Népsport, 1957. május (13. évfolyam, 20-41. szám)

1957-05-02 / 20. szám

SZERDA, 1957. MÁJUS 1. * Ára: 1 forint * XIII. ÉVFOLYAM, 20. SZÁM M­ÁJUSr­ g Mindenütt a világon nagy ünne­­pet ülnek a dolgozók százmil­liói. Két év híján hetven esztendeje hivatalosan is a munkásosztály nagy nemzetközi ünnepe május 1. Nem­zetközisége főleg abban nyilvánul meg, hogy a munkásosztá­ly nagy nemzetközi összetartását jelképezi. Ma a mi részünkre különösen fon­tos május 1-nek ez a nemzetközi ar­culata. Tré­i évvel ezelőtt a magunk életén mérhettük­­ le a nemzet­közi munkás-összetartás igazi értékét, s azóta is élő példák alapján tanul­hatjuk megbecsülni ezt a nagy ér­zést. Szülte kilátástalannak látszó helyzetünkből mentett ki a Szovjet­unió segítsége, amikor szovjet kato­nák vérehullatásával mentette­­meg számunkra a népi hatalmat, fojto­gató gazdasági nehézségeinken a Szovjetunió és a többi, szocialista ország testvéri támogatásával lehet­tünk úrrá. Nem keveset tett értünk a kapitalista országok munkásosztá­lya sem, amikor nyíltan és harcosan kiállt igazunk, népi hatalmunk mel­lett, védett és ma is véd bennünket ellenségeink rágalmaival szemben. Ami az utóbbi években némileg háttérbe szorult — most újra teljes fényében ragyog május­i harcos tar­’ talma. A mi számunkra az idei má­jus X ismét nemcsak elvontan, ha­nem a szó legszorosabb értelmében a szocializmus erőinek nagy harci seregszemléje. Május 1-én a töme­gek valóban tüntetni mennek az ut­cára a szocializmus, a béke mellett, május 1-én valóban a nép hallatja a hangját, a munkásosztály mutatja meg az erejét. Nincs abban semmi ellentét, hogy május­­ nemcsak az osztályharc, ha­nem egyben a béke ünnepe is. A dolgozó százmilliók áldozatos, kérlel­hetetlen harca teremti meg a felté­telét a béke fenntartásának. Sok frontja van ennek a harcnak, s egyik arcvonala éppen a sport, a testnevelés. Meg kell ismernünk a más társa­dalmi rendszerben élő, a más poli­tikai felfogású, a más világnézetű emberek véleményét is, meg kell ér­tenünk más országok dolgozóinak problémáit. Erre igen jó alkalmat szol­­­­gáltatnak a nagy nemzetközi talál­­­­kozók, köztük nem utolsósorban a­­ sporttalálkozók is. A­ béke biztosítá­­­­sát mozdítják elő ezek a sporttalál­kozók, s ezért minden erőnkkel raj­ta leszünk, hogy a jövőben még csak szélesedjenek nemzetközi sport­­kapcsolataink. Sajnálatos dolog, hogy egyes országok kormányai éppen­séggel akadályozni igyekeznek eze­ket a sporttalálkozókat. Az élet, az idő azonban ellenük dolgozik. Már a régi rómaiak is ismerték az ősi mon­dást: ,,a természetet hiába űzöd ki vasvillával, mégis mindig visszatér’’. Nem lehet természetellenes korlá­tokkal útját állni az egyszerű embe­rek, az egyszerű sportolók barátko­­zási vágyának. Az ilyen rendelkezé­sek kiagyalói csak önmagukat leple­zik le, mint a megértés, a béke el­lenségeit. Május­­ nagy nemzetközi ünnepén­­ barátainkra gondolunk, a világ spor­­­­tolóinak nagy táborára, az egyszerű­­ emberekre, akik békét akarnak, ba­­­­rátainkra, akik erkölcsi és anyagi­­ segítséget nyújtanak talpraállásunka t hoz. Így fejeződik ki számunkra a­­ munka, a nemzetköziség, a dolgozó­­ emberek nagy összetartása ünnepé­­­­nek élő valósága. ...........-------------------------­ Kovács Pál nyerte a torinói nemzetközsi kardversenyt A torinói nemzetközi kardverseny döntője vasárnap a késő esti órákban fejeződött be. Az első helyért holtverseny alakult ki Kovács és Ravagnan kö­zött. Az újravívás során azonban Kovács biztosan győzte le Ravagnant és ezzel megszerezte a győzelmet. A torinói verseny végeredménye a következő: 1. Ko­vács Pál 6 gy., 1 v„ 2. Ravagnan 6 gy., 1 v„ 3. Brousse 5 gy., 2 v., 4. Nostini 5 gy., 2 v„ 5. Gerevich 3 gy., 4 v„ 6. Chicca 2 gy., 5 v„ 7. Carmina 1 gy., 6 v„ S. Casareze 0 gy., 7 v. A magyar vívók részt vesznek még egy bemutató jellegű kardversenyen és csak azután indulnak haza. Előreláthatólag pénteken érkeznek meg Budapestre. *• Távbeszélő-jelentésünk i( Párizs, április 30.) Párizsban még mindig élénk visszhangja van a szom­baton lezajlott francia—magyar férfi és női tornaviadalnak. A francia vezetők­nek általában az a véleményük, hogy­­ a franciák jól jártak, ők ugyanis mind a női, mind a férfi versenyben magyar győzelemre számítottak. Érthe­tően nagy hál az öröm a férfi viadalon aratott győzelem miatt. A magyar tor­­násznők teljesítményéről, közöttük is elsősorban Tass, Gulyásné és Kertész gyakorlatairól egyébként felsőfokokban beszélnek a szakemberek. Ugyanakkor az a véleményük, hogy a vereség elle­nére is jó benyomást keltett a zömmel fiatalokból álló magyar együttes. Állan­dóan a korláton és a nyújtón végzett gyakorlatainkat dicsérik, s rettentő saj­nálkozással beszélnek a sorozatosan elrontott lólengés-gyakorlatokról. (Hát még mi hogy sajnáljuk). Egyébként a televízió közvetítette a férfiak nyújtó-, valamint a nők talajtorna-gyakorlatait. Csányi ilyen jó gyakorlatot talán még soha nem csinált nyújtón, mint most, s ezt örökítette meg a televízió. A L’Equipe című francia sportlap is sokat foglalkozik a viadallal. Tornász­­nőinkről többek között így emlékezik meg: „Már az első versenyszámtól kezdve nyilvánvaló volt a magyar tor­násznak fölénye. Gyakorlataikban első­sorban a végrehajtás pontossága, a rit­mus és az elegancia tetszett.” A ma­gyar férfi tornászokról megállapítja többek között a lap, hogy korláton és nyújtón rendkívüli teljesítményt nyúj­tottak, a közönség valóságos tűzijáték­ban gyönyörködhetett. Csapatainkban mindenki egészséges. Kedden este ülünk vonatra és csütörtö­kön este érkezünk haza Budapestre. Kerezsi Endre ---­ Dicsérik Párizsban a magyar tornászokat A Dinamó Bukarest csapatával játszik május­ban az Újpesti Dózsa, a Vasas ellenfele a Bánik Kiadná Többször hírt adtunk arról, hogy május 1-én az Újpesti Dózsa labdarúgó­­csapata a bukaresti Dinamóval mérkő­zik. A múlt hét végén Bukarestből olyan jelentés érkezett, hogy román sportbarátaink nem a bukaresti Dina­mó, hanem a Dinamó Órásul Stalin együttesét küldik el Budapestre. Végül mégis úgy alakult, hogy az eredetileg kijelölt Dinamó Bukarest lesz az Új­pesti Dózsa ellenfele szerdán délután a Népstadionban. Az Újpesti Dózsában érthetően nagy örömet keltett az MTK elleni győzelem és főleg a csapat javuló játéka. Külö­nösen azt tartják értékesnek, hogy az együttes tíz emberrel vívta ki a szép győzelmet. Viszont újabb sérültet ho­zott a találkozó: a fiatal Sziklai játé­kára egyelőre nem lehet számítani. A román együttes ellen egyébként az utánpótlás-válogatottal elutazott Bencsics és Borsányi sem szerepelhet. Bizonyta­lan Tóth játéka is. A kapuban az MTK ellen nagyszerűen bemutatkozott Török szerepel, sor kerül Kajcs és Kiss II játékára is. A bukarestiek ellen jó já­tékot és győzelmet remélnek a Lilák. Végleges, hogy a Bánik Kladno lesz az ünnepi torna másik külföldi részt­vevője. A csehszlovákok szerdán re­pülőgépen érkeznek Budapestre. A vasasból Kovalik, Lelenka és a sérült Sárosi fog hiányozni. A piros­­kékek is bizakodva tekintenek a szer­dai találkozó elé. Elutazott Prágába a labdarúgó utánpótlás-válogatott Labdarúgó utánpótlás-válogatottunk két mérkőzésre Csehszlovákiába uta­zott.” Prágában,­­ illetve Jihlavában lép­nek pályára válogatottjaink május 2-án, majd 4-én.­ Kovácsz Jenőnek, az MLSZ elnökségi tagjának és Sós Károly szö­vetségi edzőnek a vezetésével kedden reggel a következő játékosok utaztak el: Kovalik, Gelei, Sándor, Sipos, Ta­más, Töröcsik II. Borsányi, Gerendás, Prohászka, Lelenka, Vasas, Kaszás, Bencsics, Taliga, Lahos, Bodor. Éjen Május 1, a proletár internacionaliz nagy ünnepe! Az MTK fölényesen, a Ferencváros nehezen győzött nyugatnémet ellenfele ellen Két nyugatnémet labdarúgó­csapatot látott kedden ven- egy tucatnál is több gólt érhettek volna el ellene. Az FTC- végül Budapesten az MTK és az FTC. Az MTK vendége­i­nek viszont nagyon meg kellett küzdenie a győzelemért, az Union 06 Berlin­­ gyengén játszott, a kék-fehérek Gyenge kis mérkőzés volt... MTK—Liliom 06 (Berlin) 10:2 (6:0) Népstadion, 3000 néző. V: Bánkúti (Pósfai, Fekete I®. MTK: Veres — Szim­­csák II, Börzsei, Kovács III — Kovács I, Zakariás — Arató, Kárász, Hideg­kúti, Molnár, Szimcsák I. Union 06: Adam — Grintmann, Seidel ■— Schulz, Kiu­gar, Ruppel — St­ah­l, Geze, Karelsch, V­ilde, Kaiser. Góllövő: Molnár, Molnár, Kárász, Arató, Arató, Molnár. Arató, Kárász, Ruppel, Szimcsák I, Holló, Kaiser. Csere: Zakariás helyett Holló, Stahl helyett Wachs, Grimtmiann helyett Kotschuck. Szögletarány: 9:6 (9:2) az MTK javára. Nehéz erről a mérkőzésről szabály­szerű tudósítást írni. A magyar kö­zönségnek van érzéke az ellenfelek erejének felbecsüléséhez, ezt bizo­nyítja az a körülmény is, hogy a Nép­stadion első mérkőzésének nézőtere szinte üresen tátongott. A rokonszen­­ves, lelkes berlini labdarúgók nem tartoznak még német viszonylatban sem az élvonalba. Emellett vasárnap ők is bajnoki mérkőzést játszottak, utaztak is, nem csoda, ha a keddi mérkőzésen vajmi kevés ellenállást tudtak tanúsítani a jóval képzettebb játékosokból álló, de egyébként nem valami fényesen játszó MTK-val szem­ben. Amolyan könnyebb fajsúlyú két­­kapus edzés benyomását keltette­ a mérkőzés, egyik csapat játékán sem látszott meg az igyekezet, a gólratörés. Ez furcsá­nak tűnhet, ha valaki csak azt nézi, hogy mégiscsak kerek egy tucat gól esett a mérkőzésen. De eshetett volna mégegyszer annyi is, ha a csatárok jobban összpontosítanak. Iyiár az első pillanatokban meglát­szott, hogy e­gy­­ óriási tudásbeli különbség­­ áll fenn a két csapat között.­ Az MTK az első öt percben előbb két­­ biztosnak látszó gólhelyzetet hagyott­­ ki,­ aztán a 4. percben a jobbössze­kötő helyén álló Molnár szép gólt lőtt. Öt perccel később Hidegkúti egy lé­pésről is csak a felső kapufa alsó lapját találta el. A 11. percben ügyes kiugrás után ismét Molnár volt ered­ményes. Újabb öt perc múlva Szim­csák I lapos beadását a befutó Ká­rász egy lépésről pattintotta a hálóba. Általában az MTK balszárnya ját­szott aránylag nagyobb kedvvel, kü­lönösen Szimcsák I gyorsasága érvé­nyesült jól. A 27. percben is ő lőtt egy szép elfutás után éles szögből kapura, a kapus kiütötte a labdát és Arató éles szögből biztosan lőtt a kapu közepébe. Nagyon ellaposodott a játék. Az Union egy-egy lelkes elfutása élénkítette csak fel a közönséget, amely nagy rokonszenvel kísérte a vendégek próbálkozásait. A 33. percben kapufát is lőttek a vendégek. A 43. percben Hidegkúti önzetlenül a tisztán álló Aratóhoz játszott, s a szélső könnyedén lőtt a hálóba. 5:0. A 45. percben Molnár egyéni játékkal szerezte a hatodik gólt. Szünet után Hidegkúti balfedezetbe húzódott, a csatársorban pedig Holló lett a jobb­. Kárász a balösszekötő.­­ Már az 54. percben megszerezte a he­tedik gólt Arató, négy perccel utóbb pedig Kárász már a nyolcadikat lőtte. Ettől kezdve teljesen lefékezett az MTK, s a lelkes Union egyre töb­bet támadott. A 60. percben Ruppel ügyes előre­törés után megszerezte a vendégek első gólját, 8:1. Az MTK továbbra sem vette valami nagyon komolyan a já­tékot, jobbára a berliniek támadtak — eredménytelenül. A 77. percben Szimcsák I, a 82. percben Molnár szép elfutása után Holló rúgott gólt, s vé­gül két perccel a befejezés előtt Kai­ser szépített. Az MTK csapatát egy pillanatig sem állította nehéz feladat elé a berlini együttes, a védelem elég sok könnyel­­műsködést engedett meg magának, fő­ként Kovács Ill. Szimcsák II-nek volt egy-két feleslegesen kemény beleme­­nése. A fedezetek könnyedén játszva is végig urak voltak a mezőnyben, külö­nösen Hidegkúti játszotta tetszetősen a támadófedezet szerepét a II. félidő­­­­ben. A csatársorban a fiatalok erőtől duzzadó játéka szerzett kellemes perce­ket a közönségnek. Nemcsak Aratótól, hanem Hollótól is igen ügyes megoldá­sokat láthattunk. Mindketten érettek nagyobb feladatok megoldására is. Molnár és Szimcsák­­ lendületesen és gólratörően játszott. Az Union 06 csapatában Adam ka­pusnak a tíz gól ellenére is volt egy­két szép, ügyes védése, bár néhány gólt háríthatott volna. A védők nagy lelkesedéssel, de kapkodva játszottak. A fedezetek között találjuk az Union 06­­ legjobbját, Ruppel személyében. Tscrmi-­i kallag is ő mutatkozott az együttes I legjobbjának, sokszor tört előre, gólt is lőtt. A csatársorba Wachs beállása­­ vitt némi élénkséget. Helyenként Wilda és Kaiser vétette még magát észre.­­ Szekeres József Nagyszerűen játszott a Fürth Ferencváros-Spy Fürth 3:2 (2:0) Népstadion, 12 000 néző. V: Dorogi (Illés I, Ludwig). Ferencváros: Gulyás , Ombódi, Mátrai, Dalnoki — Tolonics, Dékány dr. — Kertész, Borsos Orosz Vitezsál, Fenyvesi. Fürth: Geisler — Göttinger, Koch — Mai. Bauer, Erhardt — Schmidt. Pucklisch. Appols. Gettinger. Lautleider. Góllövő: Orosz, Kertész Eh­rlinger. Pucklisch. Láng. Csere: Dalnoki helyett Hrubi. Gettliinger helyett Ehr­linger. Borsos helyett Láng, Schmidt helyett Kühner, Vilezsál helyett Takács Szögletarány: 6:3 (5:1) a Ferencváros javára. Amikor az előmérkőzés félidejében belátogattunk a Ferencváros öltözőjébe, rendkívül vidám hangulatban találtuk a játékosokat. Egyikük sem mondta, mégis úgy éreztük, hogy olyan „si­mán nyerünk" hangulat uralkodik. Csanádi edző is így érezhette ezt, mert figyelmeztette fiait: — A Fürth csapatit nem lehet „egy napon említeni” az Union Berlin együt­tesével. Emlékeztetlek benneteket arra, hogy ez a csapat legyőzte már a Vasast is. És öt óra után néhány perccel, ami­kor a mérkőzés elkezdődött, hamaro­san kiderült, hogy Csanádi jól ítélte meg a német, együttes képességeit. Mert ez a csapat sokkal jobbnak bizo­nyult, mint az MTK ellenfele. Sokkal kiegyenlítettebb játék folyt, mint az előző találkozón. A berlini csapattal ellentétben a Fürth játékosai jól kezelték a labdát, védőik szoro­sabban fedeztek, csatársoruk pedig lőtt is, igaz, hogy a lövések egy ré­sze pontatlan volt. A 7. percben vá­ratlanul szerezte meg a vezetést a Ferencváros. Borsos labdájával Kertész kitört, két védőt is kicselezett, majd eléggé éles szögből mintegy hat méterről laposan lőtt. A német kapus nem tudta megfogni, csak lefékezte a labdát, s az a kapuba tartott, a befutó Orosz pedig — „biztos, ami biztos” — öt-tz cen­timéterrel a gólvonal előtt be­nyomta a hálóba. A gól után változatos, érdekes játék alakult ki. Sok formás támadást ve­zettek a németek is, a 16-os körül azonban rendre megállították őket a Fradi-védők, három lövést pedig Gu­lyás védett szépen. Tetszett a játék a közönségnek. A Ferencvárosi csatár­sor meglepően könnyedén, stílusosan játszott. Néhány tervszerű, helycserés támadást is láthattunk a zöld-fehérek­től, a befejezéseket azonban elszeles­­kedték. Fenyvesi, Vilezsál, majd Bor­sos hagyott ki egy-egy nagy gólhely­zetet. A második­­Bradi gól is eléggé váratlanul született meg. A 23. percben Kertész egy há­tulról kapott labdával elviharzott, jól húzott befele, már az ötösön belül járt, amikor Geisler kiindult kapujából, s Kertész mellette la­posan a bal alsó sarokba lőtt, 2:0. A gól után csökkent az iram és a színvonal is. Enyhe Fradi-fölény jelle­mezte a játékot. A 31. percben Om­­bódi a 16-oson belül kézzel mentett Lautleider elől. A játékvezető azonban a vonalról rúgatott szabadot. Szerin­tünk 11 -es volt. A válogatott Mai né­hány jó szerelése és leadása tűnt fel az utolsó percekben, s aztán véget ért a félidő. Szünetben a Ferencváros edzője cserét határozott el. A húzódást szen­vedett Dalnoki helyett Hrubi játszott. A német csapatban Göttinger helyett Ehrlinger jött be. A 1I. félidő a német csapat heves rohamaival indult és már a 47. perc­ben szépítettek is az eredményen. Pucklisch jól ugratta ki Schmidtet, a szélső kapura lőtt, a védők rövi­den mentettek és a résen lévő Ehrlinger öt lépésről a kapu jobb oldalába lőtt. 2:1. Élénkült az iram a gól után. A Ferencváros összjátéka most sokkal inkább döcögött, mint az I. félidőben. Az 51. percben Appis lövése m­ár-már gólnak látszott. Dékány azonban a ka­puból fejelte­ ki a labdát. A másik oldalon Fenyvesi ugrott ki, már csak Geislerrel állt szemben, de kihagyta a hatalmas helyzetet. A 65. percben Bor­sos lejött a pályáról. Láng állt be a helyére. Kertész is elhagyta a pályát, ő azonban néhány perc után visszatért. A Ferencváros védelme sokszor zavar­ba jött a játéknak ebben a szakaszá­ban. Különösen Hrubi bizonytalanko­dott feltűnően sokat. A 69. percben egyenlített a Fürth. Ehrlinger hozta fel a labdát, a jobbösszekötő helyén jól ugratta ki Pucklischt. A csatár nem té­továzott, hanem a határozatlan védők között mintegy 6 méterről a kapu jobboldalába lőtt, 2:2. Még egy perc sem telt el, a Ferenc­város újra megszerezte a vezetést. Ombódi a Fürth kapujától mint­­­­egy 35 méternyire szabadrúgás-­­ ből ívelte előre a labdát. A német kapu előtt tömörülés támadt, Láng jól ugrott fel és fejéről mintegy 4 lépésről védhetetlenül hullott a labda a léc alá. 3:2. A gól után néhány percig még a Ferencváros rohamozott, majd a meglepetésre a német együttes vette át a játék irányítását és az utolsó 15 percben többet kezdeményezett, fris­sebb volt, mint a Ferencváros. Ez azért is meglepetést keltett, mert a Fürth csak hétfőn este érkezett meg Budapestre, meglehetősen fárasztó utazás után. A németek pontosan passzoltak, sőt az első félidővel ellen­tétben, erőteljesen lőttek is a csatárok. A ferencvárosi játékosokon a fáradt­ság jelei mutatkoztak. A Fürth csapa­tában Schmidt helyére Kühner állt be, míg a Ferencvárosban Vilezsák­ Takács váltotta fel. A 81. percben veszélyes támadást vezetett a Fürth. Egy baloldali támadás végén Pucklisch kitört, már jóval belül volt a 16-oson, amikor a Fradi­­védők felvágták. Vitathatatlan 11-es volt. A mérkőzés végén lelkesen megtap­solta a közönség a német együttest, amely a II. félidőben mutatott friss, lendületes, szép, tervszerű játéka alap­ján a döntetlent megérdemelte volna. A Ferencváros csapata az I. félidőben jói­ szünet után megle­pően gyengén játszott. A második 45 percben csak rövid időszakokra lehe­tett látni a zöld-fehérektől azt a lendü­letes­, gyors játékot, amelyet megszok­tunk tőlük. Gulyás a második gólt talán elháríthatta volna. A hátvédek közül csak Mátrai játszott igazán jól. Dékány főleg védőfeladatát látta el ezúttal meg­felelően. A támadósor tagjai közül Bor­sos, Kertész és Orosz az első félidőben meglepően ésszerűen, okosan játszott, szünet után azonban ők is visszaestek. Feltűnő volt Fenyvesi igen gyenge já­téka. A Fürth együttesében igen jól játszó csapatot ismertünk meg. A közvetlen védelemből Geisler kapus főleg a magas labdákat védte biztosan. A hátvédek határozottan rúgtak és kü­lönösen szünet után már a labda átvé­telében megakadályozták a Fradi csatá­rait. Mai bizonyult a mezőny egyik leg­jobbjának. Remek labdákkal támo­gatta a csatársort, s a védelemben is nagy munkát végzett. Az ötösfogat tag­jai feltűnően jól kezelték a labdát, a II. félidő során sok esetben jól hozták a helyzetbe egymást, csak a kapura nem lőttek eleget. Pucklisch és Ehrlinger tetszett közülük a legjobban. Nagymarosi László