Népsport, 1957. szeptember (13. évfolyam, 107-128. szám)

1957-09-01 / 107. szám

Az országos úszóbajnokság első és második napján, Tumpek Európa-csúcs beállítással nyerte a 100 m-es pillangóúszást. Magyar 1:04.4-gyel a 100 méteres hátiúszást, két bajnokságot szerzett Boros Kató Pénteken délután eszményi időben, több mint 2000 néző előtt megkezdőd­tek a magyar úszóbajnokság küzdel­mei. Boros Ödön, a MUSZ elnöke mon­dott megnyitó beszédet, aztán felálltak a rajtkőre a 400 méteres férfi gyors­úszás döntőjének résztvevői. A döntők érdekes küzdelmeket hoztak, különösen a helyezésekért folytak izgalmas pár­harcok. A 4x100-as férfi vegyesváltó­­ban az utolsó méterekig bizonytalan volt az elsőség kérdése. A nap legjobb ideje Boros Kató nevéhez fűződött, aki a 100 méteres hátúszásban 1:14.8-as kitűnő eredményt ért el. Idei legjobb­ját úszta Magyar a vegyesváltóban. 400 m gyorsúszás. Bajnok: Kanizsa Tivadar (Szolnoki Dózsa) 4:48.6, 2. Bu­dai (FTC) 4:52.6, 3. Kettesy (Bp. Vörös Meteor) 4:54, 4. Katona (Egri SC) 4:58.3, 5. Kádár (Szolnoki Dózsa) 5:00, 6. Pető (UTTE) 5:02. — Az időfutamok nem hoztak meglepetést. A döntőben rögtön a vízilabdás Kanizsa vágott az élre. 1:04.2 volt a 100, 2:18.1 a 200, 3:34.4 a 300 méteres részideje. Kettesy megpróbált felzárkózni, de sikertele­nül. Katona kezdettől fogva lemaradt, feltűnően frissen úszott, viszont az 1-es pályán Budai. Kanizsa győzelme nem volt kétséges, a végén Budai szép hajrában győzte le Kettesyt 100 m női gyorsúszás. Bajnok: Ta­kács Kató (BVSC) 1:07.8, 2. Bodoki (BVSC) 1:09.9, 3. Sebő (BVSC) 1:10.5, 4. Frank (Egri SC) 1:12.2, 5. Kelecsényi (Egri SC) 1:12.2, 6. Tamasovits (U. Dózsa) 1:13.2. — Az első hely kérdése itt sem volt vitás. Takács a rajttól kezdve vezetett és a hajrában még jobban elhúzott ellenfeleitől. 70 mé­terig Sebő látszott a másodiknak, de a végén fiatal klubtársa, Bodoki meg­előzte. 100 m női mellúszás. Bajnok: Kárpáti Vera (FTC) 1:26.8, 2. Brindza (Egri SC) 1:28.6, 3. Hejba (FTC) 1:29.5, 4. Vár­hegyi (II. Dózsa) 1:30.2, 5. Döbörhegyi (BVSC) 1:30.5, 6. Uzdi (FTC) 1:30.7. A Brindza a táv nagyobbik részében együtt úszott Kárpátival és a rutino­sabb FTC-versenyző csak a végén hú­zott el. Az idők eléggé közepesek. Vár­hegyi és Helba az időfutamban jobb eredményt ért el. 100 m női hátúszás. Bajnok: Boros Kató (II. Dózsa) 1:14.8, 2. Csohány (Bp. Honvéd) 1:20, 3. Vigyázó (UI. Dóz­sa) 1:20.9, 4. Bajmógel (FTC) 1:21, 5. Szuló (MTK) 1:23.6, 6. Pál (FTC) 1:24.6. — Boros könnyed úszással szerezte meg a bajnoki címet. Küzdelem csak a máso­dik helyért folyt Csohány, Vigyázó é­s Bajmógel között. Csohány erőtelje­sebb hajrával biztosította magának a második helyet. Boros az időfutamban 1:18.7-et úszott. 100 m női pillangóúszás. Bajnok: Littomericzky Mária (BVSC) 1:17.9, 2. Gebhardt (Bp. Vörös Meteor) 1:24, 3. Ringelhann (Egri SC) 1:24.6, 4. Buj­dosó (Előre) 1:28.6, 5. Török (FTC) 1:31, 6 Kárpáti (FTC) 1:31.4. — Ringelhann és Littomericzky 50 méternél együtt fordult, később Littomericzky erősített, ezt a fiatal egri kislány már nem tudta megtenni, s a végén Gebhardt is megelőzte. 4x100 m vegyesváltó. Bajnok: Bp. Honvéd (Fischer­háton 1:13, Kunsági mellen 1:15.3, Tumpek pillangóban 1:04.6, Gulrich gyorson 1:00.1) 4:33. 2. FTC (Kovács 1:08.1, Kováts 1:18.1, Kiss 1:08, Nyéki 58.9) 4:33.1, 3. U. Dózsa (Magyar 1:05.5, Babos 1:20.9, Müller 1:06.3, Dömötör 1:00.5) 4:33.2, 4. Deb­receni Bocskai (Krausz I, Krausz II, Biró, Szűcs) 4:49.9, 5. Bp. Vörös Me­teor (Soltész, Seenger, György, Ket­tesy) 4:52.2, 6. MTK (Pető, Bereczky, Lakatos, Belkázy) 4:52.8.­­ A hátúszók közül Magyar tekintélyes előnyt szerzett a Dózsának. Kunsági sokat ledolgozott, de még mindig a Dózsa és az FTC volt elöl. Most jött azonban Tumpekl Fer­getegesen kezdett. 27.6 volt az első 50-e, a végén azonban visszaesett, különben egészen nagy időt úszott volna. Gul­rich elsőnek indult, Nyékinek elég sok volt a hátránya. A fiatal Honvéd-úszó jól tartotta magát, az utolsó métereken azonban Nyéki ellenállhatatlanul jött fel, egyre csökkent a távolság, s Gul­­richnak csupán karcsapással sikerült megelőznie ellenfelét. Az időket elmér­ték, főleg Gulrichét és Dömötörét. Női műugrás, Bajnok: Zságot Irén (BVSC) 136.68, 2. László (FTC) 95.35, 3. Brien (BVSC) 92.85. Zságot a kötelező ugrások után már több mint 10 ponttal vezetett. Magasan kiemelkedett a me­zőnyből, akadt két-három nagyszerűen végrehajtott ugrása. Kanizsa a fordulóban. A 400 méteres gyorsúszásban végig vezető Kanizsa már megtette a táv nagyobbik részét. A pálya időmérő-táblája mutatja, hogy még három hossz, azaz 150 méter van hátra ... Időnként jól játszott a Bud­a­pest-válogatott Budapest-vál.—Jugoszláv utánpótlás-vál. 7:4 (3:2) Vezette: Brandy. Budapest vál.: Ku­nos — Kőnigh, Dancsa — KiSs L. — — Kiss E., Németh II, Svéda. Jugoszláv utánpótlás-vál.: Matosics — Simene, Trumbics — Lolovics — Krekovics, Sta­­nisics, Rossics. Góldobó: Kiss E., Danicsia, Stanisics, Rosics, Kiss L., Kiss E. (2), Stanisics, Stanisics (4 méteresből), Svéda, Kiss E. A négy egyesületből összeállított ju­goszláv együttes meglehetősen szétesően játszott. Nem volt tervszerű, átgondolt az összjátékuk. Stanisics ügyes végre­hajtónak bizonyult, húzott lövései, csa­varjai rendszerint nagy gondot okoztak Kunosnak. A magyar csapat a játék egyes részeiben ötletesen, sok mozgás­sal építette fel támadásait. Voltak hátul­ról megindult szép előretörések, ame­lyekbe a jugoszláv játékosok nem tud­tak beavatkozni. A magyar csapat és a mezőny legjobbja Kiss Egon volt. Vil­lámgyors kitöréseivel, ötletes megoldá­saival, a helyzetek gyors kihasználásá­val nagy hasznára volt a csapatnak. A folyamatos támadásépítésből jól vette ki a részét Kőnigh, Dancsa és Kiss L. is. A védőmunkában azonban sok hiányos­ságot mutatott a magyar együttes já­téka. A jugoszláv csapatból­ Stanisics nyújtott kiemelkedő teljesítményt. Az országos úszóbajnokság második napi eredményei Az országos úszóbajnokság második napján már­ mérsékeltebb volt az ér­deklődés. Figyelemre méltó viszont, hogy egy-két számban ezúttal kiemel­kedő eredmények születtek. Tumpek beállította legutóbbi Európa-csúcsát, Ma­gyar egyre felfelé ívelő­­ formában ért el átlagon felüli eredményt. Meglepetés született 200 m-es gyorsúszásban, ahol Müller (Dózsa) jó idővel győzte le Nyé­kit. 400 m-es női gyorsúszásban Boros Kató közepes idővel is győzni tudott. 200 m gyorsúszás. Bajnok: Müller György (II. Dózsa) 2:11, 2. Nyéki (FTC) 2:14.1, 3. Budai (FTC) 2:14.5, 4. Ket­tesy (Bp. Vörös Meteor) 2:16.6, 5. Ká­dár (Szolnoki Dózsa) 2:18.6, 6. Bodnár (Egri SC) 2:20,3. Müller, Nyéki, Budai sorrend alakult ki az első 50 m-en, 100-on Budai fordult elsőnek (1:04.6), 150 m-nél már Müller volt elöl, köny­­nyedén húzott el, s majdnem két test­hosszal lett első. Nyékinek meg kellett küzdenie Budaival a 2. helyért. 100 m mellúszás. Bajnok: Fábián Béla (REAC) 1:15.4, 2. Kunsági (Hon­véd) 1:16, 3. Krausz R. (Debr. Bocs­kai) 1:17.4, 4. Pócsik (Egri SC) 1:18.6, 5. Bocskai (Előre) 1:18.8, 6. Kovács (FTC) 1:18.8. Fábián végig vezetett, Kun­sági 70 m után erősített, megpróbált fel­zárkózni, de Fábián újítani tudott. 100 m hátúszás. Bajnok: Magyar László (U. Dózsa) 1:04.4, 2. Kovács (FTC) 1:06.9, 3. Krausz G. (Debr. Bocs­kai) 1:07.7, 4. Tóth (U. Dózsa) 1:11.3, 5. Pető (Ú­J­TE) 1:11.9, 6. Kondás (Mis­kolc) 1:12.6. Magyar állt az élre, az 1-es pályán úszó Kovács majdnem együtt fordult vele. 60 után Magyar erősített, könnyedén úszott el, ő meg­erőltetés nélkül nagyszerű. idővel lett első. 100 m pillangóúszás. Bajnok: Tumpek Györ­gy (Bp. Honvéd) 1 02.3. Európa­­csúcs beállítás (ír­, Európa-csúcsot ugyanő tartja). Időm­érők: Stampfer 1:02.3, Kugler 1:02.3. Boros 1:02.4, 2. Kiss (FTC) 1:06.5, 3.­­ Várszegi (FTC) 1:06.2, 4. Lakatos (MTK) 1:11.9, 5. Gagyin (Pécs-Baranya) 1:12.3, 6. Reök (Szegedi EAC) 1:14.3. Tumpek óva­tosabban kezdett, nem nyargalt bele. 29.7-es volt az 50 m-es részideje, így a második 50 m-re bőven maradt ereje, remekül hajrázott, nagy fölénnyel győzött. 400 m női gyorsúszás. Bajnok: Boros Kató (UI. Dózsa) 5:28.3, 2. Sebő (BVSC) 5:28.9, 3. Kelecsényi (Egri SC) 5:34.8, 4. Frank (Egri SC) 5:37.7, 5 Egervári (FTC) 5:46.2, 6. Gebhardt­ (Bp. Vörös Meteor) 5:51.4. Két időfutamban bonyo­lították 1© a versenyt, az elsőben úszott Boros és Sebő. Erős küzdelmet vívtak, 200 m-ig (2:39.4) együtt voltak. 300 m­­nél Boros némi előnyt szerzett, s ezt végig meg is tartotta. 4x100 m férfi gyorsváltó. Bajnok: Újpesti Dózsa (Kovács 1:02.6, Magyar 1:00.6, Dömötör 1:00.4, Müller 58.8) 4:02.4, 2. FTC (Budai 1:01.1, Csordás 1:02.8, Kovács 1:00.6, Nyéki 1:01.3) 4:05.8, 3. Szolnoki Dózsa (Kádár 1:02.2, Koncz 1:04.3, Hasznos II 1:04.1, Ka­­niz­sa 58.2) 4:08.8, 4. BVSC (Papp, Al­­mási, Ritz, Takács) 4:12.6, 5. UTTE (Ti 11, Pető, Horváth, Ipacs) 4:13.2, 6. Egri SC (Fodor, Katona, Visontai, Bod­nár) 4:21.1. A Dózsa-váltó végig az élen volt, kiemelkedő Kanizsa és Mül­ler ideje. 4x100 m női vegyesváltó. Bajnok: BVSC (Takács­háton 1:19.7, Döbörhegyi mellen 1:29.2, Littomericzky pillangó­ban 1:18.9, Bodoki gyorson 1:09.8) 5:17.5, 2. FTC (Bajnógel 1:22.7, Uzdi 1:27.2, Kárpáti 1:25.1, Gyergyik 1:11.2) 5:26.2, 3. U. Dózsa (Vigyázó 1:21.3, Bács 1:27.2, Várhegyi 1:32.6, Barcs 1:08.7) 5:29.8, 4. Egri SC (Varga, Brindza, Ringelhann, Frank) 5:30.1, 5. Bp. Vörös Meteor (Kovács, Tattay, Geb­hardt, Lukács) 5:45.6, 6. MTK (Szülő I, Baranyai, Szülő II, Esztergályos) 5:49.7. Nem hozott különösebb izgalmakat a verseny. A BVSC végig az élen volt, a harmadik helyért lehetett csak küzdel­met látni. Férfi műugrás. Bajnok: Újvári László (FTC) 145.43, 2. Márton (U. Dózsa) 124.16, 3. Sauer (U. Dózsa) 108.12, 4. VASÁRNAP, 1957. SZEPTEMBER L * Ára : 60 fillér ★ XIII. ÉVFOLYAM, 107. SZÁM Csak időnként játszott jól a Vasas Vasas-Szeged 3:2 (2:1) Népstadion, 15 000 néző. Vezette: Pasa (Farkas I. Mogyoródi). Vasas: Ková­nk — Kárpáti, Teleki, Sárosi — Szilágyi II, Berendi — Raduly, Csordás, Szi­lágyi I, Bundzsák, Lelenka. Edző: Baróti Lajos. Szeged: Hódi — Bénák, Portörő, Vass — Baráth, Zallár — Polyvás, Rábai, Hajós, Gilicz, Nemes. Edző: Pólyák Gyula. Gól­lövő: Bundzsák, Szilágyi I, Hajós, Hajós, Csordás. Szögletarány: 7:6 (4:2) a Vasas javára. Meglepően kevesen voltak a néző­téren, amikor kifutott a két csapat. A kezdés után eleinte biztonsági játék folyt, ő egyik csapat sem tudott komoly helyzetet kidolgozni. A 3. percben Bundzsák kiugrás közben megsérült és kiállt. A 10 főre olvadt piros-kékek ekkor egy kissé visszaestek és a Szeged kezdeményezett. Kecsegtető helyzetben Hajós földberúgott. Azután a Vasas ért el szögletet, amelyből Szilágyi I alig fejelt fölé. Erre a Szeged is szöglettel válaszolt. Bundzsák a 8. percben tért vissza a pályára. Egyelőre egyik csapat sem tudott tar­tós fölénybe jutni, ide-oda hullámzott a játék. Szilágyi I rúgott először kapura, amit Hódi szögletre védett. Fokozatosan feljavult a Vasas támadójátéka, most már folyamatosan­ gördültek a támadá­sok és a 16. percben megszületett az első gól: Szilágyi­­ a balszélen vezette a labdát, pontosan ívelt középre Bundzsák elé, a balösszekötő még néhány métert tett a kapu felé és mintegy 18 méterről laposan a bal sarokba lőtt. 1:0 a Vasas javára. A gól után még színesebbé vált a játék. A 18. percben Bundzsák nagy szabadrúgása a kapufáról Csordás elé pattant, de a jobbösszekötő az ötösről mellé lőtt. A 20. percben Raduly lapo­san rúgott egy szögletet középre, Csor­dás becsapta a védelmet — egy test­esei után átlépte a labdát — és a befutó Szilágyi I laposan a kapu jobb oldalába lőtt. 2:0. Továbbra is a Vasas irányította a já­tékot. A szegediek ebben a játékrészben még a felezővonalon, is ritkán tudtak át­jutni. Fél óra eltelte után alábbhagyott a Vasas nyomása és a vendégcsapat fo­kozatosan fölénybe került, de egyelőre igen kemény dió volt a Vasas-védelem áttörése. Hiba volt a szegediek játéká­ban az, hogy túl sokat cseleztek. Néhány Lelenka-al­akítás törte meg a szegediek fölényét. A 39. percben Rábai labdájá­val Hajós a balösszekötő helyén átját­szotta a Vasas védelmét és 5 méterről a léc alá vágta a labdát. 2:1. A félidő hátralévő részében is a Szeged táma­dott inkább. SZÜNET UTÁN a Szeged erősített. Most már gyakran át tudták törni játékosai a Vasas védel­mét, sokat mozogtak a csatárok, mutat­ták magukat. A Vasas ellentámadásai erőtlenek voltak. Az 55. percben Gi­licz ügyesen ugratta ki Hajóst, a közép­csatár Teleki és Kárpáti között kiugrott és a kifutás közben vetődő Kovalik alatt laposan a kapu jobb oldalába lőtt. 2:2. Megjött a szurkolók hangja. A sze­gediek most már nemcsak jól, hanem bátran is játszottak. A Vasas-védelem időnként kapkodott, a csatársor pedig körülményeskedett, nem tudta tartani a labdát. Egy alkalommal Vass tört előre egészen a Vasas-kapu közelébe, de 20 méterről mellélőtt. Az utolsó 20 percben ismét lábrakapott a Vasas. Gyakran voltak a szegedi kapu előtt igen „gólszagú” helyzetek. A 67. perc­ben Szilágyi I fejesét Portörő a gól­vonal előtt mentette. A 71. percben Bundzsák lövése vágódott a kapufáról a kapu mögé. A 72. percben Lelenka indult meg a középen, három-négy vé­dőt is kicselezett, Csordás elé perdí­­tette a labdát és a jobbösszekötő mintegy 10 méterről nagy erővel a jobb alsó sarokba lőtt. 3:2. A szegediek a gól után sem adták fel, s a mérkőzés végéig küzdelmes játék folyt. Mindkét csapatnak akadt még néhány kihasználatlan gólhelyzete. A Vasasban Kovalik időnként bizonytalankodott, volt azonban egy-ké­t bravúros védése. A hátvédhár­masban Kárpáti bizonyult a legbiztosabb pontnak. Teleki időn­ként megingott. Sárosi gyorsasága ezúttal is jól érvényesült. A szokottnál gyengébb teljesítményt nyújtott Szilá­gyi II. Többször helyezkedési hibát vétett, s a leadásai sem voltak mindig ponto­sak. Berendi végig megbízhatóan­ ját­szott, sokat volt játékban, csapata egyik legjobbjának bizonyult. Raduly néhány­szor jól futott el, ő használhatóan adott be. Csordásnak csak percei voltak. Szi­lágyi I erőteljesen küzdött, néhány öt­letes megoldást láttunk tőle. Bundzsák javuló formában van­, bár még nem a régi. Lelenka vezette a legtöbb táma­dást, de olykor sokáig tartotta a lab­­dát. A szegedi csapatban Hódi váltakozó sikerrel védett. Portörő a mezőny egyik legjobbja volt. Higgad­tan, körültekintően játszott, gyakran ki­segítette társait is. A szélsőhátvédek kö­zül Bénák erőteljes játéka tetszett job­ban. A fedezetpár nehezen talált magá­ra, aztán a Zallár erősen feljavult. Ha­jós volt a szegedi támadósor legjobbja, igen gyakran pompás lendülettel tört ka­pura, a helyét is sokat változtatta. A szélsők közül Polyvás vezette a legtöbb támadást, csak a beadásokkal állt időn­ként hadilábon. Rábai inkább hátulról indított. Gilicz sokat mozgott, de gyak­ran ő is feleslegesen cipelte a labdát. Tari István Alacsony színvonalú mérkőzés volt MTK-Diósgyőr 2:0 (0:0) Népstadion, 25 000 néző. Vezette: Nagy I L. (Siklósi, Pásztor). MTK: Gellér — Palicskó, Börzsei, Lantos — Kovács I. Sípos — Bödör, Hidegkúti, Palotás, Molnár, Szimcsák I. Edző: Bukovi Márton. DVTK: Tóth — Werner, Kakuszi, Szi­geti — Török, Paulás — Iván, Csányi, Papp, Fekete, Matisz. Edző: Teleki Pál. Góllövő: Hidegkúti, Hidegkúti. Szögletarány: 6:1 (2:1) az MTK javára. Sándor sérülése miatt nem játszott, s a mérkőzés előtt így intette Bödört: „Él ne felejtsd, hogy az én helyemen játszolt” ... A diósgyőriek edzője tisz­tes eredmény elérését emlegette. A vendégek indították az első táma­dást, szögletet értek el. Lanyha iramú, hullámzó játék folyt, „tapogatództak” a játékosok. A 7. percben Hidegkútit a 16-os előtt szerelték, nem sokkal ez­után Bödör az oldalhálóba lőtt. A diós­győriek igyekeztek szorosan embert fogni. (Paulás például szinte tapadt Hidegkútihoz.) Láthatóan védekezésre rendezkedtek be a diósgyőriek, de a védekezésből elég gyorsan mentek át támadásba. Egy támadásuk végén Ma­tisz gyenge fejesét védte Gellér. A 17. percben Lantos, egy összecsapás során megsérült, öt perces ápolás után tért vissza a játéktérre. Főként mezőny­játék folyt a pályán, az iram nem lett gyorsabb, sok szurkoló unatkozott... Végre a 22. percben Molnár kiugrott és 8 méterről a bal kapufa­­mellé gu­rította a labdát. Néhány támadást ve­zetett az MTK, de támadásépítése lassú volt. Kovács I lőtt kapura a 16-osról. A diósgyőriek támadásai nem tudtak kibontakozni. Fekete hátulról igyekezett támadásba dobni társait, a támadásokat azonban a kék-fehér védők — olykor Sípos segítségével — hárították. A 27. percben Iván középen lekésett egy jó labdáról. A diósgyőriek is igyekez­tek a földön tartani a labdát, átadá­saik azonban nem voltak elég ponto­sak. A 32. percben Palotás Molnárhoz játszott. Molnár élesen lőtt a 16-osról, lövését azonban Tóth a mezőnybe ki­öklözte. Ez volt az első veszélyes lö­vés! A színvonal azonban csak nem emelkedett. Elégedetlenkedtek is a né­zők — tegyük hozzá — joggal, így múltak a percek a félidő végéig. Szünet után valamivel élénkebb iram­ban kezdődött a játék, mindkét csapat nagyobb lendülettel játszott. A 47. perc­ben Matisz középen kiugrott, az ötös­ről lőtt, a kimozduló Gellérről lepat­tant a labda, Matisz másodszor is lőtt, Gellér megfogta a labdát. Lelkesen küzdött az NB I újonca, a tapasztalat­lanság azonban rányomta bélyegét a csatárok játékára. Az 53. percben Pa­lotás 15 méteres lövése a kapu fölé szállt. Utána Molnár lőtt mellé. Az MTK támadásai meredekebben folytak most már, nem úgy, mint az I. félidőben: többet játszottak lyukra a kék-fehér já­tékosok. A 60. p­ercben Bödör szögle­tét jó érzékkel húzta le Tóth. Hosszú percekig mezőnyjáték folyt. A diósgyő­riek „tartani’­ akarták az eredményt, védekeztek. Molnár az oldalhálóba lőtt, Iván húzott kapura. Lantos a 16-oson belül „összekoccantotta" a szélső lábát. Iván elesett, a játékvezető nem ítélt 11-est. A 67. percben Kovács­­ a pá­lya széléről a 11-es pontra ívelte a labdát és Hidegkúti a kapu jobboldalába fejelt, Tóth csak nézett a labda után ... 1:0 az MTK javára. A diósgyőriek láthatóan kifáradtak, az MTK azonban erősíteni tudott. Molnár és Bödör kecsegtető helyzetet ügyetlen­kedett el a kapu előtt. A 78. percben Palotás a felső kapufát találta el. A má­sodik gólt is Hidegkútinak köszönhette az MTK: a 82. percben Palotás Molnár­­­­hoz játszott, ő Hidegkútihoz továbbította­­ a labdát. A jobbösszekötő két csellel át­játszotta a védőket, balra kanyarodott,­­ Tóth kifutott a kapuból, Hidegkúti pe­dig 7 méterről a bal alsó sarokba lőtt. 2:0. A mérkőzés végéig az MTK irányí­totta a játékot. Az MTK játéka, főként a csatároké, még nem kielégítő. Annak köszönhetik győzel­müket a kék-fehérek, hogy a II. fél­időben nagyobb akarással küzdöttek, mint szünet előtt és időnként széthúz­ták a mezőnyt. Gellér jóformán alig kapott lövést. A hátvédhármas leg­jobbja Palicskó volt, jó helyzetfelisme­résével és irányított felszabadító rúgá­saival tűnt ki. Börzsei nyugodtságával és fejjátékával vonta magára a figyel­met. Sípos nemcsak a védekezésből vette ki a részét, hanem mint támadó­fedezet is hasznos munkát végzett, a kaput is veszélyeztette. A csatársor az I. félidőben gyengén játszott. Molnár a II. félidőben erősen feljavult, a gól­lövés azonban még mindig nem ment neki. A két szélső az I. félidőben a legtöbb támadásról lemaradt. Szimcsák a szünet után valamit javult. Hidegkúti Paulással vívott nagy harcot, két gólja elismerésre méltó. A diósgyőriek kezdettől fogva védekezésre rendezked­tek be. Azt annyira jól csinálták, hogy sokáig kérdésessé tudták tenni a kék­fehérek győzelmét. Az is igaz viszont, hogy a túlzott védekezés miatt elhanya­golták a támadásokat. Ha nagy-néha mégis a kék-fehérek kapuja közelébe kerültek, elkapkodták a helyzetet. Két­ségtelenül másképpen alakulhatott volna a mérkőzés eredménye, ha a játékvezető 0:0 állásnál megadja a diósgyőrieknek a vitathatatlan 11-est. Tóth az első gólt védhette volna, később is többször bi­zonytalankodott. Kakuszi biztos lábbal, határozottan rombolta szét az MTK tá­madásait. Hasonlóképpen igen jó telje­sítményt nyújtott Szigeti is. Paulás­­ a mérkőzés legnagyobb részében igen jól semlegesítette Hidegkútit. A csatársor szárnyaszegetten, erőtlenül játszott, leg­többször nem­ is tudták tartani a labdát. Itt-ott még Ivántól láttunk néhány ügyes megmozdulást. Fekete­ Pál Gerlach II (BVSC) 104.05, 5. Müller (U. Dózsa) 85.36. Újvári már a kötelező ugrásoknál vezetett, s a szabadon vá­lasztottak során előnyét még növelte. Ugrásai között akadt olyan is, amelyre nyolc pontot kapott. Magyar utánpótlás-vál.—Jugoszláv utánpótlás-vál. 7:3 (4:3) Sportuszoda, 1500 néző. V: Boér. Magyar vál.: Lukász I — Brindza, Haraszti — Csillag II — Váczi, Rusorán II, Rusorán I. Jugoszláv vál.: Matosics — Simenc, Trumbics — Csolovics — Krekovics, Stanisics, Rosics. A gólok sorrendje: Simenc, Csillag II, Stanisics, Csillag II, Brindza, Stanisics, Csillag II, Váczi, Csillag II, Haraszti. A fiatal magyar csapat csak fokoza­tosan lendült bele a játékba. Időnkint ügyes megoldásokat, gyors támadáso­kat lehetett látni a magyar utánpótlás­tól. A jugoszlávok gyengébben játszot­tak, mint az előző napon, de ügyesen kihasználták a magyar védelem határo­zatlanságát. A II. félidőben kidomboro­dott a magyar csapat jobb erőnléte, állóképessége. A közvetlen védelemből Brindza játéka emelkedett ki. Lukász I a „kifutásokkal” hadilábon áll. A két Rusorán elfogódottan játszott. Váczi és főleg Csillag vitt lendületet a támadó­­sor játékába. A jugoszláv csapatban időnkint Simenc és Stanisics nyújtott jó teljesítményt. A labdarúgó­­H I állása 1. MTK 2 2----4:1 4 2. Vasas 2 1 1 — 4:3 3 3-4. Ferencváros 1 1----3:1 2 3-4. Salgótarján 1 1----3:1 2 5. Tatabánya 1 1----2:1 2 6. Diósgyőr 2 1 — 1 2:2 2 7-9. Csepel 1 — 1 — 1:1 1 7-9. Pécs 1— 1 — 1:1 1 7-9. Szombathely 1 — 1 — 1:1 1 10. Szeged 2------2 3:5 — 11. Bp. Honvéd 1------1 1:2 — 12-13. Komló 1------1 1:3 — 12-13. U. Dózsa 1------1 1:3 — 14. Dorog 1------1 0:2-. Labdarúgó NB I tartalékbajnokság MTK —Diósgyőri VTK 1:1 (1:0). Hun­gária út, 200 néző. V: Lakatos II. Mind­két részről csak a védelmek játéka volt kielégítő. A csatársorok sok biztos hely­zetet hagytak ki. G: Rogics, ill. Pesti. Jó: Danszky, Gál, Rogics, ill. Pesti, Pál I, Solymosi. Vasas—Szegedi EAC 8:1 (7:0). Nép­liget. V: Váli. A jól játszó Vasas szünet után lelassított. G: Waldeck (3), IHovszky (3), Bárfi (2), ill. Faragó. Jó: Kontha, Palásti, Waldeck. IHovszky, 111. Tóth, Faragó, Lében. Kézilabda NB I KISPÁLYA Női mérkőzések: ELZETT —Újpesti Gyapjúszövő 5:4 (2:2). Dagály utca. V: Romvári. Az ELZETT az utolsó öt perc­ben biztosította be győzelmét. G: Ba­­gyinné, Gesztiné, Szilágyi, Daniné, Ri­­góné, ill. Jóna (3), Virág. Jó: Herczeg. Bagyinné, Gesztiné, ill. Jóna. Bp. Spar­tacus—Telefongyár 2:0 (0:0). Klapka u. V: Kulcsár. A Spartacus veszélyesebb volt a kapura. Fábrcsné (Telefongyár) 0:0 állásnál egy büntetőt kihagyott. G­: Tóth (2). Jó: Pásztor, Tóth, Orbán, 111, Palásti, Bulathné, Erdősné. Férfi mérkőzés. Metró —Illatszer 15:11 (8:3). Böszörményi út. V: Szűcs. Izgalmas, kemény küzdelem. Szünet után kiegyenlítetté vált a játék, a hajrában azonban az illatszer visszaesett. G: Rai­­ber (5), Sütő (4), Csicsmányi (3), Bencsik, Tompos, Várkonyi, ill. Nád (6), Horváth (3), Töröl­­, Schroth. Jó: Reiber, Csicsmá­nyi, Sütő, Ml. Nád, Schroth, Horváth.