Népsport, 1984. április (40. évfolyam, 78-102. szám)

1984-04-01 / 78. szám

XL. 78. ♦ 1984. április 1 Es Labdarúgás ) Labdarúgás ) NÉPSPORT 3 Varga Béla jelenti Szabadkáról. JUGOSZLÁVIA-MAGYARORSZÁG 2-1 (0-0) Szombaton napos, de szeles idő köszöntött Szabad­kára, ahol már délelőtt megkezdődött a „párbaj” a két szurkolósereg között. A magyarok gyors terep­szemlét tartottak, és éppúgy, mint a hazaiak, korán kimentek a pályára. A találkozó előtt egy órával már telt ház volt a stadionban, ami 32 ezer nézőt jelent. A mérkőzés előtti napon még több ezer újabb jegyet nyomtattak, amire még soha nem volt példa Szabad­kán. Az ülőhelyek egy részén is álltak a szurkolók, egy gombostűt sem lehetett volna leejteni. A magyar együttes két órával a találkozó előtt érkezett meg Szegedről. Mezey György ismertette az összeállítást az őt ostromló újságírókkal, majd fél négykor a mieink kivonultak melegíteni. A hazaiak csak negyed órával később. Veszelinovics edző az utolsó pillanatban néhány változtatást haj­tott végre. Hogy miért, erről megoszlanak a vélemé­nyek. A legmeglepőbb az volt, hogy az egyik nagy sztár, Zl. Vujovics kimaradt, de a cserepadra is né­hány új játékos került. A helyiek rendkívül figyelmes házigazdának bizo­nyultak: félórás folklórműsort adtak a közönségnek. Volt benne csárdás is, nagy tapsot kaptak a hálás né­zőseregtől. Négy órakor kezdődött a játék. A csehszlo­vák Matusik sípszavára (társai: Hóra, Kosár) az aláb­bi összeállításban álltak fel a csapatok. Jugoszlávia: Szimovics — Csaplisics, Radanovics, Sztojkovics, Cvetkovics — Zajec, Gracsan, Bazsdare­­vics — Sesztics, Pancsev, Halilovics. Magyarország: Kovács — Csuhay, Kardos, Garaba, Varga — Hannieh, Nagy, Csongrádi — Bodonyi, Daj­ka, Esterházy. Csere: Sesztics helyett M. Gyurovszki a szünetben, Pancsev helyett B. Gyurovszki az 59., Dajka helyett Mészáros, Bodonyi helyett Szabó O., mindkettő a 62., Cvetkovics helyett Baljics a 72., Csongrádi helyett Pé­ter, Esterházy helyett Gyimesi, mindkettő a 75., Za­­jec helyett Elsner a 84. percben. Gólszerző: M. Gyurovszki a 67., Radanovics (11-es­­ből) a 81., Gyimesi a 86. percben. Sárga lap: Varga a 81. percben. Szögletarány: 2:0 (1:0) a magyar csapat javára. Vereség­­ hasznosítható tanulságokkal A két csapat labdarúgói ha­talmas transzparenssel a ke­zükben vonultak ki a pályá­ra. A felirat tanúsága sze­rint a mérkőzés teljes bevé­telét a korábbi földrengés ká­rosultjainak megsegítésére fordítják. Igen szép gesztus volt. A himnuszok elhangzása után a huszonkét labdarúgó és a nézőközönség egyperces néma vigyázzállással adózott a nemrégiben elhunyt, egy­kor neves vajdasági labda­rúgó, Milos Beleslin emléké­nek. Az élénk széllel szem­ben felálló magyar együttes indította útjára a labdát. Bátran kezdtek a mieink. Előbb Bodonyit, majd Ester­­házyt buktatták a hazai vé­dők ígéretes helyzetben az oldalvonal mentén, a beívelt szabadrúgásokat azonban a jugoszláv védők könnyen ár­talmatlanná tették. A 10. percben Gracsan söpörte fél­re egy jól irányzott „pofon­nal" az előrelendülő Dajkát, de ebből a szabadrúgásból sem alakult ki veszélyes helyzet a hazai kapu előtt. Két perc múlva Zajec tört be a 16-oson belülre a jobb oldalon, az alapvonal közelé­ből középre adott, Bazsdare­­vics azonban mintegy 10 m­­ről Garabát találta telibe, s védőink felszabadítottak. Kiegyenlített klkdekm A magyar együttes energi­kus letámadással akadályoz­ta meg a jugoszláv akciók kibontakozását, a megszer­zett labdát pedig ügyesen „fagyasztotta”. A 22. percben felgyorsította akcióját a ma­gyar együttes. Esterházy két remek csel után Garabához továbbított, a beállós azon­ban 75 m-ről mellé lőtt A 27. percben a találkozó első szög­letét Bodonyi végezhette el a jobb oldalról. Dajka átlépte a labdát, az Hannieh elé ke­rült, a csapatkapitány mint­egy 12 m-ről a védőkbe lőtte a labdát, majd Sztojkovics felszabadított. A 83. percben Zajec remek cselekkel tört előre középen. Több magyar védőt is maga mögött hagyott, végül a jól helyezkedő Kardos állította meg a veszélyes rohamot. A túloldalon Bodonyit buktat­ták a jobb szélen, a beívelt szabadrúgást Szimovics me­rész előrevetődéssel csak má­sodszorra tudta megkaparin­tani. A 41. percben az előretörő Kardos egy jó csel után ug­ratta ki a jobbösszekötő he­lyén kilépő Csongrádit, Szi­­movics azonban gyorsabb volt, kapujából kifutva fel­szedte a középpályás elől a labdát. A magyar kapu előtt — kicsivel később — egy sza­badrúgás után belőtt labda okozott izgalmat, az átadás azonban elsuhant Pancsev feje előtt. A félidő utolsó pé­cében az Esterházy buk­tatása után elvégzett szabad­rúgásból Varga alig lőtt a bal alsó sarok mellé. SZÜNET UTÁN az 50. percben Dajkát sodor­ták el szabálytalanul a kapu­tól 22 m-re. Varga végezte el a szabadrúgást. Lövése a sor­falról visszavágódott, ismé­telhetett, de a labda ismét a védőkben akadt el. Kovoit­ 11-est véd Az 56. percben egy gyors jugoszláv akció futott a bal oldalon, a középre adott lab­dára Halilovics és Garaba rajtolt, a magyar játékos üt­között és elsodorta a hazai csatárt, aki elesett, a bíró pedig a büntetőpontra mutatott. A „sértett” állt a labda mögé. Gyengén helye­zett, a kapu jobb oldalára tartó lövését Kovács kiütöt­te. Halilovics ismételhetett, de gyatrán lőtt, s Kovács bravúrral, visszavetődve, is­mét mentett! Négy perccel később vi­szont­ a mieink szerezhettek volna vezetést. Csuhay remek lendülettel ment el a jobb szélen,­­ pontosan középre adott, a balösszekötő helyén érkező Csongrádi fejesét azonban Szimovics kiütötte. A Videoton középpályása egyensúlyát veszítve nem tu­dott ismételni, s felszabadult a jugoszláv kapu. A 62. perc­ben kettős cserére határoz­ta magát Mezey György: Daj­ka helyett Mészárost, Bodo­nyi helyett Szabó Ottót küld­te a pályára. Az utóbbi ezzel első válogatottságát ünnepel­hette Szabadkán. Parádés kapásgól A 67. percben Bazsdare­­vics végezhetett el szabad­rúgást a bal oldalról, a kapu­tól 30 méterre. Remekül kö­zépre nyesett labdáját M. Gyu­rovszki 10 m-ről, kapásból a jobb sarokba lőtte. 1-0 Ezután feljöttek a magya­rok. Előbb Kardost választot­ták­­is jó helyzetben a 16- oson belül, majd Szabó O. gurított vissza a kaputól 12 m-re álló Esterházyhoz, aki­nek lövését Szimovics nehe­zen védte. Változatosabb, ér­dekesebb lett a játék. A túl­oldalon Halilovics veszélyes beadása suhant el Gracsan feje előtt. A 75. percben újabb kettős csere a magyar együttesben:­­ Esterházy helyett Gyimesi, Csongrádi helyett pedig Pé­ter lépett pályára. Két perc múlva Szabó, Mészáros, Sza­bó, Hannich szemre is tetsze­tős akciója után a középpá­lyás jó helyzetből alig jött mellé. Újabb 11-es­­ gól A 81. percben eldőlt a mér­kőzés sorsa. Bazsdarevics­re­már a mérkőzés elején ki­rajzolódott a magyar csapat taktikája. A tudatos, előre megtervezett harcmodor lé­nyege az volt, hogy a mieink a védekezést áthelyezték a középpályára, sőt, olykor az ellenfél térfelére is. Nem­csak a védők és a középpá­lyások, de csatáraink is azon­nal letámadták a labdával in­duló jugoszlávokat. Mindez azt eredményezte, hogy a hazaiak nem tudták igazán magukhoz ragadni a kezde­ményezést, képtelenek voltak lendületbe jönni, ritkán ve­zettek gólveszélyes akciót. Az első játékrészben mind­össze egyetlen gólhelyzetet hoztak össze. Való igaz, a mi támadójátékunk sem volt igazán megkomponált, átgon­dolt, főként a labda gyors, pontos továbbítása nem sike­rült, így nemigen voltunk veszélyesek Szimovics kapu­jára. Néhány szélen vezetett akcióval ugyan megközelítet­ték a mieink az ellenfél vé­dőharmadát, a befejezéseknél azonban hiányzott a határo­zottság, a körültekintés, s végül hiányoztak az akciót követő, második hullámban érkező „befejező emberek” is­­mek helyzetfelismeréssel nem lesen álló társaihoz továbbí­tott, hanem egyedül tört ka­pura, a kétsegbeesetten utá­naeredő Varga a 16-oson be­lül csak buktatni tudta. A jogos büntetőből Radanovics biztosan lőtt a jobb alsó sa­rokba. 2-0 Ennél az esetnél a játék­vezető a sárga lapot is fel­mutatta Vargának. A túloldalon az ellenfél büntetőterületén belül előbb­ Péter, majd Kardos bonyolí­totta túl a helyzetet, aztán Szabó Ottó lőtt fölé. Gyimesi szépít A 86. percben Sztojkovics könnyelműsködött és elveszí­tette a kapusa által kigurí­tott labdát. Gyimesi szemfü­lesen rácsapott, majd ele­gáns mozdulattal a kint álló Szimovics feje fölött a kapu bal oldalába ívelt. 2-1 Szünet után alaposan fel­gyorsultak az események. A hazai együttes ritmust vál­tott, már lényegesen többet mozogtak a jugoszláv játéko­sok, gyorsabban átjátszottak a középpályát, pontosabbá vált az összjátékuk is, s ez­zel hibázásra kényszerítették a mieinket. Az első büntető­ből a vezetést is megszerez­hették volna, ezt azonban Ko­vács — nagy bravúrral — meg­akadályozta. M. Gyurovszki vezető góljánál azonban már egy ütemmel lemaradtak a magyar védők. Ez a „találat” fokozta a „plávik” lendületét, egyre nehezebb volt útját állni a most már kevés hú­zásból indított rohamoknak. Most, a hátrány tudatá­ban együttesünk már jobban kitámadott, nem vett részt annyi játékos a védőmunká­ban, mint korábban, így jobb teret és lehetőséget kaptak ellenfeleink. Bazsdarevics nagyszerű szólóját lényegé­ben véve már egy fellazult védelemmel szemben vitte végig. Elég volt Nagyot ki­cseleznie, s máris szabaddá vált az út a kapu felé. Csak szabálytalanság árán lehetett megállítani, s ezt a büntetőt már értékesítették a jugo­­szlávok. A góllal el is dőlt a mér­kőzés sorsa. A hazaiak maga­biztossá váltak, cserejátéko­saik új színt vittek a csa­patmunkába. Ebben az idő­szakban vitathatatlanul job­ban játszottak, mégis a ma­gyar csapat javára írható, hogy a kétgólos hátrány tu­datában sem adta fel. Most már akadtak veszélyes ak­ciói is, a befejezések azon­ban a túlzott igyekezet kö­vetkeztében nem sikerültek. Végül védelmi hiba nyomán és Gyimesi ügyes megoldá­sával sikerült megszerezni a szépítő gólt. Mindent egybevetve ennek a mérkőzésnek sok fontos tapasztalata van. Főként, hogy­ a szervezett védőmun­ka mellett hatékonyabb tá­madójátékkal kell kirukkol­ni. Egyértelművé vált, hogy egy irányító karmestert nem tud nélkülözni az együttes, olyan labdarúgóra van szük­ség, aki 90 percen át késeg „fazont adni” a csapatnak. A magyar gárda ugyan vé­gig lelkesen, odaadóan küz­dött, sajnos, azonban egy időszakban nem tudott lé­pést tartani a ritmust váltó jugoszlávokkal. A vereség miatt mégsem szabad elke­seredni, hiszen a tétmérkő­zésekig hátralevő időben hasznosítani lehet és kell is a tanulságokat! Radanovics, Zajec, Bazsdarevics és M. Gyurovszki tűnt ki Szimovics biztos kezű ka­pusnak bizonyult, volt egy bravúros védése. A hátvéd­sorban Radanovics magabiz­tosan, jól rombolt, s megfe­lelő társa volt Sztojkovics. A középpályán találjuk a me­zőny legjobbját, Zajecet, aki amellett, hogy ügyesen vé­dekezett, kitűnően irányított, pontos labdákkal dobta frontba a csatárokat. Bazs­darevics is rengeteget fára­dozott, kemény, határozott középpályást ismertünk meg benne. Gracsan el-eltűnt a mezőnyben. Elöl Sesztics nem sokat nyújtott, s Pancsev sem tu­dott mit kezdeni a magyar védőkkel. Halilovics 11-est hibázott, szürkén játszott. A csereként beállt két Gyu­rovszki közül a balszélső M. Gyurovszki igen lendületes, harcos volt, beállásával ve­szélyessé ált a hazaiak tá­madósora. * Kevés átlagon felüli teljes­ítmény Kovács a gólokról nem tehet. Az első félidőben nem volt dolga, szünet után az első 11-est bravúrosan hárí­totta. Csuhay viszonylag kis te­rületen játszott, szünet után a csereként beállt M. Gyu­­rovszkit nemigen tudta tar­tani. Kardos végig nagy akarás­sal küzdött. A védelemben és a középpályán is hasznos tagja volt a csapatnak, s ha egy kis szerencséje van, gólt is szerezhetett volna. Lel­kes, csupa szív játékával egyik erőssége volt csapa­tunknak. Garaba az első játékrész­ben igen határozottan, jól látta el feladatát, többször a középpályán is hasznosította magát. A második félidőben tartózkodóbb lett, keveseb­bet vállalt magára. Varga megszokott, egyen­letes teljesítményét nyújtot­ta. Amikor módja volt rá, néhányszor előre is tört. Hannieh ezúttal nem tud­ta megismételni a váloga­tottban nyújtott korábbi jó teljesítményét. Az első fél­időben elég sokat volt lég­üres térben, átadásaiba is hibák csúsztak, nem tudott igazi karmester lenni. Nagy rengeteget futott, igyekezett segíteni a véde­kezésben, de a támadásokat nem tudta megfelelően szer­vezni. Csongrádi a tőle megszo­kott igyekezettel küzdött, de rá is vonatkozik, ami a töb­bi középpályásra, a szerve­ző munkája kívánnivalót ha­gyott maga után. Bodonyi az első félidőben néhány alkalommal lendüle­tesen húzott el a jobb ol­dalon, őt foglalkoztatták a leginkább a csatárok közül. Igazi veszélyt azonban nem jelentett kapura. Dajka játéka szinte az utolsó pillanatig kérdéses volt, hiszen influenzával baj­lódott. Ez meglátszott a tel­jesítményén,­­ pedig ezen a találkozón nagy szükség lett volna az ő harcosságára, fej­játékára, lövéseire. Esterházy az első félidő­ben mozgékony volt, de az­után fokozatosan elszürkült. A csereként beállt játéko­sok közül Gyimesi hívta fel magára a figyelmet. Rúgott egy okos gólt. Kár, hogy ak­kor lépett pályára, amikor már egy Honvéd-csatár sem volt a pályán. Szabó Ottó és Mészáros nem­ tudott­­ igazán játékba lendülni, de egy-egy jó meg­mozdulása mindkettőjüknek akadt. Péter túl­ kevés időt töltött a játéktéren ahhoz, hogy figyelemre méltót nyújthasson.★ Matusik csehszlovák játék­vezető általában megfelelően vezette a találkozót. Bodonyi (fehér mezben) alaposan megküzd a labdáért ellenfelével (Koppány György felvétele) Nyilatkozatok Todor Veszelinovics jugo­szláv szövetségi kapitány: — Meglepett minket a magyar csapat első félidőben nyújtott jó játéka, ekkor nem tud­tunk igazán kibontakozni. A fordulást követően sikerült a vendégeket hibázásra kész­tetni, és ez meghozta szá­munkra a biztos győzelmet. Zajec, a jugoszláv együttes csapatkapitánya: —Nagy nap a mai, hiszen 18 év után si­került megverni a magyar csapatot. Ez a siker nagyon jól jött az EB-döntő előtt. Mezey György: — Egyetér­tek Veszelinovics értékelésé­vel. Bennünket az első gól kissé megzavart, felborította az eredeti elképzeléseinket, ráadásul el is fáradtunk a hajrára.