Népsport, 1969. október (25. évfolyam, 226-251. szám)

1969-10-27 / 248. szám

­ Hírek,tudósítások külföldről Már csak hét hely szabad­­még 15 mérkőzés Mexikóért Az 1970 május—júniusában Me­xikóban rendezendő IX. labda­rúgó világbajnokság selejtezői­nek nyitányát 1968. május 19-én, Bécsben lejátszott Ausztria— Ciprus mérkőzés jelentette. A FIFA — mint ismeretes — a ne­vezett 71 csapatot tizenhat selej­tező csoportba sorolta. A védő angolok és a rendező mexikóiak selejtező nélkül szereztek jogot a tizenhatos döntőben való részt­­vételre. A selejtező mérkőzése­ket 1969. december 31-ig kell lejátszani. Még két hónap van hátra, s a mérkőzések már a befejezéshez közelednek, hiszen csak 15 találkozó szerepel a műsorban. Ezek közül jó né­hánynak már nin­cs semmi je­lentősége, máshol viszont annál nagyobb a küzdelem, s semleges pályán vívandó harmadik mér­kőzésekre is van kilátás. Mi is a helyzet jelenleg? Anglia (védő), Mexikó (ren­dező), Svédország (V. csoport), Belgium­ (VI.), Német SDK (VII ), Peru (X.), Brazília (XI.), Uruguay (XII.), El Salvador (XIII.) válo­gatottja már a tizenhatos dön­tőben van. És a többiek? ... I. csoport. Román remények. A csap­atok alaposan körbever­ték egymást. A román váloga­­tottnak a görögök ellen Buka­restben vívandó mérkőzésen már egyetlen pont is elég a döntőbe­jutáshoz. A csoport nagy meg­lepetése az angliai bronzérmes portugál csaptat kiesése. Románia 5 3 1 1 6:3 7 Görögország 5 2 2 1 12:8 6 Hátra van XI. 2. Svájc—Por­tugália (nincs tétje) és XI. 16. Románia—Görögország. II. Harmadik mérkőzés (7) Ha a magyar , csapat a papír­formának megfelelően az íre­ket legyőzi a Népstadionban, akkor a magyar és a csehszlo­vák válogatott között, semleges pályán, harmadik mérkőzés kö­vetkezik. Hátra van: XI. 5. Magyaror­szág—Írország. III. Izgalmak várhatók Az NDK Cardiffban aratott értékes győzelme érdekes hely­zetet teremtett Az olaszok most már csak két hazai mérkőzésük megnyerésével juthatnak el Me­xikóba. Pontveszteségük esetén harmadik mérkőzésre kerülhet sor. Német DK 3 2 1 — 7:4 5 Olaszország 2 1 1 — 3:2 3 Hátra van: XI 4: Olaszország —Wales, XI. 22: Olaszország— Német NDK. IV. A szovjet csapat páholyban Kacsann mester tervei egye­lőre teljes mértékben valóra váltak. A szovjet válogatott ide­genben döntetlenül játszott az északírekkel és otthon mindkét ellenfelét legyőzte. Isztambulból­, már csak egyetlen pontot kell elhoznia. Szovjetunió 3 2 1 — 5:0 5 Észak-Írország 4 2 1 1 7:3­5 Hátra van: XI. 16. Törökor­szág—Szovjetunió. V. Csak formaság A svédek már bejutottak, a franciák elleni mérkőzésüknek nincs jelentősége. Bergmark ka­pitány ezért nem is szerepelteti a külföldön szereplő svéd já­tékosokat. Hátra van: XI. ’: Franciaor­szág — Svédország. VII. A nyugatnémetek már elsők A helyzet az V. csoporthoz hasonló: az osztrák—skót mér­kőzés eredménye n­em befolyá­solhatja a nyugatnémet elsősé­­■get. Hátra van : XI­I: Ausztria— Skócia. Vili. A bolgárok előnyben A még veretlen bolgár csapat fél lábbal már Mexikóban van. A lengyelek csak akkor gondol­hatnak esetleges harmadik mér­kőzésre, ha Varsóban legyőzik a bolgárokat és Luxemburg pon­tot rabol Bozskov csapatától. Erre viszont aligha kerül sor.. . Bulgária 4 3 1 — 9:3 7 Hollandia 6 3 1 2 9:5 7 Lengyelország 5 3 — 2 16:8 6 Hátra van: XI. 9: Lengyelor­szág—Bulgária. XII 7 (?): Lu­xemburg—Bulgária. XV. Még három jelölt A két alcsoport Izraelben, il­letve Dél-Koreá­ban lebonyolított mérkőzései során egyaránt sok bonyodalom és egy vaskos meg­lepetés — Japán kiesése — akadt. Az ausztrál csapat to­vábbjutása váratlan volt, de a csoportdöntő előtt még Rhodé­­siát is le kell győznie. Hátra van: X. 27. (Portugáliá­ban). Ausztrália—Rhodézia, majd a győztes december 31-ig két mérkőzést vív Izrael csapatával. XVI. Marokkó (7) A 11 csapat küzdelme befeje­zés előtt áll. A VB-k történeté­ben első alkalommal afrikai együttes is ott lehet a 16-os döntőben. Erre Marokkó a leg­esélyesebb, bár annak idején az első fordulóban, csak harmadik mérkőzésen jutott tovább Sze­­­negál ellenében. Marokkó 2 1 1 — 2:1 3 Szudán 3 — 3 — 5:5 3 Nigéria 3 — 2 1 6:7 2 Hátra van: X. 26: Marokkó— Szudán, XI. 8: Nigéria—Marokkó. Ezek szerint tehát a még sza­bad hét helyre a következő csa­patok kerülhetnek: Románia, Magyarország vagy Csehszlová­kia, Olaszország vagy Német DK, Szovjetunió, Bulgária, Iz­rael vagy Ausztrália, és Marokkó vagy Szudán. Összeállította: Vad Dezső Ausztria AZ INNSBRUCKIAK NAGY GYŐZELME IDEGENBEN A szerdán Budapesten szereplő Wacker Innsbruck 4:0 arányban győzött Eisenstadtban. ami azt bizonyítja, hogy a csepeliek f llenfele tartja jó formáját: lenna — LASK 0:0, GAK—Wa­cker Wien 3:1, Rapid—Sturm Durisol 2:1, Eisenstadt—Wacker Innsbruck 0:4, Admira Energie— Dornbirn 1;0, Wattens—Austria Salzburg 0:1, Vőest—WSC 1:0, Austria Klagenfurt—Austria Wien 1:2. A WSC vereségével az élen szórós lett a verseny: 1. WSC 16, 2. Austria Wien 15, 3. Wacker Innsbruck 15. Svájc. Biel—Young Boys 2:0. Fribourg— Zürich 1:2, Grass­­hoopers—C.haux-de-Fonds 3:0, Lugano— Basel 2:1. St. Gálién — Beilinzona 2:0, Servette—Wim terthur 2:3, Wettingen —Lausan­­ne 0:1. 1. Lugano 12, 2. Laiusan- 10, 3. Zürich 10 pont. . ' Franciaország | DÖNTETLEN­ ELLENÉRE SEM CSÖKKENT A ST. ÉTIENNE ELŐNYE Az újabb forduló már szomba­ton elkezdődött: Sochaux—St. Étienne 3:3, Bordeaux—Rouen 1:1, Angers — Ajaccio 3:2, Lyon —Valenciennes 1:0. Nemcsak a­­St. Étien­ne, hanem a Bordeaux is döntetlenül játszott, s így megmaradt a St. Étienne 4 pon­tos előnye: 1. St. Étienne 19, 2. Bordeaux 15, 3—4. Marseille, Angers 13—13 pont A vasárnap játszott mérkőzé­sek: Nimes—Metz 2:1, Marseille —Strasbourg 2:0, Bastia —Ren­­nes 4:0, Red Star—Angouleme 0:0, Sedan—Nantes 4:0. Az élcsoportban csak annyi a vál­tozás, hogy a Marseille a 15 pontjával felugrott a Bordeaux mellé. Olaszország HÁROM PONTRA NŐTT A CAGLIARI ELŐNYE Az olasz bajnokság 7. forduló­jában­ érdekes változás történt a bajnokság élén: a Cagliari meg­nyerte nápolyi mérkőzését, ugyanakkor az Internazijonale ve­reséggel tért haza Tor­acból a Juventus elleni mérkőzés után, a Fiorentina pedig pontot vesz­tett a Torino ellenében, így a Cagliari előnye három pontra nőtt, s ez az előny ak­kor is meg­marad, ha a Milán történetesen győz szerdán a Bologna ellen. A Cagiliari mellett még a Brescia nyert idegenben, ami­­különösen azért érdekes, mert eddig otthon sem tudott győzni. A római örökrangadó nagy küzdelem után 2:1-es Roma-győzelmet hozott. A hét mérkőzésen összesen 15 gól született. A-osztály: Bari—Sampdoria 0:0, Fiorentina—Torino 0:0 (semle­ges pályán), Juventus—Inter 2:1, Lanerossi—Verona 3:0, Milán— Bologna: szerdára halasztották a hét közben sorra került Világ Kupa-döntő miatt. Napoli—Cag­liari 0:2, Palermo—Brescia 1:3 (semleges pályán, Reggio Calab­­riában), Roma—Lazio 2:1. 8 Hétfő, 1969. október 27. Külföldi labda: Német DK DÖNTETLENEK NAPJA A 11 fordulóban négy mér­kőzés végződött döntetlenül. A bajnok és listavezető Vorwärts és a második helyezett Chemie Leipzig csapatai is megosztoztak a pontokon. Igaz, ez a döntet­len a lipcseiek számára hízelgő, hiszen a mérkőzést Berlinben rendezték, de a bajnok így is megőrizte idei veretlenségét. A Vorwärts idei legveszélyesebb ellenfelének látszó Jena is dön­tetlenre játszott a Zwickau csa­patával, így az élen semmit sem változott a helyzet. Az MTK-t ki­verő Magdeburg értékes győze­lemmel kicsit fel tudott zárkóz­ni. A forduló egyetlen idegenbeli győzelmét az Erfurt aratta Ros­tockban, és ezzel az EVK-ban az első fordulóban tovább­jutott Hansa helyzete még rosszabb lett. 1. Vorwärts (B) 11 1­­­­ 24:10 17 2. Leipzig 11 5 5 1 13: 7 15 3. Jena (B) 11 5 3 3 16: 9 13 4. Zwickau 11 3 7 1 13: 7 13 5. Erfurt 11 4 4 3 14:15 12 6. Drezda (u) 10 5 1 4 16:14 11 7. Magdeb. (K) 11 5 1 5 17:17 11 8. Riesa 11 4 3 4 11:12 11 9. B. Dynamo 11 4 3 4 16:19 11 10. Halle 10 3 3 4 14:12 9 11. Wismut 11 3 2 6 8:13 8 12. E.­stadt (u) 11 1 6 4 7:16 8 13. K.­Marx-St. 11 2 3 6 12:19 7 14. Hansa (E) 11 2 2 7 9:20 6 B = BEK-résztvevő. K = KEK-résztvevő. E­z­EVK-résztvevő, a - újonc, végződött döntetlenül, köztük két találkozó (Arsenal—Ipswich és Sheffield—Crystal) nézői egyet­len gólt sem láttak. A lassan félidőhöz érkező baj­nokságban a két liverpooli együt­tes tartja előnyét. A bajnoki cí­met védő Leeds megpróbál mö­géjük felzárkózni, de ott van az élen a tavalyi bajnok és idei ku­pagyőztes Manchester City is, csak a londoni csapatok kényte­lenek újra beérni szerény, közép­mezőnybeli helyezéssel­ tett Mönchenglandbach és a Köln is a Hamburg ellenében. A 10. forduló után a Bayern München mögé a Mönchenglad­­bach zárkózott fel, de a Köln és a Hertha is javított helyzetén. Az alsóházban­ nem történt lé­nyeges változás, a Bréma és az újonc Essen szerzett érté­kes pontokat. 1. Cagliari 7 5 2 — 9: 2 12 2. Lanerossi 7 4 1 2 12: 7 9 3. Inter. 7 4 1 2 11: 7 9 4. Roma 7 4 1 2 8:7 9 5. Fiorentina 7 4 1 2 6: 7 9 6. Milán 6 3 1 2 9: 5 7 7. Lazio 7 3 1 3 9: 6 7 8. Bologna 6 2 3 1 6: 4 7 9. Bari 7 1 5 1 2: 2 7 10. Torino 7 2 3 2 6: 8 7 11. Juventus 7 2 2 3 8: 7 6 12. Verona 7 2 2 3 3f 6 6 13. Napoli 7 1 3 3 4: 6 5 14. Brescia 7 1 2 4 5:11 4 15. Sampdoría 7 — 4 3 1: 4 4 16. Palermo 7 — 2 5 6:16 2 1. Everton 17 14 2 1 39:15 30 2. Liverpool (E) 17 9 6 2 34:13 24 3. Derby (ú) 17 3 5 4 24:13 21 4. Leeds (B) 15 7 7 1 26:15 2Í 5. M. City (K) 16 8 4 4 26:16 20 6. Wolverhampt. 17 6 8 3 26:22 20 7. Goventry 17 7 5 5 21:19 19 8. Cheísea 16 5 8 3 18:16 18 9. M. United 17 0 G 5 26:25 18 10. Stoke 17 6 6 5 26:27 13 11. Tottenham 17 7 4 6 22:24 18 12. Nottingham 16 3 9 4 18:21 15 13. Bumley 17 4 7 6 21:25 15 14. Arsenal (E) 17 3 9 5 13:18 15 15. Newcastle (E) 17 5 4 8 17:17 14 16. West Ham 16 4 5 7 20:23 13 17. West. Bromw. 17 4 5 8 21:26 13 18. Crystal (ú) 16 2 8 G 16:24 12 19. Ipswich 16 3 5 8 15:23 11 20. Seffield 17 3 5 9 17:30 11 21. southampton (E) 17 2 6 9 23:35 10 22. Sunderland 17 2 6 9 12:29 10 1. B. Münch, (B) 10 7 1 2 25: 9 15 2. M.-gládbach 10 6 2 2 16: 9 14 3. Köln 10 6 1 3 23:12 13 4. Ö.-hausen (ú) 10 6 1 3 21:12 13 5. Schalke (K) 10 3 3 2 15: 9 13 6. Hertha (E) 10 6 — 4 16:14 12 7. Stuttgart (E) 10 4 3 3 21:21 11 8. Hamburg 10 4 2 4 18:16 10 Hannover (E) 10 4 2 4 18:16 10 10. Dortmund 10 4 2 4 18:17 10 11. Essen (ú) 10 3 3 4 14:17 9 12. Frankfurt 10 4 1 5 13:16 9 13. Duisburg 10 3 3 4 13:20 9 14. Kaiserslaut. 10 2 4 4 11:15 8 | 15. Bréma 10 2 3 5 12:18 7 16. Braunschw. 10 1 4 5 11:21 6 17. Aachen • 10 2 2 6 10:20 6 18. M. 1800 (E) 10 2 1 7 5:18 5 Anglia AZ EVERTON TARTJA ELŐNYÉT Cs­ak 19 gólt hozott a 17. for-­­­duló, és ennél nagyobb meglepe- | tés aligha lehet Angliában. Való­ban váratlan, hogy 22 csapat kö­zül­­ csak három volt képes egy gólnál többre, míg nyolc együt­tes centársora gólképtel­ennek bizonyult. A Leeds, amint már jelentettük­, a sérüléséből felépült Clarke két góljával fektette két­­vállra a nagyszerűen szereplő Derby County újonc legénysé­gét, két gólt szerzett a Manches­ter United ellen győz­tes West Bromwich tizenegye is, legered­ményesebbnek pedig a Liverpool csatársora bizonyult, négy góllal terhelte meg a sereghajtók közé tartozó Southampton kapuját. Csak két csapat tudott győzni ide­genben. A listavezető Everton az idén nagyon feljavult Coventry otthonából hozta el a két pon­tot, a londoni Chelsea pedig a VVK-győztes Newcastle oroszlán­ba­r­­­an­gj­áb­an d­i­a­d­a­l­m­a­sk­odot­t, ugyancsak 1:0-ra. öt mérkőzés Jugoszlávia KIKAPOTT A VASAS ELLENFELE A 10. fordulóban a Vardar, a Vasas KK-ellenfele Nisben vere­séget szenvedett, s most 18 csa­pat közül a 16. helyen áll: 3 győzelem, 7 vereség,­ 8:15-ös gólarány, 6 pont. Érdekesség: az éllovas Dinamó otthon pon­tot vesztett, e a Nis beérte. Par­tizan—Verezs 1:2, Hajduk—Zag­­reb 5:0, Szarajevó—Maribor 4-0, Olimpija Ljubljana—CZ Belgrád 1:2, Radnícski Kragujevác— OFK Be­­grád 1:3, Szloboda—Bor 2:0, Dinamo Zágráb—Zseleznyi­­csar 2:2, Radnicski Nis—Vardar 3:1. Vojvodina — Celik 2:1 . Dinamó 15 (20:10-es gólarány) 2 Nis 15 (15,9), 3. CZ Belgrád 14 pont. Német SZK MÜNCHENIEK AZ ÉLEN ÉS AZ UTOLSÓ HELYEN A sikeres VB-selejtező után a 10. fordulóban két csapat nyert idegenben, a bajnoki cí­met védő Bayern München és a B. Mönchengladbach. A baj­nok az Aachen otthonából hozta el a két pontot, legveszélyesebb riválisa pedig München másik csapatát, az 1860 együttesét fek­tette kétvállra. S ezek után nem lehet véletlen, hogy a 10. fordulóban idegenben győztes két csapat áll a bajnokság első két helyén. A Bayern München eddigi vetélytársai közül az újonc Oberhausen Stuttgartban, a kupadöntőben szerepelt Schalke pedig Nyugat-Berlin­ben, az otthonában most 10 pontot szerzett, pontvesztés nél­kül 8:1-es gólarányt elért Hertha csapatától kapott ki az olimpiai stadion zsúfolt lelátói előtt. A forduló leggyakoribb eredmé­nye különben a 3:0 lett. Így nyert a Hertha, a már emií- Öt aranyérmet nyertek a japánok a cselgáncs VB-n Mexicóban befejeződtek az idei cselgáncs világbajnokság küzdelmei. Az utolsó verseny­napon több ezer néző előtt zaj­lott le a pehelysúlyú viadal, il­letve az un. tour-kategória, a súlycsoport nélküli verseny erő­próbája. Ezen a világbajnoksá­gon a japán sportolók nyújtot­ták a legjobb teljesíményt, hi­szen mindkét súlycsoportban el­sőséget szereztek, s így vég­eredményben összesen öt arany­érmet nyertek. A két utolsó döntő eredményei. Pehelysúly: Yosihiro Sonoda (Japán) bírói döntéssel nyert Nomura (Japán) ellen. Tour-kategória Masatoshi Shinokami (Japán) ugyancsak bírói döntéssel győzött Ruska (holland) ellen. BRACKE BÍZIK A NEGYVENKILENCBEN Már Mexikóban tartózkodik a belga Ferdinand Bracke, hogy megdöntse a dán Ole Ritternél, az egyórás pályakerékpározás­ban 1948-ban felállított 48.654 km/órás világcsúcsát. Bracke bejelentette, hogy bízik erejé­ben, így reméli, hogy a kedvező feltételű magaslati pályán 49 km-es átlaggal adja át a múlt­nak a dán világcsúcsot. Az egy­órás kerékpározásban a legjobb eddigi eredmények: 1. C. Ritter (dán) 48.654, 2. F. Bracke (belga) 48.093, 3 Frey­ Jensen (dán) 47.513, 4. Anquetil (francia) 47.493, 5. Riviéra (francia) 47.346 km/ó. És most Bracken múlik, hogy a sorrendben történik-e változás. NEMZETKÖZI LABDARÚGÓ-MÉRKŐZÉSEK München 1860—Hydra 1:1, Dar es Salaam. Az eredmény hízólg­"? a tanzániai csapatra. Szófiában befejeződött a 11 szakaszos Bolgár Kerékpáros Körverseny. 1. Poloni (olasz), 2. Knisper (NDK), 3. Latocha (len­gyel). Belgium NYERT AZ ÚJPESTI DÓZSA ELLENFELE Az Újpesti Dózsa szerdai BVK- beli ellenfele, az FC Bruges, otthon 3:0-ra győzött, s a 7. for­duló után a bajnoki címet védő Standard Liege csapatával (12 — 12 pont) az élen áll. FC Bruges— Racing White 3:0, Standard Liege — Charleroi 2:1, Crossing—An­­derlecht 11. Csehszlovákia: Slovan Bratis­­lava—Inter Bratislava 2:1. Portugália. A 6. forduló: Varzim —Sporting 0:0, Benfica — Boavista 8:0, Porto—Braga 2:0, Leixoes—U. Tomar 1:0, Barreirense—Setubal 2:0, Gui­­maraes—CAF 4:0, Academica— Belenenses 2:1. A Sporting elő­nye egy pontra csökkent. 1. Sporting 11 pont, 2. Benfica 10, 3. Varzim 7. Norvégia: Strömgodset Dram­­men—Fredriketad 2:2. A Nor­vég Kupa döntője meghosszab­bítás után döntetlent hozott. A mérkőzést a héten megismétlik. Hollandia. Ajax—DOS Utrecht 4:0, NAC—Feije­noord 0:2, Haar­lem— PSV Eindhoven 0:1. A 10. forduló után az élen: 1. Ajax 20, 2. Feijenoord 19, 3. Eindhoven 14 pont. Nem sikerült a visszavágás Berlin ifjúsági vál.­Magyar ifjúsági vál. 7:4 (2:1, 1:1 4:2) Jégkorong V: Messinger, Ujfalusi. Berlini ifjúsági válogatott: Hurbanek — Geiser, Pohland, Wager, Behrendt, Thimias. Cse­re: Kretschmann, Wenzel, Beuth­­ner, Blemer, Breitschuch, Kranz, Rathmann, Glass, Reese. Magyar ifjúsági válogatott: Kovács — Ocskas, Tamás, Szi­getvári, Bodor, Havrán. Csere: Kereszti, Fodor, Ugrál, Tímár, Hoffmann, Tassi, Kolbenheyer, Földváry, Doór. Gólütők: Ugrál (9. perc), Wen­­czel (10. perc), Glass (15. perc), Földváry (25. perc), Thimias (34. perc), Wenzel (42. perc), Wenzel (48. perc), Door (49. perc), Breit­schach (53. perc), Rathmann (56. perc), Földváry (59. perc). Kiállítva: Pholand (2 perc), Reese (10 perc). Jó jégen, meglepően kevés né­ző előtt került sorra vasárnap délután az ifjúsági válogatott jégkorongozók visszavágó mér­kőzése. Ugrál a 9. percben ve­zetést szerzett együttesének, de egy perccel később javítottak a berlini fiatalok, s a 15. perc­ben a vezetést is megszerezték. Magyar támadásokkal folyta­tódott a második játékrész. Mindkét csapat meglehetősen idény eleji formát mutatott. Földvárynak sikerült szép gólt ütnie, de aztán 9 perccel később Thinius távolról a magyar ka­puba talált. A 37. percben em­berelőnyhöz jutott együttesünk, de a kínálkozó lehetőségeket nem tudta kihasználni. A harmadik harmadban a hig­gadtabban, szervezettebben ját­szó berliniek tovább növelték előnyüket, de a magyar szak­vezetők mégsem voltak elége­detlenek. Pásztor György, a jégkorong bizottság vezetője, a palánk mellett kijelentette:­ " Együttesünk fiatalabb, mint a berliniek és jóval ke­vesebb időt töltött a jégen. Eh­hez képest, ha az eredménnyel nem is, játékukkal elégedettek lehetünk. Külföldi Híradó • Svédország csapata mérkőzés nélkül bejutott a férfi kézilabda­­világbajnokság tizenhatos döntőjé­­­be. Ellenfele, Portugália ugyanis lemondta a selejtezőmérkőzéseket. • Lev Jasmn,, a világhírű szov­jet labdarúgókapué, ald 78-szor szerepelt a válogatottban, szer­dán ünnepelte 40. születésnapját. A Dinamó Moszkva játékosa ren­geteg meleg hangú gratulációt kapott a Szovjetunióból és kül­földről egyaránt. • Nyolcvan éves korában el­hunyt Victor Linart, a belgák sokszoros motorvezetéses világ­bajnoka, a tizenötszörös belga kerékpáros bajnok. Finnország jégkorong-válogatott­ja Varsóban 6:1 (1:1, 4:0, 1:0), arányban győzött Lengyelország ellen. A Banska Bystricán, műanyag­­sáncon rendezett nemzetközi sí­ugróversenyt a csehszlovák Ras­­ka nyerte 222.7 ponttal, 66 és 60.5 méteres ugrással. G. Wu nyugatnémet nehézsú­lyú súlyemelő 510 kg-os üssz, teljesítménnyel új nyugatnémet rekordot állított fel. Wu nyo­másban 178 kg-ra, szakításban pedig 153 kg-ra javította a nyu­gatnémet csúcsot. Izgalmas percek, szoros küzdelmek a kecskeméti emlékversenyen Cselgáncs Tiz egyesület 62 versenyzője lépett szőnyegre a Kecskeméti VTS I. osztályú emlékversenyen, amely után derűs mosoly ült Horváth Istvánnak, a válogatott keret edzőjének arcán. „Elége­dett vagyok a kerettagok formá­jával — mondta —, mindenki kitett magáért. Hasonló küzdel­met szeretnék látni két hét múl­va a roviszádi Duna Kupán.” A találkozók szinte kivétel nélkül élményt nyújtottak a szép számú közönségnek. Meglepetés is akadt: Oláh és Keserű már az első napon­­kiesett. A küzdelmek végső alakulása. Pehelysúly (14 induló): A Pul ai —Szabó döntő heves iramban kezdődött. Szabó a 4. percben vezetést szerzett, de ezt az előnyt Pul ai hamarosan ledol­gozta. A 10. perc végén Sza­bót lerántásért megintették és Pulai győzelméhez nem férhe­tett kétség. 1. Pulai János (Kecskeméti Dózsa), aki a Fa­ragó Benjámin -serleg jövő évi védője lett, 2. Szabó F. (Bp. Spartacus), 3. Mándli (U. Dózsa) és 5 Filip (Bp. Spartacus). Köny­­nyűsúly (19). A Hetényi—Szabó M. mérkőzést a Honvéd bajnoká­nak 9. percben elért negyed­pontos kon­tradobása döntöt­te el véglegesen. 1. Hetényi Ar­tal (Bp. Honvéd), akinek a Bodor Antal emlékserleget az elhunyt könnyűsúlyú verseny­ző édesanyja adta át. 2. Szabó M. (Bp. Spartacus), 3. Kőszegi és Oray (mindkettő Bp. Sparta­cus). Középsúly (15). Ipacs ma­gasabb akciószámmal szerez­te meg a győzelmet Kiss E. el­len. 1. Ipacs László (U. Dózsa), egy évre elnyerte a Kovács Já­nos emlékserleget. 2. Kiss E. (Kecskeméti Dózsa), 3. Hosszú (Újpesti Dózsa) és Tóth (Kecske­méti Dózsa). Félnehé­zsúly (9). Varga bírói döntéssel győzött, de meglepetésre nem adták át neki a Kovács Ákos emlékére elkészített serleget, mert érté­kére való hivatkozással a Bp. Spartacus nem hozta el a ver­senyre. A győzelembe vetett hit megingat­hatat­lansága, a trófea épségének féltése, vagy bizal­matlanság a közbiztonság iránt — ki tudja? —, de szebb lett volna, ha — az ismételt Spar­­tacus-győzelem ellenére — a közönség is érezhette volna azt az őt megillető tiszteletet, hogy meglássa a trófeát. 1. Varga Imre (Bp. Spartacus), 2. Kiss F. (Bp. Honvéd), 3. Gábor (Bp. Spartacus). Kaszper (Közgazda­sági Egyetem) A nehézsúly ötös mezőnyében, ahol körmérkőzés­re került sor. Kristóf biztosan nyert. 1. Kristóf János (B­. Spar­tacus), 2. Téglást (II. Dózsa), 3. László (Egyetértés). Sportolóink a külföldön Portisch újabb játszmája is függőben maradt GLOGGNITZ. A sakkvilágbajno­ki zónaverseny 15. fordulójában mindkét magyar versenyző vilá­gossal játszott. Bárczay vereséget szenvedett a nyugatnémet Du­­balltól, Portisch játszmája pedig függőben maradt a jugoszláv Ma­­tanovics ellenében. További e­ed­­mények: Radulov (bolgár) —Har­­toch (holland) 1:0, Jakobsen (dán) —Westerinen (finn) 1:0. Az Adamski (lengyel)—Sigurjonsson (izlandi) és a Dilmer (román)— Hecht (NSZK) mérkőzés döntet­lenül végződött. Fü­ggőben ma­radt játszmák: Uhlmann (NDK) — Jansson (svéd), Eseig (NDK) — Lahti (finn), Camillieri (máltai) —Dickstein (osztrák), Foneskal (csehszlovák) — Anderseon (svéd), Zwalg (­norvég) — Ivkov (jugo­szláv). Az élcsoport: Uhlmann 10 (1), Duball, Hecht 9—9, Portisch 3.5 (3), Sigurionseon, Radulov 8.5 —8.5 (1 — 1), VESELI. A nők sakkvilágbajno­ki zónaversenyén a 14. forduló után így fest az élmezőny: Rad­­zikowska (lengyel) 9. (1), Bele­­marjes (jugoszláv) 9, Vreeken (holland) 8.5 (1), Vokralova (cseh­szlovák) 7.5 (2). A magyar ver­senyzők helyezéséről és eredmé­nyéről nem érkezett jelentés. (MTI) Szovjet győzelem az Egyesült Államok elleni első ökölvívó találkozón Nagy nemzetközi érdeklő­dést és visszhangot váltott ki az első ízben megrendezett Egyesült Államok —Szovjetunió ökölvívó váogatott mérkőzés, amelyre hatalmas érdeklődés mellett a nevadai Las Vegas­­ban került sor. A szovjet csá­mpát V. Frolov, Tregubov és Ta­­raszenkov Európa-bajnokokkal, valamint az olimpiai bajnok Szokolovval lépett szorítóba, míg az amerikaiak legismer­tebb versenyzője, a Mexicóban bronzérmet szerzett Bal­dwin volt. A találkozó heves küzdel­met, t­­bb meglepetést és szov­jet győzelmet hozott. A várat­lan eredmények közé tartozik Taraszenkov veresége Baldwin­­tól, illetve Babarika győzelme a nagy ígéretként számon tartott Matthews ellen. Szovjetunió —Egyesült Álla­mok 12:10. (elöl a szovjet ököl­vívók). Papírsúly: Kukumov p. v. sz Hawthorne-tól­. 0:2. Lég­súly: Zsaporozsec döntő fölénye miatt Mince-t a 2. m.-ben le­léptették. 2:2. Harmatsúly: Hmelnyikov p gy. Bazer ellen, 4:2. Pehelysúly: Szokolov p. gy. Lummey ellen, 6:2. Könnyűsúly: Hromov p. v. sz. Ruiztól, 6:4. Kisváltósúly: V. Frolov dön­tő fölénye miatt Rolandot a 3 m. ben leléptették. 8:4. Váltósúly: Abdrahmanov p. v sz. Muniz­től. 8:6. Nagyváltósúly: Tregu­bov p. gy. Valdez ellen. 10:6. Középsúly: Taraszenikov p v. sz. Baldwintől. 10:8. Félneh­­ézsúly: Babarika p. gy. Matthews celleis 12:8. Nehézsúly: Vasz­uskin p­v, sz. Bídertől, 12:10. Befejeződött a téveszínházban az MCSSZ országos II. o. felnőtt egyéni minősítő versenye, ame­lyen 32 versenyző indult. A győztesek (pehelysúlytól felfe­lé): Borbély (Újpesti Dózsa), Bő­rönd­ (Budai Építők), Havasi (MTK), a félnehézsúlyban nem volt induló és Rokonai dr (Új­pesti Dózsa). Magyar Testnevelési és Sportszövetség lapja. Főszerkesztő: Szabó Béla Szerkesztő Ardai Aladár Szrkesztősész: Budapest. V111 Somogyi Béla utca 6 Telefon 130-410 Este 9 óra után: 338 - 566 Kiadja az ■LapkiaU' VáMa.’at Felelős kiadó Tóth László ’szakraló Kiadóhivatal: Bu­dapest VI Revav »irca 16. tetefon f f B — 660 Teljes?," * Vla^var Posta E!öf­ d*t eev hónapra 24 forint, negyedévre for»m kivétel ve' mindé *­30 Index 25004 ? Szikra Lapnyomda, Budapest