Népsport, 1970. november (26. évfolyam, 257-281. szám)

1970-11-01 / 257. szám

s ff—hm—mnT ~ l utal i _ ^ a Népsport jelenti | ?&J&&&rsv&&jxwuu[auuuxwvv&frjx*x**ssj’sssssssssssssssj>(sssssssssjcss*sssjCáa£s$L 1970. nov. 1. 1928. Nyéki Imre, két­szeres úszó Európa-baj­­nokunk születésnapja. 1954-ben, Torinóban kon­tinensünk leggyorsabb úszójának bizonyult (57.8 mp) és a 4x400 m-es gyorsváltóban győztes magyar négyesnek is tagja volt. Ugyanebben a versenyszámban az 1948-as olimpián ezüstér­met nyert. SPORT A RÁDIÓBAN. Kossuth-adó 14.35—15.30: Körkapcsolásos közvetí­tés bajnoki labdarúgó­mérkőzések II. félidejé­ről. 19.10: Sporthírek. 22.10: A vasárnap sportja, fotó. SPORT A TELEVÍZIÓ­BAN. 10.45: Salgótarjáni BTC—FTC bajnoki lab­darúgó-mérkőzés közve­títése Salgótarjánból. 18.45: Sporthírek. A 22.10- es hírek után: sporthí­rek. • A NAP KIEMELKEDŐ SPORTESEMÉNYEI: Ma­gyarország—Szovjetunió női kézilabda-mérkőzés, Bp. Honvéd—MAFC fér­fi kosárlabdarangadó, Bu­dapest serdülő ökölvívó­bajnokságának döntői, az Újpesti Dózsa női BEK röplabda-mérkőzése. IDŐJÁRÁS. A Meteoroló­giai Intézet jelenti szomba­ton este: enyhe idő, vár­ható időjárás vasárnap es­tig : kisebb felhőátvonulá­sok. Az ország északi felé­ben szórványosan futó esők. Mérsékelt, napköz­ben időnként megélénkülő nyugati szél. Enyhe idő. Várható legmagasabb nap­pali hőmérséklet vasárnap 14—18 fok között. (MTI) Már eddig 160 nevezés! A jö­vő hét szerdájától vasárnapig tartó Énekes István ökölvívó­­emlékversenyre a fővárosból 100, vidékről pedig 60 ifjúsági ökölvívónk jelentkezett, de még további nevezéseket vár­nak mind Budapestről, mind a vidéki városokból! Ifiatléták találkozója. A MASZ vezetősége baráti beszél­getésre hívta meg a párizsi if­júsági Európa-bajno­kságon sze­repelt atlétákat. A legeredmé­nyesebb versenyzőket — köztük a diszkoszvetésben aranyérmes Pógyor Klárát — jutalomban ré­szesítették. Elutasított fellebbezés. Az MLSZ elnöksége elutasította az NB III-as ÉVIG fellebbezését, amelyet a Szigetújfalu elleni mérkőzés eredménye ellen nyúj­tott be, mert megállapította, hogy a játékvezető nem követett el műhibát. Kaposi bíráskodható Az MTI OT fegyelmi bizottsága foglal­kozott Kaposi játékvezető pana­szával. Az első és másodfokú döntést hatályon kívül helyezte, e új eljárás lefolytatására uta­sította az MLSZ JB fegyelmi al­bizottságát. Az albizottság Ka­posit felmentette. Ki mit vezet? A Diósgyőr— Kassai Lokomotív KK-találko­­zót a jugoszláv Canak vezeti szerdán. A két partjelző Kato­na és Marton lesz. A Magyar­­ország—Lengyelország UEFA- visszavágót a bolgár Mikola irányítja, segítői: Kaposi és Soós Gábor. Birkózó-szakértekezlet. Az utánpótlásnevelés helyzetét és a csapat­bajnoki tapasztalatokat tárgyalják meg november 3- án, kedden a TF-en a birkózók szakértekezletén, az FTC birkózói külföldön. A szabadfogású csapatbajnokság kifejeztével Jugoszláviában, Lengyelországban, Francia­­országban és Hollandiában tú­ráznak a zöld-fehér birkózók. Üléseztek az öttusázók Pén­teken este ülést tartott az öttusa­­szövetség elnöksége. Az ülés napirendjén az olimpiai felké­­szülési program vitája mel­lett a versenyszabálykönyv el­készítésének szükségességéről, a nyári sportiskolai táborokról, a seregszemlékről, és az ifjúsá­giak nevelésével kapcsolatos kérdésekről esett szó. Kosárlabda BEK! Az MTK és a francia bajnok U. C. Clermont női csapata közötti első BEK- mérkőzésre november 4-én, szerdán 18.30 órai kezdettel ke­rül sor a Sportcsarnokban. Nyitány műkorcsolyázásban. A Népstadion SE rendezésé­ben hagyományosan, a Nagy Októberi Szocialista Forrada­lom évfordulóján sorra kerülő bemutatóval kezdődik a műkor­csolya-idény. November 7-én reggel 9 órai kezdettel karak­terszámokkal és sportkörökkel bemutatót tart a magyar élgár­da a külföldön tartózkodó Al­­mássy Zsuzsa és Vajda László kivételével. Az első verseny­­ két héttel később lesz. Kettős szegedi öröm. A sze­gediek nemcsak annak örülnek, hogy Tégla visszahódította Fe­jértől a diszkoszvető csúcsot, hanem annak is, hogy az érte­­járó 40 ponttal a férfi felnőtt atlétikai bajnoki pontverseny­ben az SZVSE megelőzi az ed­dig legjobban álló vidéki szak­osztályt, a Komlói Bányászt. Sportorvosok továbbképzése. Egyhetes tanfolyamot rendezett az OTSZ vidéki és fővárosi sportorvosok részére a sportsé­rülések megelőzése és rehabili­tációja címmel. A hallgatók a színvonalas elméleti előadások mellett sok gyakorlati ismeretre is szert tehettek. Az NSZK-ba készülnek. A Bp. Honvéd legjobb ökölvívói rövi­desen két mérkőzésen szerepel­nek az NSZK-ban. November 13-án Münchenben, majd két nappal később München köze­lében lépnek a kötelek közé. Építkezés Bicskén. A Fejér me­gyei Bicskén nagyrészt társadalmi munkával új sporttelep épül. A már eddig elvégzett társadalmi munka értéke a járás sportveze­tőinek becslése szerint kilenc­­százezer forint körül mozog. Selejtezők után. Országszerte lezajlottak a „Ki a legügyesebb vezető” címért folyó autóver­seny selejtezői. A legjobb fővá­rosi és vidéki vezetők novem­ber 8-án Óbudán, a BKV autó­buszgarázsának udvarán küz­denek a végső győzelemért-Megérkezett a meghívó. A Magyar Kerékpáros Szövetség­hez megérkezett a meghívó a Nemzetközi Kerékpáros Béke­­versenyre. A huszonnegyedszer megrendezésre kerülő verseny rajtja május 6-án lesz Varsó­ban, a befutás pedig május 21- én Prágában. Időpontváltozás. A BLSZ-baj­­nokság I. osztály első csoport­jában vasárnapra kitűzött M. Hajógyár—C. Goldberger mér­kőzés a Váci úton nem 9.15, hanem 10.15 órakor kerül leját­szásra. Igazi lovassiker. A jugo­szláviai Zobnaticán kétnapos lo­vasversenyen vettek részt az igari, a kiskunhalasi és a me­­zőszilasi lovasok. Jugoszláv részről belgrádi és újvidéki lo­vasok indultak. Legeredménye­sebbnek Kaposi István, az­­iga­­ziak fiatal lovasa bizonyult, aki két második és egy hatodik he­lyezést szerzett. Vasárnap, 1970. november 1. LABDARÚGÁS ♦ LABDARÚGÁS ♦ LABDARÚGÁS ♦ LABDARÚGÁS ♦ LABDARÚGÁS ♦ Komló-Pécs 1:1­­1:01 Mérsékelt színvonal a baranyai összecsapáson • A vendégek a kupamérkőzésre tartogatták az ere­jüket? Komló, 4000 néző. Vezette: Petri (7), (dr. Vincze, Nagy B.). Komló: Erdősi (6) , Kótai (6), Makray (5), Zimonyi (6), Csordás I (6) — Horváth (6), Solymosi (5) — Bordács (5), Juhász (6), Lazaridisz (6), Mohácsik (4). Edző: Lantos Mihály. Pécs: Rapp (5) — Hernádi (6), Maurer (6), Konrád I (6), Kin­cses II (5) — Kocsis (5), Tüske (4) — Bérczési (6), Máté (4), Daka (6), Tóth (6). Edző: Czibulka Mi­hály dr. Csere: Mohácsik helyett Egri (5) , a 46. percben, Máté helyett Rónai (6), a 46. percben, Makray helyett Korom (5), a 67. percben. Góllövő: Juhász (18. percben), Daka (51. percben). , Szögletarány: 7:4 (4:2) a Pécsi Dózsa javára. A komlóiak lendültek támadás­ba. A 7. percben Juhász a Soly­mosi akció végén Rapp szögletre mentett. Utána Mohácsi került jó helyzetbe, de a kapusba lőt­te a labdát. A Dózsa lassan bon­takozott ki, képtelenek voltak igazi helyzetet kidolgozni. A 14. percben Solymosi Juhász elé perdített, a gólzsák azonban el­szalasztotta a lehetőséget. A 18. percben született meg az első gól: a kitörő Bordácsot Kincses II. akasztotta. A szélső végezte el a szabadot, beívelt labdáját Juhász a jobb felső sarokba fe­jelte. 1:0 A pécsiek csak egy-egy gyors lefutással kísérleteztek, s ezek rendszerint szöglettel végződtek. Hosszú ideig eseménytelen volt a mérkőzés, amikor Konrád sza­badrúgását a 33..percben Erdősi a léc alól tolta szögletre. A má­sik oldalon Mohácsik Hernádi mellett kapura lőtt, közeli lab­dája azonban Rapp zsákmánya lett. A II. FÉLIDŐ Az 51. percben Rónai labdájá­val Daka megindult a balössze­kötő helyén és 18 méterről a bal sarokba lőtt. 1:1 A 82. percben Rónai középre adott labdáját Bérczési 4 méter­ről (!) vágta fölé. A hajrában is jó volt a küzdelem, egy-egy iz­galmas helyzettel. A komlóiaknál az ismét felépült Zimonyi a vé­delem legjobbjának bizonyult. A középpályások csak az első fél­időben tűntek ki. Elöl a csatá­rok mérsékelten játszottak. A Dózsa a nemzetközi mérkőzés előtt nyilván tartogatta erejét. Az el­ső félidőben Rapp a gólnál „el­aludt”, s a hátvédsor is többször zavarba jött. Szünet után Rónai beállításával a vendégek a kö­zéppályán feljavultak. Konrád, Daka és a gyors Tóth, valamint a nagy munkabírású Bérezési érdemel említést. Vízhányó Imre NB I TARTALÉK CSOPORT Komlói Bányász — Pécsi Dózsa 0:0. Komló, 1000 néző. V: Gabi. Komló: Bitus — Podpácz, Ko­vács, Fenyvesi, Ficzkó, Göcsei, Földi (Merczel), Bodai, Stier, Or­sós, Csordás II. Pécsi Dózsa: Kol­lár — Csemeczki, Udvarácz, Gyu­­ricza, Konrád III, Réfi, Karéi, Lutz (Rózsahegyi), Kaszás, Kin­cses I, Rádi. Jó: Kovács, Ficzkó, Fenyvesi, Bodai, 111. Csemeczki, Kaszás, Udvarácz, Rádi. Újpesti Dózsa—Szegedi EOL 5:1 (Folytatás az 1. oldalról) látta el. Egyre inkább a lila-fe­hérek kezdeményeztek. Az 55. percben Bene a jobbösszekötő helyén tört ki, két védőt is le­rázott már, az ötösön járt, ami­kor Molnár hátulról felvágta. Nagy meglepetésre Bircsák nem adott 11-est. A 64. percben Bene a fobb szé­len csatázott két védővel. Végül nagyszerűen adott középre, Du­nai II három lépésről a kapu közepébe gurított 3:1 A 65. percben közvetett sza­badrúgáshoz jutott a Dózsa, a kaputól 20 méterre. Zámbó le­gurította a labdát Benének, a középcsatár nagy erejű lövése a kapu bal oldalában kötött ki 4:1 Egymást érték a Dózsa-akciók, amelyek a 88. percben újabb gólt eredményeztek. Dunai II a balösszekötő helyén elvette a labdát az egyik védőtől, középre gurított, s az elöl tartózkodó Zámbó 16 méterről, a jobb felső sarokba vágta a labdát 5:1 ★ ★ ★ Az Újpesti Dózsa kapuját Borbély jól őrizte. A védők ezúttal nem játszottak olyan jól, mint a korábbi mér­kőzéseken, Horváth és Káposz­ta is néhányszor bizonytalanko­dott. A középpályások az első félidőben nem nyújtottak kellő támogatást a csatároknak. For­dulás után már ügyesebben ját­szottak. Elsősorban Zámbó. Elöl találjuk Bene személyében a mezőny legjobbját. Az Újpesti Dózsa öt gólja közül négyben benne volt. Fazekas végig har­ciasan küzdött, szünet után többször vállalkozott gyors elfu­tásokra is, a balszárny nagyon halványan játszott. , . A SZEOL védelme egy félidőn át ügyesen játszott, Bólya a gólokról nem tehet. A két Várhelyi teljesít­ménye azzal volt jobb társaié­nál, hogy néhány támadást meg­állított. A középpályán Bán­faiéi és Pataky ügyesen szer­vezte a támadásokat. Elöl Jósa és Vass az első félidőben több formás támadást vezetett. Varga Béla NB 31 KELETI CSOPORT dr. (a mezőny legjobbja): I Dezső­f .. . , ... fi, Héger dr., Veres, ill. Sikár, Ben-Szegedi Dózsa—Kiskunfélegy­­se­házi Vasas 7:1 (3:0). Szeged, 400 MGM Debrecen—Debreceni EAC néző. V: Asztalos. Szeged, Jáger ,(1:0). Debrecen, 300 néző. V: — Szafián (Magyar), Dezsőfi, Kristóf. MGM: Szabó (Gilányi) — Csanádi, Reményik dr., Mada- Terényi, Kádár, Divinyi, Sidó, Jász, Balogh, Veres, Csordás dr. Kraszni, Palotai, Molnár, Kovács (Bíró), Szikora, Héger dr. Edző: M., Puskás J. (Csürke), Gyömbér, Zallár Andor. K.-félegyháza: Für- Edző: Imri István. DEAC: Palchu­­k­ac (Pann) — Csorlló Sahin (Varga) — Csapó, Molnár, Érsi Pünkösdi Polyák Bense Si- Szulyovszky, Puskás L., Bencze, 7 a d i Ygr’­ r! , Petróczky (Somogyi), Kiss L., iFeiuErr­ő­l Kiss L, Tóth, Szabó. Edző: Bodor Villányi. Edző: Veréb István. A Lajos dr szeles időben, páros végig nagy fölényben játszó Sz. pályán közepes színvonalú játék. Dózsa ilyen arányban is megér- jórészt a mezőnyben folyt a küz­­demek­en győzött. G: Csordás dr. delem. Két ellentétes félidő. G: (2), Reményik dr. (2, egyet 11- Gyömbér, ill. Szabó. Jó: Gilányi, esből), Csanádi, Veres, Balogh, ill. Divinyi, Kádár, Csürke, 111. Varga, Sinka (11-esből). Jó: Reményik Molnár, Somogyi, Szabó. Népsport A Magyar Testnevelési és Sportszövetség lapja. Szerkeszti a szerkesztő bizottság FŐSZERKESZTŐ: Szabó Béla FŐSZERKESZTŐHELYETTES: Dr. Ardai Aladár SZERKESZTŐ: Bécs István és Péter Róbert ROVATVEZETŐK: Borbély Pál (labdarúgás), Dávid Sándor (technikai és vízisportok), Subert Zoltán (atlétika és nemzetközi sport­élet). Szántó György (labda­játékok). Z. Vincze György (sportmozgalom és nehéz­atlétika) OLVASÓ SZERKESZTŐ: Kővári József TORDESO SZERKESZTŐ: Tenkely Miklós Szerkesztőség: Budapest, Vili., Somogyi Béla utca 6. Telefon: 130-460 — este 9 óra után 338-566 Kiadja az Ifjúsági Lapkiadó Vállalat. Felelős kiadó: Tóth László Igazgató. Ki­adóhivatal: Budapest, VI., Révay u. 16. Telefon: 116-660. Terjeszti a Ma­gyar Posta Előfizetési díj: egy hó­napra 24 Ft, negyedévre 72 Ft Megjelenik szerda kivéte­lével mindennap Index 25004 Szikra Lapnyomda, Budapest ÚJ ÉPÍTŐIPARI VÁLLALAT, ÚJ ÉPÍTŐIPARI VÁLLALAT, ÚJ ÉPÍTŐIPARI VÁLLALAT, ÚJ ÉPÍTŐIPARI VÁLLALAT sportlétesítmények építéséhez, felújításához KERESÜNK: KŐMŰVESEKET (brigádokat is), ácsokat, ASZTALOSOKAT, központifűtés-, víz-gázszerelőket (partikat is), BÁDOGOSOKAT (partikat is), tetőfedő, szigetelő (partit), festőket, mázolókat, SEGÉDMUNKÁSOKAT (kőművesek és szerelők mellé), nehéz- és könnyűgép-kezelőket, villanyszerelőket, kubikusokat, NYUGDÍJASOKAT IS ALKALMAZUNK. Igen magas kereseti lehetőségi Állandó szabad szombati Különélési pótlék! SAJÁT MUNKÁSSZÁLLÁSI UTAZÁSI KÖLTSÉGTÉRÍTÉSI Csoportos felvétel esetén körzeten belül saját busszal is hazaszállítjuk dolgozóinkat. Jelentkezés: M. T. S. ÉPÍTŐIPARI VÁLLALAT Bp., XIV. Istvánmezei út 1-3. (Kisstadionnál.) MUNKAÜGYI OSZTÁLY. NB I B Ganz-MÁVAG— BKV Előre 1:0 (0:0) Knopp u. 500 néző. V: Kaposi.­ MÁ­VAG: Szilasi — Vida, Monos­tori, Kvassay, Marcel, Balogh, Fister, Ananiádisz (Bősze a 70. percben), Bakos (Dinopulosz, a 46. percben), Végh, Fenyvesi. Edző: Rózner Győző. BKV Előre: Rot­­hermel — Juga, Reif, Tordai, Csi­­der, Burányi, Bata (Baucsik­­ a 68. percben), Martonosi, Kalmár, Kovács Gyu Sashegyi. Edző: Anda László 5. perc: Fister remekül nyesett szöglete után a labda anélkül, hogy bárki hozzáért volna, a másik kapufa mellett csúszott az alap-­ vonalon túlra. 7. perc: Burányi 20 méterről váratlanul lövésre szánta el magát, Szilasi csak üggyel-bajjal mentett. 32. perc: Sashegyi már az ötö­dik szögletet ívelte a MA VAG ka­pujának előterébe, ezúttal Bakos fejelte ki a gólvonalról a lab­dát. 50. perc: Kalmár a kaputól hat méterre, fordulásból, senkitől sem zavartatva, fölé bombázott. 70. perc: Ananiádisz cselezget­­ett, majd Véghhez játszott, Végh a védők között kiugrott és a tehe­tetlen Rothermel fölött a hálóba bombázott, 1:0. 77. perc: Kovács középre adott, a labda tisztán találta Sashegyit, a balszélső azonban a védőkbe lőtt. Az orkánszerű széltől támogatott BKV Előre az első félidőben egy­­re-másra vezette a támadásokat, s a MÁ­VAG még a félpályán is alig tudott átjutni. Sashegyi remek szögletei révén még gólhelyzetei is akadtak a közlekedésieknek, de ezekből sem sikerült a hálóba találniuk. Fordulás után már egy egészen „más” Előre volt a pályán. Lélektelenül, erőtlenül játszottak ekkor a kék-sárgák. A Ganz- MÁVAG támadásba lendült, s egyik akciója góllal fejeződött be. Jó: Monostori, Fister. Az Előréből senkit sem lehet kiemelni. Lakat T. Károly NB I TARTALÉKCSOPORT Ferencváros — Salgótarján 1 dl (0:0, Salgótarján, 200 néző. V: Szabó I. Ferencváros: Vörös­m­öze, Baráth, Martos, Tátrai, Hor­váth, Sebők, Szőke­­, Bartosik, Németh, Katona. Salgótarján: Magyar Bálla, László, Marti, Lisztóczki, Macska, Loci, Barta, Szoó, Kajdl (Angyal), Kökény, és Tátrai. Jó: Martos, Horváth, Sző­ke n, 111. László, Macska. Újpesti Dózsa—SZEOL 4:1 (2:1). Megyeri út, 200 néző. V: Pócsik. V. Dózsa: Szentmihályi — Tóth (Márkusz), Rósa, Nagy F, Harsányi, Borbély, Hegyi, Kel­­ner, Solymosi, Simon, Zielbauer. SZEOL: Gu­icze (Farkas) — Ko­szó, Emődi, Magyar, Kővári, Var­­­ga, Csömör, Pálinkás (Zádoni), Mé­szár, Ruttkay (Kozma II), Hozók­. G: Hegyi (2), Harsányi, Solymosi (11-esből), ill. Mészár. Jó: Kósa, Kellner, Simon, Zielbauer, RJ. Kő­vári, Pálinkás, Mészár.