Népsport, 1951. január (7. évfolyam, 1-21. szám)

1951-01-01 / 1. szám

f * Előfizetés egy hóra 14 forint *^j§| f '^ Külföldre 25 forint g SN­S Ilii ■ m, i mi in, ■«■■i n ii ' BOLDOG ÚJ ÉVET! Pompás időbecs, iztosan érte el új világcsúcsered­­ményét Ózdon Éva laton délután megérezték az mr.tkedvelők, hogy nagyszerű [lényeknek tehetőek__szem­zr'-.f'l ási-x y1 % r--űr­iedett uszoda jé.auiu. ággal ünnepélyes hangulat k a nézőtéren s a medence így aránt, amikor Novák Éva­­élén rajthoz állt a 2,0 yardos ás mezőnye. Novak nagyon­­nak látszik e­gyszerűen sikerül a rajt, ő hatalmas lendülettel kezd, a, negyedik hossz után az­­ fordul, egy pillanatra kinéz­­ Hunyadfira. Az edző int a s beikiá­t a vízbe m­inden rendben­­őmérők kissé erősnek tartják ist. Attól tartanak, hogy Ne­mi bírja végig az iramot. No­mika, nyugodtan ül a rajt­­színbe súgva nyugtatja meg a a mellett állókat: n less baj, Éva bírni fogja a­­ részt is.­­ Éva egyenletesen szeli a cm csökken az iram. Amikor telölti hosszra fordul, hogy még re a mintegy 33 métere, fe-1­ a feszült, csend s most már a közönsége­zők helyükről felállva biz­tatják Novákot, a célbaüt, ránéz a nővérére boldogan úszik még egy fél Egyeztetik az időmérők ara­­pper 2:34, Sárosi 2:34, Árva született a világcsúcs: 2:34, Vliet 2:35.6-os ideje tehát a stt. (A 260 yard 182.88 méter*­itö­k ég versenyzők boldogan a vízből kiszálló Novákot, tud szóhoz jutni a nagy­­te­lenül boldog vagyok . Amikor egy kicsit kifújja­gy beszél az új csúcsról a t alpos felkészülésnek ko­lera ezt az eredményt. A leg­­versenyiken éreztem, hogy náham­ vegyik, bíztam abban, tik­erülni fog a világcsúcs Másodpercnyi pontossággal­­ betartanom a tervezett rész­sikerül­t jól beosztanom az erőmet. Én ezt az eredményt jobb- I nak tartom, mint a 200 méteres vi- i lágcsúcsomat mert most hosszú ufa-1 '''03 CCU?: l ,r, . lo­t * sori l lzés( ndi) a periéi.­­ dii-'r. So­kat segí­­tt az is, hogy az ózdi dol­gozók olyan nagy lelkesedéssel vár­tál­ ezt a versenyt. Még a ra­t előtt is arra gondoltam: az ózdiaknak nem szabad csalódniok bennem. Fe­szült várakozásukat, lelkes biztatá­sukat meg kell hálálnom. Fejlődni, fejlődni—■ ez az elhatározásom. Sze­retném még ennél is jobb eredmé­nyekkel igazolni szocializmus felé haladó országunk sportjának erejét. Nagy az öröm a verseny rendezői körében is. Fiedler Ottó, az ózdiak úszószak­osztályának vezetője mondja: — Nagy öröm számunkra, hogy ezt a vitágraezáró eredmény, a mi uszo­dánkban érte el Novak Éva. Ezzel a versennyel sikerült méltó befejezést adnunk as 1950. évi úszóidénynek. Novak mögött a sorrend a követ­kező volt: 2. Kiss (Dózsa) 2:58, 3. Molnár (C­s. Vasas) 2:58,2, 4. Pas­ztor­nák (Ózd) 2:58,4. Kijár az ünneplésből Gyöngyösi­nek is, a 10­1 méteres hát­úszásban elért új országos csúcsért A verseny részletes eredményei: 100 m férfi hát: 1. Gyöngyösi (Elő­re) 1:09.1, országos csúcs! 2. Válent (Eger­) 1:09.6, .3. Bolvári (Lokomotív) 1:11. Országos ifjúsági csúcs.­­Gyön­gyösi végig egyenletesen úszik, a hajrában megy el Vácnk­ó. Az egri ver­enyző és a fiatal Bolvári ideje is kiváló. Időmérők: Árva 1:09.1, Fiedler 1:091., Borcsa 1:09. 50 m leány pillangó: 1. Kapusi (Ózd) 41.8, 2. Vágó (Bp. Lokomotív) 42.a 3. Haltender (Előre) 44­­. 100 m­ női palangmászás: 1. Litto­­mericzky (Bp. Lokomotív) 1:216, 2. Sebő (Bp. Lokomotív) 1:32.5, 3. Zsiga (Előre) 1:50.6. 200 m fiú mell: 1. Kubancsik (Ózd) 3:04.3, 2. Lonkai (Bp. Lokomotív) 3:06 5, 3. Dombi (Előre) 3:10.8. 200 m­ fiú gyors: 1. Ma­linek (Ózd) 2:29.1, 2. Dömötör (Dózsa) 2:42.3, 3. Tóth (Dózsa) 2:48. 100 m fiú hát: 1. Vasas (Ózd) 1:22.4, 2. Hanák (Dózsa) 1:23.5, 3. Nagy (Bp. Lokomotív) 1:25.2. 100 m­ Ifjúsági gyors: 1. Ipacs (Dó­zsa) 1:03.5, 2. Szabó (Eger) 1:06.1, 3. Kőfalvi (Bp. Lokomotív) 1:055. -00 m leány mellúszás: 1. Szelecki (Ózd) 43.5, 2. Hollender (El­őre) 43.7, 3. Kanizser (Ózd) 44. 59 m gyermek gyors: 1. Magyar (Dózsa) 29.2, 2. Ács (Előre) 32.2, 3. Kénes (Bp. Lokomotív) 33,4. ISO m fér.*1 gyors: 1. Sitárd ÉDOSz 59 6, 2. Gyöngyösi (Előre) 1:03, 3. Körösi (Dózsa) 1:04 5. — Szt­árd jól ment, de a második és a negyedik hosszban kétszer is kötélre úszott. 100 m női hátúszás: 1. Novák Ilonka ÉDOSz 1:15.8, 2. Littop­er­czky (Bp. Lokomotív) 1:20, 3. Csata (Dózsa) is ,sU%... r.aju$3£EÚ. i-by.?ij■ ■ •/ 1 b vTP­ •­­100 in férfi ’ pillangu: 1. Tumpe­k (Honvéd) 1:08.7, 2. Németh (Csepel, Va­­s) 1:11.3, 3. Garai (Bp. Lokomo­tív) 1:11.7. 208 in férfi mell: 1. I­tassy (Eger) 2:15.8, 2. Végvári ÉDOSz 2:45 7, 3. Gyurcsik (Ózd) 2:49.5. A 6. helyre be­érkezett Bolyki (Ózd) 2:53.4 és idővel északi kerületi ifjúsági csúcsot úszott. 4x50 m fiú vegyesváltó: 1. Ózd 2:21.2, 2. Dózsa B. 2:25, 3. Előre 2:31. 3x50 m leány mel­úszóváltó:­­ Ózd 2:15, 2. Előre 2:18.5, 3. Lokomotív 2:21,7. A pontversenyben: 1. Ózd 138 pont, 2. Dóz­a 100, 3. Bp. Lokomotív 92, 4. Előre 88, 5. ÉDOSz­­19, 6. Eger 32, 7—8. Honvéd és Csepeli Vasas 16—16 pont. A fővárosi versenyzők egy része még szombaton este visszautazott Budapestre, a másik csoport pedig vasárnap reggel tért vissza a fő­városba. Novák Éva gközelebbi száma !Ez­ este jelenik meg I. osztályú férfi. Dózsa-BpVSK 15:3 (7: 6) V: Nógrád. Dózsa: Nagy — Abafi, Te­­legdi — Mezei, Szeiden­, Bordács. Cs: Csáki, Lutz. Bp. VSK: Pohr — Herr, Se­ress — Mohácsi, Maurer, Szatmári. Cs: Füzessi. A jobb formában játszó Dó­zsa nagy taktikai és technikai fölény­ben játszott. A vasutas csapat rosszul védekezett, s pontatlanul lőtt kapura. Az eredmény így alakult: 8:1, 13:2, 15:3 G: Mezei (6) Szeiden­ (4), Csáki (2), Bordács (2), Telegdy, ill. Mohácsi, Maurer, Füzessi. Jó: Nagy, Telegdy, Mezei, ül Seress, Mohácsi, Füzessi. A Honvéd bajnokságénak méltatásával elkezdjük az 1956. évi egyfordulós bajnokság kiértékelését HU III II ■ ......... Ili --------------------------------------­Osztályozókönyvünk alapján összeállítottuk az egyfordulós bajnokság legjobb tizenegyét Osztályozó az NB I­-be jutásért­­ Főleg az első félidőben játszott jól a C. Honvéd. Debreceni Honvéd- Siófoki Építők 3:1 (2:0) MÁV­AGpálya, 2000 néző. Vezette:­­ Zs..­­ (Majetics, Azol). ■Gól.övé: Kovács, Kovács. Nyirkos, Bujtor 111. Debreceni Honvéd: Barta — Tö­möri, Gere, Göttler — Be­uch, Sar­kad! — Kom­ó­­, Borbély, Kovács,­­ Csürágh, Nyirkos, Sió,', k: Bujtor II — Vörös _!!! Varga úr, Piaté,­ — Bertaian, Lilio­ a • n _ Szabó, Radnai, Zsélyi, Bujtor III, Buj r,r I. A kezdés után némi siófoki fölény­­ alakul ki, a Debreceni Honvéd azon­ban 13 percny­i játék után_ feljön és­­ a 14. percben már gólt is ér el. Nagy kavarodás támad a sió­foki kapu előtt, a labda Kovát­hoz ke­rül, s a középcsatár mintegy 10 méterről jobbal, fő magasan a bal sarokba lő. 1:0. Hullámzó a játék, hol az egyik, h­ol­­ a má­ik kapu van veszélyben. A 19.­­ percben Boridi egy labda fogása köz­­­­ben Rednai véletlenül megrágja. A­­ kapust leviszik a pályáról.. Egy per­­­­cig áll a ját­é, de azu­án a kapus visszatér­­ a 30. percben egy előrevágott lab­­a­d­ával Kefidasi ügyesen elfut, a kiugró Kovács elé játszik, s ő egy két lépés után 12 méterről a kif­utó kapus mellett a jobb­­sarokba lő. 2:0. 1 A gól után a sófokiaknál V..Iga dr helyett Morváik jön be. A Honvéd irányúja a játékot. A 34. percben a kaputól mintegy 20 méternyire Le­ho,a II. se vágja Berbe­yt. A szabad­­­rúgást B.luch lapig a­­­­yirkos elé­­ adja, a szélső azonban nem számít az­­ átadásra is a nagy he­tizet kihaszná a 45. percben pedig a debreceni kapu előtt marad ki nagy helyzet. A II. FÉLIDŐT debreceni támadások vezetik be. A 10. percben Kom­ósi elfut,­ Pintér nyakánál fogva rántja vissza. Egy perc m­úlva Komlósi szándékakén megrúgja Pintér­, a ját­ékvezető a debreceni szélsőt fekü­­di a pályár­ól. Ezután a siófokiak vesz­i á­ a játék irányítását. A 22. percben a kaputól 12 méterre Gere kezén irányt vá­ton­tat a labda. Tisz­a . 11-es­­eseté, a játékvezető azonban nem így fá­ja. A 24. percben ötletes siófoki támadás után a fe­j­esen tiszta helyzetben álli Baj­or III. elé kerül a labda, ő azon­ban gyengén lövi a­ labdát a kapura, siófokiak szinte pálcánként vezetnek támadást a Honvéd-kapura, de ko­­moly gólhelyzetet nemigen tudnak csatáraik teremteni. A 35. percben felszabadul a D. Honvéd a nagy nyo­más alól és gólt ér el. Nyirkos egészen a jobboldalra kevecdik egy ügyes eret,ds­isz­­tára játssza maga, és a 13 - ról élesen a bal alsó sarokba lő. 3:0. A hátralévő percekben változatos a játék. A 45. percben szögletet ér el a siófoki csapat. A labda a teljes a tisztán á ló Uni­er III - é szóll, s ő egy lé­­pés­ről a há­tba küldi a labdát. 3:1. BÍRÁLAT: Gyengeiramú játékban a Debreceni Honvéd első félidőben! gólra, előbb játékával rá­ gérdemelte a győ­zflmet. A tálában mindkét cs­apat f­rmá­­ja alatt játszott. A debr­­ani csapat legjobbja Cu­löph volt, melle­te Gere, Sarknál és az 1. félidőben Ko­vács játéka elégített ki. A si­f ki­csi-f­ estből Vörös III. Lehet a II. Bed- firipir-PiSsijé Rt­­­­.. ■ ■'■ ■■■■ - Kiskim félegh­ázi SzTK—­­Tótkomlósi l­lSz 310 (1:0) Szentes, 1500 néző. Vezette: Virdgh (Ónodi, Ba­csó). KSzTK: Horváth — Dí­ngó, Lantos, Kanyó — Czenki, Her­édi — Lás­zló, Mészáros, Iványi, Fejes IV, Dinnyés. T. DtSz: Kttrasa — Gylv­csán, Len­­csík, Szoko KI — Antal II, Nagy — Nyiregyh­ázki, Lacia­ta, Blahó, Ko­vács, Horváth. A kiskunfélegyházi csapat már az első percben megszerzi a vezetést. Fejes IV­ kerül jó helyzetbe, a kapu­tól mintegy 12 méterre lő, a labdát azonban Karasz kiüti. A szemfüles László Taroltam a labdára, s közelről, mintegy 1 lép­tről a bal alsó sarokba vágja. 1:0. Lassan feljön a tótkomlósi csapat is. Horváthnak néhány távoli lövést kell védenie. A latyakos, mély tala­jon inkább csapkodó játék folyik. A 23. percben Kárász a 16 oson kívülre futva, lábba­ ment a KSzTK-csatárok elől. A hátralévő időben az egyik ol­dalon Nyur egyházki, a má­s kapu elött pedig Dinnyés hagy ki jó­de­y­­zetet. A II. félidő csaknem végig a kte­kunfé­ egyházi csapat fiúin­­e jegyé­ben telik el. Az első negyedórában Iványi, m­ajd László a kapufát találja, el. A 25. percben a T. Díóz­ben Lachala helyér© P.kó áll be. A 32. percben Dinnyés 15 mé­terről ka­pura lő és jól élt. Zárt labdája védhen­tle­­nül szá­l a jobb felé sarokba, 2:0. Egy perc múlva a KSzTK cseréi: Mészárost Zsibrita váltja fel. Még ugyanebben a percben László kapura fejel, a vidék röviden szabadh­at­dk fel és a befutó Dinnyés 8 méterről a jobb a­só sarokba lövi a labdát. 3:0. A sáros, nehéz talajhoz a KSzkK alkalmazkodott jobban és korszerűb­ben is játszott. Jó: Lantos, K­aujós, Heréd! (a mezőny ligj obb­ ), László és­ Dinnyés, ill. Kara­z, Gyivicsán, Bencsik és Nyu­egyházki. Egyenlő erők, jóiramú ki­x.de me Győri SzMTE— Székesfeh­érvári Lók. 0:0 Köbdi­ g­­­út, 1000 néző. V: Gere (Doszpoty, A­tUa). Gy. SzMTE: .Nagy — Komjáthy, Szabó, Bakó — Pintér I, Pintér II — Juhász, Hiba III, Horvá­ti, Hujber, Tóth. Ez. Lók.: Kiss II. — Várnai, Tass, Schneller — Papp, I Hahrhoffer — Miskei, Flóris, Hőgyészi, Ztn­km­ann, Reveland. Változatos játék után az 5. percben Horváth lő, Ángy nincs a helyén, de Schneider a gólvonalról kifejeli a lab­dát. A 18. percben Tass csal ezni akar, Horváth elveszi tőle a labdát, kiadja Tóthnak, s annak éles, közeli lövését Kiss biztosan fogja. Mindkét csatársor sokat van játékban, de a védők jól rom­bolnak. Az Sz. Lokomotív játéka terv­szerűbb, a győriek sokszor leszállítás­sal kísérleteznek. Nagyszerű a játék­­néha igen jó az iram. A 30. percben Tass a félpályáról ível előre, Hőgyészi kiugrik a védők között és nagy hely­zetben a kapus kezébe emel. Egy perc­cel később ismét Hopgészi kap jó lab­dát, maga mögött hagyja a védőket, csak­ a kapus­al áll szemben, mégis hibáz. In­kább a fehérvári csapat támad többet, a győriek támadásai ritkábbak, de ve­szélyesek. A 44. percben ti.A.: 'na 'há­rom győri védőn is átmegy, de telje­sen tisztán állva a kaputól hat méter­ről gyengén a kapus kezébe lő. A II. FÉLIDŐBEN Bakó helyett Far­kas játszik a győri csapatban. A székesfehérvári­ak tá­madásai vezetik be a II. félidőt. A 12. percben ültikm.mn öt méterről a hálóba lövi a labdát, Hőgyészi azon­ban előzőleg lesen állt. Érdekes, iz­galmas a já­ék, hol az egyik, hol a másik csapat támad, a­ védelmek azonban ez utolsó­­.Lajtaiban mindig közbe tudnak lépni. A 20. percben cserél a fehérvári csapat: Reveland kiáll, s Nagy jön be a helyére. Húszpercnyi játék után már fá­radtabbak lesznek a csapatok, de a játék továbbra is érdekes marad. A 39. és 32. percben a fehérváriaknak van jó helyzetük, a győri kapus azonban mindkét esetben vetődéssel ment. Változatos, érdekes játékot lát­unk. A két jó formában lévő csapat küz­delme, kü­önösen az I. félidőben volt élvezetes, de szünet ut­­án sem lapo­sodott el a játék. A já­ék képe alap­ján az eredmény igazságosnak mond­ható. Egyénileg a győri csapatból IV.-gy. Szabó, Pintér I és II Hibi III és Tóth játéka dicsérhető, a fehérvári esenn­ből Várnai, Tas , Papp, Hügyészi és Miskei játéka emelkedett ki.