Népsport, 1949. július (5. évfolyam, 126-147. szám)

1949-07-01 / 126. szám

Csődöt mondtak az újoncok !aragában Prága-Budapest 4:0 (4:0) Ez nem volt Budapest válogatottja — A prágaiak felkészültek a mérkőzésre, keményen és jól játszottak — Megint kiütközött csatáraink gólképtelensége Prága, Sparta pálya, 25.000 néző. Vezette: Vlcsek (pl. Polák­­s Stehlik). Góllövő: Pesek, Müller (11-esből)­ Müller, Pesek Prága, június 00. Budapest válogatottja szerdán Iiite Smetana­­,Két özvegy* című operáját nézte meg, majd vacsora után pihenőre tért. Ma előre ébredtünk , a játékosok előszedték a cipői­ket, hogy magas bőr szeget erősítsenek fel rájuk. Később azonban mégis maradt minden a régi­ben, mert kiderült az idő és délben már napsütéses, egy kissé szélen volt az idő­járás. Elővettük a reggeli lapokat. Bár a prágai lapok sportrovatait elsősorban Drobny­a hatalmas wimbledoni sikere és a csehszlovák úszók moszkvai látogatása foglalkoztatja, bőven írtak a Prága—Budapest mérkőzésről. A „Rud­? Pravo“ egy kis túlzással azt írja, hogy ez visszavágó akar lenni az 5. kört, majd így folytatja. ..Azon leszünk, hogy ezen a mérkőzé­­­sen is bebizonyítsuk: nem áll alacsony fokon a csehszlovák labdarúgás.“ Csütörtökön délelőtt Bolgár Elek magyar követnél tett látogatást a ma­gyar csapat. A követ igen szívélyesen fogadta a magyar csapatot­ és ebédre is meghívta a játékosokat. A délelőtt fo­lyamán tisztelgő látogatást tettünk a csehszlovák nevelésügyi miniszter ho­­ly fittesénél, Vladimír Pokornynál. „Vitázni Hlavacsekre!“ A követség­ ebéd után sétát tett a csapat A mérkőzésről alig esett szó a nap folyamán, de fél 5 órakor Dadas Miklós edző taktikai megbeszélésre gyű­l lőtte­ össze a játékosokat a szálló egyik szobájában. Főleg Hlavacsekre, a prá­gaiak jobbszélsőjére hívta fel a figyel­met. ,,Gyors, jól Uj.“ Horváthnak figyel­mébe ajánlotta a prágai balösszekötőt is, aki félelmetes ballábas lövő. Mezbe öltöző úton érkezik ki a magyar csapat a Sparta-pályára, délután 0 órakor. A nézőtéren már most vannak vagy húszezren. A díszpáholyban foglal helyet Nosek belügyminiszter és Kopecky tájé­­koztatásügyi miniszter. A kérdésig katonazenekar szórakoztatja a nézőket. Megváltozott a prágai csapat Nyugodtan készülődnek a magyarok. Vadas edző az öltözőben mégegyszer fi­gyelmezteti N­agymarosit, hogy ne könnnyelmüsköd­jék és ne tartsa magá­nál sokáig a labdát. Szelepcsényi Imre a sportszerű viselkedés fontosságát hangsúlyozza. A csehszlovák öltözőben megtudjuk, hogy megváltozott a prágai csapat tervezett összeállítása. Kraszno­­horszky beteg, nem vállalja a játékot. Helyére Vedről kerül. Prága: dónak — Senecky, Vadról — Koube­k, Trnka, Ipsei* — Hlavacsek, Kernele, Ah­iller, Srseny, Pesek. Budapest: Grosits — Kiss II, Bagoly — Horváth, Szabó II, Nagymarosi — Tóth, Keszthelyi II, Mészáros, Zsolnai, Bártfai. Borús, enyhén szeles időben a Szokó­ diszegyenru­hás harsonásainak a felére fut ki a két csapat. Nagy taps köszönti a játékosokat. A katonazenekar el­játssza a magyar, majd a csehszlovák himnuszt. Horváth és Hemele, a két csapatkapitány virágcsokrot cserél s tíz perccel 7 óra előtt kezd a magyar csapat széllel szemben. A gól után Budapest támad. Mészáros lövését védi Jonák, majd Keszthelyi 11. lövése ad munkát a prágai kapusnak. Mezőnyjátékkal ér végett a félidő. SZÜNETBEN igen lehangolt a magyar csapat. Nem is csoda . . . Változtatást határoznak el: Bagoly lesz a jobbhátvéd, Tamás pedig a balhátvéd. A prágaiak is változtat­nak Trnka megsérült a könyökén, nem játszhat tovább. Spser lesz a középhát­véd, Hanke pedig balfedezet. A prágai közönségnek sem tetszik a budapestiek gólképtel­en­sége A II. FÉLIDŐ Bártfai mellélövésével kezdődik a második félidő. Támadgat a budapesti csapat, de nagyon erélytelenek a csatá­rok a kapu előtt. Az 5. percben Bártfai lő újra, szögletre mentenek. Csak a tizenhatosig adogatnak szénen a magya­rok, ott mindig idejében közbelépnek a prágai védők. A 16. percben Pesek elől Grosits jól kaparintja meg a labdát, fokozatosan ismét feljön a prágai csa­pat, és átveszi a játék irányítást s a 26. percig fölényben is marad. Ekkor Bárt­fai vezet támadást, de jó helyzetben mell elő. A 30. percben Mészáros lövi öt méterrel a kapu fölé a labdát, ráér.1 1 ? gólképtelenségen már a prágai közönség is bosszankodik és hangosan j­e­l­zi i­s el­éged­e­tl­en jégát. A 35. percben Kernelét gánccsal akasztják, a szabadrúgást Koubek mellé­ lövi. Lanyhul az iram, a fáradtság jelei mutatkoznak mindkét csapaton. A mieink küzdenek, szeretnének gólt lőni, de a csehszlovák védelem­­ biztosan áll a lá­bán. " A 40. percben Horváth lő mintegy 25 méterről kapura, de a lövést a kapus bi­ztosan fogja. Igen érdekes a játék. A közönség még mindig teljes számban a helyén marad. Az utolsó percekben mi rohamozunk. Tóth lő mellé. Középen ér véget a já­ték. Szögletarány: 4:3 (2:1) Budapest javára. Joggal kifogásolták a csehszlovákok, hogy gyenge ellenfelet kaptak BÍRÁLAT Túlságosan sokan mondtak csődöt ahhoz, hogy tiszteséges eredményt érhe­tett volna ez a ..Budapestének kineve­zett alkalmi vegyescsapat. Sok olyan ■íátekofi játszott, akinek nincs nemzet­közi gyakrlatu­, mások pedig tartalékok a saját csapatukban. Felmerül a kér­­­dés, hogy mi szükség van olyan mér­­kőzésre, amelyre, nem készülnek fel, nem riatanak ki megfelelő csapatot rövi­den, nem veszik komolyan. A csehszlovákok komolyan vették a mérkőzést és az csapatuk válogatott­­együtteshez méltó játékkal győzött.­A csehszlovákok joggal kifogásolták, hogy ilyen gyenge csapatot kaptak erre az általuk igen komolyan vett és komolyan meghirdetett válogatott mérkőzésre.­­ álljak be, teljesen igazuk iti volt.) Maga­ a játék különben egy cseppet sem volt egyoldalú, sőt talán a magyar csapat egy árnyalattal többet támadott, a kapu előtt azonban teljesen veszély­telenek voltak a magyar csatárok. A 1­6-osig még időnként szépen fel­vitték a labdát, de lövésre sem tudásuk, sem erejük nem volt. Könnyűsúlyú csatá­raink az üte­­ lepattantak a kemény, jó telepí­tő sír prágai védőkről. Két fedezetünk nem vigyázott az ellen­fél összekötőire, ezzel szemben a cseh­szlovákok já­téka a rendszer szempont­já­ból is pontos és lelkiismeretes volt. Vé­,­del­münkben különösen Kiss elfogódott­sága és alacsony termete volt nagy hát­rány. A prágaiak jól, keményen és okosan játszottak.­­A győzelmet ebben az arány­ban is megérdemelték. Ezt a súlyos vereséget el lehetett volna kerülni akkor, ha olyan csapattal áll­tunk volna ki, amely csak valamennyire is megközelítette volna a „Budapest”­­válogatott fogalmát. Grosits sok nehéz labdát védett, a harmad­­ik gólnál balszerencséje volt. Kiss II nagy lámpalázzal játszott, nem tudta fogni a gyors Pecseket. Bagoly igyekezett, elég jól fogta Hlavácseket. Az ő érdeme, hogy a gyors szélső nem volt olyan, veszélyes, mint áprilisban. Szabó i­s felvette a versenyt a magas labdáknál a csehszlovákokkal. Sokat rombolt, nagy munkát végzett, még segíteni is volt ereje. Horváthnak vol­ta­k jó­ mozzanatai, de sok hibát is vé­tett. Nem fogta az összekötőjét. Nagy­marosi lagymatagon kezdett, látszott rajta, hogy rég nem játszott komoly mérkőz­ést csapatában. Tóth gyors, volt egy-két jó akciója, de néhányszor le is maradt a labdákról, beadásai nem min­dig­ voltak jók. Keszthelyi II-nél nélkülöztük szokott munkabírását. Nem dolgozott eleget, ve­szélyes sem volt. Mészáros technikája fel-feles­zl­a­nt néha, de erélytelenül ját­szott­ és keveset lőtt. Zsolnai puha volt, nem végzett mezőnymunkát, a végén egészen visszae­sett. Bártfai tapasztalat­lan volt, idegesen játszott, nem sikerült neki senk­itl. Jónak kiváló képességű kapus, remek az ütemérzéke, főleg a lapos labdáknál tüntette ki magát. Senecky megbízhatóan játszott, remekül rombolt. Vedral kissé túl keményen játszott, de ezzel sikerült semlegesítenie Tóthot. Trnka biztosan rombolt. Az első félidőben különösen fejjátékával tűnt ki. Mészárost nagy­szerűen tartotta. Koubek szintén kitűnő volt. Rengeteget mozgott és jó labdákat adott a csatároknak. Ipser önfeláldozóan játszott. Középhátvédben valamivel gyen­gébb volt. A szünet után beállt Hanke mindenbe beledobta magát. Nem ismert elveszett, labdát. Illává cseltől nem láttuk azt a jó já­tékot, amit vártunk tőle. Hemele külö­nösen a mezőnyben tüntette ki magát. Müller el-eltünedezett, a gólokon kívül nem sokat mutatott. Srseny rengeteget dolgozott. Ő volt a csatársor motorja­­.Pesek hallatlanul gyors, a kapura is nagyon veszélyes. Kitűnően lő. Kemény csehszlovák bírálat NYILATKOZATOK: Tovara csehszlovák szövetségi kapitány. Gyenge magyar csapatot küldtek ide, úgy látszik lebecsültek minket. Mi azt hittük, hogy a Ferencváros és az MTK játékosaiból összeállított B­ csapat játszik Prágában. Azt hiszem, most megtanul­hatják, hog­y ilyen csapatot nem lehet Prágába küldeni. Mamu­k Béla, magyar másodkapitány: Váratlanul gyengén játszott a budapesti csapat. A gólarány túlzott. * A budapesti csapat pénteken reggel ül vonatra és este 10 óra körül érkezik haza a nyugati pályaudvarra. Várszegi János Horváth hibájából hamar gólt kapunk AZ 1. FÉLIDŐ Budapest együttese vezeti az első tá­madást, de Zsolnai lövése a jobb ka­pufa mellett suhan el. Gyenge az iram, tánogatóznak a csapatok. Szabó II és Müller összecsap, szabadrúgás Budapest ellen, ezt elhárítjuk. (Közben megérkezik a pályára Zapo­­tock,a miniszterelnök és Vacek prágai főpolgármester. A közönség lelkes ün­nepléssel fogadja őket.) A 8 percben Tóth jól húzódik befelé, de Trnka ezer éli c­s­oda a­ sokatig érő helyzet. Mészáros kitűnő labdájával Zsol­nai menne el, de a partjelző tévesen i­-st jelez. A 9. percben a magyar cseapat fölé­nyét góllal töri meg a prágai csapat Hemele labdáját Horváth érthetetle­nül elengedi Pesek­i balszélen tisz­tán kapju*, a labdát s 10 méterről ha­talmas lövéssel védhete­tlenül lövi a bal felső sarokba 1:0 Prága javára (Horváth hibája, a­ gól, mert elrúg­hatta volna a Hemele által balra kül­dött labdát.) A gól után Borcált a magyar csapat, de sikert nem ér el, főleg azért, mert­ Keszthelyi és Tóth nem érti meg egy­mást. A 18. percben Keszthelyi jut a 20 méteres szabadrúgáshoz, de bombáját Jónak szépen védi. A *24. percben Zsolnai hosszú labdáját Tóth nem éri el. A 2­0. percben Ilemle kitör Nagymarosi mellett, de gurulós lövését fogja a budapesti kapus. Ezután Vedral 25 méterről a felső léc­ fölé vág. Javul a színvonal, nagy az iram. A 30. percben szorongat a prágai csapat, Nagymarosi és Horváth összefut, a labda Nagymarosi kezére pattan a tizenhatoson belü­l, a játékvezető ü­­cst ítél. A büntetőt Müller a bal alsó sarokba lövi, 2:0. A 3­2. percben Hemele magasan bead. Grosits kijön a kapujából, de nem éri el a beadást és így az résekhez kerül. A szélső Müllerhez játszik, aki for­dulástól, mintegy 10 méterről lapo­san lő a bal alsó sarokba. Már 3:0. Keszthelyi rosszul lő. A 38.­­percben Pesek veszélyesen tör a magyar ka­pura, becselezi magát az ötösig, de Gro­­sits most jól jön ki a kapuból és hárí­tani tud. A magyar csapat egészen meg­­zavarodik. A prágaiak támadnak. K­la­­vacsek lövését védi Grasita. A 40. perc­ben Hlavacsek kerül lövőhelyzetbe. Húsz méterről ballal megvágja a lab­dát. A lövés a felső lécről Pesek elé pat­tan. A szélsőnek még állításra is van ideje, aztán Kisst is kicselezi,­­ majd nyugodtan lő közelről a jobb alsó sarokba. 4:0. (Kiss tapasztalatlanságai miatt ?h­o­­gyan megmutatkozott.) Vasárnap a lengyel—magyar mérkőzés rendezési főpróbája (Debrecen, június 30.) A város veze­tősége az idegenforgalmi hivatallal, a KBAS­-szal és a Sportthi­vatal­l­al együtt mindent elkövet annak érdekében, hogy a Debrecenbe érkező vendégeket a le­hető leggyorsabban és zökkenőmentesen szállítsák ki a pályára és a mérkőzés végeztével vissza. A forgalom lebonyo­lításának megkönnyítésére 20 autóbuszt is beállítanak. . A rendezés nagyszabású főpróbáját vasárnap reggel 8 órai kezdettel tart­ják meg. Ezen a főpróbán a válogatott mérkőzés minden szereplője — kivéve természetesen a labdarúgókat és néző­ket — részt vesz. Beosztják a jegy­szedők és ellenőrök helyeit, kijelölik a Nép­bolt sátrak és az MNDSz-­konyhák terül­tét stb. Eze­n a főpróbán az MDSz ré­széről Kovi­eh Jenő és Krajcsovics Ist­ván vesz részt. . .A mérkőzésre egyébként a Népből­­ NV budapesti vezérigazgatósága szép ezüst serleget ajánlott fel. A gyönyör­űi kivitelű serleget a nagy mérkőzés győz­tes csapata kapja meg. Oltványi amenüit ----OH------ kiadóhivatalának­ új levélcíme július 1-től Budapest 8. Postafiók 10. A MÁVSE—TTC B­LASz I. osztályú mérkőzés két­ pontját 0:0 gólaránnyal a MÁVISE ’,apja A TTC-ben Maklári jo­gosulatlanul szerepelt. A Teleim—MTK BLASz II. osztályú mérkőzés két pontját a gyári csapat kapta, mert az MTK-ban Mészáros jo­gosulatlanul szerepelt. Az Élőn—óbudai Hajógyár öregfiúk mérkőzés­e maradt BLASz . oszt: UTE-Kaláka 10:1 (5:1). Megyeri-v. V: Hangyás. G: Istenes (1), Markusovtski (3), Schumann (2), Fehér (11-esből), ill. Kalotai. Ifjúsági: József­város—M. Textil 6:2 (3:1). B V: Fehér. A Z. Danuvia—Bőrösök M­­.ASz III. osztályú bajnoki mérkőzés két pontját 0:0 gólarányal­ a Z. Danuvia kapta mert a Híresük nem jelentek meg a pá­lyán. Alapfok bajnokság: Dixi—Középítési 3:1 (0:0) A Dréhe—Csepel BLASz. I. o. mérkőzés két pon­tot. 0:0-lal a Dvéhez kapta, mert­ a C­cpel tartalékcsa­patában Ma­rosvári jogosultb­ó­l szerepelt. legújabb Wimbleoni eredmények: Női egyes elő­döntő: C­lipontne (Osborne) USA -Rin­­bani US. 6:­, 6:2. Férfipáros elődöntő: Malloy, Schröder I SA Arsidwell, G. Brown (osztrál) 6:1, 3:6, 6:8, 6:3, 3:7. A MA­RN­T TENISZVERSENYÉT csütörtök délután folytatták. A verseny rajglepet­e, Kosty Katona vereságet szenvedő Milassintól. Katona ütései pontatla­k voltak. Eredmények: Férfi I. o. Tolvai—Lénárt 2:6, 8:6, 6:4. Szent­­pátéri—Jess­er 6:2,­ 6:3. Milassic— Katona :7, 6:2, 6:4. Balázs—Fáncsy 2:6, 8:6, 6:2. Férfi I. o. páros, középdöntő: Böröczki Nagy—Semenyei, Temesvári 4:6, 6:3, :3. TV. o. Hato­­—Tieczer 6:4, 7:3. Benedek-Wéber 6:3, 6:0. Bende-USchwarez 6:2, 6:4. V. o. páros: Markovics, Petri— Várszegi Marai 8:6, 6:2. 8:8 lesz-e ez Előre—FTC - öl­vívómérkőzés? Az Előre sportutcai tornacsarnoka szombaton este ismét hangos lesz, az ök­ilvívószurkólók biztatásától. Az Előre öklözői ugyanis ekkor csapnak össze a zöld-fehérekkel. Nagy Lajos szakbizottsági előadó így látja a nagy mérkőzés esélyeit: — Légsúlyban az Előre bizonyára Vargát indítja Pázsik ellen és — két pontra számít. Szabónál már megelé­gedne egy döntetlennel is Harsányival szemben. A többszörös ifi-bajnok Kis­falvitól szintén győzelmet várnak a v­llamosk Borsodi ellen. Incze esély­telen F­ér ellen, V. Nagytól sem vár­nak esést Barassóval szemben. Érzésem szerint Vlatov ismét legyőzi Pieverát, nyílt a Kékl.Csontos összecsapás, Mé­szárost iszont előreláthatólag megveri Homoly Ezzel már kész is a jóslatom: nagy h*c után 8:8! Az ifi olcsó helyárakkal megtekint­hető vrseny szombaton este fél 8-kor­ kezdődi Előtte ifi­ párok­ mérkőznek. " Mindkét Elek-lány legyőzte a kairói „világbajnoknőt"­ Megérkeztek diadalmas vívónőink Baselból Csütörtökön reggel megérkeztek Basel­ból vívónőink. Meglehetősen fáradtak, de annál boldogabbak voltak, amikor leszálltak a vonatról és mutatták a Béke Vándordíját, amelyet a vasárnapi győzelemmel végleg megszerezték­­.­ Győzelmünk igen nagy sikernek számít. — mondotta Bay Béla dr, a csapat vezetője. — Az osztrákok csupa olimpiással (Preiss, Pilz és Zeilliger) álltak ki ellenünk, a francia csapatban pedig Gar­ble, Gount­ és Drand volt a mieink ellenfele. Erős volt a svájci csa­pat is: Hogemann, Kramer, Klüpfel. Elek Ilona nagyszerűen vívott, minden csörtéjét megnyerte, elégtételt vett ma­gának Garible ellen, akitől februárban Parisban kikapott (most simán 4:0-ra verte) és megverte a kairói világbajnok Preisst is. Ebből is látszott, mit ér egy kairói. ..világbajnokságElek Margit is a várakozáson felül, ragyogóan szere­­pelt. A döntő mérkőzésen a bécsi csa­pat ellen minden csörtéjét megnyerte, így ő is megverte a világbajnoknőt. Sákovics is jól vívott, egyike a legna­­gyobb ígéreteknek. Kiss, csak az elő­mérkőzéseken vívott, szintén jól, de kissé puha volt, s ezért nem szerepelt­ a döntőben. A részletes eredmények különben ezek voltak: Budapest—Paris 5:4 (Elek 1. 3, Elek­ M. és Dákovi­cs). Budapest—Basel 5:4 (Elek I. 8, Elek M. és Deákovitsss) Budapest—Bece 6:3 (Elek 1: 3, Elek M. 3) Bécs—Basel 5:4, Bécs—Haris 5,Itf Pálé—Basel 6:3. — A magyar csapat nemcsak a pász­ton ért­ el jó eredményt — folytatta Bay Béla dr —, külön dicséretet érde­­mel a csapat a­ sportszerű magatartá­sáért is. Méltó képviselői voltak népi demokráciánk sportjának. Vívónőink tehát végleg megnyerték a ,,Béke-díj“-at, de Ehrsam, a rendező baseli vívóklub egyik vezetője máris be­jelentette, hogy mivel jövőre is szeret­nének találkozni a magyar csapattal, újabb vándordíjat írnak ki a régi fel­tételekkel. KELL­ÉKPÁR A Vasas KüUne SE k«.’élep*áro® »r­­k­­asfdtálya vasárnap inggel 9 órai kezdeti**.­ Magyar­óvár ott háztömb körüli viadalt bp le Pénteken és vasárnap pályaversenyt rendezn­­k délután 4 órai kezdettel a Millenárison a Magyar Körverseny he­ttitája­ keretében. A. pályaverseny közép­pontjában a ..Kis Tour de HongritV* áll­­ Ennek keretében pénteken rendezik a ..i) -km-as, vasárnap pedig az. egyórás, párosverssenyt. A kitűt­ő formában levő Fásztor P'vTit*ken 74tó, vasárnap pedig KM'H» m-en tesz repülőrajton csúc­skisér­­tetet. Mindkét nap szeren­el az üldözési csapatversenyben a főiskolai válogatott négyes fogat ifi. A műsort motorvezeté­­s€s verseny és kezdők vers­enyszáma: egészítik ki. esz­áS .MTK—Sientesi MÁY 13:­ (8.*). I. oszt. hajó. Császár uszoda. V: Nádas. MTK: Sz.s — Vízvári, Gergely — Szívós —* R­icz. Gáti, Gulyás. Sz. MÁV: G­ulai — Bánki dr., Horváth — Füsti — Kántor, Mádai, Bánki. Könnyű győzelem. G:Gáti (7), Szívós (3), Gulyás (2) és Rácz. A Győri V­ ETO szombaton és vasár­nap rendezi a kerület Valamennyi egye­sületének részvételével a ,,Népszava"*-ért úszóversenyét Győrött. A versenyen a Dréher, Ganz, Autótaxi úszói, valamint a Dreher vízilabdázói is szerepelnek. Debrecenben a ZMRE kerületi tehet­­ségkutató rendőrúszóversenyt rendezett, amelyen közel félszáz­­ rendőrle­génységi s­portoló indult. Ez az első ilyen tehet­ségkutató úszóverseny vidéken. Ered­­mények: 50 gyors: 1. Ruttner (Debre­cen) 35, 2. Maurer (Hszobolszló) 38, 3. Havac­s (D) 38.2. 50 mell: 1. Mezei (D) 52, 2. Galambosi (D) 53, 3. Tatafalvi (D) 58. 50 hát: 1. Mezei (D) 53, 2. Grosz (D) 53, 3. Maurer (Hiróssz örmény) 59. 100 mell: 1. Havacs (D) 1:50, 2. Galambos­ (D) 1:55, 3. Mezei (D) 1:58. 100 hát: 1. Mezei (D) 1:58, 2. Havacs (D) 1:59. 100 gyors: 1. Maurer (Hszoboszló) 1:40,­­2. Balázs (D) 1:50, 3. Tóth (D) 1:53. Debrecen vízilabda válogatottja vasár­nap este volt Pmyfányers mérkőzést .létszák HajdutfZso­boszlón a várósi válogatott ellen KÉZILABDA A gyár munkásai alkották . .. Nem­hiába élüzem Debrecenben a Hajlított Bútorgyár, a sportban is élett jár kezde­ményezéseivel. A napokban a gyár mun­kásai szabadidejükben rohammunkával a gyárterületen nemzetközi méretű kézi­labda kispályát létesítettek. Az ünnepé­lyes pályaavatón a gyár közel 900 dol­gozója (!) vett részt. Kolnis Vilmos vál­lalatvezető és Tőrös Károly megyei sport­­felügyelő mondott beszédet. Az avatón meghívásos villámtornát is rendeztek. Eredmények: Nők: D. Előre—MEMOSz 6:2, D. Előre—Bútorgyár 4:0, MEMOSz— Bútorgyár 1.11. Végeredmény: 1. D. Előre, 2. MÉ­VTOSz, 3. Bútorgyár. Férfi: Bútor­gyár-Magasépítés 13:4, D. Előre—Postás 8:1, Magasépítés—Előre 3:2, Magasépí­tés—Postás 3:3,­­Postás—Bútorgyár 8:0, D. Előre—Bútorgyár 10:5. Végeredmény: 1. D. Előre, 2. Postás, 3. Magasépítés, 4. D. Fások. TENISZ A magánalkalmazottak teniszbajnok­­ságának legutóbbi eredményei: Fél­ h­­egyes: Kadieke-Szinai 6:1, 1:6, 6:4, Kle­men­tis dr—Horváth 6:0, 6:1, Temple dr —­Kisteleki 6:3, 6:3, Mihalovitsy­áng 6:1, 6:0. Női egyes: Tiszáná—Heszterényi 6:1, 6:1, Pálfalviné—Wáhl­ié 3:6, 6:3, 6:4, Bajnócziné—Kameniczky J. n, Kállay— Csikcsné 6:3, 9:7. Férfipáros: Mihalo­vits, Hidas—Szű­cs dr, Novak 6:3, 8:6, Alberti, Szentpétery—Szántó, Koltai 6:2, 6:1, Bakács dr, Szinay—Kelemen, Vi­­gyázó 6:0, 6:1. Vegyespáros: Sz­ücs dr, Timárné—Czivin, Nagy J.-tié 6:4, 6:3, Bikár­dr, Bikáré,Zalai, Csikósáé 6:1. Vegyes hírek Szombaton reggel indulnak motorosaink Ó­iátrafüredre A három országon keresztül haladó motorosversenyre tizennyolc magyar ver­senyzőt nevezett be a motorsport szövet­ség. A versenyzők mind magyar gyártó, plánga „Csepel** 100 és 1­5 km­-es mo­torral indulnak. Ezen a *H)10 kilométeres útvonalon „vizsgáznak** majd az egyre nagyobb népszerűségnek­­örvendő Csepel motorkerékpárok. A következő verseny­­ssk vesznek részt a Lengyelországon, Magyarországon, Csehszlovákián keresz­tül haladó versenyen: Németh, Hálok, Sípos, Schlenker, Németh E., Trigly P„ Huszthy, Bella, Csepregi, Gujd­ir, Kocsid, Potró, Reisz J. Wigner, Gulyás és Hajdú. Jurek Aurél, a Csepel-gyár fő­mérnöke, a versennyel kapcsolatban a következőket i­ondta: — A szériag­yártí­ányú és 125 kc.­-es Csepel gépek, valamint a leg­újabb típusú c­ső-hátsó villarúgózású Vö-os motorok -is kiválóan alkalmasak rag ilyen nagyszabású hegyen-völgyön áthaladó motor verse­ntyre. A 900 km-es út a versenyzőt és a motort is nagy próbára teszi, de bízom abban, hogy a ki A'­t számú magyar együttes jó helye­zést ér el a versenyen. Szombaton korán reggel indul útnak a magyar motorosgárda Ó-Tátra­isren felé.­­ A Győri V­ ETO sportolói szombaton délután vesznek részt az MTIK-próbarudá­son. A D Lokomotív vasárnap a Dorog gyíl­patával játszitt Debre­cenb úti barátságon mérkőzést A Lok I­omotív két próba­játékost is s­z­e­repel­tét ezen a mér­kőzóban Megalakult a Háztartási Bolt NVt labdarúgócsapat­a s benevezett a BLASz-­ bajnokságba Szeghalom labdarúgó együttese utolsó mérkőzésén a Szarvasi Vzla­t 14:1 arány­ban legyőzte s ezzel megnyerte a Dél­keleti BASz I/b osztályú bajnokságát A kövötség­­ ecacytoszívge a vacérnapi évzáró vac»­csorán meleg szeretettel köszöntötte a Ci2»..pat tagjait és vezetőit A vacsorán a Dé­le­eti JT is több taggal képviseltette magát. A debreceni KIOSz bajnokság legutóbbi eredményei: Szabók—Építők 3:1, Tímá­rok—Asztalosok 3:1, Kályhások—Műszeré­­szek 0:0. Húsosok—Cukrászok 4:0. Ven­déglősök—Cipészek 2:0. Csizmadiák— Ékszerészek 4:0. A Miskolci Lokomotív július 10-én két­­hetes szlovák portyára­ indul, Kassán, Eperjesen, Iglón és Lőcsén játszik, a vasutascsapat. A Ferencvárosi vénfiúk július 10 én, Mátyásföldön játszanak hírverő mérkő­­zést Július 1--én, a­ Főiskolai válogatott látog­at Mátyásf­öld­re. A Középmagyar LASZ elnöksége július 2 és 15-e között Kissújszállásom ifjúsági edzőtábort ta­rt 30 ifjúsági játékos rész­­ vét­el­ével. Szegeden a jövő héten indulnak meg­ az MHK-próbáztatások. V­isont­a: Gyöngyösi Bányász ifi­-Vison­­­tai EPOSz ifi 2:0 (1:0). G: Fehér és Ko­­vács II. Jó: Góllövők és Szécsi VTISTIKA Az FTC vasárnap délelőtt 0 órakor az Üllői­ úton országos versenyt rendez­et a következő számokkal: Női ifj. K­o­dai Itt. . o., or mn 111., kislabda III., 4x50 m, női felnőtt 200 m IV., diszkosz IV., 100 n*a IV., férfi ifj. 200 m gát. III., súly IILé­lik­ m III., kislabda II., súly és rúd serdülő, férfi felnőtt *200 m­ II., 3*00 m­ akadály II., távol III. és gerely II. Atlétaházasság. Duláws­ky Sára és Soj­­­ter József, a főiskolai atlétakeret tagjai Pécsett házasságot kötöttek. A Csehszlovákia—Ausztria atlétikai viadal fontottabb eredményei: UH­ m:J Horcsiics (cs) 10.9. 200 m: Horcsics 22.­­ 800 m­: Kodrle (c­s) 1:54.6, Horecky (c­s)­ 1:55.4. 1500 m: Roudny (cs) 3:59.4. 110 m­ gát: Tosnar (cs) 15.3. Magas: Pilhatsch­ (o) 185. Távol: Hofbauer (o) 688. Fikesz (cs) 685. Súly: J'hrout (cs) 14.49. Gerely: Pektor (o) 64.27. Deboeuf (o) 60.5*2. 4.100 m: Csehszlovákia 48.3. 6:2. LABDARÚGÁS Lán*? üzemi bajnoksájr. üzemi poda— Na'gy-cs^ter^a, 3.Q .00;0). Zielonej Górzeben Lomowski 15.59-est dobott súllyal és 46.90-et diszkosszal (előző versenyen 47.29-et dobott). Szczur­cinben Stawczyk 100 m-en 10.6 mp-cel beállította a lengyel celícsot. Adamczyk 702-t ugrott távolba és 14.11-es egyéni csúcsot dobott súllyal. Varsóban Brzo­­zowski 185-öt ugrott magasba, Poznál* Priwer 15.13-at dobott súllyal! Kiev iskolai bajnokságai során Zsor­­docsika a magasiugrásban 182 cm-rel új szovjet ifjúsági csúcseredményt állított fel. A francia kerületi bajnokságok jobb­ eredményei: 100 m: Clausses és LerouN: 10.7, *20­ m: Brac és Carillon 22.3, 1500 m: M­ artelle 3:58.4, 5000 m­: Manaire 15.10 10.000 m­: Mimoun 31:27.8, 3000 m aka­dály: Lecat 9:22.8, magas: Damillo 198, távol: Faucher és Laboursan 715, rúd: Sillon 400, súly: Lapleque 14.84, Nők: 60 m­ és 1­10 m: Artigues 7.6 és 12.1 (mind­­kettő csúcsbeállítás). RÖPLABDA A Csehszlovákiában portyázó magyar férfi és női röplabdaválogatott az ere­deti műsortól eltérően, szerdán nem ját­szott Rózsahegyen. A legközelebbi mér­kőzés pénteken lesz Kassán. EGYESÜLETI HÍREK Az átszervezett és 570 dolgozóval mű­ködő Vegypapír-gyár nemrég megalakult sportegyesülete máris komoly eredmé­­hyeket mutathat fel A labdarúgócsapat­ az eddigi barátságo­s mérkőzé­sben 3 sikere­­sen 5Hz;2.:eP'8-it, a .Játékoso­k tudása eléri Az NB III Színvonalét Az asztalitenisz-, kézi­­labda-, sakkszakosztály is megkezdte mű­ködését. További szakosztályo­k felállítás fját tervezik Az előjelekből ítélve a V&gy. papírban a sport valóban a töm­­eges sportja lesz. ASZTALI­TENISZ Sidó Ferenc vezetésével több elsőosz­­tályú asztaliteniiszezőnk játszik szomba­­ton bemutatómérkőzéseket Salgótarjánt ban. Vasárnap Balassagyarmaton szerz, pereiek Sidóék. A Nagybudapesti I. o. férfi végeredménye: 1. UvaSE 20 19 1 38 2. UMTE 20 19 1 38 3. Gamma 20 14 6 28 4—5. MÁV lg. 20 12 8 24 4—5. Ganz 20 12 8 24 6. MPSC 20 9 11 18 7. MA­VAG 20 8 12 14 8—9. Pannónia 20 5 15 19 8—9. Postatakarék 20 5 15 10 10. PMSC 20 4 1 6 8 11. Egyetértés 20 1 19 3