Népsport, 1949. március (5. évfolyam, 42-63. szám)

1949-03-14 / 51. szám

Mámma­ is is niet mmr­lgi MHK-SfMtwp Ivnius! Megérdemelt Kistext-g­yőzelem, 1 gólképtelen szombathelyi csatársor Kistext-sztMaiMifs Lakemefle 2:1 (1:1) Góllövő: Tóth II, Hegedűs, Meder. Kistext-pálya, 1000 néző.. Vezette: Kristóf (Safir, Kőhalmi).­­­­ „ A szombathelyieknél az az újság, hogy Babai sérülése miatt meg kell­­ változtatni az összeállítást. A Kistext a múltheti összeállításban, bizakodva , várja a mérkőzést. Kistext: Fogarass­y — Szalay I., Szalay H. — Cnerna, IT8* J?Z.:Papp ~— Sallai, Válik, Tóth N­., Meder, Forgács. — Sz. Lokomo- I­nv: Büki — Sarlós, Pió — Kulcsár, Tölgyesi, Dombai — Papp, Hegedűs,­­ Varga, Szabados, Kovács IV.­­ A nappal szemben játszó Kistext ve­szti az első támadást és a 3. percben Válik elől csak szöglet árán tud men­teni Pic. A középre ívelt labdát Tel- UÜL kifejeli. Továbbra is a Kistext A 11. percben Méder nagyszerű lab­dát ad Forgácsnak, aki okosan gu­rít középre, Tóth II-höz kerül a labda és ő könnyedén gurítja azt a jobb alsó sarokba. 1:­ a Kistext ja­­t jára.­­ (A gólnál Büki hibázott, mert későn szánta rá magát a vetődésre.) A választámadás majdnem sikerrel jár, mert Szalay I. hazaadását Fogarassy csak nagy üggyel-bajjal tudja felszedni Hegedűs elől. Hosszabb mezőnyjáték után Szalay I. a felvonulón szabálytala­nul szereli Kovács IV-et. Pió szabad­rúgása Fogarassy zsákmánya lesz. A 21 percben Tóth II-nek a jobbösszekötő he­lyéről küldött nagy lövését Büki nagy­szerűen védi. A 27. percben Forgács jó helyzetben rosszul találja el a labdát és a védők könnyedén tudnak menteni. Hegedűs tör ki, de löki az őt beérő Kiss II-t­ő, így oda a jó helyzet. Szalay II a 16-os sar­kánál buktatja Pappot. A szabadrúgást Kulcsár rúgja ,a labda ide-oda pattog a Kistext kapuja előtt, végülis Kovács IV lábáról túljut az alapvonalon. A 49. percben szép szombathelyi tá­madás után a labda Vargához kerül, a középeim­­ár odatolja az ötösön álló Hegedűshöz, aki nagy erővel a­laposan a jobb alsó sarokba lő. 1:1. (Varga váratlan húzása megzavarta­­ a Kistext védelmét.) A hátralevő időben a Kistext támad. Szünetben egyik öltözőben sem elége­dőltek. Mindkét helyen azt mondják az edzők, hogy jobban bele kell feküdni a játékba. A IL FÉLIDŐ Kezetés után Szalay s löki Szabadost, a játékvezető azonban — igen helyesen — továbbengedi a játékot, mert a labda a jó helyzetben álló Vargához kerül Varga átadásába belelépnek a védők. Az 5. percben Kovács IV szépen fut­­. a szélen, bead, de labdája lesen ta­lálja Vargát. Kevéssel később Szilast csak szöglet árán tudja szerelni Pió. A játék egyre élénkebb lesz, Fogarassy­­nak és Bükinek egyaránt sok védeni­­valója van. A 15. percben Cserna a partvonalról — a 16-os vonal magasságából — szabadot rúg, a labdát Meder leve­szi és a jobb alsó sarokba vágja. 2:1 a Kistext javára. (A szombathelyi védők fedezetlenül hagyták Mádert és így történt meg a baj.) Most feljönnek a szombathelyiek, de Varga lej­én elakad egy ígéretes tám­a­dásuk. Lassan a Kistext is támadásba lendül. Válik nagyszerűen eltalált labdáját Bak­ Forgács elé üti, aki azt kapura lövi, de a kapus hányát verőd­ve, remek érzékkel üti ki a léc alá tartó labdát. A Lokomo­tivban Szabados jobb, Papp pedig bal­raelső lesz, így jobban is megy a szom­­bathelyi támadó­sornak. A középre hú­zódó Papp „kellemetlenkedik“ egy kicsit a Kistext kapuja előtt, de addig forgo­lódik, amíg elveszti a labdát. A 37. perc­ben Tölgyesi hancsolja Tóth Il-t. Cser­na 30 méteres szabadrúgása nem okoz külö­nösebb gondot a szombathelyi védők­nek. A játék egyre élésükebb lesz, több kemény ielemenés is adódik, a játék­ve­sztő azonban erélyes kézzel rendet­­te­remt. Az utolsó percekben az előre­ in­zódó Kulcsárnak volna alkalma egyenlí­teni, ő azonban elhamarkodva kapu fölé lövi a labdát. Szögletarány: 9:5 (3:2) a Kistext javára. Nyilatkozatok: Tóth Dezső (Kistext). Hatalmas küzdelmet kellett vívnunk 11 győzelemért. Szalay Gyula dr. (Szom­bathely): A pálya talaja ón mérete szo­katlan volt a csapatnak. Csatáraink nem találták fel magukat rajta. bírálat Nem volt valami magas színvonal A a látók. A Kistext váratlanul javuló látók­kal lepte meg híveit. Támadásai sokkal átgondoltabbak, tervszerűbbek volta-s Gyorsaságban is felülmúl­ak ellentem két a textilesek. A szombathelyi tornán a sor széteső, ötletszegény játékot muta­tott. A védekezésben is a textiles csapat mutatott többet. A Sz. Lokomotív játé­kán meglátszott, hogy nem volt teljes az együttes. A Kistext győzelmét megérd© mentnek lehet, mondani. Fogarassy biz­tosan védett, kifutásai is sikerültek. A hátvédh­ármasban Kiss II. nagyszerűen rombolt, alacsony termete ellenére is — jel fejelt. Szalay I. tapasztaltsága még mindig nagy érték. Szalay II. szépen fejlődik. A fedezetek közül Papp a tá­madásban, Cserna a védelemben jeleske­dett. Válik jól épített. Sallai sok labdát kapott, de nem mindegyiket tudta meg­játszani. Tóth II. a gólján kívül kavasat mutatott. Méder volt a csatársor leg­hasznosabb tagja. Forgács sok­szo­n tá­madást vezetett. Bükinek több jó védése volt, főleg a magas labdák az esetei. Pió volt a hátvédhármas oszlopa. Jól rombolt. Tölgyesi játékába már több hiba csúszott. Sarlóst könnyen zavarba lehetett hozni. Kulcsár megbízhatóbban játszott, mint Dombai. A­­ csatársorban Hegedűs és Varga törekedett az össz­­já­­­ékra. Szabados gyengén játszott. Pappna­k és Kovács Iv-nek is kevés jó megmozdulása volt. A játékvezető kifo­gástalanul működött. Partjelzői jól se­gédkeztek neki. Élö falalbd­a segédoktatóképző tanfolyam Az OSH megbízásából a Sport­vezető- és Sportoktatóképző Intézet 1949 március 28-tól április 8-ig újabb röplabda segédoktatóképző tan­­folyamot­ rendez Budapesten a Sportcsarnokban. A tanfolyamon olyan 18 éven felüli jelöltek vehetnek részt,­ akik meg­felelő gyakorlati tudással rendelkez­nek, azaz­­ jól röplabdáznak. A tan­­folyamot felvételi vizsga előzi meg. Azok a vidéki résztvevők, akiket a felvételi bizottság felvesz, a tan­folyam ideje alatt szállást és el­látást kapnak. Az utazási költségek a tanfolyamrésztvevői terhelik. A tanfolyamra lehetőleg a tömeg­­szervezeteken keresztül (Szakszer­vezeti Tanács, MINSz, SzIT, BPOSZ, MNDSz stb.), illetve azok ajánlásával jelentkezzenek a résztvenni szándéko­zók a Sportvezető- és Sportoktató­­képző Intézetnél (Budapest, XI­, Dózsa György­ út 3. Sportcsarnok). Jelentkezési határidő: 194­) március 19. A tan­folyamot eredmény­esen­­ vég­zett hallgatók segédoktatói minősí­tést nyernek és ennek birtokában kisebb egyesületekben önállóan, nagyobb egyesületekben okleveles edző mellett működhetnek, majd egyéves edzői gyakorlat után oktató­képzőtanfolyamra jelentkezhetnek. Így készül a SzIT a szabadságünnepre A főváros már napok óta a szabadság­ünnep örömteljes, boldog lázában él. A Gyönyörű, márciusi vasárnapon a fello­bogózott Budapestet az ifjúság diadal­­mas éneke töltötte be. Soha nem látott hatalmas tömeg felvonuláson tesz majd fogadalmat a Magyar Népköztársaságnak a magyar demokratikus ifjúság a nagy ünnepen s minden SzIT-alakulat, minden iskolai csoport, vagy a pöttömnyi út­törők csapata ki akar tenni magáért ezen a seregszemlén. Forradalmi dalokat tanulnak, a fegyelmezett, szabályos me­netelést gyakorolják a város minden ré­szében, hogy megjelenésük, magatartá­suk is sugározza vissza azt: olyan ön­tudatos ifjúság vállal kötelezettséget, amely mindent megtesz, amit a haza vár tőle. Vasárnap reggel a Ganz Villamossági előtt gyülekeztek a gyár SzIT-ifjai, hogy az ünnep előtt még egy feladatot vállal­janak. Mint vezetőjük mondta: — Úgy akarunk majd felvonulni a Hősök­ terére, hogy kezünkben, lábunk­ban, szívünkben érezzük azt az erőt, amit hazánknak felajánlunk. Vájjon mi mással mutathatnák meg ezt, mint sport­tal? Ezért tartunk még a keddi fogada­lomtétel előtt haditornát. A gyár SzIT- ifjai a munkájukkal már bebizonyítot­ták hogy tudják kötelességüket, most pedig harcrakészségüket mutatják meg. Zárt rendben vonult fel a 70 tagú csa­pat először a M­ar­cibán­yi­ téri lőtérre, ahol puskával három lövést adtak le 50 méter távolságra. Bár a puskákat ott kapták meg s így az ismeretlen volt a számukra, az ifjak jól versenyeztek. Innen indultak a budai hegyek felé. A hegyekben nehéz terepen különböző terepgyakorlatokat hajtottak végre, majd délután a hárshegyi úttörőváros terüle­tén technikai gyakorlatok következtek. A napot a ríiszmenet főpróbájával fejez­ték be. Annak a tudatában vonultak vissza este a gyár elé, hogy március 16-e­ előtt valóban a 48-as hősökhöz méltó sza­badságharcos szellemben várják az ifjú­ság­­és az egész magyar nép szabadság­ünnepét. 190.000 forint jut a 12 találatot elérteknek Ezúttal valamivel kevesebb Totó­szelvényt küldtek be a pályázók, mint legutóbb. Szombaton éjjel 345 ezer darab szelvényt számoltak ösz­­sze, teh­át körülbelül hétezerrel keve­sebbet, mint legutóbb. A visszaesést azzal magyarázzák, hogy szombaton a SzAC—Vasas mérkőzés miatt csak fél 2-ig fogadhatják el a szelvénye­ket, míg egy héttel előbb szombaton délután 3 órakor volt a zárlat. Ezen a héten körülbelü 570.000 fo­rint kerül felosztásra a nyertesek között. Egy-egy csoportban tehát kö­rülbelül 10.1100 forint jut a nyerte­seknek, tehát 190.000 forint kerül fel­osztásra azok között, akik 12 találatot értek el. . ...­­ A március havi vigaszverseny díjas eddig körülbelül 104.600 forint. Ha a még hátralevő két héten is annyi szelvényt küldenek be, mint most és legutóbb, akkor több, mint 200.000 forint jut a vigaszdíj nyereményeire. KEDD Hírverő mérkőzések: Fre­ed: DLASz­ifi—BLASz­ifi. Nyergesújfalu: Viscosa—Vasas. Pécs: PETC—Ferencváros. Makó: MVSE—Újpest. Kőszeg: K. Nemez—Szombh. Lokomotív . Aporka: Aporka—Soroksár. Körmend: Körmend—Kistext. SZOMBAT Sport-utca: J­ATEOSz—GSE. VASÁRNAP Csepel: Csepel—Újpest (délelőtt ). 1­!­ői­ út: Ferencváros—SzAC, Kispest —Vasas. Soroksár: Soroksár—ETO. Szombathely: Sz. Lokomotív—SalETC Tatabánya: TRC—MTK. Szeged: Szeged—Kistext. (A szombati és vasárnapi műsor csak­­ hétfőn este lesz végleges). I A HÉT A Rákosi-beszéd és a sport Rákosi Mátyás beszámolója az­­ MDP Központi Vezetősége előtt meg­szabta a magyar fejlődés útját. En­nek a beszédnek az útmutatásai alapján kell elindulnunk a sport kér­­­­déseinek megoldásában is. A falusi helyzet, a mezőgazdaság kérdései foglalták el a legnagyobb helyet Rá­kosi beszédében. Ebből mindenki lát­hatja a magyar sportban, hogy mi­lyen fontos és milyen időszerű volt, amikor hetekkel ezelőtt a „Népsport" napirendre tűzte a falusi­­sport kérdését, leleplezte a kulákság alattomos befolyását a spor­ton keresztül és alátámasztotta a fa­lzsi demokratikus szervezetek küz­delmét a kuláksággal szemben. Jól tudjuk, hogy a kulákság elleni harc-I­rán sokhelyütt bizonyos lányintszet volt észlelhető. Ezért mondta Hákoei Mátyás. ..Itt az ideje, hogy a kulák­ság korlátok közé szorítását végre komolyan vegyük.“ Folytatni kell tehát a kulákság elleni küzdelmet, nagyobb­­ eréllyel, következetesebben és bátrabban, mint eddig a falusi sport terén is. Az új ötéves terv so­rán a falu és a város közötti kulturá­lis különbség mindjobban eltűnik. Ezt a fejlődést kell megalapozni a sportmozgalomban is. Ennek érdeké­ben kell mozgósítani a Népfront erőit, a haladó erők összefogását, s ennek az összefogásnak az élén kell­­ állniok azoknak a kommunista sport­­ vezetőknek, akik meggyőződésükben s megerősödve, felelősségérzetben meg is növekedve kerültek ki a tagfelül - vizsgálatból s ma már egy erősebb, tekintélyesebb, minőségi és­ szociális összetétel terén megjavult pártot kép­viselnek a magyar társadalomban. *14 nyilatkozat is nev­elő eszköz” Amikor az elmúlt héten a fenti cím­mel cikket írtunk, arra gondoltunk, hogy a nyilvánosság­ előtt szereplő sportembereknek vigyázniuk kell minden szavukra, mert minden s­zavuknak nevelő hatása van. Jó, vagy rossz irány­ban nevelő! Ha azt akarjuk, hogy a nevelőmunka eredményes legyen . A munka nyomán mind élesebben kirajzó­­lódjék az új, a magasabbrendű ember típusa a sportban is, akkor minden módon figyelmeztetnünk kell sportveze­tőket arra, hogy jó, vagy rossz példá­jukkal nagy hatást gyakorolnak az ifjú­ K­ságra, teh­át vigyázniuk kell, hogy | példájuk mindenkor jól legyen. Ne a pillanatnyi mérgük. L vasry önző érdekből fAfcftdá di‘bkli£ré«*ik | vezérelje fogalmazó készségüket', hanem­ a távolabbi cél: a helyes nevelés. | Ez biztosítja a sportben a nemen tdt-| senyt s ez vezet el odáig, hogy a kiváló | sportembéer és sportvezető megbecsült, a tisztelt tagja lesz a magyar társadalom-­ nak. . A moszkvai példa : „Itt általában valósággal nemzeti­ hősök a kiváló sportemberek. Erre­­ azonban nemcsak a tudásukkal, h­a-­ nem viselkedésükkel, magatartásuk-­­ hal is rászolgálnak." Ezeket a tanul-­­­ságos megjegyzéseket írta egy k­­e­s velében Pető Béla, belső munkatár­­­sunk, aki a magyar teniszezőket ves­zette Moszkvába. Ez a néhány szép vezérfonal lehet a magyar sport ne-­­velő munkájában. Egyben jó­ltemző­ arra, hogy a magyar teniszezők az­ élményeknek, a tapasztalatoknak, a­ tanulságoknak milyen kincsesházába­­ jutottak a világ fővárosában, Mosz­­i­kvában. Nemcsak a történelem­­ sú­­­lyos levegője csapja meg őket ebben­­ a csodálatos városban, hanem a jövőt friss lendülete, a kommunizmus felől haladó szocialista társadalom nagy­­ élménye. Sokat fogunk még olvasni­ teniszezőink nagyjelentőségű mosz-­­kvai látogatásáról. Még csak annyit,­ hogy a magyar sporttársadalomban is igen mély benyomást keltett a szovjet­ teniszezők nagy tudása, edzéseredmé­­­nyeik ,a mi legjobbjaink ellen, holott­­ sok magyar szakembernek az volt 8­0 véleménye, hogy megfelelő nemzet­­­közi érintkezések nélkül nem fejlőd-­ hetik ki klasszis teniszsport. A­­ Szovjetunió teniszsportja ezt a régit nézetet is megcáfolta. Teniszezni is­ tudnak a Szovjetunióban, mint aho-­­gyan a szovjet labdarúgás is a sa­­­­át erejéből fejlődött a világ legjobb­ í­jává. A szigor is nevelő­­eszköz ... Amikor idehaza keressük és ki akar-r juk fejleszteni a sportban is az új, a­ magasabbrendű embertípust, nem sza­t­­bad tétovázni akkor, amikor a közösségi érdekében el kell távolítani a mérgezés­ anyagot. Nagyjelentőségű kezdeménye­­­zés a Vasas játékosainak mozgalma, ss amellyel leleplezték, megbélyeg­ezték­ egyik játékostársuknak, Lórántnak és viselkedését s a rossz szellemű játékost­­ kizárták maguk közül. Nem arról volt jó szó, hogy Lóránt hogyan fejel, hogyan!) szerel, vagy rúg. Hanem arról, hogy­ egy ilyen ellenséges viselkedésű, ront-g­­oló felfogású, hazájához és klubjához? hűtlen játékos nem való a munkásosztály­­ egyik sportegyesületébe és nem va!,­ a­ magyar sportba. Vége a tüneti kezelés-­ nek, az elkenésnek, a mindent-megbo-| csájtásnak. Nincs az a nagy játéktudás,? amely feljogosítana bárkit arra, hogy­ ellenségesen viselkedjék a he­ladás esz-­­mevilágával szemben. A Vasas játéko­­­sai maguk tisztázták a helyzetet s bizon­­nyos,­ hogy az elkövetkező napokban­­ másutt is sor kerül hasonló tisztulási­ folyamatra. Másutt is vannak „Lórán­t ték“ és éppen ezért várjuk a becsületes" játékosok" mozgalmit más egyesületek-­ ben is! " 1A két csatársor közötti különbség döntött Kispest-Újpest 2:1 (1:8) Góllövő: Puskás, Puskás, Szusza. UTE-Stadion, 6.000 néző. Vezette: Virágh (Hajdú, Bihari). H 1 Az újpesti pályán vasárnap mistjelent közönség nag­­ érdeklődéssé szemléli a Népsport „S különsészversen­y-táblázatát**. Újpesti szurkolók le­hettek, akik beszéltek: — Jó lenne, ha a bajnokságban is olyan elő­kelő helyen állna a csapatunk, mint a „Közönségverseny - táblázatán*4. Napfényes, de szeles időben, kitűnő talajú pálya várja a csapatokat. Az Újpest­ öltözőjében Károlyi csak némi rábeszélésre vállalja a játékot, mert az édesapja súlyos beteg és ez erősen lehangolta a kapust. Szűcsnek a bokáját kötözik. „Olyan érzékeny a bokám, hogy a leggyengébb érintésre is fáj” — mondja a középhátvéd. A kispestieknél nyugodtan készülődnek. „Budai olyan gyenge erőben van, hogy nem va­lalhatja a játékot — újsá­golja Puskás edző. — Városi játszik középcsatár— Újpest: Károlyi — Balogh II, Laborc — Fábián, Szűcs, Nagymarosi —Egresi, Horváth, San­sza, Fejes, Várnai. Kispest: Rúzsa — Rákóczi, Tóth III — Bozsik* Patyi* Bányai —­ Horváth, Gyulai, Városi, Puskás, Babolcsay. AZ I. FÉLIDŐ A Kispest kezdi a játékot Az első esemény a 2. percben Puskás erős sza- Sbodrafi­asa, ezt Károlyi szépen védi.­­ Aztán Egresi, majd Várnai lövését­­ húzza le Rúzsa. Teljesen kiegyensúlyo­zott a játék, a kapuk eddig nem igen kerültek veszélybe. A 9. percben a ki­ugró Babók­sai elől szögletre ment Ba­logh II.­­ A 10. percben Szű­­cs dancsolja Babóksait, a szabadrúgás után Bozsik gyenge lövését fogja Károlyi. Egy perc múlva Gyulai jól ugrik ki, elfut Laborc mellett és a kifutó Károlyi haca alatt az oldalhálóba lő. A 15. percb­en ,Szusza labdájával Fejes a középen ug­rik ki, nagyszerűen játszik s szabadon hagyott Várnai elé, a szélső lövése alig kerüli el a kapu bal felső sarkát. (Óriási iramú, élvezetes a küzdelem. Percenként változik a játék képe.)­­ A 18. percben Szusza Patyi mögül in­­t dul el, elhagyja a védőt, hatalmas gól­­f­helyzetbe kerül, amikor a játékvezető­­ Szuszát lesállás miatt lefütyüli. Nagy­­ játékvezetői tévedés! 2 A 21. percben formás újpesti támadás 5 végén a Szusza szorongatott helyzetből­­ gyengén lő kapura, s Rúzsa megkapa­­s­zintja a labdát. Kispesti percek követ­­­­keznek, de lövés nem megy a kapura. A­­ 28. percben Egresi beadását Hortváth­­ messze a kapu mellé lövi. A 32. percben­­ Nagymarosi könnyelműsködése miatt­­ szabadrúgáshoz jut a Kispest, ezt Pua­­j­kás 15 méterről laposan mellélövi.­­ Feltűnő, hogy milyen sok a rossz­­ labodal­adás. A 36. percben Bozsik távoli­­ csavart szabadrúgását szépen húzza le­­ Károlyi, majd Babolcsai jó beadásáról­­ sorra is maradnak a belsők. A 30. perc­ i­ken egy baloldalról átvágott labdát­­ Horváth egyből sarkalva portsltett a kapu felé. Az újpesti védők leállnak, tétováznak, Károlyi kiindul a kapujá­­ból a szemfüles Tüskés Pizics és Labor© között kiugrik, elcsípi a labdát Károlyi elől és mintegy négy méter­ről jobblábbal a kapu közepébe gurítja. 1:0-ra vezet a Kispest.­­Nagymarosi hibása volt a gól. Feles­­­­legesen cselezett, a labdát elvették­­ tőle, s így tudott támadásba lendülni­e a­ Kispest. Puskást az dicsérte, hogy egy pillanat alatt felismerte a helyze­tet és a tétovázó újpesti védelem hibá­jából gólt tudott szerezni.) A 4­0. percben Puskás lövését csak­­ ne­­hez­en kaparintja meg Károlyi. A Kis-­­­pest rovat sokkal veszélyesebb. A 43. percben Szusza a balszélen fut el, de beadás helyett lő, s ezt Rúzsa könnyen védi. Még egy nagy helyzetet ügyetlen­kedik el Szusza és ezzel vége is a sér­­­ülőnek SZÜNETBEN , a kispestieknél nyugodtan viselkednek­­ a játékosok. Puskás edző arra kéri a­­ csatárokat, hogy többet lőj­enek ka- s­pára. Az Újpest bezárkózik, Idegen item ! mehet be az öltözőbe. A II. FÉLIDŐ is 0­eves kispesti támadásokkal indul a­­ játék. Az 1. percben három szögletet ér­i­­nek el a piros-feketék, a harmadik után­­ végül Nagymarosi felszabadít. Ezután a­z újpestiek mennek át támadásba. A 4.­­ percben Szusza lövését mentik szögletre 1s Perceken át a kispesti térfélen pattog a­­ labda, de komoly helyzet nem alakul ki ! A 9. percben Puskás közeli lövését szé­­­­pen üti szögletre Károlyi, Várnai és­­ Horváth helyet cserél. A 11. percben­­ Várnai nagy bombája suhan el a léc ? mellett. A 14. percben Puskás 25 méteres ? lövés© megy mellé. A­z Újpestben most­­ Várnai a KözépCsatár és Szusza a Jobb- t összekötő. Feljön a Kispest, az Újpest­­ lendületű alábbhagyott. A 29. percben (szép Nagymarosi—Fejes-Szusza támadás­­ végén Szusza bombáját vetődve védi­­ Rúzsa. I (Sokkal többet támad a Kispest és­­ ezt elsősorban kitűnő fedezeteinek 7cé*­t szönheti. Bányai és Bozsik szinte­­ nyomja a csatárokat előre. Az újpesti­­ támad­ósor erőtlen és szinte képtelen , komoly támadást vezetni a kispesti 3 kapura.) | A 21. percben egy hátulról előreívelt 5 labdát az újpesti védelem hosszú ideig­­ nem tud visszaküldeni, végül­­ Puskáshoz kerül a labda, ő kicselezi­­ Szűcsöt és Baloghot, s a kissé későn­­ vetődő Károlyi mellett 13 méterről is falalagosan a balsarokba lő. 2:0­(Ismét nem volt nagy az újpesti­­ védelem.)­­ A 25. percben fergetegvs újpesti tá­­­madás végén Egresi átadását Szusza a 11-es pontról, a kapunak háttal állva, hanyatve­­tőöve a jobb felső sarokba bombázza 2:1. Szép támadás, gyönyörű befeje­zés. Most óriási an .­­­iram, Várnai fe­jese, majd Babol­csai lövése suhan el a kapu mellett A 34. percben Pus­kás óriási helyze­tet dolgoz ki Gyu­lai számára, pj Összekötő azonban, érthetetlenül, této­­­ vázik, valósággal megvárja, amíg Ká­­­­rolyi leszedi lábáról a labdát. Most na­gyon akar az Újpest. A 37. percben Gyulai 16 méteres lövését Balogh II mellel védi a kapus által elhagyott kapu gólvonalán. Az Újpestben most Fejes a bal szélső, Horváth a balössze­­kötő. Ruzila kétezer egymásután nehe­zen ment Szusza elől. A Kispest telje­sen védelembe vonul, még Puskás is hátul marad. Az utolsó veszélyes táma­dást mégis a­ piros-feketék vezetik, a 43. percben Városi bombáját Károlyi szögletre védi. Szögletarány: 12:1 (2:0) a Kispest javára. Nyilatkozatok: Puskás Ferenc (Kis­pest): Szép, izgalmas és — ami igen fontos — durvaságmentes mérkőzés volt. Azt hiszem, megérdemelten győztünk. Balogh István (Újpest): A kispestieknek több szerencséjük volt, bár meg kell állapítanom, hogy­­ fedezeteik ragyogóan játszották a végeredményben ez döntött®­el a mérkőzést. BÍRÁLAT: Nagyszerű mérkőzés volt. Végig óriási iramban folyt a játék. Voltak a játék­­nak­ olyan szakaszai, amikor a labda­rúgás minden szépségében gyönyörköd­hetett a néző. A Kispest jobb volt és megérdemelte a győzelmet, sőt a gól­­arány még nagyobb lehetett volna a Kispest javára, ha Puskáson kívül ma van még góllövőjük. Minden részében jobb volt a kispesti csapat. Technikailag és taktikailag is felülmúlta ellenfelét. Erőnlét dolgában erősen alulmaradt az újpesti csapat. Az Újpest nem tud magára találni. Játékosai lassúak, erőt­lenek és nem küzdenek. Mint az utóbbi időben többször, most is az utolsó félórá­ban visszaesett a csapat. A védelem megtette a magáét, de a csatársor alja­ tudott komoly támadást összehozni. Rúzsa a gólt nem védhette. Kifutásai­­val, vakmerő vetődéseivel sikert aratott. Pompásan játszott a hátvédhá­rmas. Rákóczi tökéletes helyezkedésével, pon­tos szereléseivel, gyorsaágával jeles­kedett. Patyi úr volt középen. Szusza alig tudott mozdulni mellette. Patyi nagyszerűen fejelt, felszabadító rúgásai nagy hasznára voltak csapatának. Tatü állandóan fejlődik. Gyors, ragad a szél. Bőréhez. Jobbal, ballal pontosan rúg. Bányai kitűnő formában játszott. Lelki­­ismeretesen fogta összekötőjét és hasz­nálható labdákkal látta el csatárait. Bozsik játéka színesebb, csillogóbb volt, mint Bányaié, de Bozsik nem vigyáz eléggé az összekötőjére. Előreadott labd­­ái hasznosak voltak.. Horváth valami­­vel gyengébben játszott, mint legutóbb, nagy technikája sok nehéz helyzetben segítette ki. Gyulai kitűnően épített, de a kapu előtt még mindig nem tud veszélyes lenni. Városi,nagyon igyekezett, de nehéz dolga volt Szűccsel szemben. Szűcs minden labdát elfejelt előle. Puskás sokat és jól harcolt a mezőny­ben, a kapu előtti, veszélyesség© pedig páratlan. Babolcsai is kielégített. Sok­szor becsapta Balogh­ II.-t, beadásai is rendre sikerültek. Károlyi messze van igazi formájától, labdafogása bizonytalan, Balogh II most jobban vigyázott szélsőjére, bár Babolcsay kemény és veszélyes ellett fél volt. Szűcs lassú, rossz az erőnléte, csak a levegőben emlékeztet a régi Szűcsre. Laborc szürkén mozgott. Hor­váth sokszor hozta zavarba. Fáblát csak a védelemben elégített ki. Fordul­­ás után erősen visszaesett. A támadóin­ban nem segédkezett. Nagymarosi ra­­­gyogó dolgokat mutatott, de könnyel­­műsködésével többször hozta veszélybe kapuját. Egresi nem igen boldogult Tóthtal szemben, pedig nagyon igyeke­zett. Horváthnak jóformán semmi sem sikerült, bárhol próbálkozott a játékkal. Szusza, az utolsó negyedórától eltekint­ve, nem harcolt. Nagy helyzetekben hi­bázott, messze van válogatott formájá­tól. Fejesnek minden mozdulatából ál­talában előre látható, hogy mire ké­­szül. A kapu előtt teljesen veszélytelen, Várnainál észrevehető volt az edzés­­hiány. Nem tartja a labdát, leadásai is pontatlanok voltak. A játékvezető gyengén működött. Lesítéleteinél többször tévedett, többször fordítva ítélkezett. A ,,rejtett‘‘ dancsok megítéléséhez nincs érzéke. A támadó játék sikere a Budapest—Moszkva sakkversenyen Ma a függő játszmákra kerül sor Vasárnap már útleveleikkel jelentkeznek a magyar sakkozók a BudauertusMo£zkva­­verseny hatodik fordulója előtt. Értesítés érkezett ugyani­s Moszkvából, hogy április 2-ára tervezik il. városközi mérkőzés má­sodik — egy heté­t befejező — részének a megkezdését, tehát itt az ideje fel­készülni a hosszú útr­a. Az előjelek szerint a bu­*­dapesti fordulóban a moszkvai csapat né­hány pontos vezetést szerez majd, így ma már meg lehet jósolni, ho­gy a papírforma be­vál­ik ezen a n­ggy viadalon is. Moszkva sakkozói a kitűnő magyarok ellen is megy Őrzik a bőségüket a világmagustán• — De kétségtelenül hatalmas küzdelem alakult ki már Budapestem is — mondja Rogozin nagymester, akit a szovjet sakko­zók ..közül a legjobb elméleti szakértőnek ismernek. — Érdekes, hogy Szabó nagy­mester milyen kiválóan a­lkalm­azt­a a tááá­madó játékot. Két győzelmét sötéttel érte el s bizonyára alaposan tanulmányoznunk kell, hogy megváltozott.© a védekező já­ték létjogosultsága. Szabó és F­enkő szombaton is megőrizi® veretlenségét­ Bankó a szovjet csapat 1©£­ fiatalabb tagjával korúit. ö'Sze és király­­indiai játékban a 20. lopás után döntet­lenben egyeztek meg. Ugyanezt a megnyi­tót választotta Barcza is, akinek Rag® s­zinnnal vívo­tt játszmája függőben maradt. Bronstein a ..félszláv" védelemben k©"me­ke­dett felül Sz­ily­vel szemben, aki feladta a mérkőzést. Szmiszlov Flóriánnal döntet­lenül játszott. Ge­reben. vcBÚPCSellel nyi­­tott, ezt Flohr elfog­adta- Döntetlenül vé­geztek. A Ko-+ov—TipárY * fStíhech­t^r_véd'ft. lem), a Lib­er­thal—Vfrida (nimzoindiai védőien'') és az Avsrbaan—Sszabó (spanyol megnyitási']) játszmárt • függőben marad­tak Szombaton tehát a mérkőzés állása 20:16 1ettc Moszkva mvóra Vasárnap — lapzárta után — fed­téik el a hatodik fordulót hétifőn pedig (bántám 4 emkor & függő UVrrtik befejezésére fordítják 4 játékidőt.