Népsport, 1951. június (7. évfolyam, 108-128. szám)

1951-06-04 / 110. szám

Bp. Kinizsi—Szegedi Petőfi 2:1 (1:1) Üllői út, 15.000 néző. V: Balla (Benkő, Kőhalmi). Góllövők: Csoknyai, Király, Csoknyai. A­­mérkőzés előtt a Bp., Kinizsi kitű­nően sikerült MHK-bemutatót rendezett a Borforgalmi Vállalat dolgozóinak a részvételével. Női súly­lökésben: Solti Katalin 8­26-al győzött, női távolugrás­­ban Tóth, Ilona 357-t ért el. Látványos és érdekes volt a jégiCo­m-es váltófutás, amelyben felváltva egy férfi és egy nő versenyző futott. A közönség nagy lelke­sedéssel nézte végig az érdekes ver­senyt, amelyet Kinizsi nagy fölénnyel nyert meg. 1. Bp. Kinizsi 14:11.2, 2. Bp. Haladás, 3. Bp. Vörös Meteor. Ezután került sor a labdarúgóbajnoki mérkőzésre. Bp. Kinizsi: Szabó II — Magyar, Kispéter, Dalnoki — Lakat, Dékány — Horváth, Rudas, Szabó I, Mészáros, Csoknyai. Sz. Petőfi: Cserhalmi — Benák, Szabó, Gyuris — Keller, Gyurik — Csáki, La­dányi, Bencsik, Kassai, Király. A mérkőzése előtt a láb törése óta NB I-es bajnoki mérkőzésen először játszó Rudasnak virágcsokrot nyújtanak át. Az első negyedórában változatos játék alakul ki. A 10. percben Horváth be­adásáról a belsők lekésnek. A következő percben Csáki hatalmas lövése a felső kapufán csattan, a visszapattanó labdát Kassai fölé vágj­a. A másik oldalon Szabó I tör kapura, de pontosan Cserhalmi kezébe lő. Nem sokkal később ugyan­csak Szabó I a felső lécet találja el.­­Jóhra­mű a játék. Mindkét kapu gyakran forog veszélyben.) Bencsik lövését szögletre tolja Szabó II. A 16. percben Rudas meredek labdával szökteti Szabó I-et, Szabó egészen az alapvonalig fut le, s onnan ad be. Csok­nyai négy méternyire a kaputól félma­­gasan fejeli a labdát a háló jobbolda­lába. 1:0 va Bp. Kinizsi javára. (Cserhalmi rosszul helyezkedett.) A gól után az Sz. Petőfi veszélyesen támad. Bencsik­­erős lövése a léc felett suhan el. Az Sz. Petőfi lendületes, gyors táma­dásai gyakran zavarba hozzák a Kini­zsi védelmét. A 30. percben egyenlít a sz­e­gedi csapat. Csáki beadása átszáll a baloldalra és Király a tétovázó védelem mellett közelről a háló jobb sarkába kotorja a labdát. 1:1. (A Kinizsi védői könny­el müsködtek.) A hátralevő időben inkább az Sz. Petőfi támad. A szünetben 100 méteres bemutató futó­versenyeket­ bonyolítanak , le. Mind­ a négy futamban szép küzdelmeket lehet látni. A II. FÉLIDŐ Fordulás után a Bp Kinizsi* Gubával a jobbösszekötő helyén áll ki. A Kinizsi nagy lendülettel rohamoz az első percekben, de a csatárokban nincs elég átütőerő, lövéseik pontatla­­­nok. Sok hibás l­abdaleadást látni a Ki­nizsi-játékosok részéről. A szegedi vé­dők keményen és jól küzdenek. A 2­9. percben Horváth labdáját Szabó I fejjel Csokny­ai elé játssza. Csoknyai 8 méternyire a kaputól kapásból, fordu­lásból ragyogó lövéssel küldi a léc alá a labdát. 2:1 a Kinizsi javára. A gól után a szegediek támadnak. Kassai lap­os lövését. Szabó II c£vat nehe­zen, tu­dj­a szögletre tolni. Az Sz. Petőfi erősen küzd az egyen­lítésért és a Kinizsi-védőknek sok dol­guk akad. Már erősen szürkül. A 40. percben a megsérült Gyurik helyére Kerekes áll be. A mezőnyben ér véget a játék. Szögletarány 3:2 (-:0) az Sz. Petőfi javára. NYILATKOZATOK. Urbancsik Gábor (Bp. Kinizsi): Játékosaink kissé köny­­nyielműen játszottak. A Szegedi Petőfi nagyon jól játszott. Kertes Mihály (Sz. Petőfi): Nem érdemeltük meg a vere­séget. Egyenrangú ellenfelek voltunk. BÍRÁLAT A Szegedi Petőfi váratlanul nehéz ellenfélnek bizonyult a Bp. Kinizsi 6zzá­­mára. Szinte érthetetlennek tűnt fel a közönség előtt is, hogy a szegedii csapat a bajnoki táblázat utolsó helyén tanyá­­ziik. A szegedi csatársor gyors, rövid­ húzásokból álló támadásokat vezetett. Az első félidőben felülmúlta a Kinizsi hasonló csapat részét. A második félidő­ben is végig kiegyenlített volt a játék. A Bp. Kinizsi főleg lelkes játékának köszönheti győzelmét. Szabó 11. néhány esetben jól jött ki kapujából, üldözései is sikerültek. A hátvédhárma­sban Magyar játéka nem volt eléggé erőteljes, többször át is játszották. Kispéter nyújtotta a legjobb teljesítményt ebben a sorban. Gyakran akasztott­ meg veszélyes szegedi támadá­sokat. Dalnoki nyugodtan játszott, sok­szor jól lépett közbe. Lakatt sokat dol­gozott, leadásai is sikerültek. Dékány a védőmunkában ezúttal halványabb telje­sí­tm­ényt nyújtott. Horváth nem tudta befejezni a támadásokat. Rudas néhány jó szó kiélésé­vel vétette észre magát, lövésre azonban ne­m vállalkozott. Szabó I. — főleg az első félidőben — néhányszor jól tört kapura. Mészáros a mezőnyben sokat dolgozott, a kapura azonban nem volt veszélyes. Csoknyai mozgékony volt, majdnem­­minden lab­dáját megjátszotta, aránylag ő lőtt leg­többet kapura. Guba lassúsága ezúttal is kiütközött. Cserhalmitól lehetett látni néhány szép véd­őt. A hátvédhármas végig jól állt a lábán, Bénák a gyors Csoknyaival szemben is megállta a helyét. Szabó fej­jel-lábbal jól küzdött. Gyuris az első félidőben kitűnően fogta Horváthot, szü­net után azonban visszaesett. A két fe­dezet főleg a támadások előkészítéséből vette ki a részét. Csáki gyors volt, jól húzott kapura, beadásai is használhatók voltak. Ladányi az előkészítés mellett lövésre is vállalkozott. Bencsik rend­kívül veszélyes volt a kapura. Kassai és Király több jó támadást indított el. Balla játékvezető kitűnően vezette a nagyiramú mérkőzést. "2 ., 1951 JÚNIUS 4. HÉTFŐ Csepeli Vasas—Vörös Lobogó Sortex 3:2 (0:1) Soroksár, 10­0 néző. Vezette: Bokor I (Hangyás, Majetics). Góllövő: Turai, Tóth, Samu, Kóczián I, Kovács (öngól). Csepel: Mészáros — Kónya, Nagy II, Takács — Keszthelyi, Kát­ai — Béres, Tóth, Kóczián I, Lovász, Czibor. Soroksár: — Szamosi, Kovács,­­Lufflopi ... Spiti, Pákozdi — Samu, Bor­bély, Hegedű-1*, Hontvári, Túrás. Tapogatódzó játékkal kezdten­k a mér­kőzés. Szöglethez jut a Co­epol, de a soroksári védők jól hárítanak. Béres egy ellenféltől kapott labdával elhúz s közelről kapu felé bombáz. A csepeliek játszanak némi fölény­ren. A vendég­csapat fölénye újabb két szögletben nyil­­vánu­l meg, de a soroksári védők jól állnak a lábukon. A­ 8. percben veszélyes Sortex-támadás fut a jobboldalon, a játékvezető azonban les miatt megállítja a támadást. Ljabu három csepeli szöglet következik, de eze­k is eredménytelenek­­Nincs komoly iram, a Csepel játszik tervszerűbbe­n. Csaba csepeli szögletek után szórványos soroksári támadások veszélyeztetik Mé­száros kapuját de a csepeli védelem a helyén van. A­­másik oldalon kitörő czi­­bort Kovács buktatja, Béres 22 m­éteres szabadrúgása magasan kapu föl­é száll. E­rősödik az iram­,­ mindkét csatársor gyorűs helycsel és támadás­okkal próbálja áttörni a védelmeket, de egyelőre siker­­te­lenül. . A 34. percben a csepeli fölény­t sorok­­sá­t el­lentámadás szakítja meg: Samu a középen lerázza magáról a védőket, a tizenhatoson a behúzódó Turul elé játszik, Ti­urai jól eífasatt jobblábas lövése a kifutó Mészárost elke­lve a bal felső sarokba vágó­dik 1:0 a Sortex javába.­­A gól Samu leleményességét dicséri.) A gól fellel­kesíti a hazai csapa­tot, több veszélyes támadást vezet, majd újból a Csepel lendül támadásba. A II. FÉLIDŐ Nagy lendülettel kezdődik­ a játék. A 2. percben a kitörő Hegedűs a kifutó csepeli kap­us mellett alig lő kapu mellé. Csepeli oszrolai következik ezután, Kóczián közeli lövését Zsikla bizton menti. Egy ellentámadás során Hege­dűst tévésen állítja meg les címén a játékvezető. A 7. percben Czibor villám­­­gyorsan rohan le a balszélen, a vonal­ról bead, Lovász erős lövését Zsikla ki­ejti és a befutó Tóth a kapu közepén közelről a hálóba em­eli a labdát. 1:1. A következő percben Czibor meg­ismétli előbbi remek lefutását, de­­most Zsikla biztosan védi az éles szögből k­­isdőlt lövést. , , A 25. percben Hegedűs jó lab.ja­val ugratja ki közepén Iramut, a szélső le­rázza magáról a védőket és mintegy 12 műtétről a kifutó Mészáros medé­t a jobb alsó sarokba gurít. 2:1 a Sortex javára. . . . A 32. percben Szamosi és Beres össze­akaszkodik, a játékvezető mindkettőt kiállítja. . . ... Óriási iramú küzdelem folyik a pályán. A 35. percben Lovász kiteszi Kócziánt s a középcsatár 12 méterről biztosan gu­rít a háló jobboldalába. 2:2. A Sortex­­ben ezután Borbély helyett Siklósi áll be. Takács 40 méteres partdomja érinté­s nélkül jut a hálóba. A 40. percben ér­i el a győzten gólt a csepeli csapat: a félpályáról Takács át­vágja a labdát a kapu előtt álló Tóth­­nak, aki kétszer is rálövi a kapura. A Zsikláról kipattanó labda Kovács hátá­ról a hálóba perdül. Öngól. 3:2 Csepel javára. Kóczián megsérül, helyette v­a­­lódi áll be. .. ,, Soroksár lelkesen küzd az egyenlí­tésért, csatárainak azonban semmi sem sikerül. Szügletarány 9:3­­9:21 a Cs. Va­­sas javára. . Nyilatkozatok: Jávor Pál (Dr. Vasas): A jól küzdő Sortex megérdemelte volna az egyik pontot. Magyar Ferenc (Sor­tex): Szamosi kiállítása okozta veresé­günket. Bokor játékvezető: Szamosit azért kellett kiiállítanom, mert Béres Jánosa, után vissza­rúgott. BÍRÁLAT Páratlanul izgalmas, óriási iramú mérkőzést vívott a két csapat. A Csepel iskolázottabb játékát a Soroksár nagy lelkesedéssel ellensúlyozta. A gólhely­zetek alapján a döntetlen lett volna a valósabb eredmény. Mészáros nem vétett különösebb hibát, a kifutásoknál azonban kissé bizonytalankodott. A hátvédhármasból Nagy is teljesítménye emelkedett ki. Takácsot és Kónyát olykor zavarba hozták a gyors Sortex-csatárok. A fedezetpár sok jó támadást indított el, jó játékuk biztosította a mezőnyfölényt a csepeli csapatnak. Különösen Keszthelyi volt ki­tűnő. • A csatársor a mezőnyben jól szőtte támadásait, de a lövések gyéren és pontat­lanul szálltak Zsikla kapujára. Tóth­ és­ Lo­vász jól épített, szélsőiket azonban nem foglalkoztatták megfelelően. Kóczián csak­ a levegőben volt teljes értékű játékos, Czibor néhány szép elfutással igazolta jó formáját. Béres jól illeszkedett be a­­ csatársorba, sportszerűtlensége azonban elítélendő. Zsikla sok nehéz labdát védett, az első gólnál azonban hibázott. A hátvéd­hármas óriási munkát végzett, Szamosi volt ezúttal a legjobb, fegyelmezetlen­ségével azonban lerontotta teljesítmé­nyét. Lugosi jó közbelépéseivel, tűnt ki, Kovács sokszor alulmaradt a levegőben való küzdelemben Kacalánnal szemben, a földön azonban jól játszott. A fedezet­­pár szürkén, de szorgalmasan küzdött. A csatársor legjobbja Samu volt, sok veszélyes támadást vezetett. Mindkét soroksári gólban nagy része volt. He­gedűs tartózkodóan kezdett, azután mind­jobban belejött a játékba. Túrás követ­kezik ezután a rangsorban, gólja remek lövéséből esett, néhány szép elfutást is láttunk tőle. A két összekötő gyen­gébb teljesítményt nyújtott. Borbély bi­zonyult valamivel jobbnak. Bokor­­ játékvezetőnek volt néhány helytelen lelítélete, egészben véve azon­ban kielégítően vezette a mérkőzést. A TOTÓ 12 találatos szelvénye 22. hét 1. Sz. Honvéd—Bp. Bástya 2 0:5 2. Sortex—Csepel 2 2:3 3. Dr. Vasas—Bp. Dózsa 2 1:3 4. Győri Vasas—Bp. Vasas x 1:1 5. Dorog—Salgótarján x 1:1 6. Szombatit.—Bp. Honvéd 2 0:2 6. Bp. Kinizsi—Sz. Petőfi 1 2:1 8. Csillagh­.—Pécsi Kok. x 2:2 9. Keltex—Szolnoki Lók. félbeszakadt (törölve) 10. III. ker.­­Bp. Gyárépítők 2 1:1 11. Cs. Szikra—Gázművek 2 0:2 12. 51. Pamut—Bp. Építők 2 1:2 13. Elektr.—Óbudai Ép. 2 1:3 Az Országos Takarékpénztár Sport­­fogadási osztálya közi, hogy körül­belül 166.009 kéthasábos szelvénynek megfelelő fogadólap érkezett be, így a nyertesek között összesen körülbelül 249.000 forint kerül szétosztásra. Ez csoportonként így oszlik meg: I—II. cso­port: 74.700—74.700 forint. III. cso­port: 99.690 forint. NBtartalék bajnokság: III. csoport. Bp. Bástya III—Vörös Lobogó II 3:3 (3:2). Csillaghegy, 503 néző. V: Vámos, G: Sztankovics (2), Molnár, ill. Zentai, Jevicki, Varga. TENISZ Bp. férfi I. o. Bp. V­asas—Honvéd 4:2. Asibóth—Vad 6:1, 6:2, Tornyai—Bir­kás 6:3, 6:3, Fe­hér —Pető 4:6, 6:2, 6:3, Szörényi—Triehradny 4:6, 4:6, As­bóth, Fehér—Vad, Birkás 6:1, 6:3, Tornyai, Szörényi—Pető, Prichradny 1:6 5:7. Petőfi MAVAUT 3:3. Csink—Forró 0:8, 2:6, Janicse— Kiss 6:4, 6:2, Vadócz— Dallos 6:4, 4:6, 3:6, Maj'Ok­—Böröczky 7:5, 3:6, 3:6, Csink, Jánosé—Forró, Kiss 6:1, 6:2, Major, Hajós—Dallos, Kis­s 6:1, 2:6, 6:4. (A Petőfi Böröczky szerepeltetése miatt óvá­s alatt játszotta a mérkőzést.) Kinizsi—Páni­u­­­k­i ké­szí­t­ő 3:2 Félbesza­kadt. Fáncsi—Mutnyánszky 6:2, 6:4, Te­­mesvári—Guzdek 0:6, 6:0, 1:6, Szemenyei —Balázs 3:6, 9:11, Bardóczy—Vadinszky 6:1, 6:4, Fáncsi, Bardóczy—M­­utnyánszky, Vadinszky­­ 6:1, 6:4.­ Szemenyei, Temes­vári—Palotás, Guszdek 7:5, 1:6, 6:6, itt az eső miatt félbeszakadt a mérkőzés. VÍVÁS A MÁVAC delej utcai termében szom­baton délután hatos­­barátságos kard­csapat verseny keretében találkozott a Győri Vasas és a Vasas MÁVAG kard­vívó utánpótlása. A visszavágó jellegű mérkőzés a győriek 27:9 arányú győzel­mével végződött­ A Győri Vasa­s csapa­tában Pestihy, Hámori és Kardos 6-6, Beliczai 4, Czigány 3 és Szlávics 2, a MÁVAG csapatában Ravasz 3, Gömbre és Gravats 2—2, Pongrátz és Wirik B. 3—1 és Dávid 0 győzelmet, szerzett. A győri csapat fiataljai közül Hámori és Kardos vívott jól. A MÁVAG fiataljai is rövid idő alatt szép fejlődésről tet­tek tanúságot. NB II Vörös Lobogó Keltex—Szolnoki Lokomo­tív 2:0 (0:0). Félbeszakadt Bogyó­ u., 1200 nézők V: Major II. Keltex: Kiss — Szalai, Sólyom, Jezsó — Konrád, Berendy I — Csurgó, Bérezés (Kó­sa), Fazekas, Berendy II, Varga, Sz. Lók., Horváth II — Bozsóki, Ozsvár, Pintér II — Búza, Czigány — Illés I, Horváth I, Varga, Pintér I, Somogyi A Keltex minden ré­szében jobb volt. A II. félidő 42. percé­ben a nagy vihar miatt a játékvezető lefújta a mérkőzést. G: Fazekas, Beront)' ír. Jó: Szalay, Sólyom, Konrád, Fazekas, ill Ozsvár, Bu­za és Somo­di. Bp. Építők­­—Vörös Lobogó M. Pamut 2:1 (2:1). Blaha Lusza-tér, 1500 néző. V: Angyal. Bp. Építők: Bayer — Vigh, Szamosi, Pongráczió II — Henn­­­ Ivára — Kuniszt, Vilsinszki, Pongráczió I, Városi, Bédi. M. Pamut: Akna­völgyi — K­ásnáli, Wiittman, Ma­tuz — Novák (Szarka), Kaz­e­kas — Mlavács, Kürkre, Híres, Ko­rányi, Váralj­aíi. Len­d­­ilistiacebb csatár­já­tékával győztek az Építők. G: B:di­l­, ill. K­erényi. Jő: Bayer, Újvári, Pongráczn­é I, HL Matuz­, Hlaváce, Váraljai. Váci Vörös Lobogó—Vasas — Ganzvagon 3:2 (2:0). Vác, 1600 néző. V: Vörös. Vác: Har­sány! —­ Móricz, Mészáros, Szokol —­ Jónás, Bábi — Nagy, Bást, Velki (Xetgan II), Schubert, Galgóczi. Ganz­­vagon: Varga — Mócea, Schneider, Mo­haros — Széke, Bősze — Csonka, Fe­kete, Sánta, Suk­i, Hollósi. Keserves győzelem. G: Galgóczi (2), Mészáros, ill. Suth, Fekete. Jó: Mészáros, Netigan II, Schubert, Galgóczi, ill. Schneider (a mezőny legjobbja), Bosza, Fekete, Suth. Csillaghegyi Vörös Lobogó—­B­écsi Lokomotiv 2:2 (2:1). Csillaghegy, 2000 néző. V: Révész L. Csillaghegy: Horváth I — . Békési, Dombóvári, Hegyi — Tóth, Csiszár — Tyepljik, Zombella, Amri II, Kuts, Hor­váth II. P. Lók: Kovácsi — Kelenfi, Hegyi, Mikó. — Túra, Horváth I — Horváth 111, Meggyes, Szüli, Szabó, Horváth II. Igen jó, változatos mérkő­zés, az eredmény igazságos. Gy. Am­ri II (2), ill. Horváth II, Szuh. Jó: Dombó­vári, Békési, Horváth I. Zombella, ill. Hegyi, Szuh, Horváth II. Bp. Szikra—Bp. Előre 3:1 (2:1). Halom-u. COOO néző. V: Kelen. Bp. Szikra: Majsai — Budai, Kósa, Tamási — Angelmajer (Hruza), Fizi — Sinka, Kilötzl, Varga, Kracsali II, Molnár. Bp. Előre: Szabadkai — Tunyogi, Szabó II, Rigó — Lévai, Hernádi — Mészáros, Ugh­y II, Kerekes, Krajcs, Varga. Végig heves iramú mérkőzés. A lelkesebben és a II. félidőben jobban játszó Bp. Szikra rászolgált a győzelemre. G: Molnár (2), Varga, ill. Varga. A játékvezető Fizit, Macsali 11-t, Sinkát, ill. Krajcsot, Ri­gót és Hernádit kiállította. Jó:. Majsai, Budai, Rósa, Angelmayer, ill. Szabó II, Rigó, Ughy II, Krajcs. Óbudai Építők—Vasas Elektromos 3:1 (1:1). Latorca-utca, néző. Vr: Gács. D. Építők: Faluhelyi — Beck, Kránitz, Pápai — Dvornik, Harangvölgyi — Hermann (Vermee), Vilcsek, Varga dr, Maly, Merklán­czki. Elektromos: Barna — Mészáro­s, Zaédely, Szőcs — Szabó, Kósa - Dubai, Hetesi, Kiss, Pázmány, Fodor (Gajdos). Jó iramú, változatos, kemény küzdelem i ám a csatársorok közti különbség döntött. G: Kránitz, Beck, Vilcsek, ill. Dósai. Jó: Beck, Pápai, Vilcsek, Merklánszki, ill. Zsé­­dely, Szabó, Kósa, Dósai. Bp. Gyárépítők—ML ker. Vörös Lobogó 1:1 (1:1). Hévizi­ út, 2500 néző. V: Hernádi. Gyár­építők: Pettyánszky (Molnár) — Weisz, Varga, Farkasvölgyi — Korányi, Müder — Verebes, Miskolci (Túrás), Hegyes, Jáhner, Sas. III. ker­.: Bánfalvi — Zá­tonyi, ősi, Márkon — Szabó, Rajtár — Anyaházi, Straub (Babrányi), K­ozsák­, Kucsera. Sztum­ai, h­atalmas iramú, izgalmas, változatos mérkőzés. G: Jábner, ill. Andaházi. Jó: Varga, Verebes, Ilas, ill. Zátonyi, Bán­­■­falvi, Márton, S­zabó. Szikra Gázművek—Csepeli Szikra 2:0 (1:0). Csepel, Dunasor, 300 néző. V: Pász­tor. Gázművek: Demeter — Halmos, Subits, Levelek­ — Wild. Kapitány — Mohácsi, Krecsmár, Száva (Rigó), Bod­­zsár II, Horváth. Cs. Szikra: Tallósi — Nyúl, Domán. Csákány — Gáti, Galló — Városi I, Gröber, Városi II, Gyenes (Mezősi), Regicz. Gyengeiramú, csap­kodó játék. A Gázművek csapata job­ban kihasználta a helyzeteket. G: Száva, Kapitány. Jó:­ Leveteki, Wild, Kapitány, ill. Dumán, Nyúl. Békéscsabán vasárnap kerül sorra a Budapest—V­idék építőipari válogatott mérkőzés. Erre mind a budapesti, mind a vidéki válogatott­­ ed­zőmérkőzésésel ké­szül, hétközben a Béke­ utcában. Szer­dán a vidéki csapa­tra ak­a­i Bp. Honvéd, csütörtökön a budapesti csapatnak a Bp. Dózsa lesz az edzőtársa. BARÁTSÁGOS MÉRKŐZÉS K. Kinizsi-Kiskunfélegyházi Vasas 3:2 (1:1). Kecskemét, solió néző. V: Szu­­lyovszky. Gólratörődtte­l játszott a ha­zai csapat. V: Nagy I (2) Szabó, ill. László 1-0. Jó: Mátné, Nagy II, Szabó, ill. Dongó, Dinnyés, Szabó II. Bp. Bástya—Szegedi Honvéd 5:0 (3:0) Szeged, 903­ néző. V: Dorogi (Somlai, Fekete II). Góllövő: Kovács IV, Palotás, Rábai (öngól), Hidegkúti, Palotás. Bp. Bástya: Geller — Kovács II, Bör­­zsei, Lantos — Kovács I, Zakariás — Sándor, Hidegkúti, Palotás, Szolnok, Kovács IV. Sz. Honvéd: Palotai — Sípos, Med­­nyánszky, Kovács — Rábai, Fodor —­­Böjtös, Baráth, Kotász, Cziráki, Rózsa­völgyi. A 4. percbe­n Mednyá­nszky kézzel húzza le a labdát a kaputól 20 méterre­. A sza­badrúgását Kovács I félmagasan, hatal­mas erővel lövi, Palotai csak szögletre tudja álln­i a labdát. A szögletrúgást is nehezen t­sz­táz­za. A Bástya többet tá­­lmal, a szegediek cs­ak elfutásokkal kí­sérleteznek. A 10. percben Palotás várat­l­annul kitör, húsz méterről leadott lövé­sét Palotai a bal felső sarokból húzza le. A 17. percben baloldali támadás után Kovács IV. elől Sípos röviden ad haza. Kovács IV mintegy négy méterről a megdermedt Palotai mellett laposan a kapu közepébe lő. 1:0 a Bástya javára. A hazai csapat, is támad, de csatárai nem mernek lövésre vállalkozni. A 23. percben Köjtös fékmagas átadását Rózsa­völgyi jó helyzetben elvéti. Nagy fölényben játsz­ik a Bástya. Ró­zsavölgyi négy méterről (!) ad haza. A 32 percben Kovács IV lövését Palotai csak kiütni tudja és a kaputól tíz m­é­terre álló Palotás laposan a bal sarokba lő. 2:0. Egy perc múlva Sándor beadására Palotai kifut, közben Rábai nyolc mé­terről fe­ijel harsad és a labda az üres kapu köz­épén a hálóba száll. 3:0. A 41. percben Rózsavölgyit Gellér sza­bálytalanul akasztja a 16-oson kívül, a játékvezető sípját, nem hallani, a labda flörtös elé kerül és a szélső la­­posan a hálóba lő. A játékvezető nem adja meg a gólt, hanem a tsi-osiból rú­gat szabadrúgást a Bástya ellen. A közön­ség erősen tüntet. A szabadrúgást Rábai a sorfalba vágja. Az utolsó percekben a hazai csapat lelkesen támad. A II. FÉLIDŐ Váltakozó játékkal kezdődik a félidő. A 12. percben Palotáé lövése alig kerüli el a felső sarkot.A II. percben Rózsa­völgyi helyére Korom áll be. Szépen­­tá­madnak most a szegediek. Kotász, majd Baráth lövését védi Gellér. A 25. perc­ben jobboldali támadás végén Cziráki fölélő. A Bástya erősít. A 37. percben Sándor remekül e­lfut, átadását Hidegkuti 12 méterről, fordulásból a bal alsó sarokba lövi. 4:0. A 42. percben Hidegkuti a félpályáról hozza fel a labdát, kiugratja Palotást és a középcsatár félmagasan a balsarokba lő. 5:0. S­zögletarány: 4:0 (2:1 a Bástya javára). Nyilatkozatok. Mandik Béla (Bástya): Nagy küzdelem, biztos győ­z­elem. Pólyák Gyula (Sz. Honvéd): Szünet után többet támadtunk, de csatársorunk nem tudta kihasználni helyzeteit. BÍRÁLAT Az első félidőben a Bástya támadott t­öbbet, a gólok ekkor védelmi hibákból estek. A budapesti csapat csatársora eb­ben a játékrészben különösen jól ját­szott­. sok helyese­rés támadás vezetett. Szünet után már följött a­z együt­­­tes, valamivel többet is támadott, mint a Bástya, de a csatárai ezúttal sem bizo­nyultak gólképesnek. A Bástya csak az utolsó pe­rcekben erősített. Vég­eredmény­ben a Bástya győ­zelme biztos volt. Grellernek nem sok dolga akadt. A vé­delem legjobbja Bürzsei volt, nyugodtan játszott, jól rúgott. A másik két hát­véd sem maradt el messze mögötte. Kovács­­ a csapat legjobbjának bizo­nyult­, igen sok jó labdát adott előre. Zakariás mérsékelt teljesítményt nyú­j­­tott. A craftár­kor ötsebes húzásokkal játszott. Sándor nehezen élt meg Kovács mellett, így is volt néhány veszélyes el­futása. Hidegkuti és Szolnok a mezőny­ben tűnt ki, mindkettő jól hozta fel a labdát. Palotás és Kovács i­ór jelentette a legtöbb veszélyt a szegedi kapura, mind a ketten gólratörően játszottak. Palotai a második gólnál hibázott. Sí­pos az első gólban ludas volt, egyébként megbízhatóan játszott, Mednyánszky és Kovács derekasan küzdött. Kovács nagy­szerűen fogta Sándort­. Rábai rengete­get dolgozott, labdái azonban pontatla­nok voltak, Fodor mérsékelt teljesít­ményt­ nyújtott. Böjtös és Rózsavölgyi nagy igyekezettel, dió kevés sikerrel ját­szott. Baráth eltűnt a mezőnyben. Ko­­tász a hátrahúzódott középcsatár szere­­pét töltötte be, így a kapura nem volt veszélyes. Czlntki bizonyult a csatársor­­ legjobbjának, mezőnyben jól épített és a­­ kapura is veszélyes volt. A Rózsavölgyi­­ helyére beállt három tehetséges, fej­­lő­dőképes játékos. Dorogi játékvezető egy esetben nem alkalmazta az előnyszabályt, egyébként jól vezette a mérkőzést. Csehszlovák Utánpótlás válogatott— Magyar Utánpótlt­s válogatok 5:2 (4:0) Góllövő: Gálik, Kadlec (11-esből), Ja­­kubcsik, Pucher, Hajsky, Bárfi, Miloso­­vits. — Kiküldött munkatársunk távbeszélő­jelentése — Bratislava, június 3. Szombaton egész éjjel esett az eső s va­sárnap reggel is borús időre ébredtünk. En­nek ellenére jó a hangulat a csapat köré­ben. Délelőtt a játékosok mezbe öltöztek, s tisz­telgő látogatást tettünk a Szlovák Kom­munista Párt bratislavai kerületének III. konferenciáján. A konferencia részvevői ha­talmas tapssal fogadták a terembe belépő játékosokat. A csapat nevében Krasznai üd­vözölte a konferencia résztvevőit. — A haladószellemű magyar ifjúság ne­vében üdvözlöm a konferenciát s kívánom, hogy munkájukat siker koronázza­, hogy ez­zel is erősödjék a béketábor s a népi demo­kráciák mielőbb megvalósíthassáki a szocia­lizmust — mondotta többek között Krasznai. Elemi erővel tört ki a tapsvihar Krasznai szavai után. A küldöttek helyükről felállva áttették a Magyar Népköztársa­ságot, majd ütemesen fehangzott a kiáltás: ,,Éljen Rákosi!” A látogatás után ebédhez ültek a játéko­sok s délután fél 3-kor mentünk ki a Bra­tislava Stadionba, hogy résztvegyü­nk a­­ Szlovák Testnevelési Nap alkalmából rende­zendő nagyszabású sportműsor felvonulá­sán. Fél 3-kor már több mint 20.000 néző ülte körül a gyönyörűen feldíszített stadion já­tékterét. A nagylelátóval szemben a követ­kező feliratokat olvashatjuk: szlovák nyel­ven: „Éljen Gottwald!’’ ,,Éljen Rákosi Mátyás!” A kettő között magyar nyelven hirdeti a felirat: „Éljen a Magyar Népköztársaság!” Hatalmas sikert aratnak labdarúgóink, amikor a legjobb csehszlovák atlétákkal együtt felvonulnak a salakon. Zeng a le­látókon az ütemes „Éljen Gottwald!”, Él­jen Rákosi!” kiáltás. A felvonulás után játékosaink ismét vis­­­­szatérnek szállásukra. Ott egy órára lepi­­hennek, majd 5 órakor érkeznek vissza a pályára. Hat óra előtt egy-két perccel futnak ki a csapatok a­­pályára. A csehszlovákok virágcsokrot nyújtanak át a magyarok­nak s a mieink a nézők közé szórják a virágokat. Vicék játékvezető sípjelére így áll fel a két csapat: Csehszilovák utánpótlás: Bellus — Köp­csén, Kadlec, Zolinka — Morvay, Mon­dok — Újvári, Jakubesik, Basi, Gálik, Hajsky. Magyar utánpótlás: Garamvölgyi — Perei*, Rendek: Bárfi — Rajos, Andrésfi — Márkus, Kárász, Bakó, M­osovits, Krasznai. A magyar csapat kezd. Az első per­ceikben nehezen lendülnek játékba fia­­taljab k­ik. A 6. percben adódik az első helyzet. Bakó­­messze mellé lő. Erőtlenek a­ magyar támadások. Tíz percen k­eresz­­­tifi­s mezőnyjáték fol­yik, majd Kárász egymásután két nagy helyzetet hagy ki. A 25. percben cserélnek a cseh­szlovákok. Pasi lemegy, Pucher áll be s így alakul a csatársor: Pucher, Ja­­kobesik, Hajsky, Gálik, Újvári. A 26. percben jobboldali támadás után a szabadon hagyott Gálikhoz kerül a labda s ő 5 méterről a jobb felső sa­rokba lő. 10 a csehszlovákok javára. A 26. percben Bendek a 16 oson belül kézzel rántja el Gálikot. A 11-est Kadlec élesen a léc alá vágja. 2:0. A 35. percben Újvári—Gálik-adogatás után Gálik Jakubcsik elé­ível és a jobb­­összekötő négy méterről félmaffásan a kapu jobb oldalába fejel. 3:0. (Gyors, hely­cser és támadás volt.) A gól után nagy helyzete van a ma­gyar csapatnak,­­a Kárász nyolc mé­terről küldő fit erős lövészt Bellus bra­vúrosan védi. A 41. percben Jak­ub csík kapura Wes Garamobrigyi kiejti a lab­dát, az Pucher elé perdül és a jobbszélső közelről a hálóba gurít. 4:0. A II. FÉLIDŐBEN a magyar csapat a következő ö­sszeállí­­tásban játszik: Fecske — Kendek, Kó­czián II, Peller — Rajos, Ambrásfi — Bakó, Kárász, Bárfi, Milosevics, Krasz­­nai. Most is nagy erővel rohamoz a cseh­szlovák csapat, Fecske kétszer is bravú­rosan véd. Ezután­ a magyarok vezetnek­­ néhány támadást, de ,a csatárok nem bol­dogulnak a hazai védő­k­k­el. Ismét a csehszlovákok veszik át a játék irányí­tását: Újvári hozza zavarba a védőket, majd Gálik kapufát lő. A 16. percben Újvári kiugratja a kö­zépre húzódott Hajskyt, Fecske kifut eléje, elvetődik, de Hlajsky 14 méterről jól lő és a labda a bal alsó sarokban köt ki. 5:0. Az iram nagy. A magyar csapat igyek­szik, nagy erővel harcol, de a cseh­szlovák csapat jobb! A 32. percben Bakó szögletjét Bellus kiejti s Bárfi közelről a hálóba sodorja a labdát. 5:1. Támad a magyar csapat. A 44. percben szoba­rúgá­s után Krasz­nád a kapu elé ível s Milovsevics a föl­dön fekve közelről a hálóba fejeli a­­ labdát. 5:2. Szügletarány 5:3 (2:1) a magyar csa­pat javára. NYILATKOZATOK: Titkos Pál: A magyar csapat jól kez­dett, de azután elvesztette a fejét és csak a II. félidő végén tért­ ismét ma­gához. Kertész Kálmán, a csehszlovák csapat vezetője: Csatársorunk tervszerűbben és gólratörőbben játszott, emellett rengete­get lőtt kapura. A magya­r csapat csak a mezőnyben mozgott jól. BÍRÁLAT Nagyiramú mérkőzést vívott a két utánpótlás válogatott. A magyar együt­tes az első félidő első 20 percében há­rom nagy helyzetet hagyott ki s ez ide­gessé tette a játékosokat. A magyar védelem kapkodni kezdett, rosszul helyezkedett , ennek tulajdonít­ható a nagyarányú csehszlovák vezetés. Kétségtelen, hogy a hazai együttes sok­kal jobban felkészült a m­érkőzésre s megérdemelten győzött. A második félidőre átalakított magyar együttes már lényegesen jobban állt a hibán, különösen a védelemre vonatko­zik ez. A magyar csatárok játékából — különösen az első félidőben — hiányzott a lendület és a kapu előtti határozott­ság. A második félidő végén feljött a ma­gyar csapat, s ekkor szép, tervszerű tá­madásokat vezetett. Bellus nagyszerűen védett. A hátvéd­­hármas jól állt a lábán, legjobbja Kad­­lec. A fedezetpár jól védekezett és jól hozta fel a labdát. A csatársortól ötle­tes, korszerű, támadásokat láttunk. Itt Gálik és Újvári volt a lenditekerék. Garamvö­lgyi a negyedik gólnál hibá­zott, Fecske jobb volt nála. A hátvéd­­hármas nem bírt a csehszlovák csatá­rokkal, itt csak Rendek * dicsérhető. A fedezetpár volt a csapat legjobb része. A támadósor átütőerő nélkül játszott, csak Krasznai és Milosevics játszottak jól időnként. Tari István Az MHK-rendszer a magyar testnevelés és sport alapja ASZTALITENISZ Bp. férfi I. osztály Postás—Honvéd 13:10. Gy: Almási (4), Várkonyi, Piedl (3—3), Szabó (2), Nédli, ill. Sidó (5), Ferle (3), Farkas Z., Jávor. N­agy meglepetés! Dózsa—Vörös Meteor 13:12. Jókai­ utca. Közel hét órán át tartott a mérkőzés. Szepesi vereséget szenvedett Balázstól, Farkas J. pedig Halásztól­. Bán nagy szé­lűen harcolt. Gy: Kóczián (5), Halász (3), Sebő (2), Hámori (2), Balázs, ill. Bán (4), Szepesi (8), Farkas J. (3), Ger­­vainé, Rózsa. Bp. női I. osztály MÁVAG—Antenna 5:4. G­y: Almási (3), Fantusz (2), Rr. Mezey (2), Lászlóné, Rengerné. Szikra—BDSE 5:2. Gy: Jávorné, Roz­­gonyiné (2-2), Megyeriné, ill. Koltainé (2), Hofherr—Kávészer 5:3. Gy: Kancsár (3), Kisgyőri (2), ill. Italászné (2), Seidlné.­­ fH* ker. Vörös Lobogó—Elektromos •5:2. Gy: Maros­völgyi, Vermesné (2—2), Pető, ill. Jeckünek, Lothallerné.