Népsport, 1951. október (7. évfolyam, 197-218. szám)

1951-10-01 / 197. szám

Vörös II Soroksár. néző: E. (S&fk­. Gere). A mér­­közérten jelen vlB kori hatlsereKV°rMMiyon sportolók is. 9kortex: Zsikla Lakosi - Solti. Pákozdi Mári, Hegedős, Sárvári, Bp. Vasas: Bakó — LórijsfifeSBCSfii Lilviann _ Silány! IT. Vad dá*. Mező, Szilágyi­­, Bund/RmJTM Napsütéses, szép időben kezdőcMSi. Kezdés után majdnem gólt ér el sári csapat: Hegedűs kiugrik. kapuból, de a középcsatár közelről ^JlEnZ kapu mellé gurít. Az első tíz percn^feSSj ként a soroksáriak támadnak, majd a nPmjji kékek egy-két támadása következik. egyik támadást Kovács szögletre hárítja Fokozatosan feljön a Vasas. A 15­. percben Rimázsák kerül kitűnő helyzetbe, de a ha­toson sokáig késlekedik és a védők közbe­lépnek. Gyenge az iram, mindkét oldalon sok hiba csúszik a játékba. Néhány percig főként a Vasas " Térfélén folyik utána a játék, lövőhelyzetbe azonban nem tudnak kerülni a soroksári csatárok. A­­30. percben Sárosihoz kerül a labda,­­Zsikla elhagyja­ a kaput, Sárosi 25 méterről ívelt lövését Lu­gosi , "csak a gólvonalról "tudja hárítani. Vasas-támadások folynak most, Sárost egyik pompás beadásat Szilágyi I. közelről kapura fejeli, a labda a felső­­kapufáról pattan vissza. Az utolsó negyedórában hul­lámzó a játék. A II. FÉLIDŐ első percében Szilágyi, I. nagyerejű lövése süvít el Zsikla kapuja mellett, majd Bund­­zsák lő kapu fölé. Vasas-percek következ­nek. Szilágyi I.Sjár ősi összjáték után Sárosi beadását Bundzsák kapásból fölé­­lövi. Erősít a Vasas, enyhe fölényt harcol ki. A 15. percben a Sortexben Sárvári he­lyett­ Kárpáti áll be. A 18. percben Szilágyi l. beadására Mező fut rá —­ Zsikla kifut —­­Mező lövése az üresen hagyott kapu felső lécéről pattan vissza- Ezután Bakó kapuja forog veszélyben. Lőrinc és társai azonban hárítanak. Fokozódik az iram, keményebb lesz a játék. A­ 20. percben Szilágyi­­. boka­sérülése miatt kiáll. Virágh jön be jobb­összekötőbe, Mező lesz a középcsatár. A 25. percben Hegedűs átemeli a labdát Lő­rinc­z felett, kapura húz, hatméteres gyenge lövését azonban Bakó vetődve védi. Most­ a soroksáriak rohamoznak. Samu középre verekszi magát, közeli lövését Bakó szögletre menti. Szorongat a Sor­tex, Bakóra és a Vasas-■ . játszó­­ jó he­lyezkedéséért és gyorsaságáért, Lúgost ,in­­tih­ídün­­k­eresztezéseiért, tértölelő rúgá­saiért, Kovács határozottságáért dicsér­t­e­tő. A fedezetek közül Solti játszott job­ban. Elöl-hátul kitűnő teljesítményt nyúj­tott. Pákozdi inkább a támadások elin­dí­­tásá­ból­­vetté ki jótérban­­a­ részét. A csa­társorban­ Hort vári sok jó labdával igye­kezett társait helyzetekbe hozni,­­kapura azonban keveset l­őtt. Hegedűs volt a csatársor legjobbja, lövései azonban neki sem sikerültek. Samu nincs jó formában, csak időnként nyújtott kielégítő teljesít­ményt, Sárvári nem sokat mutatott. A helyére beálló Kárpáti nehezen illeszke­dett be a játékba. Szirmai sok hibával, tartózkodóan játszott. Bakó nagyszerű formában van, néhány­szor bravúrosan mentett. Lőrincz jól sem­legesítette Szirmaik rúgásai tiszták, ponto­sak voltak. Kontha főleg a magas labdáknál jeleskedett. Ullm­ann valamivel gyengébb volt két társánál. A fedezetek közül ezút­tal Vadász bizonyult jobbnak, leadásai pontosabbak voltak, mint Szilágyi 11-é, a támadások elindításából is jól vette ki ré­szét. A csatársorban egyedül Bundzsák je­lentett veszélyt a soroksári kapura. Szilágyi I. ezúttal keményebben játszott, kapura­­lövésre azonban alig vállalkozott. Mező jól értette meg magát Csordással, középen is akadtak jó megmozdulásai. Csordás a jobb­szélen jól mozgott, beadásai azonban gyen­gén sikerültek. Sárosi nehezen boldogult a kitűnő­ Szamosival szemben. Virágh nehezen melegedett bele a játékba. Somogyi játékvezető jól vezette a mér­kőzést. Bánya*­.-Gy. Vörök L."­D90&B" 2:0 (1:0). Győr. 1000 néző. V: "Síklók­i, T. Bányász: Fertői - Triff- Árkod­, Kónya, Rigó — Nagy, Már­ton — Dóra, Macskos, Bálla, Jobbágy (Be­­retzky), Berki. Győr: N­agy — Horváth, Orbán, Tóth I — Pintér I, Pintér II — .Juhász, Pospichal (Sz­abó),­ Ku­iss, Hiba, Tóth Fi..­ A bányász­csapat igen nehe­zen nyert a többet támadó hazaiak el­len. G: Nagy (1­1-esből), Tóth I (öngól). Jó: Fertői, Kónya, Majtán, ül Orbán, Pintér I. Kinizsi Sörgyár—Vasas MÁVAG 2:0 (1:0). M'ttglikla-út, 600 néző. V: Budat*. Sör­gyár: Patai — Bajkai, Bojtár, Angyal — Eresz, Motfil — Gondos I, Mirelli, Dömök (Pál), Sütő, Strelicz­ky. MÁ­VAG: Engels­m­­ann — Adorján, Barátski, Varga — Steinsbac­h, Takács — Mészáros (Bujátki), Jiusa, Molnár, Ádáan, Zaremba. Nagysze­rű iramú, színvonalas mérkőzésen némi szerre­ncséiv­el győzött a hazai csapat. G: Streil­icziky, Sütő. Jó: Patai,­Bojtár, Mott/1 (­a mezőny legjobbja), Sütő, ill. Engel­­mann, Barátki, Varga, Takács. Autotaxi—Szikra Gázművek 1:0 (0:0). Hévizi­ út, 1000 néző. V: Csepregi I. Autótaxi: Márton — Kapocsi, Gótik, Tiszai I —­ Péter, Kornél — Udvardi, Dávid, Lányi, Molnár (Kiss), Fischer. Gázművek: Szaller — Halmos, Leveleki, Horváth I — Virágh, Zailár — Mohácsi, Kapitány, Krecsmár, Tölgyesi, Marton (Száva). Nagyiramú, de tervszerűtlen, csapkodó játék. A szünet után többet támadott, a vendégcsapat. G: Dávid. Jó: Kapocsi. Gólik, Péter, Kornél, 111. Szaller, Halmos, Leveleki, Horváth I. Bp. Gyárépítők Vörös Meteor Nem­zeti Bank 2:1 (1:0). Csömöri­ Út, 800 néző. G : Kern. Bp. Gyárépítők: Molnár Erdélyi (Tural), Varga. Farkasvöl­­gyi — Korányi, Mü­ller — Verebes, Misikolczi, Weisz., Sas, Kővári. Nemzeti Bank: Gál I — Debreczeni, Kis. Cser­­nufi - Jancsik II, Várszegi - Márta, Szabó, Kacsai, Várhegyi G(*erd), Gál II. A Bp. Gyárépítők csapata sokkal többet támadott. G: Miis­kolczi, W­eisz, ül. Debreczeni (11-esből). Jó: Varga, Fi­ark­as­völg­yi, Korányi, Verebes, ill- Pál­­ !a mezőny legjobbja), Kiss, Vár­szegi, Márta, Jancsik II-1 a második félidő végén után rá gátért kiáhították. Czt. Vörös Z­obogó—Szombat­helyi Vö­rös Lobogó 3:2 (2:2). Félbeszakadt. Csil­laghegy. 1000 néző. V: Iiat Tay. Csillag­hegy: Dávid - Hegyi, Dombóvári, Slic­kiér • (Biáskési) -- Tóth­, Csiszá­r — Kats, Zonobella, Amid II, Eszes, Ka­­nyá­r. SwtBi'b'jtóhely: Soo­s — Kovács, Molnár, Gyljári —­­ Németfh, Lisztes — Raimar, Pék, Halvux, Szigetvári, Bo­­gáti. A hazai­ csapat szünet után töb­bet támadott. A 11. félidő 35. percében a játékvezető lefújta a mérkőzést, mert az uttani ligásért kiállított Szigetvári nem hagyta el a játékteret. G: Amri If (1), Eszes, ill. Halvax, Bogáti (- es­ből). Komlói Bányász—Nagykanizsai Szikra 4:2 (1 :0). Komló, 800 néző. V: Korom­­­pai. Komló: Horváth ,- Pfluger, Zsó­­tér, Kiripli — Fáskerti, Orosz — Pálin­ger­, Károlyi, Szám II, Kertész, Daum II. Nagykanizsa: Zalán — Balogh, Né­meth, Kisgál — Kemény, Nagy — Sztraka, V­anovics, Téli, Horváth II (Forgács), Kapornoki­ (Pál). A hazai csapat egységesebben, ötletesebben játszott. G: Károlyi (2), Pálinger, Szám II, ill. Téli. Kisgál. Jó: Zsótér, Fáskerti, Pálinger, ill. Vojnovics, Téli. Kecskeméti Kinizsi—Gyulai Építők 2:1 (2:0). Kecskemét, 2500 néző. V: Veres. Kecs­.­keméti Varga — Nyerges, Uzsoki, Seres — Máté, Molnár — Pulai, Laczi, Szabó, Nagy, Fenyvesi (Pankotai). Gyula: Oravecz I. — Kovács, Hack, Megyeri — Gabu­k, Juhász — Csűri, Krisán, Kurta, Vasvári, Oravecz II. Az I. félidőben a Kinizsi, a II-ban a Gy. Építők csapata játszott jobban. G: Szabó, Laczi, ill. Vasvári. Jó: Nyerges, Uzsoki, Se­res, Szabó, ill Hack, Vasvári, Gabu­k, Pu­­lait (Kinizsi). Oravecz Il-t és Megyerit (Gy. Építők) a játékvezető kiállította. • Szolnoki Lokomotív—Vasút* Kerámia 4:1 (2:vz. Gergely­ utca, 600 néző. V: Lengyel Gy. Sz. Lók.: Almási — Dobos, Ozsvár, Pintér 11 — Lazányi, Búza — Bozóki (Csabai), Ketler, Varga, Pintér 1, Marton. Kerámia: Kl­asz — Spirka, Ká­der 1, Faskó — Törőcsik, Sch­m­itzer­ —­­Szántai, Veszelovszki, Zemzov T (Kiss I), Te­veli, Rónai. A lelkesebben játszó vendégcsapat kapu előtti nagyobb hatá­rozottságának köszönheti győzelmét. G: Varga (8), Pintér I, ill. Szántai (11-es­­ből). Jó: Ozsvár, Lazányi, Búza, Pin­tér 1, ill. Sipirka, Háder I, Faskó, Schmitzer. III. ker. Vörös Lobogó - Csepeli Szikra 2:2 (1:0). Ady Endre-u. V: Kalontai. III. ker.: Rinhoffer — Zátonyi, Márton, Babrányi — Budavári. Rajtár* — Varga, Strau­b, Meder, Kucsera (Ősi), Stöttner. Szikra: Földvári — Nyúl, Domán, Csá­­kány­­• Gáti, Garó — Városi L. Gruber, Városi N­. Regicz, Hunyadi. Óriási küz­delem: a Csepeli Szikra 1):2-ről egyenlí­tett. G: Straub, Varga, ill. Domán (11-es- Igll), Hunyadi. Jó: Márton, Babrányi, Budavári, ill. Dolm­án (a mezőny leg­jobbja), Gáti, Gallé. Tatabányai Építők—­Soproni Loko­motív 3:0 (1:0). Tatabánya, 1500 néző. V: Darázsi. T. Építők: Csapud­a — Walcz, Sződi, Schmudla — Mü­ller, Végh II — Rónaszéki, Csermák, Mol­nár, Galgóczi, Móricz. S. Lók.: Mátrai — Horváth. Ősze: Salamon — Marosi. Vermes — Fekete, Völgyes, Re­iter, No­­vák, Szabó. Lendületes csatárjátékával a hazai csapat simán nyert. G: Róna­széki (2), Galgóczi. Jó: Rónaszéki (a mezőny legjobbja). Csapud­a, Sződi, ill. Mátrai, Salamon, Fekete. Bp. Építők—Vasas Ganzvagon 1:1 (1:0)­ Béke­ utca, 81­­­ néző. V: Markovits. Bp. Építők: Bayer —­ Vigh, Szamosi, Pon­­gráczió II — Városi, Újvári — Kunszt, Pongrác­ió I, Kövesi, Jakab (Bédi), Csépe. Ganzvagon: Varga — Pecz, Schneider, Mócsa­­— Szőke, Moharos — Hollósi, Pál, Sántha, Suth, Fehér (Fe­kete). A Ganzvagon lelkes játékával megérdemelten vett el egy pontot el­lenfelétől. Pált a második félidő­­21­. per­cében durvaságért kiállították. G: Pon­­gráczió I, ill. Szőke (Hősből). Jó: Sza­mosi, Városi, Újvári, ill. Varga, Schnei­­der, Moharos. jfpgsz jvb i­ Szombathelyi Lokomotív—Győri Vasas 2:0 (0:0) Szombathely, KOM­ néző. Vezette: Kris­tóf ,Wöller, Gonda. Góllövő: Nyirő, Szőllősi (11 esből). Sz. Lokomotív: Horváth — Nyirő, Töl­gyesi, Szállási — Kulcsár, Dombai — Papp, Varga, Bella, Czigány, Kolesán­szky. Gy. Vasas: Pesti — Kárpáti, Kalmár, Pió — Fehérvári, Raffai — Dombos, Kertesi, Fái is, Józsa, Gőcze. Kezdés után aztatnál erős küzdelem alakul ki. A nagy lelkesedéssel játsszó hazai csapat végi­i át a játék, irányítá­sát és negyedórán, át támad. Perceken keresztül­­a győriek Rrosán belül folyik a játék, a tömörülő védelem azonban nem engedi lövéshez jutni a szombat­hely­i csata­rókát. "A 16.­b percben egymás­után három lövés megy Pesti kapujára, de a győri kapus jól véd. A győri csa­pat csak félóra után tud néhány táma­dást vezetni, de ezejét a szombathelyi védők könnyen hárítják. Eziután ismét az Sz. Lokomotív támad. Cziepny egy­­másután két­­gólhoty'éetet hagy­­ ki.. A félidő utolsó tíz­­perc­ében ki­egyensúly­o­­zottá válik a játék. " A II. FÉLIDŐBEN folytatódik a szombathelyi csapat nagy fölénye. Az 5. percben Kolesánszky ne­héz szögből a kapufát találja el. Papp három métetnyire­­ a kaputól késlek­ed­ik a lövéssel, s Kalmár eltalpalja előle a labdát. A 14. percben­ a győriek majd­nem gólt érnek el:­­Pálig a középen ki­ugrik, egyedül tör­ a kapura, de túlsá­gosan­ kisodródik és nehéz szögből mellé lő. Ezután ismét a hazaiak támadnak. A 20. percben Vargát két győri védő szabálytalanul löki 25 méternyire a kaputól. A szabadrúgásnak Nyirő fut neki és hatalmas erővel félmagasan a kapu bal oldalába lövi a labdát. 1:0 az Sz. Lokomotív javára. Továbbra is a vasutasok maradnak támadásban. A 22. percben gyors bal­oldali támadás után Kulcsár Czigony elé játszik, Czigány elöl Kalmár kézzel üti el a labdát. A megítélt 11­ est Szől­­lösi a kapu közepén vágja a hálóba. 2:0. Ismét a szombathelyiek rohamoznak. A győri védők egymásután több nehéz helyze­tet tisztáznak. A 26. percben Pesti helyére W­eszelovszky jön be. A győriek szórványos támadásai csak a szombathelyi 16-osig jut­nak el. Az utolsó negyedóráiban Kolesánszky érvénytelen lesgólja az egyetlen említésre­­méltó esemény. Szögletarány: 9:1 (5:1) a Sz. Lokomotív javára. BÍRÁLAT Végig hatalmas küzdelem folyt. A mérkő­zés nagy részében a lelkes szombathelyi csapat támadott, az első félidőben azonban a jól tömörülő győri védők mellett nem jutottak lövéshez a csatárok. A második félidőben a győri védelem már több hibát vétett és a tervszerűen játszó szombathelyi csapat megérdemelten szerezte meg a győ­zelmet. Egy-két szemfülesebb csatárral az Sz. Lokomotív győzelme nagyobb arányú is lehetett volna. Horvaiknak alig akadt dolga. Nyirő­b­iztos lábbal rombolt. Tölgyesi nagy­­szerűen helyezkedett, Szöllősi közbelépé­sei rendre sikerültek. A fedezetpárból Dombalt lehet kiemelni. Szinte tömte labdákkal a csatárokat- Kulcsár időn­­k­ét hibákat vétett. Papip nagyon sok támadást vezetett­. Varga fáradhatatla­nul küzdött. Bella hibája, hogy keve­set vállalkozott lövésre. Ugyane­z áll a technikáig Czigányra is. Kolesánszky egyre javul, ő lőtt a legtöbbet a ka­pura. Pesti a gólokról nem tehet. Weszelovszky megfelelt. A hátvédhármas legjobbja a nagy nyugalommal játszó Kalmár volt. Kárpáti gyakran zavarba jött. Pió nagy harcot ví­vott Pappal s legtöbbször alulmaradt a csatárral szemben. Fehérvári, csapatának ki­emelkedő tagja volt. Pompásan szerelt és minden alkalommal emberhez adta a lab­dát. Rajjal a szokottnál halványabb telje­sítményt nyújtott. Dombos alig kapott lab­dát, Kertest bágyadtan játszott. Palistuik egy-két jó kitörése volt. Józsa főleg a véde­kezésből vette ki a részét. Gőcze alig volt játékban. Kristóf játékvezető jól vezette, a nehéz mérkőzést. Csepeli Vasas—Salgótarjáni Bányász 5:2 (2:0) Salgótarján, 2500 néző. Vezette: Do­rogi (Tausz, Rá­cz). Gól­ovo, Faludi, Faludi, Csuberda, Tóth, Lovász, Lovász, Miklós. Csepeli Vasas: Mészáros — Kónya, Kóczian I, Kékesi Preiner, Keszt­helyi — Czibor, Tóth, Faludi, Lovász, Takács. S. Bányász: Oláh — Kiss, Para, Deb­­reczeni — Krojka, Laczkó — Viikics, Viezsál, Kovács, Csuperca, Bad­ena. Közepes iramban indul a mérkőzés és csak a 13. percben lát­hatjuk az első ko­molyabb akciót. Lovász azonban Oláhba lövi a labdát. A Csepel szorongat, csatá­­rai távoli lövésekkel­ kísérleteznek. A bá­nyászok szélsőik révén igyekeznek meg­közelíteni a csepeli kaput. A 23. percben Para rosszul ad haza. Faludi jól szalad a labdára és 15 méterről Oláh feje felett a léc alá lövi. 1:0 a Csepeli Vasas ja­vára. A csepeli csapat támadásai tervszerűb­bek.. A,­­itarján­­iak három szögletet érnek el. A 38. percben Czibor elfut, ívelt be­adása, Faludi jól kapja, s mintegy 15 méterről kapásból a bal alsó sarokba rúgja a labdát. 2:0. (A tarjáni védők erősen hibáztak, mert fedezetlenül hagyták Faludit.) Csepeli támadások közben ér véget a félidő. A II. FÉLIDŐBEN megváltozik, a tarjáni együttes összeállí­­tása. Laczkó kimarad, helyére Vilezsál megy hátra. Szabó II jobbösszekötőbe kerül. Az első negyedóráiban a bány­ász­csapat szélsői révén erősen szorongat. A 11. percben Szojka part dobását Szabó­­ fejjel továbbítja Csuberda elé s ő néhány lépésről a kifutó Mészáros mellett az üres kapuba vágja a labdát. 2:1. Lassan felnyomni a csepeli csapat. A 24. percben Lovászon és Faludin keresz­tül Tóthoz kerül a labda, s a balössze­kötő 6 méterről a bal felső sarokba lő. 3:1.A csepeli fölény tovább tart. A­ 36. percben a kényelmeskedő Csuberdától Lovász elveszi a labdát és ritkán látott szép lövése a bal­­ felső sarokban köt ki. 4:1. Három perccel később Lovász kiug­rik és a kimozduló Oláh mellett 4 méter­ről a bal sarokba helyezi a labdát. 5:1. A 41. percben kavarodás van a csepeli kapu előtt. A Mészárostól visszapattanó labda Miklóshoz jut, s a szélső a jobb felső sarokba emeli a labdát 5:2. Az utolsó perceikben hajrázik a há­ny­ás­­.egy titeres, de Miklós kétszer egy­másután Mészárosba lövi a labdát. Szög­­töbarány 7:6 (esti) a I. Bányász javára. BÍRÁLAT A II. félidő néhány percétől eltekintve a csepeli együttes nagy formában ját­szott ezen a mérkőzésen. Minden csa­pat részé­ben jobb volt a Csepel és ma­gasan felülmúlta ellenfelét. A tarjá­­niak nagyon rossz napot fogtak ki. V­é­­delmük szinte teljesen felmondta a szol­gálatot, de a „négyszögük sem telje­sítette megfelelően a feladatát. A Cse­peli Vasas győzelme egy pillanatra sem volt vitás. Mészáros a gólokról nem tehet. Mol­ay svédé­séből megállapítható volt, hog jó formában van. A hátvédhár­mis kiváló teljesítményt nyújtott. Kónya sokat és jól rombolt, Kóczián I fejjátékával tűnt ki. Kékesi egy árnyalattal gyengébben játszott, mint társai, de komolyabb ki­fogás ellene sem merülhet fel. A két fedezet kifogástalanul szerepelt. Mind­kettő mind a támadásból, mind a véde­kezésből egyformán kivette a részét. Labdáik használhatóak voltak. Czibor sok veszélyes támadást vezetett. Jó társa volt a gólratörően játszó Tóth. Faludi csapata legjobb emberének bizo­nyult. Jól fogta össze a szárnyakat. Lovász jól játszott a mezőnyben és jól lőtt a kapura. Takács ellen sem lehet panasz, játékán azonban meglátszott, hogy régen játszott csatárt. Oláh a sok gól ellenére sem védett rosz­­szul. A hátvédhármas feltűnően gyengén szerepelt. Kiss­­ játékán meglátszott, hogy hetek óta nincs játékban. Para teljesen for­mán kívül van. Debreczeni igyekezett, de megzavarta őt a gyors csepeli csatárszárny. A fedezet­ pár gyenge játéka is nagyban hoz­­járult a vereséghez. Szof­ka ezúttal nem ját­szott szokott formájában. Laczkó lassú volt, nem bírt ellenfelével. Miklós elfogadhatóan ját­szott, Vitezsál egyformán gyengén sze­repelt mind a csatársorban, mind a véde­lemben. Kovács körülményesen játszott, sok helyzetet rontott el. Csuberdától lát­tunk néhány jó húzást, lényegesen jobban játszott, mint társai. Bablena részéről az igyekezet dicsérhető, gyakran azonban rosz­­szul jött ki a lépése. A II. félidőben szere­pelt Szabó II. lelkesen küzdött, de még­­ tapasztalatlan. Dorogi játékvezető jól vezette a mérkő­­­­zést. , KBI Állása 17 15 1 1 65:19 31 18 14 2 2 57:16 30 18 11 3 4 51:28 25 18 7 6 5 29:20 20 18 7 5 6 38:31 19 18 8 2 8 33:80 18 18 7 4 7 31:33 18 18 8 2 8 25:34 18 18 6 4 8 25:33 16 18 4 7 7 20:33 15 18 6 2 10 23:34 14 18 5 3 10 13:29 13 18 4 2 12 16:43 10 19­­ 5 14 20:63 5 Wr­og Ró, Kinizsi alján Honvéd fe­üstgör Bjgtfcj-­ h­ely ^ 1951 OKTÓBER­­, HÉTFŐ Az országos vízilabdabajnokságért Bp. Honvéd—Bp. Előre 7:2­­3:01 Sportuszoda, 2009 néző. V: Rajki L. Bp. Honvéd: Győrffy — Holop (Var­ga II), Sárszegi — Svéd®. — Kakas, Né­meth II, Horváth. Bp. Előre: Erdős — Peterdi, Vértes — Hajdúk — Zalhu­­menszky, Kánásy d­r., Kocsis. A gólok sorrendje: Holop 1:0, Sárszegi 2:0, Ka­kas 3:0 Kánásy 3:1, Horváth 4:1, Svéda 5:1, Zahumenszky 5:2, Svéda 6:2, Németh 11 7:1 A Bp. Honvéd győzelmét egy pillanatra sem tudta kétessé tenni a Bp. Előre. Végig a Honvéd támadott többet, az Előre csak szórványos leúszásokkal kísérletezett. Györffynek nem sok dolga akadt. Holop csak egy félidőt játszott, m­ert szünet előtt rosszul lett és a második félidőben Varga II. játszott helyette. Sárszegi a támadásból is kivette a részét. Elöl Horváth tűnt ki nagy­­erejű lövéseivel. Erdős gyengén védett. A védelem mindent megtett. Zahumenszky és Kánásy időnként kitűnt. Raksi L. határozott, jó játékvezető volt. Bp. Dózsa—Bp. Kinizsi 3 : 2 (1: 1) Sportuszoda, 25160 néző. V: Harangozó. Bp. Búza­­: Kun — Vizivári. Gyarmati Spliesz - Vágó III, Kisr­égi* Lem­hé­­nyi. Bp. Kinizsi: •Hallinaoin — Fábián, Czsapkó *— Szittya — Demjén, Kárpáté, ,Joó. A gólok sorrendje: Kárpáti 0:1, K­islégi 1:1, Gyarmati (4 méteresből) 6:1, Joó 2:2, Gyarmati 8:2. A Bp. Dózsa ideges volt az utolsó nehéz akadálya előtt, a Kinizsi viszont nyugodtan játszott. A mérkőzés elején a Kinizsi-játéko­sok folytonos keresztbeúszásokkal igyekez­tek kifárasztani ellenfelüket. A játéknak ez a szakasza szép és változatos volt- később már igen sok volt a szabálytalan lefogás, dulakodás. A Kinizsi vezetőgólja után a Dózsa erősített és Kislégi egyenlített. A második félidőben folytatódott az erős küz­delem. Czapkó kiállítása a Dózsa vezető­­gólját jelentette, de ezután Kislégi került a partra és a Kinizsi egyenlített. Az utolsó­előtti percben azonban Gyarmati szemfüles­­sége megszerezte a győzelmet a Dózsának. A győztes csapatban Kun a gólokról nem tehetett, több szép védése volt. Vízvári csa­patának egyik kiemelkedő tagja volt. Majdnem minden esetben­­ szabályosan vá­lasztotta el ellenfelét a labdától. Gyarmati nagy tudása most is érvényesült. Különö­sen elől játszott hasznosan. Spliesz robba­nékony, gyors volt. Vágó II. hasznosan, körültekintően játszott. Lemhényi sokszor kihagyott. Kislégi nem tudott megszaba­dulni őrzőjétől. Hu­t­amn fejlődőképest ka­pus, sokszor azon nem bentrag­ad. Fábián végig kitűnően játszott. Czapkó sokszor túl kemény. Szittya jó labdákat adott tár­sainak. Joó munkabírásával tűnt ki. Dem­­­jén úszástudása érvényesült. Kárpáti gólja szép teljesítmény volt. Harangozó játék­vezető számára nehéz feladatot jelentett­­ a szabálytalanságokkal tarkított mérkőzés, s különösen szünet után többször tévesen ítélkezett. Szolnoki Dózsa—Egri Fáklya 3:2 (0:0) Eger, 1500 néző. V: Harangozó. Sz. Dózsa: Bar­tum — Haa­inos I, Pintér — Károlyi — Heg­mann, Hasznos II, Szarinais. Eger: Ambautó Pók, Szabó — Valekzi — Utassy, Baranyai, Kádas. A gólok sorrendje: Hasznos II 1:6. Baranyai 1:1, Hasznos II 2:1, Hasznos 11 3:1, Kádas 3:1. Nem alakult ki magas színvonalvi­dék, inkább csak küzdelem folyt. Ali első félidőben szinte állandóan az egriek támad­tak, de Bartha minden lövést védett. A má­sodik félidőben már kiegyensúlyozottabb volt a játék, s a szolnoki csapat Hasznos II. kiváló játékával szerezte meg a győzel­met. Bartha a mezőny legjobbja volt. Hasznos I. jól játszott. Pintér sokat sza­bálytalankodott. Károlyit jó átadásai dicsé­rik. Hegman és Szarvas kielégítően moz­gott. Hasznos II. a góljaival emelkedett ki. Ambrus a gólokat nem védhette. Pók csak az I. félidőben tudta Hasznios II-t semle­gesíteni. Vállat sokat és jól dolgozott. Utassy ezúttal nem tudott érvényesülni. Ba­ranyait csak a gólja dicséri, Kádas pontat­lanul lőtt. NB II eredmények Békéscsabai Építők — Szegedi Lokomotív , 3:0 (2:0). Békéscsaba, 5000 néző. V: Király. Békéscsaba: Csepregi — Perlaki, Fülöp, Czikkely — Weiner, Lábos — Csicsely, Kriecs (Feith), Víg Kliment, Szák. Sz. Lók.: Uhrin — Sebők, Veres, Varga — Radnai,­­Laczi —­ Herbst, Becker, Garami, Kecskés, Vig. A csabaiak jól kihasználták a kapu előtti helyzeteiket. G: Csicsely (3). Jó: Csepregi, Fülöp, Csicsely, ill. Becker, Kecskés. P. Vörös Lobogó -Pécsbányatelepi Bá­nyász 1:1­ (1:0). Pécs, 1 id­ő néző. V: Vi­­gyin­sziky I. P. VL: Fazekas — Sár­közi, Solymár, Kovarik — Kovács, Rákóczi — Katik**, Kurucz, Brgtor III, Bognár (Leipsin), Karácsonyi. P. Bányász: .Imit — Marion, Wagner I, Rob­in -Farkad, Hámori — Rop­pert, Wagner II, K­ocs­is (B­o­d­i), G­y­u­r­kó, P­á­l­fai. Ala­cs­on­y szinvonalain mozgó mérkőzés, egyen­rangú ellenfelek. G: Kurucz. Jó: Faze­kas, Solymár, ill. Marton, Wagner I. Kiskunfélegyházi Vasas—Bp. Szikra 2:1­ (2:0). Kiskun­­fél­egyháza, 2500 néző. V: Huszka. K. Vasas: Horváth — Dongó,­­Lienki, Lantos — Szabó II, Szabó L — Szabó III, László, Egri, Mikes, Dinnyés. Bp. Szikra: Majsai — Tam­ás, Hegedűs, Rósa — FH1, Zeidler — Sinka, Klóczl, Varga, Engelmajer, Molnár. Nagyb­am­ú miértkiőzésen biztosan győzött a hazai csa­pat. G: Sza­bó III, Dinnyés­* Jó: Dongó, Szabó III, Egri, Dinnyés, ill. Sinka, Kv­ósa, En­gelm­aj­er. Szolnoki Szikra—Ceglédi Lokomotív 3:1 (1:1). Sz­okioik, 1000 néző. V: Eökl­ Szi­­kra: Kiász I — Dr.Ábos, Veres, Kiss II — Gyetva­i, Nagy — Szentannai, Bíró, Tóth, Baricza, Kurucz. C. Lók.: Madaras — Bujátki, Fodor, Darányi — Gyikó, Vö­rös — Halász, Várnai, Kugler, Gyura, K­le (V­árkonyi). Ez ősi ráírni mérkőzésen a házad­ó­csa­pat biztosam győzött. G : Nagy, Kiss II, Szent ami­ad, ill. Kugler. ,Tó: Ku­­rucz (s a mezőny legjobbja). Veres, Kiss II, Baricza, ill. Fodor, Darányi, Vörös, Kuig­ler. P. Bányász—Pápai Vörös Lobogó 4:4 (3:1). Pécsújhegy, 800 néző. V: Tolnai. P. Bányász: Karczagi — Bardosi, Gróf, Herczegh. — Swara, Kresz — Horváth II, Dobó, Opova, Keszler III, Lengyel. Pápa: Fendrik — Simon II, Simon I, Eisenbeck — Glaser, Nyiga — Besenyei, Vámos, Rauch/ Kassai, Molnár. A ha­zai csapat a mérkőzés befejezése előtt 10 perccel még 4:1-re vezetett. G: Keszter III, Lengyel, Opova, Dobó, ill. Rauch (2), Molnár, Kassai. Jó: Swara, Dobó, Lengyel, ill. Vámos,* Simon I, Rauch. Pécsi Lokomotív—Nagykanizsai Lokomotív 3:2 (1:1). Nagykanizsa, 4000 néző. V: Ré­vész, P. Lók.: Kovács — Zombori, Hegyi, Mike — Szőke, Horváth I. (Medgyes) — Hirczi, Túra, Szuh, Milosevics, Horváth III. N. Lók.: Bolla — Gazdagh, Németh, Mun­kácsi. — Szijjártó, Petrovai — Szabó II, Mézsi, Kovács, Schweitzer, Nagy II. (Placskó). Végig hatalmas iramú mérkő­zésen a döntetlen jobban megfelelt volna a játék képének. G: Horváth III (2), Hirczi, ill. Szabó II. (egyet 11-esből). Jó: Mike, Horváth­ 1II, ill. Németh, Szabó II. S. Bányász—Ózdi Vasas 3:0 (2:0). Sajószentpéter, 3500 néző, V: Hernádi. S.­­ Bányász: Román — Ungvári, Tóth, Szűcs — Hollányi, Czékmány — Nyír­­egyházki, Csordás, Puskás, Pintér, Su­­rányi. Ózd: Trapp — Rózsavölgyi, Wie­­land, Földes — Gáspár, Kálnai — Mag­vasi, Csurgó, Villányi (Anocskai), Hamkó, Érsek. Erősiramú mérkőzés. Lelkes játékával biztosan győzött a hazai csapat. G: Pintér, Hollányi, Pus­kás. Jó: Román, Tóth, Hollányi, Czék­­mány (a mezőny legjobbja), Pintér, ill. Földes, Csurgó. Pereces: Bányász—Salgótarjáni Vasas 2:1 (0:1). Pereces, 500 néző. V: Sze­gedi P. Bányász: Krajnyáik — Zen­­­ai II, Pál, Szín — Gergely, Szabó — Futó 11, Polr, Szigeti, Uliász, Sinka. S. Vasas: Kiss — Kuhl, Csincsik, Válóczi — Kies bán TI. Langár — Chladni, Nagy, Ruzsinszki, Bíró, Ko­­háry. Alacsony színvonalú mérkőzésen a hazai­ csapat támadott többet. G: Futó II,­­Sinka, ill. Koháry. Jó: Kraj­­nyák, Gergely, Szabó, ill. Kuhl, Klejbán II, Nagy. Vörös Lobogó Keltex-Bp. Előre 2:1 (1:0). Bogyó­ u. 3000 néző. V : Koma. VL Keltex: — Szalai, Stifil, Jezsó — Konrád, Berendy I — Csurgó, tratike, Fazekas, Berendy II, Varga (Ördög). Bi). Előre: Szabadkai — Tunyogi, Szánó II, Lioma — Ughy II, Szalai — Mészá­ros’, Jéger, Kerekes, tv r­aj c-8, Varg­a (Káldi). Végig a Keltex támadott, , G: Csurgó, A Ördög, ill. Ughy II. Jó: Szíl­fi, Csurgó, Batke, I'az O'foas, ill. Tunyagi, L­ah­y II, M­észáros. Miskolci Honvéd—Debreceni Lokomo­tív 3:1 (3:0). Miskolc, 4000 néző. V: Ta­­máS S. M. Honvéd: Teilli (Tölgyesi) —■ Futó: Siklósi, Antal — D­uber, Polcz TIV - Ve­re­belyi (Máté), Borsudhi, Tiba, Fekete, Vinn­ai, v. Lók: Lalilla — Mol­nár, G­el­lér, Szabó I. — Tuza, Szabó XI - Dénes (Czimbalmos), Lendvai, Kö­rösi, Leány­vári, Ha­rbócz. Élénkiramú mérkőzés. G: Tiba (2), Vinnai, ill. Tisza. Jó: Siklósi, Antal, Huber, V­in­­nai, ill. Gellér, Szabó X, T­iszia. Leány- A TOTO 12 találaton szelvénye 39. hét 1. Dorog—Diósgyőr­­1 2:0 2. Sala Marján—Csepel 2 2:5 3. Szombathely—Győr 1 2:0 4. Lor­­ex—Bp. Vasas 1 0:0 5. Sz. Petőfi—Bp. Dózsa 2 0:6 11. Bp. Kiinizsai—Sz. Honvédt törölve 7. Nkilin­zsai Lok.—Pécsi Lok. 7 2:3 8. Tat­ab. Bp.—Sopron 1 3:0 9. Sa­jószen*Péter—Ózd 1 3:0 1­i. Ketélegy­háza—Bp. Szikra 1 2:0 11. K. Dohánygyár—Vác x 2:2 12. M. Pahiut—Elektromos 1 5:0 13. Keltex—Bp. Előre 1 2:1 A pályázók közel 143.000 drb. két­hasábos szelvénynek megfelelő fogadó­lapot küldtek be, így a nyereményekre körülbelül 214.500 forint, az I. és II. csoportban egyenként 64.350, a HL csoportban 85.800 forint jut. Budapest-ba­j­nok­ság I. osztály Bp. Petőfi VTSK—Chinoin 7:3 (2:2). G: Németh (2), Pallagi (2), Bán (2), Bagi dr. ill. Jánosi, Zsiborás, Tauzin. Jó: Pallagi, Bán, ill. Rub­ai, Zsiborás. Lampart—Szabad­kikötő 9:2 (3:1). G: Murát (4), Sáli (3), Zbikler (2), ill. Vörös (2). Jó: Kiss, Ábri, Gladisz, ill. Gelencsér. Vörös. Lőrinci Fonó— Hűbéri 2:1 (2:1). G: Zádor, Szentesi, ill. Bácki. Jró: Grü­nwald, Bayer, Hegedűs, ill. Lugosi, Udvardi, Bácki. Elmaradt a Grá­nit— K. Postás mérkőzés, mert a K. Postás csak nyolc játékossal jelent meg a pályán, s nem állt ki mérkőzésre. Láng­gépgyár— Bp. Lokomotív 2:0 (1:0). G: Kádár. Takács II. Jó: Katona, Molnár, Kádár, ill. Bélák, Herr, Móré. Bp. Növényolaj—Belsped 4:0 (3:0). G: Stibinger (2), Búza, Varga. Jó: Gere, Mátyus, Szaldinger, Moravcsik, ill. Hidasi. AZ NB I OKTÓBER 7 . MŰSORA: Bp. Bástya— B­p. Vassaő, Csepeli Va­s—S­z­eged­i Petőfi, Di­ó­sg­y­őri V — Salgót­arjáni Bányász, Szegedi Honvéd —Dorogi Bányász, Győri Vasas -Bp. Ki­nizsi, Szombathelyi Lakpatotkiva--Vörös Lobogó Sortex. A Bp. Dózsa—Bp. Hon­véd mérkőzés elmarad, mert­ a Bp. Hon­véd Csehszlovák­iában szerepel. KOSÁRLABDA Bp. férfi I. o. Kistext—Cs. Vasas 61:55 (29:29). Sport­csarnok. Egyenlő erők küzdelmében a ta­pasztaltabb Kistext csak nagy küzdelem vitá­n szerezte meg a győzelmet. Ld: Bol­­la (18), Szegedi (18), Túrna (16),­ ill. Lesz­­ler (27), Forró (síü). Jó: Túrna, Szegedi, Bolla, ill. Leszler, Lacházi, Forró. SZŐLŐOLTVÁNYTERMELŐ ÉS FAISKOLA EGYESÜLÉSE Budapest F., Királyi Pál-utca 9. Telefon : 1850 COO 1. Nagyvárad-táj (Üllői-út 84. szám) Telefon: 342-314. 2. Malinovsz­ki-fasor 49. sz. (­Fog­as­­kerekűvel szemben.) 3. Bécsi-ú­t 1176/b szám­ (Óbuda). Tel­ef­onh­ívó: 162-648. 4. Budaörsi-út 9. szám, 5. Ameri­kai-út 27. szám (Zugló), 6. Táncsics-utca 101. száma (Csepel), 7. Szabadság-útja 19. szám (Sas­halom), 8. Pest­i-út 20. sz. (Rákoskeresztúr.) 9. Szait­márnémeti­-utca 5. sz. (Pest­szent­l­őr­in­c, Bék­e térnél.) 10. Etele-tér 7. (Kelenföld.) Telefon­hívó: 457-207. Gyümölcsfák, díszfák, díszcserjék, szőlőosványok, fenyők, rózsák árusítása fenti lerakatokban október 8-án megkezdődik. Árusítási idő: naponta 8 órától fél vasárnap 8 órától 1 óráig