Népsport, 1983. április (39. évfolyam, 76-101. szám)

1983-04-01 / 76. szám

XXXIX. 76. ♦ 1983. április 1. Labdarúgás K­érdések Illovszky Rudolfhoz: • Milyen útravalóval küldte pályára együttesét?­­ Noha kétszer is hely­zeti előnyben volt a Vasas, miért nem sikerült a maga javára fordítania a mérkő­zést? • Mit érzett a kimaradt büntető láttán? — Először is azzal, hogy vissza kell vágni a tavalyi 3-5-ös vereségért. Ami az alapelképzeléseket illeti, én láttam a Ferencvárosnak nem is egy mérkőzését,­­s a látot­tak alapján úgy ítéltem meg, hogy csak a harcos, lendületes támadójáték ve­zethet ellenük a sikerhez. Olyan mérkőzést kell játsza­ni, amelyen gólokat kell ad­ni, s természetesen gólokat is lehet kapni. A lényeg: több­ször kell betalálni, mint az ellenfél. Sajnos, ez végül is nem sikerült. Tehát bátor támadójátékra serkentettem a mieinket, szigorú védőfel­­adatot egyedül Rácz kapott, a többiek, ha a helyzet úgy kívánta, mehettek előre, ter­mészetesen az ésszerűség ha­tárain belül, s a kellő biz­tonság megőrzése mellett. Az FTC ellen amúgy sem sza­bad beállni, mert aki átenge­di nekik a teret, azt általá­ban lerohanják. Nos, játéko­saink betartották a kapott utasításokat, nem is lehet panasz a játékukra, mégis veszítettünk.­­ Ami a helyzeti előnyt illeti, nos valóban kezdetben 2-0-ra is vezettünk, de két gól előny a mérkőzés elején még nem biztos, hogy döntő is. A játék képe abban az időben nem utalt arra, hogy ezzel már „megfogtuk" el­lenfelünket. A szünet előtt szépítettek s egy gól, külö­nösen egy rangadón nem előny. A sorsdöntő 3-2-nél, a büntető előtti helyzet volt. Ha Váradi betalál, én hi­szem, hogy megnyerjük meccset. De nem ment be a a 11-es. Mit mondhatok erre? Ilyen van. Aki vállalja a rú­gást, az hibázhat is. Való igaz, Váradi az MT­K-VM el­len is kihagyott egy tizen­egyest, de az ember úgy gon­dolja ilyenkor, hogy nem jó, ha elveszi egyébként biztos büntetőlövő embere önbizal­mát, s rögtön másra bízza az ítéletvégrehajtást. Mondtam ugyan Bélának, ha úgy érzi játék közben, hogy esetleg problémá’a ’ehet a ’l.-essel, bízza azt Kiss Lacira. Úgy festett, erre nincs szükség, hiszen Váradi Béla gólt szerzett, tehát érzett magá­n­­ban önbizalmat a 11-es vég­rehajtásához is. Ha bemegy a labda, akkor aligha lehet elvenni tőlünk a két pontot, amelyből legalább az egyikre, azt hiszem, feltétlenül rászol­gáltunk volna. Az elmúlt tíz napon keményen dolgoztunk. Megmondtam a játékosok­nak, hogy most kell rátenni a munkára, edzeni ilgen, mert jönnek a kemé­soro­zatmérkőzések, amikor már vissza kell venni a terhelés­ből. Aztán azt is mondtam, hogy nyilván a Fradi is ala­posan készül, tehát ezért sem szabad lazítani,már — Amikor kimaradt a bün­tető, tudtam, hogy nyerni már nem fogunk. De hogy ki is kapunk, arra akkor még nem gondoltam. Ha van egy olyan játékosunk, aki a vé­gén megtartja a labdát, las­sítja az ellenfelet, akkor egy ponttal minden bizonnyal gazdagabbak vagyunk. Nem kellemes ugyan, de így még veszíteni is lehet. Úgy, hogy mindenki becsületesen küzd, odaadóan futballozik s ma­­radandót ad a közönségnek. Gondolkozz és gyorsan cselekedjiír C. L. Menotti a MUn^en fené­kig intette a ke­serűség poharát. Csapatának, a volt a világbajnok argentin válogatottnak bukását sehogyan sem tudta megmagyarázni. Mentő körülmény­ként azt emlegette, hogy az euró­paiak racionális, rendkívül szerve­zett, agyafúrtan megtervezett, ke­mény, romboló játékfelfogásukkal kiölik a futballiból a látványosságot, a ravasz fortélyokat, s öldöklő küz­delemmé alakítják a mérkőzéseket. Menotti igazsága az, hogy manap­ság a játék egyik jellemzője való­ban a hátsó szervezettség, a csa­patjáték soha nem látott egysége. A Mundial szele végigsöpörte az egész világot, s az a védekezési mód, amelyet mi hálócsapdának ne­veztünk, szinte mindenütt elterjedt. Nálunk is! da Megszokott kép már, hogy a láb­elvesztése után a játékosok többsége hanyatt-homlok hátraro­han, s megszállva saját térfelét far­kasszemet néz az ellenféllel. Saját térfelének közepén területet véd, itt próbálja lefékezni a rohamokat, a 16-os környékén pedig embert fog. Ennek a játékmódnak a követője talán leginkább az Újpesti Dózsa. A lilák ilyen játékfelfogás segítségé­vel győztek Csepelen, s így szerez­tek pontot a Fortuna által támo­gatott Honvéd ellen is. Bár elég hihetetlennek tűnik, de igaz, hogy manapság már a harma­dik ligában, a területi bajnokság­ban is jó néhány csapat próbálko­zik­ az újfajta szervezettséggel. És védekezésben kedvező is a kép! De tovább azután sivár, miként az él­vonalban is, mert a támadásba való átmenet nagy nehézségekbe ütközik. És ez érthető is, hiszen az ilyen hálócsapdán keserves dolog átver­gődni. A középpályásokra különös­képpen nehéz feladat hárul, renge­teget kell loholniok, nemegyszer fel-le kell vágtázni, szervezni a já­tékot, olykor befejezni a támadáso­kat, aztán lassítani az ellenfelét, vagy éppen elvenni tőlük a labdát. Minél többen vállalnak részt a ter­hekből, annál egységesebb, annál hatékonyabb a csapatjáték, annál több a remény arra, hogy ütőképe­sebb legyen a támadójáték is. A megvalósítás persze. ,.,nehéz­, hosszú időt, tu­datosságot, türelmet igényel. Ezt bizonyítja a Dózsa és más csapatok esete is. A jobb támadójátékhoz szükséges állóképességet, gyorsasági állóképességet, a megfelelő erőnlé­tet ugyan viszonylag könnyű meg­szerezni, de annál nehezebb elsajá­títani a felpörgetett, gyors játékrit­must. Ezt többek között a Bp. Hon­véd esete is bizonyítja. A kispes­tiek lassúsága minden tekintetben szembetűnő volt. Képtelenek voltak felfokozott ritmusváltásra, öreg­uras játékfelfogásukkal méltán gon­­dolkoztatták el a nézőt: miként áll­hat harmadik helyen az ilyen csa­pat? A válasz: a Bp. Honvéd ezút­tal nem az igazi arcát mutatta, másrészt pedig: ilyen a magyar baj­nokság, sokszor a középszerűség is elég az érvényesüléshez. Vesszőparipánk a régi: lassúak vagyunk, de nagyon! Ebből a bizo­nyos hálócsapdából is csak a gyor­saság segítségével lehetne hatéko­nyan támadni. Gyorsaság futásban, gondolkozásban és cselekvésben! Elég nehezen fejleszthető képessé­gek! Aki lassúnak született, abból senki sem tud villámgyors, játékost faragni, s azt sem lehet megtaní­tani, hogy a játékosnak bizonyos helyzetekben miként kell felismer­nie a legjobb lehetőséget. Ezt vagy észreveszi valaki a pályán, vagy nem. De a helyzeten mégis lehet javítani. Többek között úgy, ha ön­magához mérten minden játékos gyakrabban vállalkozik teljes erejű vágtára, gyors megugrásokra, ál­landó, higanyszerű mozgásra, s leg­főképpen gyorsan adja tovább a labdát. Nem boszorkányság ez! Példa er­re a Nyíregy­háza esete. A kiesés ellen küzdő csapat idegenben, túlfeszített han­gulatú, forró légkörű mérkőzésen higgadt, okos, gyors ritmusú játék­kal az első félidőben alaposan meg­táncoltatta Hungária körúti ellenfe­lét. Az egész csapat állandó moz­gásban volt, játékosai bátran kez­deményeztek, ügyesen és gyorsan változtatták a helyüket, s ha mód­juk volt rá, három érintés közben továbbadták a labdát, s időnként valósággal megbénították az MTK­­VM-et. Nem is érti az ember, hogy az a csapat, amely a Fáy utcában is képes volt hasonló teljesítmény­re, miért kullog a táblázat alsó fe­lében? A Népstadion kettős rangadóján munkatársaink segítségével külön­féle méréseket végeztünk. Többek között azt is figyeltük, hogy néhány játékos hányszor végez gyors vág­tát, hányszor indít gyorsan, tehát mit tesz a játékritmus felpörgetése, az ellenfél megzavarása érdekében. Nos, ezek a felmérések az­t bizo­nyítják, hogy a Vasas ritmusa, já­téka volt a leggyorsabb. A Vasas 22 (az első félidőben 9), a Ferenc­város pedig 11 (5) viharos erejű tá­madást vezetett, míg a Bp. Honvéd csupán hetet (4). A sprintekben Kiss László járt az élen, 37-szer! (IS). Ez nemzetközi mércével mér­ve is kitűnő adat. A távolságok, persze, különbözők voltak, de Kiss esetében jobbára 20—30 m-es meg­ugrásokat jelentettek, jó néhány esetben labda nélkülit is. És a töb­biek? Birinyi: 24 (13), Kisznyér: 19 (9), Steidl: 16 (9), az egyik ilyen támadásvezetéséből gól született. Nyilasi: 15 (8), Pölöskei 13 (8), Gyi­­mesi: 10 (4), Kozma: egy félidő alatt 10, ebből kétszer hálóba ke­rült a labda! Nézzük a gyors indításokat. Kiss: 9 (4), Nyilasi: 9 (5), Gyimesii: 7 (4), Steidl: 5 (4), Birinyi: 4 (3), Kozma: 4, Dajka: 3, Kisznyér: 2 (—), Pö­löskei: 2 (1). Kiss és Nyilasi kivé­telével elég gyatra adatok. Igaz, az elbírálásban csak a valóban igen gyors továbbításokat jegyeztük fel, tehát a megítélés, miként a futball­ban sok minden, meglehetősen szubjektív. De azért a számok így is bizonyítják, hogy a korszerűbb játékfelfogás tekintetében milyen sok a tennivalónk. Az esti rangadó így is­ ° ragadó volt, fő­leg azért, mert mind a Vasas, mind a Ferencváros egészséges, lendüle­tes, meg-megújuló támadásokra tö­rekedett. A Vasasnak Várad­ 11-es kihagyásán, s több egyéni hibán kívül talán az is okozta a vesztét, hogy olyankor is a támadásokat erőltette, amikor­­ helyesebb lett volna szervezettebben védekezni. A felrohanások közben fellazult a vé­delem, a középpályások nem érkez­tek idejében vissza, s a Ferencvá­ros ezt kihasználva nemegyszer gyorsan és könnyedén átjuthatott a középső harmadon. Úgy járt a Va­sas, mint a brazilok az olaszok el­len, amikor 2-2 után mindenáron nyerni akartak, pedig a döntetlen­ továbbjutásukat jelentette volna. A Vasas 3-2 után túlságosan nyíltan rohamozott, s belebukott. Igaz, tíz évenként látható balszerencsével. De ez mit sem von le a Ferencvá­ros bravúros hajrájának értékéből! Erre a rangadóra büszke lehet mind­két csapat. Valahogyan így és ilyen gyors ritmusban kell játszani! És akkor nagy rangja lesz a magyar bajnok­ságnak! Németh Gyula Komjáti (balról) alázatos térdenállás­­ban tiszteli a futballt, Szokolai egy pil­lanat múlva lendületesen hanyatt esik. Birkás (hátul) pedig érdeklődéssel szemléli, milyen furcsaságok történhet­nek az FTC—Vasas rangadó hevében (Záhonyi Iván felvétele) Vendégünk a JB elnöke Példa nélkül áll az eset: a játékvezető bizottság elnöke, Szlávik András, vállalkozott arra, hogy a Népstadion saj­tóteraszán nézi végig a rangadókat lapunk munka­társaival és kommentálja találkozókon működő játék­a vezetők tevékenységét. Távirati stílusban az ese­mények és a megjegyzések. V. Dózsa— Bp. Honvéd Vezette: Hartmann (Urban, Makó). 20. perc: „Ez a Dózsa-sor­­fal már vagy 8 méterre áll, talán elfogadható . . .” 25. perc: „Hiába reklamál­nak a Honvéd-szurkolók, Kanász későn lépett ki, nem lehet szó lesről, a gól ér­vényes ...” 29. perc: „Esterházy várta már, hogy elessen alig a 16-oson belül.” 45. perc: (Kanász felvágta Szabót, a bírói síp nem szólt.) „Ez volt Hartmann el­ső hibája ...” 48. perc: „Árky hátulról lökte Bodonyit, jogos a 11-es...” 67. perc: „Kardos felvágdá­sáért sárga lapot kellett vol­na adni.. 70. perc: „Garaba már másodszor ugyanazt követi el, sárga lap jár neki...” (Megkapta!) 74. perc: „Garabát ki kell állítani...” (Megtörtént!) Véget ért a mérkőzés: „Hartmann-nak ez volt az első rangadója, higgadtan, bátran, jól fi­zette a talál­kozót. Osztályzatom 4.5.” (Munkatársunk 4-est adott neki). Vasas— Ferencváros Vezette: Pádár (Nyári, Szi­­lágyi). 7. perc: (Rácz és Szokolai összeszólalkozott az oldalvo­nal mellett.) „Pádár helye­sen figyelmeztette a két já­tékost . ..” 9. perc: (Furcsa jelenet a Vasas kapuja előtt.) „Szilá­gyi partjelző nagyot hibá­zott, mert miután Kakas ki­futott a kapujából, a beívelt labdánál Nyilasi és a kapu között csak egy Vasas-játé­kos volt, labdarúgó ezért a válogatott lesen állt. Ha a labda a hálóba jut, és Pádár gólt ítél, akkor ő is súlyos hibát követ el...” 24. perc: (Kisst húzták, vonták.) „Pádár háromszor is jól alkalmazta az előny­­szabályt, nagy helyzet lett belőle.” 42. perc: (A Fradi szépítő gólja előtt Pölöskei kézzel ért a labdához.) „Nem volt szándékos kezezés, a gól jo­gos .. .* A második félidőben, úgy a 65. perc táján a játékve­zető néhányszor elnéző volt. „Hűha, most egymás után többször is fújhatott volna Pádár. Ezek hibák.” Az összefoglaló: „Pádár engedte az ütközéseket. De sajnos lelassult, távol került az akcióktól, 30—40 méter­ről ítélte meg az eseteket. 4-esre értékelem.’’ (Munka­társunk is.) Nem kellett vitatkoznunk a JB elnökével. Köszönjük a lehetőséget. NÉPSPORT 3 Kérdések Novák Dezsőhöz: • Mire gondolt 0-2-nél, és mire a büntető előtt? na ? Indokoltnak tűnt gol­védőt is cserélnie, mégis középpályást és csa­tárt vitt a pályára. Egyér­telmű volt a választás? a 9 Szemlátomást készült „Vasasból”. Okozott-e mégis valamiféle meglepe­tést a piros-kék együttes az edző számára? — A kétgólos hátránynál még nem voltam túlontúl le­hangolt, ugyanis éreztem annyi erőt az együttesben, hogy ezt ledolgozza. Más kér­dés, hogy nem voltam oda az örömtől a gólok láttán. Ak­kor elsősorban azon druk­koltam, hogy sikerüljön leg­alább a szünet előtt szépíte­ni, s úgy vonulni pihenőre. Ez a vágyam aztán teljesült is. Így a nyugtattam szünetben meg­a játékosokat, hogy játsszanak nyugodtan, akkor nem lesz probléma, le­het fordítani. És hozzátet­­­ v­n: ha nem kapunk újabb gólt, akkor nyerhetünk is. További lendületes támadó­játékra sarkalltam a fiúkat, mert hiszen csak ebben esetben tudják ledolgozni az a hátrányt. Amikor jött a ti­zenegyes, akkor egyértelmű­vé vált a helyzet. Ha bemegy , elment számunkra a mér­kőzés. Akkor aligha tudtak volna újítani a mieink, nem lett volna sem idő, sem elég lelkierő a kétgólos­­ hátrány behozására. nos, — Ami a cseréket illeti, tépelődtem azon, mi lenne a legjobb megoldás. Rab nem tudta lefogni Izsót, ezért először őt akartam le­cserélni. El is küldtem Dó­zsát melegíteni. De azt is láttam, hogy a középpályán Pogány is, Koch is elfáradt. Hátrányban voltunk, így középpálya és a támadójáték a hatékonyabbá tétele mellett döntöttem inkább. A frissítés végül is meglökte a csapa­tot. Új erőre kaptak, s végül a győzelmet is sikerült meg­szerezni. Nem kis fegyver­tény volt a csapattól, hogy a mérkőzés egyetlen szakaszá­ban sem roppant meg, nem veszítette el hitét, tartását, volt elég fizikai és lelki erő­tartaléka ahhoz, hogy a leg­nehezebb időszakot is átvé­szelje. Minden esetben a Va­sas vezetett, mégis tudtak a mieink újítani, változtatni az eredményen. — Ami a taktikát illeti, abban a vártat kaptam az el­lenféltől. Tudtam, Váradi egy kicsit hátrábbról indul, a három csatár sokszor úgy mozog, hogy helyet csinál­jon a szélen felnyomuló hátvédeknek. Ismert volt a Vasas-csatárok játéka is, tudtam, mindegyikre nagyon oda kell figyelni, mert ha jó napot fognak ki , életveszé­lyesek. Ami meglepetést je­lentett, azt ők okozták, csatárok. A három támadó. a Ugyanis mind a hárman na­gyon jól futballoztak. Figyel­tem őket többször is koráb­ban, s mondhatom, nem egy esetben csak lézengtek. Most meg mentek, mint a ferge­­teg, Izsó félelmetesen csele­zett. Kiss László pedig olyan gyors volt, s olyan lendüle­tes, hogy egyszerűen nem le­hetett őt megfogni. De Vára­di is megtette a magáét. Azt hiszem, hosszú idő után most nyújtotta azt ez a hármas, amire valójában képes. Ép­pen ellenünk. Egy biztos: na­gyon sokat jelent ez a győze­lem. Túl a két ponton, olyan lendületet adhat a gárdá­nak, amelyet ugyancsak hasznosíthat az elkövetkező mérkőzéseken.