Népsport, 1959. július (15. évfolyam, 130-153. szám)

1959-07-02 / 130. szám

A MAGYAR TESTNEVELÉSI ÉS SPORT TANÁCS LAPJA CSÜTÖRTÖK, 1959. JÚLIUS 2. Ára: 60 fillér XV. ÉVFOLYAM, 130. SZÁM A MM jegyében A hét a Középeurópai Kupára törté­nő felkészülés jegyében telik el mind az MTK, mind a Bp. Honvéd házatáján. Az edzéseket mindkét csapatunknál tervszerűen tartják meg, hiszen a baj­nokság 2. és 3. helyezettje szeretne jól szerepelni. Az MTK-ban hétfőn-kedden nagy gondot okozott Sán­dor vasárnapi sérülése. Érthető, nehe­zen tudnák most nélkülözni a kitűnő formában lévő jobbszélsőt. Botár dr. — az egyesület orvosának — vélemé­nye szerint Sándor sérülése vasárna­pig feltétlen rendbejön, tehát részt ve­het majd a Prágai Dynamó elleni mér­kőzésen. Érdeklődtünk Hidegkúti Nándornál a várható csapatösszeállítást illetőleg. A kék-fehérek új edzője nagyon szeretné, ha ez MTK-hoz visszatérő Palicskó Ti­bor már vasárnap elfoglalhatná helyét a csapatban. Vele a hátvédhármas igen megerősödne, mert bár hónapok óta nem játszott bajnoki mérkőzést, azon­ban állandó komoly edzésben állt, bizo­nyos, hogy jól beleilleszkedne az együttesbe. (Hanti György, az MLSZ főtitkára egyébként közölte, hogy az MLSZ méltányolva a KK-ban résztvevő két egyesületünk kérését. Javasolta az MTSH elnökségének, járuljon hozzá az MTK-ba tartó Palicska és a Bp. Hon­­védba átigazolását kérő ózdi Szkladán játékengedélyéhez. Az MTSM mindkét játékos részére szeresen megadta a já­tékengedélyt.­ Az MTK felkészülésében némi zavart okozott, hogy a szerdai barátságos mérkőzés az EVTK lemondása miatt elmaradt, így hát csak egymás között ■Játszottak a Százados úti pályán. Az az újság még, hogy a prágai visszavágóra a csehszlovák egyesület kérésére a jövő hét pénteken kerül sor. Az MTK-ban egyébként az a véle­mény,­ hogy a budapesti mérkőzésen két-három góllal kell győzniük, ha biz­tosítani akarják a továbbjutást Ugyan­akkor azt is jól tudják, hogy ez igen nehéz feladat a EK-mérkőzésre, mert a Szállítók együt­tese megjelent az edzőmérkőzésre. A hétköznap ellenére nagyszámú szur­­kolósereg figyelte a Bp. Honvéd edző­­mérkőzését. Kotász és Budai sérült, ők a partvonal mellől nézték a játékot. Az első félidőben így állt fel a Bp. Honvéd együttese: Kiás — Törtöcsik II, Solti, Dudás — Törőcsik I, Bányai — Gilicz, Kazinczy, Machos, Tichy, Szkla­­dán. A legnagyobb figyelem az új bal­szélső, Szkladán játéka felé irányult. A fiatal ózdi fiú, bár láthatóan elfogó­dottsággal küzdött, nem keltett csaló­dást. Néhány ügyes lefutást fejezett be használható beadással, sőt időnként még a kapunál övéssel is megprób­álkozott. A tartalékos Honvédnak nem ment valami biztatóan a játék, mert Tichy vezető gólja után Zámbó kiegyenlített. A félidő végén Machos szerezte meg a vezetést. A második félidőben Bozsik, Regős és Marosi is játszott a Bp. Hon­véd csapatában. Serényi egyenlítő gólja után sokáig 2:2-re állt az eredmény, míg a mérkőzés végén Machos és Ka­zinczy góljával 4:2 lett a végeredmény A mérkőzés vége előtt megjelent a pálya szélén Faragó és Szőcs is a Svéd­országban szerepelt két játékos. Sós Károly edző kérésére mind a két játé­kos levetkőzött, hadd mozogjanak egy kicsit a csütörtöki bécsi indulás előtt. A várható összeállításról a következő­ket mondta Sós Károly edző. — Úgy látszik, hogy Kotász sérülése rendbejön szombatig. Budai sérülése már sokkal makacsabbnak látszik. Ha nem tudna játszani, akkor valószínűleg Gilicz lesz a jobbszélső és Szkladán a balszélső. A csapat csütörtökön ebéd után tár­­sasgépkocsin utazik az osztrák főváros­ba. Felvetődött az a terv, hogy a WAC elleni visszavágót­­esetleg jövő vasár­nap Kispesten rendezik meg. A Bp. Honvéd szerencsésebb körülmények között ké­szülődhetett a Wiener AC elleni első Tavasszal csak kétszer kapott ki az MTK ellenfele fm Távbeszélő-jelentésünk.­­* (Prága, július 1.) Az MTK vasárnapi első ellenfele a KK-ban a Dynamo Prá­ga együttese lesz, amely ezúttal tizenha­todszor indul a KK-küzdelmekben. Az egyesület, amely tavaly ünnepelte fenn­állásának 50. évfordulóját, nemcsak Csehszlovákia, hanem Európa egyik leg­népszerűbb, félelmetes csapata volt, különösen a világháború előtt, amikor még Slavia névenn szerepelt. A háború előtt egyetlen alkalommal sem hiányzott a KK mezőnyéből. Első győzelmét 1938-ban aratta éppen a Fe­rencváros ellen. A döntő mérkőzésen Prágában 2:2 volt az eredmény, vi­szont a visszavágón nagy meglepetésre, de még nagyszerűbb játék után Buda­pesten győzte le a zöld-fehéreket 2:0-ra. Ebben a csapatban játszott a csehszlo­vák válogatott jelenlegi edzője, a sok­szoros válogatott a Vyt­adil és a Dy­­namo mai edzője, Kopec­ky is. A többszörös bajnokcsapat 1948-ban újból megnyerte a csehszlovák bajnoksá­got. 1952-ben visszaesett a II. o.-ba, de­­ egy év múlva ismét az élvonalba ke­rült. Az 1937—58-as bajnoki évben azután megint magára talált az együttes, sok öröm­et szerzett nagyszámú szur­­kólótáborának, ebben ez évben pedig a 3. helyen végzett. Télen keményen edzett a csapat, kitűnő erőnlétre tett szert, a nagyszerű küzdőképességével jelentő­s sikereket ért el a bajnoki mér­kőzéseken, s tavasszal csak kétezer kapott ki. A budapesti KK-mérkőzésre a Do­­lejsl, Jónak — Hildebrandt, Zamarat, Kettner, Bradler — Trnka, Nedvidek, Vlastik, Goldschmidt — M. Urban, J. Svoboda, Moravek, Nedved, Hemele ke­retből ál­ltják össze a csapatot. Az utóbbi időben különösen Jónak, a hátvédhármas és Hemele volt igen jó formában. Érdekes még az ss, hogy Stadler gyakran szerepel a csatársor­ban is, ahol ugyancsak kiváló teljesít­ményre képes. , A Dynamot nagy várakozással és ko­moly bizalommal küldik Budapestb­e, feltétlenül jó szereplést várnak tőle a KK-ban, annak ellenére, hogy az MTK-t nagyon nehéz ellenfélnek tartják. Z. P. ÍGY KEZDŐDÖTT az­­Utcák-terek labdarúgó­ tornája Kedden délután az állandóan sze­merkélő esőben vidám gyerekek hada vonult a Margitszigeti úttörő Stadion felé, ahol az Utcák-terek labdarúgó­tornájának megnyitóját tartották. Már a villamoson is feltűnt egy-eg­y rövid­­nadrágos csoport. Izgatott hangok tár­gyalták a várható „nagy eseményt”. — A tavalyi győztes Öteg utca nem in­dul! — Igaz, hogy a Stadionban lesz a döntő? Az úttörő pályán már félórával a kez­dés előtt csak úgy zsongott, zsibongott a sok gyerek. A bejáratnál mintegy 13 zöld-fehérbe öt­űzött fiúcska jelent meg. — Hát ti kik vagytok? — A Cyáli út csapata. Valaki csodálkozva kérdezte: — És már mezbe öltözve jöttetek ide? Azután bizony megakadhatott a hetyke válaszon: — Miért? Mit gondolt, a villamosban öltöztünk volna át? A többiek persze nem voltak ennyire „lelkesek", ők csak a szigeti pálya öltö­zőjében dobták le utcai ruhájukat. .Azután pontban negyedhatkor megszólaltak a harsonák és a megjelent mintegy 40 csapat (150 csapat nevezett a tornára) felvonult a lelátó elé. A jövő labdarúgóit Harót Já­nos, a budapesti ISB elnökhelyettese üd­vözölte, majd Bozsik József, a torna védnöke nyitotta meg a bajnokságot. A sokszoros válogatott labdarúgó régi grundélményeiről beszélt a gyerekeknek, majd a mai sportolási lehetőségekről szólt. — Ti mindent megkaptok az országtól,­­ ezért mi csak annyit várunk cserébe, hogy ne hanyagoljátok el a tanulást. A csapatok elvonulása után került sor a grund-bajnokság első mérkőzésére, amelyet, két angyalföldi csapat, a Haj­dú utca te a Fály utca vívott Gárdos Sándor játékvezetése mellett. Meglepően jó iromű mérkőzés volt, néhány tehetséges fiatal játékára fel­figyeltek a jelenlévő szakemberek. Bozsik meg is jegyezte, hogy­­nagyon sokat vár a tornától, ha már egyetlen mérkőzésen is ennyi tehetséges gyerek tűnik fel. A mérkőzést végül is a Hajdú utcaiak nyerték meg 4:2 arány­ban. A lelkes és ügyes gyerekek meg­érdemlik, hogy a nevüket feljegyez­zük. Tehát Hajdú utca: Golik — Lubl, Süsük, Czinger — Olaszt, Kiss — Ján­osé, Huber, Palotai, Kozák, Egyed. Fáy utca: Albitz II — Vtokovics, Major, Kizta — Szloska, Lé­nárd — Budai, Patyi, Albitz I. Halmai, Németh. (köves) Bardóczi, Brosszmann és Szikszai jól szerepel­ t Távbeszélő-jelentésünk. (Zinnowitz, július 1.) Nem éppen ked­vező, napsütéses, de erősen szeles időben folytatódtak a Keleti Tenger mellett az NDK hagyományos, 25 éven aluli fatalok teniszversenyének küzdel­mei. A lányokat német ellenfeleik még nem állították különösebben nehéz fel­adat elé. Mindketten bejutottak az elő­döntőbe, ahol Bardóczinak, a csehszlovák Stetinova, Brosszmannak pedig a német Johannes lesz az ellenfele. A fiúknál egyedül a tavalyi győztes Szikszainak sikerült bejutnia a legjobb négy közé. Szikszai a lengyel Gasiorek ellen játszik döntőbe jutásért. Pálinkás a csehszlovák Kordától, Kührner pedig a finn Jokin­nentől szenvedett vereséget — egyaránt öt játszmában. Mindketten nyerhettek volna. Különösen az első játszma után feljavult és igen szépen játszó Pálinkás állt közel a győzelemhez. A párosok még nem kezdődtek el. Csütörtökön hajóki­rándulásra készülünk, pénteken páros napot terveznek a rendezők, míg az elő­döntőkre csak szombaton kerül sor. Férfi egyes. II. forduló: Szikszai— Dallwitz (NSZK) 1:6, 8:6, 6:3, 1:6, 6:3, Korda (csehszlovák)—Pálinkás 6:1, 6:4, 6:8, 3:6, 7:5, Jokinnen (finn) — Kührner 6:4, 7:9, 3:6, 7:5, 6:3. III. forduló: Szik­szai—J­amroz (lengyel) 5:7, 6:1, 6:2, 6:4 Női egyes. II. forduló: Bardóczi— Wahley (NDK) 6:1, 6:3, Broestmann — Krützg­er (NDK) 7:5, 6:4, P. Sz. Még mindig nincs vége A Vörös Meteor teniszversenyének elhúzódásában a nagy mezőnyök mel­lett már az e héten kedvezőtlenre for­dult időjárás is szerepet játszik. A több mint 150 indulót számláló III. osztályú férfi egyes küzdelmei m­ég csak az elő­döntőkhöz közelednek. Kedden és szer­dán az 1. osztályúak versenyén női egyes és páros számok kerültek sorra. Posta Kati — Kisbánné elleni győzel­mével — a döntőbe jutott, ahol Bardó­­czival találkozik. A férfi páros elődön­tőiben a Major, Prichradny-, illetve a Jákfalvi Vad-kettős győzött jó játékkal megérdemelten. I. o. női egyes elődöntő: Posta (U. Dózsa)—Kisbánné (Vasas) 3:6, 6:1, 6:4. I. o. férfi páros elődöntő: Major, Prich­radny (Vasas)—Orosz, Darabos (Bp. Honvéd) 6:0, 8:6, Jákfalvi, Vad (Bp. Vö­rös Meteor)—Zentai, Komáromi (Vasas) 6:1, 8:6. I. o. női páros döntő: Csendes­­né, Szörényiné (Vasas)— Andorné, Bi­kárné (Bp. V. Meteor) 6:4, 6:2. NEMZETKÖZI LABDARÚGÓ-MÉRKŐZÉSEK Szombathelyi Haladás-Dinamo Tbiliszi 3:1 12:1­­ e­ Távbeszélő-jelentésünk,­­ Tbiliszi, 35 000 néző, V: Baraskov. A szombathelyi NB I-es csapat hétfőn érkezett meg Grúzia fővárosába, s első portyamérkőzésén szerdán nagyszerű játékkal lepte meg a zsúfolásig megtelt stadion közönségét. Győzelmének érté­két növeli, hogy azt a szovjet bajnok­ság jelenlegi 5. helyezettje ellen érte el. A Dinamo Tbiliszi néhány héttel ezelőtt a kitűnő francia Reims ellen 5:2-re győ­zött. Szombathely:­­ Varga II — Molnár, Tarr, Szöllősi — Kulcsár, Szakály — Polgár, Pál, Czigány, Komora, Tóth, Tbiliszi, Kotrikadze — Kokeli, Toradze, Hocsolava — Szicsinava, Zejuku­svili — Melasvili, Jamanidae­, Kalonyev, Gogo­­beridze, Mieszki. A 3. percben Gogoberidze megsze­rezte a vezetést a hazaiak számára, 0:1. A szombathelyiek megilletődöttsé­ge ha­mar elmúlt, s fölényt harcoltak ki. A 20. percben Komora egyenlített (1:1), a 30. percben pedig e rendkívül szem­füles Komora révén a vezetést is meg­szereztük, 2:1. Szünet után nagy roha­mozásba k© vé­dett a szovjet csapat, de egy védelmi hiba után mégis a mieink szereztek gólt a Komora révén. A tbilisziek ezután sem adták fel, a szombathelyi védelem azonban igen keményen állta a meg­­m­eg­újuló rohamokat. Bár a gólarány kissé túlzott (igazságosabb lett volna a 3:2), a győzelmet teljesen megérdemel­­ten szerelte meg az Sz. Haladás. A­z együttes minden játékosa átlagon fe­lüli játékot mutatott, de Varga II, Tarr, Kulcsár és Komora még így is kimagas­lott a csapatból. A szovjet csapatból Kokeli, Szicsinova, Toradze és Melasvili játékát lehet kiemelni. Július 4-én Kujbisevben játszik a csapat. Szörényi Ferenc Tatabányai Bányász—Spartak Trnava 2:0 (2:0) Tatabánya, 3500 néző, V- Emsberger. Tatabánya: Groei­a — Be­tényi, Mészá­ros, Molnár — Farsang (Scheldi), Pal­lér — Raffai, L­ ahoe, Dombai, Bíró, Dell. Trnava: Sztacho — Kadlecz, Psenko, Szlanina — Tibenczky, Slezák — Szib­­rányi, Galbicska, Horváth, Adamecz, Kose. Az első félidőben a hazai csapat széllel támogatva végig nagy fölényben játszott. A vendégek ritkán vezettek tá­madást, s azok is lesen akadtak el. Az első gólt a 6. percben Farsang átadása után Dorobai lőtte. A második gólt a 16. percben Lahoe szerezte. A második félidő elején a vendégek is több gyors támadást vezettek, a befejezések azon­ban erőtlenek voltak. Aztán feljött a hazai csapat és végig mezőnyfölényben játszott, gólt, azonban máj­, nem tudott elérni a jól védekező vendég­ei­kel szem­ben. Jó: Grosics, Mészáros, Peller, Deli, 111. Tibenszky, Szibrányi, Kii. LEGÚJABB SC Maqdebui q—SZEAC 2 0 (1:0). Maq­­daburq. Megkezdődött a­ VI. Főiskolai Sakkcsapat Világbajnokság Kedden délután ünnepélyes keretek között megnyitották a VI. Főiskolai Sakkcsapat Világbajnokságot. Mint is­meretes, a Főiskolai Sakkcsapat VB rö­vid, bár eseményekben gazdag múltra tekinthet vissza. Megnyitó beszédében ezt hangsúlyozta Kutasz László, az Egyetemi és Főiskolai Sporttanács el­nöke is. Az idei VB küzdelmeiben 14 csapat vesz részt. Az első forduló kisebb ne­hézségekkel kezdődött, mivel három csapat egynapos késéssel érkezett meg. Emiatt egy mérkőzés függőben maradt, a Mongol Népköztársaság válogatottjá­nak pedig nem volt ellenfele az első fordulóban. Az elmaradt mérkőzéseket a függőnapokon bonyolítják le. A sorsolás szeszélye folytán az első fordulóban a magyar sakkválogatott a Szovjetunió együttesével került szembe. Ez a mérkőzés vonzotta a legtöbb né­zőt. A küzdelem az első három óra után a szovjet csapat fölényét hozta, a magyar versenyzők azonban szívósan küzdöttek. Különösen érdekes volt Portisch és Gurgenidze játszmája, amelyben Gurgenidze szellemes matt­támadással Portischt nehéz helyzetbe hozta. Portisch azonban kitartóan vé­dekezett és függőben maradt hadállása már nem látszott reménytelennek. A Bitek—Nyikitin játszma szintén nagy érdeklődést váltott ki. A megnyitás szerint középjátékot ígért, a fejlemé­nyek azonban mást eredményeztek. Nyikitín „minőséget” nyert, ezzel azon­ban nem került előnyösebb helyzetbe, mert Bileknek­ királyszárnyi támadásra nyílott alkalma. A játszma függőben maradt Bilek állásfölényével. A Forin­tos—Gipslis játszma higgadt pozíciós játékot, és döntetlent eredményezett. Haágot Nyikolajevszkij túljátszotta és győzött Az első fordulóban Izrael csapata aratta a legkiemelkedőbb győzelmet 4:0 arányban Írország ellen. Meg kell em­líteni, hogy Írország együttese csak há­rom játékossal érkezett Budapestre. Nagy küzdelmet eredményezett az Ang­lia—NDK találkozó. Az első táblán meg­lepetésre Penrose Oittmart győzte le lát­ványos középjátékban. A végeredmény 2:2. Románia Svédország ellen 3:0 arányban vezet, ezen a mérkőzésen egy játszma függőben maradt. Csehszlová­kia csapata 2.5:1.5 arányban legyőzte Finnországot. •k Szerdán délelőtt a függőjátszmák le­játszására került sor. Portisch Gurge­nidze ellen döntetlent ért el, a Bilek— Nyikitin játszma továbbra is függőben maradt — Bilek nyerési esélyeivel. Úgy­szintén másodszor is függőben maradt a Svédország—Románia mérkőzésből a Selbstedt—Drimer játszma. Az első forduló után, tehát Izrael csa­­pata vezet négy ponttal, második helyen Románia áll 3 ponttal, 3. Csehszlovákia 2.5 ponttal.★ A Főiskolai Sakkcsapat Világbajnokság első fordulójának küzdelmeit megtekin­tette Kádár János elvtárs, az MSZMP Központi Bizottságának első titkára is. Kádár elvtárs nagy érdeklődéssel figyelte a küzdelmeket, ő maga is kedveli a sak­kot és korábban a Magyar Sakk Szövet­ség elnöke volt. Kedves epizód volt, amikor a Portisch—Gurgenidze játszmá­val kapcsolatban megjegyezte — miután Portisch állása reménytelennek látszott:­­ „Ez a játszma még nincs elveszve" és ez a jóslása be is igazolódott. Kádár elv­­társ sokáig időzött a versenyteremben és mint megemlítette,, az érdekes és izgal­mas játszmák figyelemmel kisérése pi­hentető volt számára. Hajtun József A románok nyerték a 22 éven aluliak birkózóversenyét Lugoson hétfőn, késő este, amint az várható volt, zsúfolt nézőtér­e ott ke­rült sor a 22 éven aluliak nemzetközi kötöttfogású birkózó­versenyének dön­tőire. A románok folytatták sikeres sze­replésüket, első csapatuk fölényesen nyerte a pontversenyt, míg a második együttesünk második lett. Ez a kettős győzelem és főleg az A-válogatott győzelmének aránya egy kicsit css­zott. Ügyesen taktikáztak utánpótlás­­csapatuk pontjaival le,­e ez nem egy Súlycsoportban értékes helye­zéseket jelentett. Ettől függetlenül azon­ban kétségtelenül jobbak voltak a ju­­goszlávoknál és a mieinknél is, olyan jól előkészített, kiegyensúlyozott együt­tes benyomását keltették, hogy néhány év múlva a nagy világversenyeken is számolni kell velük. A magyar együttes negyedik lett, te­hát az utolsó helyen végzett. Nálunk ez a fiatal keret csak nemrégen dol­gozik együtt, s ilyen nagy előnyt nem adhatunk a sokkal tervszerűbben dol­gozó ellenfe­leknek. A pontverseny végeredménye: 1. Románia I 29 pont, 2. Románia II 19, 3. Jugoszlávia 16, 4. Magyarország 14 ponttal. Lepkesúly: 1. Oficerescu (Ro­mánia I), 2. Vladescu (R. II), 3. Ivanov (Jugoszlávia). Légsúly: 1. Cristea (R. I), 2. Popescu (R. II), 3. Rudakovics (J). Pehelysúly: 1. Boloka( (R. I), 2. Keller­­mann (Magyarország), 3. Dávid (R. I)­. Könnyűsúly: 1. Pozec (J), 2. Kovács (R. I), 3.­ Circumaru (R. II). Váltósúly: 1. Tóth (R. I), 2.­Fiecher (R. II), 3. Rtz­mayer (M). Középsúly: 1. Hollós­ (M), 2. Rétháti (R. II), 3. Ionescu (R. I). Fél­­nehézsúly: 1. Teranu (R. I), 2. Pavicse­vics (J), 3. Batki (M). Nehézsúly: 1. Her­mann­ (R. I), 2. Marinescu (R. II), 3 Csicsalovtas (J). Kárpáti Károly Olmedo—Laver döntő Wimbledonban <“• Távbeszélő-jelentésünk, m (London, július 1.) Szerdán délután az ausztrál Laver és az amerikai MacKay minden korábbi rekordot megdöntött a tíz perc híján négyórás, drámai for­dulatokban bővelkedő férfi egyes elő­döntőben. A két fiatal teniszező az első perctől az utolsóig kemény, rámenős teniszt játszott. Minden játszmában úgyszólván fej-fej mellett haladva ez­úttal valóban­ csak minimális különö­ség döntött Laver javára. Az ausztrál­nak már a negyedik játszmában 5:2- nél, majd 5:4-nél mérkőzéslabdái vol­tak, de MacKay minden esetben hárí­tott, sőt meg se nyerte a játszanát. A döntőben MacKay húzott el 3:1-re, de Laver csodálatos küzdeniakarással meg­fordította a játszmát­ sorsát. A két játé­kos pihenő né­kül 87 gémet küzdött végig s ilyenkor igazán kár, hogy egy mérkőzésnek csak egy győztese lehet. Amilyen­ hosszú ideig tartott az egyik elődöntő,­­ olyan rövid volt a másik. Olmedo ugyanis még a várakozásnál is simábban nyert Emerson ellen , így pénteken amerikai—ausztrál döntő lesz Wimbledonban. A női egyes még kedden lejátszott negyeddöntői során az angolokat újabb nagy csalódások érték. Truman után ugyanis nemcsak Hayden, de Mortimer is kikapott. Bueno­pe könnyedén győ­zött Edda Ruding ellen , így az elő­döntőben nem is maradt európai női teniszező. Kedden este bizony ismét sokat hallottuk emlegetni Körmöczi Zsuzsi nevét játékosoktól, nézőktől, szakemberektől egyaránt. A vegyespáros küzdelmei változatla­nul az elején járnak A Gulyás ,Hird­­kettős a második helyen kiemelt Knight, Ramirez-pártól szenvedett a papírfor­mának megfelelő vereséget. Férfi pá­rosban a Legenstein, Ulrich-kettős elő­­döntőbe jutása komoly meglepetés. Női párosban ugyancsak kialakult az elő­döntő. Férfi egyes. Elődöntő: Laver (auszt­rál)—MacKay (amerikai) 11:13, 11:9, 10:8, 7:9, 6:3, Olmedo (amerikai) — Emerson (ausztrál) 6:4, 6:0, 6:4. Női egyes. Negyeddöntő: Reynolds (dél­afrikai)—Mortimer (angol) 7:5, 8:6, Hard (amerikai)—Hayden (angol) 1:6, 6:4, 7:5, Bueno (brazil)—E. Ruding (nyugatnémet) 6:3, 6:2, Moore (ameri­kai)—Ramirez (mexikói) 6:3, 6:2. Férfi páros. Negyeddöntő: Pietrangeli, Sirola (olasz)—Arilla, Gimeno (spanyol) 6:4, 10:8, 6:3, Laver, Mark (ausztrál)— Ayala, Krisihnan (chilei, indiai) 6:4, 6:8, 8:6, 6:2, Legenstein, T. Ulrich (nyugat­német dán)—Forbes, Segal (dél-afrikai) 6:3, 8:6, 6:4, Emerson, Fraser (ausztrál) —Coucer, Santana (spanyol) 6:3, 16:14, 6:4. Vegyespáros. 111. forduló: Knight, Ramirez (angol, mexikói)—Gulyás, Hird (magyar, angol) 6:2, 6:3. I. G. ❖ 4* ❖ »‹ `• ❖ ! •‡ ~• ❖ í •‡ i‘ ❖ •‡ •‡ •’­­• „A magyar közönség előtt is szeretnénk kivágni a rezet*14 Az edzőterem ajtajában a Sportcsarnokban dolgozó tatarozó munkások figyelik a súlyemelők edzését. — Kincs az a pénz, amiért én egy ilyen „vas­colonc’* alá állnék . *. * csóválja a fejét az egyik. — Én meg de sokért nem adnám, ha kétszer annyit tudnák a fejem fö­lött tartani — szól oda mosolyogva Veres. ’ * És­ bizony egy kis­­súlytöbblet most nem is jönne rosszkor. Az NDK ellen készülnek legjobb súlyemelőink és ez a találkozó a mi számunkra visszavágó jellegű. Az elsőn ugyanis, amelyik 1955-ben Meissenben volt, 4:3-ra a németek győztek. És azóta valószínűleg ők is tovább fejlődtek. Szorgalmasan készülődik tehát a magyar együttes. Cseng­nek-bongnak a súlyzók, röpködnek a 100 kilók a levegőben és csak alig-alig fordul elő, hogy valaki ne fejezze be azt a fogást, amire vállalkozott. B. Nagy Bá­lint edző általában elégedett a jelenlevőkkel. Azért csak a jelenlevőkkel, mert a szombat-vasárnap előreláthatólag dobogóra lépők közül hárman is­ hiányoznak. Földy, Tóth Géza és Pál nem tud rendszeresen feljönni vidékről a keret­edzésekre. — Bizony ez nem a legmegnyugtatóbb helyzet — mondja az edző. — Tudom, hogy a sportágban levő bajok, ellentétek miatt nincs meg az a bizalom a sportág iránt, ami a különböző kedvezmények szülője lehetne. És így nekem csak­ a remény marad. Az a bizakodás, hogy a vidékiek azért lelkiismeretesen dolgoznak és igyekeznek lépést tartani az itteniekkel. Pedig most nagy szükség lenne az erők összpontosítására. A papírfor­mák alapján pehelysúlyban és nehézsúlyban a németek biztos győzelemre ■számuthatnak, s nekik jobb az összteljesítményük a középsúlyban is. A má­sik négy súlycsoportban körülbelül egyenlők az esélyek. És ilyenkor a pil­lanatnyi forma mellett elsősorban a nagyobb akarás, küzdeni tudás dönt. — Ebben, úgy érzem, nem is lesz hiba — bizakodik B. Nagy. — A fiúk megmutatták már, hogy ha szükség van rá, össze tudják szedni magukat akkor is, ha nem a legkedvezőbb körülmények között készültek fel. El­végre, tavaly a sportág a magyar csúcslista élén volt, Romániában pedig szinte bravúros győzelmet arattak a hazaiak ellen. Idehaza, a magyar kö­zönség előtt is biztosan szeretnék majd ,,kivágni a rezet”. A keddi edzés után egyébként elkészült az NDK ellen kiálló válogatott csapat összeállítása is. A Rigában járt együttesen két helyen változtattak: a pehelysúlyú Borsányi és a könnyűsúlyú Huszka nem vett részt a válo­gatottak számára kötelező BV­SC versenyen, így helyettük Szőnyi és Ba­logh került be a csapatba. Balogh nem először húzza fel magára a válo­gatott mezt, Szőnyi azonban még újonc. A csapat tagjai: Földy, Szőnyi, Ba­logh, Veres, Tóth Géza, Pál, Vanczák. A német csapat csütörtökön délelőtt repülőgéppel érkezik Budapestre és kétszer találkozik a magyar válogatottal, szombaton este a Sportcsar­nokban, vasárnap pedig a balatonföldvári szabadtéri színpadon.