Sport, 1957. január (2. évfolyam, 1-21. szám)

1957-01-03 / 1. szám

1957. január 3. csütörtök Ára: 60 fillér II. évfolyam, 1. szám Igen kemény mérkőzésen 1-essel vesztett a Ferencváros - Dalnokit kiállították JFC Szarajno—Ferettcváros 2:1 (1:1) & Távbeszélő-jelentésünk s­­ (Szarajevó, december 31.) Amilyen szép volt a szarajevói első mérkőzésünk, sajnos, olyan csúnya volt a második. Pedig igen sportszerűen indult a já­ték, s az első harminc perc után nem hittük volna, hogy végül is portyánk legdurvább mérkőzé­­seként fejeződik be. Az előzmé­nyekről annyit, hogy jó hangu­latban érkeztünk ki a pályára, bár némelyik játékos fáradtság­ra panaszkodott. Ez teljesen ért­hető volt, hiszen az előző napi mérkőzés, azt követően pedig a Titográd—Szarajevó közötti 16 órás utazás, közben a vonatki­siklás, nemcsak fizikailag, ha­nem idegileg is ,megviselte a társaságot. És ez a fáradtság szarajevói tartózkodásunk máso­dik napján jött ki, így is meg­nyerhette volna a csapat a mér­kőzést. 40 percig vezettünk, 76 percig pedig döntetlenre állt a találkozó, amikoris 11-esből sze­rezték meg a vezetést és a győ­zelmet a hazaiak. Ezután egyen­líthettünk is volna, ha ... Amikor az FC Szarajevó ellen kifutott a csapat a pályára, kö­zel 10 ezer néző szorongott a lelátókon. A nézők zöme a Fe­rencváros győzelmét várta­. Első­sorban azért, mert az első na­pon, Szarajevó válogatottja el­len imponáló volt csapatunk , 1-O. Illír Milíciá­­ban elmaradt a meggyőző játék, noha végig a Fradi volt fölény­ben és a gólhelyzetek alapján győznie is kellett volna. Sajnos, nem sikerült. Őszintén szólva, nem szégyenkezünk a vereség miatt, hiszen a körülményekhez képest nem is olyan rossz a szarajevói mérlegünk: 1. vereség, 1 győze­lem, 5:3-as gólarány a javunkra. Az is vigasztaló, hogy az előt­tünk itt járt Bp. Dózsa teljesít­ménye gyengébb. Erre a mérkőzésre az eredeti tervtől eltérő csapatot állított ki Sós. Dékány sokat panaszkodott fáradtságra, s ezért nem ját­szott, de fáradtnak érezte magát Szabó is, ő csak 20 percre állt be. Nem is a legjobb csapattal álltunk tehát fel. Ez volt az ösz­­szeállítás: Gulyás — Mátrai, Kis­péter, Dalnoki Ombódi, Ge­rendás — Kertész, Vilezsál, Láng, Szigeti, Fenyvesi. Kezdés után tapogatózó játék alakult ki. Mindkét csapat egy­formán vett© ki részét a támadá­sokból. Negyedóra elteltével iá Ferencváros került fölénybe, s a 16. percben megszerezte a veze­tést. Szigeti jó labdájával Feny­vesi elfutott, remekül húzott kapura, több védőt kicselezett, majd 12 méterről élesen fél­­magasan a háló baloldalába lőtt. 1 -0 a Ferencváros javára­. A gól után eléggé lagymatag iramba­n­ folyt tovább a küzde­lem. Valamivel a mieink támad­tak többet. Helyzet mindkét kapu előtt adódott, ezeket azonban ki­használatlanul hagyták a csatá­rok. Már-már úgy látszott, hogy 1:0 marad a félidő, amikor a 41 percben egy ártatlannak látszó támadás végén kapu előtti kava­rodásból egyenlítettek a hazaiak. ff • 1 • Szünetben több cserét határo­zott el Sós Károly. Gulyás helyé­re Ilkut küldte be, a hátvéd­hármas pedig így alakult: Bu­­zánszky, Mátrai, Dalnoki A II félidő közepe táján Szabó lett a jobbfedezet. A második negyven­öt perc is sportszerűen indult, 15 perc elteltével azonban fokozódott az iram, s apróbb szabálytalanságok is Kr'súeztak. Tárnics játékvezető — sajnos — ezeket h r u°r?lta nicg­ így a küzdő­­vt.m1 .n^'v“cen mind nagyobb sza­bálytalanságok fordul­tak­ elő A két csapat vezetői — a pálya szintén lövő kispad­ról — nyuga­lomra intették játékosaikat, ez azonban kevés volt. A játék­­vezető elnéző volt ,őt gyakran mérlegelt is. Fergetege­sen rohamozott a Ferencváros,­­ úgy festett, hogy hamarosan gólra váltja fölényét. Ezzel szem­ben az ellenfél ért el gólt, még­pedig egy olyan 11-esből, amely­nek megadásán még a hazai kö­zönség is derült. A 76. percben egy előre vágott labdáért Mát­rai és a Szarajevó­iak közép­csa­tára futott versenyt. Mátrainak sikerült előbb elérnie, de elrúgni csak úgy tudta, hogy aztán a lendülettől elesett. Közben a mö­götte futó középcsatár keresztül­esett Mátrain. A játékvezető 11-est ítélt, amit értékesítettek. 2:1. Ide-oda hullámzott a játék, több kemény belemenést látha­tott a közönség. Egy alkalommal Dalnoki összecsapott az egyik szarajevói csatárral, s a hátvé­det kiállították. 10 emberrel is többet támadtunk, s négy perc­cel a befejezés előtt egyenlíthet­tünk volna. Kertész ellenállha­tatlanul tört kapura, valamivel az ötösön kívül gólhelyzetben volt, amikor hátulról durván fel­lökték. A játékvezető sípolt, mindenki azt hitte, hogy a nyilvánvaló 11-est ítéli meg. A fütty azonban fur­csa módon a mérkőzés befejezé­sét jelezte . .. így kaptunk ki 2:1-re. Még egyszer hangsúlyo­zom: nincs mit­­szégyellnünk. Együttesünk derekasan harcolt, ha nem is ment olyan jól a já­ték neki, mint az előző napon. Ezúttal Kispéter, Kertész és Ilku volt a legjobb a csapatban. Most, amikor telefonálok, már .Uru...... ..«­..».. inuuidsra, né­hány perc múlva • vonatra szál­­lünk, s megyünk Belgrádba. Onnan már saját társasgépko­csinkba ülünk, s folytatjuk utun­kat Szubotica felé, ahol szerdán mérkőzünk. Ónodi Lajos• A Ferencváros szakosztály­­vezetője még hétfőn este adta a fenti tudósítást. Azóta szerzett értesülésünk szerint a zöld-fehér együttes Belgrádon át megérke­zett Szuboticára, ahol lapunk zárta után játszik a város I. osz­tályú csapatával. Szilágyi és Gasztonyi vezet a Magyar Sakkszövetség mesterversenyein csoportban Poetisch sötéttel le­győzte Földit, Benkő világossal Balogh dr.-t, Szilágyi sötéttel ifj. Honfit. A Tipary—Haag és a Forintos—Négyesy dr. mérkőzés döntetlenül végződött, a Bitek— Pogáts játszma világos előnyével függőben maradt. A II. csoport eredményei: Sallay dr.—Flórián 1:0, Bérczy—Navarovszky Vz, Molnár—Rettmer Yz, Gasztonyi— Csiszár 1:0. A Szöllősi— Sebes­tyén játsz­ma függőben maradt. A hétfői, 4. fordulóban az I. csoport összes játszmáit befejez­ték. Por­tisch—Balogh dr. 1:0, Pogáts—Benkő 1:0 (1), Négyesy dr.—­Bitek 0:1, Szilágyi—Forin­tos Yz. Haag—ifj. Honfi 0:1, Földi —Tipary 0:1. A II. csoportban Navarovszky világossal győzött Molnár ellen, a Sebestyén — Gasz­­tonyi és a Kettner—Szöllősi mér­kőzés döntetlenül végződött. A Flórián — Lengyel, a Csiszár— Flesch és a Sallay dr.—Bérczy játszma függőben maradt. lágyi 3.5, Porti­sek 3, Bilek, Pogáts 2.5 (1), Tipary 2.5, ifj. Honfi 2, Benkő, Haag 1.5, Forin­tos 1 (1), Négyesy dr. 1, Balogh dr. 0.5 (1), Földi 0.5 pont. A II. csoportban G­asz­tonyi áll az élen 3.5 ponttal. . A további sorrend: Navarovszky­, Szöllősi 2.5 (1), Sallay dr., Sebestyén 1.5 (2), Kettn­er 1.5 (1), Flórián 1 (1), Bérczy,­ Molnár 0.5 (2), Csiszár, Flesch, Lengyel 0 12­) pont. A Magyar Sakkszövetség mes­­t­erver­senyeinek 3. fordulóját vasárnap bony­olították le. Az I. Egyiptomba megy a Győri ETO labdarúgócsapata Az egyiptomi államvasutak vezérigazgatója egyiptomi­­ por­tyára hívta meg a Győri Magyar Vagon- és Gépgyár labdarúgó­­csapatát, a Gy. ETO-t. A csapat az októberi események után is ed­zésben maradt, s így felkészül­ten várja a portya mérkőzéseit. Az indulás idejéről még nem tör­­tént intézkedés. Szabó László újabb döntetlenje A hastingsi nemzetközi sakk­­verseny ,harmadik és negyedik tetten eredményt ért el a spanyol Torun, illetve az izlandi Olafsson ellen. Az első négy forduló után a mezőny élcsoportja így fest: O'Kelly (belga) 3.5 pont, Olafsson (izlandi), Grigorica (jugoszláv) 3. Larsen (dán) 2,5, Szabó (magyar)­ Clarke (­angol)­­2 pont. A második csoportban a magyar Kluger a harmadik for­dulóban döntetlenül mérkőzött a portugál Duaro-val. Mergésött a Bp. Honvéd f Hia Ma­n­chban Január elsején kelt Casablan­ca! híradás szerint a Bp. Hon­véd labdarúgó-együttese ott egy marokkói válogatott ellen mér­kőzött és 7:4 arányban győzött. Jó sportot hozott a legjobb röplabdázók műsora Régen volt a fővárosban ko­moly röplabda-esemény. Ez még is­ látszott a Sportcsarnok lelá­tóin vasárnap, mert a kemény, hideg idő ellenére több százan gyűltek egybe, hogy szemtanúi legyenek a a MRSZ által megren­dezett röplabdanapnak, amely hivatalos idénynyitónak is szá­­mított. Az idénynyitó alkalmából a női A- és B-, valamint a férfi A- és B-válogatott találkozott egymással, míg Budapest után­pótlás férfi csapata Borsod me­gye válogatottjával játszotta le nyári mérkőzésük visszavágóját. Rövid megnyitó előzte meg a három mérkőzést. Komjáthy Bé­la, az MRSZ ideiglenes intéző bizottságának egyik vezetője üd­vözölte a megjelenteket, majd 1 perces néma felállással adózott a közönség a forradalom harcai alatt elhunyt kitűnő edző, Pro­­dovszky Kálmán emlékének. A három mérkőzés­t megle­pően jó sportot hozott. Különö­sen az Utánpótlás válogatott- Borsod megye találkozó. Ezt a mérkőzést hosszú labdamen­etek, kemény ütésváltások jellemezték, sok­ szép védéssel, bravúros el­hárítással. A jó színvonalhoz valószín­ű­leg hozzájárult az is, hogy a Borsod megyeiek már, hetek óta rendszeresen edzenek, s elkezdték már az edzéseket az utánpótlás tagjai is. A felnőttek két mérkőzésén bizony még „dö­cögött” a játék. Különösen a nők játékában volt sok a hiba. Női mérkőzés B-válogatott : A-válogatott 45:32 (29:11). V: Kalász. B-válogatott: Pass, Káposztás, Borbély, Gö­dör, Bereczk, Nagy A. Cs: Ká­­tai. A-válogatott: Havasimé, Ra­­kaczkiné, Pető, Gulyás, Nagyné, Baranyaimé. Cs: Kaltenecker.­­ A B-csapat tagjai végig kezük­ben tartották a játék irányítá­sát. A mezőnyben sokkal mozgé­konyabbak voltak, mii­t az A- válogatott tagjai, s ütéseiket is jobban helyezték. Kitűnt: Bor­bély, Gödör, Káposztás, ill. Pető, Nagyné. Férfi mérkőzések Budapest utánpótlás válogatott — Borsod megye válogatott 48:41 (21:22). V: Gyetvai. Budapest: Varga, Mihályi, Tatár, Blaumann, Kovács, Winkler. Cs: Kam­ráth, Flórián. Borsod: Vályi, Jáner, Nagy, Szlovák, Cservenka, Lip­­tárc. Cs: Leleszi, Kiss, Solymosi, Balogh, Rosztócaki. Az Erdődyt nélkülöző borsodiak egyenrangú ellenfelek voltak. Különösen me­zőnyben. Hálónál az ötletesen ütő fővárosiak határozottabbak­­nak bizonyultak. A három mér­kőzés közül ezen tapsolt legtöbb­­et a közönség. Kitűnt: Tatár (a mezőny legjobbja), Varga, Mi­hályi, ill. Cservenka, Nagy (csa­pata­ legjobbja), Vályi. B-válogatott —A-válogatott 45:35 (18:21). V: Hera. B-válogatott: Benikő, Kövér, Borsovszky, Né­meth, Koppány, Mayer. Cs: Ér­sekújvári, Herendi._Kuh-Sto . - Aj , Am­ogatott: Gulyás, Hennig, Po­­povics, Baranyai, Papp, Gálos. Cs: Havasi, Czafik. Nehezen me­legedtek bele a játékba. Később sok formás támadási-előkészítést és befejezést láthattunk mindkét fél részéről. Szünet után a jól ütő Németh és Kövér vezérleté­vel a B-csapat fokozatosan át­vette az irányítást, s megérde­­melten győzött. Kitűnt: Kövér, Németh, Mayer, ill. Gulyás, Henn­ing, Gálos. Izgalmas küzdelemben győzte le a GSE a Csepelt a kosárlabda Téli Kupában Hétről hétre mind nagyobb érdeklődés nyilvánul meg a kosárlabda Téli Kupa mérkőzé­sek iránt. Hétfőn is megteltek a Sportcsarnok lelátói, s a sportág hívei elégedetten távoztak, mert jó mérkőzéseket láthattak. FÉRFI MÉRKŐZÉSEK BSE —Csepel 69:62 (32:24). V: Körmendy, Miatits dr. BSE: Tal­­lódy, Deák — Tuboly — Halmy, Neumann. Cs: Bősze I, Sterczeg, Bősze II, Sárközi. Edző: F. Tóth Gyula. Csepel: Katzer, Liptai — Sahin-Tótih — Bód­is Szappanos. Cs: Tölgyesi, Kolos,­ Glatz. Edző: Csányi Zoltán. Hatalmas iramban kezdődött a mérkőzés A csepe­liek zónáztak, a BSE­­behúzódva védekezett. Bár a BSE magas­sági fölényben volt, a félidő , nagyobbik részében mégis az öt­letesen rohamozó csepeliek vezet­tek. A II. félidőben nagyszerűen kezdett a BSE, a nyíltan véde­kező Csepel ellen már az 5. perc­ben 48:32 (!) arányú vezetést szerzett. Mindenki azt hitte, hogy most már ,,sima” mérkőzés lesz. A Csepel azonban nem állt le, hanem lelkesen küzdve 61:60-ra felzárkózott. Rendkívül izgalmas hajrában több időkérés, kipon­tozás után végül is bün­tetődobá­­sokkal a BSE kiharcolta a győ­zelmet: 63:6­0, 65:00, 65:62, 69:62. Az utolsó percekben valóságos „d­obóverseny” alakult ki büntetőkből, amelynek „hőse” Halmy volt: hét dobás közül egyet sem hagyott ki. Ld: Halmy (23), Tubol( 14), Bősze­i (14), ill. Sahin-Tóth (21), Liptai (15). Jó: Halmy, Deák, Bősze­g, ill. Sahin- Tóth, Liptai. Kötzer. Bp Honvéd -MTK 9053 (44 24). V: Varsányi, Futó. Bp. Honvéd: Czinkán, Greminger — Simon — Balogh, Bánhegyi. Cs: Pártos, Somogyi, Kienitz, Simon II. Edző: Púder János. MTK: Ütő, Peres — Dajka — Somogyi, Hegedűs. Cs: Kemence:', Meny­­i hárt. Medvesi, Pólik Edző, Vel­kei Ferenc. Az MTK csak egy­két percig tudta tartani magát, de ahogyan telt az idő, úgy kerekedett felül egyre jobban a Bp. Honvéd. Az egész pályás „le­támadás" ■ ellen nem talált takti­kát az MTK. Fordulás után sokat cserélt a Bp. Honvéd, s ezért többször juthattak a Az MTK- bedobók is jó helyzethez, főleg Dajka dobá­sai jelenítettek kosa­rat. Ld: Bánhegyi (29), Simon (20), Czinkán (14), Somogyi (10), HL Dajka (26), Polik (7). Jó: Greminger, Bánhegyi Czinkán Simon, ill. Dajka, Peres. Az A-csoport állása: 1. Honvéd 2 2 --------- 198:111 — 2. MÁVAG 1 1 — — 81: 71­2 3. MTK 2 — — 2 129:171 — 4. FTC 1 ----- 1 53:108 — A B-csoport állása: 1. MAFC 1 1--------90: 542 2. BSE1 1 — — 69: 622 3. BVSC— — —. — —• —— 4. Csepel 2-------- 2 116:159— NŐI MÉRKŐZÉSEK MAFC —Magyar Posztó 90:41 (52:19), V: Velkei, Uracs. MAFC: Haypál, Jalsoviczky — Koch I — Koch II, Paál. Cs: Bánsági. Edző: Gyimesi János. M. Posztó: Gyévai I. Gyévai II — Gergely — Laky, Jón­őné. Cs: Vinko. Edző: Nagy Ferenc. A MAFC — bár ellenfele nem késztette­ na­­gyobb erőkifejtésre — igen öt­­letesen, eredményesen és lendü­letesen szőtte támadásait, meg­bízhatóan védekezett, s szinte minden helyzetét kihasználta. Különösen Paál volt ismét ele­mében: 18 kettős kosarat do­­bott! Ld: Paál (37), Jalsoviczky (18­), Koch II (14), ill. Gergely (16), Vinko (13). Jó: Paál, Jalso­­viczky, Haypál, Koch II, Hl. Ger­gely. Vinko. Bp. Meteor —B. Vasutas 41:38 (10:17). V: Csányi Z., Mercz. Bp. Meteor: Szab­óné, Gálosné — B­­a­ret­zk — Boczkó II. Botz. Cs: Szőtsné, Guszon, Bereczky, Da­­czi. Edző: Komáromi Ede. B. Vasutas: Nemoda, Babocsai — Lehóczki — Bokodyné, Tarraé. Cs: Forgács, Kiss. Edző: Lehóczki Tibor. Mindkét együttes tartalé­kosan állt kii, s ez erősen rá­nyomta bélyegét a mérkőzés színvonalára. Nagyon nehezen születtek meg az első kosarak, különösen a Meteor játszott lagy­matagon az I. félidőben. Szünet után keményebbé vált a küzde­lem, de továbbra is a B. Vasutas vezetett, s úgy festett, hogy a győzelmet is kiharcolja, mert előnye már 10 pont volt (14:24). Ekkor azonban főleg távoli do­básokkal felzárkózott a Meteor (38:38), sőt a hajrában a­­ BVSC-­ védelem hibájából a győzelmet is sikerült megszereznie. Ld: Gálosné (12), Szabóné (11), ML Babocsai (16), Nemoda (10). Jó: Gálosné, Guszon, Szabóné, ill. Babocsai, Nemoda, Tarrné. Az A-csoport állása: 1. MAFC2 2 —— 149: 834 2. MTK1 1 —— 92: 422 3. BSE1— —1­42: 59— 4. Posztó2 — —2­83:182— A Téli Kupa küzdelmei vasár­nap folytatódnak. Az alábbi ta­lálkozókra kerül sor: 9 óra: Bp. Meteor—MÁVAG, női; 10.15: MÁVAG — FTC, férfi; 11.30: MTK — BSE, női; 12.45: MAFC —BSE, férfi. A csepeliek váratlanul kemény ellenfélnek bizonyultak, s a jó erők­ből álló BSE-nek ugyancsak meg kellett küzdenie a győzelemért. Képünk a BSE — Csepel mérkőzésnek egy olyan jelenetét ábrázolja, amikor a lepattanó labdáért Herczegen (fehér mez) kívül két csepeli kosaras küzd: Kolos (11-es) és Szappanos (8-as). A labda Szappanos zsákmánya lett, Sahin-Tóth, Halmy és Liptai beavatkozásra készen figyeli a küzdelmet. (Pobuda Fotó felv.) 1. Petőfi2 2 —— 154: 92— 2. Meteor1 1 —— 41: 382 ■3. BVSC2— —­ 92:102— 4. MÁVAG1— —1­38: 93— A B-csoport állása: