Népsport, 1962. április (18. évfolyam, 63-84. szám)

1962-04-02 / 64. szám

­ hiepfojtott" A MAGYAR TESTNEVELÉSI ÉS SPORT TANÁCS LAPJA hétfő, 1962. Április 2. Ára 1 forint xviii. évfolyam, 64. szám Hétfőn Magyarország-Csehszlovákia ökölvívó-viadal, kedden Magyarország-Bulgária birkózó-találkozó Háromezer futó a felszabadulási váltófutáson Ú­f Ab Újpesti Dózsá egy ponttal megelőzte a Az NB I huszonharmadik fordulója — mint az várható volt — nagy küzdelmeket hozott, hi­szen a hét végén megkezdődtek a hajrá befe­jező szakaszának mérkőzései. A múlt héten fej­fej mellett állt a bajnoki táblázaton a két bajnok­­jelölt. Ez a forduló tehát sokat jelentett szá­mukra. Az U. Dózsa jobban vette a vidéki aka­dályt , győzelmével nagyon fontos két pontot szerzett Ózdon, míg a Vasasnak Győrött meg kellett elégednie az egyik ponttal. Ezzel a lila­fehérek egy ponttal elhúztak vetélytársuktól. A jó helyezésekért is hajráznak az együtte­sek: a Tatabánya és a Ferencváros például ver­senyben van egymással a 3. hely megszerzé­séért. Bár a bányászcsapat egy ponttal vezet a zöld-fehérek előtt, de a Ferencvárosnak előnyt jelenthet a hajrában, hogy nem kell vidéken játszania. Lassan tisztázódik a helyzet a kiesőjelöltek körül. A 19. fordulóban, március 11-én 13 pont­jával még az utolsó helyen állt Győr, a további négy mérkőzésen 7 (!) pontot —­ a két bajnok­­jelölttől 3 pontot — szerezve, a bajnoki táblázat 1. helyére küzdötte fel magát. A Győr ezzel a fegyverténnyel nagyon sokat tett azért, hogy jövőre is az NB I-ben szerepeljen. Az Ózd és a Salgótarján is nehéz helyzetben van még, a leg­kritikusabb azonban a Komló és a Csepel hely­zete. A csepeliek sorsa nyilván megpecsételő­­dött, hiszen ők a Tatabányával, a Bp. Honvéddal és a szintén kiesőjelölt Komló ellen — Komlón — játszanak még. Ami a 23. forduló találkozóit illeti: a szom­bati gyenge színvonalú Bp. Honvéd — Dorog mér­kőzés után vasárnap, néhány találkozó változa­tos 90 percet hozott. Ebben a tekintetben talán a Komló —Szeged találkozó emelkedik ki a töb­biek közül: ezen a mérkőzésen, a nehéz talaj ellenére is, végig izgalmas és érdekes küzdel­met élvezhetett a közönség. Igen jó iramot ered­ményezett az I. Dózsa , ózd találkozó is, Ózdon, a lila-feh­­ér ötösfogat a legjobb 90 percesre em­lékeztetően szerepelt. Lelkesen küzdöttek a tar- tániak: az MTK ellen a 75. percig vezettek, ez­után a jó erőben levő kék-fehérekkel szemben visszaestek, de megszerezték az egyik pontot. A győriek a II. félidőben taktikát változtatva a helyzeteket kihagyó Vasassal szemben ki tud­­­ták vívni maguknak a pontosztozkodást. A tata­bányaiak jobban kihasználták helyzeteiket, mint a pécsiek. A csepeliek szoros biztonsági rend­szerük ellenére sem tudtak helytállni az igen lendületes Ferencvárossal szemben. Az NB II-ben nem született nagyobb meglepe­tés, viszont továbbra is „gólszegények” a csatá­rok: 11 csapat például egyetlen gólt sem tudott elérni, további 13 együttes pedig mindössze egy­szer tudta ellenfele hálójába juttatni a labdát. A Keleti csoportban a DVSC tovább növelte elő­nyét. Az Egyetértés — váratlan ceglédi győzel­mével — a harmadik helyre került föl. A Nyu­gati csoportban a Szombathely visszaszerezte első helyét, mert a székesfehérváriak erejéből csak egy keserves döntetlenre telt Erzsébeten. Az NB III-ban a Pécsi VSK biztosan halad a bajnokság felé, már 8 pont előnye van. Az Észak­­nyugati csoportban feltűnően jól szerepel a Veszprémi Vasas, ha büntetőpontokat nem vettek volna el tőle, két pontra megközelítette volna az első helyen álló Pápai Textilest. A labdarúgó NB I állása HÁTRALEVŐ ELLENFELEK (0­z otthon, i — idegenben, N ) a Népstadion­ban.) U. DÓZSA: Pécs (I), Vasas (N), MTK (o). VASAS: MTK (N), U. Dózsa (N), Ózd (o). TATABÁNYA: Csepel (i), Szeged (i), Dorog (o).­­ FERENCVÁROS: Komló (i), Ózd (o), Bp. Hon-­­­véd (N). MTK: Vasas (N). Győr (i), U. Dózsa (i). BP. HONVÉD: Ózd (i), Csepel (i). Ferencvá­­­­ros (i). DOROG: SBTC (o), Komló (o). Tatabánya (i). PÉCS: U. Dózsa io), SBTC (o), Győr (i). GYŐR: Szeged (i). MTK (i), Pécs (o). SZEGED: Győr (o), Tatabánya (o), SBTC (i). ÓZD: Ép. Honvéd (o). Ferencváros (i). Vasas (i). SALGÓTARJÁN: Dorog (i), Pécs (i), Szeged (o). KOMLÓ: Ferencváros (i), Dorog (i), Csepel (o). CSEPEL: Tatabánya (o). Honvéd (o), Komló (i). 1. I. Dózsa 23 15 4 4 52:24 34 2. Vasas 23 15 3 5 47:24 33 3. Tatabánya 23 12 4 7 36:25 28 4. Ferencváros 23 10 7 6 36:24 27 5. MTK 23 10 4 8 4: 37 24 6. Bp. Honvéd 23 9 6 8 39:33 24 7. Dorog 23 9 6 8 27:29 24 8. Pécs 23 9 2 12 32:36 20 9. Győr 23 6 8 9 28:38 20 10. Szeged 23 6 7 10 28:36 19­­ 11. Ózd 23 8 3 12 33:53 19­­ 12. Salgótarján 23 5 8 10 29:37 18­­ 13. Komló 23 5 7 11 27:40 17 14. Csepel 23 5 5 13 28:50 15 Újpesti Dózsa.Ózd 4:0 (2:0) ózd. 16 000 néző. Vezette: Katona (Koncz, Kovács). U. Dózsa: ng — Káposzta. Várhidi. Sóvári — Solymosi. Színi — Bene. Gröcs Lenkei. Kuharszki. Rossi. Edző: Kalocsay Géza dm ózd: Jona - Budai. Szurdok:. Hainer — Szucsányi Siska — Borbás Sz­asi. Csernai. Szendrei. Zalai. Edző: Kálnai László. Galllve­­ne: Kuharszki, Solymosi (II­esböl), Göröcs. Szögletarány: 7.6­3) a Dózsa javára. Kitűnő időben, jó talajú pá­lyán Dózsa-rohamokkal kezdő­dött a mérkőz­és. A 4. percben egy Sz­ögletrúgás után Lenkei ívelt a kapu elé és Bene mintegy 4 méterről a kapu bal oldalába , fejelte a labdát. 1:0 az U. Dózsa javára. Újrakezdés után Borbás II ugrott ki, lövését Luzig biztosan fogta, azután egy Kuharszki és egy Zalai-lövés jelentett ese­ményt. Néhány perces hazai fö­lény után a Dózsa kezdeménye­zett: a 18. percben a gólvonal előtt mentettek az ózdi védők. A 22. percben Szendrei lövését védte szépen Lang. Egyre kemé­nyebbé vált a játék, sok volt a s2abálytalankodás. A 34. perc­ben remek Dózsa-támadás végén már Katona is kint volt a kapu­jából, amikor a védők nagy eggyebbajjal hárítottak. Szend­rei nagy lövése volt a válasz, ezt Lang szögletre tolta. Utána egy ideig a hazaiak próbálkoz­tak — sikertelenül. A 43. percben Szurdok­ rövi­den mentett egy labdát, a szem­füles Kuharszki elcsípte, nagy lendülettel tört a kapura, még Katonát is kicselezte és úgy lőtte laposan a hálóba a labdát. 2:0. A II. FÉLIDŐt is a Dózsa támadásai vezették be. A 47. percben Kuharszki nagyszerűen tört a kapura, Budai a 16-oson belül csak dancs árán tudta szerelni. A játékvezető határozottan 11-est ítélt. A bün­­­tetőt Solymosi a jobb sarokba helyezte. 3:0. Továbbra is a Dózsa maradt a kezdeményező fél. Az 52. perc­ben Bene ugrott ki, már csak Katonával állt szemben, de közeli lövése a kapusról szögletre pat­tant. Utána egy időre a hazai csapat is levegőhöz jutott, de támadásaiban nem volt átütő­erő. A 60. percben Szilasi nagy lövését Lang bravúrosan védte. Fokozatosan a Dózsa irányította ismét a játékot. A 69. percben Kuharszki meredek labdával szöktette Göröcsöt, s Göröcs mintegy 8 méterről a jobb sarok­ba lőtt. 4:0. Igen jó iramú mérkőzést ví­vott a két együttes. A Dózsára rá sem lehetett ismerni a szer­dai játéka után. A támadósor gyakran a legjobb napjaira em­lékeztetően építette támadásait és a gólokon kívül is számos jó helyzetet dolgozott ki. A Dó­zsa hátsó alakzatai szilárdan álltak a lábukon és a legtöbb­ször csirájában elfojtották az ellenfél próbálkozásait. A Dó­zsa ötösfogatát külön dicséret illeti, hogy amikor az ellenfél támadott, igen sokszor két-há­­rom tagja is segített a véde­lemnek és indított hátulról eredményes támadást. A hazai csapatban ezúttal a sok gól ellenére is csak a hátsó alak­zatot illeti dicséret. A támadó­sor a mezőnyben elég jól épí­tett, a kapu előtt azonban nem boldogult a lilák védelmével. Az U. Dózsában Lungnak akadt két bravúros védése is. Káposzta megbízhatóan látta el feladatát, Várhidi pedig a hátvédhármas oszlopának bizonyult. Sóvári is megtette a magáét. A fedezetpár igen nagy területen játszott. A támadósor­ból elsősorban a lendületes és jól cselező Benét, valamint Kuharsz­­kit kell kiemelni, de nagyszerűen játszott Göröcs is. Lenkei és Rossi is kivette a részét a támadá­sokból. Az ózdi együttesben Katona a gólokat nem védhette. A hátvédhármasban Budai eleinte bizonytalankodott. Hajner volt a legjobb ember a sorban. Szur­­doki igyekezett, bár az egyik gól az ő hibájából esett. Siska bizo­nyult az ózdi együttes legjobb­jának. Szucsányi jól épített. A támadósorból Szendreit és Szila­­sit lehet dicsérni — főleg elő­készítő munkájukért. Szendrei próbálkozott a legtöbbször kapuralövéssel. Katona játékvezető jól vezette a mérkőzést. Tari István A Totó 13. heti eredménye 1. Győr—Vasas x 1:1 2. Ózd—I. Dózsa 2 0:4 3. SBTC—MTK x 2:2­­ 4. FTC—Csepel 1 4:0 5. Tatabánya — Pécs 1 3:1 6. Komló—Szeged x 2:2 7. Szolnok—DVSC 2 0:1 8. Cegléd—Egyetértés 2 1:2 9. DEAC—DVTK 1 2:0 10. BVTK—Székesfehérv. x 1:1 11. Bologna—Inter­ 2 0:2 12. Torino—Fiorentina 2 0:2 Vasárnap: GELLÉNHÁZÁN Gellénházán, az olaj zalai hazájában a helybeli bányász sportkör helyettes elnöke, Bogdán Dezső az első ember, akivel összetalálkozunk. A la­kótelep széles útján jön, lan­gyos fényben fürdő házak kö­zött és szives szóval mondja. — Sétáljunk egy keveset és beszélgessünk a sportról. A sétából persze kiadós kör­út lesz, amelynek első állo­mása a tágas művelődési ott­hon. Az üzemi sakkcsapat­­bajnokság együttesei küzde­nek itt csendes igyekezettel, a 64 kockás táblák fölé hajolva. — Az egyéni bajnokság már befejeződött — tájékoztat Bog­dán Dezső —, most így bizto­sítunk újabb lehetőséget az üzem dolgozóinak a külán­­pontok szerzésére. Kényelmes vasárnapi „kü­lön­járatunk” következő meg­állója, a strandfürdő kör­nyéke, még nép télen. Itt csak május végén indul meg az élet, ha­ a víz hidegét meg­szelídítik majd a napsugarak. A teniszpálya felújítása vi­szont már megkezdődött, ha­marosan edzésbe állhatnak a megyei bajnokságban szereplő férfi csapat tagjai. Tovább indulunk, és a le­gény­szálló egyik termébe nyi­tunk be. A mindig vidám mo­dellezők üdvözlik itt az elnök­­helyettest, s mikor az április 22-i megyei zárttéri bajnokság kerül szóba, abbahagyják egy percre a repülő-, autó- és hajómodellek építését, s elko­molyodva ígérik: megvédik tavalyi bajnokságukat. A labdajátékok csapatai kö­zül a női kosárlabdázóknak szünnapja it van ma a megyei bajnokságban, a férfi kézilab­dázókat pedig idegenbe szólí­totta a sorsolás. Egyedül a labdarúgókat láthatja a hazai közönség és teljesítményük megérdemli a sűrűn elhangzó dicséretet: biztosan fektetik két vállra a Zalaegerszegi Épí­tők együttesét. A hosszú séta végéhez ér, de Bogdán Dezső csak most ruk­kol elő azzal, amit valójában mondani szándékozott: —­ Távol esnek egymástól a sportlétesítmények, mintha a szél fújta volna szét őket. Ezen a helyzeten akarunk se­gíteni a tavaszi építkezéssel. A tervezett központi sporttele­pen a labdarúgók, a kézi- és kosárlabdázók, az atléták és a modellezők számára terem­tünk otthont, és felszámoljuk öltöző- és szertárgombjainkat is. Nagy öröm számunkra, hogy Tóth , Ferenc elvtárs, a Kőolajtermelő Vállalat igazga­tója szívbéli barátja a sport­nak és példája nyomán az üzem dolgozói közül, csaknem félezren vállaltak önkéntes munkát az építkezésnél. A gellénházi olajmező, s vele együtt az itt dolgozó olajbányászok sportmozgalma jövőre lesz tízesztendős. So­kasodó eredményeik mellett ezzel az új korszerű létesít­ménnyel méltóképpen köszön­tik majd a sportolók a szép jubileumot. B. T. Sákovicsné áll az élen a nemzetközi női tőrverseny döntőjében A magyar női tőrcsapat nyerte a három nemzet versenyét Szombaton késő este került sor a magyar — olasz—rom­án tőrcsapat-verseny befejezésére. Magyarország-Románia 10:6 A várakozásnak megfelelően igen szoros eredményekkel in­dult a találkozó. Az első cserté­ben Gulácsy 4:3-ra jobbnak bi­zonyult ugyan Ene- nél, de a második csörtét már Orbán nyerte igen jó vívással Juhász Kati ellen. Ezt követően Szalon­­tai szerzett győzelmet a magyar csapatnak — Lázárt győzte le —, de a román együttes Sache­­larie révén újból egyenlített, aki Sákovicsnét győzte le 4:1-re. Az első negyed tehát döntet­lenül végződött, a következő négy csörte azonban már ma­gyar vezetést hozott. Először ugyan Gulácsy vereséget szen­vedett Orbántól, de ezután há­rom magyar győzelem követke­zett. Szalontai —Éne 4:3, majd pillanatok alatt Juhász 4:1-re szinte „lelépte” Sachelariet. Ez­után még Sákovicsné Lázár el­len győzött 4:3-ra, s máris 5:3-ra vezetett a magyar csapat. Ismét kiegyenlített verseny­rész következett, amelyben meg­tartottuk vezető pozíciónkat: Orbán — Szalontai 4:1, Gulácsy — Sachelarie 4:1, Éne—Sákovicsné 4:2, Juhász—Lázár 4:3, 7:5 az állás a javunkra. Az igazi izgalom ezután kö­vetkezett. Már csak „hajszál” hiányzott a magyar csapat győ­zelméhez. És ezt a ,,keveset” Szalontai és Sákovicsné szolgál­tatta. Szalontai Sachelariet győz­te le 4:0-ra, majd Sákovicsné Orbánt 4:2-re. A végeredmény a hátralevő két cser­ében alakult ki. Lázár— Gulácsy 4:2, Juhász—Éne 4:0. Ezzel a győzelmével a magyar csapat ebben az összetételben is — immár negyedszer — meg­nyerte a három nemzet női tőr­csapatainak tornáját. Most történt meg először, hogy a három nemzet női tőr-csapat­versenye után ennek részvevői másnap egyéni versenyen is összemérjék tudásukat. Nem tudni, hogy a verseny ilyen „to­vábbfejlesztését” átveszik-e majd a következő mérkőzések ren­dezői — jövőre az olasz­ok, azt követően pedig a románok —, de annyit már most leszögezhetünk: igen jó gondolat volt az egyéni verseny megrendezése. Jó ötlet volt, mert egy füst alatt módot adott az élvonalba tartozó valamennyi magyar ver­senyzőnek arra, hogy külföl­diekkel találkozzék, szokjék a nemzetközi versenyek légköré­hez, s tapasztalatokat gyűjtsön. Lehetővé tette ezen kívül legjobb ifjúsági versenyzőinknek is, hogy ízelítőt kapjanak a nem­zetközi versenyek hangulatából , s mindez nem kevés. Vasárnap reggel harminchat vívónő kezdte el a versenyt a Sportcsar­nok termeiben. A jelenlévő kül­földi versenyzők közül nem in­dult el sérülése miatt a román Vicol, valamint a szombaton 16 betegen versenyző Lazar-Orb. Pástra lépett viszont az olasz csapat tartaléka. Gino­c­ka sze­replése nem is tartott sokáig. A magyar mezőny teljesnek volt mondható, Kovácsné, Szé­kelyné, valamint számos más is­mert versenyzőnk, köztük ifjú­sági válogatottunk tagjai is in­dultak, a csapatban már vívott versenyzőkön kívül. Az elődöntőt hat csoportosta vívták, s ezek közül némelyik­ben igen heves küzdelem folyt — jók­ lehet többségben az esé­lyes versenyzők jutottak tovább ebből a fordulóból. Kivétel mindössze kettő akadt. Az egyik Marosi, akit csak haj­szál választott el a középdön­tőbe­ jutástól, s holtversenyben maradt alul a román Enével­­ szemben, a másik Bartócz, aki egy kicsit is jobb vívással a vá­rakozásnak megfelelően, tovább juthatott volna csoportjából — esetleg az olasz Tarzoni helyett. A versenynek ebben a szaka­szában két versenyző vívott igen kiválóan. A csapatverse­­lyen is remekül vívó Orbánnak ezúttal is minden sikerült — az olasz Colombettire pedig rá sem lehetett ismerni, a csapat­ban mutatott teljesítményéhez viszonyítva annyira jól vívott. A középdöntőt az utóbbi hó­napok szokásától eltérően ezút­tal három csoportban vívták, s ennek megfelelően nem nyolcas, hanem kilences döntő alakult ki. Mindjárt az első csoportban igen érdekes eredmények születtek. Az olasz Sanguinetti meglepetésre kikapott honfitár­sától, Tarzonitól, s ezután hiába szerzett még két győzelmet — már csak holtversenybe kerül­hetett, mert a jól vivő Orbán és Kovácsné közben biztosította si­ma döntőbejutását. Végül né­gyen — Gulácsy, Sanguinetti, Tarzoni és Simonffy — egy helyért kényszerültek újra vív­ni. A szétvívás során közülük Gulácsynak sikerült kiharcolnia a döntőbe jutást. A másik két csoport lényege­sen hamarabb végzett, simáb­ban is alakult ki a döntőbe jutók­­ sora. Egyikből a jól vívó Sáko­ I­vicsné, az olasz Ragno és Szabó­­ Éva jutott döntőbe (kiesett Szé­­kelyné, Gyökhegyi és Éne), a másikból pedig Colombetti, Ju­hász és Kertesiné. Ebből a cso­portból esett ki meglepetésre Szalontay Kati, valamint Erdélyi és a román Sachelarie. A délután fél hatkor kezdődő döntőre lényegesen többen vol­tak kíváncsiak, mint az előmér­­kőzésekre. Miután a döntőben hat magyar és három külföldi versenyző kapott helyet, a döntő első részében nemzetközi csör­­tékre nemigen került sor, ezek mind a döntő utolsó harmadára maradtak. A magyar versenyzők közül Sákovl­csné kezdett a legjobban s a magyarok közötti külön kör­ben is ,ő végzettt az első helyen, egyedül Szabó Évától kapott ki, meglepetésre. Rajta kívül Ko­­vácsné és Juhász vívott jól a versenynek ebben a részében, s megállta a helyét Gulácsy is. Amíg a magyar „kör" verse­nye tartott, Ragno, Colombetti és Orbán is vívott. Ragno 4:1-re verte Colombettit s Orbán mind­kettőjük ellen győzött. A tabella szerint ekkor­­Sáko­vicsné négy győzelmével állt az élen, utána Juhász, Kovácsné és Gulácsy következett, ám ez a sorrend "nem tekinthető végle­gesnek, mivel a döntő nemzet­közi része csak ezután követke­zik. A verseny lapunk zártakor még folyik. D. S. ---------------------------------------------------------• KEDDEN A SPORTCSARNOKBAN: Magyarország-Bulgária birkózó mérkőzés Kedden esete nemzetközi bir­kózómérkőzésre kerül sor a Sportcsarnokban. A magyar bír­kózók az idei franciaországi és lengyelországi túra után ezúttal a bolgárok ellen idehaza mérik össze erejüket. A bolgár kötött­fogású csapat jelentős erőt­­ kép­visel nemzetközi szinten, az utóbbi világversenyeken mindig sikerült értékes helyezéseket szereznie, sőt Dobrev olimpiai aranyérmet is nyert. A vendégek hétfőn este érkez­nek meg Budapestre és mivel előzetesen levélben jóval több nevet közöltek, nem lehet vég­leges összeállításuk. Egy biztos: a legjobb erőkkel jönnek, hiszen vissza szeretnének vágni a magyar válogatottól legutóbb Szófiában elszenvedett vere­ségükért. A magyar válogatott is szor­galmasan készül a keddi talál­kozóra. Mindenki egészséges, a Rádl, Varga, Gutmann, Pólyák Zsibrita, Gurics, Hollósi, Kozma összeállításban veszik fel kedden este 19 órakor a küzdelmet a bolgár vendégek ellen. --------------------------------------------------------­ Szovjet sikerekkel kezdődött a varsói nemzetközi tornaverseny Varsóban, szombaton 3000 néző előtt került sorra a nemzetközi férfi és női tornaverseny, öt or­szág torn­ásza­inak vetélkedése. A színvonalas verseny szombaton a kötelező gyakorlatokkal kezdő­dött. Az első nap után a verseny állás a következő. Férfiak, összete­tt: 1. Capienko (szovjet) 56.500 pont, 2. Csányi (magyar) 56.05, 3 Markalatija (szovjet) 55.35. Lóugrás: 1-2. Haweiek (len­gyel) és Kucharczyk (lengyel) 9.500 p, 3. Szym­onowicz (len­gyel) 9.2, 4. Csányi (magyar) 9,2. Talaj: 1. Capienko 9.600, 2. Jo­kiel (lengyel) 9.45, 3—4. Csányi és Haweiek 9.35. Gyűrű: 1. Ca­pienko 9.60, 2. Csányi 9.50, 3. Szym­onowicz. Lólengés: 1. Ca­pienko 9.45, 2. Szym­onowicz 9.20. 3. Maka­latija 9.10. Nyújtó: 1. Csányi 9.70, 2. Jokiel 9.65, 3—4. M­akalatija és Oriendt (román­) 9.35. Nők, összetett: 1. Manyi­ta (szovjet) 37.800. 2. Kotowna (lengyel) 37.600. 3. Starke (NDK 37.500. 4. Fost (NDK) 37. 5. Nur­dej (lengyel) 36.599. Talaj: 1—2. Kotowna, Manyita 9. 467.3. Starke 9.400. Gerenda: 1 — 2 — 3. Manyina, Fost, Starl­­e 9.400. 4. Nurdej 9.300. Korlát: 1 — 2 — 3. Kotowna, Manyina, No­wak (lengyel) 9.400. Lóugrás: 1—2. Manyina, Fest 9.533, 3. Kotowna 9.500. A magyar tornásznőkről nem érkezett jelentés. (MTI)