Népsport, 1958. december (14. évfolyam, 240-260. szám)

1958-12-29 / 259. szám

1 . A MAGYAR TESTNEVELÉSI ÉS SPORT TANÁCS LAPJA HÉTFŐ, 1958. DECEMBER 29.­­Ára 1 60 fillér * XIV. ÉVFOLYAM, 259. SZÁM Főleg az I. félidőben mozgott biztatóan Tuniszba készülő labdarúgó az Újpesti Dózsa elleni edzőmérkőzésen A hétfőn reggel Tuniszba utazó labdarúgó B-válogatott vasárnap dél­után Újpesten játszott edzőmérkőzést. A Stadionba érkezőket egyszerre két meglepetés is fogadta: a füves pályán Vb-ra lehetett játszani, mert már megkezdődött a gyep rendbehozása . Így az edzőpályára szorult a két csa­pat. Másrészt — az U. Dózsa nem a tartalékcsapatát állította ki, hanem a — válogatottak nélküli — legjobb együttesét. Az első félidőre így álltak fel a csapatok: B-válogatott: Török — Rajna, Sí­pos, Novák — Szojka, Kovács III — Bukovi, Göröcs, Tichy, Pál, Gerencsér. II. Dózsa: Hamp — Várhírd, Sóvári, Győrvári — Szini, Borsányi — Ben­­csics, Horváth, Szusza, Halápi, Sző­­czei. Müncz játékvezető sípjelére néhány eleven, gyors, szemre is szép támadás­sal kezdett a válogatott. Tichynek és Göröcsnek volt két-két jó helyzete, de az első gól csak a 8. percben esett: Tichy a középen éles, meredek lab­dával ugratta ki Göröcsöt, aki 5 mé­terről laposan a hálóba lőtt. 1:0. Mindkét együttes eléggé tartózko­dóan játszott, láthatóan vigyáztak egy­másra a játékosok. Inkább a váloga­tott csapat volt támadásban s bár sok­szor pontatlanok voltak a labdaleadá­sok, néhány nagyon szép, gyors, ke­vés húzásból álló akciót láttunk. A 34. percben Bukovit szögletre szerelték. Szépen ívelt beadását Geren­csér jól sikerült fejessel küldte a felső sarokra. Győrvári azonban kézzel ki­ütötte. A megítélt büntetőrúgást Tichy a jobb felső sarok táján rúgta a há­lóba. 2:0. A második félidőre mindkét csa­­patban cseréket eszközöltek. A B-válogatott Szentmihályi — Rajna, Polgár, Novák — Solymosi, Kovács III — Bukovi, Kisuczky, Ku­­harszki, Pál, Gerencsér, míg az Újpesti Dózsa Hamp — Rendes, Várhidi, Győr­vári — Halmai, Galovcsik — Bencsics, Nagy K. Szusza, Halápi, Tóth M. ösz­­szeállításban futott ki. A második félidőben a Dózsa na­gyon rákapcsolt, s a közönség bizta­tására nagy erőbedobással küzdött a kiegyenlítésért. Erős­­fölénybe került, különösen az utolsó félórában. A 68. percben valóságos ostrom alá vették a dózsások a B-válogatott ka­puját: Nagy K. erős lövését a felső léc mentette, Szusza ravasz átemelését a kifutó Szentmihályi fölött Kovács III fejelte ki, majd Nagy éles lapos lövését ugyanő vágta ki a kapuvonal­ról. A 78. percben a középre behúzódott Bencsics egyéni játék után laposan rúgta a labdát a hálóba. 2:1. A 86. percben a nagyszerűen el­futó Tóth M. ívelt beadását Szusza puhán tette Halápi lábára. A balössze­kötő éles szögből félmagasan az ellen­kező kapufa mellett vágta a kapuba a labdát. 2:2. A kiegyenlítés után néhány jó tá­madást vezet a B-válogatott is. A 88. percben Gerencsér pontos beadását a 16-oson álló Kisuczky a középcsatár helyén kiugrott Bukovi elé fejelte, aki 8 méterről élesen rúgta kapura. Hamp csak érinteni tudta a labdát, amely a jobb kapufa mellett jutott a hálóba, 3:2. A mérkőzés összeszoktató jellegét erősen zavarta, hogy a B-válogatott erősebb ellenfelet kapott a vártnál, így azután különösen a második fél­időben, amikor az összeállítások is változtak, keményebb lett a játék , a válogatott csapat tagjai inkább nem kockáztattak, minthogy csinnbe menjenek. Az első félidőben összeállításban biztatóbb volt a csapat játéka. Feltűnt, hogy Bukovi nem találta a helyét a jobbszélen, Kovács III pedig is­mét sokszor adta rossz helyre a lab­dát.A Dózsa-játékosok közül Szusza keltett feltűnést nagy nyugalmával,­­ továbbá a második félidőben beállt­­ Tóth M. Ismét megvédi-e Ausztrália a Davis Kupát? Melyik ország nevét vésik az idén a Davis Kupa oldalára? Most az év utolsó napjaiban ez a kérdés izgatja legjob­ban a sportkedvelőket világszerte. A teniervilág, de mondhatjuk nyugodtan a sportvilág egyik legklasszikusabb vándordíjáért, a Davis Kupáért már csak két csapat — az ausztrál és az amerikai együttes Verseng. Az óriás gyümölcskosárhoz hasonló trófea bizo­nyára már a döntő színhelyén, Brisbane­­ben a városházán várja sorsát. A két csapat is játékra készen áll. Hopman mester, akinek kapitánykodása óta­ arany betűkkel íródik az ausztrál teniszsport története, a három­­nagy­ágyú, Cooper, Andersen és Fraser mellé a nyáron Budapesten járt „pana­­cliceamezőke" Lavert válogatta a csa­patba. Egyesben Cooper és Andersen lép majd valószínűleg a füves pályára, míg párosban három különféle variáció is elképzelhető — Cooper—F­ra­ser, An­­derson — Laver vagy Andersen — Fraser. Fülöp-szigetek—USA 4:1, Olaszország — Fülöp-szigetek 5:0, USA—Olaszország 5:­0 — mer­je ezek után valaki azt ál­lítani, hogy a sportban érvényesül a papírforma ... De várjunk csak, valami mégis van a dologban. Az első mérkő­zést az amerikaiak hosszú utazás után salakon játszották , barátságos ala­pon. A másik kettő füves pályán került sorra és ezek már a Davis Kupáért folytak. Sok szakember számított arra, hogy a Prem­angeli, Sk­ote-kettős ez év­ben sikerre viheti Európa tengersportját Amerikával szemben. De már az első nap után szertefoszlottak az olasz re­mények. Perry Jones, az újonnan meg­választott amerikai kapitány jobbkeze­ként dolgozó Kra­mer cirkuszigazgató keresztülvitte elgondolását , s a te­nisz történetében először, a régi nagy versenyzők felháborodása ellenére — ,,Idegennel”, a perui Olm­edóvel erősí­tették meg az Egyesült Államok együt­tesét. Az Olmedo—Richardsom perui— amerikai vegyescsapat sikerrel vette az első akadályt, de kérdés, mi lesz majd a kihívás­ fordulóban az ausztrálokkal szemben ... Bár a Richardson, Olmedo­­páros az amerikai bajnokságon már ki­válóra vizsgázott a Cooper, Fraser ket­tős legyőzésével, így tehát marad a kérdés — Auszt­rália vagy Amerika? Idestova húsz éve, 1938 óta e­­két ország teniszezői egy­más között döntik el a vándordíj védel­mének sorsát. Európát az 1937-ben védő Anglia képviselte utoljára a ki­hívási fordulóban. Azóta 1948-ban Csehszlovákia, 1950-ben Svédország, 1957-ben pedig Belgium teniszezői európai zónagyőztesként közel álltak a f­­elhívási fordulóhoz, hiszen csak heves küzdelem után, 3:2 arányban vesztet­tek ausztrál vagy amerikai ellenfeleik­kel szemben. E sikertelen szereplés egyik magyarázata talán a füves pályá­­j­ban rejlik. A szabályok értelmében ugyanis a zónaközi drón tökre a védő­­ ország egyik városában — az utóbbi­­ években tehát mindig Ausztrália vagy az Egyesült Államok valamelyik füves pályáján­­ kerül sor. Európában vi­­­­szont kizárólag Angliában találunk füv­­­ves pályákat s a salakhoz szokott olasz vagy svéd teniszezők bizony je­lentős hátránnyal indultak fü­vön, aho­gyan az ausztrálok is gyengébben ját­szanak salakon. A füves pálya­kezdéstől függetlenül maga a Davis Kupa statisztikája is a tengerentúli teniszezők döntő fölényé­ről tanúskodik. 1900 óta — a két há­ború miatti tízéves szünetet leszá­mítva — 48 alkalommal küzdöttek ed­dig a világ legjobb teniszezői a ku­páért. De mindössze négy ország — Egyesült Államok (18), Ausztrália (15), Anglia (9) és Franciaország (6) — ne­vét láthatjuk a díszes vándordíjon. Az angol, illetve a francia teniszsport csak egy-egy időszakban — a Doherty­­fivérek, a legendás Perry, Austin ket­tős, illetve a híres francia muskétások, Borokra, Cochet, Lacoete, Brugnon ré­vén — tudott beleszólni e tengerentúli „páros­ versenybe”. Az idén ismét csak az év utolsó há­rom napján dől el tehát a nagy kérdés: újabb egy évre Ausztráliában marad-e, avagy az Egyesült Államokba kerül a Davis Kupa ... Az idei VB tapasztalata alapján öt­tusázói­nknak a két idegszámban, a pár­baj­tőrvívásban és pisztolylövészetben fokozottabb álló- és küzdőképességre van szükségük. E cél érdekében a Bu­dapesti Öttusa Szövetség januártól már­ciusig tartó időszakra egyfordulós rend­szerű részversenyt írt ki. E verseny­­rendsz­er keretén belül szóhoz juthat­nak öttusázóink minden korcsoportban, mert egy sportkör több csapatot is in­díthat. Így módjuk van az élverseny­zőknek iskolázatlan vívókkal mérkőz­­n­iök, a fiataloknak pedig rutint szerez­niük­. A verseny érdekessége, hogy a körmérkőzések során csak csapatok küzdenek egymással és ennek alapján történik az eredményszámítás, továbbá, hogy az egyes mérkőzéseik nem egy-, hal­éra öttalálatosak. Az öttusa vívómo­­dor­­: idom borítása céljából azonban az első találat értéke 3 pont, míg a többié 1 — 1 pont. Ha az első találat ún. ket­tős találat, mindkét versenyző csak 1 — 1 pontot kap. E számítás szerint egy­­egy csörte alapján elérhető maximális pontszám 7 pont, s az a versenyző, aki minden csörbéjét megnyeri, 28 pontot szerez e sportkörének. Az értékelésnél csak az adott és kapott találatokat ve­szi figyelembe a rendezőség, a győzel­met nem. A párbajtőrvíváshoz kapcsolódó pisz­toly lövészetnél 195 köregysé­g egyenlő 28 ponttal. 195-től felfelé köregységen­ként 3 pont jutalmat kap a versenyző, gyengébb teljesítmény esetén körönként 1 —­1 pont kerül levonásra. A verseny iránt igen nagy az érdek­lődés: 16 csapat nevezett. Az első for­dulót január 11-ig kell lebonyolítani. A párbajtőrvíváshoz mindig a pályavá­lasztó adja a vívótermet, a pisztoly­­lövészet pedig az Eötvös Gimnázium fe­dett lőterén kerül lebonyolításra. A Csepel SC közvetlenül az ünnepek előtt le is bonyolította az első forduló­ját, ahol a Balczó, Fáklya, Németh és Földi összeállítású első csapat 103:41 arányban győzött a­ Benedek F., Ma­­lackó, Hermann és Lakicz összetételű második csapat ellen. A pisztolylövé­szetre január elején kerül a sor.­ ­ Érdekes részversenyt írt ki a Budapesti Öttusa Szövetség ­ Eger nyerte az ózdi vándordíjas úszóversenyt Szombaton az ózdi 25 méteres fedett­­ uszoda volt az év utolsó versenyének a színhelye. A vándordíjas Béke Kupa úszóversenyen a védő FTC úszói nem indultak Eger biztosan nyerte a pont­versenyt az ózdiak előtt. 50 m serdülő fiú gyors: 1. Lusztig (Vasas) 29­­. 100 m ifj. gyors: 1. Ka­tona (Eger) 1 02.6. 2. Lessán (Ózd) 1:06.3 200 m mell: 1 Peréik (Eger) 2:51. 2. Fehér (Ózd) 2:5? 6. 100 m ifj. hát: 1 Kondás (Miskolci V.SC) 1:09.1, 2. Szekanecz (Ózd) 1:16.5. 100 m ifj. női­­ pillangó: 1. Marisch (Eger) 1:26. 2. Rin­­gelhann (Eger) 1:26.3. 100 m ifj. hát: 1. Bodnár (Eger) 1:14.9, 2. Törös (Eger) 1:16. 100 m ifj. női mellúszás: 1. Papp (Ózd) 1:29.5. 100­ m felnőtt női mell­úszás: 1. Buna (Eger)­­ 27.3. 200 m ifj. mellúszás: 1. Törös (Eger) 2:48.8, 2. Fehér (Ózd) 3:00. 100 m pillangó: 1. Bófé (Eger) 1­ 16. 2. Pausik (Eger) 1:16. 50 m úttörő leány mellúszás: 1. Szalai (Ózd) 44,1, 2. Bóta (Eger) 46.9. Pontversenyben:­­ Eger 165, 2. Ózd 135, 3—4. Vasas és MVSC 9—9 pont Téli sportrendezvények a soproni járás községeiben A soproni járás községeiben a téli hó­napokban sem szünetel a sportélet. A röplabdázók részére terembajnokságot rendeznek, amelynek küzdelmeit Sop­­r­onban bonyolítják 1©. A tornára Balf, Hidegség, Nagycenk, Hegykő, Sopron­­horpács és Kopháza csapata nevezett. Több éves megszakítás után a járás leg­jobb asztaliteniszezői is összemérik tu­dásukat. A csapatversenyben Balf, Nagy­cenk, Kópháza, Hidegség és Sopronhor­­pács együttese vesz részt. A sakkozók vetélkedésében Balf, Nagycenk és Kóp­­ház­a dönti el egymás között a járási elsőség kérdését. Győztek Karcagon a gdanski birkózók A hazánkban portyázó lengyel birkó­zók szombaton este a karcagi­ MEDOSZ- székházban a helyi és a szolnoki válo­gatottból alakított vegyes csapattal mérték össze erejüket. A zsúfolt néző­tér előtt vívott küzdelemből a vendé­gek kerültek ki győztesként Gdanski kerületi válogatott—Szolnok- Karcag válogatott 4.5—3.5. Kowalczik ellen Fábián pontozással győzött." Ku­klineki—Szekrényes, döntet­len. Knitter—Szamosközi pgy. Zachar­­zewskit Ivanovics pontozással legyőzte. Kuczynski — Farkas pgy. Brodski pon­toz­ással kikapott Bírótól. Bom­szky két­­vállra fektette Székit. Dzsengener Ku­­ruca ügy. HÉTFŐI SPORTMŰSOR ASZTALITENISZ, Budapest-bajno­kság, Sportcsarnok, 17.30. Nemzetközi labdaedtgó-mérkőzés „Nem az ellenfél győzte le a Ferencváros csapatát...** Werder Bremen—Ferencváros 2:1 (1:1) — Távbeszélő-jelentésünk: 1:9 (Bréma, december 27.) A Ferencváros NSZK-ban portyázó csapatát szombaton este Brémában játszotta harmadik, egy­ben portyájának utolsó mérkőzését, A­eeb­en­kircheni döntetlen, majd a ham­burgi győzelem után most vereséget szenvedtünk. Nyomban hozzá­teszem­­nem az ellenfél győzte le a Ferencváros csapatát. De előbb a részletekről. Brémában szombaton egész nap esett, s az este, villanyfényben sorra kerül ■mérkőzés és zuhogó esőben folyt le. A villanyfény jó volt, erre nem panaszkod­hatunk. A­ mérkőzést Richter NSZK-beli játékvezető vezette, őt viszont, mint ez később kiderült , nem dicsérhetjük. Ellenfelünk a Werder Bremen volt, amely az Északi Felsőliga 2. helyén áll, s a legutóbbi bajnoki mérkőzésén a Hannover 96 ellen 4:3 arányban nyert. A Ferencváros így állt fel: Horváth — Berta, Mátrai, Dalnoki I — Vilezsál, Gerendás — Dálnoki 11, Orosz, Friedmanszky, Rákosi, Albert. Mindjárt azt is megemlítem, hogy az 55. percben Dalnoki I helyére Forgács, a 60. percben Vitezsák helyére Kárpáti állt be. Most pedig dióhéjban magáról a já­tékról. Csapatunk jól kezdett, fölényben volt, s ez a fölény a 25. percben góllá is érett. Ekkor Orosz­­Albert összjáték után Friedmanszky kapta a labdát, s azt 16 méterről a kapu jobb sarkába küldte. 0:1. Ekkor úgy véltük, hogy újabb győ­zelmet érünk el, de Richter játékvezető másként­­ vélekedett. A 42. percben Wilmowius, a Werder Bremen jobbszél­sője a kapu elé ívelte a labdát, amelyet a gólvonal előtt álló Horváth kapusunk maga elé ejtett. Richter játékvezető ek­kor nem kis meglepetésünkre gólt ítélt. Wilmon­tis jóképességű játékos, ez 1958 — 50. évi bajnokságban eddig ki­lenc gólt rúgott, de ilyen gólt bizonyára még sohasem ért el, mert ez a gól­­ nem volt gól. De ez csak a kezdet volt. A H. fél­időben a játékvezető sorozatos részre­hajló ítélkezésekkel sújtotta a Ferenc­várost, s így a mezőnyben sokkal job­ban játszó Ferencváros sehogyan sem tudott gólt rúgni. Vegyük még ehhez hozzá azt hogy a 65. percben a játék­vezető Rákosit kiállította azért, mert Rákosi szabadrúgáskor a labda elé állt, továbbá tegyük hozzá a rendkívül ne­héz, felázon talajú pályát (ez ugyan az ellenfélnek ugyanolyan nehéz vol, mint nekünk, ők azonban most már 11 játé­kossá­ játszhattak a mi 10 játékosunk ellenében), no meg azt, hogy mi tegnap is játszottunk ... Szóval kikaptunk. A győztes, illelőleg a mi vereségünket jelentő gól úgy szü­letett, hogy a 80. percben Wilmowius jobbszélső lesről indult el, a beadását Schütz középcsatár góllá értékesítette­. 2:1. A Ferencváros még ekkor sem adta fel. Három perc volt még hátra, ami­kor Albert előtt ott tátongott a­z egyen­lítést jelentő helyzet, de a csúszós pá­lyán Albert­o elcsúszott, s odalett az egyenlítési alkalom. Kikaptunk. Mondhatják azt, hogy át­log­ott­­ vagyok, de én mégis azt állítom, hogy érdemtelenül kaptunk k­i. Csapa­tunk minden részében jobb játékot nyújtott, mint ellenfelünk. Közvetlen védelmünk igen jól játszott, fedeze­teink közül Viteasát, csatáraink közül pedig Orosz, Friedmanszky és Rákosi jó játéka volt örvendetes. Portyánk mérlege — 1 győzelem, 1 döntetlen és 1 érdemtelen vereség — arra mutat, hogy csapatunk kikerült a hullámvölgyből. Még csak annyit, hogy Vileasát köny­nyebbnek látszó húzódást szenvedett, valamint azt, hogy kedden reggel 7 óra 55 perckor a Nyugati pályaudvaron ér­kezünk haza. Tátrai Sándor Szombaton délután a páros mérkőzé­sekkel folytatódott Budapest a katali­­tenisz-bajnokságra. A kis létszámú, de lelkes közönség inkább fogaiizmos, mint színvonalas játszmákat láthatott Elő­ször a vegyespáros mérkőzéseket játszották le. Az esélyesek kerültek a négy közé és a két elődöntő mérkőzé­sen már óriási küzdelem alakult ki, úgy festett, hogy a Sidó, Mossóczy-pár biztosan győz Gyetvai, Máthé-kettős ellen. Az első játszma után Gyetvaiék egyenlítettek és aztán igen szép, izgal­mas mérkőzés alakult ki. Hol az egyik, hol a másik pár fogott ki sorozatokat. A döntő játszmában Gyetvai erős tenye­res ütésekkel akart elhúzni, ezek azon­ban nem­ sikerültek és Sidóék húztak el már 1 - 2-re. Ekkor azonban Gyetvei­­nek sikerültek a befejezései, Sidóék kissé engedtek az iramból és máris 18:16-ig feljött a Gyetvai. Máthé-kettős, de ez kevés volt a győzelemhez. A má­sik elődöntő mérkőzésen a Földy, Kóczián-pár szintén nagy küzdelemben győzött a Bérezik, Lantosné-pár ellen. Ezen a mérkőzésen Lan­tosné is szépen küzdött és főleg Bérezik ütései szálltak asztalon kívülre. A döntő játszmában csak 7-ig mentek fej-fej mellett, onnan azonban Földyék - főleg jó közbe­ütésekkel­­- megugrottak. A női páros mérkőzések küzdelmei során szintén az esélyesek jutottak a legjobb négy közé, csak a Kárpáti, Marosvölgyi-kettősnek kellett alaposan megküzdenie a 8 között, a­­Menetelné, Kolt­ainé-pár ellen. Ugyan­ezt lehet mondani a Kóczián. Mossóczy— Kárpáti, Marosvölgyi találkozóról is, mert Kóc­ziánék csak óriási küzdelem­ben tudtak győzni szívós ellenfelük ellen. Kárpátiéknak 1­ 1-es állásnál még játszma­labdájuk is volt és így majd­nem meglepetést okoztak, a játszma el­vesztése után azonban összeroppantak. Nagyszerűen tartotta ma­gát a Máthé, Heirits-pár a Lantosné, Kerekesné-pár ellen. A második játszmát például Sió­ról vesztették el. Vezetésüknél mintha kissé megijedtek volna attól, hogy nyerhetnek ie. A férfi páros küzdelmei aránylag nyugodtabban folytak, mint a másik két párosszám mérkőzései. Csen­­der (Egyetértés) nem jelent meg a ver­senyen, így a harmadik kiemelt helyen a Jancsó, Machán-pár biztosan jutott a legjobb négy közé. Szépen küzdött a Fér­fi, Müller-kettős, megérdemelten jutott a legjobb négy közé, sőt Berczi­­kék ellen sem játszottak alárendelt sze­repet. A Sidó, Gyetvai-párnak viszont nem volt sétamérkőzése a Farkas - Hal­pert-páros ellen. Farkasék ismét ki­­tettek magukért, játékuk jó benyomást keltett. Az idei Budapest-bajnokság mezőnye nem a legerősebb. Az általános véle­mény viszont az, hogy megváltoznék a játék képe, ha valamennyi versenyző gumisütővel játszana. A férfi és női egyes mezőny a legjobb 16-ig jutott el, az egyéni mérkőzéseket vasárnap este folytatják, hétfő­n este kerül sor a dön­tőjére. A szombat este lejátszott páros mérkőzések eredményei: Féris páros (32 induló), 8 közé jutá­sért: Bérezik, Földy— Mayer, Csillik 3:1. Pegőczi, Rózsás—Horváth, Harcsár 3:1. Fóris, Müller—Nagy, Kása 3:0. Pag­­nitzky, Hámori —Balázs II, Fahári 3:0, Balogh, Fazekas—Csender, Piedl I.­n— Jancsó, Machán — Nagy S., Sporeth 3:1, Farkas Halpert—Zsolnai, Harangozó 3:1. Sidó. Gyetvai j. n. 4 közé jutásért. Bérezik: Földy—Regőczi, Rózsás 3:1, Fó­ris, Müller—Pignitzky, Hámori 3:2, Jan­csó, Machán—Balogh, Fazekas 3:0, Sidó, Gyetvai—Farkas J., Halpert 3:2. Elő­döntő. Bérezik Földy—Ferje, Müller 3:1 (—19, 12, 10, 11). Sidó, Gyetvai—Jan­­csó, Machán 3:0 (12, 19, 12). Női páros (18 Induló), 4 közé jutásért: Kóczián, Mossóczy—Jancsó, Megyeri 3:0. Kárpáti, Marosvölgyi—Mendelné, Koltai­­né 3:2, Heirits, Máthé—Sipos, Szálkai 3:0, Lantosné, Kerekesné—Friesenhahn, Halmos 3:0. Elődöntő: Kóczián, Mossóczy — Kárpáti, Marosvölgyi 3:1 (—18, 20, 21, 10). Lantosné, Kerekesné—Heirits, Máthé 3:2 (—20, 16, 9, —18, 12). Vegyespáros (32 induló), 8 közé jutá­sért. Sidó, Mossóczy—Jancsó-test­vérpár 3:0. Fóris, Fórisné—Valki, Sípos 3:1, Hámori, Hei­k­e—Koffler, Megyeri 3:1, Gyetvai, Máthé —Machán, Kiss 3:1. Földy, Kóczián — Pignitzky, Harmatti 3:0, Re­­gőczi, Friesenhahn—Rózsás, Halmos 3:0, Horváth, Marosvölgyi—Taál, Dorner 3:0. Bérczik, Lantosné—Mayer, Mendelné 3:0. 4 közé jutásért: Sidó, Mossóczy— Fóris, Fórisné 3:0. Gyetvai, Máthé—Há­mori, Heirits 3:1. Földy, Kóczián—Re­gőczi, Friesenhahn 3:0. Bérezik. Lantos­né— Horváth, Marosvölgyi 3:0. Elődöntő. Sidó, Mossóczy—Gyetvai, Máthé 3:2 (14, — 15, 15, —8. 17), Földy, Kóczián—Bér­ezik, Lantosné 3:2 (7. —16, 13, —10. 10). (h. t.) -------------­— ■ Izgalmas páros mérkőzésekkel folytatódott Budapest asztalitenisz-bajnoksága Megalakult a Budapesti Iparitanuló Sporttanács A Budapesti Ifjúsági Sportbizottság keretén belül­­ megalakult a fővárosi ipari tanulók vezető sportszerve, az Iparitanuló Sporttanács. Az alakuló ülé­sen Hargittai Károly, az IST vezetője számolt be az eddigi eredményekről és a soron következő feladatokról. Elmon­dotta, hogy az 1957—58-as tanévben Budapesten 38 iparitanuló sportkör mű­ködött. A KISZ-szervezetek erejükhöz mérten részt vettek a sportmunka irá­nyításában. Kevesebb volt a sportszerűt­lenség, javultak a sportolók tanulmá­nyi eredményei. Az edzők általában csak szakmai kérdésekkel foglalkoztak, a ne­veléssel nem sokat törődtek. Ezután fontos feladatokról beszélt az előadó. A BIST több olyan verseny ki­írását tervezi, amelyek a munkásmozga­lom nagy eseményeinek évfordulóihoz kapcsolódnak. Megszervezik az élspor­tolók és az ipari tanulók baráti talál­kozóit. Komoly feladatának tekinti a BIST a tömegsport fejlesztését is. Ezt a célt tömegversenyek rendezésével igyek­szik elérni. Végezetül az öntevékenység fokozásáról beszélt az előadó. A buda­pesti KISZ-bizottság minden erővel tá­mogatja az ipari tanuló sportkörök pá­lyaépítési akcióit A beszámolót vita követte. Elhangzott néhány igen értékes javaslat, amelyet az IST kitűnően fel tud használni a to­vábbi munkában. ■­ A HÉT SPORTMŰSORÁBÓL Hétfőn­­ Budapest asztalitenisz-bajnokságának döntője. Kedden Bp. V. Meteor—Bp. Építők jégkorong­­mérkőzés. A Vasas labdarúgó-csapata Aachen­ben játszik. Csütörtökön Asztaliteniszezőink megkezdik bul­gáriai portyáikat, amely a hét többi napján folytatódik. A magyar labdarúgó B-válogatott Tuniszban szerepel. Szombaton és vasárnap Az Einheit Berlin jégkorong-csapatá­nak budapesti szereplése. Budapest férfi kézilabda-válogatott csapata Neumünsterben teremtornán vesz részt. Vasárnap Gyors­korcsolya-verseny (10 000 méte­res futam az MTK rendezésében) és az FTC műkorcsolya-versenye kezdők részére. A terem ké­zi­labda- tóm­a V. fordulója Csepelen és a Tüzér utcában. Műkorcsolyázóink Varsóban ás Inait rajthoz. A röplabda NB I őszi idényének utolsó fordulója.