Népsport, 1948. december (4. évfolyam, 231-251. szám)

1948-12-20 / 244. szám

Az Újpest többet támadott, a szombathelyiek a védelmüknek köszönhetik *a győzelmet Szomb. VSE-Újpest 2:1 (1:0) Góllövő: Kovács IV, Várnai Papp. Megyeri­ út, 2000 néző. Vez: Do. Tagi. (Bihari, Kádár.) Napsütéses Ixidesz Időben..-Jutva* pályán íutastc ki­ íj csapatok az Újpest e^ás? tartalékkal áll­­fel, ezzel ezimben a szombathelyiek a legjobb összeállítá, fiukban, szerepelnek­ SzV&’E. Büki — Kovács III Tölgyesi — Kulcsár Dombos Rábai — Zámbó Varga Hegedűs Kovács IV Papp. Újpest: Feh­éri — Fábián, Babarc?, — Horváth Nagymarosi Kirádi — Suhai Várnai Németh, Fejes Egresi. AZ I. FÉLIDŐ Az SzVSE kezdi a játékot. A 2. perc­­ben Rábai viszi fel a labdát Kovács IV-hez játszik , az összekötő kicselezi Horváthot és mintegy 30 méterről lapos lövést ereszt meg. Fehérit meglepi a lö­vés és megdermedve nézi, hogy a labda a bal alsó sarokba suhan. 1:0 az SzVSE javára. A gól után Papp messziről 1:5 fölé Horváth és Nagymarosi helyet cserél- Feljön az Újpest A 6. percben Büki ki­­futással ment Németh elől. Egymásután két, szögletet érte­k el az újpestiek. Az első után Babarc fölé lő, a másodikat Egresi az oldallhálóba­­csavarja. Egy­előre elég bizonytalanul mozognak a játé­kosok’ A 10. percben Suhai lövése a ki­futó Bükibe vágódik’ Szép Németh—Vár­nai—Suhai támadás végén a szélső 10 méterről alig lő mellé. A 17­ percben Várnai—Felep—Egresi a labda útja, a szélső sokáig kivár és oda a jó helyzet A 19. percben Dom­bai csúnyán felvágja Egresit. A szabadrúgásból szöglet lesz. Egy perc múlva nagy tömeg­jelenet töm­ol a szombathelyiek kapuja előtt: Suhai bombája a felsőlé eről vágódik vissza. Hosszú ideig a kapu előtt pattog a labda e. 06.05 és a 6-os között, de a csatárok b­em találják a rést. Csaknem állandóan az Újpest támad, de a csatárok nem tud­nak egy valamire való gólhelyzetet össze­hozni. A 27. percben Németh sodródik ki a balszélre, beadása, elsuhan a belsők előtt. A 30. percben má­r a hatodik szögletet rúgja az Újpest. Feltűnik hogy Egresi milyen idegenül mozog a­ halóldalom? A 36. percben Suhai jól fut el, beadása után Németh lövését szögletre menti Büki. A 38. percbe­n Egresi az oldali hálóba lő. Ki­rádi magasra tartott lábbal talpalja le Vargát. A szabadrgással feljön a szom­bathelyi csapat, de az újpesti védelem hárít. A 42. percben váltó ziláltnak az új­pesti csntársorban: Suhai—Egresi—Várnai- Fejes—Németh összeállításiban játszik most az ötösfogat. A 44. percben Ki­rádi labdá­jával Németh elfut, beadását Büki lehúzza.­­Az újpesti közönség türelmetlenül biztatja csapatát. A­­45. percben Varga távoli lövé­sét nehezen üti szögletre Fehéri. Az újpes­tiek térfelében ér véget a félidő. Szünetben az újpestieknél a vezetők­­ biztatják a játékosokat, hogy fordulás után majd bizonyára jobban megy a játék A szombathelyieknél Sós Károly edző mondja: ,3Csak akkor győzhetünk, ha még jobban játszunk, mint az első félidőben” Az újpestieknél elhatároz­* *ák, hogy Horváth és Nagymarosi visz Ittapaeról, a n. fél.uto Tjeaidnl­eiee újpesti támadásokkal kez­­dődik a második félidő, a 3. percben m­égss az SzVSE ér el szögletet. Olyan fölényben játszik az Újpest, hogy La­borc a 16..o­s sarkáról adja le a csa­tá­­rokn­ak a labdát. A következő percekben csapkodó­­ mezőnyjáték fogik. A 10 percben Egresi lezánja rá magát lövésre. Büki könnyen védi a labdát. A 12 percben Kovács III buktatja Némethet, a 26 méteres szabadrúgást Bombás fejeli ki. Feljön a szombathelyi csapat. A 15. a Szélen, beadása a középre húzódó Papphon kerül, két védő is van a csatáron, 10 mé­terről r­áadott lapos lövése a későn vetődő Fehéri hasa alatt a kapu jobboldalában ér hálótó­­l. A gól után nagy erővel támad az Újpest. A 42. percben Várnai kissé kíméletlenül lép a labdát fogó Bükibe, de szerencsére nincs baj A 43. percben Egresi elfut, ka­pum lő, Suhai ráfut a labdára és két mé­terről a kapu mellé helyez, óriási helyzet volt! Az utolsó percben a szombathelyiek támadnak és az Újpest térfelében ér véget a játék Szögletarány( 12:4 12:3) az Új­pest javára.. Nyilatkozatok ! Sós Károly SzVSE: Lelkesebbek voltunk Úgy érzem a győ­­zele­met megérdemeltük. — Balogh István (Újpest): . Hiába támadtunk, nem volt gólövő csatárunk. BIKALAT: Az erőtön tartalékos Újpest óriási küz­delemben maradt alul. Sokkal többet támadott ellenfelénél, csatársora azonban a kapu előtt teljesen gólképtelennek bi­zonyult. Az újpesti csatárok a legbizto­sabb helyzeteket sem tudták kihasználni. A szombathelyiek védelme hihetetlen munkát végzett. Sokszor tízperceken ke­­resztül ostromolt az Újpest, de a szom­bathelyi véd­ele­m hősi önfeláldozással tisztázott mindent A s­zombathelyi csa­pat jól játesosott küzdők­é­pesség­e és munkabírása páratlan. A csatársora azonban a kapu előtt tehetetlennek bii­zonyult. A skót gól nem annyira a szom­bathelyi csatárok érdeme sokkal inkább az újpesti kapus hibája. Az Újpest an­nak ellenére, hogy sok támadást veze­tett, nem elégített ki. A mérkőzés nagy­áramú volt, de a csúszós talajon a játé­kosok sok hibát vétettek. Az SzVSE a győzelmet elsősorban védelme kitűnő játékának köszönheti • Büki sokat és biztosan védett Első­ rangúan helyezkedik. A hátvédhármasból Dombai emellk­edett ki, nagyszerű rom­boló munkát végett. Kitűnően játszott Tölgyesi is. Rúgásai szerelései biztosak. Végig megbízható volt Kovács III is A helyezkedés az erőssége. A fedezetek közül Kulcsár nyújtott többet. A véd­ele­iemben sokat segédkezett és a labdái is használhatóak voltak. Rábai a­ védelem­ben nyújtott elsőrangút Zámbótól nem sokat láttunk, nem vállalkozik egyéni játéknak Varga sok­at dolgozott, irányí­tott, csak a kapu előtt nem­ bizonyult veszélyesnek. Hegedűs lassú és kényel­­mes­e­n játszott. Nem ízlett a középcsatár szerepe neki. Kovács IV a gólján kívül nem sokat mutatott. Papp gyengén ját­szott. •­ Fehéri mindkét gólnál hibázott, egyébként is sokat bizonytalankodott, a labdarogása sem megnyugtató. A három hátvéd közül Laborc bizonyult a legbiztosabbnak. Fábián tehetséges fiatal kitűnőn helyezkedik, rú­gásai is biztosak, csak a könnyelműség je­leit fedeztük fel nála. Az első félidőben Horváth volt a kullancs, megfelelően ját­szott. Szünet után mint jobbfedezet sokkal többet nyújtott. Nagymarosi fordulás után mint kullancs, kiválóan működött. Jobbfe­­dezetként közepes volt. Kirádi a védelem­­ben gyengébb volt, mint a támadásban. Fordulás után sokszor egyedül dobta táma­dásba csapatát. La­bdal­e­ad­ás­ai is javultak, Suhai sokszor bosszantóan hibázott. Várnai sem az összekötőben, sem a középcsatár he­­lyén nem sokat mutatott. Némethet alig vettük észre. Lassúnak és erélytelennek bi­zonyult Fejes a mezőnyben mutatott csak valamit. Egresi a balszélen sokat bizony­talankodott. Amikor jobbszélsőt játszott, va­lamit javult, de Tölgyesivel szemben nem boldogult A játékvezető mintaszerűen vezette a mérkőzést, ítélkezéseinél tekintetbe vette a csúsz­ós talajt, megengedte a­ kemény, szabály­os összecsapásokat és mindig a labda közelében volt. Partjelzői nagy­s f­ercben Hegedűs nehéz szögből leadott övése alig suhan el a léc megett. Az Újpestiek vátozt­atnak a csatársor esere áilla­táson: Egresi—Fej­esi—Várnai—Né­­meth—Suhai­ lesz a támadósor. A 20. percben a középre húzódó Suhai a kifutó Bükin­ek keresztülviszi a labdát, már csak a kapuba kellene gurítani, de Töl­gyesi ott terem és szögletre vágja előre.­­A 23. percben Kirádi távoli lövése süvít el a kapu mellett. Egy perc múlva nagy kavarodás­ támad a szombathelyi kapu előtt, de minden lövés emberbe f­akad. A 29. percben Varga, lövését szé­pen húzza le Fehéri. A 32 percben • Várnai a balösszekötő helyén Némethnél kap labdát, lekezeli. Jól fordul rá a kapura és mintegy 20 méterről a kimozduló Büki mellett félmagasan a bal sarokba lő 1:1 A 35. percben Varga a balösszekötő he­lyéről remekül ugrik ki Fehéri tétovázva indul el a kapujából és az összekötő a ki­­futó kapus mellett a mellé lő Nagy hely­zet volt! Most igen nagy az iram. Inkább ez SaVSE veszélyeztet. A 40. percben Hor­váth hibájából jó szombathelyi támadás alakul ki, Kulcsár labdájával Varga fut el MINŐSÉGI, MEGBÍZHATÓ SPILII­FELSZERELÉS? SZEKÜZZEIBEN VÁSÁROLJON! Fegyver-, Lőszer., Sportáru Kft. ezelőtt Skeslics és Plöki VI. Bajcsy-Zsilinszky­ út 33 T: 122—31S DRIBMT SPORT IV. Türr István .utca 7 T: 187—705 ill. G1L9SZ3 KÁROLY VII. Erszéb­et-körút 24 T: 423—725 KÉGLER ISTVÁN Vill. József­ köru­t 13 MAURER ISTVÁN VI. Teréz­ kör­út-4 T- 221—141 - __­­ f | « átlátszó esőkabát­, lóden-és viharkabát SIRUHAK MIrRTOH és SZáSZ * 3| szerű segítőtársaknak bizonyultak !­B 11 Dorog—Budafoki MIE 3:1 (1:0). Sport utca, 400 néző. V: Pósa. Dorog: Szilágyi — Buzánszki, Perjész­­— Laczkó, Pfiuscer Farkas — Bakonyi Keszeli Molnár Kán, ezek Klausz KM­TE: Varamvölgyi — Weisz Fark­asvölfk­yi — Bérezés Varga Jáhaar — Hegyes Túrái Pató Sas Múltéi A csúszós, nehéz talaj ellenére is végiz változatos jó iramú mérkőzést vívott a két­ csapat. A dorogiak szerencsével nyertek A budafoki csapat támadott többet de támadósorának nem volt sze­­­rencseje. A dorogiak védelme jól ját­szott. G: Kinézel (2), Kieszeli, illetve Pfluger töngál). Jó:­l Kerjési. Ke­zeli Kinczel, illetve Gara­mvölgyi. Pató is Sas VÍZILABDA UTE—MTK 4:1 (2:0). Bp., bajn,­k: Vér­­teey UTE: Várkonyi — Hujda, Papp dr. — Lemhényi — Vágó II., Kislégi, Soliesz. — MTK: Antal — Gergely, Vécs­ei — Szószegi — Szívós II. Szívós I.,­­Salamon. — Kis­légi csavarja jelenti az első gólt. Lemhényi lel­­asúlt, és a kapufát találja el Vágó II. át­adását i­­mét Kislégi vágja remek lövéssel a hálóba, 2:0. Szünet után az UTE erősít. Vágó II. passzát Kislégi a léc alá vágja, 3:0. Salamon kiállítása után az MTK ér­hetne el gólt, de Szívós nagy lövése fölé megy Utána Lemhényi ejtette a hálóba a labdát, 4:0. Szívós szép lövéssel javít, 4:1. Az UTE biztosan verte a tartal­ékn a MTK-t. Védelme Gyarmati nélkül is kitűnően mű­ködött. Lemhényi állandó merni Szasaival hozta lendületbe csapatát. Kislégi g­ólképes­­ségével tűnt ki Az MTK legjobbja Gergely és Szívós I. volt. FTC—Vasas 3:3 (3:2). Bp bajnoki, V.: Ravasz. Vasas: Jeney — Kiss, Laky — Szuchy — Somh­egyi, Brandy, Goór. FTC: Bernyén dr. — Németh N­., Sárosi I. — Czapkó, Fábián, Markovits, Martin, Som­hegyi két kapufája vezeti be a játékot. Brandy nagy lövésével vezet a Vasas. Markovits K­­V és közelről a hálóba lő: 1:1, Szuchy .lását Luky vágja a hálóba. 2:1 Martin é­rrevágja a labdát Sárosinak , 2:2. Egy perc múlva ismét Sárosi ered­ményes. 3:2-re vezet az FTC. Szünet után Brandy labdáját Somhegyi közelről beteszi, 3 :3. Izgalmas a játék, az eredmény,nem vál­tozik. Szép mérkőzést láttunk. Ez vízilabda volt a javából. Mindkét csapat kitűnően játszott. Volt egy-két kitűnő teljesítmény, elsősorban Brfindyé és Jeneyé. Az FTC-ben a fiatalok — Németh II-vel az élen — tűntek ki. Végváry legyőzte Jánkyt a 200 m­ét­eres mellúszásban Nyéki 400-on is megverte Mitrót A nagyszerűen kivilágított fedettuszodá­­ban meg­lehetőben gyérszámú közönség előtt zajlott le Budapest úszóbajnokságának első napja. Meglepetés most is volt: Végváry (FTC) végig verte a mellúszómezőnyt. A rossz formában lévő Mik­ó ismét kikapott Nyékitől. Részletes eredmények: Budapest bajnoki számok: 100 női gyors: 1. Temes Judit (Előre) 1:09 4, 2. Lid­ome­­riczky Mária (Lokomotív) 1:14­ 6, 3. Ger­gely (Előr­e) 1:15.2, 4. Grégor (FTC) 1:18­ 0, 5., Ra­dóczy (FTC)­­1:22.4 — Temes végig vezetve, jó idővel győzött- Fejlődést mu­tat a helyezettek ideje is- 200 férfi mell: 1. Végváry László 2:48.6, 2. Bánky­­(­Előre) 2:53.2, 3.. Lukács (Előre) 2:58-6, 4 Hedvig (Előre) 3:01-4, 5. Gátor (FTC) 5:06 — A védő Németh nem állott rajthoz. Vég­­váry 1 :23-al vezet és meglepetésre továbbra is az élen van- Bánky a hajrában sem tud újítani és a 4 hónap óta mellen úszó Vég­váry biztosan győz. m gyors: 1. Nyéki Imre (Előre) 4:53.4 2. Mi­tró (Előre) 5:08­ 4, 3- Kovács TMSE 5:18.6, 4. Kassai (Előre) 5:31. 5. S­dvardi (BRR) 5:34.8. — Mi­tró jól kezd. 1:06.8 a 100, 2:18.6 (!) a 200-as ideje- Az erős kezdés azonban megbosszulja m­a­­jdat Az okosan versenyző Nyéki innen feljön és 300-nál (3:38-6) már ő van az élen és kb. 15­ méterre­ nyer. 3x100 női veryes­­váltó: 1- FTC (Novák I. 1:19.4, Novák II 1:22.6, Grégery­ 1:18.6) 4:00-6 2- (Előre (Kár­páti, Gergely, Temes)4:16-4, 3. UTE (Csala Kiss, Borossy) 4:23 2, 4. Előre B) 4:12-2, a­ UTE b) 4:44-6. Az FTC végig vezetve nyer. A női műiugrásban a kötelező gya­­korlatok után Zsákot vezet (43SS), 2. Szőke :1M0. Férfi műugrásban az­ egyedül induló Balta 48-29 pontot szerzett. Szünet után remekül harcoltak a mieink Magyarország—Csehszlovákia 40:41 (18:21) Szombaton este már a MEFSz—Diákszövet-. még és a női válogatott mérkőzésen is tömve volt a csaji nők, de a kölyökbemutató kezde­tére még­ a lépcsőkön is ültek. A diósgyőri Vasas-kölykök bemutatójának nagy sikere volt Pontosan fél nyolckor vonult ki a magyar és a csehszlovák válogatott. A himnuszok eljátszása után Hepp Ferenc dr. alelnök üdvözölte a csehszlovák csapatot amelyre Forró Gyula válaszolt a vendégek nevében, majd Jerábak csehszlovák és Szi­lágyi magyar játékvezető sípjelére így álltak fel a csapatok: Magyarország: Novakovszky, Mezőfi — Zsíró** — Bánkuti Nagy. Csere: Timár-Geng I., Timár-Geng II., Szabó, Halász. Lov., rics, Kozma,­­ Tóth. CsoliszLovakia: Vancsura. Torna — Benát­esek — Ezr, Kiusky. Csere: Krepela, Mrá­­sek. Kolár, Kozák,, Fucsik., Krenyicky K­ultura dr A kezdés­ után óvatosan játszik mindkét csapat. Benácsek kétszer egymásután ered­ményes és ez megzavarja a magyar csapa­tot. Idegesen játszanak, kapkodnak a mieink és így a dobások sem sikerülnek. A csehszlovákok cserélnek, bejön a ..nagy*­­csapat: Mrázek. Kojár Kozák. Krepela. A magyar együttesben helyet kap: Timár.Geng­e a csehszlovákoknak minden sikerű, de jobbak is ebben a játékrészben Fordítás után mintha kicserélték volna csapatunkat. Büntetődobások révén Novakovszky ledol­­gozza a csehszlovákok előnyét és egy nagy­szerű elfutásával a vezetést is megszerzi A csehszlovákok feladják zónájukat és így azonnal kétbeállós taktikával támadnak a mieink. Kitűnően játszanak a mieink, a cseh­szlovákok teljesen megzavarodnak. Négy sze­mélyi hiba miatt Nagy, Mezőni és Zsiros ke­rül a kipontozás sorsár­a, míg az ellenfélnél Kozák kerül ki hasonló okok miatt. A végén feljönnek a csehszlovákok, de már csak az eredményen tudnak szépíteni. Kosárdobó: Novakovszky (12), Zsiros (11) Mezőfi (10), Nagy (6), Timár-Geng I. (4), Lovrics (2), Bánkuti, ill Benácsek (11), Mrázek és Kolár (7—7), Ezr (5) Kinsky (4), Krepela és Kozák 13—3). Toms. Az első félidőben a csehszlovákok, a má­sodikban a magyarok voltak jobbak. A semleges játékvezetők hiánya erősen rá­nyomta bélyegét a mérkőzés első fél­idejére, amikoris nem egyszer teljesen, érthetetlen ítéleteket hozott a csehszlovák játékvezető­ A magyar bíró keményen, határozottan fújt és csaknem egyedül vezette a mérkőzést.. A magyar együttes 11- félidőbeli játékával megérdemelte a győzelmet. Jó taktikai hú­zás volt a Londonban is bevállt ,,két­ beál­­lós“ rendszerre való­­ visszatérés. A magyar csapat legjobbja Mezőfi volt, aki mind a védekezésben, mind a támadásban kima­gasló teljesítményt nyújtott. Zsíros és No­­vakovszki gyengén kezdett, de szünet után erősen feljavult. Tímár I­. Bánkuti, Szabó és Lovrics is megtette a kötelességét- Nagy halványabban mozgott a szokottnál, Timar 11­, Halász, F. Tóth és Kozma keveset ját­szott A csehszlovákok legjobbja Benácsek volt. Hihetetlen munkabírású, rendkívül ru­ganyos és gyors játékos. Utána Mrázek, Ezr, Kolár a sorrend Kozák és Kinsky érdemel még dicséretet a csehszlovák csa­patból­­Nyilatkozatok: Gyimesi János szövetségi kapitány. A fiúk az első félidőben kapkod­tak, de a másodikban remekül játszottak Szilágyi teljesen szabályosan bíráskodott, nem engedte ki kezéből a mérkőzést. Mezőfi, Zsi­­ros, Novakovszky játszott a legjobban. Hosip Ferenc dr.: A csapat megérdemelte a győ­­zelmet. A jövőben csak semleges játékveze­tőkkel szabad rendeznünk nemzetközi mérkő­zést. Ilavesc dr. csehszlovák kapitány: Az Összeszokottabb magyar csapat megérdemelte a győzelmet Sorsdöntő volt, hogy a magya­rok bedobásora magasabb volt. Remélem Prágában sikerül visszavágnunk Paku Ernő a JT elnöke, Szilágyi bíráskodása ellen semmi kifogás neve emelhető. A II. félidőben olyan szívvel és lélekkel játszott a magyar csapat, hogy az eredmény nem maradhatott el. Benácsek kitűnő Mrázek Iván: Nem mondhatom, hogy a játékvezetők miatt vesz­­tettünk, mert rosszabb volt csapatunk, de a a bíráskodásáal egyik fél sincs megelégedve Forró Gyula, a csehszlovák csapat vezetője: Jó iramú, kemény mérkőzésen megérdemel­­ten győzött a jobb erőnlétű és egységesebb magyar csapat. Szabó János TF tanár: A mérkőzés akkor fordult meg, amikor átáll­tunk a kétbeállós rendszerre Mezőfi kiváló egyéni teljesítménye és a két hosszú " ,,kö­­zépáá­ló játéka igen örvendetes. Szilágyi tel­­jesen szabályosan működött. Jerábek csak akkor fújt, ha ,,egyenlíteni** akart. A „T*7",rt.,l£il a tömegek kixkincsévé akarjuk tenni mondta Kovács Ferenc a MESzHSz síértekezleten A Magyar Szabadságharcos Szövetség or­­szágos központja vasárnap délelőtt 11 órakor az Uránia filmszínházban nagyszámú érdek­lődő közönség előtt filmbemutatóval egybe­­kötött síértekezletet tartott. Az értekezletet Rostás István, a szövetség főtitkára nyitotta meg Is­mertette a szövetség célkitűzéseit és rámutatott a téli sportok, de különösen a sí tömegnevelő hatására. Hangsúlyozta, hogy a szövetség feladata a népvédelmi sporton keresztül is előkészíteni a széles dolgozó nép­rétegeket a demokrácia és a béke megvédé­sére, tartalékokat képezni a demokratikus honvédség számára. ..A szövetség célja“ — mondotta Rostás István — „a sísport népi sporttá való kifejlesztéseKovács Ferenc az OSH technikai főosztályának vezetője felszólalásában rámutatott arra, hogy Lu­kács tábornok és a többi hőslelkű szabadság­­harcos példájának kell áthatnia a szövetség minden egyes tagját „Az OSH tecnikai fő­­osztálya(­ — mondotta Kovács Ferenc — „minden erejével támogatni fogja a szövet­séget. Szívvel óriási tömegeket lehet meg­mozgatni. Mi a­gyvédek­ sportokat a­­töme­gek közkincsévé akarjuk tenni, mert a világ­nézetileg és sportban jól képzett emberek erődöket fognak képezni a béke megvédése érdekében — fejezte be beszédét Kovács Ferenc Turcsányi Lajos, a szövetség sportosztá­lyának vezetője vázolta ezután a szövetség­nek a sísporttal összefüggő feladatait. Is­­mertette az új rendszerű síjárőr-versenyek feltételeit is. A nagysikerű értekezletet szov­jet télisportfilmek bemutatása zárta be. JÉGSPORT Szombaton este: SK Bratislava—MTK 5:3 (2:1, 1:1, 2:1) Műjégpálya- 1500 néző, V. Sennyei# Bra­­tislava: Svuchar — Okolicsányi dr., Masny (Bollardt, Janc­mska) — Reitmayer, Rei­­man, Keczan (Fábry, Ilovszky I., Horszky IL) — MTK: Hircsák dr­. — Flelmeczi, Miklós (Répái, Pásztori) — Kenderesi, Ká­rai, Szende (Vág­yódszky, Szamosi, Gubó). A Bratislava kezdeti fölényét Reitmayer, majd Okolcsányi dr­ váltja gólra. Az MTK feljön, kiegyensúlyozottá válik a játék Vá­­gyódszky hatalmas lövést küld Kud­ar há­­lójába. 2:1 A II. harmad elején Miklós ki­cselezi a pozsony­i kapust és­­ 2:2. Po­zsonyi fölény következik. Okolicsányi dr­­ismét megszerzi a vezetést 3:2. Az utolsó harmad elején Miklós ismét kiegyenlít. 3:3. A Bratislava erősít- Reitmayer és Reiman révén 5:3-ra elhúz, f­ordulás után ismét kiegyensúlyozottá válik a játék, de az eredmény már nem változik. " Azt MTK végig egyenrangú ellenfélnek bizo­nyult. A fiatalok nagyszerűen beváltak. Pásztor, Gubó és Vágyódszky gyors, ke­mény, van érzékük az összjátékhoz­ A ré­giek közül elsősorban, a kiválóan­­védő Hir­csák dr.-t és a csapat legjobb mezőnyjáté­kosát, Miklós dr­-t kell kiemelnünk Sza­mosi rengeteget dolgozott.­ Kárai, Helmeczi, Kenderessi, Rendi és Szende lelkes játé­káért érdemel dicséretet­ A pozsonyi csa­patban Kuchar, Okolicsányi dr., Masny, Fábry, Horszky I . Reiman és Reitmayer tetszett. Pajor nagy fölénnyel vezet az Eötvös Zoltán- emlékversenyben Vasárnap reggel 8 órakor kezdődött a Műtében az Eötvös Zoltán gyorskorcsolyázó emlékverseny. Az első napon az 500 és 1500 méteres versenyt futották le- Pajor csak az Invo­­nétért nyerte meg, de 500-on is olyan jó időt fülelt, hogy az összesítés sorát, ko­moly pontelőnyre tett szert s így a ver­seny biztos győztesének tekinthető. 500 m:. 1 Kilián 41­. 2­ Pajor 40.2, 3. Csteklfy 48. 4 Ladányi­ 48-2, 5. Merényi 48.4, 4. Petik 48 8. ■— Kilián a rjtnál kiugrott és ezzel az előnyével győzött azután Pajor ellen. l­ra m: 1. Pajor 2:28.0, 2. Kilián 2:32 5, 8. Ladányi és Merényi 2:34­ 6, 2:34.8, 5. Petik 2:38 9. , 6. Eleksfy (bukott). — kár, hogy m­ég mindig 200 méteres pályán rendezték a versenyt. Napos idő nagyszerű jég ked­vezett a versenynek s ha nagyobb a pálya, Pajor igen jó időt futhatott volna A két táv lefutása után: 1. Pajor 05.733, 2. Kilián 96-867, 3 Ladányi 99.733, 4- Merényi 99-933, 6.­ Petik 101.767, 6- Erekfly. A verseny­­hátralévő számát, az 5000 métert hétfőn reggel fél 8 órai kezdettel rendezik a Mű­­jegen. 1500 m. junior: 1. Kovács III. 50.8, 2 Kovács I 51.6, 3. Derzsy 53. 4- Kenéz 55.7, 5. Lövik 56. 6- Nagy 58.5 (10 induló). Jól sikerült műkorcsolyázóversenyt ren­deztek a Műjégen. A versenyen valameny­n­yi junior és kezdő műkorcsolyázó dini dúlt. Kezdő lányok: 1. Szöllősd Éva 2. Pálinkás Hédi, 3. Ehrlich Edith (6 induló). Kezdő fiúk: 1. Szenes István, 2. Molnár Lóránt. Junior lányok: 1 Mesterházi Nagy Márta, Jurek E£zter, 3. Moldoványi Mar­­g­it 4. Tornai Marika (9 induló). Junior fiúk: 1. Vida Gábor, 2 Czakó György, 3. Kucharovicz Miklós. Táinéverseny: 1 Tóth­­H­ázaspár, 2. Slemnerné—Tölgy 3. Rog­g­o­nyini—Schwimm­er. 4. Fodor—Reg­ös . 5. Kurányi Hajós. Szó 11 ősi fona és Szenes István négy tehetség. A junior mező­nyökkel Mesterházi, N­agy Márta Jurek Eszter. Aida és Czakó emelkedett ki CÉLLÖVÉSZETT'*' A fegyver­gyárt fedett lőpályán szom­baton e.i vasarat­ 2 napos meghívásos MUővetes kispuska Csapat és egyéni ver­senyt rendezett a IX. kerületi KG-11 részére a Fegyvergyári KG. Az első ver­­senynapon, szombat esti versenyben a fegyvergyári lövők lőtték le versenyü­­­ket. Az első versenynap után a verseny állása a­ következő: Egyéni KG-verseny 1- Mocsári 97, 2. Magyar 91, 3. Szabó 82 4 Halupka­­81, 6. Pe­iett 79, 6. Lchneider 78, 7. Horváth 73. 8 Pa­lusan, 72. 9 Kelemen 68, 10. Kígyós­ 66, 11. Honthy 65 kör. — Nők 116 versenye: 1. Juhász Éva 89, 2. Deutsch Margit 51 kör. — Tehetségkutató ver­seny: 1. Keibl 99, 2. Joó 87, 3. Berg­­mann 83, 4. Hegedűs 83 körrel. — Nők tehetségkutató versenye: 1. Kötsz* Mar­­git 89 kör. —­sapatban (10 férfi 8 nő): 1. Fegyvergyári KG 927 kör. ÖTTUSA Az öttusázók vasárnapra tervezett ver­senye a pisztolylövéshez túl hideg idő miatt elmaradt. ÖKÖLVÍVÁS Z Ózd—MPSC és Vasas—Kistext ifjúsági ökölvívó CIB-döntő lesz hétfőn este fél 7 órai kezdettel. Hat órakor mérlegelés. Sánth­a dr. nyerte a er­os tornászbajnokságot! Poppelt szombaton és vasárnap rende®­­tók az orsz­ág­o­s egyéni tornászbajno­kisá­­got sok résztvevővel, nagyszámú néző­­közönség előtt. Az összetett ve­rsenyt korláton és nyújtón szorozal pompásan. Sánthia dr. nyerte meg aki­ különösen A vidéki bajnokságot a pécsi Várkei s­zerezi,­3 meg kiválót nyújtott műszabad­­­gyakorlatban Pataki. Baranyai László gyomorfáj­dalmai miatt az első nap után föladta a küzdelmet. Eredményeik: Korlát: 1 Siántha dr (Postás) 19 5, 2­ Várkői PETC 19 2 3 Tóth (Debreceni Postás) 19. 4 Pataki MTE 19. 5. Mo­gyorósi TFSE 18­ 9. 6 Fekete (Postás) 18 9. Vidékiek*. 1. Várkői. 2 Tóth — Nyújtó: 1. Tóth 19 6 2 Sántha dr 19 5. 3 Pataki 19 3. 4 Mogyorósi 19 5. Mo­gyorózsi-Klend­l (Debreceni Postás) 19 6. Várkői 19­ Vidékiek: 1­ Tóth. 2. Mo­­ttyolósi_K­lenes 3. Várkői — Lólengés: 1 Sántha dr 19 4 2. Várkői 19 2, 3 Ba­ranyi L (Postás) 18 9. 4 Fekete 18 6. 5. Tóth 18 6 6. Pataki IS 6 Vidékiek: 1. Várkői. 2- Tóth 3. Mogyorósi-Klenc­s 18. - vlvára: 1- Baranyisii L 19 2 2 Sántha dr 19,2, 3- Pataki. 192 4 Vá­rkői 391 5. Fekete 191. 6 Tóth 18 9. Vidékiek: 1. Várkői. 2. Tóth 3 Mogyorósi-Kiericil 18.5 — Ma sfdtib­ad arya korlat: 1. Pataki 19 6 2 Vérkői 19 3. 3. Sántha dr^ 19 3, 4 Mo£Ő (Va­sas) 19 2 5 Mogy°ró-ci-IVleno« 10. 6. Tóth 19. Vidékiek: 1­ Várkői. 2. Mogyoró*­i~.KT:nc«, 3 Tóth. — Srt­grás: 1. Pat.qki 19 6 2 Várkői 19 5 3. Mogyo­róei-Klenes 19.4. 4 Fekete 19 5. Tóth 18 9, 6 Sántha dr 18 7 Vidékiek: 1 Vár­­kői 2, Mogyorósi-Klenos 3­, Tóth. Összetett verseny: 1 Sántha dr 115.6, 2. Vérkői és Pataki 115­­.115.3. 4 Tóth 114. 5. Fekete 11­3. 6. Mogyorósi-Kle..nes 112.7 . Mogyorósi Győző 112.3. S Ke­­mény MTE 110.7. Vidéki összetett ver­­senyben: 1 Várkői. 2. Tóth. 3 Mogyo­­ród­-Kleacn. A verseny késettben rendelték meg a 40 és­ 50 éven felüliek torna­versenyét is. 40 éven felüliek versenyében: 1. Pelle Józzef UTE 5.°,1 2. Vida Ignác UTE — 50 éven felüliek versenyében: 1. DUcke­stelai VA­C 18 7. 2 Rndó 17.45. KOS­ARI-. ABD­A NB I férfi: Kistext—Pécsi VSE 45:24 (17:11)­. Sportcsarnok. V: Eszéki és Ver­­pényi Ld: Mogyoróssy (16), Juma (0), illetve Garami (8). Jó: Sólymos­, Mogyoróssy,­­iuana, illetve Lovrics II és Garami. NB I J­ői: Mik—SalySE 29:24 (15:10). Sportcsarnok. V: Bogdán és Kassai. Ld: Pes­th­ynó (11), illetve Balázs (19). jó: Pesthyné, Um­brai, Velkeine, illetve Baláize, Solymossy. — Előre—­■ SalySE 39:25 (21:18). MÁVAG-terem. V: Vincz­e és Uracs. Ld: Nagy Mária (30), illetve Babjak (12). Jó: Nagy Mária (a mezőny legjobbja), illetve Babjak- NB II női: Békéscsabai VSE—Wolfner 26:6 (5:3). MAVAG_terem. V: Király.*­hidi és Lehoczky. Ld: Andréko (10), Tóth (9), illetve Brakatori (4). Békés­­csabai VSE—Rába 40:16 (21:5). MA­VAG# terem. V: Bácskai és Lehoczky Ld.: Ketskés (11), Tóth (10), illetve Kollár (6). A MAVAG-Debrece­n­ EAC mérkő­­zés­ elmaradt, mert a DEAC nem érke­­ze­tt meg. KÉZILABDA NB II női: Ganz TE—OGNISE 2:0 (1:0) NB II női, V: Solti. Góldobó: Szöllösi. Szatmári pamuttextil— Börtext 1:0 (0:0), V: Keszthelyi. Góldobó: Szabó. Kistext— Ma­tói VSE 4:0 (2:0), V: Mestyán Gól­­dobó: Sli­bi II (2), Tódi és Markos. Férfi ször díj: Csepel—Ganz TE 10:2 (5:1) UTE—MTE 6:1 (4:0). Bemutató mozik: ÁTRIUM: Fény hull az útra. 4. 17. fll. V. l­n2-kor is CORSO: Megperzselt Szár­nyak. 4. nz. 19. V. 2-kor is. FoMUM: Hajnalodik. 4 nz. i­9. V. 2-io. is KÖRÚTI HIRAD­0: Magyar filmhíradó. Élő ékszerek. Szovjetunió hírei. Haydn az iskolában. Magyar világhíradó. Atom­­szemelem. Amíg egy szobor eljut odáig* Reggel 9-től est© 11-ig. LLOYD: Meg­­perzselt szárnyak 5, 7. 9. V. 3-kor is. OMNIA: Hajnalodik. 4, n7, 19. V. 2-kor is. ROYD­.L­APOLLO: Fény hull az útra, F5, hn7. 9. V 1-kor is. SCALA: Haj­­nalodik. F5 hn?, v. V. 13-kor is URÁNIA: Fény hull az útra. 4, 6. 8. KORZÓ (Új­pest): Hajnalodik. 4, n7. 19. TÁNCSICS (Csepel): Hajnalodik. 6. 8. V. 4-kor is. Másodl­etes mozik. Ady: őrség a békén 4, 6, 8. V. 2-kor is. Alfa­. Boszorkánykonyha. 6, n9. bz. v. lui4-kor is. Alkotás: Naboniga. F3, 15, 17. fg. Astoria: Vasöklü Bogdán Hajij hn8. Béke: Pásztor csókja. F6, 18. Belvárosi: Győztes ország :egy napja. Jobb terem: 4, 6, 8. Bal terem: 5, 7 Bethlen; Vihar Lisszabon, felett. F5, 17, f. Bodográf: ítélet tanuk nélkül.­­1. 6, 8. Capital: Kalandos vakáció. 11. 1, 3, 5, 7, 9. City: Kalandos vakáció. 4, 6, 8. Corvin: Egy élet muzsikája. 4, 6. 8. Damjanich: Gyilkos dallam F4. f6. f8. Dózsa: ítélet tanuk nélkül. HnG. hu& Eldorádó: Trópusi szenvedély. F­ 5. f7. f9. Elit: Győztes ország egy napja ITL fi f'3. f5, f­ 7, f9. Előre: Oxfordi diákok 6­ .8- Éva: Szőke veszedelem. 4, 6. 8. Flórián: Nagyvilági nő. F5. f7.­­ f9. Glória: Ignác 5. 7. Ipoly: ítélet "faárul" nélkül. F5. f7. fi). József Attila: Pique Damo. 4. 6. 8. Hazám­: ítélet tanuk nél­kül. F6. f8. Hunnia: Tavaszi felhők az égen 4. 6. 8 Kamara: Kalandos vaká­ció F5. f7. f9. Kossuth: Egy- élet muzsikája. F5 f7. fi). Kult­ur: Péter, az óvónő. 4. fi. 8. Maros: Játék a szerelem.. tuel. 4. fi. 8. Marx: San Angelilo. 4, G & Nap: Mexikói kaland. 4 fi 8. Nép; Szerencse fel. Ffi. f8. Óbuda: Egy asszony, aki mer. 4. 6. 8 Olymnia: ítélet tanuk nélkül. FII. fi f3, f­ 5 fi 1’9. Otthon, üldözöttek. F4. ffi. f8.‘ Palopei Örséig a békén. D. 1. 3. 5. 7. 9. Parti­­zán: Csodavilág. 4. fi. 8 Pátria: Vihar Lisszabon felett 4. fi 8 Petőfi: Mar­­iellais­e. F4, ffi, f8, Phöinix: Végzet lovagjai. U. 1. 3. 5. 7 V. Rádai: Élet nevében. 4. 6. 8 Roxy: ítélet tanuk nél­kül. 11.­­ 3. 5. 7. 9 Savo­v: San Angelo- 4 fi. 8 Stúdió: Fiúk a gáton. 2. 4 fi. 8. Szabadság- Vihar Lisszabon felett. F5 f7. f9. Tátra: Boldog ország. 4. fi. 8. Tinódi: San Angelo. Fő. f7. f9 Turáni GyőztJes ország egy papja 11 1, 3 5. JT 9_ Ugoeva: Kék fátyol. F4 ffi * fH. U.n­aki: Amiről a lány c­lmodik. 4. fi. 8 Vesta: Végzet l­ovagjai 10. 12. 2. 4, 6 Zuglói: TCard és font. F5, 17 f­. * Felelős szerkesztő: Hilta, Ferenc Fere. ISs kiadó: Tavasz István dr. Szerkesztő seff és kiadóhivatal: Rökk Szilárd­-u 4, Mesmtelenik- vasárnap hétfőn, kedden csütörtökön pénteken. Telefon: 138—563 138—564, 138—565 Postatakarott pénztári csekk.szém­: 10 727 a fizetett közleménye tét­t­el jelezzük. Nyomatott a­­Szikra'* Lapvállalatok körforgógépein Rökk Szi­lárd.u 4. Felelős vezető: Radnóti Károly