Népsport, 1955. szeptember (11. évfolyam, 172-193. szám)

1955-09-01 / 172. szám

HéflSnmt _____________ • ^r". ^ tfjv .*?'] £ .;« 'Li- *'• *'^|íi ,^‘'fv A MAGYAR NÉPKÖZTÁRSASÁG MINISZTERTANÁCSA MELLETT MŰKÖDŐ ORSZÁGOS TESTNEVELÉSI ÉS SPORTBIZOTTSÁG LAPJA - -"■ — .■ ■■■ CSÜTÖRTÖK, 1955. SZEPTEMBER 1 Ára • 60 fillér XX ÉVFOLYAM, 173. SZÁM — ——■— in iiiriMMimiMiirm Labdarúgó válogatott-csapataink előkészületi mérkőzései Szerdán három válogatott labdarúgó­­csapatunk játszott előkészületi mérkő­zést: az A-válogatott Nagykanizsán, a B-válogatott Sztálinvárosban, Buda­­­­pest válogatottja pedig a fővárosban. A három előkészületi mérkőzésről az alábbi jelentéseink számolnak be: A-válogatott—Nagykanizsai Bányász 6:0 A-válogatott—Nagykanizsa-válogatott 8:1 Közel 15 000 néző előtt, ünnepi külső­ségek között kezdődött meg az A-válo­gatott előkészületi mérkőzése Nagykani­zsán. A kifutó játékosoknak úttörők vi­rágcsokrokkal kedveskedtek, ezeket a játékosok a közönség közé szórták. A válogatott csapat tagjait a város sport­­szerető közönsége nevében Köves János üdvözölte. A válogatott keret tagjai kö­zött ott volt Kocsis Sándor is, viszont a sérült Czibor és Várhidi hiányzott. Boda Lajos (Nagykanizsa) sípjelére így állt fel a két együttes: A­ válogatott: Fazekas — Buzánszky, Kárpáti, Kovács III — Bozsik, Szojka — Budai, Kocsis, Hidegkúti, Puskás, Tichy, Nagykanizsai Bányász: Zalán — Kis­­gál, Zsidó, Vojnovits — Horváth, Ker­­kai — Andris, Nagy I, Kovács II, Bölcs­földi, Kapornaki. A válogatott csapat tagjai frissen, nagy kedvvel játszottak és időnkint igen szép támadójátékot mutattak be. Volt több olyan támadásuk, amelybe a hazaiak egyáltalán nem tudtak bele­avatkozni. A hazai csapat csak néha­­néha jutott szóhoz, de így is akadt gól­helyzete, ezeket azonban nem­ tudta ki­használni. Az első gólt Budai szögletből beívelt labdájából Tichy szerezte. Utána ebben a sorrendben estek a gólok: Hi­degkúti, Hidegkúti, Tichy, Hidegkúti, Puskás. Szünet után a Bányász játékosait friss játékosokkal egészítették ki, s így most Nagykanizsa válogatottja állt szemben a válogatott együttessel. A vá­logatott csapat összeállítása ez lett: Banka — Buzánszky, Kárpáti, Kovács III Szabó, Bozsik — Budai, Kocsis, Machos, Puskás, Hidegkúti. Nagykanizsa csapata így állt fel: Németh — Maderka, Csányi, Kisgál — Korváth, Kerkai — Stefanek, Selmeczi— Fejes, Petrovai, Szabó. A hazai csapat támadósora az új összeállításban többször jutott szóhoz, mint elődje, de három gólhelyzete közül csak egyet tudott kihasználni. Németh mindent védett, amit védhetett, de így is nyolc góllal terhelte meg kapuját a továbbra is lendületesen, ötletesen ját­szó válogatott csapat. A gólok sor­rendje ebben a félidőben ez volt: Machos, Kocsis, Machos, Machos, Puskás, Tichy, Stefanek, Kocsis, Tichy. (Tichy az utolsó percekben kiállt Puskás he­lyett jött be újból). A mérkőzés végén a közönség lelkes tapssal köszönte meg az A-válogatott tagjainak a szép játékot. Sztálinvárosi Vasas—B válogatott 5:8 (1:1) Sztálinváros, 4000 néző. Vezette­: Deák (Sztálinváros). Az előkészületi mérkőzés előtt Baróti Lajos, a B-válogatott edzője vázolta a követendő taktikát: a hátvédek szoro­san fogják embereiket, a támadók kö­zül Palotás hátulról készítsen elő. Orosz pedig balra húzódva igyekezzék a tá­madt résen kiugrani, a támadások gyorsak legyenek, súlypontképzés ese­tén keresztlabdákkal játsszanak, s álta­lában sokat foglalkoztassák a szélsőket. A válogatottak nem tartották be az uta­sításokat, a hátvédek nem őrizték szo­rosan ellenfeleiket, a csatárok több­nyire középen akartak áttörni, azt is általában­­ egyénileg. A sztálinváro­­siak lelkesen küzdöttek minden lab­dáért, jól játszottak, körülbelül úgy, ahogy Baróti Lajos — a B-válogatott­nak vázolta. Ez a meglepő eredmény magyarázata, így állt fel a B-válogatott: Oláh I. — Mátrai, Kalmár II., Takács — Bumd- Zsák, Berendi — Raduly, Csordás, Orosz, Palotás, Molnár. (Szünet után Faragó lett a kapus, Henni II. a kö-s­zéphátvéd, Sárosi a balhátvéd, Cser­­nai pedig a balfedezet). Sztálinváros: Lennert — Fábián, Ulmann, Nagymá­­té — Ladányi, Kraszmai — Hajdú (Ba­goly), Takács, Szigeti (Öregor), Fejes, Hegedűs. A gólok sorrendje: Csordás, Hajdú, Takács, Szigeti, Csordási, Kraszmai, He­gedűs. Az egész sztálinvárosi együttes igen jól játszott, különösen Lennert és a két fedezet. A válogatottból csak Oláh I., Berendi és Raduly érdemel említést. Budapest válogatott—Lőrinci Fonó 10:1 (6:1) Lőrinci Fonó-pálya, 1000 néző. V: Borszéki. Budapest: Ilku I — Kovács II, Börzsei, Lantos — Kovács I, Dékány — Sándor, Kárász, Lóránt, Szusza, Szim­­csák. Lőrinci Fonó: Varga — Werner, Bayer, Pinczel — Fazekas, Nánai — Váraljai, Németh, Huszár, Wachal, Lu­­gosi. A Budapest válogatottja igen nagy kedvvel kezdte a játékot a pályaavató mérkőzésen, főleg tetszetős játékra fek­tette a súlyt. Ez nagyon tetszett a szur­koló seregnek, gyakran tapssal is ju­talmazta a szép játékot. Szusza nyitotta meg a gólok sorozatát. Egyébként is a balszárny volt többet játékban, különö­sen Szimcsáknak volt igen sok lendüle­tes elfutása és sok beadása. Az ellenfél időnként néhány ügyes ellentámadást ve­zetett. Sándor szerezte a második gólt, majd Szusza csukafejese jutott a háló­ba, utána két Szimcsák-gól következett (5:0). Ekkor egy jól sikerült ellentáma­dás végén Németh szépített. Szünet előtt még Szusza volt eredményes. Szünet után a következőképpen állt fel Buda­pest: Ilku I — Szigeti, Lóránt, Kotász — Kovács I, Dékány — Kárász, Szusza, Kalmár III, Raffai, Babolcsay. Az új összeállítású csapat mintegy tíz percen keresztül tetszetős, gyors­­ összjátékkal három gólt ért el (Raffa­i, Raffai és Szusza révén). Ezután a válogatottak lefékeztek, láthatóan könnyedén vették a játékot és csak a befejezés előtt két perccel esett a tizedik gól. Ezt Kalmár III szerezte szép egyéni játék után. A DISZ Központi Vezetősége vette át a Haladás SE felügyeletét Szerdán délelőtt a Haladás SE orszá­gos elnökségének központi helyiségében az Oktatásügyi Minisztérium, a DISZ Központi Vezetősége, az OTSB és a Ha­ladás SE képviselőinek jelenlétében a DISZ Központi Vezetősége hivatalosan átvette a felügyeletet az Oktatásügyi Minisztériumtól a Haladás SE munkája fölött. Kelen Béla, az OTSB elnökhelyet­tese beszédben ismertette a rendelkezés j­elentőségét­, rámutatott a DISZ-re ezzel kapcsolatban váró feladatokra. Orbán László oktatásügyi miniszterhelyettes átadta az intézkedés megtörténtét iga­zoló iratokat Turgonyi Júliának, a DISZ Központi Vezetősége titkárának. Turgo­nyi Júlia az átvételkor hangsúlyozta, hogy a DISZ jól ismeri az átvétellel reá háruló munkát, s minden erejével rajta lesz, hogy felvirágoztassa a Haladás SE-t. Szederkényi Rezső, az egyesület elnöke azt a reményét fejezte ki, hogy a változás elősegíti majd az egyesület munkájának további javítását. Egy szám kivételével a Népstadionb­an kerülnek sorra a falusi dolgozók spartakiádjának idei döntői A falusi dolgozók spartakiádjának idei küzdelmei a befejezéshez közeled­nek. A községi, járási és megyei spar­­takiádok befejezése után szeptember 8-a és 11-e között Budapesten rendezik meg­­a spartakiádok országos döntőit. A hatalmas tömegmegmozdulás ün­nepi megnyitója szeptember 8-án dél­előtt 9 órakor lesz a Népstadionban. Ugyancsak itt rendezik meg az atléti­kai versenyeket is. 8-án és 9-én délelőtt 10 órakor kezdődnek el a küzdelmek. A futószámok döntőit a magyar—len­gyel atlétikai viadal keretében 10-én és 11-én bonyolítják le. A tornaversenyek színhelye­­ szintén a Népstadion lesz, rossz idő esetén a Sportcsarnokban vizsgáznak a falvak legjobbjai torná­ból. 9-én 9 órától a férfiak. 10-én ugyancsak 9 órától a nők döntőjét ren­dezik meg.. 4 napon át tartanak majd a röplabda-torna mérkőzései. 8-án és 9-én a selejtezőket, 10-én az elődöntő­ket, 11-én pedig a döntőiket játsszák mind a női, mind a férfi csapatok. A kerékpáros-verseny során ezúttal a szolnoki országúton mérik össze erejü­ket a döntőbe került legjobb falusi ke­rékpárosok. 11-én reggel 9 órától a 15-ös kilométer­kőtől először a nők raj­tolnak, hogy a 10 km-es távon eldönt­sék az elsőség kedését, majd 9 óra 40 perckor a férfiak rajtolnak a 30 km-es táv megtételére. A záróünnepséget is a Népstadionban tartják meg. Szeptember 11-én a ma­gyar—lengyel atlétikai viadal után fel­vonul az országos döntő valamennyi résztvevője, s itt kapja meg a pontver­senyben győztes megye a vándorzászlót. Itt osztják ki a díjakat a győzteseknek és a helyezetteknek. A stadion zászló­jának bevonásával ér véget a falusi dolgozók idei nagy seregszemléje. Magyar labdarúgó-játékvezetők külföldi szereplései Magyar labdarúgó-játékvezetők mű­ködnek a közeljövőben Belgrádban, Bu­karestben és Prágában. Szeptember 18-án Bukarestben Harangozó Sándor vezeti a Románia—Német Demokratikus Köztársaság válogatott mérkőzést. Az A-válogatottak találkozója előtt az ifjú­ságiak mérik össze az erejüket, ennek játékvezetője Dorogi Andor lesz. Szeptember 25-én Belgrádban Zsolt István vezeti a Jugoszlávia—Nyugat-Né­­metország mérkőzést. A két partjelző is magyar lesz: Pósa János és Boros Géza. Ugyanezen a napon Prágában Dankó György lesz a játékvezetője a Csehszlovákia—Belgium válogatott mér­kőzésnek. Itt is két magyar partjelző működik majd: Dorogi Andor és Ha­rangozó Sándor 1*1 Hogyan lett magasugrásban csúcstartó Bodó Árpád ? A Bujtor, Jávori­ kettős nyerte vegyespárosban az országos teniszbajnokságot A lengyelek vezetnek a Lengyelország-Csehszlovákia atlétikai viadal első napján Tájékoztató a hétvégi sporteseményekről A Szolnoki Dózsa nyerte a vízilabda-rangadót Szerdán teljes fordulót bonyolítot­tak le az országos vízilabda-bajnok­ Szolnoki Dózsa-Bp. Szolnok, Damjanich-uszoda, 1500 néző. Vezette: Czapkó. Szolnok: Boros — Hasznos I, Pintér — Károlyi — Ka­nizsa, Hasznos II., Hegmann. Edző: Földes László. Bp. Honvéd: Bánhidi — Holop, Sárszegi — Svéda — Bolvári, Németh II., Hevesi. Edző: Brandy Jenő. A gólok sorrendje: Kanizsa (4 méteres­ből), Svéda, Kanizsa (4 méteresből), Svéda, Hasznos II. Mindvégig hatalmas iramú mérkőzést hozott a rangadó. A vízilabda-játéknak főleg a küzdőjellege domborodott ki a találkozón , különösen a második fél­időben. Szinte az első perctől az utol­sóig izgalmas volt a játék. A szolnokiak kezdtek jobban, az első helyzetet azon­ban a budapestiek teremtették: Bolvári lövése a kapufán csattant. Mindkét csa­pat igyekezett korszerűen játszani, gyors átadások, váratlan lövések jelle­mezték a mérkőzést, az átadásokba azonban olykor-olykor hiba csúszott, s a lövések sem voltak mindig, pontosak. Szünet után fokozódott az iram, s több szabálytalanság is előfordult. Két kirívó szabálytalanság előzte meg azt a két szolnoki gólt is, amelyet mindkét alkalommal Kanizsa ért el négyméte­resből. Az utolsó percekben valamit esett az iram, a játék színvonala viszont ekkor emelkedett. A szolno­kiak igyekeztek nyugodtan passzolni, sokat úsztak a játékosok, s váratlan helyzeteket teremtettek. Egy ilyen meglepő, gyors támadásból született meg a győztes gólt is: a résen lévő Hasznos II villámgyorsan lőtt a háló­ba. A szolnoki csapatban Boros jól védett. Hasznos I bizonyult a jobbik hátvédnek. Károlyi és Kanizsa sokat úszott. Hasznos II is főleg mozgékony­ságával tűnt ki. A Honvédban Bánhidi a gólokat nem védhette, Holop közbe­lépései rendszerint sikerültek. Elől Bolvári és Hevesi ny­újtott jó teljesít­ményt. Bp. Vasas—Bp. Vörös Meteor 5:1 (8:0) Sportuszoda, V: Németh J. Bp. Vasas: Jeney — Szalai, Kotrás — Markovics — Kakas, Szívós, Szakács. Edző: Bozsi Mihály. Bp. Vörös Meteor: Diós — Várkonyi, Pók — Váczi — Varga, Szabadi, Gulyás. Edző: Goór István. A gólok sorrendje: Szívós, Markovics, Szakács, Várkonyi, Kakas, Kakas. Az első percek játéka után egyál­talán nem úgy festett, hogy a Vasas ilyen nagyarányú győzelmet arat. Vál­tozatos mezőnyjátékkal kezdődött a mérkőzés. A lelkesen küzdő Meteor ezekben a percekben nemcsak a me­zőnyben volt egyenrangú ellenfél, ha­nem játékosai legalább annyi helyze­tet kidolgoztak, mint a vasasok játé­kosai. Gólok azonban csak a félidő­­­ság I. osztályában. A mérkőzésekről­­ az alábbiakban számolunk be: Honvéd 3:2 (1:1) utolsó perceiben születtek, mert a csatárok a legjobb helyzeteket is el­­könnyelműsködték. A II. félidőben sem élénkült az iram, inkább az ellen­fél hibáiból kezdeményezték a játéko­sok. A 4. percben úszás közben Sza­kács könyökével megütötte Vargát, aki megsérült és helyére Verebély állt be. A lefeszebb gólt Kakas lőtte, aki az utolsó percek egyikében Szívós hátulról adott labdáját szép kettőzéssel juttatta a hálóba. A Vasasból Kakas, Szívós és Markovits játszott jól. A Meteorból Váczi, Varga — sérüléséig — és Szabadi nyújtotta a legjobb tel­jesítményt. Bp. Dózsa—Gheorghiu-Dej Hajógyár 5:3 (2:1) Sportuszoda, V: Keserű III. Bp. Dózsa: Kun — Vizvári, Mayer — Gyarmati — Spliesz, Martin, Varga. Edző: Sárkány Miklós. Hajógyár: Szerdahelyi — Ved­lik, Földi — Zádor — Orz, Kiss, Tóth. Edző: Szittya Károly. A gólok sorrend­je: Martin, Spliesz (öngól), Gyarmati, Gyarmati, Zádor, Gyarmati, Spliesz, Mayer (öngól). Változatos, végig eléggé jó színvo­nalú mérkőzést vívott a két csapat. A lila-fehérek kezdtek jobban. Az első félidő közepére erősen feljavult a hajó­gyári csapat, csatárai azonban több biztos helyzetet hagytak ki. Szünet után a hajógyári játékosok kissé fáradtak­nak látszottak, kevesebbet és lassabban úsztak és különösen a labdáért folyó küzdelemben maradtak gyakran alul. A Bp. Dózsa továbbra is nagy lendület­­­tel rohamozott és a félidő második fe­lében jól használta ki helyzeteit. Mint érdekességet érdemes megjegyezni, hogy a mérkőzésen két öngól is szüle­tett, ami vízilabda-mérkőzésen eléggé szokatlan. Spliesz a gólvonalon táncoló labdát nyomta be a hálóba, Mayer pe­dig egy lövésbe nyúlt rosszul bele. A Bp. Dózsában Vízvári, Gyarmati és Mar­tin játéka emelkedett ki, a hajógyáriak együttesében Vedlik, Zádor és Szerda­helyi nyújtott átlagon felüli teljesít­ményt. Bp. Vörös Lobogó-Egri Bástya 4:3 (2:3) Eger, 1000 néző, vezette: Harangozó. Bp. Vörös Lobogó: Antal — Wolf, Kö­nigh — Salamon — Szívós II, Kiss, Végh. Edző: Schlenker Antal. Egri Bás­tya: Hullmann — Brindza, Generál — Válent — Koncz, Utassy, Kádas. Edző: Baranyai György. A gólok sorrendje: Brindza (4 méteresből), Végh (4 méte­resből), Kiss, Utassy, Koncz, Végh, Kiss. Sok kiállítással tarkított mérkőzés. Mindkét csatársor sok támadást veze­tett, a jól védő kapusok azonban szá­mos lövést védtek. A II. félidőben 6—6 játékossal kezdtek a csapatok. Ebben a játékidőben a fővárosi csapat támadott többet és veszélyesebben. A hajrában erősen felnyomultak az egriek, Utassy és Koncz lövését a kapufa „védte”, majd Koncz egy méterről a kapus ke­zébe lőtte a labdát. Az egrieknek több gólhelyzetük volt. A Vörös Lobogó a 2:3 után az egyenlítést emberelőnnyel érte el, s a végén jobban hajrázott. A Bp. Vörös Lobogó kapujában Antal jól védett, sok lövést tett ártalmatlanná. A mezőnyben Wolf, Salamon és Kiss tűnt ki. Az Egri Bástya legjobbjai: Brindza, Válent és Hullmann. Bp. Kinizsi—Bp. Törekvés 5:3 (2:1) Szőnyi öt, 1000 néző, V: Lemhényi. Bp. Kinizsi: Ambrus — Dómján, Dem­ Jéra dr. — Jaskó — Felkai, Bánfai III, Kárpáti. Edző: Rajki Lajos. Bp. Törekvés: Kalpagos — Katona, Kiricsi — Kocsis — Csillag II, Nagy, Kass. Edző: Laky Károly. A gólok sorrendje: Jaskó, Fel­kai, Csillag II, Bánfai III (4 méteresből). Dómján, Csillag II, Ki­­ricsi (4 méteresből), Jaskó (4 méteres­ből). Időnkint jó iramú, érdekes, élveze­tes volt a játék, főleg akkor, amikor teljes csapatok játszottak a vízben. Ez azonban ritkán fordult elő, mert a gyakori szabálytalanságok miatt sok­szor ült a parton eg­y-egy játékos. Mindjárt a játék elején két páros kiállítás volt. Utána a lendületesebben játszó Bp. Kinizsi kétgólos vezetést szerzett. Helyzetei voltak a Bp. Törek­vésnek is, de a csatárok pontatlanul és gyengém lőttek. A második féidő­ben 3:1-es állásnál emberelőnyhöz ju­tott a Bp. Törekvés, de játékosai nem használták ki az alkalmat és a hát­rányos helyzetben lévő Bp. Kinizsi do­bott gólt, így lett 3:2 helyett 4:1 a Kinizsi javára. A mérkőzés végén mindkét csapat erősen küzdött, de a Bp. Kinizsi lendületesebb volt. A Bp. Kinizsiben Ambrus egy-két nehéz lab­dát szépen védett, az I. félidőben Fel­kainak ügyes megmozdulásai voltak, kitűnt még néhány gyors megugrásá­val Kárpáti, valamint a körültekintően játszó Jaskó. A Bp. Törekvésben Kal­pagos a­ gólokért nem okolható, a lab­da megszerzésében és az átadásokban Kocsis és Kass nyújtotta a legtöbbet. Csillag II elsősorban két góljáért ér­demel dicséretet. Az országos bajnokság állása 1. Bp. Kinizsi 12 9 3 1 54:25 21 2. Bp. Honvéd 12 8 3 1 49:18 19 3. Szolnoki D. 12 7 5 1 51:20 19 4. Bp. Dózsa 12 7 4 1 61:27 18 5. Bp. Vasas 12 6 3 3 53:35 15 6. Bp. V. Lobogó 12 5 1 6 29:41 11 7. Bp. Törekvés 12 3 1 8 34:48 7 8. Eger 12 3 — 9 31:72 6 9. GD Hajógyár 12 2 — 10 29:49 4 10. Bp. V. Meteor 12----------12 13:69 — Már csak négy versenyző veretlen a göteborgi zónaközi sakkversenyen . Munkatársunk távbeszélő-jelentése­i (Göteborg, augusztus 31.) Elérkeztünk a göteborgi verseny feléhez. A játszmák egyre élesednek, nő a feszültség. Egyik­másik versenyző már nem is nagyon bírja a feszültséget, így történt ez pél­dául az argentin Najdorf nagymesterrel, aki ezen a versenyen mélyen szokott formája alatt játszik és a 10. forduló­ban Sliva ellen a 20. lépés után, amikor gyalogot vesztett, már fel is adta a játszmát, majd kijelentette, hogy a további versenyzéstől betegsége miatt visszalép. A versenybíróság ter­mészetesen nem egyezett bele Najdorf kérésébe, s az argentin nagymester ké­sőbb meg is gondolta magát, különösen amikor figyelmébe ajánlották, hogy a szabadnapokon jóformán reggeltől estig játszott villám­játszmák legalább any­­nyira egészségtelenek, mint a verseny­napokon lejátszott napi egy játszma. Nagy nyugalmával tűnik ki viszont másik két argentin játékos, Pilnik és a fiatal Panno. Ez a nagy nyugalom ér­tékes gyümölcsöket hoz. Pilnik például a 9. fordulóban szabályosan vesztett állásba került a lengyel Sliwával szem­ben, akinek már 3 gyalog előnye volt. Pilnik nem adta fel a játszmát, Sliwa viszont idegességében durva hibát vé­tett és vesztett. Panno is lényegesen rosszabbul állt, mint Szabó, hiszen a magyar nagymester simán bonyolítha­tott volna le gyalogelőnyös végjátékra. Szabó azonban ehelyett gyalogot áldo­zott, s a gyalogot nem tudta vissza­nyerni, úgy hogy a függőben maradt játszmát további játék nélkül feladta. A 10. fordulóban Szabó előnyös állás­hoz jutott Pilnikkel szemben, s csupán az előző napi vereség lélektani hatása alatt nem kockáztatott, hanem elfogadta ellenfele döntetlen ajánlatát, így szer­zett Pilniknek fél pontot honfitársa. Panno viszont ugyancsak hátrányosabb állásban olyan szívósan védekezett a holland Donnerrel szemben, hogy a vé­gén, amikor ellenfele idegességében hibát vétett, meg is tudta fordítani a játszma sorsát. A torna legszebb játszmáit eddig Bronstein produkálta. A szovjet nagy­mester igen változatosan játszik: hol kombinációs, hol pozíciós játékkal lepi meg ellenfelét, nem a táblán látható, hanem az ellenfél stílusában található gyöngéket veszi célba. Igen érdekes és eredményes a fiatal jugoszláv Fuderer játéka, ő élet-halálra támad, s ha tá­madása nem üt át, akkor veszít. Így járt már Pitnik és Guimard ellen is, viszont Medina, Bisguier, Najdorf, Fi­­lip és Stahlberg nem tudott ellenállni Fuderer rohamának. A 9. forduló eredményei egyébként a következők voltak: Bronstein (szovjet)— Geller (szovjet) 1:0, Pachman (csehszlo­vák)—Szpasszkij (szovjet) 1:0, Rabar (jugoszláv)—Keres (szovjet) döntetlen, Medina (venezuelai)—Petroszjan (szov­jet) 0:1, Federer (jugoszláv)—Filip (cseh­szlovák) 1:0, Najdorf (argentin)—Un­­zicker (nyugatnémet) döntetlen. Pilnik (argentin)—Sliwa (lengyel) 1:0, Bisguier (USA)—Donner (holland) 1:0, Panno (ar­gentin)— Szabó (magyar) 1:0. A Guimard (argentin)—Stahlberg (svéd) játszma a függőnapon sem fejeződött be. Ilivickij szabadnapos volt. A 10. forduló eredményei: Petroszjan —Bisguier döntetlen, Keres—Medina döntetlen, Szpasszkij—Rabar 1:0, Ilivic­­kij—Bronstein döntetlen. Stahlberg— Federer 0:1, Sliva—Najdorf 1:0, Don­ner— Panno 0:1, Szabó—Pilnik döntet­len. Geller—Pachman döntetlen, Un­­zicker—Guimard 1:0. Filip szabadnapos volt. Az 1. fordulóból elhalasztott Bron­stein— Stahlberg játszmát 11 órai hatal­mas küzdelem után Bronstein nyerte meg. * A 11. forduló párosítása: Panno— Petroszjan, Bisguier—Keres, Medina— Szpasszkij, Rabar—Geller, Pachman— Ilivickij, Pilnik—Donner, Najdorf— Szabó, Guimard—Sliva, Federer—Un­­zicker, Filip—Stahlberg. Bronstein sza­badnapos lesz. A 12. forduló párosítása: Petroszjan —Pilnik, Keres—Panno, Szpasszkij— Bisguier, Geller—Medina, Ilivickij—Ra­­bar, Bronstein—Pachman, Donner—Naj­dorf, Szabó—Guimard, Sliva—Fuderer, Unzicker—Filip. Stahlberg szabadnapos lesz. Barcza Gedeon A verseny állása a 10. forduló után: Bronstein 10 6 4 — 8 80 Panno 10 5 5 — 7.5 75 Fuderer 9 5 2 2 6 66 Izm­­okil 9 3 5 1 5.5 61 Pilnik 9 2 7 — 5.5 61 Szabó 10 2 7 1 5.5 55 Keres 9 2 6 1 5 55 Petroszjan 9 18 . 5 55 Szpasszkij 9 3 4 2 5 55 Filip 9 1 7 1 4.5 50 Pachman 9 1 7 1 4.5 50 Rabar 10 1 7 2 4.5 45 Geller 9 1 6 2 4 44 Bisguier 10 2 4 4 4 40 Sliva 10 3 2 5 4 40 Unzicker 10 1 6 3 4 40 Stahlberr 8 1 5 2 3.5 43 Guimard 8 2 2 4 3 37 Najdorf 9 1 4 4 3 33 Donner 10 1 4 5 3 30 Medina 10 1 4 5 3 30 Boysen új világcsúcsa 1000 m en Kedden délután Göteborgban nemzet­közi atlétikai versenyt rendeztek, ame­lyen az 1(MM) m-es és a 3000 m-es sík­futásban világcsúcs javító kísérlet történt. 1000 m-en a norvég Boysen kísérlete eredményes volt. Közvetlenül a rajt után a nyugatnémet Schmidt vette át a vezetést, de 400 után már Boysen veze­tett. A norvég versenyző 500 m-nél erő­sített és hosszú hajrát nyitott. 800 m-es részideje 1:51 volt. Az utolsó 200-on még fokozta az iramot és öt tizeddel megjavította saját világcsúcsát. 1000 m: 1. Boysen (norvég) 2:19 világcsúcs, 2. Schmidt (nyugatnémet) 2:22.6, 3. Gott­­fridsson (svéd) 2:23.7, 4. Gustavsson (svéd) 2:25. Az angol Chataway 3000 m-en kísérelte meg a világcsúcs meg­javítását. Annak ellenére, hogy jó for­mában volt, csak 8:11.6 mp-es időt ért el, s így alaposan elmaradt Iharos 7:55.6-os világcsúcsától. Elutaztak atlétáink Stockholmba A pénteken Stockholmban, hétfőn és kedden pedig Oslóban sorra kerülő nemzetközi atlétikai versenyen részt­vevő négy magyar atléta: Iharos, Tá­bori, Béres és Szabó M. szerdán délelőtt a Ferihegyi repülőtérről elutazott a svéd fővárosba. A versenyzőket elkí­sérte Nyirő György, az OTSB könnyű­­atlétikai osztályának munkatársa és Ig­­lói Mihály edző.