Népsport, 1956. július (12. évfolyam, 131-153. szám)

1956-07-01 / 131. szám

• 1A­­­g­­­y+­­ A MAGYAR NÉPKÖZTÁRSASÁG MINISZTERTANÁCSA MELLETT MŰKÖDŐ ORSZÁGOS TESTNEVELÉSI ÉS SPORTBIZOTTSÁG LAPJA VASÁRNAP, 1956. JÚLIUS 1 ★ Ára : 60 fillér ★ XII. ÉVFOLYAM, 131. SZÁM Kitűnően harcolt a Bp.­­ Vasas és továbbjutoit a labdarúgó JZK-bum • Bp. VasekiS—UDA Prága 2:2 -1:1­ m Kiküldött munkatársunk távbeszélő-jelentése­­, Prága, június 30. Strahovi-stadion, 45 000 néző. Vezet­te: Lemesics, pl.: Mackovics, Petrics, (mindhárom jugoszláv). Bp. Vasas: Ka­marás — Sárosi, Kontha, Teleki — Bundzsák, Berendi — Raduly. Csordás, Szilágyi I., Szilágyi II. Lelenka. UDA: Dolessi — Jecny, Pluskal, Novak — Urban, Dvorák — Hlavácek, Hertl, Ma­sopust, Borovicka. Práda. Góllövő: Csordás. Masopust, Lelenka. Práda. Szögletarány: 6:4 (5:2) az UDA javára. A csehszlovák fővárosiban pénteken­te zuhogott az eső, s így a tervezett edzés elmaradt. Szombaton délelőtt tirkt­lkiai m­egbesz­éllés volt. Ennek lé­nyege: szervezett védekezés, szoros emberfogás, labdatartás, az ellenfél támadásiéinak lelassítása és a gyors támad­ásfordítás. A mélyen hátrahú­­zott középcsatár szerepében fontos feladatot kapott Szilágyi Is. A mérkő­zés megkezdése előtt megérkezett a díszpáholyba Antonín Zapotoczky köz­társasági elnök. Akkor állít el a sze­merkélő eső, amikor háromnegyed 5 órckor kifutott a pályára a két csapat, az UDA meglepetésre, alaposan fel­forgatott össze.futásban. Az UDA támadásai vezették be a mérkőzést, gólt azonban majdnem a m­eink értek el. Raduly beadását Szi­lágyi­­ közelről nagyszerűen fejelte kapura, de Dolessi vetődve szögletre ütötte a léc alá tartó labdát. Utána Dvorák lövése kerülte el a kaput. Mind­két csapat elég idegesen játszott, ennek ellenére változatos, érdekes volt e mérkőzés. A Vasas veszélyesebben támadott, főleg a széleken vezetett támadásai vol­tak gyorsak és lendületesek. A 12. perc­ben Szilágyi I a 18-ason kívülről ügye­sen Csordás elé fejelte a labdát. Csor­dás középen kitört és mielőtt Dvorák keresztezhette volna, a kifutó Dol­ssi mellett 13 méterről a kapu jobb olda­lába gurította a labdát. 1:0 a Bp. Vasas javára. Az UDA-játékosok sokat és lassan adogattak, emiatt a közönség elégedet­lenkedett, fütyült. Masopust fölé­, Dvo­rak mellélőtt, majd az előretörő Bund­­zsák lövése jutott szögletre. Utána Szi­lágyi I magas lövését védte a kapus. A magyar csapat körültekintően játszott, e védők sok támadást akasztottak meg, igyekeztek földön tartani a labdát, ami­­k­or pedig csatárainknál volt a labda, ők is veszélyesek tudtak lenni. A 28. percben szép UDA-támadás után Praha fejesét védte Kamarás, majd Hlavácek bal alsó sarokra tartó lövését hárította. A 35. percben váratlanul egyenlítettek a hazaiak: Pluskál hosszú előreadása a jobbra húzódott Masopust elé került, Teleki és Kontha egymást akadályozta, Masopust maga elé tette a labdát és 12 méterről jobbal nagyszerű félmagas lövést zúdított a jobb sarokba. Kama­rás vetődött, de nem érte el a labdát. 1:1. A csehszlovákok játéka élénkebb lett, Hlavácek lövését Kamarás fölé ütötte. A félidő utolsó részében jobbá­ra aZ UDA irányította a játékot, két szögletet ért el, egy alkalommal Hlavá­cek jó helyzetben lövés helyett leadta a labdát. SZÜNET UTÁN Dvorák távoli szabadrúgása adott elő­ször munkát Kamarásnak. Most a magyar csapat rúgott váratlanul gólt. az 51. percben Szilágyi II indított a csehszlovák térfélről támadást. Csordás kapta a labdát, a jobbszélre húzódott Lelenka elé játszott. A szélső becsapta Novákot és éles szögből, 13 méterről a kimozduló kapus mellett a jobboldali léc tövénél a hálóba gurított. 2:1. Bund­­zsák nagy helyzetben mellé fejelt, a másik oldalon Kamarás mentett Praha elől. Egy feltűnő szögletrúgást a játék­vezető nem ítélt meg a magyar csapat javára. Egyik csapat sem tudott tartós ideig mezőnyfölényt kiharcolni. Főleg középen folyt a játék, a kapuk ritkán kerültek veszélybe. A 60. percben Práda nagy helyzetben lesről mellé lőtt, a másik kapunál Szilágyi I-et szerelték. Utána Sárosi bravúros becsúszással sze­relte Prédát. Egy perccel később azon­ban, sajnos, nem sikerült a szerelés. A 75. percben baloldali támadás után Borovick a Práha elé adta a labdát, s a balszélső hat méterről védhetetlenül a bal sarokba lőtt. 2:2. Nagyon izgalmas volt a játék. A ha­zaiak birtokában volt többet a labda, de a Vasas támadásai mégis veszélyeseb­bek voltak. Raduly lövésszerű, magas beadását elcsípte Dolessi. A Vasas csa­tárai igyekeztek rajtaütésszerű, gyors támadásokat vezetni, a befejezések azonban nem sikerültek. Az utolsó per­cekben kisütött a nap, a pálya nagy ré­sze azonban árnyékban maradt. A hangszórón állandóan tájékoztatták a közönséget a Bratislavában sorrak­erülő kupa­mérkőzés alakulásáról. A magyar együttes tagjai ügyesen tartották­ a labdát, lelassították a hazaiak támadá­sait, Hlavacek átadását Hertl mellé­tette. A hajrában a Vasas lényegesen nyugodtabban játszott, ez főleg védőjá­­tékán mutatkozott meg. Az UDA mint­ha beletörődött volna a döntetlenbe. A közönség bizony csalódott volt. Ezzel az eredménnyel a Bp. Vasas továbbjutott a KK-ban, legközelebbi el­lenfele a Partizan, vagy a W­acker lesz. Ezek vasárnap játsszák visszavágó mérkőzésüket Belgrádban. A Bp. Vasasban Kamarásnak viszonylag nem volt sok dolga. Minden védhetőt védett, ezúttal Ja lelt­unt biztos labdafogásával. A gólokat nem akadályozhatta meg. A hátvédek keményen, fáradhatatlanul küzdöttek vé­gig. Teleki az első félidőben jól fogta Hlaváceket, szünet után már csak az út­ját zárta el a kapu felé. Ezt is sikere­sen. Kontha mindig­ jó ütemben, erőtel­jesen szerelt. Sárosi gyors volt, magabiz­tos. A fedezetek közül Berendi hátul se­gített, igen hasznos volt a rom­ volómun­­kája. Bundzsák nagy területen mozgott, játéka színes, változatos volt. A meg­szerzett labdákat jól adta előre. A táma­dósorban Szilágyi II. és Lelenka játszott igen jól. Szilágyi II. állandóan mozgott, zavarta az ellenfél támadáskezdését, ösz­­sz­eszedte a mezőnyben a labdát és min­dig jól indított. Lelenka gyors volt, igen ötletesen cselezett, amikor tehette, kapu­ra tört. Csordás néhányszor megugrott, általában azonban keveset volt játékban. Radulynak és Szilágyi I-nek az első fél­időben sok jó megmozdulása volt, szü­net után elhalványult a játékuk. Főleg Szilágyi I-é. Az UDA-ban Dolessi egyszer bravúrosan védett, a gólokat nem háríthatta el, egyébként nem sok dolga akadt. Pluskal Bizonyult a védelem legjobbjának, jól helyezke­dett, a szögletrúgások alkalmával gyak­ran előre húzódott és igen veszélyesen fejelt a Vasas kapujára. Jecny sokat bizonytalankodott, nem bírt Derenkával, Novak megfelelt. A fedezetpár a táma­­dásindításban jeleskedett, Dvorák nyúj­totta a jobbik teljesítményt. A támadó­sorban Hertl sokat mozgott, rengeteget vállalt magára, ügyesen osztogatott. Hlavácek sok gyors támadást vezetett a szélen, gólhelyzetbe azonban nem tudott kerülni. Práha az első félidőben mérsé­kelten játszott, szünet után feljavult.­ Masopust az első félidőben ügyeskedett, gólja szép volt, de szünet után alig le­hetett észrevenni a pályán. Borovicka nem sok sikerrel szerepelt. Lemesics játékvezető­­ jól helyezkedett, megfelelően követte a­­ játékot, határozottan ítélkezett, mind-­­­össze egy-két kisebb hibát vétett. NYILATKOZATOK: Baróti Lajos, a Bp. Vasas edzője: " A csapat végig lelkesen harcolt, ég­y időnként jól játszott. Valamennyi já­­i télepe betartotta, a közösen megbeszélt­­ MRMübü tervezt-"---- -­ Karel Kolski, az UDA edzője: A­­ Bp. Vasas meglepően jó tráskri­­kával­­ játszott. Megérdemelte a döntetlent és j­ó továbbjutást.­­ Németh Gyula Slovan Bratislava—Rapid (Bécs) 3:1 (0:0) Bratislavia, 50 000 néző. Vezette: Zsolt (Magyarország). Hatalmas Iramban kezdte e játékot a Sioviana, negyedórán át hevesen tá­madott, de eredményt nem sikerült elérnie. Utána a Rapid jött fel, a me­zőnyben igen tetszetősen játszott, gólt azonban nem tudott sz­ere­zni. Szünet után megint a pozsonyi csapat roha­mozásai vezették be a játékot, és a 47. percben Moravcsik, majd a 60. perc­ben Kovács K­l­esből elért góljával már 2:0-ra vezetett. Ezután a Rapid vette át a kezdeményezést, de csak a 82. percben érett góllá a bécsi csa­pat fölénye: Hanappi lőtt, ekkor gólt. A bécsiek könnyítettek az iramon, s a 84. percben Hlavatynak sikerült még egy gólt szereznie. A kétgólos győze­lem azonban kevés volt a Slova­mnak­ a továbbjutáshoz, mert az első talál­kozón a Rapid 3:0-ra győzött, így a bécsi csapat jutott tovább a két mér­kőzésen elért 4:3-as gólor árnyával. Nagyszerű százas női gyorsúszó-eredmények Gyenge 1:05.5, Ördögh 1:06.2, Littomericzky 1 :06.4 A vált­ób­an Magyar 1:04.9, Tamock 1:03.3 Az I. osztályú Béke Kupa-úszócsapat­­verseny 2. fordulóját jó időben ren­dezte meg szombaton a Bp. Törekvés Szőnyi úti uszodájában. Az első, nap versenyein számos élvonalbeli úszó is elindult. Kiválóan szerepeltek 100-as női gyorsúszóink. Egyéni csúcsot úszott nemcsak Gyenge, hanem ördögh is. A 4.,100-as vegyesváltóban Tumpek és Magyar ért el figyelemreméltó időt. 100 m női gyors: 1. Gyenge (Bp. Tö­rekvés) 1:05.5, 2. Littomericzky (Bp. Törekvés) 1:06.4, 3. Szőke (Bp. Kini­zsi) 1:06.8, 4. Sebő (Bp. Törekvés) 1:07.9. 5. Gyergyák (Egri Bástya) 1:08.9, 6. Székely R. (Bp. Kinizsi) 1:09.6. — Remek mezőny állt rajthoz az első fu­tamban. Gyenge. Szőke, Littomericzky indult egymás mellett. Szőke rajtolt legjobban, s ő fordult­­ elsőnek (31.1) Gyenge (31.2) és Littomericzky előtt. 60 m után Gyenge nagyszerű lendület­tel tört az élre és nyugodt, sima úszással egy méteres előnyt szerzett, 75 m-nél Littomericzky előzte Szőkét és hármuk között a különbség a célig már nem változott. Gyenge idei legjobb idejével lett első. 200 m serdülő fiú mell: 1. Hegyessy (Bp. Honvéd)­ 2:50.6. 2. Krausz (Debr. Törekvés) 2:50.8, 3. Papp I. (Bp. T­­rekvo ) 2:52.2 4. Pécsik (Egri Bástya) 2:52.3. 100 m férfi gyors: 1. Kéd-­S (Egri Bás­ya) 59.1. 2. P­app (Bp. Törekvés) 59.8, 3. Budai (Bp. Hon­­­véd) 1:02.4. 4. Somlyai (Bp. Honvéd) 1:03. Kádas 27.6-tal elsőnek fordult, a végén azonban erősen visszaesett és a nagyszerűen hajrázó Papp első egy percen belüli idejével erősen megköze­lítette. Papp kitűnően úszott. 400 m férfi gyors: 1. Ats (Bp. Kinizsi) 4:47, 2. Győrffy (Bp. Törekvés) 4:49.8, 3. Kettesi (Bp. Honvéd) 4:49.9. Áts vé­gig vezetett. 1Részidő­­: 1:05.1, 2:13.8, 3:24.1­. Kettesi és Györffy nagyszerű párharcot vívott a 2. helyért. 200 m női mellúszás: 1. Kárpáti (Bp. Kinizsi) 8:01, 2. Uzdy (Bp. Kinizsi) 3:06.9, 3. Döbörhegyi (Bp. Törekvés) 3:13, 4. Gebhardt­ (Bp. Vörös Meteor) 3:22.8. 100 m serdülő leány gyors: 1. ördögh (Bp. Honvéd) 1:06.2, 2. Enyvári (Bp. Ki­nizsi) 1:09.2, 3. Boros (Bp. Dózsa) 1:09 5 ördögh erős­ebben kezdett, mint a felnőttek (30.8), s egészen könnyedén hajrá nélkül érte el kiváló idejét. 50 m úttörő leány pillangó: 1. Takács (Bp. Törekvés) 34.3, 2. Bajmogel (Bp. Kini­zsi) 39.8, 3. Egervári (Bp. Kinizsi) 42.2, 4. Tolnay (Bp. Törekvés) 42.2. 200 m­ férfi mell: 1. Fábián (T­K) 2:46.2, 2. Petrácsi (Bp. Kinizsi) 3:00. 3. Kiss (Bp. Törekvés) 3:03.2, 4. Fogarassy (Bp. Tö­rekvés) 3:06.8. 4x100 m női gyorsváltó: 1. Bp. Törekvés (Garay 1:11.3, Sebő 1:15.3, Littomericzky 1:19, Gyenge 1:12.2) 4:57.8, 2. Bp. Kinizsi 5:17.2, 3. Bp. Vörös Lobogó 5:49.8. A Bp. Törek­vés végig vezetett. 4x100 m férfi ve­gyes váltó: 1. Bp. Honvéd (Soltész­há­ton 1:10.3, Sugall mellen 1:16.4, Tum­pek pillangóban 1:03.3, Kettes­ gyorson 1:00.4) 4:30.4. 2. Bp. Dózsa (Magyar 1:04.9, Babos 1:18.9, Müller 1:08.8, Dö­mötör 1:02.2) 4:34.8. 3. Bp. Törekvés (Papp, Nagy, Györffy, Bari) 4:55.6. 4. Bp. Vörös Lobogó 5:19.8. Magyar nagy­szerű úszásával jelentős előnyt szer­ezett, ebből Babos valamit leadott, a remek formában lévő Tumpek nemcsak a hátrányt dolgozta le, hanem előnnyel indította el Kettesit. 4x50 serdülő fiú vegyes váltó: 1. Bp. Törekvés I 2:07.9, 2. Bp. Honvéd 2:12. 3. Bp. Vasas 2:26.4. Nagy Ambrus (Bp. Honvéd) nyerte az országos párbajtőr-bajnokságot Az országos egyéni párbajtőr-bajnok­ság első fordulóját 34 vívó résztvételé­­vel szombaton délelőtt bonyolították le a Bp. Vasas Pasaréti úti tornacsarno­kában. A 34 vívó között csak 5 volt vidéki. Az el­ső fordulóban több meg­lepetés született. Kiesett a védő Berzse­nyi, Váry, Demeter, Rábe és Ritvay. A középdöntőre három hatos csoportban került sor. A legnagyobb meglepetést a 18 éves Oszoli szolgáltatta, nagyszerű vívással veretlenül jutott be a döntőbe. A három csoportban így alakult a sor­rend: I. csoport: 1. Sákovics 4—1, 2. Szűcs 3—2, 3. Gyomjai 3—2. Kiesett: Bako­nyi 1—3, Bárány 1—3, 2. Molnár 1—3. II. csoport: 1. Balthazár 4—0, 2. Nagy A. 3—1, 3. Gábor 3—1. Kiesett: Du­hay 1—3, Szentistváni 1—3, Vadász 0—4. HL csoport: 1. Oszon­ 4—0, 2. Rerrich 2—2, 3. Zákány ''—2. Kiesett: Henyey 1—3, Török 1—3. Rabár az első csörtéjében megsérült s nem tudott to­vább vívni. A döntőt, a bajnoksághoz nem mél­tóan, a kisteremben, egyetlen páston bonyolították le. A döntő elején két váratlan ered­mény született. Sákovics vereséget szenvedett Gyomjaitól és Oszolitól. Az első harmad levívása után már csak Rerrich és Gábor volt veretlen. Gyom­lai—Sákovics 5:3, Nagy—Oszoli 5:2, Rerrich—Balthazár 5:3, Nagy—Gyomlai 5:1, Oszoli—Sákovics 6:5, Gábor—Zá­kány 5:2, Gyomlai—Oszoli 5:4, Sáko­vics—Nagy 5:3, Oszoli—Szűcs 5:3, Rer­rich—Gyomlai 5:3, Gábor—Nagy 5:4, Balthazár—Zákány 5:3. Nagyon izgalmasan alakult a továb­biak során a verseny állása. Rerrich az ötödik, Gábor pedig a hatodik csörté­jében vesztette el veretlenségét. Mögé­jük Nagy Ambrus zárkózott fel harma­dik esélyesnek. A csörtől: eredményei: Rerrich—Sákovics 5:2. Villámgyors tá­madásokat láttunk Rerrichtől. Gábor— Szűcs 5:1, Zákány—Gyomlai 5:3, Nagy — Balthazár 5:4, Gábor—Oszoli 5:3, Sá­kovics—Zékány 5:1, Szűcs—Balthazár 5:3, Rerrich—Zékány 5:2, Balthazár— Oszoli 5:2, Gyomlai—Szűcs 5:3, Gábor —Balthazár 5:4, Nagy—Rerrich 6:5. Rerrich 3:1-re, majd 4:2-re vezetett, de aztán előkészítés nélkül támadott, Nagy kiegyenlített, majd győzött. Sá­kovics—Szűcs 5:2, Nagy—Zékány 5:4, Gyomlai—Gábor 5:3, Szűcs—Rerrich 5:1, Balthazár— Gyomlai 5:3, Szűcs—Zékány 5:3, Sáko­vics— Gábor 5:1, Oszolt—Rerrich 5:4, Nagy—Szűcs 5:3, Sákovics—Balthazár 5:4, Zékány—Oszolt 5:3, Rerrich—Gá­bor 5:4. A Magyar Népköztársaság 1956. évi egyéni párbajtőrvívó-bajnoka: Nagy Ambrus (Bp. Honvéd) 6 gy., 2. Sákovics (Bp. Honvéd) 5 gy., 11 kt., 3. Rerrich (Bp. Törekvés) 5 gy. 14 kt., 10 at., 4. Gábor (Bp. Dózsa) 5 gy., 14 kt., 8 at. 5. Gyomlai (Bp. Honvéd) 4 gy., 6. Szűcs (Bp. Haladás) 3 gy., 7 kt., 7. Balthazár (Bp. Törekvés) 3 gy., 8 kt., 8. Oszolt (Bp. Honvéd) 3 gy., 12 kt., 9. Zákány (Bp. Dózsa) 2 gy. Senki sem nyilatkozik! Színfoltok a Bp. Vörös Lobogó és a Crvena Zvezda készülődéséről Egyelőre még csöndes az öltöző. Csak Sanyi bácsi, a szertáros sürög­­forog a keskeny padok között, rakos­gatja kifelé a játékosok szereléseit. Pontosan dél van, az edzés pedig csak egy órakor kezdődik. Sanyi bácsi mégis siet: — iparkodnom kell, mert némelyikük jóval előbb érkezik. Főleg az időseb­bek ... Szinte még ki sem ejti a szót, máris nyílik az ajtó: Börzsei lép be első­nek . . . Ahogy nézzük, nem az jut elő­ször eszünkbe, hogy a szertáros milyen jól ismeri a játékosokat, s mennyire igazat mondott, hanem az, hogy az évek óta ragyogóan játszó Börzsei ki­tűnő formáját vajon mi magyarázná meg jobban, mint az elibénk táruló kép: ő az első, aki vetkőzni kezd . .. Aztán hirtelen megszólal, szinte mente­getőzve beszél, mintha csak tudná, merre kalandoznak gondolataink. — Nek­ü­nk, idősebbeknek szorgalma­sabban kell edzenünk, hiszen az évek csak lefaragnak valamit a gyorsaság­ból, a robbanékony­ságból... Aztán — őszintén megmondom — tartok is egy kicsit a vasárnapi mérkőzéstől. Igaz, Belgrádban 1:1-et játszottunk, és so­kan azt mondják, ha ott döntetlent tudtunk elérni, Budapesten biztosan kell győznünk ... Én nem ezt vallom, hanem azt, hogy itt is 90 percig kell majd küzdeni, mert a jugoszlávok nagyon tudnak fo­cizni. Jól játszottak Belgrádban is, bár ők azt mondták: fele annyit sem nyújtottak annak, amire képesek. El is tudom képzelni, hogy így van... és nem lesz könnyebb most sem a dol­gunk ... Sok igazság van abban, amit Bör­zsei mond, hiszen a Zvezda valóban nagytudású labdarúgókból áll. Akár­hogyan is nézzük, a tizenegy játékos közül nyolcan játszanak majd olyanok, akik a tagjai voltak már­­ a válogatottnak m is, kettőn pe- 5 dig — az után- g pótlás váloga-­­­tottnak. Mi­­f­tics ötvenhét-­­­szer, Sztanko- I­vics ötvenötször,­­ Beara negyven- s háromszor. Ze­ I­kovics tizenöt­ször, Szpajics hat­szor húzta ma­gára a Jugo- Beara szláv címeres mezt, Taszics Rudinszki és Kosztics pedig egy-két alkalommal volt válogatott — főleg mostanában ... A két legfiatalabb — Szekusarac és Popovics — a jugo­szláv labdarúgás legnagyobb ígéretei közé tartozik: ők eddig „csak” után­pótlás válogatottak voltak. A jugo­szláv klubcsapatok közül a Crvena Zvezda nevéhez fűződnek a legna­gyobb sikerek a felszabadulás óta Jugoszláviában: egyedül ők tudtak 11 év alatt háromszor bajnokságot és háromszor kupadöntőt nyerni ... És egy sereg nemzetközi mérkőzésen el­ért győzelem húzódik meg tarsolyuk­ban ... A pénteki edzésen, kint a Vörös Lobogó-pályán nagy kedvvel végezték az erőnléti edzést a belgrádi csapat tagjai, szemmel láthatóan frissek, erő­teljesek voltak — bár ők azt mond­ták — nem a legpihentebbek... A labdaedzésen pedig nagyszerű tech­nikai felkészültségük tűnt a nézők szemébe. Remekül kezelik a labdát, hosszú passzaik nemcsak erőteljesek, hanem pontosak is ... A csatárok? Mostanában kevés olyan technikai labdarúgó fordult még fővárosunk­­ban, mint Mitics és társai. Mesterien veszik át a labdát, igen gyorsak, lövéseik pedig szinte zúg­­nak a levegőben. Úgy láttuk, Mitics van a legjobb lövő formában, nem véletlenül szerepeltetik tehát vasár­nap a támadósorban ... Mitics egyéb­ként sportújságíró ... Szombaton délelőtt a riporter szemével is fi­­gyelte fővárosunkat a több mint két­órás városnézés során. Legtöbbjüknek a Nemzeti Sportuszo­da tetszett a legjobban a megtekintett létesítmények közül. Sztankovics, a kö­zel hatvanszoros válogatott hátvéd ki­jelentette, hogy szinte már az egész világot beutazta, ilyen csodálatosan szép környezetben épült, ennyire re­mekül felszerelt és korszerű uszodát azonban még nem látott. A fiatal Po­­­povics — de nemcsak ő, hanem többen is a csapat tagjai közül — a Népsta­dion talajáról nyilatkoztak elismeréssel. Egyszerűen nem akarták elhinni, hogy a pályán minden héten, játszanak nem­zetközi vagy bajnoki mérkőzést. Ma­gáról a stadionról is elismeréssel be­széltek. Rudinszki a világ harmadik legszebb stadionjaként „rangsorolta” a Népstadiont. Azt mondta, hogy az első és a második Brazíliában van, a har­madik nálunk... A mérkőzésről aránylag kevés szó esett pénteken és szombaton a játéko­sok körében. Amikor Csirics edzőt, (aki egyébként az „év legjobb edzője” címet nyerte el az idén), arra kértük, nyilatkozzék az esélyekről, nevetve tárta szét karjait, s csak ennyit mon­dott: — Nem, az esélyekről nem nyilatko­­zom. A mérkőzésről szívesen... de csak vasárnap este. Djuric Dragoje, tárcanélküli minisz­ter, a Zvezda elnöke, a küldöttség ve­zetője is nagyon diplomatikusan fo­galmazta meg mondanivalóját, amely­nek ez volt a lényege: ,,A Vörös Lobo­gó kellemes meglepetést okozott Belg­rádban, mi ugyanezt akarjuk­­ Buda­pesten.” Reméljük, nem okoz meglepetést ■ Zvezda. Bízunk a Vörös Lobogóban, is talán nem is minden alap nélkül, hiszen szerdán is, pénteken is kitű­* nően mozog­tak az edzé- ■ sen a játéko­sok. Pénte­tak rövid ed­zést, s ezen — úgy tűnt — nemcsak Bör­zsei, hanem a többiek is szorgalma­san végezték előírt gyakor­latokat. Az edzés végén —■ ők sem igen beszél­tek a mérkő- Hidegkúti résről. Mind­össze Volentik edző és Hidegkúti vál­­tott néhány idevonatkozó szót: — Vállalja a játékot? Igen, vállalom, egészségesnek ér­­zem magam!.. * — Hát akkor, fiúk!. * . — ... hát akkor, kedves mesteri bebo­csásson meg, hogy a szavába vágunk, nyilatkozzék: mit vár a mérkőzéstől? — Nem, nem jósolok ... Ejnye, hát ma senki sem nyilatko­­zik? Nagymarosi László Hidegkúti Beara­ken is tartot­­i az edző által . Csömör és a Bp. Honvéd csapata vezet a Budapest-Pécs-Budapest kerékpáros távversenyen Szombaton reggel ötven versenyző gyűlt össze az Osztapenko-emlékmű előtt, a Budapest—Pécs—Budapest táv­verseny rajtjánál. Kissé hűvös, szeles, de napsütéses időben vágott neki a távnak a­­ mezőny. A verseny eléggé színtelenül kezdődött, a mezőny egy csoportban hajtott, minden kezdemé­nyezés nélkül. Az első említésre méltó esemény ICucsera leszakadása volt. A Bp. Törekvés versenyzője 50 USm-nél kifulladt, visszaesett és újabb 30 kilo­méter után fel is adta a versenyt. Minden különösebb esemény nélkül hajtott a mezőny Ecserig, ott Lovas, Kozsik, Bartusek és Károlyi robbantott, de rövidesen befogta őket a mezőny. Paks előtt Sipos és Kaiser támadott, de az éber él ismét szereti. A paksi frissítő állomás után Horváth, Juhai, Kubinyi és Csömör hajtott végre sike­res szökést. Tíz kilométer után Hor­váth és Kubinyi leszakadt, a másik kettő azonban jól tartotta magát és a cél előtt 50 kilométerrel m­ár négy és fél perccel vezetett. Pécsvárad előtt Dilrich, majd Péter eredt a két szöke­vény után, de próbálkozásuk nem si­került, a hegyi útszakaszon befogták őket. Pécsett kemény hajrában dőlt el a verseny Csömör javára. Budapest—Pécs: 1. Csömör (Bp. Hon­véd) 5:42:57, 2. Juhai (Bp. Honvéd) rajta, 3. Sipos (29. sz. Építők) 5:46:29. 4. Török Gy. (Bp. Honvéd) 5:46:30. 5. Bencze (Bp. Vörös Lobogó) 5:47:23, 6. Török Z. (29. sz. Építők) 5:48:47, 7. Si­­mó (29. sz. Építők) 5:50:03, 8. Bozóki (Cs. Vasas) 5:50:29, 9. Károlyi (29. sz. Építők) 5:50:30, 10. Kozsik (Bp. Kini­zsi) 5:51:04. Csapatban: 1. Bp. Honvéd (Csömör, Juhai, Török Gy.) 17:12:24, 2. 29. sz. Építők (Simó, Sipos, Török Z.­ 17:25:19, 3. Csepeli Vasas (Bozóki, Ara­nyi, Novák) 17:33:44, 4. Bp. Vörös Lo­bogó 17:54:34. A II. osztályúak verse­nyét Bozóki nyerte Károlyi és Ditrich előtt. ÜGYESSÉGI VERSENY KÖZBEN Az alapfokú tornász-csapatbajnokság egyik versenyszáma az ügyességi ver­seny, amelynek keretében a csapat tagjai egy ugrószekrényt szednek szét részeire, huszonöt métert futnak, majd ismét összeállítják a szekrényt és végül valamennyien felállnak rá. Felvételünk a Bányász SE országos döntő­jén készült, amint éppen a Somsályi Bányász felnőtt férfi csapatának tagjai hajtják végre a gyakorlatot. A csapat 26 másodperc alatt teljesítette a fel­adatot. (Vándor Kálmán felúj