Népsport, 1948. október (4. évfolyam, 195-208. szám)

1948-10-01 / 195. szám

1989 október 1, péntek IV. ÉVFOLYAM, 195. SZÁM Egész sereg ragyogó eredmény a szovjet atlétikai bajnokságban A Szovjetunió atlétikai bajnokságait ,a­m­elynek néhány kiemelkedő eredményét már közöltük, 8 napon (!) keresztül bonyolítot­ták le Charkovban. Egész­­sereg kitűnő új tesúcseredmény született, de ezenkívül 3 he­lyezettek eredménye is mutatja a szovjet atlétika fejlettségét és azt, hogy a szovjet atléták nagyszerűen felkészültek a bajnok­ságra. Az idei bajnokság az eddigi legjob­­ban sikerült bajnoki­­ viadal volt, noha az időjárás nem mindig kedvezett és például az utolsó nap az erős szél akadályozta meg Yenyin 10­0.00 m-es csúcskísérletének sike­rét. A­z eredmények élén természetesen Lipp ragyogó 7780 pontos csúcseredménye­­ áll, amelyet a következő részeredményekkel ért ■*tt 1. 100 m 11.4, távol 613 (volt egy 655-ös­ hajszállal belépett ugrása is), súly 16.18 magas 170. 400 m 60,2. 110 m gát 16.4, diszkosz 47.55, rúd 340 (itt abbahagyta az­ ugrást és elment ebédelni). gerely 61.96. 1500 m 4:35. Akadt néhány meglepetés is, így például Szevrjukova veresége a női súlylökésben, továbbá, hogy a sokszoros baj­nok is sok a gerelyfcajításban. Zambrimbora a hármasugrásban már a selejtezőben ki is esett, Aleksander Sehtel pedig csak negyedik lett a kalapácsvetésben. A részletes ered­mények, 108 m: 1. Karakulov 10.6, 2. Szta­­nadze 10.6, 3. Grigorjev 10.8. A filmfelvétel döntött Karakul­ov ja­vára. — 200 m: 1. Karakulov 21.7, 2. Szamadza 21.9, 3. Szuharjav 22.2. — 400 m: 1. Bulancsik 49.6, 2. Csergun 50, 3. Ponomarjev 50.1. —■­­ 800 m: 1. Pugacsevszkij 1:53.8, 2. Szid­orenko 1:54.5, 3. Veetousme 1:54.7. — 1500 m: 1. Pugacsevszkij 1:56.6, 2. Szdorenko 3:58.4, 3. Przsegalszkiij 4:00.2. — 5000 m: 1. Kazancev 14:39.4, 2. Popov 14:46.4, 3. Vanyin 14:48.2, 4. Tyulenyev 14:52. Hatan futottak 15 percen tú a. K­U! — 1O.OOO m: 1. Vanyin 31:01.2, 2. Popov 31:01.4, 3. Tyulenyev 81:09­ 8, 4. Szemenov 31:54. — 110 m­ gát: 1. Bulancsik 14.4, csúcs! 2. Lunyev 14.7, 3. Sztepancsonok 14.8, 4. Deniszenko 15. Bulancsik az elő­futamban 14.6-ot futott. — 200 m­ gát: L Lunyev 24.3. Csúcs! 2. Rayl Bzlonov 25.5, 3. Popov 25.6. — 400 m gát: 1. Lunyev 54, 2. Bulancsik 54.5, 3. Csergun 55.4, 4. Julin 55.8 Bulancsik az előfutamban állította fel 53.8-as új szovjet csúcseredmán­nyét. — 8000 m akadály: 1. Puga­­csevszkij 9:06,4, csúcs! 2. Przse­­valszkij 9:11, 3. Kazancev 9:18,8, 4. Szaltyikov 9:21.4. A hatodik is 9:24-en belül futott. — Maga®: I­­­ljaszov 196, csúcs! 2. Szivorko 190, 8. Atanjelasvili 187. Még öten ug­rottá­k ,187-et. Iljaszov átvitte sza­bályosan a 198-at is, a nagy szél azonban feldöntötte a mércét. — Távol: 1. Sz. Kuznyecov 719, 2­ . Volkov 713, 3. Madatov 713, 4. Brazsnik 710. — Köd: 1. Ozolin 418, 2. Deniszenko 410, 3. Vuk 390 Dubinyin és Kijazev is 390-et ug­rott. — Hármas: 1. Rauszberg 14.47, 2. Serbakov 14.29, 3. Boriszov 14.22. — Súly: 1. Lipp 16.36, 2. Gorjam­ov 15.61, 3. Tutevics 15.30. —Diszkosz: 1. Isajev 46.91, 2. Mitropolszkij 46.07, 3. Butenko 45.33. — Geridly: 1. Alexejev 64.09, 2. Ijevlev 63.87, 3. Valman 63.55. — Kalapács: 1. Kanaki 54.87, 2. Linnaste 51.37, 3. Artur Sehtel 50.12, 4. Aleks. Sehtas 49.98, 5. Kotkas 48.42. — 20 tan gyaloglás: 1. Zeltinys 1:43:52, 2. Szenykov 1:44:53, 3. Liepaszkatisz 1:45:26. — 50 km gyaloglás: 1.­ Kurklinys 4:40:15.4, 2. Liepasskalisz 4:47:29, 3. Feldmanisz 4:55:03. — Tízpróba: 1. Lipp 7780, csúcs! 2. Deniszenko 7016, 3. Volkov 6684, 4. Ijevlev 6402. Deniszenko többek kö­zött 49.9-et futott 400-on, , 15.4 et futott gáton. Volkov 51.1-et futott 400-on, 706-ot ugrott távolba, 370-et rúddal, utána azonban megsérült. — 4x100 m: 1. Szakszervezet 42.2, 2. Dinamó 43, 3. Hadsereg 43. — 4x490 m: 1. Szakszervezet 3:20.8, csúcs! 2. Hadsereg 3:21.8, 3. Di­namó 3:24.4. Nők. 100 m: 1. Duhovics 12.3, 2. Fekm­ar 12.4, 3. Sevcova 12.5. Sze­­csemova lerándult az előfutamban és a döntőre nem állt ki. — 200 m: 1. Duhovics 25.4, 2. Bu­nova 25.5, 3. Andranova 25.6.­­— 400 m: 1. Brnova 57.6, csúcs! 2. Bisztrova 58.2, 3. Fuzsulina 53.4. — 800 na:­­ Morozova 2:15.7, 2. Belcsglazova 2:16. 3 Pankratova 2:16.6, 4. Bo­­gatirina 2:17.4, 5. Kabis 2:17.6. Tizen futottak 2:20-on belül! 1500 m­: 1. Pankratova 4:42.6, 2. Moro­zova 4:47.8, 3. Beloglazova 4:50.2. 1­80 m gát: 1. Fokina 11.6, 2. Gondon 11.7, 3. Barilova 11.8, 4. Jerjuhina 11.9. — Magas: 1. G­ane­­ker 163, 2. Csudina 160, 3. Papsi­­seva 154. — Távol: 1. Csudina 558, 2. Vasziljeva 550, 3. Borogyina 549. — Svly: 1. Andrejeva 14.44, 2. Szevrjukova 13.84, 3. Tocsenova 13.74. — Diszkosz: 1. Dumbadze 50.19, 2. Boriszova 42.78, 3. Tocse­nova 41.59. A hatodik is 39.90 et dobott. — Gerely:­­ Csudina 48.92, 2. Djatlova 47.17, 8. Maju­caja 44.40, 4. Anokina 43.34. Csu­dina eredménye jobb Bauma leg­utóbb felállított világcsúcsánál. — K ötpróba: 1. Csudina (100 m 12.6, magas 155, távol 566, súly 11.69, gerely 42.30) 4.365, 2. Tocsenova 4.127, 3. Borogyisna 3.883. Az öt­próba keretében Ganeker 164-et ugrott Tocsenova pedig 14.10-et lökött súllyal. — 4x10 k­ m: 1. Di­namó 48.4, 2. Szakszervezet 49.4, 3. Hadsereg 49.5. — 4x200 m: 1. Dinamó­­1:43, csúcs, 2. Szakszer­vezet 1:44.3. 3. Hadsereg 1:45. Sziscsenovával a Dinamó csapata néhány tizeddel jobbat tud. MATEOSz éves jubileuma alkalmából október hó 2-án, szombaton délután 2 órakor SPORTÜNNEPÉLYT rendez a BSzKRT­ sporttelepén .* A műsor kimagasló eseményei 5 FERENCVÁROS gpm I. o. jubileumi serlegmérkőzés I MOTORVERSENY -bel- és külföldi élvonalbeli salakpálya versenyzőkkel. ^ BSzKRT női kosárlabdamérkőzés ©Ji DIMITROV (bolgár) röplabdamérkőzés Jegyek elővételben: MATEOSz-szék­házban (Vili, Baroes-utca 7Sz. Einke-Nolgyork hirdető irodák. Rádió propaganda iroda. Bodó-kávéház,­­ össze a MATEOSz városi irodák. Állóhely 4 Ft Ülőhely 10—18 forintig. Emita! az élen a svéd fiftusázók is iadolsiak a mmw fbajnoksági­an! Az OSH csütörtökön értesítést kapott a svéd öttusasövetségtől, amelyben közült, hogy az október 13—17-ike között rendezendő ma­gyar öttusabajnokságban­ résztvesz Gruz százados, a londoni olimpiai győztes, továbbá Gordon főhadnagy és Hennig hadnagy. A svédek indulása hatalmas ese­ménnyé avatja a magyar bajnoksá­got, amelynek a legjobb svájci és osztrák öttusázók már eddig is biz­tos résztvevői voltak. Gruz tehát Budapesten találkozik a londoni olimpián olyan balszerencsésen sze­repelt Karácson századossal. Németfi Isi­re 53.78-sal győzőt! UglaisEi­si Malmö, szeptember 29. Németh Imre szerdán a malmöi nemzetközi versenyen kuzatt és újabb nagysaary győzelmet arat­ott 58.78 cm-es dobással. T.I gyoméban a ver. senye® indult Blankers-SLoen­ asz­­szony, a holland olimpiai bajnoknő is, áld 100 m-en 11.7 tel, 80 m gá­ton pedig 11.5-tel győzött 1 mérföldön a holland Slijkhuis 4:09.2-vel legyőzte Strandit Kik lesülnek partjelzők a magyar—osztrák n­érkőzésenl A JT elnökségre kijelölte a magyar— osztrák mérkőzés partjaiul a Dorogi és Hevesi Személy­ében. A Pest—Vidlék ifj. mérközés játékvezetője Szabó . Part­jelző Bíró K. és Németh. A Pest—Pest­­vidék kölyök válogatott mérkőzést Wirt vezeti. Partjelző: Vedres és Beck. • Befejeződött a SzIT spowi vezeá© tanfolyama Mintegy másfélszáz résztvevővel folyt le a SZIT sportvezető tanfo­lyama Tatatóvároson. A nagysikerű tanfolyam most fejeződött be s a befejezés alkalmával záróünnepélyt rendeztek. A záróünnepség a Lovar­­dában folyt le, ekkor zárhatták a kosárlabda-, röplabda- és asztali­teniszversenyek döntőit, amelyeket a tanfolyam résztvevőiből alakuló kilenc csoport tagjai vívtak meg egymással. Talajtorna bemutatók, majd tréfás tornabemutatók követ­keztek s azután a tanfolyam részt­vevői levonultak a tó partjához ahol a zászló előtt először Kovács György táborparancsnok beszélt a hallgatósághoz, majd Hidas Ferenc tartotta meg ünnepi záróbeszédét- A díjkiosztás után ünnepélyesen be­­vonták a zászlót, majd a hősi emt­­ékmiű megkoszorúzásával befejező­dött a tanfolyam. A BAC—Siketek II. o. ti. mérkőzés el­maradt, mert az utóbbi csapat fényképes igazolványait nem hozták el Postás kölyök vál.—BLASz újonc vál. 5:1 (1:1)- Lóverseny-tér: löttó néző. V: Kern. A Postások jobban kihasználták a szél támogatását. G: Garami (2), Tij­belyi, Ujhelyi II és Treiner, illetve Brudics. Jé, Garami, Treiner, Gebe, iletve Lakatos, Simon és Kesztyűs. VAOSz Kupa mérkőzés: HITAfiT— Szent Gellért 4:2 (3:1). A MÁV DAC-ban a két hétig bevek­ee­­kedő kapitány meggyógyult a a vasár­napi rajkai hírverő mérkőzésen már ismét elfoglalja helyét a csapatban. A Győri Kerület Textiles SE vasár­nap Fojtőszéplako® játszik hírverő mér­kőzést. KORNAI ART­ÉK a magyar labdarúg­ó játékvezetők térfe­lér­e egyik legidősebb tagja 67 éves ko­­rában szívezélkü­désben meg­halt. K­ornai 1911-ben vizsgázott le s amikor a játék­vezetésből kiöve­redett, az utánpótlás ne­velésével és oktatásával foglalkozott. A mai gárda egy része az ő keze alatt­­nőtt­ fel. Stornai Artúrt szombaton délután 2 órakor temetik a rákoskeresztúri kérész­­tény temetőbe. Az Újpesti Torna Egylet október 1-re, péntekre hirdetett választmányi Slébét Gorsa Ernő elnök más irányú elfoglaltsága miatt október 6-ra, szerdára­­ alakí­tották. P&Menesle Csepelen Fapp-Bene III összecsapás! A Vidék ifjúsági válogatottja csütörtökön délután háromharma­­ti és edzőmérkőzést játszott a Láng­­gyár csapata ellen a Rozsnyói­ utcai sporttelepen. Nyilas Márton vidéki kapitány és Mézes Sándor országos ifjúsági kapitány a következő játé­­kosokat rendelte ki az edzésre: Kerezsi, Varga, Kalmár I, Para, Szegedi, Uzsoki­, Majtány, Becker, Meggyánszky, * Szol­nok­, Király, Raf­fai, Vitezisét, Szopka, Kalmár II. Az első harmadban a vidéki csa., pat széllel hátban szép támadásokat vezetett s kát gólt lőt. A második harmadban a vidéki fiúkat zavarta az ellen/??/i­s egymásután három­­ gólt kaptak....---— Klefttúr,halason vasárnap a Dél alszt­­vetség válogatott csapata a Dél Szép­el. Szövetség válogatottjával mérkőzik. A déli csapatot Kertes Mihály szövetségi kapitány így állította össze: Cserhalmi (Szegedi MTE) — Sza­bó. Gyuris (Szeged AK — Falatinus (Szegedi N­TE), Rakusotil Gyurik­ (Szeged AK) — Hajabács (Sz. Hon­­véd), Boros (Kecsk­eshét AC)- Rosenthal (Szeged AK) Kerekes II (Kecskeméti MTE), Nyári III (Szegedi MTE). Tarta­lék: Vesz­esovszki (Szeged AK) és Szalai (Sz. Vasutas). Ezen a mérkőzésen talál, közik először a két alosztály -válogatott csapata. A ■ mér­kőzést zászlócsere előzi meg. ÖSSZEÁLLÍTOTTÁK Dé­LKELET VÁLOGATOTT CSAPATÁT A Délnyugat válogatott ellen készülő Délkelet válogatottat Bo­ros Pál kerületi kapitány így állí­totta össze: Andó BSzSE — Sági BSzSE, Szegedi (Gyula) — Kozma B. MÁV, Szék­ey BSzSE, Adámi BSzSE , Kiiment BSzSE, Cziráld BSzSE, Perna BSzSE, Magyar (Mezőtúr). 1­ 1­é­p L­a­b­d­a­felszerelés, (l?bd?.. háló, cipő) Aszfalifte fu­ss felszerelés (verseny asztal, ütők, labdák, mezek) Síül!! SPORT V: József Attila-u. 16. T: 185-278. ­ A sokkal gyorsabb és lelkesebb bolgárok megérdemelten győztek Lestsky-MTK, K­lpessvegies 2:0 11:0) Lóverseny tér, 2000 néző. Vezette: Kecsk­eméti. A magyar csapat eltözőjében Sós Károly edző közli, hogy a csatársorban változás van: Halasi a jobbszélső, Hege­­dűs a balszelső. A Levsky csapata mezébe öltözve tár­sasgépkocsin érkezik a pályára délután 4 és­ay­or . Változatlan csapattal állunk " — mondja Somlai Rezső edző. A pályán egy kis ünnepség játszódik le. Csokrot, illetve zászlót cserélnek Egy-egy rövid üdvözlőbeszéd hangzik el negyed 4-kor Így állnak fel: Lewsky, Acdi­eef — Métod'o, Dhsaeff — Conoff, Trinkoff, Dolesioeff — Cvet­­koff, Szpaszoff, Kardoseff, Pacsadzssieff Tomoff. MTI1. Újpest vegye®: Gellér — Fábián, Tamás — Kirády, Palotás, Marku­­sovszky — Halasi, Fejes, Höffling, Kesz­­ler, Hegedűs, AZ L FfiLEDO A magyar csapat szél és lap ellen játszik. A 3. perciben Fejes lövését védi Andreeff. Magyar szöglet után a 13. percben Markusovszky szögletre ment Kardoseff elől. Czvercoff futtából 3 méterről fölé bombáz. A szél erősen zavarja a játékot A 11. percben Kirádi la­lktájával Halasi elfut, de lövésszerű beadásárról Hegedűs lekésik. Magyar ■t­óelet után a 11. percben Cavd­keff labdáját Kar­­daseff Szpaszoff elé teszi és a Jobb- Esszokintő 14 méterről a bal alsó sarokba lő. 1:0 a Lewsky javára Geßler késő-­ vetődött. A 22. percben Fejes átadását Keszler fölé lávi. Béy perc múlva Palotás „életveszélyes"' hazaadását Geilér csak vetődve tudja megkaparintani. A 21. percben Kirádi jó labdáját Halasi futtából rálövi. A kapun közben m­ár fel­fu­tott, a labda a túl­só kapufa belső éléről jön vissza. Höffling nyolc méterről a kapus kezébe lő. A ,37 percben Kes­zler kapáslövése tapsot kap. A magyar csapat többet támad, de a bolgár védők jól zárnak. A 41. perciben Höfflins lövését könnyen védi a kapus. SZÜNETBEN a Lewsky öltözőjében Trinkoff fekszik fi gyarópadon. A kullancs rúgást kapott e lábszárára, most Seidner dr és Poliat­­soink dr vizs­gálja meg. Mivel törésgya­­nús az eset, a játékost a sportgranató­­riurmba szillítják. A második félidőben 7'rinko£­ helyett Dincseff a középhátvéd Kleva lesz a balátvéd, Petroff a bal­­ladiezett, Hranoff a balőrszekötő. A ma­gyar csapat öltözőjében Sós Károly közli, hogy nem les® változás a második fél­időben A I0. FISHEÍ A 3. percben Halasi bombaszabadrúgását Andreff a bal kapufa segítségével védi incigiet­re. A vegyescsapat sorozatos táma­dásokat vezet. Az 5. percben Kerzler lö­vése alig megy mellé Utána Halasi lö­­vését szögletre tolja­ a kapus, majd a szögletrúgás után Kirádi lövése a­láa­ kapufáról pattan vissza Keményen véde­­ke­znek a bolgárok Cvethoff húz el most a jobbszélen és erős lénzévét Gellér kiök­lözi. Mezőnyjáték után Keszler jól ki­teszi Höffjiteget, Kleva azonban felvágja. A 18. percben kitörő Höffliniget a ll-a pontnál Dimreeff a lövés előtt felvágja, a játék­vezető azonban a vegyes csapat ellen ítél szabadrúgást A 20. percben Kirádi 16 méteres szabadrúgását Andreeff a léc fölé tolja. E.-ry perc múlva ugyancsak Kirádi 16 méteres szabadrúgását vetődve tolja szögletre a bolgár kapus. A 22. percben Hegedűs 20 méteres lövését védi An­­drees. Most jól­­létezik e vegyes csapat de a bolgárok keményen védekeznek. A 27. percben Markusovszky fejesét Hu­ff­ling futtából fölé lövi. A 29 percben Kleva a 16­c. előtt felvágja Halasit Halasi szabadrúgását Andreej Tédi. A 32 percben a kitörő Felest Czonoff fellöki, s játékvezető kiállítja a bolgár­ fede­zetet, aki azonban csak hosszas rá­beszélés után hagyja­­l a pályát. A 32. percben Metodiff előrevágott labdá­­iá, a Kardoseff fut rá. Palotás nagy lyukat rúg és a bolgár középcsatár két lépés után 1 méterről laposan a bal sarokba vágja a labdát, 1:0. Kezdés után a 16-oson Halasi rúgja rr­og Ioneseffet. Most Halasit állítják ki. A 16. percben Keszler ívelt lövését a gólvonalon menti Metodiff A 45 perc­ben Fejes beadásét Höffting tiszta hely­zetből a hatosról magasan fölé lövi. Svöbfelarány. Ja­­l­­a vegye a csapat javára­­ NYILATKOZATOK: Somlai Rezső (Lewsky): A szél elrontotta játékot. A mieink nin­­csenek hozzászokva az ilyen pom­­pás füves pályához. A játékvezető rossz volt. Mandik Béla: Nagyon rosszul ját­szott a csapat. A csatársor egészen széteső volt. BIKALAT: Gyenge színvonalú, kemény mérkőzésen megérdemelten győzött a bolgár bajnok­csapat. Az első félidőben amikor a bol­gárok széllel hátban játszottak, többen támadtak, mint a vegyescsapat. Fordu­­lás utcán a bolgáro­k a védekezés magns-­ iskoláját mutatták b­e. Ekkor ritkán mentek át a fél vonalon, de a magyar védelem eléretlen hibáját sikerült kihasználniaiks. Kemény, lelkes játék­osok a bolgárok, jól bánnak a labdával, kitűnő a fej játékuk és sokkal gyorsabb­nak bizonyultak, mint a ve­ryes csapaté. A vegyes csapat gyengén játszott, tlelö­­nösen a támadósora mutatott szürke játékot. . . A mérkőzés a játékvezető hiba má­t durva vert és néhány s­por­tsz­erűt­len . c­lenetnek voltunk szomtlyan­ Andreefs volt a bolgárs csapat legjobb em­bere. Sók már grófnigyt látszó labdát védett. A hátvéd hármra vészig kiválóan m­űködött Az első félidőben Trinkoff a szünet után Dimcsaff játszott nagy­­szerűen. Metodiff díjflelhető ötása A fedezetek közül Dob­sineff mind a véd€ a­lerryben mind a támadásban kitűnő volt. Czonoff csak a védelemben mutatott el­fogadhatót. A támadósorban az első fél­­ídőben sezre­pelt Pacartdizsieff kitűnő irá­­nyítónak bizonyult. Kardoseff következek * sorban* A többiek igyekeztek, nem sokat mutattak collel az­ első gólt védheti© volna* A hátvédhármasban Tamás sokat javult. Palotás és Fábián csak szünet után javult fel A fedezetek közül Kirádi játéka elégített ki. Mark Novcz­kyj 3 hosszú pihenő hatása, A csatárai.. t­i­ a Hatai—Fejes jobbszárny mutatott Tata­mit. Höfflinsznek semmi nem­ sikerül­ti Keszler lassú csak a lövései dicsérhe­tők., Hegedűstől nem Sokat láttunk. A játékvezető feleslegesen sokat fütyült. Kém tudta kézben tartani a játékot. Gyen** erén működött. ^ ■ ----­