Népsport, 1955. január (11. évfolyam, 1-23. szám)

1955-01-01 / 1. szám

Bp. Honn­t­d—Diósgyőri Vasas 0:1 (3:0) (Folytatás az 1. oldalról) A 70. percben egy gyors támadás révén Peller lábáról Machos elé perdült a labda, a szélső zavartalanul húzott ka­pura, de közvetlen közelből mellé lőtt. Esett az iram. A hazaiak látszólag beletörődtek az eredménybe, a Honvéd sem erőlködött. A 77. percben Szigeti tisztán futott el a balszélen, az eléje futó Faragó elöl középre adott és Gon­dos néhány lépésről nyugodtan lőtt az ü­res kapuba. 4:1. Rögtön a kezdés után Bozsik előreívelt labdájára Kocsis ragyogóan ment fel a 11-es pontnál és a kifutó Károlyi keze fölött a kapuba fejelte a labdát, 5:1. A 80. percben Tichy pontos leadását a 16-os vonalon álló Kocsis maga elé tette, kiugrott és a kifutó Károlyi mel­lett 10 m-ről a jobb alsó sarokba gurí­tott, 6:1. Változatos játékkal teltek el az utolsó percek. A Bp. Honvéd már régen játszott ilyen jól. Valóban bajnoki formát mutatott a bajnokjelölt csapat és olyan fölénnyel győzött, amilyenre talán maga sem számított. Jóformán nem is volt gyenge pontja a csapatnak. Faragó egy-két kisebb bizonytalanságtól eltekintve remekül védett. A hátvédhármas legjobbja Lóránt volt. Nemcsak rombolt, hanem igen sok támadás is tőle indult el. Igen jól játszott a megbízható Rákóczi is. A két fedezet jól látta el védő és támadó feladatát is. Bozsik emellett sokat és veszélyesen lőtt is. Elö­l Pus­kás legjobb napjaira emlékeztetően ját­szott. Sokszor a saját térfeléről vitte fel ellenállhatatlanul a labdát, jól hú­zott kapura, veszélyesen lőtt. Kocsis is nagy kedvvel, eredményesen és önzet­lenül játszott. Góljai remek csatártel­jesítmények voltak. Tichy jól feltalálta magát középen. Sokat lőtt és pontos átadásokkal hozta helyzetbe társait. Machos meglepően jó szélsőjátékot nyújtott. Jól futott el és jól adott be. Czibort sok jó lefutásáért és lelkese­déséért illeti dicséret. A Diósgyőri Vasas kapujában Károlyi minden védhetőt vé­dett. A gólokat nem háríthatta. A véde­lem nem tudta megtalálni a Honvéd­csatárok szellemes játékának ellenszerét. Még aránylag Dudás állta meg úgy, ahogy a helyét. A fedezetek nem fogták az ellenfél összekötőit. Csak Pestinek volt egy-két jó megmozdulása. Elöl Gon­dos sokat vállalt magára, de a lövésekre már nem maradt elegendő ereje. Szi­geti lelkesen küzdött, mozgékonyságával néhány jó helyzetet alakított ki Salgótarjáni Bányász—Bp. Vasas 3:1 (3:0) Salgótarjánt, 5000 néző. Vezette: Kris­tóf (Gere, Benkő). Salgótarjáni Bányász: Oláh — Kiss, Para, Jedlicska — Szojka, Dávid — Bablena, Csuberda, Opova, Vasas, Teket. Edző: Wahlkampf Lajos. Bp. Vasas: Kamarás — Sárosi, Kontha, Irtási — Bundzsák, Karácsonyi — Ra­­duly, Csordás, Szilágyi I, Berendi, Illov-­­­szky. Edző: Baróti Lajos. Góllövő: Kiss, Csuberda, Csuberda, Csordás. Csere: Szilágyi I helyett Szilágyi II (szünetben). Szögletarány: 7:3 (5:2) a Salgótarjáni Bányász javéra. Salgótarjánban már napok óta izga­tottan készülődtek az év utolsó mérkő­zésére, amelyen végérvényesen eldől: a megszakítás nélkül nyolc esztendeje NB I-ben lévő csapatuk bennmarad-e most is a legjobbak között. A Vasas csapata 12 órakor érkezett meg a pályára, ekkor mér a salgótarjáni játékosok is az öltöző­ben voltak. Néhányan szoroztak, osztot­tak, kalkuláltak, melyik csapatnak hogyan kellene győznie, illetve kikapnia ahhoz, hogy Salgótarján bennmaradjon az NB I-ben . . . — Nemcsak­ a hét pont és a győzelem, hanem a gól­arány is nagyon fontos ezen a mérkőzésen — figyelmeztette Wahlscampf edző a számolókat. Nagy iramban kezdődött el a játék. Az első tíz percben változatos volt­ a küzdelem, valamivel a tarjániak támad­tak többet. A hazaiakon azonban erősen meglátszott a nagy tét okozta idegesség. Szojka küldött a 16-osról hatalmas lö­vést a jobb felső sarok felé, Kamarás jó érzékkel ütötte ki a labdát. Általában többet lőttek a tarjániak, a Vasas-védők azonban az utolsó pillanatban mindig bele tudták ten­ni a lövésbe a lábukat. Ojka szinte hatodik csatárt játszott, issziről felhozta a labdákat, s neg­yszer lőtt veszélyesen kapura. A 17.­rcben már a harmadik szögletét érte a tarjáni együttes. Különösen fedeze­te játszottak nagyszerűen, jobbnál­jobb labdákkal tömték a csatárokat. A 29. percben Opova nyolcméteres nagy lövését Kamarás macskaügyességgel védte. Kirúgás után még ebben a perc­ben Kiss 40 méterről hozta fel a lab­dát, s 20 méterről, a jobbösszekötő he­lyéről védhetetlenül lőtt a jobb alsó sa­rokba. 1:0. Beszorult a Vasas. A 34. percben Csuberda négy méterrel a föl­dön fekvő kapusba lőtte a labdát. A 39. percben szögletrúgás után Vasas fejese Szojkához került. A fedezet Csuberda elé játszott s az összekötő bal felső sa­rokba tartó lövése kamarás kezét érint­ve jutott a hálóba. 2:0. Egy perc múlva Bablena vezetett támadást a jobbszélen, az alapvonalig jutott el, onnan hátra­­gurította a labdát és a jó iramban ér­kező Csuberda mintegy hat méterről élesen a kapu közepébe lőtt. 3:0. A gól után a Vasas támadott többet. Ilovszky távoli lövését védte Oláh, majd szöglet­­rúgás után Csordás fejese ment el haj­­szállal a jobbkapufa mellett, Vasas-támadásokkal kezdődött a II. félidő. A 3. percben Csordás ugrott ki a labdával. Oláh rosszul lőtt ki a kapu­ból, s Jedlicska az utolsó pillanatban rúgta szögletre az üres kapuba tartó labdát. A következő percben ismét Csor­dás futott el, most azonban sikerült a kapus kifutása és lábbal rúgta ki a Vasas-csatár elől a labdát. Továbbra is a Vasas szorongatott, a tarjániak beszorultak, s szoros fe­dezéssel iparkodtak megakadályozni a budapestieket a góllövésben. Mintegy tízperces nyomás után sza­badult fel a tarjáni kapu. Opova két­szer került jó helyzetbe, mindkétszer hibázott. Aztán Vasas jobb sarokba tar­tó éles lövését védte Jó vetődéssel Ka­marás. Hosszú percekig a két 16-os között folyt a játék, mindkét csapat­ban inkább a védelmek és fedezetek dolgoztak jól. Az utolsó negyedórában erősített ismét a Vasas. A 38. percben a jobbszárnyon vezetett jó támadást a Vasas csatársora. Raduly a félpályáról indult el, átment a hazai védőkön, az­tán félmagasan beadott. Csordás mellel levette a labdát, és a kimozduló Oláh mellett öt méterről a bal sarokba lőtte. 3:1. Az utolsó percekben a hazaiak támadtak. Igen örvendetes, hogy a nagyiramú és változatos mérkőzésen — a nagy tét ellenére — szinte egyetlen szándékos belemenés vagy egyéb durvaság nem volt. A Salgótarjáni Bányászban Oláh egy rossz kifutástól eltekintve biztosan védte kapuját. A hátvédhármas legjobbja Kiss volt. Ragyogóan szerelt, s góljával lendületet adott a csa­pat játékának, para is szinte hibátlanul végezte feladatát. A csapat legjobb ré­szének a fedezetsor bizonyult. Szojka ragyogó teljesítményt nyújtott, mint hatodik csatár, a legtöbb lövést küldte Kamarás kapujára, mégis a védekezés­ből is jól kivette részét. Dávid elsősor­ban védekező­ feladatát látta el tökéle­tesen. A csatársor legjobbja Vasas volt. Sokat vállalt magára a mezőnyben, s amellett a kapura is veszélyt jelentett. Csuberdát két gólján kívül egy-két ügyes húzása is dicséri. Bablenától né­hány lendületes elfutást és leadást lát­tunk. A Bp. Vasasban Kamarásnak akadt néhány jó védése, a második gólt azonban elnézte. A hátvéd­hármasra különösen az I. félidőben há­rult igen nagy feladat. Elsősorban a hosszú idő után ismét a régi helyén játszó Kontha emelkedett ki ebből a sor­ból. Fejjátékával és szereléseivel sokszor nehéz helyzetben hárított. Iriási válta­kozó eredménnyel harcolt Bablenával. A fedezetek közül Bundzsák játszott jobban. Nagy területen mozgott, hasz­nálható labdákat adott a csatársornak. Az I. félidőben a csatárok mind tartóz­kodóan játszottak. Igyekeztek gyorsan, sokszor terv nélkül megszabadulni a labdától. A II. félidőben már javult a játékuk. Ebben nagy része volt a Szilá­gyi I helyett beállt Szilágyi II-nek is, aki szinte lendületet vitt az összjátékba. Berendinek elsősorban nagy igyekezete dicsérhető. A két szélső kevés labdát kapott, különösen az I. félidőben. Csor­dás erőtlenül játszott, s lövésre is keve­set vállalkozott Raduly a II. félidőre feljavult "2. 1955 január 1. szombat Szombathelyi Lokomotív—Dorogi Bányász 1:1 (1:0) Szombathely, 4000 néző. Vezette: Inkuti I (Kukorya, Varjú). Szombathelyi Lokomotiv: Varga II — " Szöllősi —­ombai, Töm­­­csics, Sza­y ,­ Körmendi Buzánszky, Bittai, Kim­­­iku II, Pro- Péter. Igény (19. 0) . Szombat­hőjárás a­kái ezelőtt n­ szágban pénteken ánt a hó­b­a pely­­s hullott ,ig. így regrotta :. csúszós nagysze­­:pat tag­•egszerez- ■r.ó , amellyel • . ... .V ‚ ■■ ez általános es a szurkolók kö­ltözőjében is jó volt a­­­­ legjobb vidéki csa- , lór:-,e lebegett s ezt est­e biztosítani, jan Uzdodott a mérké­­p "-é. percben három suhant el a kapufa mel­­t s ezekre a szombathelyiek csak ?get válaszoltak?. Ezt aku­m szépen -Itotta. A 10. percben vs­atlanul esett szombathelyiek vezető mija. Papo ’életrúgását Prohászka a fedezetlenül ivott Varga I elé fejelte. Az össze­­s mintegy 18 méterről okairól, bal­­o­lbal, laposan kapura lőtt, s a labda a boob kapufa tövéről vágódott a hálóba. 10 a Szombathelyi Lokomotv javára. I0u 1 rajta volt a labdán, de rém tudtam hik­lani. A gól után kissé változatosaba jött a játék. A dorogiak sokhúzásos, lapos adogatásokkal igyekeztek támadásaikat felépíteni. A szombathelyiek viszont len­dületesebbek voltak, bár Varga­­ az egyik támadás során megsérült és ki kellett cserélni. A 28. percben villám­­gyors Prohászka—Ilk­u II—Pozsonyi adogatás után a jobbszélső nagy helyzet­ben, közelről mellé lőtt. A mezőnyben széren adogattak a d­orogiak, legtöbbször lábról-lábra szállt a labda, a kapu előtt azonban nem boldogultak a kemény szom­bathelyi védőkkel, utolsó negyedórában esett az Iram, i­m háromszor szépen védett. A má­­s oldalon a dorogi csatárokat tovább­­i­ könnyen elválasztották a labdától szombathelyi hátvédek. Szünet után már az első percben ré­­­mi hibából kedvező helyzet nyílt lírai előtt. A szélső azonban hosszan ihlette magát és Varga is felszedte a vdat. Mindjárt utána Prohászka jobb­­­otra tartó lövését hárította nagy avarral a szombathelyi kapus. A smbathelyiek játékába sok hiba csú­ 8. Itt.­­ Megközelítőlgb trm játszik a csapat­­, mint legutóbb a Bp. Honvéd ellen — szer­ték meg többen is a nézők közül és­­■ tállapításukban sok igazság volt. A dorogiak nagy fölényét alig-alig­­érte meg egy-egy hazai támadás. E­zben még hidegebbre fordult az idő, lehullott hó megfagyott. A pálya még úszósabbá vált és a labda is nehe­­z­bb lőtt. A hazaiak kétségbeesetten védekeztek és hosszú percekig még a félpályán is alig jutottak túl. Az erős­­bödő szél is a dorogiakat segítette ek­kor. A 65. percben Ilku II a félpályától elindulva átment négy emberen, a 16-osnál azonban Tarr felvágta. A sza-Ar'houalali tízfia^ásá”' ’ I^Tán­Srá­i is szórványosak voltak. Egyik ilyen tá­madásuk után Papp mégis majdnem gólt lőtt. A 67. percben ismét szép do­rogi támadás futott baloldalon. A 16-os táján a dorogi Varga szerezte meg a labdát, egy cselt csinált, majd félmagas lövéssel a vetődő Varga II mellett a balsarokba küldte a labdát. 1:1. A játék képe ezután sem változott, bár a szombathelyiek most már többet támadtak. Az iram teljesen ellanyhult, a játékosok úgyszólván csak játsza­doztak A 71. percben Kolesánszky— Papp támadás után Papp 15 méterről élesen mellé lőtt Három perccel ké­sőbb a dorogi Varga három emberen ment át, de rosszul adta le a labdát. Az utolsó tíz percben már mindkét csa­pat húzta az időt. A mérkőzés a dorogi csatársor és a szombathelyi védelem harca volt, s a döntetlen igazságos, bár a dorogiak a mezőnyben szépen adogattak és különösen szünet után nagy fölényben voltak. A Szombathelyi Lokomotív kapusának, Varga II-nek mindkét fél­időben igen sok dolga akadt. Biztos labdafogású, ruganyos kapusnak bizo­nyult. A hátvédhármas sok hibával játszott, bár kétségtelen, hogy ezen a talajon a hátvédeknek volt a legnehe­zebb dolguk, a meg-megújuló dorogi rohamok­kl szemben. Aránylag Tarr volt a legmegbízhatóba és ő töreke­dett leginkább arra, hogy labdás Loko­­motív-játékosokhoz kerül l­atfa A fede-8S:,Va:kOUj­­ap0?T A vTW I sérülése után szárnysz­ülatté vált. Csak a két szélső játéka dicsérhető. Papp nagyszerűen élt a csúszós tala­jon, ördöngös cseleivel gyakran csapta be ellenfeleit. Leadásai közül azonban sok az ellenfélhez került. Kolesánszky sokszor szépen futott el. Jól is csele­zett, a beadásokkal azonban néha el­késett. A Dorogi Bányászban Ilku­s jól, sőt sokszor bravúrosan vé­dett. A közvetlen védelem tagjai a második félidőben fölényes biztonság­gal romboltál­ szét a szombathelyi­ek támadásait. Buzánszky nyújtotta kö­zülük a legjobb teljesítményt, de Ba­konyi és Kónya II játéka ellen sem merülhetett fel különösebb kifogás. A fedezetek a szombathelyi fedezetpárral ellentétben igen jó összekötő kapcsot alkottak. Hargittai és Kinczel egyaránt rengeteg támadást indított el, s ha kellett, a védelemnek is mindketten jól segítettek. A csatárok közül a belső­­hármas tagjai kitűnően cseleztek, de még kedvező helyzetben is adogatták a labdát. Varga sokat dolgozott, Pro­hászka lőtt a legtöbbet, de lövései pontatlanok voltak. Ilku II-től igen szép technikai megoldásokat láthat­tunk, de sokszor könnyen elnyomták a védők. Bp. Dózsa—Szegedi Haladás 3:1 (2:1) Dózsa-stadion, 6000 néző. Vezette: Pósa (Bokor, Angyal). Bp. Dózsa: Fazekas — Rajna, Vár­­hidi, Farsang — Borsányi, Gyurik — Györvári, Kiss II, Virág, Szusza, Tóth M. Edző: Kolozsvári Gyula. Szegedi Haladás: Mészáros — Benák, Subits, Bodzsár — Baráth, Bánáti — Böjtös, Cziráki, Csáki, Csányi, Rózsa­völgyi. Edző: Jegy Rudolf. Góllövő: Virág, Rózsavölgyi, Kiss 11, Szusza. Csere: Virág helyett, Deák (72. perc). Kiállítva: Bánáti. Szögletarány: 6:3 (1:0) a Szegedi Ha­ladás javára. Izgalmakban bővelkedő, nagyszerű kemény küzdelemben maradt a lu­ a Szegedi Haladás ezen a mérkőzé­sen. A kiesés ellen harcoló tiszapartiak ha­talmas lelkesedéssel, az első perctől az utolsóig erőjül­ teljes megf­eszí­tésével küzdöttek. Hiába tartották azonban a mérkőzés nagy részében ostrom alatt a Dózsa kapuját, a lila-fehérek három gól­jával szemben csak egyet tudtak lőni. Dicséretet érdemelnek a szegediek nem­csak lelkes játékukért, hanem sport­szerű, fegyelmezett magatartásukért is, amellyel végigharcolták ezt a számukra, balsikeres találkozót. A vendégek közül" a nagy küzdelem hevében csak egyetlen játékos — Bánáti — feledkezett meg magáról, a többiek nem ragadtatták magukat szándékos szabálytalanságra. Szegedi támadással indult a mérkő­zés, s mégis a hazaiak lőttél­ az első gólt. A 4. percben Kiss­­­ a tizenhatos vonaláról középen kiugratta Virágot, a középcsatár maga elé tette a labdát s hat méterről a kiinduló Mészáros mel­lett a baloldalon a hálóba helyezte a labdát. 1:0 a Bp. Dózsa javára. A gól után Szusza lövését védte Mészáros. Mindkét csapat nagy lelkesedéssel küz­dött. Ez érthető is volt, hiszen a szege­diek a kiesés ellen harcoltak, a hazaiak pedig vissza akartak vágni a tavaszi súlyos vereségért. A játék első felében a Bp. Dózsa lényegesen kulturáltabban játszott. Csatárai­­gyorsan helyezkedtek, több­nyire állítgatás nélkül, pontosan ado­gattak, s lapos összjátékka­l, helycse­­rés támadásokkal igyekeztek megbon­tani a szegedi védelem egységét, meg­találni a kapuhoz vezető réseket. A szegediek szervezetten, keményen, ha­tározott, gyors közbelépésekkel véde­keztek. Gyors, élvezetes és izgalmas volt ekkor a játék. A szegediek foko­zatosan lendültek bele, a mezőnyben már az első félidőben is egyenrangú ellenfeleknek bizonyultak, de csatá­raik ritkán tudtak komoly gólveszélyes helyzetet teremteni. A vendégek lelkesedése egy gyors ellentámadás révén a 26. percben góllá érlelődött. Boltos beadását Csáki belső­vel hátragurította a középcsatár helyén tartózkodó Rózsavölgyinek és a bal­szélső 12 méterről laposan a balsarokba lőtt. 1:1. Három perccel később ismét megsze­rezte a vezetést a Bp. Dózsa: Tóth len­dületesen elfutott, középre gurított, a labda Subits lábát érintve a szemfüles Kiss II elé került és az összekötő belső­vel 6 méterről Mészáros mellett a kapu közepe táján lőtt hálóba 2:1. A Bp. De­««» l I ...­, » I« .... — ■ ..........­....... A szegediek nem csüggedtek. Csáki lőtt fölé, aztán Csányi és Bodzsár be­adását húzta le Fazek­as, majd Böjtös lövését védte. A félidő utolsó percei Inkább a vendégek fölényének je­gyében zajlott le. A 45. percben Cziráki hatalmas erejű közeli lövése Rajnáról szögletre pattant. Fordulás után a 49. percben egyenlítési alkalma volt a Haladásnak. A középen kitörő Böjtöst a kaputól hat méternyire lövőhelyzetben Farsang fel­lökte. Tizenegyes! A büntetőt Baráth félmagasan a jobb sarokra helyezte, Fazekas azonban ügyes vetődéssel el­csípte a labdát. Továbbra is élvezetes maradt a játék, a szegediek egyre in­kább átvették a játék irányítását, egy-­ másután vezették támadásaikat, s hogy nem sikerült gólt lőniük, abban része volt annak is, hogy idegességükben kö­­rülményeskedtek. Két szöglet után a 63. percben Böjtös beadását, majd az előretörő Baráth nagy lövését védte Fazekas. A szegediek valósággal kapujához szegezték a hazai együttest. Perce­ken keresztül a Dózsa tizenhatosa tájéka körül pattogott a labda, a Dózsa védelme azonban keményen verte vissza a kísérleteket. sel ■ • • A 73. percben majdnem újabb gólt ért el a lila-fehér csapat: Szusza kapura tartó lövését a lesen álló Deák a hálóba továbbította. A gólt a játék­vezető természetesen nem adta meg. Egy perccel később Bánáti megrúgta emiatt a szegedi játékost ki­tiltották. Egy alkalommal Rózsavölgyi ideje alig kerülte el a kapu balsarkát, emb­erkőzés utolsó perceiben is a tíz föhh£rt» - Játé­íú szegediek támadtak hátra­ Mᣠcsak néhány másodperc volt Tóthamikor' ujabb gólt lőtt a Dózsa: rö szélre~‘íged'el a terfelenek * közepé­­lab­dát an ?1£qa?an Szépre ívelte a szállt Suhi? y a tizenegyes pont felé értJsubics Wrő, Szís^léSn/a seaz'üres U?f** ^ ^ ^méte­rr­ő ! * kerrjelme~ Sen az üres kapi*,a emelte. 3:1. * A Bp. Dózsa kapujában Fazekas spinét , ... nőén védett. A hátvéd^ Vvorstn kivé' ívesen, keményen romlog­ak °sSca,­tak játékban és főleg a „,,Stat,tor’ jeleskedtek. Borsányi és védőfeladatát látta” e?Sefckésref£ tóan. A csatársor tagjai — G­örvár ki vételével _ az első féUdST^ar' *£­­ügyes ötletes támadást vezettek Vanra­ egyiküknek akadt néhány dieltves húzása. Ebben a félidőben főleg Tóth Mihály és Kiss Is vezetett sok része támadást. Ügyesen játszott Szusza­­, vitán is. Szünet után valamennyien lé­nyegesen halványabban játszottakk, csak Tóth volt időnként továbbra is veszé­lyes. A Szegedi Haladás kapujában Mészáros néhány nagy lövést szépen védett, a harmadik gólnál azon­ban nem kellett volna kijönnie a kapu­ból, illetőleg, ha már kilőtt, gyorsabban kellett volna közbelépnie. A hátvédekre az első félidőben hárult nagyobb feladat. Ekkor sok támadást vertek vissza, jó néhányszor azonban átjátszották őket Bodzsár látszott a legegyenletesebben, igaz, hogy neki volt a legkönnyebb dolga. A fedezetek közül Baráth hatal­mas munkát végzett, de kihagyott egy tizenegyest Bánáti főleg a támadás-épí­tésből vette ki a részét. Elöl a belső csa­tárok mozgékonyságukkal, előkészítő munkájukkal szereztek érdemeket, de keveset lőttek kapura. Böjtös után jött fel. Rózsavölgyit gólja Az NB I állása 1. Bp. Honvéd 24 18 1 5 8 2. Bp. Kinizsi 26 16 1 9 5 3. Bp. VL 23 14 3 6 7 4. Bp. Vasas 26 11 7 8 4 7. Győr 26 9 7 10 4 8. Izzó 25 7 10 8 2 9. Diósgyőr 25 10 3 12 4 10. Szombathely 26 8 7 11 3. 11. Salgótarján 26 9 4 13 31 12. Csepel 26 6 10 10 3. 13. Szeged 26 7 6 13 3­. 14. Sztálinváros 26 6 4 16 37 Eldőlt tehát a kiesés kérdése: gödi Haladás és a Sztálinvárosi esett ki az NB II-be. Nyugat-Németország sportolói ellenzik az ország militarizálását (Moszkva, december 31.) A ,,Szovjet­­szál.] Szport” különböző tudósítások alapján beszámol arról, hogy a Karlsru­­heban működő Szövetségi Alkotmányi Bíróság úgy rendelkezett, hogy kezdjék meg Manfred von Brauschitsch, a német sport egységéért és szabadságáért küz­dő bizottság elnöke, a kiváló nyugatné­met autóversenyző ügyében a bírósági eljárást. A bonni hatóságok ,,hazaáru­lással" vádolják a békéért. Németország egységéért és a közös német sportkap­­csolatok megszilárdításáért folyó küzde­lemnek ezt az aktív harcosát. Alfred von Brauschitschon kívül ha­sonló vádat emeltek Martin Hamann, Oskar Holz és Hanna Dunsch, a német sport egységéért és szabadságáért küz­dő bizottság tagjai ellen. 1953 szeptemberében letartóztatták és bebörtönözték ezeket a személyeket, akik a békéért és a német sport egysé­­géért folyó harcért emelték fel szavu­kat. A bonni hatóságok eljárása a tiltako­zások nagy hullámait verte fel egész Németország sportolói körében. A nyu­gatnémet hatóságok — miután teljesen kudarcba fulladt az a kísérletük, hogy vádat takol­janak össze a demokratikus sportmozgalom letartóztatott hívei ellen­­ a tömeges tiltakozások nyomására, ez év márciusában kénytelenek voltak­ szabadon engedni őket. A bonni militaristák a provokáló bí­rósági komédiával arra törekednek, hogy megakadályozzák Németország mindkét részének sportolói között nap­ról napra szélesebb kapcsolatok meg-­­szilárdul­ását. Stuttgartban (Nyugat-Németország) a közelmúltban a német sport egységéért és szabadságáért küzdő bizottság kez­deményezésére gyűlést tartottak, ame­lyen több mint 200 sportoló vett részt Nyugat-Németország minden kős­zerepél. Az ultra részvevői megvitatják­ az­ össz­népiét sport időszerű probádjait és fel­hívást intéztek minden sportoló­ban történő elv­e fokozottabb militari­­zálási ellen "- hangsúlyozza, hogy a bonni kor m­VO’ - miközben hatalmas összegeket körö­ a remilitarizálás cél­­táimaa— Jóformán semmi pénzt sem L­ fu­t a sport fejlesztésére. Éppen ezért­­ mutat rá a felhívás — Nyugat- Népjetországban nagy hiány van az .Résekre, mérkőzésekre, versenyekre szükséges sportpályákban és stadionok­on, de nincs meg a kellő edzőutaz- pótlás sem. A gyűlés részvevői különö­sen erőteljesen tiltakoztak az ifjúság behívása, továbbá Nyugat-Németorszam újrafelf­egy­vérzése ellen. ,,A német sport békés fejlődést ve­szélyeztetik a nyugatnémet We­smacht megteremtéséről szóló párizsi szerződé­sek” — hangzik a felhívás. A gyűlés részvevői felszólították a német sportolókat, hogy minden tényke­désükkel járuljanak hozzá az össznémet sportkapcsolatok fejlesztéskor és ala­kítsanak egy össznémet­­velüt?„Sret, a nemzetközi versenyekre'’3 az 1956. évi melbournei olimpiai lakokra Ebből a célból j­a­vasolt áll, bűne alakítsák­­ az össznémet sport kérdéseivel foglalkozó bizottságot. (MTI) Győri Vasas—Csepeli Vasas 4:2 (2:0) Csepel, 5000 néző. V: Zsolt (Rigó, Bor­oss). Győri Vasas: Palotai — Kárpáti, Kal­már, Pió — Tamás, Fehérvári — Dom­bos, Koós, Hegedűs, Raffai, Pálfy. Ed­ző: Kovács Imre. Cs. Vasas: Tóth I — Kónya­­I, Med­­nyánszky, Takács — Csornai, Kleibán — Ughy, Horváth, Preiner, Tóth II, Lo­vász. Edző: Marosvári Béla. Góllövő: Hegedüs, Koós, Tóth II, Koós, Hegedűs, Tóth II. Csere: Tóth I helyett Mészáros (szü­netben). Szögletarány: 8:3 (1:1) a­­Csepeli Va­sas javára. A mérkőzés előtt az öltözőkben ar­ról folyt a szó, hogy még mindkét csapatnak igen nagy szüksége van a pót­­okra. A csepeliek még nem érez­hetik magukat biztonságban 22 pont­tal, a győriek pedig még nem adták fel a harcot, hogy a legjobb vidéki csapat legyenek. Napos, de igen hűvös időben ki­­egyensúlyozott, meglehetősen lanyha iramú játékkal indult a mérkőzés. Az­tán egyre inkább fölénybe került a Csepel. Ughy veszélyes, csavart lövé­se suhant el a jobb felső sarok felett, majd nem sokkal később Preiner lövé­se jutott ugyanerre a sorsra. Soroza­tos csepeli támadások után a győriek értek el vezetést. A 10. percben Pálfy szöglete után kavarodás támadt a csepeli kapu előtt, a védők nem tudtak felszabadítani, s Hegedűs 12 méterről félmagasan a jobb­sarokba lőtt. 1:0. Jól induló csepeli támadás Ughy této­vázásán akadt el. A 14. percben Ughy éles beadása után a kapu előtt két mé­terre Tóth II a nehezebbik megoldást találta meg:­­mellé lőtt. Időnkint nyomasztóvá vált a csepe­liek fölénye. Bőven akadt helyzetük is a hazaiaknak, de ezeket nem tudták kihasználni. A 21. percben Ughy beadását Preiner négy méterről fejelte kapu mellé, majd Hor­váth beadását Lovász bombázta kapu mellé. A győriek főleg távoli lövésekkel kísérleteztek, s a 32. percben növelték előnyüket. Koós a középcsatár helyén, csaknem a félpályáról indult el a­ labdával. Három emberen átcselezte magát, s a kimoz­duló Tóth I mellett, 12 méterről a bal­sarokba lőtt. 2:0. Néhány perces mezőnyjáték után is­mét csepeli támadások következtek. A 41. percben Lovász közeli lövését védte szé­pen Palotai, majd két perc múlva Tóth a kifutó Palotaiba lőtte a labdát. Szünetben, csatársoruk meddőségét látva, a csepeli szurkolók már arról beszélgettek, hogy rúghat-e öt gólt a szegedi csapat a Dózsának, mert ebben az esetben a Csepel gólaránya rosz­­szabbá válna. A Csepel változott összeállításban kezdte a II. félidőt. Ughy lett a bal­­szélső, Tóth II a jobbszélső, Lovász a balösszekötő. A II. félidő elején mintegy tíz percen keresztül kiegyensúlyozott játék folyt. A 47. percben Preiner négy méterről fejelt kapu fölé, majd két perc múlva Horváth gurított kapura, s a labda a kapujából kifutó és elvetődő Palotai lá­báról pattant szögletre. A másik olda­lon Dombos veszélyes lövését ütötte a kapu mögé Mészáros. Az 55. perctől kezd­ve szinte nyomasztó lett a csepeliek fölé­nye. Sorra adódtak a helyzetek a győri kapu előtt. A 60. percben Tóth nagy lendülettel futott el, s éles szögből, mintegy 10 méterről fejmagasságban védhetetlenül lőtt a jobb sarokba. 2:1. Ha lehet, még erősödött a csepeliek nyomása. Tóth ismét elviharzott és lö­vése alig kerülte el a sarkot. Néhány perccel később Preiner a kaputól öt méterre teljesen tiszta helyzetben állt, de a lövés pillanatában elcsúszott. Több szögletet értek el a csepeliek. Az utol­ó negyedórában megválto­zott a játék képe. A sok helyzet ki­hagyása után idegessé vált csepeli csapat visszaesett és egyre inkább a győriek vették át a játék irányí­tását. A 81. percben Raffai remekül ugrott ki. Három emberen cselezte át magát és a kapujából kimozduló Mészáros elől be­adott, s az üresen hagyott Koós egy mé­terről a hálóba pofozta a labdát. 3:1. Két perc múlva Koós 16 méteres lö­vése a felső lécről pattant vissza. A 88. percben Raffai átadását Hegedűs egy csel után hat méterről vágta a hálóba. 4:1. Az ellentámadás során Tóth II szépített. 4:2. A Győri Vasasban a védelem hatalmas munkát végzett. Palotai sok nehéz labdát védett, sokszor jól futott ki. Kárpáti volt a legjobb hátvéd. Jól sze­relt, a megszerzett labdákat igyekezett laposan továbbítani. Kalmár fejjátéká­val tűnt ki. Pió szünet után kissé visz­­szaesett. Fehérvári nagy területen moz­gott, sokat segített a védelemnek, csak­nem minden jó győri támadás tőle in­dult ki. Tamás megfelelt. Elől Raffai nyújtotta a legjobb teljesítményt. Sokat vállalt magára, jó helyzeteket teremtett társainak. Koóst és Hegedüst eredmé­nyessége dicséri. A Csepeli Vasasban Tóth I bizonytalanul védett, sok labdát ki is ejtett. A védelem a szórványos győ­­ri támadásoknál többször kapkcM°o- Kónya volt a legjobb hátvéd. nyánszky már többször ?avijí’pí Avi’ A két fedezet rengeteg támadást, kez­deményezett. Mindkettő sorcat volt já­tékban. Időnként elkövették a?t.­­ bát, hogy nagyon rnvittél? a labdát a csatárokra. A csatársorból csak Ughy II játéka érdemel dicséretet. Sok len­dületes elfutása volt, csak nem lett elég bátran. Tóth II az első félidőben igen gyengén játszott, minden lelkese­dés nélkül. A II. félidő első húsz per­cében voltak jó megmozdulásai. Prei­­ner rengeteg helyzetet hagyott ki. Mészáros nem nyújtott jobb teljese­mén­yt, mint Tóth I.