Népsport, 1983. augusztus (39. évfolyam, 181-206. szám)

1983-08-22 / 199. szám

4 NÉPSPORT Labdarúgás Bp. Honvéd—MTK-VM 2-0 (2-0) Hungária körút, 12 000 néző. Vezette: Győri (****), (Makó, Kiss G ). Bp. Honvéd: Andrusch S — Kerepeczky 5, Nagy A. 6, Garaba 6, Varga 5 — Gyimesi 6, Sikesdi 6, Détári 6 — Bo­­donyi 7, Dajka 6, Esterházy 5. Edző: Komora Imre. MTK-VM: Ersinyi 7 — Silye 5, Turner 5, L­ukács 4, Boda 3 — Varga II 4, Katzenbach 5, Borsó 1 — Fodor 3, Kilop 3, Handel 5. Edző: Palicskó Tibor. Csere: Varga II helyett Nagy J. (5), a szünetben, Fo­dor helyett Bognár (—) a 65. percben, Détári helyett Sal­lai (—) a 67. percben, Dajka helyett Gere (—) a 76. perc­ben. Gólszerző: Esterházy a 24. percben, Bodonyi a 27. perc­ben. Szögletarány: 9:6 (5:3) az MTK-VM javára.­ ­A mérkőzés előtt mind a két öltözőben érezhető volt a rajt előtti verseny­láz. Komora Imre, a piros­fehérek vezető­edzője a következőket mondta: — Tele vagyok várakozással és izgalommal. Látom, hogy játékosaimban ég a tűz, és ezt jó jelnek tartom. Ne­héz sorozat előtt állunk, remélem, az első akadályt győzelemmel vesszük. Nagy Antal, a csapatka­pitány megjegyezte: — 3-0- ra nyerünk. Palicskó Tibor, a kék-fe­hérek vezető edzője így vé­lekedett: — Tárgyilagosan el kell ismerni, hogy a Honvéd a jobb csapat, esé­lyesebb is. Felkészülésünk alapján azonban remélem, hogy meglepetést okozunk. Kétféle taktikát is kidol­goztunk, attól függően, hogy a Honvéd két ékkel vagy három csatárral ját­szik. Külön feladatot ka­pott Boda, Borsó, és Fülöp. Egy pont megszerzésében reménykedünk.) Kezdés után a játékvezető megállította a játékot és a játékosok, valamint a né­zők egyperces néma felállás­sal adóztak az elhunyt Vass Zoltán emlékének, (a felsza­badulás után a kék-fehérek egyesületi elnöke volt). Óriási iramban indult a játék. A nézők alig győzték kapkodni a fejüket. A 4. percben Varga II felvágta Sikesdit 20 méterre Brünyi kapujától. A szabadrúgást Détári a felső lécre csavar­ta. A vasárnapi matiné­­mérkőzésre sűrű sorokban érkeztek a szurkolók a Hungária körúti pályához. Fél tizenegykor kezdődött a találkozó, de ekkor még több ezren álltak sorban jegyért, jó részük morgo­lódott, szitkozódott, szá­­monkérve az egyesület ígéretét, mely szerint na­gyobb gondot fordít majd a szurkolók kiszolgálásá­ra... Benn a pályán is többen szóvá tették, hogy jó lett volna néhány moz­gó jegyárust kiállítani az utcára, ezzel is meggyor­sult volna a jegyeladás. Már jócskán tartott az Ml- ső félidő, s még mindig jöttek a nézők. Régen volt ennyi ember a kék-fehé­rek stadionjában! A vé­gén kiderült, hogy 10 ez­ren váltottak jegyet. A hallok! nyitány tanulsá­gul kell, hogy szolgáljon a klubvezetésnek, hiszen a közönséget — tényleg ki íron­­ysztd­"!Ír'is! A 10. percben tapsolt a né­zősereg, mert Fülöp labdá­ját Handel látványosan, sa­rokkal továbbította a jobb ízebre, aztán Fodor beadását legalább ilyen látványosan melléfejelte. A 14. percben Bodonyi Brünyivel állt szemben, de a kifutó kapusba lőtt. Már az első negyedóra el­teltével látszott, hogy a pi­ros-fehérek sokkal összeszo­­kottabbak, nagyobb játékerőt képviselnek. Egyébként Es­terházy is jeleskedett a hely­zetek kihagyásában, mígnem a 24 percben eléje pattant a labda. A csatár egy mozdu­lattal becsapta a védőket, majd a kiinduló Brünyi mel­lett a jobb sarokba helye­zettt-0 Továbbra is a Honvéd tá­madott, és a 27. percben Dé­tári a megtorpant Boda mel­lett szöktette Bodonyit. A szélső ismét telibetalálta Brünyit, de szerencséjére visszapattant hozzá a labda, s most már nem hibázott, a jobb sarokba lőtt. 2-0 A gól után alábbhagyott az iram, a Bp. Honvéd szemmel láthatóan visszafogta magát. Akadt helyzet a vendégek kapuja előtt is, de Borsó el­­ügyetlenkedte. Majd Détári szabadrúgása megpattant a sorfalon, a labda a jobb sa­rok felé tartott, Brünyi azon­ban bravúrosan szögletre há­rított. Ugyanezt tette And­­rusch a félidő befejezése előtt egy perccel Boda 18 mé­teres, a jobb alsó sarokra tartó lövésével. SZÜNET UTÁN a kék-fehérek átszervezett csapattal jöttek ki a pályá­ra. Palicskó Varga H-t le­cserélte, Nagy lett a jobb­­hátvéd, Silye átment bal ol­dalra, Fülöp visszahúzódott a középpályára, s az addig na­gyon gyengén játszó Boda előrelpedt középcsatárnak. Az 52. percben Silye hi­bájából Dajka szerezhetett volna gólt, de kanu fölé lőt­te a labdát. Aztán egymás után kétszer is Gyimesi ha­gyott ki helyzetet. A 65. percben Fodor megsérült és elhagyta a pályát.­­Nem lehet elmenni szó nélkül Fodor teljesítménye mellett. Ennek a tehetsé­ges fiatalembernek úgy látszik, fejébe szállt a di­csőség, elhiszi magáról, hogy már kész, kiforrott játékos. Ez nem is lenne baj, ha úgy is játszana. Sándor Csikar helyén nem könnyű bizonyítani. Fodor ezen a vasárnap délelőttön olyan éyenne teljesítményt nyújtott, olyan indolensen futballozott, hogy az már felháborító. Ideje lenne felébredni és tehetségéhez méltóan szerepelni...) A Honvéd futballozgatott, s átadta a teret a kék-fehé­reknek. Ez a játszadozás könnyen megbosszulhatta vol­na magát. A 73. percben Handel cse­lezgetett a 16-oson belül, Varga szerelni akart, de kéz­zel ért a labdához. A játék­vezető a 11-es pontra muta­tott. Borsó állt a büntetőnek, a kapu közepére lőtt labdá­jára Andrusch balra elmoz­dult, majd lábbal tisztázott.­­Győri játékvezető: — A Honvéd-védők reklamáltak, de egyértelmű volt Varga kezezése. Varga: — Be akartam csúszni, a labda nem a ke­zemet, hanem a lábamat érte. Andrusch: — Varga nem ért kézzel a labdához! Mi­után a játékvezető megítélte a büntetőt, Jóska odaszólt nekem, hogy csináljak egy cselt valamelyik oldalra, aztán maradjak középen. Sikerült!) A kihagyott büntető után támadott az MTK-VM, és a nagy melegben egyre inkább ellaposodott a játék. 'k * * Úgy kezdődött a találko­zó, hogy a nézők ritka jó összecsapást látnak majd. Ha a két csapat végig bírta volna az elején diktált ira­mot, a találkozó akár a leg­magasabb osztályzatot is ki­érdemelhette volna. A Hon­véd jobb csapat, ez már lát­szott az elején. Sajnos, erejének tudatában játéko­sai kissé könnyelműen vet­ték a helyzetek kihaszná­lását. Már az első félidő­ben akár ötgólos vezetéssel térhettek volna pihenőre. Különösen a két közép­pályás sor közötti különb­ség mutatkozott meg a ta­lálkozón. A piros-fehérek triója hosszú percekig ügyesen, okosan, lendülete­sen játszott, egyre-másra dobta támadásba a két szélsőt, mindegyikük vál­lalkozott kapura törésre is. Sikesdi bemutatkozása kel­lemes színfolt volt. Nem mondható el mindez a kék­fehérek hasonló soráról, különösen Borsó játszott nagyon gyengén, s bünte­tőt is kihagyott. Ha érté­kesíti, a lendületben levő MTK-VM esetleg még meglepetést is okozhatott volna, összességében azon­ban nem volt azonos súly­csoportban a két együttes, igaz, a Honvéd a vezetés birtokában lefékezett. Ezt egy komolyabb ellenféllel szemben nem lehet megen­gedni. Az MTK-VM kissé lassú csapat benyomását keltette, sok gyakorlásra van még szüksége, hogy eredményesen szerepeljen. Komora Imre: 1— Örülök a sikeres rajtnak. Az első fél­időben kimondottan tetszett a csapat játéka. Szünet után a nagy meleg és a megfelelő előny kissé visszafogottá tet­te az együttest. Palicskó Tibor: — A máso­dik félidőben feljavult játé­kunkkal eljutottunk a fordí­tás lehetőségéig, de, sajnos, nem sikerült kihasználnunk. A Honvéd jobb és látványo­sabb futballt játszott. Boross Dezső XXXIX. 199. ♦ 1983. augusztus 22. NS ! ZTE-Videoton 1-0 (1-0) Zalaegerszeg, 12 000 néző. Vezette: Wartmann (***) (Eőry, Fekete). ZTE: Balázs 0 — Major 6, Csepregi II 6, Kereki 6, Pé­ter 0 — Török 6, Soós 7, Fehér 6 — Varga 5, Takács 5, Páli 5. Edző: Gellei Imre Videoton: Disztl P. 0 — Végh 6, Disztl L. 5, Csuhas 6, Horváth G. 5 — Kiss 5, Csongrádi 6, Vadász 4 , Nagy 5, Szabó 5, Nováth 5. Edző: Kovács Ferenc. Csere: Takács helyett Konrád (5) a 46. percben, Kiss helyett Palkovics (6) a 46. percben, Vadász helyett Hor­váth F (6) a 46. percben, Páli helyett Házi (5) a 65. perc­ben. Gólszerző: Török az 1. percben. Sárga lap: Fehér a 35. percben, Disztl L. a 41. percben. Szögletarány: 3:1 (1:0) a Videoton javára.­ ­Kezdés előtt feszült volt a hangulat az öltözőkben. A hazaiaknál szótlanok vol­tak a játékosok. Különö­sen Páli Attila és Csepre­­gi András mélyedt magába, nem csoda, hiszen életük első NB I-es mérkőzése előtt álltak. A harmadik „újonc”, Gellei Imre edző valamivel nyugodtabbnak látszott és győzelmet re­mélt.­ Aki egy percet késett a mérkőzésről, lemaradt az idei bajnokság első hazai góljá­ról. Az első perc végén Pá­lit szerelte Végh, a labda azonban Fehérhez pattant, ő azonnal középre adott. Va­dász kissé késlekedett és a mögötte felrohanó Török 10 méterről a kivetődő Disztl P. mellett a bal sarokba vág­ta a labdát. 1-0 A Videoton támadgatott, de jelentős helyzetet nem tu­dott kialakítani. Később ki­egyenlítettebb lett a játék, melynek során feltűnt, hogy a hazaiak próbálkozásait a fehérváriak sokszor csak sza­bálytalanság árán tudják sze­relni. Tíz perc leforgása alatt például Disztl László ötször követett el szabadrúgást ki­váltó szabálytalanságot. A 35. percben aztán a játékvezető megunta a rúgdosódást, ez­úttal Fehér sárga lapot ka­pott Csongrádi felvágásáért. A 36. percben a kapuskido­bást Szabó elcsípte, 14 mé­terről azonnal lőtt, s bár a labda kissé megpattant, Ba­lázs védeni tudta. A 41. percben Disztl L. a kapura húzó Vargát vágta fel, s most már ő is megkapta a sárga lapot. A 42. percben jobb ol­dali beadás után Csepregi II röviden mentett. Nagy azon­nal lőtt, de Balázs védett. SZÜNET UTÁN formás ZTE-támadások ve­zették be a játékot. Először Péter lapos lövése süvített el a bal kapufa mellett, majd Török távoli bombáját véd­te Disztl­a. Ezután valóságos tűzijátékot rendezték a ha­zaiak a Videoton kapuja előtt, sokáig ide-oda patto­gott a labda, de a fehérvá­ri védők menteni tudtak. A 60. percben Török a felező­vonaltól indult el, minden ellenfelét kicselezte, ám a 16- osról a kapu mellé lőtt. Ettől kezdve fokozatosan a Videoton vette át a játék irányítását, beszorult a ZTE, de a fehérvári kísérletek csa­k a 16-osig jutottak, ott magabiztosan állt a lábán a hazaiak védelme. A 80. perc­ben egy jobb oldali szöglet után Novath kapásból bom­bázott kapu fölé, a 86. perc­ben pedig Major jobb oldali szabadrúgásából Varga 12 méterről alig fejelt a kapu mellé. ★ ★ ★ Sok mindenből kellett vizsgázniuk a mérkőzés szereplőinek. Tanúságát kellett adnia minden rész­vevőnek, hogy megértette és magáévá tette mindazt, amit az új szellem, az új rendelkezések megkíván­nak. Nos, a sok követel­mény közül csak a küzde­niakarás és a becsvágy ér­demel jeles osztályzatot, a színvonal már annál ke­vésbé. Szakaszokra oszlott a mérkőzés, a gyors hazai gól után a Videoton kény­telen volt kitámadni. Az első félidőt ez tette érde­kessé és élvezetessé. Szünet után negyedórán át a ZTE volt nagy fölény­ben, ezt követően fordult a kocka és csaknem a mér­kőzés végéig a Videoton kezdeményezett többet. Mindkét csapat szépen adogatott a mezőnyben, jól szerettek azok, akiknek ez volt a dolguk. A támadóso­­rok azonban elég sablono­san játszottak, és ennek lett a következménye, hogy a két kapusnak alig akadt dolga. A kapura a ZTE volt veszélyesebb, kevés helyzete közül az elsőt ki­használva szerezte meg a számára oly fontos két pon­tot. Gellei Imre: — Fegyelme­zett játékkal, jó erőkből álló ellenfelet győztünk le a küz­delmes mérkőzésen. Kovács Ferenc: — Kemény, jó iramú mérkőzésen a má­sodik félidőben fölényben voltunk, de csatáraink nem bírtak a ZTE-védőkkel. Az első percben kapott gól el­döntötte a mérkőzést. Gondi Béla­ ­: '7­ ! ...... wippi Soós — karmester a középpályán TÖRÖK — gól az első percben! A totó 34. heti eredménye Az NB I állása 1. Csepel1 1 ——5-22 2. SZEOL AK1 1 ——4-12 3. Bp. Honvéd1 1 — — 2-02 Haladás1 1 — — 2-02 5. Vasas1 1 — — 1-02 ZTE1 1 —— 1-02 7. Rába ETO1— 1— 2-21 Tatabánya1— 1— 2-21 9. FTC —— — — — —1 11. DVTK 1—— —— — — 11. NYVSSC1—— 1 0-1— Videoton1 — — 1 0-1—■ 13. MTK-VM1 — — 1 0-2— Pécsi MSC1— — 1 0-2— 15. Volán SC1—— 1 2-5— 16. V. Dózsa1—— 1 1-4— Az FTC—DVTK mérkőzést november 9-én játsszák. Az NB I 1. Debreceni MVSC3 2 1 — 6- 15 2. Salgótarján3 2 — 1 8- 44 3. Nagykanizsa3 1 2 — 8- 64 4. Hódgép Metripond3 1 2 — 2- 04 5. Kecskemét3 2 — 1 6- 54 6. Eger3 1 2 —5- 44 7. Ózd3 1 2 —3- 24 8. Szekszárd3 1 2 — 2- 14 9. 22. sz. Volán3 2 — 1 7- 74 10. Kazincbarcika3 1 1 1 4- 43 Szolnok3 1 1 1 4- 43 12. Békéscsaba 3— 3—3- 33 13. Sopron3 1 1 13- 43 14. Szabó L. SE 3— 2 1 3- 42 15. Ganz-Mávag 3— 2 1 2- 42 16. Bakony Vegyész3 1— 2 5- 82 17. Keszthely3 — 1 2 2- 41 18. Baja 3— 1 2 6-111 19. Debr. Kinizsi3 —— 3 3- 8— 20. Siófok 3 1 1 1 9- 7 ■-1 (A Siófok évi összeredményéből 4 büntetőpont le­vonva) 1. AIK Stockholm—Mjällby 4-11 2. Brage—Hammarby 1-22 3. Elfsborg—Halmstad 0-12 4. örgryte—Geile 0-0X 5. Öster—Malmö 0-0X 6. Braunschweig—Mannheim 3-21 7. Bielefeld—Bayern München 1-32 8. Leverkusen—Nürnberg 3-01 9. Dortmund—Hamburg 1-22 10. Offenbach—Mönchengladbach 4-31 11. Bremen—Bochum 5-21 12. Essen—Hertha BSC 4-11 13. Karlsruhe—Darmstadt +2 4-01 Saarbrücken—Kassel 1-32 Tüttringhausen—U Im 0-0X NB-I IFJÚSÁGI BAJNOKSÁG Keleti csoport NYVSSC—SZEOL AK 1-0 (1-0). Nyíregyháza, 200 néző. V: Bognár. NYVSSC: Borók — Szalontai, Szondi, Szántó, Karafa — Bús (Drobni), Bücs, Eszenyi — Mándi (Ács), Bú­zás (Kelemen), Szuhár. Edző: Tóth János. SZEOL AK: Olei — Kókai, Urbán, Soczó, Kasper (Török) — Márki, Csölle, Leindler (Kanalas), Széll — Fütyü, Óvári. Edző: Pénzes József. G: Eszenyi. Jó, Karafa, Eszenyi, ill. Ur­bán, Márki.* Nemzetközi mérkőzések Spanyolországban A Ferencváros Előr­ében 2-1 (1-1)-re legyőzte spanyol el­lenfelét. A DVTK a rendes játékidőben 2-2 (0-0)-t ját­szott Palma de Mallorcában a Real Mallorca ellen. A 11-es rúgásokban azonban alulma­radt a magyar együttes. A VERTESZ felvesz vidéki szerelési­­mun­kah­elyeire: villanyszerelő, csőszerelő, lakatos, műszerész, hegesztő szak- és betanított munkásokat. Átlagosan elérhető kereset: pályakezdők: 4000-6000 Ft/hó, gyakorlott szakmunkások: 5000-8000 Ft/hó. Pakson 8-4-6 napos munkarend! JELENTKEZNI LEHET: a Villamoserőmű Tervező és Szerelő Vállalat munkaügyi osztályán, 1116 Budapest XI., Fehérvári út 108. Telefon: 252-285, és a vállalat következő kirendeltségein: Paks: Atomerőmű, VERTESZ üzemvezetőség; Pécs: MÉV Golgota, VERTESZ körzet központ; Győr: ÉDÁSZ központ, VERTESZ körzet központ; Debrecen: Erőmű, VERTESZ körzet központ; Várpalota: Péti Nitrogén, VERTESZ körzet központ; Százhalombatta: D K. V., VERTESZ körzet központ.