Népsport, 1970. június (26. évfolyam, 127-152. szám)

1970-06-01 / 127. szám

Major indulásáról. A Bp. Honvéd atlétikai szakosztályá­nak vezetősége közölte, hogy Major István pénteken a MASZ-ban térdfájdalmai miatt lemondta a szófiai szereplést. Az indulás előtt azonban meg­változtatta elhatározását és a többiekkel együtt elutazott Szó­fiába, ahol, mint ismeretes, holtversenyben második lett. A kosárlabda férfi NB I VIII. fordulójából elhalasztott BSE— Pécsi VSK és Ganz-MÁVAG— TFSE mérkőzésekre vonatko­zóan megállapodtak az érdekelt csapatok. Mindkét találkozót kedden játsszák le. Befejeződött az üvegipari munkások sportolóinak három­napos nemzetközi vetélkedője Orosházán, amelyre hazánk minden tájáról, továbbá Jugo­szláviából és Bulgáriából 360 sportoló érkezett. Pénteken, szombaton és vasárnap 6 sport­ágban mérték össze tudásukat. Birkózóválogatottak orvosi vizs­gálata. A berlini Európa-bajnok­­ságra készülő birkózóválogatott tagjai hétfőn alapos sportorvosi vizsgálaton vesznek részt a Sportkórházban. Sikeres edzőtanfolyam. A röp­labdás edzők részvételével jól sikerült továbbképzést tartottak a Testnevelési Főiskolán. Töb­bek között Hennig Ernő, a válo­gatott szakvezetője tartott film­vetítéssel egybekötött előadást. 2 4 Népsport JELENTI 1978. június 1. 1963. A magyar gerely­hajítócsúcs először ke­rült 80 méter fölé. Kul­csár Gergely a főváros­ban rendezett versenyen hazánkban elsőként szár­nyalta túl a „bűvös” ha­tárt 80.29 méteres ered­ményével. • SPORT A RÁDIÓBAN. Kossuth-adó, 19.25: jelen­tés a Vasas—Slavia KK- mérkőzésről, a Fáy utcá­ból. A NAP KIEMELKEDŐ SPORTESEMÉNYE. Nem­zetközi öttusaverseny. • IDŐJÁRÁS. A Meteoro­lógiai Intézet jelenti május 31-én, vasárnap, este, vár­ható időjárás hétfő estig. Felhőátvonulások, szórvá­nyosan előforduló záporral, esetleg zivatarral. Mérsé­kelt, helyenként élénk, északnyugati szél. Várható legalacsonyabb éjszakai hő­mérséklet: 8—13, legmaga­sabb nappali hőmérséklet hétfőn: 18—33 fok között. N­épsport A Magyar Testnevelési és Sportszövetség lapja. Szerkeszti a szerkesztő bizottság FŐSZERKESZTŐI Szabó Béla FŐSZERKESZTŐHELYETTES: Dr. Ardai Aladár SZERKESZTŐ: Bécs István és Péter Róbert ROVATVEZETŐK: Borbély Pál (labdarúgás), Dávid Sándor (technikai és vízisportok), Subert Zoltán (atlétika és nemzetközi sport­élet). Szántó György (labda­játékok). Z. Vincze György (sportmozgalom és nehéz­atlétika) OLVASÓ SZERKESZTŐ: Bakai László és Kővári József . TÖRDELŐ SZERKESZTŐ: Tenkely Miklós Szerkesztőség: Budapest, Vili., Somogyi Béla utca 6. Telefon: 130—460 — este 9 óra után 338—566 Kiadja az Ifjúsági Lapkiadó Vállalat. Felelős kiadó: Tóth László igazgató. Ki­­adóhivatal: Budapest, V­., Révay u. 16. Telefon: 116-660. Terjeszti a Ma­gyar Posta Előfizetési díj: egy hó­napra 24 Ft, negyedévre 72 Ft Megj­elenik szerda kivéte­lével mindennap Index: 25004 Szikra Lapnyomda, Budapest Hétfő, 1970. június 1■ 1 LABDARÚGÁS ♦ LABDARÚGÁS ♦ LABDARÚGÁS ♦ LABDARÚGÁS ♦ LABDARÚGÁS ♦ LABDARÚGÁS ♦ LABDA Dunaújváros—Csepel 1:1 (0:0) vezette a­­ Az I. félidőben a Csepel volt a veszélye­sebb ® Szünet után javult a játék színvo­nala © Simon 11-esből szerezte meg a ve­zetést ® Védelmi hibából egyenlített a Cse­pel ® Szilvási játékvezető rossz formában mérkőzést. Dunaújváros, 3000 néző. Vezet­te: Szilvási (3), (Nagy B., Há­mori). Dunaújváros: Papp (7) — So­mogyi (5), Faji (7), Nagy E. (7), Cseh (3) — Somogyvári (5), Csör­gő (5), Harangi (5) — Simon (6), Mártha (6), Bartók (7). Edző: Szűcs Gyula. Csepel: Fatér (8) — Molnár (5) — Hunyadi (5), Faludi (6), Pető (6), Gondár (6) — Stotten­­biller (7), Losonczi (5) — Varga (5) , Takács (4), Csordás (5). Edző: Keszthelyi Mihál­y. Csere: Takács helyett Kalmár (6) , a szünetben, Losonczi he­lyett Major (—), a 70. percben, Simon helyett Kovács (—), a 74. percben, Cseh helyett Andriska (—), a 76. percben. Góllövő: Simon (11-esből, 57. p.), Csordás (84. p.). Szügletarány: 6:2 (3:0) a Duna­újváros javára. Vellai bordás ér­intése miatt a csepelieknél Hunyadi lett a 2-es számú mez tulajdonosa. Az esélyekről azonban egyik edző sem nyilatkozott. Úgy lát­szik, tartottak egymástól, akár­csak a két csapat a pályán. A mérkőzés kezdete után egy­perces gyászszünet következett. Koltai Istvánnak, a Csepel lab­darúgó szakosztályvezetőjének felesége elhunyta alkalmából. Az 5. percben Mártha ügye­sen fordult le Molnárról, de 15 m-es lövését Fater bravúrral szögletre ütötte. Ezután a Cse­pel kezdeményezett többet, de a 10. percben Bartók került gól­helyzetbe. Ügyesen kapura hú­zott Hunyadi mellett, a hátvéd előbb kézzel lökte, majd mint­egy 10 m-re Fa­tér kapujától akasztotta a fiatal dunaújvárosi csatárt. A labda kigurult az alapvonalon túlra, és a játék­vezető büntető­­helyett szögletet ítélt. Húsz perc eltelte után az erős széltől támogatott és a kul­turáltabban játszó vendégcsapat támadott többet. Lassú adogatá­sokkal közelítették meg Papp kapuját, de jól tömörült a ha­zai védelem, a gyakori távoli lövések pedig rendre célt tévesz­tettek. A 30. perctől jobbára a Kohász játszott fölényben. A 40. percben Molnár kézzel ütötte le a labdát 22 m-re Fatér kapujá­tól, Nagy Ervin szabadrúgását azonban Fater szögletre ütötte. A túloldalon Faludi nagy lövése csak kevéssel zúgott el a felső léc fölött. A II. FÉLIDŐ első perceiben két szöglet jelez­te a hazaiak fölényét. Több lö­­vés zúdult ebben az időben Fa­tér kapujára, de a csepeli kapus jó formában védett. Az 57. perc­ben a kapura törő és gólhelyzet­ben levő Márthát Faludi a 16- oson belül felvágta. Ezt a 11-est már nem lehetett meg nem adni. A büntetőből Simon a bal alsó sarokba lőtt. 1:0 Egy perc múlva Somogy­vári kitűnő labdájával Már­tha egyedül tört kapura. Már a 16-os előtt buktatni igyekeztek a csepeli védők, majd a 16-oson belül kézzel rán­tották vissza. Ezért is 11-es járt volna. A játékvezető azonban továbbot intett. Az ezt követő percekben védelembe vonult a Kohász és erősen feljött a Cse­pel. Még Molnár is a hazaiak térfelén állt, és ívelgette előre a megkapott labdákat. A 66. percben majdnem egyen­lített a Csepel. Kalmár rajtolt rá egy kapu felé guruló labdára, amelyet előbb Papp, majd Kal­már is elvétett, de — a hazaiak szerencséjére — a labda elgurult az üres kapu előtt. Ezután is a csepeliek támadtak, lövéshez azonban ritkán jutottak, mert a hazaiak igen jól tömörültek a kapu előtt, s ugyanakkor néhány roppant veszélyes ellentámadást is vezettek. A 75. percben pél­dául Hunyadi tévedésből Már­thát indította el a labdával, ő egyből a kitörő Bartók elé ját­szott, és a balszélső csak kevés­sel lőtt a bal alsó sarok mellé. A 84. percben Harangi elrúghat­ta volna a labdát Major elől, azonban késlekedett, és a cse­peli csatár középre játszott. Az üresen hagyott Csordás egyből kapura fejelt. Ezt a labdát Papp még ki tudta ütni, de az vissza­került Csordás elé, aki másod­szorra mintegy 5 m-ről fejelt a hálóba. 1:1 A hátralevő percekben már csak a játékvezető néhány téves ítélete borzolta fel a kedélyeket. ★ ★ ★ A dunaújvárosi kapuban Papp ezúttal is jól vé­dett. A hátvédek, különösen Fajt és Nagy Ervin igen jól áll­tak a lábukon, magabiztosan romboltak. A középpályásoknak ezúttal sem ment! A csatársor­ból mindenekelőtt a nagy igye­kezettel játszó Bartók érdemel dicséretet. A csepeliek kapu­j­ában Fatér nagyszerűen védett, többször is bravúrral há­rított. Hunyadi nem bírt Bartók­kal. A mezőnyjátékosok közül Rottenbiller játszott a legjobban, a többiek formájuk alatt szere­peltek. Külön kell szólnunk Szilvási játékvezetőről, aki nemcsak a két büntető meg nem ítélésével követett el hibát, hanem egyéb­ként is tévedett — mindkét csa­pat terhére. Rendszerint össze­tévesztette a durvaságot a ke­mény játékkal. Ilyen gyenge já­tékvezetést ritkán lehet látni magyar pályákon. Rózsa András NB I. TARTALÉK, B-CSOPORT Dunaújváros—Csepel 0:0. Duna­újváros, 1000 néző. V: Labácz. Du­naújváros: Mohács — Földvári, Kalmár, Szentesi, — Medvegy, Nagy F. — Bödey (Pintér), Szi­­macsek, Boromissza, Mihály, Sza­bó S. Csepel: Lanczkor — Gőcze, Navratil, Frits — Balogh, Gulyás — Egri, Kelemen, Bartos (Gláser), Buronyi, Szilágyi. Jó: Szentesi, Kalmár, Mohács, 111. Lanczkor, Navratil, Gulyás, Frits. Hét­főn a Fáy utcában: Vasas-Slávia Prága KK-visszavágó , ALB­E­RT 1.: Nyerünk ♦ FOREST: Döntetlen lesz ♦ Megérkeztek a csehszlovákok Vasárnap mozgalmas napjuk volt a Vasas játékosainak. Dél­előtt a Népstadionban jártak, délután pedig a Hungária kör­úton a lelátóról szurkoltak­ az Újpesti Dózsának. Szokatlan időben, hétfőn lesz a KK-elődöntő visszavágója. Miért? A Slavia kérte a Vasas vezetőitől a hétfői játékot. Az ok: túrára indul a csapat! A pi­ros-kékek beleegyeztek, így jú­nius 1-én, hétfőn délután 17 órakor kerül sor az összecsapás­ra.­­ Prágában 1:1 volt, most mit vár? — kérdeztük Albert Józse­fet, a Vasas mesterét. — Győzelmet — mondta na­gyon határozottan. — A csapat ott akar lenni a KK döntőjében. — Az összeállítás? — Pillanatnyilag három sérül­tünk van, Molnár, Lakinger és Puskás. — Számít játékukra? — Molnár semmiképpen nem léphet pályára. Nagyon bízom abban, hogy Puskás és Lakinger viszont ott lesz a kezdő csapat­ban. Védelmünk feltétlenül erő­södik, hiszen játszhat Vidáts Csaba, akinek eltiltása csak ha­zai bajnoki mérkőzésekre vo­natkozik. Így a védelem ez le­het: Tamás — Fábián, Mészöly, Vidáts, Váradi, itt még készen,­létben áll Stamler is. A közép­pályára három jelöltem van: Menczel, Müller és Lakinger. A csatársor a következőkből kerül ki: Török, Puskás, Farkas, Tóth Bálint és esetleg Ladinszki. A csehszlovák csapat érkezé­sét 16 órára jelezték, de csak 17 órakor szállt le a gép a Ferihe­gyi repülőtéren. Vidáman, jó­kedvűen jöttek egymás után a játékosok. Kék zakóban, szür­ke­nadrágjukban jól festettek az alaposan megtermett cseh lab­darúgók. Az edzőjük, Forest is derű­látó. — Mit vár a Vasas ellen? —­ kérdeztük.­­ — Döntetlent Az az érzésem, hogy Budapesten több gólt rú­gunk, mint Prágában. _ Tehát? — Gondolom, 2:2 lesz a mér­kőzés. Én nagyon jó játékot, sportszerű küzdelmet remélek. Biztosan így is lesz. (Itt jegyezzük meg, hogy Fe­resz edző derűlátása nem alap­talan! A Split ellen Prágában 1:1-re végeztek, Jugoszláviában pedig 2:2-t értek el és tovább­jutottak a KK-ban. Most is er­re számítanak.) Az edzőtől megkérdeztük az összeállítást. — Már a repülőgépen kijelöl-­ tem a kezdő együttest. Hétfőn öt órakor ez lesz a csapat: Stá­rek — Simek, Mares, Kopecky, Smolik — Tesár, Kravarik —• Hamar, Knebort, Konecny, Her­da.* A KK elődöntő visszavágó hétfőn 17 órakor kezdődik a ju­goszláv Jakse irányításával. Azért kezdenek korábban, mert a KK szabályok értelmében szá­mítani kell az esetleges kétszer 15 perces hosszabbításra. A Va­sas elnöke, Várfi Ferenc azon­ban nem így számol: — A fiúk legyőzik a Sláviát! A célunk, hogy ott legyünk a KK döntőjében. Mi is bízunk abban, hogy úgy lesz. (v. b.) Felső sor (balról jobbra): Kopecky, Kravarik, Kantor, Petrovic, Zlámai, Vosta, Stárek, Mares, Knesl, Linhart. Ülő sor: Tesár, Simek, Konecny, Knebort, Nedvidek (a volt edző), F. Vesely, Smolik, Hamar, Herda. Az Elektronikus Mérőkészülékek Gyára Budapest XVI., Sashalom, Cziráky u. 26-32. Telefon: 837-267. felvesz műszerészeket, lemezlakatosokat, elektronikus műszerészeket, szerszámkészítőket, esztergályosokat, marósokat, fényezőket, férfi és női betanított munkásokat, olajtüzelésű, magasnyomású vizsgával rendelkező kazánkezelőket, GO-5 kazánhoz. Bérezés megállapodás szerint. MTK—Újpesti Dózsa 2 :0 (2:0) (Folytatás az 1. oldalról.) pontig kísérte, s Török lövése alig kerülte el a bal alsó sarkot. A 11. FÉLIDŐ Sokat változott a játék képe, mert a Dózsa némileg felja­vult, az MTK pedig visszaesett. Ennek az lett a következménye, hogy az újpestiek lényegesen többet támadtak, de kapkodó volt a csapatjátékuk, helyzetet nemigen tudtak kidolgozni. Az MTK inkább védekezésre össz­pontosított, és egy-egy gyors ellentámadásra törekedett. Bene lövését szögletre ütötte Brünyi, majd Göröcs a bal kapufa tövét találta el. Az 56. percben Sárközi a földbe rúgott, s ápolásra szo­rult. Említésre méltó akció nemigen akadt, úgy látszott, hogy a Dózsa-játékosok elég ha­mar beletörődtek abba, hogy ezen a napon nem megy nekik a játék. A félidő utolsó negyed­órájában az MTK tartotta a lab­dát. ★ ★ ★ Az MTK mindkét kapusa jól védett. A hátsó alakzatok valamennyi já­tékosa kitett magáért. A legna­gyobb dicséretet Strasszer ér­demli közülük, mert nagyon jól őrizte Benét, s jól adta előre a labdát. A középpályások nagyon szorgalmasan küzdöttek. A tá­madások kibontakozását a védő­játékosok közül legjobban, Tö­rök és Szucsányi segítette. Szu­romi és Sárközi gyors kombinál­ciói sok gólveszélyt jelentettek. Az Újpesti Dózsában Szentmihályi mindkét gólban lu­das, de volt két igen jó védése is. A hátvédek közül Solymosi látszott a legbiztosabbnak, fő­leg az első félidőben akasztott meg több támadást. Sárközit és Szuromit sokszor nem tudták tartani. Az első félidőben Zám­­bót és Noskót is többször átját­szották. Göröcs érdemel elisme­rést, mert gyakran szerelt és so­kat volt játékban, bár a befeje­zésekkel most adós maradt. Németh Gyula NB I. TARTALÉK, A-CSOPORT : Újpesti Dózsa —MTK 1:0 (0:0). Hungária krt. 4000 néző. V: Dom­­bai. V. Dózsa: Borbély — Tóth I, Kósa, Nagy F. (Márkus), Harsá­­nyi, Horváth, Hegyi (Zilbauer), Kellner, Kollár, Simon, Bánkuti. MTK: Brünyi (Gőgös) — Pécsi, Borik, Gabai (Hogyán), Szeld, Cse­­kő, Miller, Salánki, Palicskó, Szűcs, Vincze (Vass). Jó védel­mek, és kevésbé ügyes csatárso­rok. Szerencsés góllal az újpes­tiek győztek. Márkus, ill. Salánki 32. percben durvaságért kiállítva. G: Kellner. Jó: Harsányi, Kellner, Bánkuti, ill. Brünyi, Miller. Campingezésre a nyaralásra kiválóan alkalmas 4 személyes, előteres Happy­ End SÁTOR, továbbá egyéb sátortípusok nagy válasz­tékban kaphatók SPORTBOLTUNKBAN BUDAPEST VI., NÉPKÖZTÁRSASÁG ÚTJA 34.­­ Telefon: 325-759. BIZOMÁNYI ÁRUHÁZ