Népsport, 1963. július (19. évfolyam, 129-150. szám)

1963-07-01 / 129. szám

Hungária körút, 6000 néző. Vezette: Emsberger (Manca, Riadó). •MTK: Kovatk — Keczer, Dan­­eaky, Jenei — Nagy, Kovács III — Laczkó, Vasas, Bödör, Kuti, Szivacsák I. Edző: Kovács Imre. Dorog: Hiru — Pálmai, Lakat, Fellegi — Takács, Frodészka — Karába, Szuromi, Monostori, Kertes, Cseri. Edző: Buzánszky Jenő. Szögletarány: 13:3 (7:4) az MTK javára. Már az első percben nagy helyzet adódott az MTK kapuja előtt: Monostori labdájával Ker­tes futott el, Kovalik azonban bravúros ki­vetődéssel mentett. Ellentámadás után Szimcsák I beadásáról lekéstek az MTK belső csatárai. Az­­5. percben ismét szép dorogi támadás futott vé­gig a pályán, Monostori, Csór­, Karába volt a labda útja, Jenei azonban szögletre mentett. Ez­után egy nagyszerű Bödör alakí­tás következett: a középcsatár három védőt le kicselezett, az­után kapura lőtt. Ilku bravúro­san védett. Csökkent az iram. A 14. percben Szimcsák I jól adott középre. Vasas elöl csak nagy üggyel-bajjal mentettek. A 15. percben a napokban elhunyt Tu­­ray József emlékére 1 perces gyászszünetet tartottak a pályán. A szünet után következő MTK- támadásnál Radó partjelző nem jelzett, pedig Bödör és Kuti is lesen volt. Ilku csak nagy bra­vúrral mentett. A 36. percben Csóri beadását Monostori alig fe­jelte fölé. Egy perc múlva Kuti hagyott ki nagy helyzetet, már csak Ilkuval állt szembe, de a kapusba lőtt. A 30. percben szép MTK-támadás végén Bödör hátra­húzva lőtt kapura. Ilku a bal felső sarokból ütötte a labdát szögletre. Két újabb kihagyott MTK-helyzet következett: Szim­csák I lőtt az üres kapu fölé, majd Bödör mellé lőtt. A 40. percben a kaputól 18 méterre szabadrúgáshoz jutott az MTK. Vasas laposan lőtte a labdát. Laczkó a 11-es pontról a felső lécet találta el. Szünet után tovább csökkent az iram. Hosszú percekig szinte semmi sem történt a pá­lyán. Az 52. percben adódott az első említésre méltó ese­mény, szabadrúgás után Vasas elé került a labda, az összekötő 14 méterről élesen a jobb ka­pufa mellé lőtt. Az 54. percben Vasas átadását Bödör lőtte fölé. Ezután hosszú perceken át soro­zatban hol kapu fölé, hol mellé kerültek az MTK-csatárok lövés­­­sel. Egy ellentámadás során a 65. percben Kor­tea lőtt mellé. Egy perc múlva Szimcsák­­ ha­gyott ki nagy helyzetet: szög­letrúgás után a balszélső elé került a labda, de a kapu tor­kában lyukat rúgott. A 70. percben Bödör és Laczkó he­lyet cserélt, de ez sem használt a kék-fehéreknek. Egy perccel később kavarodás támadt az MTK kapuja előtt. Készés meg­sérült, négy percig a partvo­nal mellett ápolták. Ezután Laczkó, Kuti, majd Vasas hi­bázott a 16-oson belül. Sokat tá­madott az MTK, de kevés terv­­szerűség volt a csatárok játé­kában. Újabb nagy hazai hely­zet maradt kihasználatlanul a 80. percben: Vasas maga mö­gött hagyta az egész dorogi vé­delmet, már csak Iikuval állt szemben, de a kifutó kapusba lőtt, utána a védők szögletre mentettek. Néhány erőtlen do­rogi támadás következett, elő­ször Szűreim, majd Csűri hibá­zott. A mérkőzés utolsó helyzetét ismét Vasas hagyta ki, a 88. percben teljesen tisztán állt, de a 11-es pont tájáról gyengén lőtt és Ilku védett. Úgy indult a mérkőzés, hogy nagyiramú, színvonalas talál­kozó lesz. Nem így történt. Ne­gyedóra eltelte után esett az iram. Ebben az időszakban az MTK határozott fölényt harcolt ki, a hazai csatárok sok jó tá­madást vezettek, de a helyze­teket sorra kihagyták. A Dorog csak ritkán támadott, kevés tervszerűség volt ötösfogatuk játékában. Szünet után tovább esett az Iram. Számos rossz labdale­­adást láttunk mindkét részről. Sok lövés ment kapura, de ezek egyáltalán nem jelentet­tek veszélyt, mert a csatárok mindkét oldalon igen gyatrán lőttek kapura. A II. félidőben tervszerűtlenné, csap­kodóvá vált a játék. Úgy látszott, a dorogiak az eredmény tartá­sára törekednek. Tervük si­kerrel járt, de ehhez ,,hozzá­segítették” a vendégeket a ha­zai csatárok is. Ennyi rossz lö­vést kevés mérkőzésen lát­tunk. A hazaiak közelebb áll­tak a győzelemhez, csatáraik azonban a legjobb helyzeteket is elhibázták. Az MTK-ban Kovaliknak kevés dolga akadt. A védelem biztosan verte vissza a dorogiak szórványos támadá­sait. Danszky játszott közülük a legjobban, többször kisegí­tette a szélsőhátvédeket is. Nagy sokat dolgozott, gyakran előretört. Kovács III is sok lab­dát adott előre. A csatársor tagjai közül az I. félidőben Laczkó és Bödör játszott jól. Kutitól több kitűnő támadás­­indítást láttunk. A II. félidőben aztán valamennyien sok hibát követtek el. A Dorog kapuját Hiru jól védte. Nehéz helyzetekben is tisztázott. A védők sokat voltak játékban. A legjobb teljesítményt Lakattól láttuk. A fedezetekre nagy munka hárult, sokat segítettek a védelemnek, különösen Pro­­hászka jeleskedett ebben. A csatársorban Monostori néhány átadásával és lövésével tűnt ki. A többiek gyenge teljesítményt­ nyújtottak. Inkább csak a véde­lemnek segítettek, kapura szinte egyikü­k sem volt veszélyes. Emsberger játékvezető elég sok hibával vezette a mérkő­zést. Az előnyszabályt ritkán alkalmazta. Varga Béla NB I TARTALÉKBAJNOKSÁG Dorog —MTK 2:0 (0:0). Hungá­ria körút, 3000 néző. V: Csák II. Dorog: Janák — Környék Szili, Tóth __ Fürtös, Tarnócai — Rát­vai, Oláh, Varga, Turai, Barta­­los. MTK: Láncakor — Solymosi, Palicekó, Szimcsák II — Bat­­mann, Kertai — Faliczek, Guth, Major, Szabó, L­­eher. Szoros küzdelemben győzött a Dorog. G: Szimcsák (ön­gól), Oláh. Jó: Janák, Tarnóczi, Oláh, ill. P­a­­licskó, Faliszek, Szabó. 2 Hétfő, 1963. július 1. MTK—Dorog 0:0B­p. Honvéd-Komló 5:2 (2:1) Komló, 3000 néző. Vezette: Schopp (Vali, Kasza). Bp. Honvéd: Takács L. — Marosi, Móricz, Dudás — Tus­­singer, Vági — Nagy, Komoré, Tichy, Nógrádi, Katona. Edző: Bányai Nándor. Komló: Balogh — Komlói, Szőcs, Jerabek — Perényi, Soós — Garai, Róna, Lutz, Göncz, Bartulov. Edző: Albert József. Góllövő: Szőcs (1 l­esből), Ka­­torba, Komona, Tichy, Nógrádi, Nógrádi, Glarai. Szögletarány: 5:4 (2:2) a Bp. Honvéd javára. A tikkasztó melegben is jó iramban kezdődött a játék. Az első percekben a hazaiak roha­moztak, a fővárosi együttes azonban hamar átvette a kez­deményezést. A 7. percben Tichy lőtt veszélyesen, két perccel később ismét Tichy ro­bogott a komlói kapu felé, de lövés előtt dancsolták. A 17. percben baloldali támadás után J­artulov lőtt. Marosi karján a labda irányt változtatott, 11-es. A balra ugró kapus mel­lett Szőcs a jobb alsó sarokba lőtt. 1:0 a Komló javára. Ke­ménnyé vált a játék, a játék­vezető azonban mindent lefújt. A félidő legnagyobb helyzete a 24. percben Göncz előtt nyílt, de ő közelről, oldalról kereszt­be lőtt. Fél óra­ után alábbha­gyott a nagy iram, sok volt az eladott labda, mindkét oldalon csok volt a hiba a csapatjáték­ban is A 38. percben a 16-oson keresztben cselező Tichyt hár­man is dancsolták. A szabadot Tichy élesen a sarok felé küldte, a labda a vetődő Ba­­loghról Katona elé pattant és ő közelről a hálóba lőtt. 1:1. A 45. percben Tichy a jobb olda­lon hozta fel a labdát, beadott, Komora a lövésszerí a beadásba betette a lábát és a labda aka­dálytalanul jutott a jobb olda­lon a hálóba. 2:1. Az I. félidő végén a lábán megsérült Szőca Göncz helyén játszott tovább. Göncz lett a jobbfedezet, a hátvédkor pedig Perényi, Komlói, Jerabek össze­állításban kezdett. Rögtön kez­dés után Tichy a félpályáról el­futott, három játékost is kicse­lezett és mintegy 12 méterről a bal alsó sarokba vágta a lab­dát, 3:1. Az 51. percben Tichy — Nógrádi összjáték után Nógrádi közelről megszerezte a negyedik Honvéd-gólt. 4:1. A Bp. Honvéd ez­után már sokkal nyugodtabban játszott. Tíz perc alatt három nagy helyzetet hagytak ki csa­tárai, Tichy kettőt, Nógrádi egyet. A 82. percben jobboldali támadás után Nógrádihoz került a labda, aki egy csel után né­hány méterről az ötödik Honvéd­gólt lőtte. 5:1. Kezdés után szép komlói támadás futott a jobb oldalon, a támadással felfutott Perényi nagy erővel lőtt. Takács a kapufára nyomta a labdát, az kipattant és a befutó Garai két méterről emelte a hálóba. 5:2. Egy félidőn át jó iramú és színvonalas játék folyt. Telje­sen egyenlő ellenfél volt ekkor a hazai csapat, sőt közel 40 percen át vezetett is. Szünet után azonban a Bp. Honvéd nagy technikai fölénybe ke­rült. A komlói sorok szétzilá­lódtak (ebben szerepet játszott a Szőcs sérülése miatt felfor­gatott összeállítás is), s szinte teljesen átengedték a bányász­­fiúk a teret ellenfelüknek. A játék ekkor eléggé egyoldalú­vá vált, és ha néha-néha a komlói csatárok fel is tudtak menni a 16-osig, ott legtöbb­ször könnyen elválasztották őket a labdától a Honvéd védőjátékosai. A fővárosi já­tékosok teljesen megérdemel­ten szerezték meg a három­­gólos győzelmet. A Bp. Honvédban Takács L.-nek nem volt sok dol­ga, legtöbbször biztos kézzel fog­ta a lövéseket. Marosi volt a leg­jobb hátvéd, néhányszor azonban sportszerűtlen is volt. A másik két hátvéd ellen sem lehet külö­nösebb panasz. Végi volt a Job­bik fedezet. Jól szerelt, és sok támadást indított. Tichy is sokat volt játékban, de sok helyzetet ki is hagyott. Nógrádi főleg szü­net után küzdött jól, ezt két gól­lá is bizonyítja. A szélsők néhány szép lendületes támadást vezet­tek, a beadásoknál azonban gyakran hibáztak, céltalanul be­vágták a labdát. A Komló­ Bányászban a Balogh az öt gól ellenére is vé­dett néhány veszélyes lövést. A hátvédek, amíg erejükből telt, küzdöttek, de nekik is és a fe­dezeteknek is igen nagy hibá­juk volt, hogy a Honvéd-csatá­rok legtöbbször szabadon vehet­ték át a labdát. Elöl Lutz és szünet után Garai játéka érde­mel említést. Schopp játékvezető határozot­tan, jól vezette a mérkőzést. Nagy József NB I TARTALÉKBAJNOKSÁG Bp. Honvéd — Komlói Bányász 4:0 (2:0). Komló, 2500 néző. V: Sümegi. Bp. Honvéd: Faragó — Lévai, Józsa, Bozsik IV — Nagy II, Kotász — Balogh, Bakk, Kl­­suczky, Szőcs, Molnár. Komló, Lukács — Kanizsai, Kékesi, Vö­rös — Molnár, Lelovics — Al­bert, Demeter, Nagy B., Iván, Nagy L. A játékvezető későn ér­kezett, s a mérkőzést tíz perccel korábban lefújta. Miért? A Hon­véd végig jobban játszott. G: Balogh (3), Bakk, Klsuczky. Jó: Lévai, Józsa, Balogh. 111. Kékesi, Iván, Molnár. Győr—Szombathely 4:3 (3:1) Szombathely, 4500 néző. V: Biróczky (Wottawa, Budán). Győr: Barna — Koós, Orbán, Tamás — Palotai, Kies — Szaló, Morvai, Orosz, Kegiovich, Adri­­gán. Edző: Szusza Ferenc. Szombathely: Szarka — Szőke, Ekier. Mester — Czigány, Varga — Stolcz, Iszak, Földi, Nagy, Tóth. Edző: Jávor Pál. Góllövő: Palotai, Palotai, Orosz, Varga, Palotai, Varga, Tóth Szögletarány: 4:3 (1:3) Szombathely javára. Győri támadásokkal kezdődött a játék. A vendégek tíz percen keresztül többet kezdeményez­tek. A Haladás a negyedik perc­ben vezette az első támadást, Iszak előtt gólszerzési alkalom is nyílt, de közelről Barnába lőtt. A 8. percben a játékvezető tévesen szabadrúgást ítélt a hazai csapat ellen és Palotai 25 méterről a jobb felső sarokba lőtt. 1:0. Fokozatosan átvette a játék irányítását a Szombathely. Iszak lövése fél arasszal suhant el a bal felső sarok felett. Mind­két részb­ől sok szabálytalanság csúszott a játékba A 19. percben Palotai 25 méterről szabad­rúgásból Szarka felett a bal felső sarokba emelte a labdát, 2:0. Nagy kapushiba volt. A 20. perc­ben Kegiovich a balösszekötő helyén lyukrafutó Orosz elé játszott, aki 8 méterről középen Szarka alatt a hálóba lőtt. 3:0. A félidő hátralevő részében a Haladás maradt támadásban. A 42. percben Iszak átadását az előretört Varga 20 méterről, jobboldalon a léc alá bombázta. 3:1. SZÜNET UTÁN egy kicsit élénkebb lett a játék. Ekkor is inkább a hazai csapat irányította a játékot. A 49. percben Stolcz beadásáról Nagy lekésett, majd Stolcz lövését Barna a kapufa segítségével mentette. A 62. percben Orbán és Koós a 16-oson belül ollóba fogta Nagyot, de a játékvezető nem látott szándékosságot. A 68. percben ismét szabadrúgás­hoz jutott a Győr, mintegy 28 méterről. Palotai lövése a jobb felső kapufa alsó lapjáról ju­tott a hálóba. 4:1. A gól után néhány percig a Győr rohamo­zott. A 76. percben Morvát be­adását Orosz 2 méterről gyen­gén találta el, és Szarka men­tett. Az utolsó negyedórában erősített a Haladás és a 83. percben Nagy—Varga adogatás után Varga a jobb alsó sarokba lőtt, mintegy tíz méterről. 4:2. A 89. percben Tóth az alapvo­nal mellől 7 méterről lőtt ka­pura és az erős lövés nyomán a labda a kapu közepébe jutott. 4:3. A nagy meleg erősen rá­nyomta a bélyegét a játékra. A győriek három potyagólja el­lenére a Haladás nem adta fel a küzdelmet, sokat támadott a vasutas csapat, de csatárai ezen a mérkőzésen ismét sokat tologattak és pontatlanul lőt­tek. A győri csatársor tagjai sem jeleskedtek különöskép­pen. Noha 4 gólt ért el a ven­dégcsapat, de abból hármat fe­dezet lőtt. A mérkőzés ered­ményét döntően befolyásolta a szombathelyi kapus gyenge tel­jesítménye. Győr csapatában Barna a gólokat nem védhette. A védelemben Tamás bizonyult a legjobbnak, Orbán egyszer­egyszer megingott. A fedezetek közül Palotás három remek sza­badrúgással gólt ért el. Kiss in­kább a védekezésben jeleskedett. A csatárok közül Szaló több gyors támadást vezetett. Orosz jó kezdés után visszaesett, Keg­iovich sokat dolgozott. A Szombathelyben Szarka mind a négy gólban lu­das volt. Ilyen gyengén NB I-es mérkőzésen, még egyszer sem védett. A védelemben Ekler­­nek akadt egy-két jó megoldása. A két fedezet végig sokat volt játékban, Varga többször vállal­kozott lövésre, kétszer ered­ménnyel is. A csatársorban Iszaktól, Tóthtól és Stolcztól lát­tunk egy-két jó megoldást. Biróczky játékvezető többször tévedett, főleg a hazai csapat kárára. Kiss Antal NB I TARTALÉKBAJNOKSÁG Győr—Szombathely 4:1 (1:0). Szombathely, 1500 néző. V: Varga. Győr: Tóth — Széniei, Pável, Pálfi — Horváth, Hujber — Glázer, Pió, Nagy, Takács, Jasper. Szombathely: Tormási — Horváth I. Kovács, Vörös — Kán­tor, Győri-Kiss — Marton, Pém, Szekér, Tóth III, Horváth II. A vendégcsapat gyorsabban és tervszerűbben játszott. G: Pió (3), Glázer, ill. Pém. Jó: Tóth, Pável, Glázer, Pió, ill. Horváth I. Marton. Pécs—Vasas 0:0 Pécs, 12 000 néző. Vezette: Gere (Aranyosi, Balogh). Pécs: Zengői — Rendes, Ko­csis, Csupa­k — Vajda, Halasi — Györkő, Dunai I. Dunai II, Vári, Rádi. Edző: Balogh Sán­dor. Vasas: Szentmihályi — Nagy. K., Kárpáti, Fárizis — Bakos, Rozsnyó — Teveli, Kékesi, Bárfy, Pál I, Ihász II. Edző: Illovszky Rudolf. Szögletarány: 17:2 (7:2) a pécsiek javára. A Vasas összeállítása nagy meglepetést okozott Pécsett. Ilovszky edző ezt így indokol­ta: részben a sérülések, részben néhány fáradt játékosunk pi­hentetése és a szerdai fontos Eb-döntő miatt voltam kényte­len ezt a csapatot pályára kül­deni. A pécsiek élénken kezd­tek, Csapák szabadrúgását, majd Vajda távoli lövését Szent­mihályi remek érzékkel tolta szögletre. A 14. percben Halasi 30 méterről a kapufát találta el.­­ A pécsi rohamokat egy ízben Teveli előretörése szakította meg, egy pontatlan hazaadás után, de Zettger kapus a csatár elől merész kifutással tisztázott. A Vasas hét-nyolc emberrel védte kapuját és a pécsiek nagy fölényük ellenére csak szöglete­ket tudtak elérni. A végén a hazaiak valamivel kényelmeseb­ben játszottak, így a Vasas lé­legzethez jutott. A 40. percben Pál I az old­alhálót találta el, de hamarosan ezután Györkő beadását Dunai II élesen kapura lőtte és a labda a felső lécről vágódott kapu mögé. Szünet után fergetegesen tá­mad­tak a pécsiek. Az 51. perc­ben Csupák jól ívelt a kapu elé, Bárfy e pályának háttal állva akart men­te­ni, közben kézzel ért a labdához, de Gere sípja ■néma mar­ad­t. Ezután Györkő beadását Vári tiszta helyzetből fölé lőtte. Szentmihályi percei következtek. Előbb Halasi ve­szélyes beadását tisztázta, reme­kül, azután a 70. percben Györkő beadása után Dunai II éles fejesét a léc alól tolta fölé. A félidő közepén egy kissé unal­massá vált az egyoldalú küzde­lem. A 80. percben Rádi lőhetett volna gólt, de Györkő kitűnő el­futása és beadása után egész közelről Szentmihályiba lőtt. A nagy hőség ellenére is időnként heves iramú játék­ban önfeláldozóan küzdöttek a Vasas „tartalékok”, a bajnoki évtől győzelemmel búcsúzni kívánó pécsiek ellen. A talál­kozó döntő részében a Pécsi Dózsa szőtte támadásait, de ezeket többnyire középen akar­ta befejezni és így a kapu előtt igen szervezetten és nagy létszámfölénnyel védekező fő­városiak azokat rendre meg tudták hiúsítani. A piros-ké­kek a megszerzett labdákkal inkább a mezőnyben igyekez­tek játszani és így is fékezték a pécsiek lendületét. A pécsiek védelmére nem hárult lényeges feladat. A két fedezet sokat volt játékban, de a labdaleadások­­bann sokszor késlekedtek. A tá­madók hibás felfogásban küzdöt­tek. Legfeljebb Györkő néhány veszélyes elfutása és beadása­­ érdemel említést. A Vasas kapujában Szentmihályinak ren­geteg dolga akadt. Több nehéz lövést védett, főként ügyes helyezkedéseivel. A hátvéd sor egyszerű eszközökkel, de hasz­nosan küzdött, közülük nagy tapasztalatával Kárpáti tűnt ki. A két fedezet­­e a védőket segí­tette, időnként Bakostól láttunk ügyes húzásokat. A csatárok kapura nem jelentettek veszélyt, viszont ügy­es labda tartással — amelyben Bár­fi és Pál I tűnt ki elsősorban — hozzájárultak a pon­tszerzéshez. Gere játékvezető ítéleteiben nem volt mindig következetes, Bárfi keze­zése miatt büntetőt kellett volna adnia, úgyszintén­ az első félidőben Pál I szabály­talan szereléséért is. Tóth Zoltán A Totó 26. heti eredménye 1. FTC-SZEAC 1 3:1 2. SBTC-Újpesti Dózsa x 0:0 3. Pécs—Vasas x 0:0 4. Komló—Bp. Honvéd 2 2:5 5. MTK—Dorog x 0:0 6. Szombathely—Győr 2 3:4 7. Tatabánya—DVSC 1 2:0 8. PVSK-BVSC 1 2:0 9. K. Lombik—Székest. x 1:1 10. Oroszlány—Budafok x 0:0 11. BVTK—MÁV-DAC 2 2:5 12. Dunaújváros—Szállítók 1­3:0 T­atabánya—­Debrecen 2:0 (1:0) Tatabánya, 7000 néző. Ve­zette: Bálla Gy. (Fáth, Fehér­vári). Tatabánya: Gelei — Töröcsik, Hetényi, Szepesi — Kovács, Laczkó — Rácz, Lahos, Dom­­bai, Csernai, Pásztor. Edző: Grosics Gyula. Debrecen: Jakab — Beck, Gellér, Varsányi — Juhász, So­­modi — Némethy, Zilahy, Nagy­­kaposi, Puskás, Bodnai. Edző: Lyka Antal. Góllövő: Csernai, Csernai. Szögletarány: 9:8 (4:4), a Tata­bánya javára. A vendégcsapat kapott előbb lábra. A 2. percben Némethy kiugrott. 5 méterről laposan lőtt, de Gélei szögletre ütötte a labdát. Egy ideig még a deb­receniek kezdeményeztek, a második szögletet is elérték. A 7. perctől jött fel a Tatabánya, a jó támadás végén Pásztor fölé lőtt. A 15. percben Kovács előreívelt labdáját 10 méterről Csernai fejelte kapura, de Ja­kab szépen védett. Nem sok­kal később Pásztor lapos lövé­sét fogta Jakab. A 20. percben Bodai ugrot ki, de jó helyzet­ben mellé lőtt. A 22. percben Lahos már csak a kapussal állt szemben, de 12 méterről élesen a jobboldali kapufa mellé lőtt. A 27. percben Lahos 8 méteres lövését Jakab bravú­rosan védte. Egy jó ellentáma­dás végén Nagykaposi csúnyán mellé lőtt. A 44. percben Pász­tor nagy lendülettel futott el a balszélen, mintegy 30 méteres félmagas lövése a ki­vetődő Ja­kab kezéből kiperdült és a be­futó Csernai mintegy 6 méterről az üres kapuba lőtt. 1:0 a Tata­bánya javára. SZÜNET UTÁN nyomban a Tatabánya kezdemé­nyezett, egymást érték a táma­dásai. Az 53. percben Dombai lőtt mellé, azután Pásztor be­adását húzta le Jakab. Az 55. percben Lahos átadásával Cser­nai ugrott ki, 3 csel után mint­egy 10 méterről a bal sarokba helyezte a labdát. 2:0. A gól után is a hazaiak támadtak. Az 57. percben Lahos már a har­madik nagy helyzetből lőtt a kapu mellé. Azután néhány deb­receni ellentámadás következett, de kapuralövés nélkül. Juhász bombázott távolról, de Gelei könnyedén védett. A 68. perc­ben Szepesi a balszélen tőrt elő­re, beadását Jakab merész ve­tődéssel csípte el a befutó La­hos elöl. A 76. percben Dombai óriási lövése a felső kapufáról pattant ki, majd a befutó Pász­tor élesen mellé lőtt. A hátrale­vő időben változatos játék folyt, mindkét kapura i­­s veszélyes lövés ment. A második félidőben a nagy meleg ellenére színvonalas, jó játék folyt. A debreceniek a mezőnyben nyugodtan és tet­szetősen építették támadásai­kat, de csak a 16-osig. Ott már nem akadt kapura lövő csatár. A hazai együttes az első félidő­ben több gólhelyzetet dolgozott ki, de valamennyit el is hibáz­ta. Szünet után a hazai csapat erőteljesebben játszott, jobban igyekezett kapura törni. A Debrecen a második gól után láthatóan kedvét vesztette. A Tatabánya lendületesebb, gól­­ratörőbb játékával megérde­melte a győzelmet. A Tatabánya együttesében Gelejnek nem nők dolga akadt, 1­2 ezer védést azonban láttunk tőle. A hátvéd­­hármas oszlopának Szepesi bizo­nyult. Végig átlagon felüli tel­jesítményt nyújtott, bátran tőrt előre és néhány lövéssel is pró­bálkozott. Hetényi az első félidő­ben kissé ikénnyelmüsködött. Tö­­rőcsik a szokott biztonsági já­tékát nyújtotta, neki is akadt néhány jó támadásvezetése. A fedezetpár hullámzó teljesít­ményt nyújtott. A támadókér lendítője a balszárny volt. Pász­tor vezetett igen sok veszélyes támadást. Csernai gólképesnek bizonyult. Jól látta el feladatát Rácz­ia. Dombai a támadásépí­­tésből vette ki részét. Lahosnak nem ment. A Debrecenben Jakabtól jónéhány bravúros vé­dést láttunk, az első gólnál azon­ban hibázott. A hátvédhármas legbiztosabb pontja Gellér volt. A magas labdákat rendszerint ő fejelte el. Beck az első félidőben jól játszott, szünet után azonban visszaesett. Ugyanez mondható Varsányiról is. A fedezetek­­ez­úttal nem nyújtották azt, amit a legutóbbi mérkőzéseken. Különö­sen a második félidőben fárad­tak el. A támadósorban maradék nélkül csak Puskást lehet di­csérni, de ő nagyon magára ma­radt. A többiek az első félidő­ben, ügyesen szőtték támadásai­kat, a kapu közelében azonban nagyon gyámoltalannak bizonyul­­tak. Balla Gy. játékvezető jól ve­zette a mérkőzést. Tari István NB I TARTALÉKBAJNOKSÁG Tatabánya—Debrecen 3:0 (0:0). Tatabánya, 3000 néző. V: Kelemen. Tatabánya: Rapp — Cserfalvi, Sza­bó, Juhos — Schédi, Molnár — Szovják, Nagy, Müller, Szekeres, Deli. Debrecen: Landi — Sinka, Kézi, Gaján — Oláh, Szakszón — Lázár, Boné, Zilahy II, Csekő, Tóth. A hazai csapat a második félidőben kerekedett felül. G: Sze­keres (2), Nagy. Jó: Rapp, Szabó, Szekeres, ill. landi, Csekő. Salgótarján—Újpesti Dózsa 0:0 Salgótarján, 2000 néző. Vezet­te: Kaposi (Soós B., Húszak). Salgótarján: Cserháti — Salgó, Ferencz, Oláh — Szojka, Men­­czel — Kriskó, Horváth, Taliga, Krajcsi, László. Edző: Bodola Gyula. Újpesti Dózsa: Lung — Káposzta, Rajna dr. Csordás — Solymosi. Színi — Pataki, Gö­­röcs, Bene, Kuharszki, Lenkei. Edző: Szűcs Gyula. Szögletarány: 6:6 (6:3) a Sal­gótarján javára. Már az első percekben válto­zatos, jó iramú volt a játék. A veszélyesebb helyzeteket a Dó­­zsa-csatárok hozták össze. Len­kei, majd Bene jó helyzetben mellé lőtt. A 12. percben Taliga bombáját Lung a bal felső sa­rokból tolta szögletre. Fokozódott a hazai nyomás, László lövései tették próbára Lungot. A 30. percben Menczel futtából kül­dött éles, lapos lövését Lung nagy bravúrral tolta szögletre. A következő percben ugyancsak Menczel fejesét védte jó érzék­kel. Az utolsó negyedóra az Újpesté volt. A 36. percben Pa­taki 5 méterről küldött éles lö­vése Cserháti és a léc közremű­ködésével szögletre került. A 45. percben Bene jó helyzetben lőtt hajszállal mellé. A II. FÉLIDŐT tarjául támadások vezették be. Az 50. percben Lenkei megrúgta­­ Szojkát, a fedezet ötperces ápo­lás után a jobbszélre állt. Az 58. percben Kriskó középen elfutott. Lang merész kivetődéssel pró­bált menteni, de csak Knajcsi elé tudta a labdát továbbítani, a balösszekötő azonban a 11-es pontról a fekvő kapus mellett a jobb kapufát találta el. A 63. percben Horváth fejéről Bene elé pattant a labda, a ki­ugró középcsatár senkitől sem zavartatva, éles lövést eresztett meg, amit azonban Cserháti bra­vúrosan szögletre hárított. A 71. percben Kriskó 8 méterről tiszta helyzetben a jobb alsó sarok mellé bombázott. Sok szép táma­dást vezettek a tarján­iak. Az utolsó negyedórában a Dózsa irányította a játékot. A 83. perc­ben Göröcs mintaszerű elfutás után Patakihoz játszott, Pataki beadását azonban Bene a kapu­fára fejelte. A hazaiak kezdettől fogva magabiztosan játszottak, s a tavaszi forduló legjobb játé­kával búcsúztak az NB I-től. A mérkőzés a nagy hőség el­lenére változatos, gyors játé­kot hozott. Jellemző volt a mérkőzésre, hogy azon mind­két részről a kapusok teljesít­ménye emelkedett ki. A Dó­zsának voltak percei, amikor fáradtan és tartózkodóan ját­szott. A Salgótarjánból Cerháti nagyszerű védések sorozatával rukkolt ki. A közvet­len védelem biztosan rombolt. A fedezetpár Menczellel az élen sok veszélyes támadást indított, sőt a kapura is veszélyes volt. A sántikáló Szojka a jobbszélen többször teremtett jó helyzetet. A támadósor karmestere ezúttal is Taliga volt, sokszor hozta tár­sait is jó helyzetbe. Kriskó és László lövései is említést érde­melnek. A Dózsában Lang több biztos gólnak látszó lövést védett. Rajna ezúttal is nagyvonalú játékkal rukkolt ki, még arra se volt ereje, hogy a gyengébben játszó Csordást ki­segítse. Szini volt a jobbik fede­zet, de időnkint igen kemény volt. A támadósorban Göröcs és Pataki tartózkodóan játszott. Egyedül Bene robbanékonysága jelentett veszélyt a hazai kapura. Kaposi játékvezető a mezőny­ben vétett néhány hibát, de Szojka sérülése után jól kézben tartotta a mérkőzést. Mátyus László NB I TARTALÉKBAJNOKSÁG Salgótarján — Újpesti Dózsa 2:1 (1:0). Salgótarján, 1000 néző. V: Hegyi. Salgótarján: Szőke — Agócs, Sándor, Orosz — Hava­si, Répás — Tóth, Szűcs, Ko­vács, Toldi, Básti. Újpesti Dózsa: Török — Kárpáti, Petrovics, Györvári­­— Beller, Lutz — Stadler, Bácskai, Borsányi, Tóth, Zámbó. Jó iramú volt a mérkő­zés. G: Havasi, Básti (11-esből). 111. Bácskai. Jó: Havasi, Orosz, Kovács, ill. Petrovics, Györvári, Bácskai. Portisch Lajos nemzetközi sakknagymester el­utazott az NDK-beli Halléba, ahol június 30-ától július 26-áig a Középeurópai Zóna versenyét bonyolítják le tizennégy ország versenyzőinek részvételével. A mezőnyben nyolc nagymester: Donner (holland), Ivkov (jugo­szláv), Larsen (dán), Portisch (magyar), Robatsch (osztrák), Stahlberg (svéd), Trifunovics (jugoszláv), Uhlmann (NDK), négy nemzetközi mester: Joha­­nessen (norvég), Malich (NDK), Minev (bolgár), Plater (lengyel) és nyolc nemzeti mester: Jóhan­­sen (svéd), Johanson (izlandi), Hamann (dán), Kanko (finn), Kavelek (csehszlovák), Ofstad (norvég), Pavlov (román), Wes­­terinen (finn) szerepel. Az első három helyezett kerül be a jövő évi zónaközi döntőbe, amelyben még a világ többi kilenc zóna­versenyéből jutnak be részt­vevők.