Népsport, 1952. január (8. évfolyam, 1-22. szám)

1952-01-01 / 1. szám

akadt sok dalára. A hétvédhármas va­lamennyi tagja határozottan, keményen, de nem durván rombolta a szegedi tá­­madásokat. A csepeli csapat legjobb­jának Preiner bizonyult. Kitűnő össze­kötője apocs volt a védelem és a csntár­sor között. Béres nemigen tudott meg­szabadulni őrzőjétől, de így is akadt egy-két jó lövése. Keszthelyi és Tóth csak az építő munkából vette ki a ré­szét. Faltusi nem boldogult Mednyán­­szkyval szemben. Sem Bakó, sem Kónya nem tudott Sípos mellett érvényesülni. Kristóf játékvezető határozottan, jól vezette a jó iramú, kemény mérkőzést. Bp. Bástya—Vasas Elektromos 10:0 (7:0) Latorca,utca, 3500 néző, V: Marko­vics (Hamvas, Hlasznyi). Góllövő: Palotás, Szolnok, Szolnok, Hidegkúti, Gondos, Szolnok, Palotás, Palotás, Hegedűs, Hegedüs. Bp. Bástya: Túrás — Kovács II, Bol­iséi, Lantos — Kovács I, Zakariás — Gondos, Hidegkuti, Palotás, Szolnok, Hegedűs. V. Elektromos: Szabó II — Mészáros, Zsédely, Szőcs — Szabó I, Rósa — Dó­sai, He­lesi, Kiss, Szőke, Lukács. Már a 20. másodpercben gólt ér el a Bástya: Szolnok ktadásával Palotáshoz kerü­l a labda, a középcsatár egy csel után k­­m-ról kapura lő, s erőtlen lö­vése nyomán a későn és rosszul vetődő Szabó II mellett a jobb sarokba gurul a labda. 1:0. Állandó Bástya-támadások után az 5. percben Szolnok, a kifutó Szabó II mel­lett a kapu közepébe helyezi a labdát. 2:9. A másik oldalon Dósai jól fu­t el, de erőtlen beadása a kifutó Túrás lá­bába akad el. A 18. percben ismét gólt ér el a Bástya. Kovács­­ két csel után kiugratja a középre futó Szolnokot, Szolnok nyugodtan lekezeli a labdát és 6 m-ről, felerősen a balsarokba lő. 3:0 -Egy perc múlva Gondos focackusát Hi­­degkuti hat méterről, kapásból a jobb­oldali léc mellett vágja a hálóba. 4:9. A percben Hegedüs a kifutó kapusba­­ a labdát. Mészáros felszabadít­­na, de ügyetlenül hátrafelé játszik, idős elcsípi a labdát és magasan, az in­nen hagyott kapu baloldalába 13. Szolnok két ízben is kapura lő, de­­ bő is a helyén van. A 32. percben Ilotás kiugratja Szolnokot, a bal kez­­­kötőt a védők csak kísérni tudják, s i­g jen Szolnok a kifutó Szabó II mel­­lé a kapuba helyezi a labdát. 6:9. A 40. percben Hidegkúti magára bú­z a’ piros-kékek Védelmét, önzetle­­­n' Palotáshoz gurít, s a középcsatár 8 ■ erről félmagasan a balsarokba bom­báz. 7:9. A félidő utolsó perceiben Pa­lotás és Szolnok hagy ki jó helyzetet. A II. FÉLIDŐ 6. percében Hidegkúti jobboldalról nehéz szögből nagy lövést ereszt meg, a labda a jobb oldalié­ról Palotás elé pattan, a középcsatár nyugodtan gurít a kapu kö­zepébe. 8:9. Egy ellentámadás során Dó­sai elől nehezen mentenek a Bástya­vádi­k. Palotás több esetben is tiszta helyzetben ront. Szinte állandóan az Elektromos térfelén folyik a játékba 29. percben azonban kiesé enged a Bástya­nyomás és az Elektromos is vezet né­hány támadást. Kiss egy szögletből ügyesen fejel kapura, de a gólvonalon álló Lantos ugyancsak fejjel tisztázza a helyzetet Hetesi 18 méteres szabadrúgá­sát védi biztosan Turai. A 23. percben Zsédely hátra akarja húzni a labdát, de azt Hegedűs szerzi meg. A balszélső néhány lépés után a kifutó kapus mel­lett a kapu közepébe lő. 9:9. A 25. percben Kósa helyett Kovács áll be, Kovács lesz a balösszekötő és Szőke a balfedezet. A 35. percben Hegedűs szerzi meg a labdát, az Elektromosok 19-es vonalánál, s a kifutó Szabó II mellett a kapu kö­zepébe lő. 19:0. . . Egy ellentámadás során Dósai elől Lantos hazaadással tisztáz. Újra a Bás­tya lendül támadásba, Hegedűs, máj­d Szolnok lövését biztosan fogja Szabó II. A mérkőzés utolsó percében Hidegkúti kapáslövését Szabó II öklözi, pontosan Hegedüs elé, a balszélsn azonban három méterről m­erülő. Szögletarány: 13:5 (8:1) a Bp. Bástya javára. BÍRÁLAT A mérkőzés kimenetele egy pillanatig sem volt kétséges. A Bástya már az első másodpercekben megszerezte a ve­zető gólt, s ettől kezdve végig nagy fö­lényben játszott. A sáros, mély talaj erősen próbára tette a játékosok erőn­létét. Ezen a téren a bajnokcsapat já­tékosai magasan az ellenfél játékosai fölött álltak. A két csapat, közti erőn­léti és a játékosok egyéni tudása kö­zötti különbség olyan nagy volt, hogy ez a gólarányban nem is mutatkozott­ meg kellően. A Vasas Elektromos szü­net után elég jól tartotta magát, vé­delme már nem játszott olyan megille­­tődötten, mint az I. félidőben, s csatár­sora is vezetett egy-két ügyes táma­dást. Turai kevés dolgát hibátlanul vé­gezte el. A hátvédhármas fölényes biz­tonsággal rombolta szét a szórványos Elektromos-támadásokat. Kovács I-nek alkalma nyílt arra is, hogy kapub­a lőj­jön. Zakariás sokszor dobta táma­dásba a csatárokat. Gondos mozgékony­ságával, ügyes beadásaival tűnt ki.­ Hidegkúti kényelmesen is jól játszott, sok helyzetet dolgozott ki társainak. Palotás a játékidő első részében kifogás­talanul játszott, szünet után már hal­ványabb teljesítményt nyújtott. Szol­nok ezúttal meglepően gólképesnek is bizonyult. Hegedűs elfutásaival és szü­net utáni két góljával tűnt ki. Szabó II a sok gól ellenére sem vé­dett rosszul. Mészárost sokszor átját­szották, Zsédely kielégítően játszott. Szűcs igyekezett fogni Gondost, de ke­vés eredménnyel. A két fedezet fel­adata támadórészét egyáltalán nem tudta ellátni. Szabó I a védekezésben szorgalmasnak bizonyult. Kósa lassú és rendkívül körülményes. A csatársor és egyben a csapat legjobb játékosa Dósai, a jobbszélső volt, bár társaitól kevés támogatást kapott. Hetesi hamar kifulladt. Kiss nem kapott használható labdákat. Szőke a kapura egyáltalán nem volt veszélyes, csak a munkabírása érdemel említést. Lukács technikás, de nem eléggé bátor. Kovács szürkén ját­szott. Markovics játékvezető jól vezette a mérkőzést. Dorogi Bányász—Ceglédi Lokomotív 4:0 (2:0) forog, 1000 néző. Vezette: Angyal ést.oess, Windisch). Céllövő: Molnár, Kántor, Klausz, cze­. O. Bányász: Kamarás — Buzánszky, Mac­sev, Bakonyi — Kinczel, Hargittai — Pozsonyi, Prohászka, Molnár, Kán­tor, Klausz. C. Lokomotív: Madaras­ — Várhegyi, Fodor, Darányi — Gyilkó, Veres — Bu­­d­­­i, Gyura, Kugler, Marton, K­le N­agy lendülettel támad a Dorog az ■ percekben. A 2. percben­­ Kántot­ta fel a labdát, a 16-oson álló Ro­­lyi elé játszik és a szélső a balra n­­lló Molnárt szökteti. Molnár tisztán él és mintegy 12 méterről nagy lö­véssel küldi a léc alatt a hálóba a fát. 1:0 a D. Bányász javára. Tovább gördülnek a dorogi támadások. A 4. percben Frohászka vágja középre a labdát. K­ausz leveszi és azután Kán­tor elé játszik. Az összekötő tíz m­­­ter­ui küldött pafogó labdája a vetődő lapos felett jut a hálóba. 2­9. két gól után a hazai csapat enged Jeté- A CGifff’-rákfu­lt - La ,­tos jutnak. A Dorog védelme azon­ba­n sem engedi kibontakozni a tá­ma­­okát. Később kiegyensúlyozottá vál­t, a játék. A II. percben szabadrúgás­ , jut a C. Lokomotív. Gyura lövését (Camaras nagyszerű érzékkel vetődve üti ki a jobb alsó sarokból. Ismét a Dórig­­támad és percekig eg­y nyomás alatt áll a ceglédi kapu­ -­ csatárok lövése, azonban elakadnak a ki tömörülő védőkön. A 32. percben Ka­­tor a felső kapufát találja el, nem sokkal később ismét az ő lövése zuhan el a bal kapufa mellett. Az utolsó percekben esik a játékszín­­vonala. A D. Bányász szemre tetszetős, de meddő játéka nem hoz további ered­ményt. A II. FÉLIDŐ A Dorogi Bányászban Kamarás helyett Ilka lesz a kapus. Eleinte ismét a Dorog támad. Molnár, Pozsonyi, majd ismét Molnár lövése suhan el a kapu mellett. A 6. percben Klausz középen kiugrik a védők között és 10 méterről a kifutó kapus mellett a kapu közepébe gurítja a labdát. 3:0. Szorongat a Dorog, főleg Klausz révén veszélyezteti. A C. Lokomotív lelkesen küzd, sokszor mind az öt csatár segít a védelemnek. A 17. percben Dacsev a felezővonal­lal egy magasságban partot dob. Kin­ézel kapja a labdát, villámgyorsan kiugrik és a balösszekötő helyéről a kifutó kapus mellett rúgja a labdát a hálóba. 4:0. A 23. percben mindkét csapat cse­rél. A Dorogban Prohászka helyére Hagelmayer, a C. Lokomotivban Bu­­jáki helyére Kovács kerül. Az- -“Aufió­tisz­-fiamban -a JD- Bányász ismét a mutat­ós játékra fekteti a To­­sn­yit, sok a pepecselés, a­­tologatás. Pozsonyi egymásután többször kerül lövőhelyzetbe, de lövései nem sikerül­nek. Szögletarány: 9:1 (5:0) a D. Bányász javára. BÍRÁLAT Nem hozott színvonalas küzdelmet a két csapat találkozása. A hazai csapat már az első percekben bebiztosította a győzelmet. Nagyobb gólarányú győ­zelmet azért nem aratott, mert egy­részt a ceglédiek védelme önfeláldo­­zóan harcolt, másrészt, mert játékosai inkább a tetszetős, mint az eredmé­nyes játékra fektették a fölünyit. A mér­kőzés végig sportszerű keretek között folyt le. Kamarás kevés labdát kapott. Jó for­mában védett. Buzánszky gyorsaságával, előretöréseivel, Dacsev jó helyezkedésé­vel és fejjátékával tűnt ki. Bakonyi jól rombolt, a labdát igyekezett mindig emberhez adni. Kinczel óriási munka­bírása dicsérhető, gólja szép teljesít­mény volt. Hargittai labdareadásai min­taszerűek voltak. Pozsonyinak nem­ ment a lövés, elgondolásai­ sem igen sikerül­tek. Próbákká bemutatkozása jól sikerült. M®lnárt erősen őrizték, így is volt azonban néhány veszélyes kapura­­törése. Kántor sok jó labdát adott tár­sainak, s a kapura is ő volt a legve­szélyesebb. Klausz is nagy lendülettel, jól tört kapura. Ilku ritkán kapott lab­dát, de amit kapott, azt megjátszotta. A szintén ifjúsági Hagelmayer is jól feltalálta magát a csatársorban. Madaras­ jól, sokszor bravúrosan vé­dett. A hátvédhármas minden tagja nagyszerűen küzdött, öt­ökösen Vödör játéka emelkedett ki. A két fedezet fő­leg a védelemben segédkezett, de a tá­madások elindítói is nagyrészt ők vol­tak. Bujáki tartózkodóan játszott. Gyura erősen hátrahúzódva játszott, szabadrúgásai veszélyesek voltak. Kug­­ler nem bírt Dacseval. A legveszélye­sebb csatár Marton volt, ,több jó lö­vőst küldött kapura. K­le csak ritkán jutott szóhoz Buzánszky mellett. Ko­vács nem sokat mutatott. Angyal játékvezető végig jól vezette a sportszerű, fegyelmezett játékot. « « “ • 1952 JANUÁR 1. KEDD Merényi és Lőrincz remek teljesítménye volt 1951. évi gyorskorcsolyázó-bajnokság meglepetése •Hazánk éghajlata nem mondható a­­­j . kedvezőbbnek a­­télisportok szomszédj­zéb­ől nézve. Síelőinknek, korcsoly­a-1 .­óin­knak a legtöbb esetben a szomszédos t­üas­iti államok segítségére kell támasz-­ kodniok, ha igen rövid idényüket egy­két héttel akarják meghosszabbítani. Ez a körülmény természetesen hatással van ■jí­ eredményekre is. Hogy ilyen nehéz k­.Telmények között is vannak kitűnő, ■sót világraszóló eredményeink (Nagy­várnál1), ez azt bizonyítja, hogy t­e­rmettségü­k mellett — versenyzőink k­e .nően használják ki az edzési lehe­t. E­zeket. , , , .és bizonyítéka volt a rövid edzés Ul­­tocég jó kihasználásának a számm­­a és vasárnaip lebonyolított gyors­­k­isolyázó verseny is. Sorskorcsolyázói'.ik. mind o edzés, a versenyzés szempontjából igen me­­h helyzetben vannak. H­űjégpályánk jelenleg csak 290 mé­­t­res futópályát tud biztosítani ver­senyzőinknek. IT-e-n a pályán jó időeredményt elérni lissé, nehéz. Ennek ellenére mindig voi­­■Ák kitűnő eredményt elérő futóink. X. éve azonban kissé megállt fe­jlőtlé­­n, gyorskorcsolyázó sportunk, de a hír örök­re a versenyzők helyesen leszűr­ve* a két év hiányosságainak tapasz­ta­­ltait és ebben az évben már egészen­­3 héten készültek fel az idényre. ..idán át Gedeon állami edző vezetésé­vel decem­ber eleje óta együtt dolgozik a válogatott keret. Napi többórás lég­­* mellett, hetenként egy-egy alka­lmas atletikiai, kerékpáros-görgő ec­ruatermi edzéseket is tartottak a ver­­se nyzők. Ez a rendszeres edzés igen e­re lményesnek mutatkozott, s ennek fis’j *.­yümölcsek­nt születtek meg az idei latani eredmények.­­ A 200 méteres pályát és a verseny­zésre kedvezőtlen i­ejárási viszonya­­it tekintetbe véve az­ eredmények kiválóknak mondhatók. 1. vonatkozik különösen Lőrincz fe­je ,Hillványére, aki 45­0 mp-ca idejével új pályacsúcsot állított fel. Lőrincz tavaly Pejánában, a Főiskolai Világbajnokság A ds’memnek keret­ben 40 mé tere s l’á­­j* .n is csak 46.7 m- et futott, mely ak­­i*ar egyéni csúcsa volt. összehas­onítást tévs az 1950. és 1951. évi bajnokságok között, k­omoly előrehaladás tapasztalható minden téren. Technikailag, taktikailag és erőnlét­­e­­.­­tetében nemcsak az élversenyzők, ha­nem az utánpótlás tagjai is igen nagy javuláson mentek keresztül. Kétségtelenül a bajnokságot nyert Merényi József volt a leg­felkészültebb versenyző. Mind stílus, mind technika tekintetében a legjobb futónak bizo­nyult. Eredményességének forrását a holts­rény kitűnő kihasználásában talál­­tuk meg. Merényi, tevékeny pihenővel töltötte a holltidányt. Kerékpározott, at­­létizált, hosszabb gyalogtúrákon vett részt,­­melyekkel állóképességét erősen megnövelte. Merényi képességének kb. 97 százalékát teljesítette a kétnapos ver­senyen. Jó jogviszonyok mellett, 400 m-es Pályán, 500 m en 45 mp-en, 1509 m.-en 2:24-es, 509'­ m-en 2:49-en belüli és M'.f100 m en 1g perc körüli időre tartják képesnek formája alapján. A második helyezett Lőrincz tudás­ban semmivel sem gyengébb Merényi­nél. Rövid távon klasszis versenyző. Jó pályán a magyar csúcs megdöntése is várható tőle, csak az erőnlétén kell még javítania. Kónyar csaik lassan lendült formába. Jelenlegi eredményei azt mutatják, hogy néhány év múlva, szorgalmas munkával az esők közé kerülhet. Elekffy rémvidítván élete legjobb ered­ményét érte el. Két évi kihagyás után sokat fejlődött és legmegbízhatóbb versenyzőink egyike lett. A többi versenyző teljesítménye is figyelemreméltó. Takimetbe véve azt is, hogy az indulók leg­többje most futotta első versenyét 10­9k­­m-en, igen biztatóak az eredményeik. A jó előkészítésért elsősorban Ladá­nyi Gedeont illeti dicséret aki sok évi verseny tapasztalatit vita át a keze alatt dolgozó válogatott keretnek. Legnagyobb előnye az, hogy igen kö­zel áll a versenyzőkhöz, hiszen nem eggyel még maga is versenyzett. Át­vette az élen járó szovjet edző­, mód­szerét, s a holtidényben az MTK-ra, jégidényben pedig az egyéni okulásra alapozta mun­káját. Ismerve versenyzőink képességei és szorgalmát, biztosak lehetünk abban, hogy az 1951-es bajnokságban még kbb eredményekkel örvendeztetik meg a jégisport iránt érdeklődök erősen nö­­vekvő táborát. A verseny lebonyolítása és rendezés­­semmi kívánni valót nem hagyott. Az­ egyes számok gyorsan következtek egymás után. Az eredményeket hamar kiszámították és azonnal közölték. LABDARÚGÁS Osztályozó a Bp. II. osztályba ju­tásért. 5. csoport: Díjbeszedők—Nehéz­ipar 7:1 (1:1). G: Fü­zi (6), Bánóczi, ill. Kovács. Jó: Füzi, Bánóczi, Győri, ül.­­Megnyúlt: Kozantos, Kovács. A labdarúgó Magyar Népköztársasági Kupa közép­döntőinek párosítása: Bp. Bástya—Pécsi Lokomotív (Győrött) Dorogi Bányász—Szegedi Honvéd (Budapesten) Az OTSB labdarúgóosztálya a hétfőn lejátszott Magyar Népköztársasági Kupa mérkőzések után megejtezte az 1952 január 6-án, vasárnap lejátszásra ke­rülő középdöntők sorsolását. A négy csapat a következő párosí­tásban lép pályára: Bp. Bástya—Pécsi Lokomotív, Dorogi Bányász—Szegedi Honvéd. A tervek szerint a Dorogi Bányász- Szegedi Honvéd mérkőzést Budapesten, a Bp. Bástya—Pécsi Lokomotív találko­zót Győrött rendezik meg. A szabályok értelmében a középdön­tőben semleges pályán kel­l játszaniok a csapatoknak. Döntetlen eredmény esetén 2x15 perces meghosszabbítás következik. Ha 120 perc alatt sem dől el a mérkőzés sorsa, akkor sorsolással döntik el a továbbjutás kérdését. KÉZILABDA Bp. női I. osztály Magyar Posztó—Athenaeum 8:2 (5:2). V: Tölgyesi. M. Posztó: Wolfné — Bá­­tainé, Horváth — Hamvasné, Kiss, Vá­­radiné. Cs: őszi, Teleki. Athenaeum: Bitter — Jakubovicsné, Bodorkos — Rák­­helyné, Laczkó, Farkas. Cs: Luleczkyné. Gyenge iramú mérkőzés. Az M. Posztó könnyedén, játszva is biztosan győzött. G: Kiss (4), Váradiné, Hamvasné (2—2), ill. Bodorkos, Laczkó. Jó: Kiss, Váradi­­né, Hamvasné, ill. Bitter, Rákhelyné. Bp. férfi II. osztály III. ker. Goldberger—Autójavító 15:4 (4:3). V: Molnár. G: Gombik (6), Varga (5), Ben­agszészi (2), Sittler, Kalmár, 111. Pálvölgyi (2), Tóth, Ádám. A TOTO 12 találatos szelvénye 12. hét 1. (A.-B) D. Bányász—C. Lek. 1 4:8 2. (d*D) III. k. V. L.—Bp. Bástya törölve 3. (E F) P. Lek—Bp. Honvéd 1 2:8 4. (G-H) Sz. Honvéd—Cs. Vasas 1 1:0 5. Ek­k­ r Álmos—V. M. Közért 2 5:8 5. V. M. Tükör—Csepeli Vasas 2 8:9 Bp. Építők—Bp. Honvéd 2 5:9 & Telefongyár—Bp. Haladás 2 8:7 9.Granzvill.—Bp. Kinizsi 2 8:15 10.V. M. Közért—Bp. Honvéd 1 4:1 11- 1p. Postás—Sz. Gázművek 1 6:0 12-­­V. L.­iteltex—Elzett. 1 1:0 13- Dohánygyár—K. Sörgyár 2 1:4 Sántha Lajos és Keleti Ágnes győzött a tornászok mesterfokú bajnokságában és az első olimpiai válogatóján Vasárnap délután két órakor kez­dődtek el a Nemzeti Sportcsarnokban a tornászok mesterfokú bajnokságának és olimpiai válogatójának elsőnapi küzdelmei és este 10 után értek vé­get. A vártnál tehát kissé tovább húzó­dott el a verseny, mert csaknem min­den gyakorlatot kétszer mutattak be a versenyzők. Igen magas színvonalú küzdelmet vívtak egyre jobban formába lendülő válogatott tornászaink és az utánpó­­­lés legjobbjai. A férfiak mesterfokú versenyében s egyben olimpiai váloga­tóján négy szer után Sántha vezet Pa­taki előtt, a nők versenyében — itt a kéziszer előírt gyakorlatait vasárnapra tették át — Keletinek már több mint két pont előnye van Gulyásnéval, Za­lánnéval és Korondival szemben. Részletes eredmények (a feltüntetett eredmény mindkét számra vonatkozik. Azokat a versenyzőket, akik csak az olimpiai válogatón vesznek részt, a nevük után zárójelbe tett „o” betűvel jelöltük meg). A férfi számok LÓLENGÉS: 1. Sántiha 19.1,­­ Tóth K. 13.2, 3. Baranyai 189­, 4—5. Pataki és Zréthy 17.7­­. Kuli Sára (o) 17.3, 7. Kabos 17.1, 8. Kocsis 17.95, 9. Takács 16 .5 (o), 19. Kemény 16.6, 11. Mező 15.7, 1­­. Bortsik 15.5. Sántha mind az előírt, mind a szabadon választott gyakorlatát biztosan hajtotta végre, az egylábas mozgásoknál azonban még mindig meg­mutatkoztak tartós­ hibái. Tóth K. ja­vult tartással végrehajtott gyakorlatá­val szerezte meg a második helyet. Baranyai harmadik helye meglepetés. Ha nyugodtabban dolgozik, könnyen az első helyre kerülhetett volna. NYÚJTÓ: 1. Sántha 19.35, 2 Kemény 18.7, 3. Mogyorósi-Klencs 18.45, 4. Pa­taki 38.1, 5. Baranyai 18.95 6. Tóth K. 18, 1. Réthy 17.6, 8. Takács (o) 17.4, 9. Mező 17.15, 10. Bürtsök 14.8, 11. Kocsis 13.55, 12. Kuti­ Séra (o) 12.35. Sántha ezen a szeren is biztosan és igen so­kat javult tartással hajtotta végre gya­korlatait. Szabadon választott gyakor­lata messze kiemelkedett a mezőnyből. Dobott előre-légbukfences leugrása nagy­szerűen sikerült. Kemény második he­lye váratlan. Igen sokat javult kivi­telben. Mogyorósi-Elenes előírt gya­korlata jól sikerült, de szabadon válasz­­tott gyakorlatának csökkentett anyag­erőssége miatt kisebb értékelést kap­hatott. Várkői — neki ez volt az első szere — derékrándulást szenve­dett , visszalépett a versenytől. TALAJ: 1. Mogyorósi-Klencs 19.4, 2. Pataki 111.35, 3. Sántha 19.2, 4. Réthy 19.05, 5—6. Mező, Takács (o) 18.5, 7. Si­­monfalva 18.33, 8. Kocsis 18.25, 9. Kabos 3­7.9, 19. Baranyai 17.85, 11. Kuti­ Séra (1) 17.8, 12. Kemény 17.55. Mogyorósi-Klencs és Pataki nagyszerű küzdelmet vívott. Klencs jobb kivitelével, egészen kis pontkülönbséggel szerezte meg az első helyet. Meglepetés Sántha harmadik he­lye, nála további javulás mutatkozik a kivitel­ben. Igen szép, lendületes gyakor­latot mutatott be Réthy is. LÓUGRÁS: 1. Mogyorósi-Krénes 19.35, 2. Pataki 19.15, 3. Simonfalvi 19.05, 4. Kemény 18.75, 5,6. Baranyai, Réthy 38.5, 7. Kocsis 18.4, 8. Sántha 17.9, 9. Tóth K. 17.8, 19. Takács (o) 16.9, 31. Kuti-Séra 16.5, 12. Kabos 15.15. Mogyorósi-Klencs­­é Pataaki csak szabadon vál­antott­ gya­korlatával tudta megelőzni Simonfalvit. Sántha az előírt gyakorlat ugrásainál „befogott”. A négy erem után a mesterfokvő baj­nokság és az első olimpiai válogató ál­lása a következő: 1. Sántha (Bp. Postás) 75.55, 2. Pataki (Bp. Vörös Meteor) 74.3, 3. Réthy (Bp. Vasas) 72.85 4. Baranyai (Bp. Postás) 72.45, 5. Kemény (Bp. Vörös Meteor) 71.6, 6. Tóth K. (Bp. Vörös Meteor) 70.8, 7. Takács (Olimpiai válogató, Bp. Va­sas) 69.75, 8. Mogyorósi-Klencs (Debre­ceni Postás) 69.05, 9. Kocsis (Debreceni Lokomotív) 67.ot1, 10. Mező (Bp. Dózsa) 65.05, 11. Simonfalvi (Bp. Postás) 61.6, 12. Kuti­ Séra (olimpiai válogató, Bp. Postás) 63.95. A női számok FELEMÁSKORLÁT: 1. Keleti­­75, 2. Perényiné 19.25, 3. Köröndi 18.2, 4. Za­­lainé 39, 5. Gulyásné 18.8, 6-7. Kertész A., Daruháziné 18.5, 8. Milanovics 18.65, 9. Sándorné 18. 16. Erdő 17.95, 11. Hor­váth L. 17.9, 112. Szitás 17. Sándorné sé­­rülése miatt visszalépett. Keleti az elő­írt és szabadonválasztott gyakorlatával is messze kiemelkedett a mezőnyből. Feltűnő volt nagyszerű erőnléte. Szaba­­donválasztott gyakorlatának befejezése — a két karfán való átterpesztés — nagy­szerű teljesítmény volt. Perényiné elő­írt gyakorlatát a várakozásnak meg­felelően hajtotta végre a szabadonvá­­lasztottak közül csak a második sikerült neki. Köröndi szabadonválasztott gya­korlatánál kis erőtlenséget fi­gyelh­et­tünk meg, a fiatalok közül Kert­ész igen jó anyagú gyakorlatot mutatott be. TALAJ: 1. Keleti 19.5, 2. Gulyásné 19.65, 3. Zalai­né 18.9, 4. Perényi 18.75, 5. Szilas 18.7, 6—7. Horváth L., Koronás 18.6, 8. Bánáti 18.4, 9. Báliké (o) 18.3, 18. Milanovics 38-25, 11. Baraháziné 17.95, 12. Bódé 17,9. Itt is megérdemelten lett mesterfokú bajnok Keleti Ágnes. Szaba­don választott gyakorlatában a világítás zavarta, ezért némi bizonytalanság mu­tatkozott nála. Gulyásné szabad­o­n vá­lasztott gyakorlatát ugyancsak a világí­tás miatt, gyengébben fejezte be. A fia­tal Szilas szabadon választott júlsikerü­lt gyakorlatával elérte a nemzetközi szin­tet. GERENDA: 1. Keleti 19.45, 2. Köröndi 19.05, 3. Gulyásné 39, 4. Zalatná 18.7, 5—6. Perényiné, Daruháziné 18.65. 7—8. Horváth L­. Bodó 18.5, 9. Kertész 18.35, 30. Bánáti 18.95, 11. Milanovics 17.85, 12-13. Paraszka (o), Szilas 17.8. Keleti an­nak ellenére, hogy már ekő gyakorlatá­val is megnyerte a versenyt, mindkét gyakorlatát megismételte. A külön­böző helyzetekből végrehajtott kézen­­állások biztonsága nagyon meggyőző volt. A hátrahenger-fejenállásba gya­korlatrésze az e szeren látott legszebb mozdulat volt. Köröndi megérdemelten került a második helyre, de itt is éret­lenség , ezzel kapcsolatban kisebb bi­zonytalanság mutatkozott nála. Gulyás­né most először versenyzett ezzel az erő­­sített anyagú gyakorlatával s így nála s megfigyelhettünk egy kis bizonyta­lanságot. . KfSZISZEK (csak a szabadon választ­ott, gyakorlat után): 1. Keleti 9.9, 2. Za’am­ér 9.7, 3—4. Gulyásné, Horváth 9 65 5—*■ Bánáti (o), Daruháziné 9 55, 7. Mi’a«o­ f­vics 9.5, 8. Köröndi 9.45, 9—19. P­dA Szilas 9.4. .­­ A három befejezett ezer és a reziszer szabadon választott gyakorlata ’*'-n a* összetett versenyben a következő a sor­rend : 1. Keleti (TF Haladás) 1.% ,yRo­né (TF Haladás) 66A .Z®’ak“ 5 Pe‘ Postás), Köröndi (El­­v.a?a?) y® rényiné 66. 6­7 %£',.llaSTa64 fő sas), Horváth (. Haladás) 64.65, 8. Bódé (Bp. Vörös Meteor) 63.85, 9. Kertész (Bp. Postás) 63.8, 10. Milanovics (Bp. Vörös Meteor) 63.65, la. Szilas (Bp. Vasas) 62.9, 12. Bánáti (Bp. Vasas) 61.7. Hétfőn a délelőtti órákban nagy érdeklődés mellett folytatták a versenyt. A férfiak a gyűrű és a korlát gyakorlatait vé­­gezték, a­­ nő­k versenyében a lóugrásra és a kéziszer előírt gyakorlatára ke­rült sor. A kéziszerben a helsinki olim­pia csapa­tgy­a­korlat­át egyenként mu­­tatták be a versenyzők, s így maga ez az egy szám több mint 2 óráig tar­tott. A férfi eredmények KORLÁT: 1. Baranyai 19.5, 2. Mogyoo­rosi—Klencs 18.85, 3. Kemény 18.7, 4. Sántha 18.45, 5. Tóth K. 17.85, 6. Kocsis 17.5, 7. Mező 17.15, 8. Simonfalvi 16.75, 9. Pataki 16.65, 18. Takács (o) 13.85 , Réthy 15.7, 12. Kúti—Sára (o) 15.5. Bör­t­­­ok az első nap számai után sérülése m­att visszalépett. A korláton Réthy és Pataki is húzódást szenvedett s így a gyűrűn már egyik sem versenyzett. Ez­zel Pataki az összetettben a második, Réthy pedig a harmadik helytől esett el. Baranyai biztosan szerezte meg ezen a szer­n a bajnoki címet. Jó tartással, lendületesen dolgozott. Szabadon válasz­tott gyakorlatát felerősítve, nagy biz­tonsággal mutatta be. ■ Mogyorósinak volt egy-két bizonytalan mozdulata. Ke­mény jól szerepelt, de szabadon vá­lasztott gyakorlatában még mindig van közlendő let. GYŰRY: 1. Baranya 1 19 6, 2. Kemény 19.53, 3. Sántha 19.2, 4. Tóth 10. 18 , 5. Takács (o) 18, 6. Simonfalvi 17.95 7. Ko­­csis 17.85, 8. Mező 17.15, 9. Mogyorósi, Klencs 15.5, 30. Kabos 15.3. Baranyai és Kemény nagyszerű küzdelmet vívott. Kemény ismétlésének első része a sza­badon választott gyakorlatban hibában volt, de a végiét már nem bírta erővel,­s nem tudta befejezni. Sántha ismét bebi­zonyította, hogy javulása tartós ezen a szeren is. Ezzel a férfiak versenye befejeződött. Magyarország 1961. évi mesterfokú ternés­zbajnoka: Sántha Lajos (Bp. Postás) 111A, 2. Baranyai (Bp. Postás) 1V.55, 3. Kemény (Bp. Vörös Meteor) 109.20, 4 Tóth K. (Bn. Vörös Meteor) 107.115, 5 Margorosi-Kienes (Debreceni Postás) 103 3 6. Kocsis (Debreceni Lo­komotív) 192.6, 7. Mező (Bp. Dózsa) 99.8, 8. Simonfalvi (Bp. Postás) 98.3, 9. Pataki (Bp. Vörös Meteor) 94 7, 10. Réthy (Bp. Vörös Meteor) 83.­5. A mesterfokú bajnokságban nem ezer népért, a­z­ o­mniai válogatón az 5. helyre került Takács (Bp. Vasas) 1618 ponttal és a 11. helyre került Kuti­ Séra (Bp. Postás) 91 ponttal. A női eredmények LÓUGRÁS: 1. Perényiné 19.35, 1. Dévai (o) 19.2, 3. Bodó 19, 4. Keleti 18.9, 5. Mi­lanovics 18.85, 6. C­icskár 18.85, 7. Ko­­rondi 18.85, 8. Bánáti 18.70, 9. Gulyásné 18.65, 161. Szilas 18.45, 11. Vörös 18.35, 12. Daruháziné 18 35. Örvendetes, hogy a fiatalok — Dívái, Bodó­cs, Milanovics — milyen jól szerepeltek ezen a szeren. A mesterfokú versenyzők nagy részt, kissé mereven mozgott. Ezen a szeren látszott meg a leginkább, hogy a versenyzők­nek hiányzik télen az atlétikai edzés. KÉZISZER: 1. Keleti 19.9, 2 Gulyásné Zsiti, 5?Kopf 18!Sf­e. BánSITÍK Milanovics 18 8, 8 Perényiné 18.65, 9. Szí­­las 18.5, 8 Kertész 18.5, 11. Bodó 18.45, 12. Vörös 18 35. A versenyzők általában igen jól mutatták be az előírt gyakor­latot Mozgásuk jól simult a zenéhez. Keleti Ágnes mind a négy pontozótól 10 pontot kapott második kísérletére. . Magyarország 1931. évi mesterfokTM női tornászbajnoka: Keleti Ágnes (TF Haladás) 97.5, 2. Gulyásné (TF Haladás) 94.85, 3. Köröndi (Bp. Vasas) 94.65, 4. Perényiné (Bp. Postás) 93.65, 5. Zalainé (Bp. Postás) 93.4, 6. Daru­­háziné (Bp. Vasas) 91.6, 7. Bódé (Bp. Vörös Meteor) 91.8, 8. Milanovics (Bp. Vörös Meteor) 91.8, 9. Szilas (Bp. Va­­­sas) 95.45, 16. Bánat­ (Bp. Vasas) 89.65,­ 11. Kertész (Bp. Postás) 87.65, 12. Vörös (Bp. Postás). Az olimpiai válogatóverseny annyi­, bár különbözik a mesterfokú bajnok­ságtól, hogy annak összetett eredmé­nyibe nem számít be a kétdszer szaba­don választott gyakorlata. A női olimpiai válogatóverseny ösz­­szetett eredménye: 1 Keleti 87.5, 7. Köröndi 85.2, 3. Gulyásaié 85.15, 4. Pe­rényiné 84.3, 5. Zalainé 81.7, 6. Daru­­háziné 83, 7. Bodó 82.4, 8. Milanovics 82.3, 9. Szilas 81.05, 16. Bánáti 89.1, 11- Révai (Pécsi Haladás) 79.15, 12. Cocs­­kár (Pécsi Vörös Lobogó) 78.4. A verseny befejezése után az OTSB mellett működő Országos Társad­almi Torna Szövetség nevében Szegő Dezső, elnök osztotta ki a versenyzőknek a díjakat. Tolna megye az iskolák sportjának fejlesztéséért Tolna megyében eddig meglehetősen elhanyagolták az iskolai ifjúság sport­­ját, egy idő óta azonban a sportveze­tők belátták, hogy a megye sportéleté­nek fejlettsége nagy mértékben függ az iskolai sport fejlettségétől. A megye minden társadalmi szövetsége elhatá­rozta, hogy 1852-ben nagyobb gondot fordítanak a diákifjúság sportbeli ne­velésére. Ennek a célnak elérésére a megyei tanács oktatási osztálya mind a közép-, mind az általános iskolák részére 1952. évre összeállította sport­naptárét. A versenynaptár szerint az oktatási osztály 1952-ben b­er­endezi a megye atlétikai, torna-, röplabda-, sakk- és labdarúgóbajnokságát és per körül téli akadályverseny megrendezésére is. A versenyek kisön kerülnek megrende­zésre a küzdő- és külön az általános iskolások számára- A védnökség kér­désének megoldása mellett az oktatási osztály különböző sportszerekkel támo­gatja az iskera sportköröket. 1952-ben nem­ lesz oly­­ általános iskola, amely­ben futball-isbda, kosár-, vagy röplabda ne lenne.­­Erre a célra közel 60.000­ fo­rintot használnak fel. A sportszerek szétosztására az év folyamán fokoza­tosan kerül sor. ! VÍVÁS A Bp. Építők barátságos párbaj tom­­árkőzást rendezi,­­ hármas csapatok .-­álmára az Épületszerelők tornacsarno­kában Végeredmény: 1. Bp. Honvéd (Benedek G. Karácson, He­gedüs F.), 2. Bp. Építők (Rátonyi, Benedek F. ,Picir­i), 3. Bp. Fáklya (Szondi, Hegedűs I., Kat­uti), 4. Bp. Haladás (Kovácsi, Kausz, V­ érdi* nándi'. Részeredmények: Honvéd—Fáklya 5:4, Építők—Haladás 5:4, Építők-Fáklya I 6:3, Fáiklya—Haladás 5:4, Honvéd—Hala-­­ dás 5:4, Homvéd­—Építők 5:4.