Népsport, 1952. december (8. évfolyam, 244-265. szám)

1952-12-01 / 244. szám

A MAGYAR M­­­P­K­Ö­Z­T­Á­R­S­A­S­Á­G MINISZTERTANÁCSA MELLETT MŰKÖDŐ ORSZÁGOS TESTNEVELÉS I. ÉS SPORTBIZOTTSÁG LAPJA____________ HÉTFŐ, 1952 DECEMBER 1 * ÁRA 1 FORINT * VIII. ÉVFOLYAM, 244. SZÁM A III. országos alapfokú tornász-csapatbajnokság rajtja előtt a magyar torn­a­sport újabb jelentős esemény előtt áll: ezen a héten megindulnak a 111­ országos alapfokú tornász-csapatbajnokság küzdelmei. A Szakszervezetek Országos Tanácsa el­nöksége­­indította el annak idején ezt a nagyszerű küzdelem­sorozatot, s határo­zatával a 2.. sportnak olyan területét adta a dolgozók széles tömegeinek birtokába, amely a felszabadulás előtt csak kevés dolgozó számára volt elérhető. De még a felszabadulás után is csak bizony­talanul lépegettek a dolgozó tömegek a tornasport területén. Az alapfokú tor­nász CIB éppen azt a célt szolgálja, hogy ezeket a bátortalan lépéseket ke­m­én­y, határozott, öntudatos lépésekké változtassa. A SzOT elnökségének is­meretes határozata többek közt ezt mondta: „A rendszeres tonnagyakorla­­tok fejlesztik a test ruganyosságát, elő­segítik if. bátor, sugározott fellépést, magatart­ást.“ Majd másutt: ,,Bátorságra, az­­akadályok, nehézségek leküzdésére, győzniakarásra neveli népünket Az első és a második alapfokú tor­nász CsB komoly eredmények mel­lett hiányosságokat is mutatott. Most, a tít. alapfokú CIB lebonyolítása során arra kell törekednie mindenkinek, aki­nek bárminő szerepe van a csapatbaj­nokság körül, hogy az idei versenyek mind mennyiségi, de főleg minőségi szempontból felülmúlják az előző évek versenyeit. Erre megvan a lehetőség, hiszen diadalmas tervéveink során a magyar sport, benne a magyar tornasport is jelentősen gazdagodott. Új tornatermek, pompás felszereléssel vár­ják tornázni vágyó dolgozóinkat. Torna­szerekben is egyre kevésbbé lehet hiány­ról beszélni, amióta sorozatban gyárt­juk azokat. Egyre több a képzett ok­tató is,, egyre több tehát a lehetőség, hogy a torna a Széles tömegek sportja legyen. A III. alapfokú tornász CsB sikerét elsősorban úgy biztosíthatjuk, ha fel­hős­­májjal,- £z előző két rezlendő tapasz­­t­almait. A sportkörök ismételten jól vizsgálják meg: várjon alaposan fel­készítették-e csapataikat a versenyekre, várjon biztosították-e számukra a kellő edzési lehetőséget. Ha ezt netán el­mulasztották, a hiányosság pótlásáról görgősen gondoskodjanak. Tavalyelőtt és tavaly számos helyen nem fordítot­tak megfelelő gondot a rendszeres, terv­­ezett edzések biztosítására sem a küz­delmek megindulása előtt, sem a ver­senyek alatt. A csapatok egy része nem ismerte kellően a gyakorlatok anyagát és volt olyan eset is, amikor a gya­korlatot a verseny közben akarták megtanulni. Az idén az edzések a leg­több helyen általában kielégítően foly­tak. A Hazai Fésüsfonóban például hetenként négyszer, a Férfi ruha­gyár­ban, a MÁVAG-ban, a Gheorghiu-Dej Hajógyárban pedig hetenként kétszer tartottak edzést. A sportköri vezetők például a MÁVAG-ban, a Hajógyár­ban és a Férfiruhagyárban minden ed­zésen ellenőrzik az edzők munkáját. Hiba azonban az, hogy egyik helyen sem kértek előzetesen az edzőktől edzési tervet, s így az edzések olykor meg­lehetősen ötletszerűen folytak. A sport­köri vezetőknek feltétlenül kérniök kell az edzőktől a munkatervet. Igen fontos, hogy az edzések mindvégig tervsze­­rűek legyenek, tehát az edzésterveket, ne rövid időre, hanem a CIB egész tartamára készítsék el az edzők. Ez azért is jelentős, mert az edző csak az ed­zésterv alapján láthatja tanítványai fej­lődését, vagyis a saját munkájának eredményét. Néhány helyen mint előze­tes mentséget emlegetik, hogy az edzé­sek céljára nem áll rendelkezésre meg­felelő tornaterem. Itt tág tere van az öntevékenységnek. Csaknem minden üzemünkben van olyan helyiség, ame­lyet át lehet alakítani, s fel lehet hasz­nálni az edzések céljaira. Az edzése­ken — a továbbiak során — főleg azokra a gyakorlatokra fektessenek na­gyobb gondot az edzők, amelyek nehe­zebbek,­ így például a gyűrű-, a ge­renda- és a talajgyakorlatokra. A csapatok összetétele az előző évek­hez képest határozottan fejlődést mu­tat. Számos helyen megértették az alap­fokú tornász-csapatbajnokság lényegét és elsősorban olyan dolgozókat von­tak be a csapatokba, akik eddig még nem sportoltak. Még mindig tapasz­talhatjuk azonban azt a jelenséget, hogy a sportköri vezetők a dolog korté­­nyebbik végét fogták meg: a csapato­kat úgy állították össze, hogy azok tagjainak többségét olyanok alkották, akik már más szakosztályokban régeb­ben is rendszeresen, versenyszerűen sportoltak. Természetesen, nem hiba, hogy más szakosztály­ok sportolóit be­vonják a tornasport rendszeres űzé­sibe, hiszen ez igen hasznos szá­mukra. Hiba azonban, ha csak ilyeneket, vagy túlnyomórészt ilyeneket vonnak be a CIB-n induló csapatokba, hiszen akkor ez a nagyszerű verseny nem éri el igazi célját, nem vonja be a torna­­sportba és ezen keresztül a sportba a dolgozóknak azokat a tömegeit, ame­lyek eddig még nem ismerkedtek meg a sportolás örömeivel és hasznával. A MÁV­AG 20 csapatában például túl­nyomórészt más szakosztályokban már eddig is tevékenyen működő sportolót találunk. A Hazai Fésüsfonóban is a csapatokban szereplők felét más szak­­osztálybeli sportolók teszik ki. Az ilyen csapatösszeállítások — esetleg — lát­szatsikert biztosítanak a bajnokság so­rán, de egyáltalán nem biztosítják a csapatbajnokság végső sikerét. Jól hasz­nosította a régebbi tapasztalatokat a Férfiruhagyár SE vezetősége. Itt nyolc csapat közül hétnek a tagjai csak az idén kezdtek el rendszeresen tornázni. A sportköri vezetőkre komoly fel­adatok várnak a III. országos alap­fokú tornász-csapatbajnokság küzdel­meinek jó megszervezése és lebonyo­lítása körül. Igen fontos például, hogy a bajnokság során ne legyenek időpont - tologatások. A tavalyi tapasztalat­ok azt mutatták, hogy a lemorzsolódást elsősor­ban a versenyek későbbi időpontra való halasztgatása idézi elő. Természe­tes, hogy az elhalasztás elsősorban a kezdő sportolók kedvét veszi el. Ta­valy hiányosságok voltak a versenyzők fegyelmezettsége körül is. Sportköri vezetőink komoly nevelőmunkával tö­rekedjenek arra, hogy a csapatokban a fegyelem megszilárduljon. A tavalyi­hoz hasonló lazaságoknak az idén nem szabad előfordulniuk. A versenyek si­kerének egyik alapfeltétele az is, hogy a pontozóbírák lelkiismeretesen készül­jenek fel. Tavaly több ízben is meg­történt, hogy­ a versenyekre kijelölt pon­tozók sem ismerték a gyakorlatokat, s emiatt nem is lehetett egyenletes a pontozás. Igen fontos, hogy a pon­­tozóbírák alaposan tanulmányozzák át a gyakorlatokat,­­ azokat a legapróbb részleteiben is ismerjék. Az is igen lényeges, hogy a sportköri vezetők, a szakemberek éberen figyeljék a CIB során feltűnt tehetségeket és azon le­gyenek, hogy ezek bekerüljenek a tornaszakosztályba, s ott megfelelő szak­­irányítás mellett rendszeresen tovább sportoljanak. Tavalyelőtt és tavaly is számos tehetség tűnt fel a tornász CsB során, akik közül azonban csak igen kevés került be a szakosztályokba, a nagyobbik rész elveszett a rendszeres sportolás számára. A III. alapfokú tornász-csapatbajnok­­ság mind a vezetőket, mind a verseny­zőket lényegesen nehezebb feladat elé állítja, mint az előző két CsB. Az új bajnokságnak sokkal nagyobb mérték­­ben kell szolgálnia tornasportunk tö­megesítését, de­­ a minőségi szín­vonal emelkedését is. Mind a verseny­zőket, mind a vezetőket lelkesítse a sikerért vívandó küzdelemben az a tudat, hogy tornasportunk a helsinki olimpián nagyszerű diadalokat aratott. Legyen a 111. alapfokú tornász-csapat­bajnokság új, nagyszerű nemzetközi győ­zelmek alapja! Tipary legyőzte Szilyt az országos sakkbajnokságban Az országos férfi sakkbajnokság IX. fordulóját szombaton bonyolították le. A Szily a Ti­pary játszmában Szily túl merészen játszott, a meggyengítette közép­­gyalogjait. Tipary ötletes ellen játékkal használta ki a világos állás gyenge pont­jait, először gyalogot nyert, majd ellen­fele kényszerű tiszt áldozat­a után pontos , vég játékvezetéssel megszerezte a győzel­met. A forduló másik nagyjelentőségű játszmája, Barcza és Gereben közt, köl­csönösért óvatos játékvezetés­­után döntet­lenül végződött. Köbert világossal táma­dást indított László középen rekedt királya­ ellen s tiszt áldozat­tal győzött. Nagy bonyodalmakat hozott a­ Szilágyi— Sándor köziselem­. Szilágyi éles támadását Sándor két könnyű tisztjének bás­tyáért való áldozásával leszerelte­, majd gyalogokat nyert. A játszma Sándor javára dőlt el. A Ri nger—Lengyel já­­trában világens erős támadást indí­tott , már a HP. lépésben megszerezte a győz­em­tt• A Szabó L.—Pogáts és Bán— Vajda jés­zm­a­­bonyodalmas­ állásban, & Szabó D.—Bakonyi játszma egyenlő esé­lyekkel, végül a Flórián—Négyesy küz­delem világosra kedvezőbb helyzetben maradt függőben. A bajnokságban továbbra is­ Szabó László vezet 6.3 (1) ponttal, Tipary 6.3, Barcza, Kőben­ 6, Szily, Gereben 5.5, Bán 5 (1), Sándor 5 előtt. * Az országos női sakkbajnokság a Bá­nyász Sz­akszervezet Gorkij-fasor 41­. szám alatti székházában szombaton dél­után megkezdődött. Az OTSB nevében Fülöp Sándor sakkfőelőadó mondott megnyitóbeszédet, a versenyzők részéről Lányos Józsa beszélt.­ A verseny felté­teleit Katona Lajos verseny­vezető is­mertette. Az első forduló eseményei: Hönsch—Dancs 11­, Langos—Boryné — Finta—Csák­tornyainé 1:0, Hamvainé— Kertészné 0:1. A Bal­ká­né—Gurszky és Ványi—Bradi játszma sötét előnyével, a Hints—Lantosné küzdelem pedig egyenlő állásban maradt függőben. Az NB I 25. fordulójának eredményei Bp. Dózsa—Bp. Kinizsi 1:0 Bp. Honvéd—Bp. Postás 4:1 Bp. Bástya—Diósgyőri Vasas 5:1 Győri Vasas—Csepeli Vasas 4:2 Pécsi Lokomotív—Dorogi Bányász 3:2 Bp. Vasas—Szombathelyi Lokomotív 2:0 Szegedi Honvéd—Salgótarjáni Bányász 5:1 Az NB II Keleti csoportjából a Miskolci Honvéd játszik osztályozót az NB I-be jutásért Bp. Bástya—Diósgyőri Vasas 5:1 (3:0) Dózsa-stadion, 7000 néző. Vezette: Foór (Kőhalmi, Berkec­z). Góllövő: Palotás, Hidegkut, Palotás, Csorba, Palicskó (Onejéd, Hidegkúti. Bp. Bástya: Geller — Kovács II, Bör­­zsei, Lantos — Kovács I, Zakariás —­ Sándor, Hidegkúti, Palotás, Szolnok, Molnár. Edző: Bukovi Márton. Dr. Vasas:■ Tóth Gy. — Dudás, Pa­licskó, Szőcs — Pesti, Török — Nagy, Dobó, Csorba, Gyetván, Kárpáti. Edző: Szabó Pál. A diósgyőriek kezdik a játékot, az első támadást azonban a Bástya vezeti. Ebből szöglet lesz. Az ellentámadás so­rán Kárpáti fölé lő. Élénkiramú a já­ték, a diósgyőriek valamivel többet tá­madnak, lövést azonban keveset látunk tőlük. A 11. percben Hidegkútit előre­­vágott labdájával Palotád ugrik ki, Tóth kifut eléje, előbb éri el a labdát, mint a középcsatár. Lábbal akar menteni, de elhibázza­ a rúgást, Palota is felismeri a helyzetet és mintegy hat méterről az üres kapuba lő. 1:0 a Bp. Bástya javára. Továbbra is a Bástya támad. Kovács I nagy lövése alig kerüli el a ka­put. A diósgyőriek a mezőnyben szé­pen adogatnak, lövésr­e azonban nemigen vállalkoznak a csatárok. A 26. percben baloldalon fut a Bástya támadása. Palo­tás a 16-os sarkáról átível az ellenkező oldalra, Hidegkúti jó ütemben ugrik fel a labdára és a kapujában ragadt Tóth felett , élesen a hálóba fejel. 2:0. Élén­kebb lesz a játék irama,­ gyako­ribbak a diósgyőri támadások, az apró­­termetű cs­a­tárok azonban inkább csak messziről próbálkoznak lövésekkel, ezek azonban gyengék és eredménytelenek. A­ 42. per­cben Hidegkúti viszi fel a labdát mintegy 20 méterről laposan Palotás elé játszik, a középcsatár egy csel u­tán középerősen ka­pura lő, a lapos lab­dára. Tóth későn vetődik és a labda alatta a kapuba jut. 3 **. A 44. percben Dobó körülbelül 32 mé­terről­ kapura lő, Gel­lér vetődve akarja fogni a labdát, de az kicsúszik a kezéből. A berohanó Kárpáti a földön fekvő kapusba fejeli a labdát. A labda meg­egyezedt visszapattan, most C­sórba lő. Gellér azonban szögletre men­t. Szünetben a diósgyőriek cseréjek: Gyetván helyett Szabó áll be. A Diós­győri Vasas csatársora szünet után, eb­ben a* összeállításban * játszik* Nagy, Dobó, Kárpáti, Csorba, Szabó. A II. FÉLIDŐ A diósgyőriek nagy lendülettel kezde­nek és komoly fölényt harcolnak ki, a csatárok azonban elügyetlenkedik a helyzeteket. A 8. percben Csorba lövése száll mellé, mindjárt utána Dobó 16 mé­terről a felső kapufát találja el. Heve­sen támad a Dr. Vasas. A 9. percben Dobó bal karokra irányított fejesét Gellér bravúrosan védi. Nem lankadnak a diósgyőriek, szinte állandóan ők irányít­ják a játékot­ A 17. szercben Szabó mint­egy 25 méterről laposan, meredeken Gel­lér kapuja felé küldi a labdát. A Bástya kapusa kimozdul, Kovács­­­ is ráfut a labdára, de a befutó Csorba gyorsabb és hat méterről élesen a jobb alsó sa­rokba lő. 3:2. Változatos, élénk a játék, még mindig a diósgyőriek támadnak többet. A Bp. Bástya ritkább támadásai többnyire a jobb szárnyon bontakoznak ki, Sándort azonban jól őrzi Szőcs. A 30. perctől kezdve feljön a Bástya és szinte államióan támad. A diósgyőri játékosokon már a fáradtság jelei mu­tatkoznak, nem­ bírják a saját maguk által diktált erőe iramot. A 35. percben Molnár adja­ be a labdát, az Palicskó fejéről Sándor elé csúszik. A jobbszélső laposan mindjárt kapura lő, Palicskó el akarja­ zárni, a labda útját és a lábáról két méterről laposan a kapu közepébe jut a labda. Öngól! 4:1. Nagyszerű Bástya-támadások futnak a pályán. A 39. percben Palotás három védőt is kicselez. Hidegkútihoz játszik, s a jobbösszekötő a középcsatár helyé­ről 3 méterről nagy erővel a jobb felső sarokba vágja a labdát. 5:1. A hátralevő időben Kovács 1-nek van még egy erős kapura lövése. (Szögletarány 8:1 (4:4) a Bp. Bástya javára.) bírálat Az első félidőben a pontosa® adogató Bp. Bástya lényegesen többet támadott Sok gólhelyzetet nem tudott ugyan teremteni a lelkesen és keményen har­coló diósgyőri hátvédek miatt, csatárai azonban az adódó alkalmakat nagysze­rűen kihasználták és így született meg a 3:6-ás vezetés. A II. félidőben erősen feljött a diósgyőri csapat, lelkesen és időnk­é­nt gyorsan és jól játszott. Nemcsak egyenrangú ellenfele volt a Bástyának, hanem többnyire veszélyesebben is táma­dott, de csatára­i nem lőttek eléggé bát­ran és nyugodtan. A mérkőzés utolsó negyedórájában a Bp. Bástya nagysze­rűen hajrázott és ekkor is­mét a diós­győriek fölé kerekedett. Gellér sokat csúszkált, és emiatt az első félidőben gyakran bizonytalankodott, szünet után a zónában feljár­ult. Kovács II tisztán, pontosan rúgott, szélsőjét azonban nem mindig­ fogta. Borz­ser oszlopa volt a védelemnek, igen jól helyezkedett, rendszerint a kellő pilla­natban lépett közbe, nagyszerűen ke­resztezett. Lantos nem mindig tudta tar­tani szélsőjét, felszabadító rúgá®ai az első félidőben igen pontatlanok voltak. Ezen a téren szünet után javult. Kovács­­ jól játszott, helyezkedésben, labdaleadók­­ban egyaránt kitűnőt nyújtott. Zakariás mind a védekezésben, mind a támadás­ban hasznos munkát végzett. Sándor sok gyors támadást vezetett, időnkint a kaput is veszélyeztette, de többször feleslegesen dancsolt. Hidegkúti észsze­rűen oldotta meg feladatát mind az össz játékban, mind a kapu előtt adódó helyzetekben. Palotás hullámzó teljesít­ményt nyújtott. Szolnok ügyesen ke­zelte a labdát, de a kapu előtt több nagy hibát vétett , főleg azzal, hogy nem adta időben előre a labdát előretörésre készülő társainak. Molnár kevés megfelelő labdát kapott, ezeket jól játszotta meg. Tóth többször pompásan védett, de az első két gólnál hibázott. A lelkesen küzdő hátvédek közül Palicskó tűnt ki jó helyezkedésével és jóütemű közbelépé­seivel. Pesti igen ügyesen oldotta meg a helyzeteket, csak az előreadásai nem sikerültek mindig. Török végig kielégí­tően küzdött, bár Hidegkútit­ nem min­dig tudta fogni. Nagy mozgékony volt, vok támadást kezdeményezett, de kapura nem tört. Dobó jó labdákat adott tár­sainak, lőtt is, de időnkint a csúszós talajon nagyon bizonytalanul mozgott. Csorba sokat változtatja a helyét, de­­nem mindig a helyzeteknek megfelelően. Több­ször volt veszélyes a kapura, t ■'•Ív­től csak kevés ügyes megmnozdul­tünk. Kárpáti mind a balszélen, s­zépen gyakran ügyes húzásokkal von­ta magára a figyelmet. Szabó lendül­­esen, nagy területen játszott, több­nyire ügyesen és hasznosan. Bp. Honvéd—Bp. Postás 4:1 (1s0) Kispest, 4000 néző. Vezette: Bihari (Bokor, Kukonya). Góllövő: Kocsis, Kocsis, Kocsis, Maj­ercsik, Horváth. Bp. Honvéd: Faragó — Rákóczi, Lóránt, Bányai — Bozsik, Városi —­ Bu­dai II, Kocsis, Budai I. Puskás, Babol­­csay. Edző: Kalmár Jenő. Bp. Postás: Komáromi — Magyar, Villányi, Kapcsos — Bihari, Kováts — Raduly, Szabó III. Csernai, Markusov­­szky, Majercsik. Edző: Baróti Lajos. Honvéd-támadásokkal indul a mérkő­zés. Az 5. percben Babolcsay átjátssza Magyart, Budai 1-hez továbbít, s a középcsatár húszméteres éles lövését Komáromi szépen fogja. A Postás is feljön, Markusovszky labdája azonban hosszúra sikerül. Csernai elől Faragó merész kifutással tisztáz. Jól induló Postás-támadás végén Markusovszky lö­vése a jobbkapufa mellett suhan el. Újra a Honvéd veszi kezébe a kezde­ményezést, s a 10. percben Budai 11 le­fut, labdáját Puskás kapja, balra tolja Babolcsay elé, a balszélső pontosan ível a középre, beadását a nagy­szerű ütem­ben felugró Kocsis védhetetlenül fejeli a bal felső sarokba. 1:0 a Bp. Honvéd javára. Továbbra is a Honvéd marad táma­dásban. Puskás fordulásból leadott nagy lövése Villányiról pattan le. Egy perc múlva Bozsik hatalmas lövése centimé­terekkel száll el a kapu felett. A 16. percben Rákóczi rosszul sikerült fejesét Majercsik elcsípi, habozás nélkül lő, labdája azonban a kapu mellé megy. Jó iramú, élvezetes a játék. Budai­­ lövését Komáromi kiejti, azután javít. Bozsik labdájával Puskás jó iramban ugrik ki a védők közül, de túl hosszan szökteti magát, s oda a jó helyzet. A Bp. Postás előretörése során Markusov­szky hibáz a­­26. percben. Raduly beadása után Faragó Csernai fejéről öklözi le a labdát. Ismét a fürge Pos­­t­ás­ jobbszélső veszélyeztet és Faragó csak kifutással tudja tisztázni a hely­zetet. Hon­véd-támadások következnek, percekig a Postás térfelén folyik a já­ték. Babolcsay magas beadásáról Bu­dai I és Kocsis is lekésik. A Postás veszélyesen támad és a 39. percben a Városi­ól lepattant labdával Kadulu ki­ugrik, de jó helyzetből, 10 méterről melléle. Puskás 18 méterről nagy lövést zúdít a kapura, Komáromi elnyúlva szögletre tolja a labdát. A II. FÉLIDŐ első percei változatos játékkal telnek el. Mindkét csatársor előtt több nagy hely­­zet adódik, de gól egyikből sem születik. A 6. percben Városi partdobása nyomán a labda Puskáshoz száll, a balösszekötő egészen az alapvonalig fut le, onnan ivetten ad be. Komáromi kifut, Kocsis jó érzékkel ugrik fel és a kapu köze­pébe fejel s.f. A 11. percben cserél a Honvéd: Budai, I helyére Horváth jön be. Most jó a játék, a­ Postás is vezet támadásokat, de újabb gólt mégis a Honvéd ér el. A 16. percben Horváth a félpályáról ügyesen hozza fel a labdát, a 16-os tájé­kán szöktet­ Kocsist, Villányi és Kornál romi is ráfut, de Kocsis egy gondolat­tal megelőzi őket és a kaputól mintegy 10 méterre az üres kapuba lő. 3:0. A­zírt. percbe­n. Puskás nagyerejű sza­badrúgását Komáromi szögletre menti. Állandósul a Honvéd fölénye. 1T-árom perc múlva Horváth hatalmas lövését Komáromi szögletre üti. A 32. percben Raduly a felezővonalról fut le,­ Bányért hiába megy -e utána, be­adása a tisztán álló Majercsikhoz kerül, s ő mintegy hat méterről a hálóba lő. 3:1. A 37. percbe® Kocsis fejjel Puskás­hoz teszi a labdát. Puskás ügyesen hátrahúzza azt, a 11-es ponton álló Horvátihoz, Horváth kapásból, félmaga­­san a jobb sarokba lő. 4:1. A 41. percben Puskás közelről, nehéz szögből lő, a labda a felső kapufa alsó élére vágódik, s onnan a már földön fekvő Komáromi kezébe hűll.­ A Pos­tás térfelén ér véget a játék. Szöglet­­arány: 4:0 (2:0) a Bp. Honvéd ja­vára. BÍRÁLAT A mérkőzés végig jó iramú, élvezetes játéko­t hozott. Mindkét csapat az első perctől kezdve teljes erő­bedobással fe­küdt a küzdelembe. Az első félidőben a Bp. Honvéd nagyobb tudását a Bp. Pos­tás lelkes játéka némileg kiegyenlítette, s a postások többször él­len jára adásba tudtak lendülni, csatáraik azonban nem tudták kihasználni helyzeteiket. A Bp. Honvéd csak a második féidőben játszott igazán korszerűen és ötletesen. Puskás és Kocsis lendületes, gólratörő játéká­val szemben a Bp. Postásnak ekkor már nem volt ellenszere. Faragót nem állították túlságos nagy feladat elé a Postás-csatárok, egy két esetben azonban bebizonyította, hogy kitűnő formában van. Különösen kifu­tásai voltak jól időzítettek, a gólnál azonban elkésett. A hátvédhármas osz­lopa Lórent volt, minden esetben jól lépett köz­be. Rákóczit többízben átját­szották, rúgásai ,sem voltak tiszták. Bá­nyainak nem­ volt könnyű feladat» , gyors és mozgékony Eadállyal szer. . . Jó helyezkedésével azonban többször tisztázott. Bozsik nagy területen ját­szott, néha nagyszerű dolgokat láttunk tőle, több esetben azonban rossz helyre mentek a labdái. "Városi egyszerű esz­közökkel oldotta meg feladatát. Budai Tl-t sokat foglalkoztatták, jól tört ka­póra, beadásait azonban többször elkap­kodta. Kocsis nagy kedvvel játszott, ki­váló tab­lakezelése maradéktalanul ér­vényesült. Mesterhármasáért külön di­cséret illeti. Budai I jól vett részt az összjátékban, többször lőtt kapura is. Horváth gólratörőbben játszott, mint­ Budai. Puskás pompásan hozta fel a labdát, s nagyszerű labdákat­ adott, tár­sainak. Babolcsay lendületesen játszott, beadásai is rendre emberhez szálltak. Komáromitól sok szép védőét láttunk. Magyar főleg a játék elején bizonyta­lankodott, később feljavult, de akkor sem tudott megbirkózni Babolcsay­val. Villányi főleg az első félidőben játszott higgadtan és körültekintően. Kapcsos a II. félidőben erősen visszaesett­ A két fedezet a védőmunkát jól látta el, a támadások elindításához már nem volt erejük. Raduly igen veszélyes csatárnak bizonyult, lövései azonban nem sii­kerül­tek. Szabó III mélyen hátrahúzódva ját­szott, elsőteoTba® a védelemnek segített. Csernainak csak egy-két ügyes meg­mozdulása volt. Markusovszky az I. félidőben sok támadásban vett részt, a II.-ban már visszaesett. Majercsik több­ször jól futott el, gólja előtt jól féis­­mert£ a helyzetet. Az NB I Állása A december 7-i labdarúgömfisor NB I, t­öI­nt: Bp. Postáé—Győri Va­sas, Bp. Kinizsi-Szegedi Honvéd. Cse­­pel: Cs. Vasas—Pécsi Lokomotív. Salgó­tarján: S. Bányász—­Bp. Vasas. Szom­bathely: Sz. Lokomotív—Bp. Honvéd. Diósgyőr: Ds. Vasas—Bp. Dózsa. Dorog: D. Bányász—Bp. Bástya. Osztályozó az NB I-be Jutásért: Hat­van: Vörös L­obogó Sertér—Miskolci Honvéd. Győr; Vasas Izzó—Sztá­lin V­asm­űi Építők. NB II. Vörös Lobogó Kistext—Gyulai Épí­tőik, Szi­kra Gázim fi­vek—Vasas Elek­tromos, Vasas MÁVAÍr- F.lfro Autó­taxi, Kinizsi Sörgyár—Bp. Vörös Me­teor, Szikra Hungária—Kinizsi Do­hánygyár, Csepeli Szikra—Vörös Lobogó Textilfestő: 1. Bp. Honvéd 24 21 3 — 86:19 45 2. Bp. Bástya 25 19 5 1 91:30 43 3. Bp. Dózsa 24 13 7 4 58:41 33 4. Bp. Vasas 25 13 7 5 53:37­­33 5. Cs. Vasas 25 10 3 12 48:50 23 6. Győr 25 9 4 12 50:56 22 7. Szombathely 25 8 6 11 34:48 22 8. Dorog 25 8 5 12 36:39 21 9. Bp. Kinizsi 25 8 5 12 27:53 21 10. Salgótarján 25 7 4 14 41:58 18 11. Bp. Postás 25 7 4 14 33:54 18 12. Sz. Honvéd 25 6 5 14 36:52 17 13. Diósgy­őr 25 6 4 15 31:57 36 14. Pécs 25 4 8 13 21:51 16 Hétfői sportműsor ASZTALITENISZ. Magyarország 1962. évi férfi ési női hármas csapatbajnok­ságának II. fordulója. Sportcsarnok, 9.30. III. forduló, Sportcsarno­k, 15. SAKK. Országos férfi sakkbajnokság IX. és X. forduló függő játszmái, Gorkij­­fasor 44, 16.50. Országos női sakkbajnok­ság I. és II. forduló függő játszmái, G­orkij-fasor 4*1, 161K). A Totó 12 találatos szelvénye 48. hét 1. Bp. Dózsa—Bp. Kinizsi 1 1:0 2. Bp. Bástya—Diósgyőr 1 5:1 3. Pécs—Dorog 1 3:2 4. Győr—Csepel 1 4:2 5. Szeged—Salgótarján 1 5:1 6. Sajószentpéter—Ózd 2 1:3 7. Salg. Vasas—Misi­. Honvéd 2 0:3 8. Sátoraljaújh.—Misk. Építők x 0:0 9. Orosháza—Izzó x 1:1 10. Szegedi Lók.—Békéscsaba 2 1:3 11. Kiskuni —Sz. Petőfi 1 1:0 12. Vác—Csillaghegy 1 3:1 A Góltotó 4 találatos szelvénye 14. hét 1. Bp. Dózsa—Bp. Kinizsi 1:0 (1:0) 2. Bp. Bástya—Diósgyőr 5:1 (3:0) 1