Népsport, 1954. július (10. évfolyam, 130-151. szám)

1954-07-01 / 130. szám

-2 1954 július 1, csütörtök MAGYARORSZÁG-URUGUAY 4:2 (2:2,1:0) (Folytatás az 1. oldalról.) Szép magyar támadás indul, de a befe­jezéskor Czibor és Budai nem érti meg egymást. Magyar támadás végén Más­­poli kifut a kapuból, nem éri el a lab­dát. Kocsis lövi rá, a labdáját azonban a gólvonalon álló Santamaria ki­vágja. A 37 percben veszélyes helyzet ala­kul ki a magyar kapu előtt. Grosics nem éri el a labdát, de Bu­­zánszky a kapu torkából szögletre ment. Igaz, hogy közben a játékvezető már lesz Kém sokkal később Kocsis­a , kezébe lő. Változatlanul óriási íz­­ek között folyik a játék, s is megsérül és egy percre kiáll. I-nlí( a* uruguayi csapat II. percben l­affino ügyesen szökteti a jobb­húzó­dó Hohhberget. Grosics kip­ással igyekszik menteni, de el a labruit, amely a hí­r** sódó magyar védőkről ismét Hon­­-4 elé pattan. A csatár mintegy méterről újra rálövi, * J* labda iQl.vonal­on,.álló .Ló ránt /‘'­lőtt a léc alá vágódik, ay len in' -ttel fogik tovább a Já­­s magyar- támadások közben ér a rendes jás kíc*0- H fjásszafebfiás ! i í delik a 2x15 perces hosszabbl- A csapatok­ 7—3 percet pihennek s a előtt 5 perccel folytatódik a Já- Sórsolnak, a sorsolás az uru­­taknál­ kedvez, ők a tó felé eső­t választják. Mi kezdünk. Rendid­­őlegesek mindkét csapat játékosai, it két esetben is szépen szerel ne­­helyzetben, majd Czibor biztató helyen elcsúszik. Borger éles, 16 .-eti lövését Szépen védi Grosics, a­z oldalon Czibor mellé lő, Kocsis Isines mérkőzés volt, amely egészen ot­t kezdődött, mint az eddigiek, volt mindjárt túlságosan erős az nem voltak túlságosan gyorsak a lásfelépítések. Ennek ellenére töb­­i maettünk, noha csatársorunk most látszott úgy, ahogyan azt az utóbbi­n megszoktuk tőle. Védelmünk ki­­kitűnően állta a ,,sarat " a nehéz­t. Már az elején lehetett látni, a küzdelem sportszerű lesz, az csapások után a játékosok kezet­­e egymással, megveregették egymás . Az uruguayi csapaton látszott, egyébként is másképpen játszik a brazil. Csapatmunkája egysége- jobb a másik délamerikai csapat­­mérkőzés fordulópontjának mond­­k, amikor 2:0 után a magyar esa-­i mérkőzés hátralévő részét bizo­tta hát, holott az uruguayi csapat sok­­eszélyesebb volt, semhogy ilyesmi­­nhessen ellene boldogulni. A szépen előkészített, támadással l­át a magyar védelmet, s egyén­ik­ is ezután történt, az megint a gyár csapat hallatlan lelkiereje­­, egységéről, testi és lelki tar­talékairól ad bizonyságot. csapat ekkor játszott a legnyugod­­tn, a játékosok levitték a földre hát. nagyszerűen passzoltak, ebben és részben döntő módon az ellenfél kerekedtek, s a hosszabbítás ide­je ígigtámadták. Bizonyosodott, hogy a magyar csa­­m megvan a megfelelő tudás ah­osics rengeteg nehéz labdát vé­ és sok veszélyes helyzetet tisztá­­zó ütemű kifutással. A gólokat nem érte. Ezekben az esetekben mást tehetett, mint azt, hogy kifutással mezett elzárni a szöget. Mindent evezve kitűnően látta el feladatát, hátvédhármas ezen a mérkőzésen­­ültő teljesítményt nyújtott s éppen mint a brazilok elleni mérkőzé­­sben fontos tényezője volt a győ­­r kiharcolásának, nton volt a legjobb ebben a nagy­­ sorban. Fölényes nyugalommá], 'S“l, nagyszerű helyezkedést ér­és oldotta meg feladatát. Amikor szükség volt, leadta a labdát, szó ^“^helyzetben pedig határozat­pompás teljesítményt nyuj- Kü.ono.en küzdőkép­ességböl vlz's­­t jelent-,. legtöbb esetben Jó­l avakozott be az ellenfél iá­­­ztezett sü^szor nagyszerűen Jánszky nag­~n j^j fogta a veszé­­harcost. Neki kü­­* X?'1, Mv amikor átjátszot *)«?, hanem viasza­ra igyekezett beavatkozni a két fedezetről, éppo, , ok elleni 'mérkőzés — JL1 , mondhatjuk..hogy kitúrt flgg “­ariás ezúttal is elsősorban. Joől vette ki részét, határidd­tan ■ p­izt­osan szerelt s nagyon s.i, ,m ás elindítója is volt. J sik,valamivel,elmaradt a legutó.v,, tményétöl. A rendes játékidőbe, - t — ami nála egyébként szokatlan g­ néhány leadása nem volt pon­t, hosszabbításban ismét a legtöbb­­et láttuk a pályán. Ekkor renge­­volt játékban s örvendetes, hogy­­írta a nagy Iramot, a­ nagy érdeme a gólok előkészt szép beadásaiból két gól is szüle- Értékes, hasznos munkát végzett, habár játékába időnként csúsztak hibák. Kocsis a mérkőzés egyik hőse volt Nemcsak két gyönyörű fejesgóljáért, amelyek ismét a­ legjobbkor estek, ha­nem hallatlan munkabírásáért is teljes elismerést érdemel. Fáradhatatlanul dolgozott a mezőnyben és a védelem­ben. Helyezkedése mintaszerű volt. Palotás a mezőnyben rengeteget dől­hosszal előreadását nem éri el Czibor. A 99. percben Kocsis fölé fejel. Aztán nagy helyzete adódik az uruguayi csa­patnak, de Schiaffino a jobb kapufa tö­vének lövi a labdát. A visszapattanó labdát a védők szögletre vágják Bor­­ger elől. Schiaffino egy percre kiáll, a vonal mellett ápolják. Bozsik 20 méte­res fottlövése a hosszabbítás első felé­nek utolsó eseménye. Két Kocsis fejesgóllal 4:2! Rögtön kezdenek. Budait szögletre szerelik. A szélső küldi be a labdát. Kocsis gyengén fejel. Utána Kocsis gyö­nyörűen szökteti Czibort, balszélsőnket az uruguayi védők ismét szögletre sze­relik Közben Andrade megsérül és ki­áll. A 110. percben szerezzük meg ve­zetőgólunkat. Hidegkúti szépen szökteti Budait, jobbszélsőnk gyönyörűen elfut, az alapvonaltól a kaputól mintegy 5 méterre, várakozó Kocsishoz ível. Kocsis felugrik és szép fejessel küldi a labdát a bal alsó sarokba. 3:2 Magyarország javára!­rtriási az öröm a magyar táborban. Továbbra is mi támadunk, egymásután vezetjük a veszélyesebbnél veszélye­sebb támadásokat. A 115. percben Andrade visszatér. A 117. percben újabb gólt érünk el. Középen futó támadás után Hi­degkúti ível előre az uruguayi ka­putól mintegy 6 méterre a bal­összekötő helyén álló Kocsishoz és Kocsis élesen a bal alsó sarokba fejel. 4:2-re vezetünk. Már nagyon sötét van, felvonulnak a rendőrök. A 120. percben Hidegkúti fölélövése után ér véget a hallatlanul izgalmas, nehéz mérkőzés. Nagyon szép jelenet következik most: az uru­guayi játékosok egymásután üdvözlik a győztes magyar csapat tagjait, s többen közülük a magyar játékosokkal összeölelkezve hagyják el a játékteret. Szögletarány: 11:9 (3:9, 5:5) a mi ja­vunkra­ hoz, hogy a pillanatnyi visszaeséseket át tudja vészelni. Eddigi legnehezebb mérkőzését nyerve meg a magyar csapat­o­s vitán felül megérdemelten. Az uruguayiak megmutatták, hogy ha nem is játszanak olyan csillogó techni­kával, mint a brazilok, csapatmunkájuk sokkal egységesebb és ezáltal veszélye­sebb. Szép összjátékkal közelítették meg a magyar csapat, kapuját és igen sokat lőttek is. Hibájuk viszont, hogy fedezé­sük pontatlan, engedik átvenni a labdát és ez mindig lehetőséget ad az ellenfél számára. Támadásaikat pedig lassabban építik fel, mint az európaiak. Ők is nagyszerűen kezelik a labdát, s nagy­szerűen játszanak lyukra is. Meg kell mondanunk, hogy a két góljukon kívül nekik is volt nem egy komoly gólhely­zetük _ -w._, p. erfu a Ther„ozesett W Hán­csok, szabálytalanságok, mint általá­ban minden mérkőzésen, ezek azon­ban sohasem jártak olyan következ­ményekkel, mint a magyar—brazil mérkőzésen. Az uruguayiak, akik a legtöbbet vesztettek ezen a mérkőzésen — hiszen a legtöbb babérral jöttek erre a világbajnokságra — nagy­­szerű példáját mutatták a sport­­szerűségnek. Noha látszott rajtuk a vereség fölötti elkeseredettség, a mérkőzés végén sorra gratuláltak a mieinknek. Ez a sport igazi gondolatának nagyszerű megnyi­latkozása volt, amelyre büszkék lehet­nek magyarok és uruguayiak egyaránt. A magyar válogatott nagy ellenfelet győzött le. Megérdemli az otthon sze­metét, köszönetet hozott, de gyakran lelassította a tá­madásokat és nem tudta lövőhelyzetbe hozni magát. Sokat segített a véde­lemnek és nagyszerűen bírta az ira­mot. Hidegkúti nagyszerű megmozdulásai­val több gólt készített elő, ezenkívül ki­tűnően kivette részét a védők munkájá­ból is, igen sokszor szerelt nehéz hely­zetekben. Czibor rengeteget dolgozott a mérkő­zés folyamán, gólja szép teljesítmény volt. Az egyéni játékot azonban túl­zásba vitte és ezzel nem egy jó táma­dást megakasztott. Andrade és Schiaffino volt az uruguayi csapat két legjobbja Máspoli igen sok nehéz labdát védett. Hibája, hogy bentragadt a gólvonalon. Andrade volt a csapat legjobbja. Méltó volt nagybátyja hírnevéhez. Ragyogó ér­zékkel helyezkedett, biztosan szerelt és a megszerzett labdával igen gyakran veszélyes támadást indított el. Santama­ria már szerényebb képességű játékos, gyakran zavarbajött a magyar támadá­sok alkalmával. Főleg óriási lelkesedése és kitűnő fejjátéka dicséri. Martinéz nem fogta szorosan szélsőjét és ezzel Sokszor időt engedett Budainak a labda átvételében. Szereléseit jó ütemben haj­totta végre. Carbillo kitűnően képzett, nagyképességű játékos. Igen sok jó tá­madás elindítója volt. Cruz Kocsis lefo­gására összpontosította minden figyel­mét, de a legtöbbször csak zavarni tudta a magyar jobbösszekötőt, szerelni nem. Schiaffinótól gyakran lehetetlen volt elvenni a labdát. Ragyogóan cselezett, átadásai pontosan beütemezettek voltak "tűnően értette a lyukrajátszást. Hoh­­rig volt a leggólveszélyesebb csatár, risk­szerűen tört a kapu felé és Jól­ui' Ambrois nem sokat mutatott, de­­i ,tkon na£y része van a kitűnően miskolci magyar védelemnek. Borg ezt fogta Buzánszky, csak ritkán vívott el­dményes támadást vezetni r°'J,°.to.hdetlen volt a ragyogó formá­ban levő Lantossal szemben. GRIFFh­S JÁTÉKVEZETŐ 0 feladatát. A VB egyik legjobb játékvezetését láttuk tőle. Igaz, aránylag könnyű dolga is volt, mert 8 mérkőzés igen sportszerű keretek kö­zött zajlott le. Jól követte a játékot, a leseket is általában jól bírálta el. nősf kölemény... NYILATKOZATOK Hegyi Gyula, az OTSB elnöke: A VB eddigi legnagyobb küzdelmében har­colta ki a magyar csapat a döntőbe jutást. A hosszabbítás 2x15 percében a fiúk szinte egymást múlták felül. Hig­gadtabban, körültekintőbben játszottak mint ellenfeleik. Fiaink a VB-n eddig is nagyszerűen harcoltak, de ezúttal olyan labdarúgást mutattak be, amely egyene­sen hőskölteménynek nevezhető. Azt hi­szem, megérdemeltük a győzelmet,­­ ezzel a d­öntőbejutást. Sebes Gusztáv, az OTSB elnökhelyet­tese: Soha nem látott nagy mérkőzést szurkoltam végig. Két nagytudású, sport­szerűen viselkedő csapat vívta meg óriási harcát. A hosszabbítás ideje alatt fiaink nyugodtabban és jobban játszot­tak, s pompás teljesítménnyel kiharcol­ták ezt a csodálatosan szép győzelmet. Kocsis: A világ egyik legjobb csapatát győztük le­­­ megérdemelten. Grosics: Ragyogó küzdelem volt. Az uruguayi csapat volt eddigi legnehe­zebb ellenfelünk. Az uruguayiak igen sportszerűek voltak, mind a játékidő alatt, mind a mérkőzés után. Igen bol­dog vagyok, hogy a döntőbe kerültünk. Hidegkúti: Mi jobban bírtuk erővel és idegekkel, s­­ ez döntött. Az uru­guayiak nemes, sportszerű ellenfelek voltak Mándl Gyula állami edző: Hihetetlen győzniakarással küzdöttek a fiúk. A jobb erőnlét döntötte el a hosszabbítás alatt a mérkőzés sorsát. Ez volt győ­zelmünk döntő tényezője. Remek volt a játék. Hihetetlen izgalmas küzdelem után megérdemelten kerültünk a dön­tőbe. Tabák Endre: Remek, mintaszerű já­tékvezetést láthattunk. Griffiths jól kö­vette a játékot, erélyes és határozott volt. Krajcsovics István: Játékosaink egy­mást múlták felül és nyugodtan mond­hatjuk: nagy ellenfelet győztünk le. Most minden erőnket a döntőre kell összpontosítanunk. Bízunk a csapatban hiszen egymás után két olyan ellenfe­let legyőzni, mint Brazília és Uruguay, ez minden elismerést megérdemel. Budai: Nyert hatalmas Iramú, nehéz küzdelemben még egyszer sem vettem részt. Az uruguayiak ragyogó labdarú­gók és sokkal sportszerűbbek, mint a brazilok. Zakariás: Azt hiszem, elmondhatjuk, hogy minden játékosunk igyekezett tu­dása legjavát adni. Mindenki mindent beleadott és­­ sikerült. Bekerültünk a döntőbe. Puskás: A fiúk a rendes játékidő utolsó 15 percében nagyon megijesztet­tek, de aztán a kétszer tizenötperces hosszabbítás során úgy játszottak, aho­gyan azt a nagykönyvben megírták. Minden dicséretet megérdemelnek, hi­szen egymásután két délamerikai or­szág kiváló labdarúgóit győzték le. Buzrinszky: Életem legnagyobb mér­kőzését küzdöttem végig. Az uru­guayiak nagyon tudnak futballozni, mi azonban még náluk is jobban tudunk Otthon bizonyára a rádió mellett na­gyon izgultak, de a kétszer tizenöt perc alatt Kocsis Sanyi- , két fogyocsó góljá­val sikerült megnyugtatnik a kedélye­ket. Most már jöhet a következő ellen­fél Lóránt: Hihetetlenül kemény, nagy­­iramú, változatos, izgalmakban bővel­kedő mérkőzést vívtunk az uru­guayiakkal. Mindnyájunk örömére el­mondhatjuk, hogy ez a találkozó — noha igen nagy volt a tét — sport­szerű légkörben zajlott le. Véleményem szerint mi a hajrában jobban bírtuk erővel, s főleg ez hozta meg szá­munkra a győzelmet. Mandik Béla: Rendkívül sportszerűen küzdő ellenfél volt az uruguayi csa­pat. Amikor a mérkőzés után bemen­tem az öltözőjükbe, csupa könnyes­­szemű, szomorú embert láttam, de egyik sem feledkezett meg arról, hogy gratuláljon a győzelemhez. Palotás: Ilyen nagy küzdelemben még nem volt részem. Jobban bírtuk, megérdemeltük. Czibor: Még nem játszottam ilyen nagytudású csapat ellen. Jól sikerült a harmincadik válogatottságom. Griffiths játékvezető: Nagyon szép, ke­mény, férfias küzdelmet vívott a két csa­pat. A magyar csapat a hosszabbításban felülkerekedett, rászolgált a győze­lemre Walter Winterbottom, az angol válo­gatott szakvezetője: Még nem láttam így küzdeni a magyar csapatot, mint ezen a mérkőzésen. A negyedik félórában pompásan is játszott a csapat. Lilla Troccoli, az uruguayi csapat ve­zetője: Drámai küzdelemben meg kellett hajolnunk ellenfelünk nagyobb tudása előtt. Luis López, az uruguayiak edzője: Egészen kiváló együttes a magyar. A mieink a hosszabbítást már nem bírták idegekkel. Andrade: Még nem játszottam ilyen nagy ellenfél ellen. Csodálatosan tudnak a magyarok Felek! László Pálfai János A VB TOVÁBBI MŰSORA Szombat, Zürich, 17 óra: Uruguay— Ausztria a 3. helyért. Vasárnap, Bernben, 18 órai (magyar idő szerint 18 órai) kezdettel a VB dön­tője: Magyarország — Nyugat-Németor­szág. A helytelen taktika A hosszútávú küzdelmeket általában könnyebb részletesen elemezni, mint a rövidtávú versenyeket, hiszen tíz kilo­méteren keresztül halad előttünk egy­­egy hajó, van tehát idő az alapos megfigyelésre. Mindenki örömmel üdvözölte azt az elgondolást, hogy a hosszútávú férfi négyesben egy hajóba került a válo­gatott keretből Mészáros György, Mé­­száros István, Scheuring György és Szörényi Ervin. Szinte mindenki biz­tosra vette ennek­ a négyesnek a győ­zelmét. Nem így történt azonban, s ennek oka a kétségtelenül esélyes ver­senyzők helytelen taktikájában kere­sendő. Kilenc kilométeren keresztül úgyszólván semmi küzdelem nem folyt, csupán a fordulók előtt alakult ki va­lami kis harc a hajók között. Egyik hajó legénysége sem akart vezetésre vállalkozni. Nyilván attól tartottak, hogy az , őket követő hajó kihasználja az oldalvizüket, s az utolsó 1000 m­é­teren, amikor a szabályok értelmében már tilos oldal- vagy farvízen halad­ni, megelőzi őket. így gondolkodtak az esélyes négyes tagjai is, s ahelyett, hogy bátor robbantásokkal igyekeztek volna lerázni az őket követő hajókat, csak „evezgettek”, s tartogatták ere­jüket az utolsó 1000 méterre. Ekkor valóban hatalmas küzdelem alakult ki újra kiváló csapatteljes mtim-nni nyújtott a magyar válogatott Mindenki ragyogóan küzdött mindenki megtette kötelességét a magyar csapatban LABDARÚGÁS A Budapest-bajnokság vasárnapról el­halasztott I. osztályú Mérkőzéseit a BTSE mellett működő társadalmi labda­rúgó-szövetség döntése szerint leg­később augusztus 19-ég le kell ját­szani. Augusztus 15-én kezdődik az őszi labdarúgó-idény a Budapest-bajnokság valamennyi osztályában. TENISZ Pécsett az OTSB rendelésében szom­baton kezdődtek meg l­egjobb vidéki teniszezők tornájának küzdelmei. Fér­fiak: Észak—Dél 8:1, Észak—Kelet 5:4, Észak—Nyugat 0:3. Kelet—Dél 8:1, Ke­let-Nyugat 8:1. Nyugat—Dél 5:4. Vég­eredmény: 1. Észak (Miskáei terület) 6 pont, 2. Kelet (Szegedi terület) 4, 3. Nyugat (Győri terület) 2, 4 Dél (Kapos­vári terület) 0. Nők: Észak—Dél 4:2. Észak—Kelet 3:3. Észak—Nyugat 5:1. Kelet—Dél 3:3. Kelet—Nyugat 5:1. Dél — Nyugat 5:1. Végeredmény: 1. Észak 5 pont, 2. Kelet 4, 3. Dél 3, 4. Nyugat 0. Nyugat-N­émetország—Ausztria 6:1 (1:0) Bázel, 40.000 néző. Vezette: Orlandini (Olaszország). Góllövő: Schafer. Mortock, Probst, F. Walter (11-esből), O. Walter, F. Walter (11-esből), O. Walter. Nyugat-Németország: Turek — Posi­­pal, Liebrieh, Kohlmeyer — Eckel, Mai — Rahn, Mortock, C. Walter, F. Walter, Schäfer. Ausztria: Zeman — Hanappi, Happel, Schleger — Ocwick, Roller — Körner I. Wagner, Stojaspal, Probst, Körner II. Kezdés után a német csapat vezette az első támadásokat, de igazán komoly gólhelyzet nem adódott az osztrákok kapuja előtt. Az osztrákok csak a 15. percben veszélyeztettek először, nem sokkal később pedig szintén egy jó osztrák támadás Körner I­lesén akadt el Valamivel az osztrákok támadtak többet, a németek védelme azonban jól zárt. Húsz percnyi játék után ismét a nyugatnémet együttes harcolt ki fö­lényt, az osztrák védelem azonban — Schlegerrel az élén — jól állt a lábán. A 31. percben egy villámgyors német támadás végén a fedezetlenül hagyott Schäfer elé került a labda, s ő jól he­lyezett lövéssel Zeman mellett a hálóba juttatta. 1:0. A gól után erő­sen rohamozott az osztrák csapat. Posipal és Turek sok nehéz helyzetben tisztázott A félidő utolsó perceiben ismét a németek vet­­ték át a játék irányítását. Szünet után óriási lendülettel kez­dett a német válogatott. Az osztrá­kok beszorultak, s védőik egyre több hibát vétettek. A 3. percben gyors, helycserés táma­dás végén D. Walter pontosan adott Morlock fejére, s a jobbösszekötő éle­sen továbbított az osztrák kapuba. 2:0. Az osztrákokat nem törte le a gól, foko­zatosan átvették a játék irányítását, s valósággal kapujukhoz szegezték a né­meteket. A 6. percben Probst kiugrott, s lapos labdája Turek kapujába vágó­dott. 2:1. Tovább rohamoztak az osztrákok, a 12. percben mégis a németek értek el újabb gólt. Schäfer egyedül tört a ka­pu felé, s a 16-oson belül Koller fel­vágta. A megítélt 11-est F. Walter ér­tékesítette. 3:1. A 17. percben a tel­jesen összeroppant osztrák védők kö­zött O. Walter ugrott ki, s Zeman feje felett a hálóba emelte a labdát. 4:1. Három perccel később Happel és Ha­­napi is szabálytalanul szerelt a 16-oson belül. Az újabb 11-est ezúttal S­­. Walter vágta a hálóba. 5:1. Húsz percen keresztül mezőnyjáték követke­zőt ezután. Az osztrákok kedvetlenül játszották tovább, de úgy tűnt, hogy a németek is „megelégelték” az öt gólt. Végül a 44. percben O. Walter egyéni játék után növelte 6:1-re. (MTI) Az V. labdarúgó VB I. FORDULÓ. I. csoport: Brazília—Mexico 5:0. Jugoslávia—Franciaország 1-­ Brazília—Jugoszlávia 1:1. Franciaország—Mexico 3:2. Továbbment­ Brazília és Jugoszlávia. II. csoport: Magyarország—Dél-Korea 9:0. Nyugat-Németor­szág— Törökország 4:1, újrajátszáskor 7:2. Magyarország—Nyugat-Németország k-u Törökország—Dél-Korea 7:0. Továbbment: Magyarország. Nyugat-Németország III. csoport: Ausztria—Skócia 1:0. Uruguay—Csehszlovákia o o Ausztria__ Szlovákia 5:0. Uruguay—Skócia 7:0. Továbbment: Ausztria. I,Uql­ay jy csoport: Anglia—Belgium 4:4. Svájc—Olaszország 2:1. újrajátszáskor 1-1 __ Belgium 4:1. Anglia—Svájc 2:0. Továbbment: Anglia, Svájc.­­ 0 Negyeddöntő Elődöntő Döntő Júl. 4 Brazília | Magyar- Magyar-Magyarország­­ ország 4:2 ország 4:2,­­ hosszabbítás Anglia ( Uruguay 4:2 után Uruguay ) S Bera Nyugat-­­ „ Németország 2:0 ( *­"“»**- . . . ( Németország 6:1 ( ria Ausztria 7:5 ) A 3. helyért a két vesztes szombaton Zürichben mérkőzik egymással. Magyar bajnokság után a világbajnokság előtt Pénteken, szombaton és vasárnap bonyolították le az országos felnőtt ka­jak- és kenubajnokságok küzdelmeit a soroksári Dut­aágban, Ráckeve előtt. A három nap alatt a kérdést sokszor hallottuk: Miért Ráckevén rendezték a bajnokságot?­ ­ Tudjalevő, hogy kajakozóink és kenusaink a világbajnokságra készül­nek, amelyet július utolsó heté­ben a franciaországi Maconban ren­deznek meg. A sportág szakemberei tanulmányozták a világbajnoki pálya leírását és megállapították, hogy a JB pályájához leginkább a Ráckeve előtti Duna-szak­asz hasonlít. A bajnokság versenypályája valóban minden szem­pontból megfelelő volt. A soroksári Dunaág Ráckeve előtt igen lassú fo­lyású, csaknem teljesen áll a vize. A víz szélessége 200— 250 méter, s a mintegy 1700 méter hosszúságú pályát a partról végig lehet tekinteni — szem­ben az újpesti öböl pályájával, amely nem is egyenes, s közel sem olyan szé­les, mint a ráckevei. Igen helyes volt tehát itt megrendezni a bajnoki küz­delmeket, hiszen itt válogatottjaink­nak jó alkalmuk volt az állóvíz­ evezés gyakorlására. Az Aranyi, Varga,kettősre! A bajnoki küzdelmekről nagy általá­nosságban elmondhatjuk, hogy meg­feleltek az előzetes várakozásnak. Csaknem valamennyi számnak megvolt a maga esélyese — valamennyien a válogatott keret tagjai közül kerültek ki — s az esélyesek rendre győztek Ez azt bizonyítja, hogy a válogatás megfelelőnek mondható. Versenyzőink egyéni teljesítményét vizsgálva, min­denekelőtt beszélni kell az Arányl. Varga­ kettős szerepléséről 10.000 méte­ren. Ismeretes, hogy a közelmúlt sport­közi versenyein a vezérevezősi tisztet rendre Varga látta el. Varga azonban — jóllehet igen nagy tapasztalatokkal és nagy képességekkel rendelkező ver­senyző — nem bizonyult eléggé robba­nékonynak a küzdelmek hajrájában, s emiatt sorozatosan vereség érte őket. Varga és Urányi tehát helyet cserélt, s a bajnokságon már Urányi volt a vezér­evezős. A hosszútávú kettős rajt után azonnal lerázta magáról a többi hajót s kitűnő evezéssel, előnyét állan­dóan növelve, fölényesen nyerte a ver­senyt. Kettőjük szereplése abból a szempontból is örvendetes, hogy nem vártak a többiek kezdeményezésére, a legjobb és a legeredményesebb taktikai megoldást választották, s megfelelő el­lenfél nélkül is a lehető legjobb idő­eredmény elérésére törekedtek, és a Nagy, Fábián, Gurovics, Péhl (Bp. Dózsa—Bp. Honvéd) összetételű négyes jobban időzített hajrával, nagyszerű ütemben előzte meg az elsőszámú esé­lyest, s szerezte meg a bajnokságok Merőben más lehetett volna az ered­mény, ha „evezgetés” helyett komoly iramú küzdelem folyt volna a pá­­lván. Női versenyzőinkről mindenekelőtt azt szögezhetjük le, hogy különösen stílusbelileg és taktikailag fej­lődtek a közös edzések, valamint az idei versenyek során. Általában az élmezőny igen kiegyensúlyozott. Igazolta ezt az, hogy csaknem valamennyi női számban szoros küzdelem volt, s a legtöbb számban azok a versenyzők nyertek bajnokságot, akik hajrájukat jobban idő­zítették. A női bajnokság egyben arra is fényt vetett, hogy legtöbb sportkö­rünkben még mindig nem foglalkoznak megfelelően a női versenyzők nevelésé­vel. Jelle­mző például, hogy hosszú­­távú négyesben csupán a Bp. Építők négyese indult el s ellenfél nélkül nyert bajnokságot. Kenusaink csaknem­ valamennyien felfelé ívelő for­­mában küzdötték végig a bajnokságot. Olimpiai második helyezettünk (10.000 méteren), Novák újra biztató formában van. Hernek a Nováktól elszenvedett hosszútávú vereség után az 1000 méte­­res egyest már biztosan nyerte az ugyan­csak olimpiai második helyezett Parti, valamint Kocsis és Novák előtt. Kettő­seink közül szépen fejlődik a Wieland, Halmai-, a Tuza, Bodor-, valamint a Sas­vári, Csonka-pár. Feladataink 7 Az 1954. évi magyar kajak- és kenn­­bajnokság számos olyan tanulság­o, tapasztalatot hozott, amelyeket szak­embereinknek feltétlenül hasznos bar­étok kell már a közeljövőben. Alig há­rom hét választ el bennünket a világ­bajnoki küzdelmektől. Ezt az időt gaz­daságosan, alaposan ki kell használni. A válogatott versenyzőkkel foglalkozó edzőknek el kell érniük, hogy a gond­jaikra bízott versenyzők alaposan meg­szokják az állóvízi pályát. Döntő fon­tosságú feladat az is, hogy mind a hosszútávú, mind a rövidtávú verseny­zőink jelentős mértékben fokozzák állóképességük mellett gyorsaságukat, illetőleg robbanékonyságukat. fokozott gondot kell fordítani a versenyzők taktikai képzésére is. Komoly, tervszerű munkát kívánnak ezek a feladatok, de­ szakszerű edzés­tervvel, s komoly akarással, sikeresen megoldhatók a világbajnokságig hátra­lévő idő alatt. KOSÁRLABDA A Tervhivatal Kupáért. Ifjúsági női mérkőzések: Tervhivatal—Bp. Vörös Lo­bogó 39:29 (18:11), Bp. Haladás—Bp. Lokomotív 53:17 (21:4). VÍVÁS A luxembourgi vívóvilágbajnokság ta­nulságait július 2-án, pénteken délután 5 órakor értékelik az OVSB-ben a vá­logatott versenyzők és szakvezetők. LOVASSPORT A Győr-Sopron megyei TSE kétnapos győri lovas­versenyén 150 lovas ver­sengését nézte végig a többezres néző­sereg. A győztesek. Könnyűosztályú díjugratás: Erdős (Esztergomi Honvéd) Hunpellér nevű lován. Kezdő lovak díjugratása: 1. Burai (Bábolnai Trak­tor) Siglavi ni. Magasugrás: Baranyai (E. Honvéd) Érzéketlen ni. Váltóugra­tás: K­onrád—Burai (B.­Traktor) Cazel és Siglavi­ ni. Győr város díja: Erdős (E. Honvéd) Hóból ni. Soproni díj: Ba­ranyai (E. Honvéd) Gólem ni. Megyei díjugratás bajnokságok. 120 cm: Vigh (Nagyszentjánosi Traktor) Tompó ni. 110 cm: Barkányi (Győri Honvéd) Gászpető ni.