sokat látunk. A 10. percben. Károlyi helyére Henni, Göcze helyére Hegedűs, majd Bo­­zsik helyére Kovács I. MTK áll be Most kiegyensúlyozottabb a jó ék. Most a válogatott vezet egy-két jobb támadást. Deák szépen ugrik ki Hidegkúti átadásából és a 16-os­­tól leadott fél maga­s bombáját Komi védi. Hegedűs elég ügyesen mozog a balszélen, jól fut el, csak a beadá­sai nem mindig sikerülnek. A 26. percben Szilágyi I. félma­gas beadásét Puskás a 11-es pontnál hanyatvetődve ívelten lövi a bal felső sarokba. Ilenii nagyon elnézte a lövést. 5:1. Vége is a második harmadnak. Gallowich Treor szövetségi kapi­tány a második harmad után össze, állította Svájc ellen a válogatott csa­­pates. Az összeállítás: Károlyi — Buegi, Kispéter —­ Bozsik, Nagy II, vagy Szűcs, Mav­rik — Egresi, Szusza, Szilágyi I, Tüskés, Tóth III. — Ez a csünet még­i­s i­ végleges — mondta Gallowich. — A vasárnapi formák alapján, döntök Nagy II és Szűcs között. Remélem, Kispitei egészséges lesz. . .­­ . . Szentesi sérült, játéka bizonytalan A Csepel szerdán délután erőn­léti, majd kétkapus edzéssel ké­szült a vasárnapi Szolnok elleni mér­kőzésre. Az öltözőben Szentesivel beszéltünk, aki a Sal BTC ellen a térdén megsérült. — Az orvos megvizsgálta a tér­demet és azt mondt­a, hogy pihen­nem kell —­ mondja a játékos. — Nem tudom, hog­y tudok-e vasúmon játszani.­­Az edzésről Kónya és Nagy n. hiányzott. A válogatott edzésére mentek. — Történt már döntés a Csepel—■ Vasas mérkőzés időpontjáról — Mi szeretnénk április 18-án ját­szani a Vasassal, de ehhez Gallowich szövetségi kapitány beleegyezése kell — mondja Holzhauser Árpád.­­ Ha ez nem sik­erü­l, akkor a mi­­ egyetlen szabad időpontunk , már csak a május 5-e. A Csepel a májusi svájci portyá­ról lemondó 1­1 és helyette — minden valószínűség szerint — csehszlovák portyára megy. Pontosan fél 5 órakor az FTC el­leni edző­mérkőzésre így állt fel a Csepel: Szekeres — Rédsi, Keszt­helyi I — Hircs, Csurgó, Rákosi —­­Tóth, Marosvári, Négyeri, Keszt­helyi II., Pintér. Az edzőmérkőzés lapzártakor még folyik. NB I partjelzők Középről: Cegléd-* Krin, Csabai. HVSE—III. ker., Száraz- Budai. Dorog—Dinamó, Mois L., Faragi, , DVSC—Hatvani MÁV 6:2 (1:1) Vasútra bajnoki. Debrecen. V: Mólnár. G: Szabó (5), Ludv.­g. ill. Hídvégi. Kert, válveai FTC-pálya__________________Üllői­ út 129 Magyar Labdarúgók Szövetsége 1918 április 21-én, szerdán délután fél 6 órai kezdettel az Európa Kupáért Svájc-Magyarország válogatott labdarúgó mérkőzés Elötte fél 4 órakor BLASz ifjúsági —­SK válogatott mérkő­zés Jegyek elővételben: az MLSz helyiségében (Vadász­ u. 31.) és a szokásos elővételi helyeken.