Népsport, 1969. május (25. évfolyam, 95-120. szám)

1969-05-01 / 95. szám

­ MAGYAR TESTNEVELÉSI ÉS SPORTSZÖVETSÉG LAPJA CSÜTÖRTÖK, 1969. MÁJUS 1. ♦ Ára: 1.20 forint ♦ xxv. évfolyam, 95. szám Az Újpesti Dózsa a VVK döntőjében Bajnokhoz méltó játékkal győztek a zöld-fehérek A Komló nyerte a baranyai rangadót♦ A Hungária úton is bizonyított az MTK ♦ A Rába ITC nehezen szerezte meg a 2 pontot ♦ Célratörőbben játszott a Dunaújváros ♦ Az Egyetértés értékes pontot tartott otthon Gazdag sportműsor május elsején Csepel—Vasas NB I-es labdarúgó-mérkőzés Tömegversenyek Budapesten és vidéken FTC—Ózd női kézilabda-rangadó Napfénnyel, kánikulai meleggel toppant be váratlanul a má­jus. Virágba szökkent a természet__ Ebben a derűs, örömteli hangulatban készült az ország május­i megünneplésére. A régi, hagyományos megemlékezések vará­zsa érződik mindenütt­­ Budapesten és vidéken. A nagy budapesti demonstrációból tekintélyes szerep jut a fiataloknak, a sportolóknak. 2200 diáksportoló színpompás gya­korlata vezeti be az ünnepi felvonulást a Dózsa György úton, de szinte valamennyi oszlopban ott lesznek a sportolók is, éppúgy, mint a záróképben. „1919 május 1-re emlékezünk” Ez az alapgondolata a csepeli sportünnepségnek, amelyet az MTI Budapesti Tanácsa és a Csepeli Vasas rendez vasárnap 15.45 órától a csepeli stadion­ban. Mit láthat majd a közönség? Váltófutásokat (10x300, 20x50, 10x400 méteres távon), 13x3 fős kerékpáros pontversenyt, me­lye­n többek között az FTC, az U­­nesti Dózsa, a Vasas, a BVSC, a Csepel indul. Tornabemutatók, kötélhúzóversenyek élénkítik a tarka műsort, amelynek sok derűs epizódja is lesz majd. A középpontban a labdarúgás, a Csepel—Vasas NB I-es mérkő­zés áll. Sportcsemege: Csepel—Vasas Csütörtökön délután Csepe­len mérkőzik egymással a Cse­pel és a Vasas labdarúgócsapata. A két együttes nagyon szorgal­masan készült a találkozóra. A Vasas csütörtökön délután foly­tatni kívánja a múlt pénteken kezdett jó sorozatát, a Csepel pe­dig csorbaköszörülésre készül. — Mi újság a csapat körül? — kérdeztük Keszthelyi Mihály edzőt. — Nem változtatok! Marad a vasárnap szerepelt együttes, így módjuk lesz javítani a fiúknak.­­ Mit vár? — Nehéz jósolni. Szerintem háromesélyes a találkozó. A Va­sas eléggé rapszodikusan szere­pelt idén, nálunk is akadtak vál­tozó formák. Tavaly kétszer is kikaptunk a Vasastól. Most lehet javítani! És a Vasas háza táján? — Ihász lázas beteg, ezért nem játszik. A középhátvéd Mészöly vagy Menczel lesz, a balhátvéd posztján pedig Fister játszik — mondta Tőke János szakosztály­vezető-helyettes. — Bízunk ab­ban, hogy a csapat jó teljesít­ményt nyújt. Csepelen is esé­lyünk van a győzelemre. Nagy küzdelemre van kilátás a két vasascsapat között. Vé­leményünk szerint a két csapat megosztozik a pontokon. Miért? A Csepel otthon jól szerepel (a Bp. Honvédet is legyőzte), a___ Vasas pedig még nincs igaz­­z zán formában. Ezért a tipp: (Folytatás a 3. oldalon.) ® O ,. p, p, S in io to u­ « o — pj n * m to ps oo tr kO tC­­S3 tO tjj te to 10­0 Csepel—Vasas 1:2 1:0 1:1 0:2 — — 2:0 1:0 1:5 0:0 0:1 3:0 2:3 0:6 1:3 — 0:3 1:2 0:1 0:2 2:2 0:3 Valamennyi eredmény a most pályaválasztó Csepel szempont­jából. A felső sorban a Csepel, az alsóban pedig a Vasas pályavá­lasztása mellett játszott mérkőzések eredményei. Bp. Honvéd—Egyetértés 1:1 (1:0) Soroksár, 8000 néző. Vezette: Almási (6), (Hegyes, Hévízi). Bp. Honvéd: Bicskei (7) — Ke­lemen (7), Ruzsinszki (7), Vági (7), Marosi (7) — Tussinger (6), Komora (7) — Pusztai (5), Ko­csis (8), Szurgent (5), Kozma (7). Edző: Preiner Kálmán. Egyetértés: Varga L. (8) — Sá­tori (7), Józsa (7), Szántai (7), Varga Gy. (8) — Galambos (7), Laczkó (5) — Karába (7), Mát­rai (6), Harangi (5), Pál (6). Ed­ző: Komorettó Béla. Csere: Mátrai helyett Mohá­­csik (6) (55. perc), Pusztai he­lyett Karakas (5. 59. percben). Góllövő: Kozma (31. perc), Karába (75. p.). Szögletarány: 4:3 (3:1) a Bp. Honvéd javára. Egyik csapat sem változtatott a múlt heti összeállításon. A mérkőzés előtt az edzők biza­kodtak. A Honvédban győzelmet v­ártak, az Egyetértés kiegye­zett volna a döntetlennel. Mind­két csapat hasonló hadrendet választott, a 4—2—4-et. Eléggé eseménytelenül­ telt a játékidő első része. Ebben az időszakban két jó Komora-lövést és egy pompás Harangi-elfutást láttunk, de a kapusok a helyü­kön voltak. A 20. percben Ru­zsinszki és Laczkó rajtolt egy labdára a Bp. Honvéd 16-osán belül, végül Ruzsinszki szerezte meg a labdát és felszabadított. Nagy Honvéd-helyzet maradt ki a 25. percben, Kozma futott el egészen az alapvonalig, jól adott középre, a berohanó Kocsis lá­báról azonban 5 méterről a ka­pu mellé szállt a labda. Elég sok átadási hibát láthattunk ez­után. A 31. percben középen bonta­kozott ki egy Honvéd-támadás, Komora, Kocsis volt a labda út­ja. A csatár mintegy 25 méter­rel kapu felé küldte a labdát, a 11-es ponton tartózkodó Kozma beletette a lövésbe a lábát. A labda irányt változtatott, és a balszélsőről a kapu jobb oldalá­­ban kötött ki.­­ 1:0 A 35. percben Komora tört kapura, Galambos azonban fel­vágta. Kocsis végezte el a sza­badrúgást. Lövése nyomán a labda a felső lécről vágódott ki Pusztai elé, de a szélső igen ügyetlenül, gyatrán a kapu mel­lé gurított. A Honvéd játszott fölényben a félidő utolsó per­ceiben. SZÜNET UTÁN az Egyetértés kezdeményezett többet. Az 53. percben Karába viharzott el a jobb oldalon, de Ruzsinszki szögletre szerelte. Mindkét csapat csatársorában a cserék miatt változás történt. A Bp. Honvédban Kozma, az Egyetértésben pedig Karába lett a középcsatár. A 60. percben Ka­raka 18 méteres szabadrúgása a K­a­v kapufa mellett ment ki. Mindjárt utána Karakas bele­szaladt Vargába, s a kapus ápo­lásra szorult. A 66. percben Ko­csis 20 méteres lövése a jobb kapufa éléről pattant ki. Elég­gé csapkodó volt a játék. A 70. percben Kozma megszerezhette volna a második Honvéd-gólt, de a középcsatár 5 méterről Var­gába rúgta a labdát. Beívelés után Komora 2 lépésről a kapu mellé gurított. A 75. percben szabadrúgáshoz jutottak a ha­zaiak. Karába végezte el, és 20 méterről nagy erővel a kapu bal oldalába küldte a labdát. 1:1. A 80. percben megint Kozma került jó helyzetbe. Öt méterről megcélozta bal sarkát, de az önfeláldozóan belevetődő Varga Gyuláról a labda szögletre pat­tant. Izgalmasak voltak az utol­só percek is. A Bp. Honvéd védelme általában megállta a he­lyét. Elsősorban Kelemen és Ma­rosi érdemel említést. Komora ezúttal is fáradhatatlan volt, de a kapum viszonylag kevés ve­szélyt jelentett. Kocsis óriási te­rületen játszott, most is kitűnt társai közül. Pusztai és Szurgent alig vétette magát észre, nagyon gyengén játszottak. Kozma di­csérhető, de néhányszor önzős­­ködött. Az Egyetértés kapuját Varga L. jól őrizte. A gólról nem tehet. Józsa rengeteg támadást akadályozott meg. Var­ga Gyula idei legjobb teljesítmé­nyét nyújtotta, szinte minden jobboldali támadást megakasz­tott. A középpályások most sem remekeltek az Egyetértésben. Elöl harába jelentette a legtöbb veszélyt, különösen akkor, ami­kor középcsatárt játszott. NYILATKOZATOK: Preiner Kálmán: Rosszul játszot­tunk, nem érdemeltünk volna győ­zelmet. Komorettó Béla: Úgy érzem, idén most nyújtottuk a legjobb teljesít­ményt. Rászolgáltunk a döntet­lenre. Varga Béla Kozma szemfülessége gólt hozott • Két Honvéd­­kapufa 9 A cserék élénkítették a játékot 9 Karába bombaszabadrúgásával egyenlítettek a hazaiak • Ezúttal nem játszott kiemelkedően a Honvéd Újpesti Dózsa-Göztepe Izmir ffT5® Caglayan hibájából esett az első gól * Güngör gr­ ifi­kaj H | remekül védett O Szünet után Bene ellenállha- 4 Bt V B­­atian volt * A törökök a mezőnyben jól játszottak Megyeri út, 20 000 néző. Ve­zette: Tschenscher, (Spinnler, Fritz), mindhárom nyugatné­met. Újpesti Dózsa: Borbély — Káposzta, Horváth, Noskó, Dunai III, Zámbó, Juhász, Gö­­röcs, Bene, Dunai II, Nagy L. Göztepe Izmir: Güngör — Mehmet I, Caglayan, Hüseyin, Mehmet II, Ihsan, Cenap, Er­­tan, Fevzi, Gürszel, Halil. Csere: Dunai III helyett Nyí­ró, Göröcs helyett Fazekas a szünetben, Caglayan helyett Sa­­batin az 57. percben, Fevzi he­lyett Nevrat a 65. percben. Góllövő: Bene (28. perc), Bene (51. p.), Nagy L. (54. p.), Bene (60. p.). Szögletarány: 7:4 (3:3) az Új­pesti Dózsa javára. Mindkét csapat összeállítása megváltozott az izmirihez ké­pest. Alira, a kapusra a török válogatott tartott igényt a Len­gyelország elleni ankarai mér­kőzésen, az újpestiek közül pe­dig hiányzott Szentmihályi, Solymosi és Fazekas. Az első percekben beszorult a török csapat. Gyors támadások­kal, ügyes adogatásokkal igye­kezett a Dózsa megközelíteni az izmiriek kapuját, de a védők mindig jókor léptek közbe. Öt perc után „kiszabadultak” a tö­rökök és néhány szép támadás­sal vétették magukat észre. Vál­tozatos volt a játék, előbb Du­nai III hibázott nagy helyzetben, majd Dunai II ugyancsak ki­tűnő helyzetet hagyott ki. A 14. percben Bene előtt kínálkozott kecsegtető helyzet, de ő is hi­bázott. A török csatárok távoli lövésekkel kísérleteztek, de lab­dáik elkerülték a kaput. A 24. percben tapsvihar üdvözölte a törökök váratlan jó játékát, s itt-ott fütte az újpestiek mérsé­keltebb teljesítményét. Nagy meglepetésre inkább a Göztepe támadott, de a lövések nekik sem sikerültek. A 28. percben Caglayan óriási hibájából ve­zetéshez jutott a hazai együttes. Bal Idalon, a kaputól mintegy 18 méterre Caglayan könnyel­műen haza akart gurítani a ka­pusnak, Bene rácsapott a labdá­ra, kicselezte a kapust, és jobb­ról 8 méterről az üres kapuba lőtt. 1:0. Mindjárt utána mintaszerű tö­rök támadás végén Fevzi fordu­lásból lőtt 20 méteres bombáját védte nagy bravúrral Borbély, majd a 30. percben szinte való­­színűtlenül csodálatos kettős vé­déssel érdemelt ki óriási tapsot Güngör. Különösen Bene for­dulásból leadott 16 méteres óriási bombájának hárítása volt nagyszerű kapusteljesítmény. Utána is módja nyílott a török kapusnak tudása bizonyítására, állandóan őt tapsolta a tömeg. Az utolsó percekben két ígére­te­s Dózsa-támadás futott végig a pályán, de a védők tisztáztak. A 43. percben Fevzi bal sarokra tartó lövését Borbély jó érzék­kel kiütötte. SZÜNET UTÁN Nyíró balhátvéd lett, Noskó beállós, Fazekas pedig Göröcs helyén középpályás. Először új­ra a török kapus remekelt, majd Fevzi nagy lövése suhant el a kapu fölött. Az 51. percben Du­nai 11 kapott jó labdát hátulról, az üresen hagyott hosszú össze­kötő remekül húzott el a bal ol­dalon, majd a 16-osnál átvágta a labdát a remek ütemben futó Benének, aki mintegy 10 méter­ről megszerezte a második új­pesti gólt. 2:0 Az 54. percben Noskó cselez­ve tört át két védőn, a jobb ol­dalon futó Nagy Lászlóhoz adott s a szélső 8 méterről vágta a bal sarokba a harmadikat. 3:0 A kapus rajta volt a labdán, vetődött, róla jutott hálóba a labda. A 60. percben Bene szép alakítása következett. Először ballal a bal kapufára lőtt, majd a visszavágódó labdát középről vágta közelről a hálóba. 4:0 Ezután Fazekas beadását Bene közvetlen közelről lőtte, a kapus újra hárított. A törökök táma­dásai ritkábbak lettek, de né­hányszor így is veszélyeztettek. Borbélynak nyílott alkalma tu­dása bebizonyítására, majd Nyírő mentett kritikus helyzetben. A 77. percben Dunai II futtából, jó helyzetben mellé lőtt. Ezután változatossá vált a játék, inkább a hazaiak támadtak. A 4:0 ellenére kezdetben egyáltalán nem volt egyoldalú a játék. A tartalékos Dózsa 50 percen át váratlanul igen erős ellenfélre talált, csak (Folytatás a 8. oldalon) Az év első atlétikai rekordja: Tégla 61.70-et dobott a MAFC versenyén (Tudósításunk a 4. oldalon.) Szombati számunkból Beszámoló az ünnep sporteseményeiről, a Csepel—Vasas NB I-es labdarúgó­mérkőzésről Visszapillantás az Újpesti Dózsa- Göztepe Izmir VVK-találkozóra Mi történt az asztalitenisz VB-n? Gondok az atlétikai idény küszöbén! A Népsport legközelebbi száma május 3-án, szombaton jelenik meg BEK és Hungária Kupa: Harcra készen a Vasas és a Bp. Honvéd kardcsapata Megérkeztek az olasz kardvívók a HEK-re A kard Bajnokcsapatok Eu­rópa Kupa küzdelmeinek leg­utóbbi két versenye a szovjet bajnokcsapat fölényének jegyé­ben zajlott le. A mindenkori szovjet válo­gatottal azonos bajnokcsa­pat eddig feltörhetetlenü­l kemény diónak bizonyult a magyar együttesek számára. (Lényegében a két magyar és a szovjet csapat dönti el, az erő­viszonyok folytán, egymás kö­zött az első hely sorsát.) De hogy nem eleve reménytelen a vele való megmérkőzés, an­nak számtalan jele volt mind­két utóbbi találkozón. Hiszen ha arra gondolunk, hogy Ham­­mang, a Vasas „negyedik” em­bere tudott tavaly négy győzel­met szerezni a szovjet együttes ellen, mindjárt világos, hogy amennyiben az egész csapat legjobbját nyújtja , akár győz­tesen is elhagyhatja a pástot. (Folytatás a 4 oldalon.) PÉNTEKEN 4-től 6-ig kérdezhet, tanácsot adhat és kérhet HÍVJA a 139-023-as telefonszámot Válaszol: SÓS KÁROLY szövetségi kapitány