Népsport, 1949. április (5. évfolyam, 64-84. szám)

1949-04-19 / 77. szám

í Erős, edzett, boldog néppel az ötéves terv győzelméért! ] Kikapott a SzAC Debrecenben DSzM­E-SzAC 8:0 (1:0) A Szentlőrinci AC hétfőn délután a szakszervezeti­­sportnap keretében Deb­recenben vendégszerepelt. A mérkőzés előtt Vigh József budapesti kiküldött mondott beszédet, majd Villányi, a SzAC játékosa osztotta ki az MLSz ajándékát az alapfokú labdarúgó bajnokságban résztvevő debreceni csapatok részére. A Vasutas-pályán, 3000 néző előtt Sárosi játékvezetése mellett állt fel a két csa­pat. DSzMTE: Barta — Tömösvári, Sár­ik­adi — Beluch, Gere, Kálmán —­ Takács, Elek, Kiss, Stubinszky, Béres. SzAC: Palócz — Horváth, Kapcsos — Tagányi, Villányi, Kovács — Magyar, Bihari, Terbe, Szabó III, Streliczki (Hajek). A DSzMTE a 14. percben érte el vezető gólját Takács révén, 1:0. Ezután Takács kapufát lőtt, majd Stubinszky lövését halászta ki a hálóból Polócz, de a játék­vezető nem vette észre. Szünet után a 9. percben Takács keresztlabdáját Béres lőtte a hálóba, majd a 32. percben Tö­­mösvári 23 méteres szabadrúgása vágó-, dott a kapur­a, a SzAC sokkal jobban játszott, de csatárai tologattak s nem tudtak megbirkózni a debreceni véde­lemmel. Jó: Tömösvári, Gere, Kálmán, Takács és Stubinszky, 111. Kapcsos, Tar­ványi, Magyar és Bihari. Csütörtöki számunkban közöljük a Népsport Ingyen-sorsjátékénak eredményét A húsvéti sportesemények során Buda­pesten és vidéken újfajta röplapokat kapott kezébe a közönség. Mindegyiken szám van s a röplap egyben sorsjegy is. Ez a sorsjegy a Népsport ingyen sors­jegye, amellyel különböző nyereménye­ket lehet nyerni: pályabelépőjegyeket, futballabdát, röplabdahálót, asztalitenisz ütőt stb. A Népspo­rt sorsjegyeinek mindkét ünnepnapon igen nagy sikere volt a közönség körében. Természetesen min­denki, akinek a kezébe ilyen sorsjegy került, kíváncsian várja, hogy mi lesz a nyereménye. A Népsport ingyen sorsjátékénak eredményét a csütörtöki számunkban hirdetjük ki. Ez alkalommal megismételjük a már egyszer megtett figyelmeztetésünket a sorsjátékban résztvevő vidékiek felé. Ha a vidéki nyertesek a játékban nyert belépőjegyeket utazási akadályok, vagy egyéb ok miatt nem használhatják, akkor írjanak be a szerkesztőségnek, amely ebben az esetben a belépőjegye­ket egyéb jutalomra cseréli át. Veszedelmesen jó a szovjet sakkutánpótlás!­ ­­ Kiküldött munkatársunk távbeszélő jelentése­­ (Moszkva, április 18.) Vasárnap a­­ Julig­­in­- sakkozó gárda Moszkva külön­bözői egyesületeiben szimultánt játszott. Sakkozóink megtanulták, hogy a Szovjet­unióban nemcsak Botvinnik, Kotov, Bronstein, Szmazlov és a többi nagy­mester tud sakkozni, hanem az egész n­ép nagyon ért ehhez a szellemi torná­hoz. Ma­gasrangú katonatisztek, diákok, úttörők és munkások jól megtépázták a magyar sakkválogatott határait. • Szabó nagymester a CDKA-ban (Szov­jet Hadsereg Központi Háza) játszott szimultánt. Ellenfelei között volt Kru­­zsinszki tábornok is, aki a verseny előtt ünnepélyesen üdvözölte a magyarokat. Hegyi Gyula államtitkár válaszában azt hangoztatta, hogy milyen nagy kitün­tetés az a magyaroknak, hogy a ha­zánkat felszabadító hős Szovjet Had­sereg vendégei lehetünk. Az ünnepi kül­sőségek között megrendezett sakk beon ui­tatón Botvinnik sakk világbajnok is résztvett. A szovjet katonatisztek igen erős ellenfeleknek bizonyultak, mert Szabó csak 11 játszmát tudott meg­­nyerni, 12-t elveszített és 8 döntetlenül végződött. Barcza az MGST egyetemi klubházban játszott 25 ellenfél ellen. Ellene játszott Velikov professzor is. Barcza 8 győzel­met aratott, 7 játszmát elvesztett, 10 pedig döntetlenül végződött. Két lány is volt az ellenfelei között. Tipary a Spartakban­ játszott. Hét győzelme, nyolc veresége és tíz döntet­lenje volt. Tiparyt két lány is legyőzte. Bán az úttörő stadionban játszott. A kis pirosnyakkendős apróságok bizony nagyon megleckéztették a magyar válo­gatott sakkozót. Bán csak­­ játszmát tudott nyerni, 17-et elveszített és­­ dön­tetlenül végződött. Benkő sem szerepelt nagyobb sikerrel a Társadalomtudományi Akadémián, öt győzelme mellett tizennégy vereséget szenvedett és hat játszma döntetlenül végződött. Gereben éjfél utánig küzködött a Di­­mamó-stadionban az ifjúsági sakkozók ellen. Éjfélkor abbahagyták a szimul­tánt s akkor a következő volt az ered­mény: 3 győzelem, 15 vereség, 4 dön­tetlen. Most pihenünk néhány napig, várjuk el Budapest felé repülő gépet. . . Vető József A legjobb csehszlovák asztali­­teniszezők vendégszereplése a Szabad Nép székháza javára Pénteken Budapesten játszanak a je­lenleg Roms­án­iában versenyző csehszlo­vák asztaliteniszezők. Vana, Tumnov­­ezky, Sehneeberger, Furstova és Hrus­­kova még a román nemzetközi bajnok­ság során megígérték, hogy a Szabad Nép székháza javára bemutatót játsza­nak a magyar fővárosban. A csehszlová­kok ellenfelei Sidó, Soós, Várkonyi, Far­kas Gizi és Kárpáti lesznek. A bemu­tatóra pénteken este fél 7 órakor kerül sor a Sportcsarnokban. A csehszlovák versenyzők csütörtökön este érkeznek a magyar fővárosba. AUTÓ ÉS MOTOR Szegeden salakpálya versenyt rendeztek. Eredmények: négykörös döntőb­­*: 1. Katona,, 2. Bruckner. KihívóssCs: Ko­­vács, 2. Bruckner. Gyermekvers- 1T Papp, 2. Kasza A versenyzők mind a Sza­badságharcos Szövetség szegedi tagoz­atá­nak tagjai A versenyt 100-as motorokkal bonyolították le. A magára talált MTK ragyogó játékkal győzte le a Slaviát MTK—Slavia 7:0 (2:0) Üllői út, 22.000 néző. Vezette: Harangozó (Hajdú, Bajtár). Góllövő: Keszler, Hegedűs, Szilágyi 1, Szilágyi I, Szilágyi I, Szilágyi I, Kovács 1. A Húsvéti Torna hétfői műsora az MTK—Slavia­­mérkőzéssel kezdődött. Miközben a közönség gyülekezik a nézőtéren, a hangszórók csehszlovák indulók hangjait szórják a levegőbe. A díszpáholyban ott látjuk Marosán Györgyöt, az MDF főtitkárhelyettesét, Kies István­­t és Ortutay Gyula minisztereket. Az MTK öltözőjében valóságos kórházi hangulat van: Sándor — amint mondják — a Sportszanatóriumban fekszik térdsérülésével. Mészárost éppen most vizsgálta meg Seifhier dr: 38,5 fokos láza van a játékosnak s így szó sem lehet a játékáról. Börzsel sérült bordáit vizsgálja Kreisz dr. Hegedűs, valamint Gellér is panaszkodik. Így tehát alaposan fel­forgatott csapattal áll fel az MTK a Slavia ellen. A Slavia játékosai pontosan 3 órakor érkeznek ki a pályára. Azt mondják, hogy vasárnap túl korán jöttek ki s ez is egyik oka volt a súlyos vereségnek. A játékosok nagyon­­10 han­gulatban vannak. Reichert edző ezt mondja: „Feltétlenül javítani akarunk. Vasárnap sem voltunk öt góllal rosszabbak a Ferencvárosnál.“ Nejedly sérült, nem játszik. Kocourek lesz a jobbfedezet. Tovara szövetségi kapitány felhívja a játékosok figyelmét arra, hogy itt az utolsó alkalom a csorba kiköszörü­lésére. Slavia: Kabicsek — Jelinek,­­Stepan Ko­courek, Smejkal, Hanke — Hlavacsek, Ríger, Forest, Kopecky, Bradacs. MTK: Tóth — Kovács II, Bosánszky Kovács I, Börzsei, Palotás — Bodola, Hidegkúti, Szilágyi I, Keszler, Hegedűs. AZ I. FÉLIDŐ Két ügyes MTK-gól Harsány „Hajrá MTK“ buzdítással kezdődik a játék. A Slavia kezd nap­pal hatban. Már a 2. percben a közép­csatár helyére behúzódó Is­­ava­csek ponto­l­ásan ugrik ki, becsapja Börzselt s kapura húz. Tóth nagyszerű ütemben fut ki és a l1-es pontnál a lövésre készülő Hlavacsek lába elől vetődéssel szerzi meg a labdát. Aztán a másik oldalon folyik a támadás. A jobbszélre húzódó Palotás pompás beadása nyomán Bodola a kapu szájában a labda mellé rúg. Kirúgás után az 5. percben Bodola húz el a jobb­szélen és majdnem a szögletsaroktól pompásan íveli be a labdát, amelyre a kapu előtt Keszler és Szilágyi I is felmegy, de nem érik el, így az a teljesen fedezetlenül hagyott Hegedűs elé száll. A balszélső középre ível, most már Keszler nem hibáz és a kimozduló Kabicsek mellett mintegy három méterről nagy erővel a hálóba lő.­l­t-ra vezet az MTK. (Nagy védelmi hibából származott a gól, Stepan már akkor hibázott, ami­kor Bodolat nem zavarta meg a be­adásnál, Jelinek is teljesen fedezetle­nül hagyta Hegedűst. Ettől függetle­nül szép akcióból született meg a gól.) Kezdés után Szilágyi I érvénytelen gólt lő. Pompásan gördülnek a kék-fehér támadások. Hidegkúti előre vágott lab­dáját Szilágyi szerzi meg, a pattogó lab­dát először öklözi Kabicsek, majd Szilá­gyival harcol, hogy megszerezze azt, közben elhagyja kapuját, a labdát azon­ban Szilágyi az időközben befutó He­gedűs elé íveli a 10. percben. Hegedűs jó ütemben érkezik, s kö­zelről a meglepett és későn vissza­futó Kabiesek mellett a kapu köze­pén hálóba fejeli a labdát. 2:0. (Szilágyi dicsérhető a gólért, de di­cséretet érdemel Hegedűs is szemfüles­­sége miatt. Stepan újra elengedte szél­sőjét, de Kabiesek sem állt „a helyzet magaslatán".) A 15. percben nagy izgalmat okoz az újra középre futó Hlavacsek kiugrása. Hlavacsek ismét lakóimét hagyja­ a kék fehér védőket, Tóth kifut, de a csehszlo­vák jobb­szélső kicselezi a kapust, sokat pepecsel azonban és így a védők beérik. Tóth visszatér a kapujába és az izgal­masnak indult jelenetet Tóth üldözéssel, majd Palotás felszabadító rúgással tisz­tázza. A 22. percben Bradacs helyén Trubacs játszik a balszélen, óriási kedv­vel játszanak a kék-fehérek, a játék iz­galmas, az iram nagy. A 20. percben Keszler nagy helyzetet hagy ki, átját­szotta a védelmet, de tiszta helyzetben elhamarkodva lőtt, s Kabicsek mentett. (Fölényben játszik az MTK. A kék­­fehér csatárok óriási helyzeteket hagy­nak ki.) A 41. percben Rigert szabálytalanul szereli Palotás a 10-eson. Riger lapos szabadrúgását Tóth szépen védi. Az utolsó percekben lanyhul az iram, fel­szisszen a közönség az utolsó előtti perc­ben, amikor Szilágyi a kapu szájában hatalmas lyukat rúg. (Már több góllal vezethetnének a kék­fehérek, ha pontosabban és szerencsé­sebben lettek volna a csatáraik és fő­képpen, ha erélyesebben játszottak volna.) Szünetben az MTK öltözőjében viharos a hangulat. Bukovi arra kéri a játéko­sokat, hogy mindjárt az elején kapcsol­janak rá. A csehszlovákok öltözőjében Reichert edző taktikai­­utasításokat ad. Szilágyi a félvonalon veszi át a lab­dát, faképnél hagyja a középhátvé­det is és mintegy tíz méterről a léc alá vágja a labdát. 5:0.­­Szilágyi ellenállhatatlanul tört ka­pura. A közönség azonban sportsze-r,......................................................................... Keszler jól illeszkedett bele az ötös-­­ fogatba, jól passzolt, de kissé több­ erélyre volna szüksége. Hegedűs nem volt teljesen rendben, de ezt alig lehe­tett észrevenni a játékán. Jól húzott kapura, ,veszélyesek voltak a beadásai, s a kapu­s előtt is feltalálta magát. Kabicseket alaposan munkába vették az MTK-csatárok. Labdarogása nem volt biztos, a magas labdák nem ízlettek neki. A hátvédhárm­as egyik tagja sem mutatott elfogadhatót. Jelinek állt még legjobban a lábán. Smejkál számára Szilágyi­­ túl nehéz feladatnak bizo­nyult, Stepan helyezkedése kezdetleges. Kocourek nehezen találta fel magát szerepkörében. Beadásai nem mindig sikerültek, Hanke is elmaradt előző napi játékától. Sok pontatlan labda­­leadása volt. A csatársor mozgatóereje ezúttal is H­lova­csek volt, bár közel sem játszott ,,prágai“ formában. "Szemfüles­­sége, gyorsasága sokszor veszélyes hely­zeteket teremtett, társai teljesítménye azonban messze elmaradt az övétől, Ingernek volt egy-két jó megmozdít­­ása. Fore­ttot ritkán lehetett észre­venni. Kapetzky ■ eb eltünedezett. Bra­­ddcsnak, majd a helyére beálló Tal­­bacsnak alig volt jó mozzanata. Harangozó játék­vezető nagy általános­ságban jól vezette a mérkőzést, egy-két les­ ítéletével azonban nem­­értettünk egyet. A II. FÉLIDŐ Szilágyi : kétszer kitör­t két gól! Nagy iramban indul a második félidő. Rögtön az MTK rohamoz és a 2. percben már gólt ér el. Hidegkúti labdájával Szilágyi kiugrik, Smejkal követi,­­de a középhátvéd nem tudja elvenni tőle a labdát. Szilágyi lövőhelyzetbe kerül és mint­egy 10 méterről a kifutó kapus mel­lett a hálóba lő. 3:0. A Slavia egészen gyengén játszik most, az MTK fölénye rövidesen újabb gólt eredményez. Keszler átadásával a gyors Szilágyi kitör a védők között és a megdermedt Kabicsek mellett közel­ről a hálóba vágja a labdát. 4:0. (Szilágyi a ragyogó egyéni teljesít­ményét dicséri a két gól. A közép­­csatár gyorsasága és határozottsága ellen nem volt ellenszere a Slavia­­i­édőknek.­ Élénk az iram, de a lelátókon is nagy az izgalom. A nézők azt számolgatják, hogy várjon a Fradinak hány gólt kell lőnie ahhoz, hogy megnyerje a kupát. A 15. percben Keszler és Stepan össze­csap, Keszlert kiviszik, a pálya szélén ápolják. Két perc múlva Keszler vissza­tér, de erősen sántikál. Majd Kocourek sántikál ki. Ő három perc múlva tér vissza. A 25. percben Szilágyi I hatalmas lö­vése pattan vissza a kapufáról, a lab­dát Keszler csak mellé tudja lőni. Nem tudja elrontani a Slavia az MTK gólarányát, sőt••• Két percen át a Slavia szorongat. Utána Kovács I ragyogóan teszi ki Szi­lágyit, de a középcsatár lövése most is a kapufáról pattan vissza. A 30. percben a Slavia balszárnya ve­zet támadást, Kopeczky összecsap Ko­vács II-vel, megsérül s a földön fekve marad. Palotáshoz kerül a labda, a fe­dezet Szilágyihoz ad. i Stadion, fedett uszoda, műjég-­­ pálya épül Szegeden az ötéves terv keretében­­ •­­­ ­ A Szegeden megtartott sportkon- i­­­gresszuson Varga Pál, az OSH kép- ,­­ viselője beszámolt a hároméves terv­e­­ során Szegeden elvégzett újjáépítés-­­ í ről. Bejelentette, hogy a rókusi tér- d­í­nacsarnok újjáépítésére 50.000. fo­­j­o­rint áll rendelkezésre és ezt a bern­­i í házast további munkálatok követik.­­ í Eddig 7 sportpályát hoztak rendbe, j | Lelkes tapssal fogadták közlését, • í hogy az ötéves terv során Szegeden 1 f stadiont, fedett uszodát és műjég-­­ ► pályát építenek. Befejezésül az elő- é ► adó a sportolók figyelmét felhívta az i­­ ócskavasgyűjtés fontosságára. j rűen kifogásolta, hogy a játékvezető nem állította meg a játékot akkor, amikor Kopecky a­ földön feküdt.) Kopecky elhagyja a pályát s az öltö­zőbe vonul. A 36. percben Hidegkúti a félpályá­ról szökteti Szilágyit, a középcsatár­a bevált, recept szerint, ugrik ki, be­csapja Smcskalt és mintegy 12 mé­terről a léc alá vágja a labdát. 6:0. (A kék fehérek rájöttek arra, hogy a nagyszerű formában lévő Szilágyira kell játszaniok. A gólok nagyrészt annak köszönhetők, hogy Szilágyi­­ társai erre a taktikára állították be magukat.l ,T letet rúg az MTK. §§r a. f A beívelt labdát A* ® y $^ I Kovára I fejeli a ^ ^ lg SS ... f háló jobb oldalába. ^ ^ I a csehszlovákok jC^* | azért nem adják fel azonban könnyedén -a hárítják az MTK­. vailök. Mezőny­játék­kal ér véget a mérkőzés. Szögletarány: 5:5 (2:2). Nyilatkozatok: Bukovi Márton MTK: Tartalékos csapatunk hétfőre erősen fel­javult és sokkal jobban játszott, mint vasárnap. M­ind­en neve író Szilágyi I sokat jelentett... Mandik Béla MTK: Ez a mérkőzés többek között azt is bebizonyí­totta, hogy egy „valódi** középcsatárral az MTK a bajnokságban is komolyabb szerepet játszana. Jan Stelb­ert, a Slavia edzője: Nehéz magyarázatot találnunk a csapat gyenge szereplésére... Skvaril, a Slavia szakosztály vezetője: A vasárnap és hétfőn szerzett tapasztalatokat oda­haza már a közeljövőben hasznosítani fogjuk. Marsehall László, az MLSz al­­elnöke: Az MTK az első félidőben a gyors vezetés után nem játszott teljes erőbedobással. A második félidőben a nagy játékkultúrájuk mellett a­­z ív­ük is a helyen volt. R 1 Mintha kicserélték volna az MTK-t szünet után BIKÁDAT: tompás mérkőzést láttunk. Az MTK-t mintha kb­ .■•.■őrölték vol­na. Első félidei­­ gyengébb játéka után feltámadt a kék­­feh­ér csapat, s ragyogó játékkal gyűrte maga alá ellenfelét. Gyorsan kétgólos vezetést szereztek a kék-fehérek s a Slavia hiába erőlködött, nem tudott méltó ellenfélnek bizonyulni. Az MTK ekkor még­ további gólokat is rúghatott volna, ha tartja kezdeti lendületét. A három­ hát­védes rendszer még nem ment át a Slavia vérébe. Kezdet­leges a hátvédek helyezkedése, s a jobb­fedezet Kocourek sem tudta, hogy volta­képpen kire álljon­ ötletességet, pontos passzok­at csak a kék-fehér csapattól lehe­tett látni. Technikája és felkészültsége is sokkal nagyobb, volt az MTK-nak, fej­­játékban, gyorsaságban is magasan felül­múlták a kék-fehérek a Slaviát. Voltak a mérkőzésnek időszakai, amikor a Sla­via teljesen alárendelt szerepet játszott. A két mérkőzéssel járó fáradalmakat az MTK jobban bírta. Ez bebizonyosodott az utolsó 20 percben, amikor az MTK mindent elsöprő lendülettel rohamozott. Tóthnak a kapuban alig akadt komoly védenivalója, egy-két alkalommal azon­ban bebizonyította, hogy a pihenő nem ártott meg neki. Kovács iI jól helyez­kedett, nem volt nehéz dolga, mert­­ a teljesen veszélytelen Slavia-baloldal ju­tott neki. Börzsei biztosan tartotta Fo­­restet, fejj­á­téka magasan kiemelkedett a mezőnyből, néha azonban látni lehe­tett rajta, hogy nincs egészen rendben. Bosánszkynak jutott a legveszélyesebb Slavia-csatár, Hlavacsek. Érthető, hogy feladatát nem tudta 100 százalékosan megoldani. Kopács­i ragyogó teljesít­ményt nyújtott­, szinte tömte labdákkal a csatárokat. Palotás is meglepően jól játszott. Erélyes­ volt és használható lab­dákat adott. Bodolá­nak szokatlan volt a jobbszélső helye, igyekezett is gyorsan megszabadulni a labdától. Néhány jó támadás azért tőle is elindult. Hideg­kúti rengeteget dolgozott, Szilágyi T-el, Szilágyi 7-et nemcsak négy gól­jáért kell elsősorban dicsérni, hanem, mert gyorsaságával, mozgékonyságával könnyen le tudta rázni magáról ellen­felét. Káprázatosan gazdag sportműsora volt az idén a húsvéti két ünnepnapnak. Olyan gazdag, olyan változatos, olyan széleskörű, amilyenre a magyar sportban még nem volt példa. A legfontosabb jel­legzetessége az idei húsvéti sport­­műsornak az volt, hogy nem szorít­­kozott a fővárosra, hanem országos volt a szó teljes értelmében. Az a több, mint 200 fővárosi és több, mint félszáz vidéki városi labdarúgócsa­pat kirándulása kis falvakba­n (* városok és falvak sportbarátkozásá­­nak kiemelkedő állomása! A városi labdarúgók feláldozva húsvéti pihe­nőjüket, elmentek a magyar vidék­­nek a múltban nem sok figyelemre méltatott kis­ helységeibe, hogy ott játékukkal és ajándékaikkal pecsé­teljék meg a város és falu sport­­barátságát és támogassák mindenütt a helyi sport ügyét. A fővárosban és Tatabányán csehszlovák vendégcsa­patokat fogadtunk. Amikor a két or­­­szág vezetői megkötötték a barát­sági és kölcsönös segélynyújtási egyezményt, a sportpályák hatalmas közönsége szeretettel fogadta a cseh és szlovák sportolókat, éreztetve, hogy a felszabadult és felvilágosodott né­pek nem lesznek többé gonosz uszí­tó­k játékszerei. A labdarúgás ese­ményein kívül csaknem minden sportágban rendeztek érdekes esem­é­­ményeket. Pompás versenyeket ren­deztek a motorosok, a kerékpárosok, a kosárlabdázók, a kézilabdázók, az atléták, vívók... Hétfőn a Magyar Ifjúság Nemzeti Szövetsége nagy­szabású táborozást rendezett a Csille­bércen a fiatalok tízezreinek részvé­telével. Az időjárás is kedvezett a nagyszerű húsvéti sportműsornak s a verőfényes két napon öröm, bol­­dogság, szórakozás jellemezte a spor­­­tolók és sportkedvelők nagy táborát. A nép örült, a nép szórakozott, fel­szabadultan, boldogan. Megkezdődött a szovjet labdarúgó bajnokság — Kiküldött munkatársunk távbeszélő­­jelentése. — (Moszkva, április 17.) Vasárnap meg­kezdődött a­­ Szovjetunióban is a várva­­várt labdarúgó bajnokság. Ebben az évben felemelték az I. osz­tály létszámát. A tavalyi 14-es me­zőny helyett az idén 18 csapat ját­szik az L osztályú bajnokságban. Általános meglepetést keltett, hogy az újoncok milyen nagyszerűen megállták a helyüket az első fordulóban. Eredmé­­­nyek:­ Dinamó (Tbiliszi)—Torpedó (Moszkva 2:2 (1:1), Dinamó (Kiev)—Dinamó (Lenin­­grád) 2:1 (1:6), Torpedó (Sztálingrád)— Dinamo (Minszk) 1:0 (1:0), Nyeftyanyit (Baku)—MVSz (Moszkva) 1:0 (0:0), Loko­motív (Moszkva) — Sah­tyor (Sztálino) 2:0 (1:0), Lokomotív (Harkov)—Spartak (Moszkva) 0:0, Zenith (Leningrád)—Dina­mo (Eriván) 1:0 (0:0). A Krilja Szovjetov (Kujbisev)—Dinamo (Moszkva) és a Dau­­gava (Riga)—CDKA mérkőzést a hét vé­gén játsszák le Tbilisziben. Vető József Hatalmas küzdelemben győzött az Újpest Kassán Úlpest-Dinamo Kosice 1:0 (1:0) Kassa. Vasárnap, 10.030 néző. V: Bar- Iecsko. Újpest: Károlyi — Balogh II, Laborez — Horváth, Fábián, Királi — Subai, Szusza, Halasi, Fejes, Krasznai. Dinamó: Matys — Zibrinyi, Ta­tár — Ilucska, Steiner, Gasparik — Dobay, Kertész, Polgár, Csiták 1, Csiták II. Az Újpest rögtön támadásba lendült, egymásután vezette jól felépített táma­dásait, eredményt azonban csak a 18. percben ért el. Tcsár felszabadító rú­gása Fejeshez került, aki Szuszához továbbította a labdát, s a jobbö­sszekötő 1t méterről laposan a hálóba bombázott. 1:0. A félidő második felében a kas­saiak feljöttek, de az Újpest védelme könnyen elhárította a veszélytelen tá­­­adásokat. Fordulás után mindkét c­sa­pat változtatott összeállításán. Az Új­pestben Suhai helyére Halasi került, a középcsatár pedig Várnai lett. A kas­saiaknál Polgár helyett Iván játszott. Ebben a játékrészben a kassai csapat már egyenrangú ellenfél volt, hol az egyik térfélen, hol a másikon folyt a játék, de míg a vendégek lövéseit a nagyszerűen védő Matys hárította el, a hazai csatárok erőtlen támadásai már az újpesti hátvédhármason megtörtek. A 11. percben Halasi bombáját, a 16. percben Szuszáét, a 24. percben ismét az újpesti jobbösszekötő óriási lövését védte a nagy formában lévő kassai ka­pus. A 25. percben Csiták­i 20 méteres éles szabadrúgását Károlyi fogta nagy­szerű érzékkel. Az utolsó 15. percben sem csökkent a játék irama, az ered­mény azonban már nem változott. Hatalmas küzdelem volt, amelyből az Újpest­ teljesen megérdemelten került ki győztesen. A tárgyilagos közönség sokszor megtapsolta az újpestiek szép összjátékát. Egyénileg az Újpestben a hátsó csapa­trészekből Balogh Ts, Hor­váth és Fábián, a csatársorból Szusza (aki csapatának legjobb embere volt) és Tejes tűnt ki. A kassai csapat és egy­ben a mezőny legjobb embere Matys, aki a legnehezebb labdákat is védte. A­ kassai csapatot ő mentette meg a súlyosabb vereségtől. Rajta kívül Zibri­­nyi, Vucska és Steiner játéka tetszett. Szeged-OMTK 3:2 (1:1) Orosháza, 1500 néző. V: Hőgye di. Szeged: Weszelo­vszky — Kovács, Benák — Laci, Kakusz­, Szőcs — Gyür­k, Ladányi, Törköly, Szokoli, Lágy. OMTK: Baranyi — Prez­neczki, Csonka — Kovács, Gulyás, Szimonidesz — Rosta, Szabó, Instito­­ris, Gojdár, Dániel. A mérkőzés első félidejében az OMTK csapatában a balösszekötő helyén a 66 éves Schlosser Imre, az OMTK jelenlegi edzője játszott egy negyedórát. Fontos labdaleadásával példát mutatott a fiata­loknak. A mérkőzésen változatos me­zőnyjáték után óriási lesből Dániel éri el az első gólt. 0:1. A Szeged erős ellen­­támadása során Gyurik beadását Szokoli beemeli. 1:1. A II. félidőben az OMTK csapatában Kovács helyen Balázs, Institóris helyén pedig Madarász játszik. A balszélen futó támadás után Dániel a kapu jobb sarkába lő. 1:2. Ezután feljön a Szeged Szokoli Nagynak ad s a szélső fejeséből Ladá­nyi a labdát a hálóba helyezi. 2:2. Erős küzdelem indul meg a győztes gólért, amelyet a mérkőzés vége felé a Szeged szerez meg. Gyurik—Ladányi támadás után Nagy eredményes. 3:2. A mérkő­zést a nagyobb technikával rendelkező és ötletesebben játszó Szeged megérde­melten nyerte meg a tartalékokkal ki­álló orosháziak ellen. Jó: Weszelovszky, Bénák, Szőcs, Gyurik és Szokoli, illet­ve­ Prezneczki, Szimonidesz, Szabó és Ma­­darász. Kispesti torna a Szabad Nép otthona javára A Kistext-pályán hétfőn folytatódtak a Szabad Nép otthona javára tartott mérkőzésk döntő küzdelmei. A)—B) csoport 3. helyéért: Ruházati SC—Molnár cipőüzem 5:2 (3:1). G: Lukács (2), Festi (2) és Brenner, illetve Fekete (2). A) csoport 3. helyéért: V­ekerletelepi SC— Villanytelep 2:1 (1:0). G: Balogh és Kele­men, illetve Magyar. D) csoport 1. helyéért: Schill—Kispesti Rendőr SC 1:0 (1:0). 300 néző. V: Páldi A Rendőrök sokkal többet támadtak, nem érdemelték meg a vereséget. A Schill szerencsés góllal győzött. G: Bem­. Jó: Mészáros, V­íg és Noszek, illetve Bozóki, Érezh­egyi és Bosnyák. A B­ csoport végeredménye: 1. Schill 4 p, 2. K. Rendőr 2 p, 3. Ruha­zati 2 p, 4. Molnár cipőgyár pont nélkül. Nagytétény—M. Acél 2:2 (2:0). Nagytét­­ény, 500 néző. V: Hajdúk, Jóimmá, vál­tozatos mérkőzés. A labdarúgás kitűnő hírverése. G: Ilamád (2), ill. Hala (2). A Szabad Nép otthonáért— Óbudán III. ker. TVE—III. ker. Textil vál. 2:2 (1:1). Hévizi­ út, 300 néző. V: Berkecz. III. ker.: Rinhoffer — Zátonyi, Stettner — Straub, Ősi, Szász .— Salamon, Mis­­kolczi, Fapp, Bíró, Zlonszky. Textil vál.: Mózer — Juhász, Sam­us — Nagyvári, Gyarmati, Sárdi — Kovács, Budai, Sági, Mayer, Faludi. G: Miskolczi (2), ill. Sági (2). Jó: Zátonyi, S­töttner, Straub és Miskolczi, ill. Mózer, Juhász, Budai és Sági. Hírverő mérkőzések Mátészalka—Nyírmada 3:2 (2:1). Nyír­mada. V: Tamás, v: B­ocsis, Becsei­­é, Varga, illetve Tóth I (2). Jó: Németh, Tölgyesi, Varga és Ludvig, illetve Bod­nár, Durfos és Tóth II. Hajdúnánás: HOTE—Debreceni Előre 3:0 (1:0) Balatonkenese: Balatonkenese—UFC 2:2.