Népsport, 1960. augusztus (16. évfolyam, 153-177. szám)

1960-08-01 / 153. szám

Ferencváros—Dorog 5:2 (3:1) Dorog, 12000 néző. Vezette: Gere (Pósfan­, Víahárnya). Ferenc­város: Horváth — Berta. Málnai, Dalnoki I — Vilezsák. Kocsi® — Friedmancziki. Orosz, Albert, Rákosi, Fenyvesi. Edző: Tátrai Sán­dor. Dorog: Ilku — Marosvölgyi, Lakat. Fellegi — Pálmai, Pro­­hászka — Kékesi. Varsó. Láng. Monostori II. Andris. Edző: Kuncze László. Góllövő: Fenyvesi, Orosz. Kékesi. Friedmanszki, Albert. Ilku (11-esből), Dalnoki (11-esből). Szögletarány: 8:2 (2:2) a Ferenc­város javára. Óriási hangpárbaj vezette be­­ a mérkőzést a 8. percben már­­ a dorogi kapuban táncolt a láb­­­­da. Orosz Fenyvesit szöktette, a­­ szélső kiugrott és lövése a jobb-­­ oldali kapufa belső lapjáról pat­tant a bal sarokba. 1:0. A gól után egyenlítési alka­lom nyílt Monostori II előtt, de közelről fölé bombázott. A 16. percben Albert a balösszekötő­­ helyén egészen az alapvonalig tört, begurított és Orosz három­­ lépésről a tétovázó védők között a kapu közepébe lőtt 2:0. A 21. percben szögletet ívelt­­ be Varga, a zöld-fehér védők­­ rövidre mentettek, Láng Kékesi-­­ hez játszott és a szélső közelről­­ a kivetődő Horváth alatt a kapu­­ közepébe lőtte a labdát. 2:1. Jó iram jellemezte továbbra i­­a a játékot. A 27. percben Lakat mintegy 30 m-re a kaputól sza­bálytalanul szerelte Albertét. Orosz a labdát a közvetlenül a mellette álló Friedmanszkihoz gurította és a szélső jól eltalált lövése a kissé későn vetődő liku mellett laposan a bal sarokban kötött ki. 3:1. A s­ól után Albert fejese a kapufa tövéről perdült ki a me­zőnybe. Továbbra is a Ferencvá­ros irányította a játékot a do­rogiak ellentámadásai Igen kö­rülményesen épültek fel. SZÜNET UTÁN a Ferencváros kezdeményezett. A 48. percben Rákosi indított jó tá­madást, Albert a jobbösszekötő helyén kiugrott és a kifutó alku mellett laposan a hosszú sarokba helyezte a labdát. 4:1. Továbbra is a Ferencváros irányította a játékot és öt percen belül három szögletet ért el. Az 58. percben lendült ellentámadásba a Dorog. Andris labdájával Varga ugrott ki, már valamivel a 16-oson be­lül járt, amikor Mátrai kézzel visszarántotta. 11-es! A büntetőt­iiku a jobb felső sarokba vágta. 4:2. Egy perc múlva újabb gólt érhetett volna el a Dorog, de Varga az üres kapu fölé emelt. Még néhány percig tartott a Do­rog fellángolása, azután ismét a Ferencváros következett. A 77. percben Dorogi ellentámadás vé­gén Monostori próbálkozott, de gyengén helyezett lövését Hor­váth védte. A 83. percben Albert ugrott ki a jobbösszekötő helyén, Lakat a 16-oson belül felvágta, ez is 11-es! A büntetőt Dálnoki élesen a jobb alsó sarokba he­lyezte. 5:2. A Ferencváros Vitezsáit hátravonta a középhátvéd­­ helyére és amikor a Do­­­­rog ellentámadásban volt, ak­­l­kkor Rákosi húzódott hátra a jobbfedezet helyére. A Dorog is hasonló taktikával próbálko­zott, ők viszont Pálmait vonták hátra. A Ferencváros támadó­sora különösen az első félidő­ben játszott ötletesen és színesen. A támadások idején Rákosi is előrehúzódott és a hosszú labdák­kal épített helycserés támadások­kal szemben a dorogi védelem tehetetlennek bizonyult. A szét­esően játszó dorogi csatársor próbálkozásait a Ferencváros védőfala könnyedén hárította. Szünet után esett valamelyest az első félidő irama, a zöld­fehérek ekkor mér kényelme­sebben játszottak, de így is fö­lényt tudtak kiharcolni és jó csatárjátékukkal egy pillanatig sem volt kétes a győzelmük. A dorogiak ezen a mérkőzésen igen szétesően játszottak, még nincs tavaszi formájában a csapat. A Ferencvárosban Horváth Kornisnak nem sok dolga akadt, a gólokat nem védhette. A hátvédhárm­as jól helyezkedett és közbelépéseivel rendszerint csí­rájában elfojtotta a dorogi kísér­letezéseket. Különösen Dálnoki és Mátrai játszott imponáló nyuga­lommal. A fedezetek közül Vile­­zsál kitűnően látta el védőfel­ad­a­­tát. Több jó támadást is indított, Kocsisra sem lehet panasz. A támadósor és a mezőny motorja ezúttal is Rákosi volt. Amikor kellett, akkor hátul tevékenyke­dett és mindig volt ereje a táma­dások idején felzárkózni. Orosz kitűnően épített, Albertát nagyon fogták, de jobban játszott, mint Koppenhágában. Feltűnt, hogy Fenyvesi ezúttal nem ragaszko­dott az oldalvonalhoz, hanem még gyakran jobbszélen is veze­tett támadást, Friedmanszki igye­kezett. A Dorogban ahunak rengeteg dolga akadt, mentett, amit menthetett. A hát­véd hármasban a két szélsőül­­t­véd különösen az első félidőben igen gyakran zavarba jött és köny­­nyen átjátszották őket. Egyedül Lancat nyújtott elfogadható telje­sítményt. A fedezetpár volt a csapat legjobb része, különösen Prohászka dolgozott rengeteget, az ellentámadások indításában is részt vett. A támadósorban időnként Láng és Andris nyújtott említésre méltó teljesítményt. A többiek gyengén játszottak. Gere játékvezető kitűnően ve­zette a sportszerű légkörben le­folyt mérkőzést. Ünnepélyes külsőségek, zászló- és virágcsokor-csere előzte meg a mérkőzést. Úgyszólván zsúfolt nézőtér előtt kezdődött a játék. Beck, Csekő, Cserjés és Szilasi lövése foglalkoztatta a kapuso­kat. A Bp. Honvéd játszott fö­lényben, de nemigen volt gól­helyzete. A 21. percben Kazinczy a kapufát találta el. Nagyszerű Bozeik—Kotácz össz­­játék után a balösszekötő nagy helyzetben mellé lőtt. Elég ke­­mén­­ volt a játék. Tic­hy, majd Zilahi szándékos szabálytalanság miatt figyelmeztetésben része­sült. Fél perccel a félidő befe­jezése előtt Komlóssyt Dudás a 16-oson belül buktatta. A­­ Les­be! Simonyi félmagasan a jobb­­sarokba helyezte a labdát. 1:0. A II. FÉLIDŐ elején Szűcs megsérült, 1 percig ápolták. A Bp. Honvéd támadott többet. Cserjés beadását Kazinczy vetődve mellé fejelte. A 65. percben Simonyi labdájá­val Komlóssy kitört, s futtából, 14 méterről nagy lövéssel a bal felső sarokba vágta a labdát, 2:0. A 75. percben Cseke a 16-oson belül elgáncsolta Tichyt. A bün­tetőt Tichy értékesítette, félmaga­san a balsarokba küldte a labdát (2:1). A Honvéd nagy erővel tá­madott, helyzetei is voltak, de a kiegyenlítés nem sikerült. A DVSC védekezésre össz­pontosította erejét. Ez megnyil­vánult abban is, hogy Csekét teljesen hátravonták és Tichy őrzésével bízták meg, Zilahi pe­dig tulajdonképpen balfedezetet játszott­. Ez a taktika bevált. A hazaiak azonban nem mondtak le a gyors, rajtaütésszerű el­lentámadások lehetőségéről. Hátha keveset vezettek ilyet, e mégis két gólt lőttek, s az egyik szép támadásból született. A Bp. honvéd sokkal kulturáltabban játszott, nagy mezőnyfölényben volt, de ötösfogatából hiányzott ez átütőerő. A DVSC győzelme nagy meglepetés, s noha a já­ték képének a döntetlen ered­mény jobban megfelelt volna, mégsem mondható az, hogy a vasutas-csapat győzelme nem megérdemelt. A DVSC-ben Pap­p kifogástalanul védett. A hátvédek játékáról ez nem mond­ható el, leginkább Domán állt helyt Simonyi sokat segített a védőknek, sőt az a félidőben használható labdákat adott előre. A technikailag jól képzett Zilahi erőssége volt csapatának. Elől a gyors Komlóssy volt kapura a legveszélyesebb, Takács pedig nagyon sokat fáradozott a me­zőnyben. Cseke, ha néha szabály­talanul te, de nagyon jól őrizte Tichyt. A Bp. Honvédben Kiss a gólokról nem tehet, e hátsó alakzatok játékosai közül elsősorban Bozsik tűnt ki. Erővel is bírta a mérkőzés fáradalmait, nagyon jól támogatta a csatára,­kát. Galambos is jól játszott, s a csapat egyik legjobbja Kotász volt. Egész sereg labdát vitt fel, s ezek többségét jól játszotta meg. A többiek játéka csak néha érte el az átlagot. Balta Gyula játékvezető erénye volt, hogy határozottan ítélkezett, s mindig idejében sípolt. Németh Gyula Tarr István Debrecen-Bp. Honvéd 2:1 (1:0) Debrecen, 22 000 néző. Vezette: Balta Gy. (­Balta B. Kovács B.) Debrecen: Paon — Molnár, Domán, Kovács — Simonyi, Cseke — Komlóssy, Zilahi, Beck, Takács, Cseke. Edző: Teleki Gyula. Bp. Honvéd: Kiss — Szőcs. Bányai, Dudás — Bozraik, Galambos — Cserlés, Kazinczy, Tichy, Kotácz, Szilasi. Edző: Rabolcsay György. Góllövő: Smidn­yi (11-e aböl), Komlóssy, Tichy (11-esböl). Szöglet­­arány: 13:7­­3:21 a Bp. Honvéd javára. 2 ^ Hétfő," 1960. augusztus 1. \ Pécsi Dózsa-Diósgyőr 5:2 (3:1) Pécs, 20 000 néző. Vezette: Koszuier (Soco, Va­dac). Pécs: Zen­szei — Far­kas, Kocsis, Rendes — Kresz, Hegyi — Csupák. Rádi, Orsova, Dunai, Kovács. Edző: Czs­bulka Mihály dz DVTK: Hódi — Werner, Sziszeti, Paulás — Török. Solymoai — Iván, Csá­nyi, Kiss, Papp, Pál. Edző- Bodola Gyula. Góllövő: Iván, Opova, Csupak. Opova. Török Opova. Opova. Szögletarány: 7:3 14:1) a Pécsi Dózsa javára. Élénk iramban Indult a játék, amely­nek első eseményeként Czeányi lőtt 20 méterről mellé, majd Dunai fejese és Hegyi ügye© szabadrúgása veszélyeztete­­­te Hódi kapuját. A 10. percben­­ Iván a balszélső helyén kapott labdát Csányitól. Egy csel után,­i mintegy 14 méterről laposan a pécsi kapu bal sarkába lőtt. 0:1. A 19. percben egyenlítettek a­­ hazaiak. Rádi labdáját Dunai rá-­­ lőtte, a labda Szigeti lábáról az ötösön álló Opova elé pattant, am­i nyugodtan lőtt Hódi felett a bal felső sarokba. 1:1. Néhány perc múlva újabb gól született. Kovács vitte fel a lab­dát. Csupákhoz játszott, aki át­­verekedte magát Szigetin és mintegy 18 méterről hatalmas lapos lövést küldött a jobb sa­rokba. 2:1. A 28. percben a 6-orozato® pé­csi támadások temet góllá értek. Kresz hosszú labdájával Kovács futott el, beadását Opova a jobb­­összekötő helyéről nyolc méter­ről kapásból a kapuba lőtte. 3:1 Szünet után a 48. p­ercben közvetett szabad,­rúgásból Török 14 méteres, lapos lövése a lábak között megtalálta az utat a jobb sarokba. 3:2. Egy ideig kiegyenlített volt a küzdelem, 20 perc után azonban újra lendületbe jött a hazai együttes A 69. percben Csupak keresztlabdáját Dunai Oporához továbbította, aki előbb Szigetit találta el, majd a lepattanó labdát 6 méterről élesen a bal sarokba vágta. 4:2. A 78. percben Hegyi hosszú, pontos labdája jó helyzetben találta Opovát aki ügyes cselek után előbb Törökbe lőtt, majd a lepattanó labdát két lépésről a hálóba fejelte. 5:2. A találkozó nagyobb része jó iramú és meglepően folyama­tosan gördülő játékot hozott. A pécsiek nagyobb akarattal ját­szottak, csapatmunkájuk is jobb volt. Lendületes támadásaik vé­gén szinte mindig veszélyben forgott a vendégek kapuja. A □VTK a mezőnyben pontosan adogatott, időn kint ügyesen is támadott de a csatároknál hiányzott a kellő önbizalom és a játékosok láthatóan fáradtan és lassan mozogtak. Védelmük lyukas volt. A pécsi csatárok­­ ezt ügyesen kihasználták. A Pécsi Dózsában Zengő­ a második gólnál rosszul helyezkedett, egyébként több erős lövést jól védett. A hátvéd­hármasban Kocsis végig erőtel­jesen, egyenletes jó teljesítmény­nyel harcolt. Két társa szünet után játszott hasznosabban. Mindkét fedezet sokat és jól dol­gozott, főleg Hegyi. Elöl Opova eredményessége. Dunai mozgé­konysága, ügyes kombin­a­tív já­téka és Rádi hatalmas munka­bírása tűnt ki elsősorban. A DVTK-ban Hódi a gólokról nem tehetett. Szigeti erélytelenül játszott és rosszul is helyezkedett. A szélső hátvédek aránylag jól­ állták a pécsi rohamokat. A fedezet pár mezőnymunkája hasznos volt, főként Solymosi tetszett. Az erély­telen támadók közül legfeljebb Kiss és Papp dicsérhető. A szél­sőkből hiányzott a kellő lendület. Koszt­ler játékvezető jól tar­totta kézben a találkozót nem vétett komolyabb hibát. Tóth Zoltán V. Dózsa-Salgótarján 1:0 (1:0) Megyeri út, 30 000 néző Vezette: Póna (Kasza, Szabó I). Új­pesti Dózsa: Török — Rajna, Várhidi, Györvári — Színi, Borsán­yi — Kuharszki, Göröcs, Szusza, Pataki, Tőtl. Edző: Fenyvesi László. Salgótarján: Cserháti — Sándor, Janosík, Oláh II — Salgó, Men­­czel — Huszár, Vasas, Csáki, Répás, Taliga. Edző: Titkos Pál. Góllövő: Kum­arszki. Szögletarány: 16:7 (11-3) az U. Dózsa javára. Az első félidőt újpesti rohamok vezették be. Szusza ragyogóan tette ki Gür­öcsöt, az­ összekötő kapura húzott, kapura tartó lö­vését azonban Cserháti elérte. Pataki jött fel nagy lendülettel, de döntő helyzetben megtorpant. A másik oldalon a 11. percben Vasas távoli lövését Török jó érzékkel ütötte szögletre. Hul­lámzó játék után Tóth nehéz szögbőn majdnem az alapvonal­ról csavarta be a labdát, ame­lyet Cserháti jó érzékkel ütött ki. Szöglet után a 17. percben a tarján­iak kapuja előtt pattogott a labda, amelyen rajta volt Szusza is, de Kuharszki robbant ki és közelről a kapuba vágta a lab­dát. 1:0, az U. Dózsa javára. Kez­dés után nem sokkal Csáki lapos lövése szállt a kapu mellé. Bal­oldali tarjáni támadás után Vár­­hidi a 16-oson belül ellökte a labdát vezető Répáét, a játék­vezető azonban n­em látta sza­­bályt­alannak az esetet. A 39. percben Oláh II mellett elfutott Göröcs, de csak a bal kapufát ta­lálta el. A II FÉLIDŐT a tarjániak kezdték lendülete­sen, majd mezőnyjáték folyt a két 16-os között. Az U. Dózsa nem tudott újra erősíteni. Egy baloldali tarjáni támadás során Répás átadását Vasas lőtte rá. Török szögletre mentett, majd Csáki éles lövését fogta a li­lák kapusa. Tóth kántikálva né­hány percre lement a pályáról. Baloldalon folyt az U. Dózsa támadása, Kuh­arszkij Sándor a 16-oson belül szabálytalanul szerelte, a játékvezető nem ítélt büntetőt. Elfáradtak a csapatok, de a tarjániak az utolsó per­cekig küzdöttek a kiegyenlí­tésért. Érdekes, változatos játékot csak az I. félidőben látott a közönség. Ekkor az iram is megfelelő volt, több helyzet adódott a bajnokcsapat csaló­ra­, elsősorban Göröcs előtt, de a befejezéseknél hibák csúsztak be és Cserháti is biz­­toskezű kapusnak mutatkozott. A tarjániak a mezőnyben csak­nem teljesen egyenrancmi el­lenfeleknek bizonyultak. Gyor­san mentek et védekezésből tá­madásba, a csatársorban azon­ban egyedül Csáki volt az, aki komoly veszélyt jelentett a Dó­zsa kapujára. Megérlő társak hiányában azonban ő sem tu­dott eredményes lenni. A II. félidőben többet támadtak a ventjének, s az élén tartózko­dóan játszó II. Dózsa védelmé­nek nagyon kellett ügyelnie. Az I­. Dózsában Török néhány határozott közbe­lépésével és védésével bizony­í­tolta, hogy jó formában van. A hátvédhe­rmas tagjai határozottan hárították a t­arjáni csatárok támadásait. Színi és Borsányi n­em tudta betölteni az összekötő s­­zerepet a védelem és a csatárok között, visszaesésük eredményez­te, hogy a II. félidőben megtört a hazaiak támadó lendülete Göröcsnek a játék elején nagy­szerű felvillanásai voltak, de később látszott rajtra, hogy n­incs teljesen rendben. Szusza teljesít­ményére is rányomta bélyegét az edzéshiány. Tóth nagyszerű pél­dáját mutatta, hogyan kell a csatárnak védő feladatot is be­tölteni. A Salgótarján csapatában Cserháti megbízható kapusnak bizonyult. A gólról nem tehet. A védők közül első­sorban Jancsik önfeláldozó tel­jesítményét kell kiemelni. Az NB I-es csapatban először sze­replő Salgó nem keltett csaló­dást. Menczelnek elég nehéz fel­adatot jelentett Göröcs semlege­sítése, ennek érdekében olykor szabálytalan eszközöket is al­kalmazott. A széteső csatársor­ból egyedül Csákit dicsérhetjük veszélyes kitöréseiért, lövéseiért, a többiek csak „statisztáltak" mellette. Pósa játékvezető működését a következetlenség jellemezte. Fekete Pál Szeged-Tatabánya 3:1 (1:0) Szeged, 15 000 néző. Vezette: Dorogi (Bánhegyi J., Pásztor Gy.) Szeged: Mészáros — Szabó, Portörő, Kürtőci — Dezsőn, Zal­­lár — Reményik, Nemes. Hajós, Polyvás. Nyári. Edző: Szűcs György. Tatabánya: Grosics — Heté­nyi. Polgár, Macsali — Szepe­si Schédl — Szovják­, Biró, Rapai, Lahos, Deli. Edző: Lakat Ká­roly. Góllövő: Nyári, Lahos (1 lesből). Hajós. Nemes Szögletarany: 6:3 (4:2) a Szeged javára. Óriási lendülettel kezdett a ha­zai csapat. Nemes már a 2. perc­ben tiszta helyzetben közelről a vetődő Gr­osicsba lőtt. Egy perc­cel később már Grosigs is verve volt. Nyári fejese azonban a ka­pufáról pattant ki a mezőnybe. A 10. perctől alábbhagyott a sze­gediek lendülete, szóhoz jutott a Tatabánya is, a játékot azonban továbbra is a hazaiak irányítot­ták. A 16. percben Hajós hagyott ki óriási helyzetet: 3 méterről tisztán állva Grosicsnak „kana­lazta" a labdát. A 21. percben gyors adogatás után Nemes ke­­resztbevágta a labdát, az ötössel egy magasságban álló Nyári le­vette, s a balszélső lövése a jobb kapufáról pattant a hálóba. 1:0 a Szeged javára, a félidő végéig a szegediek támadtak. A II. FÉLIDŐBEN eleinte hullámzó játék alakult ki. Az 53. percben az előretörő Sze­pesit a 16-oson belül Portöre és Dezsőfi szabálytalanul szerelte. Szepesi elbukott, Dorogi játék­vezető 11-est ítélt. A büntetőt Lahos értékesítette, 1:1. A gól egy időre visszavetette a szegedi csapatot. Az utolsó 20 percben ismét nagy volt a Szeged fölé­nye. A 77. percben a szemfüles Hajós egy kavarodás után közel­ről megszerezte a Szeged máso­dik gólját. 2:1. A 84. percben a szegedi csapat bebiztosította győ­zelmét. Formás támadás után Polyvás beadását Nemes a háló­ba fejelte. 3:1. Erős iramú, közepes szín­vonalú mérkőzésen sokkal többet támadott a hazai csapat és győzelme nagyobb arányú is lehetett volna. A szegediek a játék nagy részében gyorsabbak és lendületesebbek voltak, mint ellenfeleik, a szívós tatabányai védők mellett csatáraik azonban csak nehezen tudtak érvénye­­sülni. A tatabányai védelem — amíg bírta erővel — jól rom­bolta a szegedi támadásokat, az utolsó 20 percben azonban visszaesett a vendégcsapat és a Szeged ügyesen használta ki a helyzeteket. A Szeged kapujában Mészáros hibátlanul védett. A hátvédhármas végig biztosan állt a lábán, főleg Por­törő emelkedett ki közülük. A fedezetek rengeteg támadást in­dítottak. Különösen Zallár ját­szott nagy területen­. Elő­ Nemes és Nyári sok veszélyes támadást vezetett. Hajós néhány jó helyze­tet elhibázott, a második, a dön­­tő jelentőségű góllal azonban sok mindent kárpótolt. A Tatabányában Grosics a harmadik gólt véd­hette volna. A hátvédhármas a hajrát nem bírta, nagyon kiful­ladt. A két fedezet elsősorban a védekezésben segített. A csatár­sor időnként csak három ember­re­ támadott, de így se voltak ve­szélyes perceik. Lövést keveset küldtek kapura. Dorogi játékvezető jó­ kézben tartotta a mérkőzést. Nagy József Labdarúgó KB I tartalékbajnokság Újpesti Dózsa—Tatabánya, 3:3 (1:1). Megyeri út, 15 000 néző. V: Angyal. Újpest: La­ng — Kiss, Sóvári Petrovics — Gáttai, Ká­poszta — Nagy, Jagodics, Ha­lápi, Horváth, Bencsics. Tatabá­nya: Lelik — Környei, Mészáros, Molnár — Kovács, Meregya — Sallai, Török, Dombai, Müller, Pásztor, G: Nagy, Dombai Ha­lápi, Dombai (11-esből), Bencsics, Dombai. Ferencváros—Dorog 4:2 (3:1). Dorog. 6000 néző. V: Bokor. Ferencváros: Szá­ger — Thomann, Sári I, Kiss III — Dékány dr., Gerendás — Dalnoki II, Simon, Kertész, Nagy G. Sári II. Dorog: Nagy — Bencsik, Fürtös, Takács — Surányi, Ilku III — Oláh Hegedűs, Szeibert, Kertes, Kovács. G: Kertész (4), 111. Oláh Fürtös (sl­eeből). Vasas —Csepel 7:2 (4:1). Csepel, 10 000 néző. V: Foór. Vasas: Var­ga — Nagy, Krecska, Németh — Bárfi, Bakos — Kékesi, Tóth, Janecz, Trautmann, Vida. Csepel: Losonc... — Kóczián II, Merész, Szabadkai — Egresi, Szabó — Magyar, Németh, Novák, Geiger, Kamondi. G: Kékesi (2), Krecska (2), Janecz, Trautmann, III. Né­meth, Magyar. Oravetz­ nyerte a Budapest—Ózd—Budapest távversenyt A Vasas kétnapos, Budapest— Ózd—Budapest orsz­ágúti kerék­párversenyének második napját két részletben hajtották végig a versenyzők. Vasárnap délelőtt egyenkénti indítással rajtolt az 52 főből álló mezőn a Ózdról, hogy teljesítse a verseny első szaka­szát, a Salgótarjánig terjedő 55 km-es távot. Ez a szakasz, amelyen a versenyzőknek telje­sen magukra utaltak, csak az idő ellen kellett hajtaniuk eléggé nehéznek bizonyult, s külön emelte fontosságát, hogy az elért eredmény döntően befolyásolta a verseny végeredményét A második szakaszt — Salgó­tarjántól Budapestig — már együtt tette meg a mezőny, el­fogadható idő alatt. A résztvevők a szó igaz értelmében „együtt" hajtottak, szinte egyetlen komo­lyabb akcióra sem került sor. A mezőny állandóan mozgásban volt ugyanis az Iram is kielégí­tett, de egyetlen szökési kísérlet sem járt sikerrel. Egyedül az első kilométereken sikerült Lendvainak és Fodornak néhány méterrel a mezőny előtt hajtania, de később őket is befogták és ezután már mindenki csak ,,tempózott” így a budapesti célba csaknem egyszerre rob­bant be a mezőny, szokatlanul hosszú hajrá után. Itt ütközött ki a verseny ren­dezésének egyetlen szépséghibá­ja — nem biztosítottak kísérő járművet — s a versenybíróság egy része csak a zárókocsin tud­ta követni a versenyt, így nem volt mód a sorrend megállapítá­sára a tömegen belül. Ózd — Salgótarján (55 km egyenkénti indítással): 1. Oravetz (Tipográfia) 1:29:37, 2. Megyerdi (Tipográfia) 1:30:06 , 3. Aranyi (Csepel) 1:30:09. 4■ Fodor (BVSC) 1:30:38, 5—6. Máthé (V. Dózsa) és Mátrai (Csepel) 1:37:38, 7. Ju­hász (Bp. Építők) 1:52:27, 8. Sza­bó (Csepel) 1:32:30. Salgótarján — Budapest (110 km): 1. Szerencsés (Bp. Építők) 2:51:13.2, 2. Juhász (Bp. Építők) 3. Kerku­ska (Bp. Építők), 4:36. holtverseny, valamennyien a*­* nos idővel. A verseny végeredménye a két nap eredményei alapján: 1. Oravetz (Tipográfia) 6:17:26, 2. Megyerdi (Tipográfia) 8:19:14, 3. Aranyi (Csepel) 8:20:53, 4. Fodor (BVSC) 8:21:32, 5. Juhász (Bp. Építők) 8:21:51, 6. Kaszab (DVSC) 8:22:45, 7. Szakáll (Bp. Építők) 8:25:18, 8. Szerencsés (Bp. Épí­tők) 8:25:34 , 9. Makó (Csepel) 3:25:35, 10. Kaiser (Csepel) 8:25:54. A kiegészítő számokat vasár­nap délelőtt a bécsi országúton bonyolították le. Itt is csaknem minden számban tömeghajrá volt. III. o. (120 km, 42 Ind.): 1. Zalán (Bp. Építők) 3:16:47. 2. Gáta­ (Bp. Építők), 3. Kiss (Kaposvári Kini­zsi), 4. Vida (Tipográfia) mind rajta. Ifjúságiak (100 km, 25 in­duló): 1. Szántó (BVSC) 2:52:25, 2. Máthé (II. Dózsa), 3. Torma (Győri Vasas), 4. Kincses (Tipog­ráfia) mind rajta. Serdülők (40 km, 20 ind.): 1. Habony (Tipográ­fia) 1:10:30, 2. Tasy (Bp. Előre), 3. Fogas (Bp. Postás), 4. János (BVSC) mind rajtra. Vaskerekes III. o. (30 km, 18 ind.): 1. Gyar­mati (Vasas) 52:25 2. Fálly (Kő­bányai Lombik) 52:28, 3. Völ­gyesi (II. Dózsa) rajta. Vaskerekes K­j. (30 km, 39 ind.): 1. Hartmann (Kőbányai Lombik 54:57, 2. Vass (BVSC), 3. Kirják (Csepel) mind rajta. Vaskerekes serd (20 km, 25 ind.): 1. Ormódi (BVSC) 34:03, 2. Pluhár (Bp. Építők), 3. Grósz (Ganz-MÁVAG) mind rajta. Idősek (40 km, 5 ind.): 1. Haschek (FTC) 1:12:40, 2. Visnyovszky (Sz MÁV) 1:12:51, 3. Osztrovits (BVSC) 1:14:08. Nyári Labdarúgó Kupa 1960 Vasárnap befejeződtek a küz­delmek, amelyek hét csoportban folytak. Az utolsó forduló ered­ményei és a záró táblázatok. Váci Petőfi —Erzsébeti VTK 3:1 (1:1). Vác, 1000 néző. V: Major II. Vác: Nyéki — Jenei, Neu­gan, Czuczor — Doroszlai, Konrád — Kell, Balogh, Andriska, Ká­lozi, Sebestyén. BVTK: Verecz­kei — Palinkó Kontra. Lengyel — Angyal, Rónák — Csöbör, Roller, Kalmár Klemencsk­e: Vereczki. A játék színvonala csak a II. félidőben volt kielégí­tő. A Vác ekkor bokát támadott ne ki (­ használta helyzeteit. G: Andriska 12) Sebestyén, ill. Kal­már. Jó: Neagan, Konrád, Ba­logh A­ndriska, ill. Kontra, Re­­hík. Kalmár Bp. Spartacus —K. Lombik 2:1 (1:0) ADT,ffy utca, 500 néző. V: Kaposi. Bp. Spartacus: Hen­tes — Kürti, Kovács, Fodor — Varga, Korcsik — Szilágyi,­Szé­les, Pálvölgyi Tóbiás, Pető. K. Lombik: Búcsúházi — Miskol­czi, Óvári, Kún — Borbély, Sem­­sei — Ha­jdukovics, Blazinovite, Arrangorai, Hebrank, Huber. Élénk iramú, helyenként durva mér­kőzés. A 48. percben Blazino­­vics tokszalagszakadást szenve­dett s ettől, kezdve a K. Lom­bik 10 emberrel játszott. A 83. percben Pálvelszyjt kiállították. G: Szilágyi, Széles, ill. Hebrank, Jó: Hentes, Kovács, Varsa Szé­les, ill. Búcsúházi, Miskolczi, Semsei. NB II, BUDAI CSOPORT 1. Elektromos 3 2— 111:5 4 2. Budafok 3 2— 1 5:6 4 3. Kecskemét 3 2— 1 8:10 4 1. Budai Sport­ 3-----3 5: 3 — Budafoki MTE Kinizsi —Budai Spartacus 2:1 (1:0). Mező utca, 2000 néző. V: Fehérvári. BMTE: Németh — Szabó II. Haász, Do­­bos — Pécsi, Szabó — Pécsei I. Schmidt, Hortobágyi. Baluhov­­szky, Halinger, B. Spart.: He­vesi — Bányai. Dobránszky, Hajdúk — Gazdag. Oroszi — Szentpéteri, Szigeti, Huszár, Milosevits, Nyitrai. Elejétől vé­gig nagyáramú hatalmas küz­delem. A vendégcsapat többet, a Spartacus veszélyesebben tá­madott. G: Schmidt (2), ill Bá­nyai. Jó: Szabó II, Haász. Pécsi. Schmidt. III. Bányai, Gazdag. Oroszi, Milosevics. Elektromos —Kecskeméti Dózsa 7:1 (3:0). Latorca utca, 800 néző V: Zsolt. Elektromos: Teres — Kádár, Szavarnet­, Varga I — Illyés, Kása — Poluczik, Bartalfi, Varga II, Rácz, Tóth. K Dózsa: Gór — Palincsár Kies, Halász — Venczel, Vass — Jónás, Fülöp, Mészáros, Rigó, Kocsó. Az Elekt­romos kitűnő játékkal győzte le az ifjúsági játékosokkal kiálló Kece­kom­éter. G: Varga II (41 Bartalfi (2), Kósa, ill. Mészáros. Jó: Varga 1. Teres, Kósa, Potucznik, Hl. Gór, Mészáros. NB III, BÉKÉSI CSOPORT X. Szeg. Sport. 3 2—1 10:6 4 2. BCS. Építők 3 2 — 1 8:8 4 3. Orosháza 3 1 1 1 5:4 3 4. Gyula 3—1 2 3:8 1 Szegedi Spartacus—Gyulai MEDOSZ 5:1 (1:0). Szeged, 300 néző. V: Stark. Szünet után felül­kerekedett a szegedi csapat és ilyen arányban is megérdemelten győzött. G: Koszó (2), Balek, Ró­zsavölgyi, Szilágyi (öngól), III. Kurta. Orosházi Kinizsi—Békéscsabai Építők 4:1 (1:0). Orosháza, 200 né­ző. V: Jurka. A hazaiak nagysze­rű játékkal rukkoltak ki és min­den tekintetben felülmúlták ellen­felüket. G: Gera (3), Békési (ll­­esből), ill. Pécsi. NB III, PILISI CSOPORT Sárisápi Bányász —Testvériség 3:0 (1:0). Pestújhely, 200 néző. V: Horváth L. A Sárisáp végig irányította a játékot és bizto­san győzött. G: Kanóczky 12). Vitele. III. Ker. TTVE — Annavölgyi Bányász 2:1 (0:1). Annavölgy, 500 néző, V: Tyukodi. G: Sebes­tyén, Szabó, ill. Révécz III. Autotaxi — Kerámia 3:1 (1:1). Pestújhely, 200 néző. V: Leb­­lanc. A gyengeiramú mérkőzé­sen jobb csatárjátékával nyert a hazai csapat. G: Kelemen (3­. 111. Zemzov I. Bp. Petőfi—Pilisi Bányász 0:0. Előd u. 200 néző. V: Gárdonyi. NB III, MATRA-CSOPORT 1. Gyöngyös 3 2 — 1 8:6 4 2. Hatvan 3 2 — 1 6:5 4 3. UFC 3 1 1 1 7:7 3 4. Goldberger 3 — 1 2 1:4 1 Hatvani VSE—Gyöngyösi Sparta­cus 2:1 (1:1). Gyöngyös, 1500 néző. V­­V Vindisch. Alacsony színvonalú, gyenge iramú mérkőzés. G: Hont­, Szabó, ül: Alaxar. NB III, ÓBUDA-KISPEST CSOPORT 1. Gázművek­­ 3-------6: 2­6 2. KISTEXT 3 1 1 1 12: 9­3 3. Bp. Helyiipar 3 1116:53 4. V. Dinamó 3------3 5:13 . Gázművek —Helyiipar 1:0 (0:0). Aquincum, 500 néző. V: Oláh. Szünet utáni jobb játékával a hazai csapat megérdemelten nyert. G: Szentgyörgyi. KISTEXT—V: Dinamó 8:3 (2:2). KISTEXT-pálya, 500 néző. V: Be­­leznai. A Dinamó csak egy félidőn át tudta ellensúlyozni a KISTEXT nagyobb játéktudását. G: Maiszky (3), Kalmár (3), Scheffer, Hős, 111. Mayer, Bolcsik, Simon. NB III, BÁNYÁSZ-CSOPORT 1. Ormosbánya 3 2 — 1 7:4 4 2. Somsány 3 2 — 1 8:6 4 3. Putnok 3 2 — 1 5:4 4 4. Rudabánya 3----------3 2:8 — Ormosbányai Bányász—Ruda­­bányai Bányász 2:1 (1:1). Ru­dabánya 1200 néző. V: Lo­sonczi. A technikailag képzet­tebb ormosbányaiak végrg irá­nyították a játékot és helyzetei­ket is jobban kihasználták. G: Bácskai 12­, ill. Kovács II. Somsályi Bányász — Putnoki Bányász 3:1 (0:1). Somodly, 300 néző. V: Hernádi. Könnyelmű kez­dés után csak a második félidő­ben mutatott jó csapatjátékával harcolta ki a győzelmet a hazai együttes. G: Balázs, Kovács. Énekes Ill­ésből), 111. Vasvári. NB II, PESTI CSOPORT 1. BVTK 5 4—19:0* 2. Vác 5 3 119:67 3. Bp. Spartac. 4 2 — 2 7: 7 4 4. Szállítók 5 1 2 2 12:13 4 5. K. Lombik 5 2 — 3 5: 7 4 6. Székesfehérv. 4 —­­ 3 5:8 1­­­1. Sárisáp 7 5 2 — 19: 5 12 2. III. ker. TTVE 7 4 3 — 19:10 11 3. Autótaxi 7 4 12 12:12 9 4. Pilis Bányász 7 3 2 2 20:10 3 5. Bp. Petőfi 7 2 3 2 11: 6 7 6. Kerámia 7 3—4 14:19 6 7. Annavölgy 7 11 5 10:15 3 8. Testvériség 7 —­ — 7 6:34 — A győri atlétikáért A Győr-Sopron megyei TIT el­nöksége a napokban foglalkozott a megyei atlétikai élet fejlesztésé­nek problémáival. Megállapította, hogy bár a győrsop­­roniak ma már az első helyen állnak a me­gyék közötti atlétikai pontversenyben, az utóbbi időben mégis hanyatlás tapasztal­ható. Az elnökség ha­tározatot hozott, hogy telkén a megyei mű­velődési osztályt, valamint az ISB-t, hogy a tanév kezdete előtt hívják össze a megyei testnevelő­ket és beszéljék meg velük, az at­létika fejlesztésének kérdését. A határozat értelmében azt is igye­keznek elérni, hogy a nagyobb sportegyesületek kivétel nélkül alakítsák meg atlétikai szakosztá­lyukat.