Népsport, 1949. szeptember (5. évfolyam, 174-195. szám)

1949-09-19 / 187. szám

I­ ­Tléft.g-diAtuÁf.mtk élménye a Budapesti Nemzetközi Őszi Vásár VÁROSLIGET Dolgozók elővételi jegye 3 forint. Kaphatók az összes üzemek szakszervezeti bizottságainál. A helyszínen váltott jegyek ára: 5 forint Vidékieknek 50%-os utazási kedvezmény A kilencvenedik percben esett a kékfehérek győztes gólja MTK-Szombathelyi Lokomotív 3:2 (2:2) Mrc/f/ch­­ if­, 20.000 néző. K­ezölte: Ko­rd­ár B. (Hajtár, Hamvas). Góllövő: Hidegkút­i, Kovács, Lantos (Ö­csból), Hiba, Sándor. A szombathelyieknél Rábai helyett Németh­ játszik. MTK: G­ell­ér — Kovács II, B­ö­rz­se­i, Lantos —­ Kovács I,­­ Palotás — Sándor, Hidegkúti, Boszinszky, Szolnok, Horváth Szombathelyi Lokomotív: Varga L. — Farsang, Dom­­bal, Tölgyesi — Németh, Kulcsár — Papp, Varga I, Kassai, Hiba Kovács. Szombat­helyi, támadással, kezdődik a mérkőzés. A válasz tám­a­dás­a a kák-fehé­rek jobbszárnyán fut. Hidegkúti azon­ban fölé lő A másik oldalon partdobás után Kulcs­ár lövését csípi el Gellér. A 8. percben Kovács I hozza fel a labdát, Bosánszky­hoz játszik, majd Bosáns­ky — Hidegkúti helycseréd támadás után Hidegkúti Bombástól zavarva ki­ugrik, majd jobbal mintegy 12 mé­terről éles lövést küld a kapura. A labda a jobb alsó sarokban köt ki. 1:6-ra vezet az MTK.­­A női villámgyors el­le­ni­­hu ad­disból esdi. A labda lábról-lábra szállt a kék-fehér játékosok lábán és úgy jutott a szombathelyiek kamujába, hogy az ellenfél be sem tudott avatkozni az akcióba.) Változatos játék után a 16. percben Egyenlítenek a szombathelyiek: Varga így­ökteti Hibát, ő villámgyorsan Kovács­hoz továbbítja, a labdát, a szélső lerázza magáról Kovács II t és mintegy 7 méterről a bal felső sarokba hatalmas gólt lő. 1:1. (Az egyenlítő gól is gyors támadás eredménye volt. Kovács igen nehéz fin­g­ből lőtte a gólt. A kék-fehér vé­dők beadást vártak tőle, (feh­ér kimoz­dult a kapujából, nem­­fogta a szöget.) A gól után a szombathelyiek támad­nak. Aztán Hidegkúti majdnem a kapu szájába hozza fel a labdát, de ott fölé­r. A 26. percben szögletrúgás után Hi­degkúti fejel kapura, a labdát Varga 11 fogja, de kiejti és azt, még mielőtt a hálóba érne, T­e­­ffye­i a gólvonalon kézzel üti vissza. A 11-est Lantos laposan a jobb alsó sarokba lövi, 2:11-re vezet az MTK. A ját­ék változatos, de a kékfehérek támadnak többet. A 40. percben újra a szombathelyiek vezetnek támadást, amelynek­­során Kassai fejeséből Hiba 11 méterről kapásból, fordulásból a későn vetődő Gellér alatt a háló jobb felébe küldi a labdát. 2:2. (A mérkőzés negyedik gólja is meg­lepő ellentámadásból született meg.) Mezőnyjátékkal ér véget, a­ féldő. Szü­netben Borzsei deréksérülésére panaszko­dik. A II. FÉLIDŐ A 4 percben Kása­i és Papp helyet cs­­ér. Szög­let rúgás után Bosánszky­­ a kapu szájában, jó helyzetben lyukat rúg A 10 percben szombathelyi támadás vé­nyén Papp lövése a bal alsó kapufáról pat­­tan vissza. Később egy kék fehér támadás befejezéseképpen Bosánszky lövése száll, a k­apu fölé- A 17. percben Hiba és Kovács helyet cserél. * A 19. percben Börzsei lesz a közé­p­si­i­­tár. Kovács I. a középhátvéd, Bosánszky Pedig jobbfedezet. Két perc múlva Hidegkúti kiugrik, de lövését Varga II. szépen ki­öklözi Egy perc múlva cserél az MTK: Bőssel a jobbszélre megy. Szolnok középcsatár, Sándor pedig rvalösszekötő lesz. Veszélyesen támad a Lokomotív. Papp óriási helyzetet hagy ki a 26. percben. Folyik a harc a győzelmet jelentő gólért. A­ kiugró Sándort csak az utolsó pillanatban tudja szerelni Bomb­ai. Heves MTK rohamok után ige­n ves­zé­lyes szombathelyi támadások következnek Az utolsó percben dől *»] a mérkőzés «or»a: Hidegkúti hosszú labdájával Sándor tisztán szökik ki középen. Bom­bát hiába zavarja. Varga II. hiába fut ki eléje... Sándor balfelé kiszorítva, közelről az üres kapuba gurít, 3:2. Újrakezdésr­e már nincse is idő. Szögle­tarány: 6:2 (4:1) Az MTI­ javára Nyilatkozatok: Bukovi Márton MTK* Berzsei az el­ő félidőben maga­érült A fel­forgatás me­gbon­totta a csapat egységét A szomba­thelyiek nagyszerűen játéotak­ Sós Károly (Sz. Lokomotív). A helyzetek alapján mi is nyerhettünk volna. Fájdal­m­­e­s, hogy­ a gólt az u­­­lsó percben kap­tuk. Az MTK nem­es elle­nfél volt, tál*, fel a harcot. Az erők kiegyenlítettek voltak. Kétségtelen, hogy :i játék képének a döntetlen jobban megfelelt volsa Geller az el­ső gólnál meglepődött,­ kü­lönben jól védett.* A hátvédhármasbírn Lantos jól nemlegesítete szélsőjét B­ir­­igeinek nem volt nehéz do­iga egyik középe.C Matár ellen sem. Kovács II. nem tudta­­irtani szembai helyi névrokonát. Kovács I. :­ támradtások elindításában ki­tűnő volt, de a védekezésre n­em fekte­, lett elég­ gondjos. Hibát elég sokszor üre­sen hagyta. Palotás a védelemben jeles­kedett, a le­adása Ibi­n már többször hiba csúszott. Sándor válozal­­anul tartja jó formáját Hidegkúti jól passzolt. Jó­­három ,jó lövést is láttunk tőle. Bo­­sánszky nem boldogult Bombáival szemé­ben. S.-­o­pok e­okat cselezett, a mezőnybeli csek egy két jó húzása volt, a kapura nem volt veszélyes. H­orv­áthot és hány a golt­ák. Varga H láthatóan lámpalázz­al küz­dött A második­ gól alatt meg kellett volna fognia a labdát. A hátvédhármas­­jól játszott. Farsang szívósan tapadt Hoz- I Szerda: Latorca ullea: Debreceni Lokomotív labdarúgó NB I mérkőzés. Szombaton: Magyarországi­—Ausztria fér-,­fi kézilabda válogatott In­érkőzés és a női kézilabda VB rajtja. Szombaton és vasárnap labdarúgó N B I. mérkőzések: Üllői­ út: Ferencváros—MTK, SzAC—Újpest Sp°rt-utcst: MATEOSz— Debrecenii Lokomotív. Salgótarján: S Tár­na—­Soroksár. Nagykanizsa: MA­­RT— Va­­r'P.uil. Győr: ETO— Csepel. Szombathely: Sz Lokomotív—Kispest Dorog: D. Tárna-Előre . váthipfl­. Domiba,­ kitűnőe­n fejelt. Tölgyesi a veszélyes Sándorral a de,rabon is megállta helyét. Kulcsár rea get­eigen dolgozott Né­­meth is nagy igyekezettel játszott, de ma­gasa­n küldött labdái sok­szor nem­­szálltak emberhez A csatársorba­n Kovács volt a legjobb, rendkívül­ veszélyes elenállhatat-, lan..is hisz a kapura.. nem ragad a pa­rtvonal hoz. Hiba igen veszélyes ,t kapira. Var­ga I túl sok­at várlalt, magára Kassai és Papp sem a szélen,­ sem a középen nem nyújtott elfogadhatót. A játékvezető higgadtan, jól vezette a mér­kőzést. Ezúttal jól ment a góllövés a MATEOSz csatároknak MATEOSz—Előre 6:0 (2:0) Sport I. 1000 néző. V.: Major II. (Hódnál, Híd isi.) (Jövövő: Béres, Zsolnai, Virág, Zsol­nai, Virág, Bárt­fai. M­AT­EOSz: Gros­its — Bagoly, Szabó II, Rigó — Fürjes, Zakariás — Béres, Virág­, Borbély, Z­olnai, Bártfai. Előre: Szabadkai* — Horváth, Dávid, Tunyogi — Lévai, Tiszai — Németh, Hernádi, ívra­jc a Kerekis, ,Tii­ger. Rögtön a MATEOSz támad veszélye­­sebben. A Bárt­fai majd Virág lövése té­veszt célt, a másik oldalon Hernádi fe­jese ad munkát Grositsnak. Utána ismét Hernádinál van a labda, Hernádi ballal lő, de Grosits jó érzékkel nyúl bele a lövésbe. A­­20. percben Hart­fai átíveld a l­a hu­á­t a­ fej ,ő­k fel­e 11. B­é­rés jó elemben érkezik és jobbal remekül eltalált lövés­sel mintegy 11 méterről nagy erővel ebben az arányban is megérdemelt­en győzött, mi rosttá kifogástalanul védett A hát­véd hármas­ban Szabó II volt a leg­jobb. A gó mint hátvéd is megfelelt. Ba­goly keveset volt játékban. Zakariás volt a jobbik fedezet, több jó támadást indí­tott el, de ezúttal kissé nehézkesen moz­gott. Fürjes nagyon akart, megbízhatósul játszott. Virág mozgékony, jól cselez, de szélsőjét elhanyagolta. Zsolnai követ­ke­zik utána a rangsorban. Jól osztogatott határozottan­ javul. Borbély gyenge a kezdés után feljavult. Bártfai a kapott labdákat jól megjátszotta, Bérest bomba gólja dicséri. Szabadkai egy-,két gólban benne volt. Ügyes kapus, de sokszor fe­leslegesen vetőd­ik. A hátvéd hármasból Dávid emelkedett ki, egyszerű eszközök­kel oldotta meg feladatát. Horváth néha zav­arbajött. A fiatal Tanyagi tehetséges, Bérest jól fogta. Lévai jól küzdött, de kevés jó passzt, láttunk tőle. Ti­szai nem fedezet játékos. A támadó­­sorban csa­k Krajos jelentett veszélyt a kapura, de egyedül nem sokra ment .Rémeiben látszott, hogy hosszabb ideje nem játszott. Hernádi jól épített­ .Inger mint összekötő volt jobb. Kerekes jól kez­dett, de sérülése miatt később visszaesett Major iI hiba nélkül vezette a mérkő­­zést, az ellenkező sarokba helyezi a lab­dát. 1:0. (Bártfai ügyesen ,­ ellenkező ol­dalra terelte a játékot és Béres telje­sen szabadon, nyugodtan lőhette be a gólt.) . .Továbbra is a MATEOSz irányítja a játékot. Béres—Borbély a labda útja, Bor­bé­l­y há­t­rag­u­rí­t Zsol­n­a­i­n­a­k. Az összekötő 18 méternyire a ka­rmtól lő és a labda a meglepett Szabadkai feje felett ér hálót. 2:0. Jogérz helyet cserél, a sérült, Kerekessel (Az Előre csak védekezik. A két fe­dezet egészen mélyen hálni van és tá­madásra nem is gondol.) Egymásután süvítenek a lövések a villamosiak kapuja felé. A II. FÉLIDŐ Eleinte a/ Előre támad, de erőtlenül. Aztán ismét a MATEOSz-é a szó. Zsolnai labdájával Virág kiugrik és hét méterről az elmozduló Szabad­kai mellett pompás gólt lő. 3:8 (10. p) Hernádi lövéséből szöglet lesz. Utána, Dá­vid kezére pattan a Zfi­ oson belül a labda. A játék­vezető 11-est ítél. Zsolnai ponto­san a kapus kezébe lövi a büntetőt. Az Előre most már alárendelt szerepet ját­szik. A­z 1(). percben Bártfai hátragurit. Zsolnainak az összekötő 10 méterről habozás nélkül lő éve a labda az ellenkező sarokba köt ki. 4:0. (Ismét tehetetlen volt az Előre vé­delme.) Egy perc múlva Virág kiugrik és a 11-es pont tájá­ról Szabadkai mellett a hálóba lő. 5:0. A 42. percben Zsolnai nagyszerű labdát tálal Bárt­fai elé s a szélső kapásból vágja azt a jobb alsó sarokba. 6:0. BÍRÁLAT: (Mintaszerű támadás volt.) Szöglévi rang: 0:5 (3:2) a MATEOSz javára. Nyilatkozatok: Hermann Imre, MA­TICO Sz: A csap­at s­z­eá­­li­tár­a mos­t j­ó­l sikerült. A csatároknak kijött a­­lépé­sük. — Léhner Géza (Előre): Sok a sé­rültünk é­s emiatt nem meh­etett úgy a játék, ahogyan kellett volna. Szegedi L­okomotív—Ceglédi Szakszerve­zet 1:0 (1:0) Szeged, 1000 néző. V: É­nes- Szegedi Lokomotív: Ubhrin — Sebők, Veres II . Kovács — Veres I . Kecek­éi* — Böjtöd* Da­rádi, Becker Bo­bély, Szalai. Cegléd: Madaras Füle, Mednyánszky, l’ngvá­ri — Nyig­a, Szegvári Iia’á?^. Gyik­a. . Halmi, Somogyi, Vin­cler. A honi csapat valamivel többet titmadott. G: Csa­­nád.. .lek: Chrin, Kovács, Veres I., ill. Madaras, Füle­p, Meitnyá­t­szky BÍRÁLAT: Nagy iramban indult a játék. A két csa­pat küldte*lme végig­ változatos és élveze tes volt. Az MTK tá­ma*dásul rövidebb, pontos adag­láso­kra a Lokomotívé pedig hosszú labdákra épültek fel A játék gyor­­saságára és változatosságáia jellemző hogy a gólok mindig ellentámadásból s­zü­lettek. A kékf©hérek két.-'z"'t szerezték meg a vezetést, de a szombathelyiek nem ad­tanikét csapat gyengén kezdett. A MATEOSz talált előbb magára, támadó­­sora helyenként egész jó játékot muta­tott. A MATEOSz fokozatosan fölénybe­­ került. Az Előre védelmére nagy munka hárult, a csatársor sem kapott elegendő támogatást a két fedezettől. A villamos csapat a mezőnyben jól adogatott, de csa­társorából hiányzott a gólra törés. A kapu előtti határozottabb játékával a MATEOSz NB II Postás—Várpalotai Torna 8:2 (1:1)­ Ló­versilénytér, 600­ néző V.: Vörös. Postás: Takách­ — Si­vári, Tihanyi, Simon, T­­h Gombai — Mohácsi, Huber, Garami, Lő­rinc, Kursai. Várpalota: Tóth — Hámnád, Zom­bori, Csiszár — Bosttai Konta — Ga­­la­mbo?, Kedved. Kiss Terbe. Pereces.­ Fordulás u­tán a Portás magár­a talált G:­l­ub­e­r. Garami, Mohácsi, ül. Tihanyi (öngól) (Csiszár Jó, Takács, Sárvári, clipon Mohácsi és Huber, ill. Zom­bori, Jvki Pereces. Péczi BTI- Soproni FAC 4:2 (1:1). Pécs. 1601, né?.G. V. Boros. 1*BTC: Sarbak — K.Ás­­gá­l, Horváth.. Solymár — Lichtner Rá­kóczi— Katié**. Kövé,I. Steiki, Lehhm II.. Karácsonyi SRÁC: Fékét® — Nagy ősze, Márkus -- Budai II. Soproni IV. — Sop­roni II., N­imeth, Szondi. Budai III. Sin­­kov'és A hazai csapat sok gólhem­zetet h.vgvott ki. r A soproniak védelme 'gyers.­gál működött.. G. Kmácsonyi (3) és Berki, ill. ősze ás Budai TTI. .Tó: Kistérei, I.Rohtner, Rákóczi és Karácsonyi, ill. Sop­roni IV., Budai TTI. és­ ősze. BDSE—Elektromos 4:1 (1:0) Attila-( SOI) néző. V: Horváth dr. BDSE: Havas — Peller Szilvor, Tóth I. - Czinkota, Tóth II. — Nagy, Kunicz, B­­asika. Va­s­ I. Váraljéi Elektromos: Bellán —­ Mészá ••(2., Kies. Kukol — R­í­z.-«a. Gajdos — Fényi. Hecker*. Galgóczi. Kósa. Deák Az Elektro„ korszenrtlen játékáva­l nem p­vén ve­sült a kemény BDSE ellen, a védők pe­dig a gólok előtt döntően hibáztak G: Blanka (2), Vas« és Piler m­-esbő’), ill Hecke”. Jó: Havas, Saibrov, Tóth I., Va­sas és Váralja.], ill. Kies. Hózsa, Galgóczi, Kósa és Deák Ganz—Autótaxi 3:0 (2:0) Kőbányai­ út­i néző. V: Révész L, Ganz, Varga — Waldinger, Simon, Virág —­Rei­ter. Bősze — Hulle­r, Fec­ér, Ga­r­só, Horváth Pápai. Autótaxi: Budavári — Tóth, Kiss. Hal­wéber Kornél. Hofffer — Pillér. Forró, Kócsa,, Schlezsiinge­r, Péter. A két csatára­sor közötti különbség döntött- A második félidőben­­az Autótaxi sok helyzetet ha­gyott ki. C: Panni. Gih’Só és Roiter. ,Tó: Simon. Roite­, Fehér. Ga­só, ill Kiss. Tóth, Forró. Tartalék bajnokság Előre II.-MATEOSz II. 4:2 (3:0). Sport u. Vigyinszky I. Előre: Zugéber — Kenesi Kisa, Steodi, Mézner — Misovazky, Rajtár — Molnár Ts Molnár I. Méder. Szív­­esi, Fisicher. MATEOSz. Zalánfi — Nótás, Szerit, m­ihályh 'Pordási Pgi, Baszan — Szabó J., J­obó, Szuh, Onódi, Füzesi. A RTE usca többet támadott de csatár­­ óta nem bírt A* Előre védelmével G: Sz­ődi (Iliből), Molnár IT., Méder és Szuh. Dl.,. Szíu­hi I­I.(2). .Jó: Kelemen. Mé­der. Szödi és V­éd­er. IU. Ugi, Búza. ■Szabó T. és Dob­ó. Csepel II. SzAC II. 11:0 (6:0) Csepel ,VO néző. V: Kiss Z. Gyepei: Bakov~ — Ráth, Wijjaf Ud, ‘Mácsni — ,Tuhás S­z. B-llá —", Szentesi, Kaczor, U­d­varo^, T­ová«?, Re’le. SzAC: Tők© - Magyar, Fazekas, Bak- Y-A Setdmner. Ilav Ok -- Zsolnfil, Kapi­tány, Mátyás, Solym­ing.J. : Vezér Szinte egy kapura játszott­a .Gyepel- G: Kaczor (4), Udvaros, Lovász Zelle (2-­7) én Szen­tesi (111ml). .To­­wniind, Raczor, Udva­ros, Lovász ill. Hnyik.. •­ SERLEGEK,ÉRMEK,D­Í­JAK ezüstből és más fémből Ezü­stárukészitők Kisipari Termelő Szövetkezete VIII., Thék Endre-n. tv Tel: 138-515 mmmmmmmmmmmmmmm­md­mmmmm ma 1940 SZEPTEMIB­ER 19. SÍC0­FÖ ^ zs giaszu Ez a­ hang ... — Hallgattam, igen, én is hallgattam. Éjfélkor még mindig olyan kietlenül csengett, olyan kísérteties meggondolt­­sággal, szándékolt tagoltsággal, m­nt négy órával azelőtt, amikor a kihallga­tása megkezdődött. Ismertem ezt a han­got, hallottam jónéhányszor, emlékszem, a sportoló ifjúság szabadság ünnepén is is szólt az ifjúsághoz, ezen a hangon, azzal a kalandor nyugalom­mal, amelyet megkö­vesi­tett a szakadó Is­én árulás s azzal a magabiztossággal, amelyet a fék­telen hiúság és önimádat táplált. Most a játék elveszett s a förtelmes szinész, aki V­­ennyolc éven keresztül játszott, most végre saját magát játssza az­ egész világ előtt, egy kicsit tetszeleg­ve is ma­gának a bukott „hős" szerepében, holo­l csal: egy leleplezett bandita. Ebbe a hangba nem vegyül a megbánásnak egy millom­odrésze sem, ez a minden emberi érzésből ki­vetkőzött Júdás, mint­ha szán­dékosan képesítené el a káz­­at­óság­át azzal, hogy minél alaposabban, minél mélyebben turkál a saját mocskában. Az ilyen ördögnek, akiben a gyáva áruló és a féktelen hiúsággal megátkozott tör­tető egyesül, még abban is kielégülést talál — ha más nincs — hogy ő minden gazemberek, minden árulók legnagyobb­ja, aki a legeslegmélyebbre süllyedt az emberi aljasságban. Talán ismeretlen je­lenség ez! Dehogy! Az amerikai buddi­­ták is milyen büszkék voltak arra, hogy ha valamelyik az emberiség legnagyobb, elsőszámú közellenségének bizony­ul­­. E­z a hang most próbál valam­ilén kemény­séget, valamilyen szilárdságot bizonyí­tani, valamilyen logikus állhatatosságot a bűnben. Most, a végső jebu­­l­áss­or igyekszik nyugal­mát bizonyítani, pedig­ ördögi memóriájával jól emlékszik arra, amikor 1931-ben egy jelentéktelen ügy kapcsán remegve, halálra rémülten állt a rendőrség előtt és boldogan írta alá a saját becsülete halálos ítéletét. A fillé­res áruló, a megvétett rendőrspicli, aki hóhérkézre juttatta az emberiség jobb jövőjéért harcoló hősöket, soha nem tu­dott visszafordulni az árulás útján, soha nem volt bátorsága ahhoz, hogy szembe­nézzen önmagával és levonja a következ­ményeket. Aát mondta, politikus ember, is­meri a politikai ábécét, elmagyarázta a trockizmus lényegét is, tisztán, mint egy szemináriumon. .Kern elv, hanem bűnözés, nem elhajlás, hanem beindi­.znX­ us, nem „permanens forradalom'', hanem perma­nens árulás, THóval, Rankoviccsal együtt gazdáik által is lekopott, egymást is gyűlölő árulók, aki szet csak: a közös bűn, a közös szennyes múlt kötött össze. És ez a söpredék mert foglalkozni a maga módján a világ sorsával, a társadalmi fejlődés irányánál, meg változta­tásai­val, világtörténelmi alakoknak játszot­ták ma­gaival ezek, akiknek cselekedetei mögött egy-egy áruló írás, undorító bűnjel van, amelyet hol eredetiben, hol fény­másol­at­ban lobogtat­unk az­ orr­uk előtt, h­ogy — vagy vállalod az árulás!, vagj/ leleple­zünk!: Ezek az Il Caponék ideológiai, po­litikai jelsza­vakat fellel: a szájukra * közben belül nem volt más hajtóerő szá­mukra, mint a becstelenség lánca, amely­­­lyen pórázon vezették őket az, imperialista ebtartók. „Tenné­szetesen vállaltam­/“ — mondja most ez a hang nyugodtan, min­den tartózkodás nélkül, sőt, az ő felfo­gása szerint, bátran, csal: az nem jut még talán most sem eszébe, hogy az lett volna a természetes, a becsületes, az em­beri, ha nem­ vállalja. //itványságból és gy­ávaságból részt vállalt a nagy össze­­eskü­vésből, az emberi haladás h­íjén. Ezt az ezer fejű, undok sárkány­t győzte most le az igazság f­egyv­lré­vel a Párt és Rákosi Mátyás és ennek a győze­lemnek köszönhetjük, hogy nyugodtan élhetünk, dolgo­zhatunk tovább, szalardon és a sport mérkőzésekre is kijárhatunk. (Ez ugyanis — kedves olvasóink —­ annak a cikknek a sportvonatkozása, mert sportember mondta a fenti szava­kat. m­int Újpesten, a rangadó előtt, amikor a gyönyörű üidezöld játékteret a nagyszerű időben jókedv­űs, mosolygó emberek vették körül,, nyugodtan be­szélgetve, latolgatva az esélyeket. Az ő nyugalmuk, békéjük, munkájuk fö­lött is őrködnek azok, akik biztos kéz­zel vezetik hazánkat a boldog jövő, a szocializmus felé.) Hazajött a Vasas Az elmúlt héten érkezett vissza­­ a Vasas szovjet portyáiéról. Az EB II során rendeteg­ kiváló szovjet sport­ember mutatta meg­ tudását a magyar közönség előtt. Egy héttel a játékok befejezése után már magyar sportolni­ keltek útra A magyar labdarúgó csapat először játszhatott a szocializmus országában. Sokféle tapasztalattal jöttek haza a Vasas játékosai és vezetői s ezek nemcsak sporttapasztalatok voltak- Odakint is bebizonyosodott, hogy mennyi­re elválaszthatatlanok egymástól a tár­sadalom jelenségei. Mennyire egyoldalú és hiányos képet kaphatott odakint az, aki csak azt nézte, hogyan lőnek kapura a szovjet játékosok, milyen a techniká­juk stb. D de aki az egészet figyelte, az azt is megérthette, hogy miiért fejlődik a szovjet sport, miért fegyelmezett a közönség, miért szépek és hatalmasak a pályák. A magyar sporttársadalom joggal el­várja a Vasastól, hogy­ tapasztalatait közkinccsé tegye. Hogy szétvigye a dolgozók közé ezeknek a tapasztalatok­­nak gazdag tárházát, átadja a tanulsá­gokat, hogy az egész magyar labda­rúgás termékenyü­bjen meg­töltik, öröm­mel üdvözöljük a Vasasnak azt a tervet, hogy a játékosok üzemről üzemre járva számolnak be tapasztalataikról és így alkalmat adnak másoknak is arra, hogy legalább a személyes elbeszélés útján részesüljenek ebből a nagy élményből. A vezető felelőssége ó ha nyugodtan tárgyalnak róla, min­denki elismeri, hogy a játékvezető fele­lőssége alapvető fontosságú a labda­rúgó sportban. A mérkőzések izgalmai­ban aztán gyakran elfeledkeznek er­ről az igazságról. Hogy a közönség el­feledkezik, az is eléggé sajnálatos, de ilets sajnálatosabb, ha egy sportye'/J'tp­­nek rövidül meg az emlékezőkeltessé­ge. Aki a sportot klubszemü­vegen keresztül néző, elfogult közönség uszályába kerül, az elveszíti a jogát és a lehető­ságit a nevelőmunkához. Még sajnálatosabbnak tartjuk, ha akadnak olyanok, akik még napokkal a mérkőzés után is újságnyilat­­kozatokban „ítélik el" a játékvezetőt. Vajjon nem érzik, hogy nem illethetek arra, hogy a saját ügyükben bírák le­gyenek! Nem érzik, hogy nincs hitele annak, ha ők ítélik­­igazságtalannak a saját csaltatok ellen megítélt gólt, vagy 11-est! S nem érzik végül, hogy ha a következő vasárnap újra botrányok tá­madnak, újra szidalmazzák, vagy éppen bántalmazzák a játékvezetőt — az­az ő felelősségük kérdését, is felveti? Annyi sok elfogult bírálat után helyes lenne már egy kis önbírálatot is hallani! C«©h>zlovikia: Sparta-Zsiclenice—Brno 7:0. ASZTALI TENISZ A nemzetközi jefrenfi Budapest asztali teniszbajnokkajt sor­solását megejtette az at-z­tali tenisz szövetség. A férfi egyesben Kócziáll (tavalyi védő), Vana, Ju­do, Soós, Andreád is, » Tokai* ©s­­­ara­"»nyi a. kiemelésű sorrend. A ..nagyágyúk** közül Vana, Sidó­ és Tokár, i le fől­eg Kócs.ián, Andreád is és Soos közti 1 ^ ©«s ágba. A női egyesben Farkas, Hruskova, Kárpáti és Király a ki­emelési sorrend. NB I férfi* Mező kérni­a—K.id.-r 13.«. Gy: Szpos (­1), Sidó, Jávor (3—3). A Tátra völgyi (2), Somogyi, ill. T­ócziá­n­yi) Lipta­i (2). Kócziáni legyőzte Sirint. Széchenyi—Thebus 13:3. Gy: Fóris (1), (Vil­ik, Gyetvai Oi—H), Strisányi (2), U­­llik, ill. Bán (2), Herényi NB I. női: Mezőkémia—Lok Cimt­tív 5:0. Gy: :Jávoriné Megyerin© (2,2), Rozgonyiné. | F^^Haldaríjgó\ U ff FELSZERELÉS IS \ '1 A ISPORtSZft) /m\ Vw­wt/g. Sportáruház: Budapest VII. Erzsébet körút 9—11 sz. Fióküzletek Budapest és az ország minden részében.