Népsport, 1985. július (41. évfolyam, 157-182. szám)

1985-07-01 / 157. szám

2 NÉPSPORT Labdarúgás ) A totó 26. heti eredménye 1. Malmö—Antwerpen 5-0I 2. Düsseldorf—Liége 4-21 3. Göteborg—Admira 2-0l 4. Bröndby—Poznan 2-01 5. St. Gallen—AIK Stockholm 1-62 6. Braunschweig—Slavia Praha 4-1I 7. Wismut Aue—Viking Stavanger 0-0X 8. Sparta Praha—Gdansk 0-0X 9. Zalaegerszeg—Aarhus J-01 10. -Gornik Zabrze—Young Boys 3-01 11. Vejle—Lók. Szófia 11X 12. Kristiansand—MTK-VM 3-3X 13. Valercngen—Ü. Dózsa 2-01 Pótmérkőzések 14. Hammarby—Eisensladt 4-0I 15. Bánik Ostrava—Linz 0-0X 16. Burgasz—Aarau 4-11 XLI. 157. ♦ 1985. július 1 □ Ganz-Mávag-Délép SC 3-1 (1-1) Kőbányai út, 2000 néző. Ve­zette: Fekete (Puh­i, Hamar). Ganz-Mávag: Erdélyi — Aranyosi, Lukács, Geiger, Bánhidi — Nagy, Kovács X., Tóth — Bodnár, Oroszki, Ko­vács A. Edző: Kisteleki Ist­ván. Délép SC: Békés — Varga, Fábián, Kántor, Hegedűs — Hegyesi, Kőhalmi, Bazsó, Pethő — Márton, Szabó. Ed­ző: Ondrik István. Csere: Békés helyett Ko­vács B. a 6., Kovács A. he­lyett Kerekes az 55., Bazsó helyett Grezsa a 75. percben. Gólszerző: Oroszki az 5., Márton a 9., Oroszki az 58., Oroszki a 77. percben. Sárga lap: Hegyesi a 38., Tóth a 85. percben. Szögletarány: 8:5 (7:4) a Ganz-Mávag javára. Langyosan kezdett a Dél­ép, s már az 5. percben bán­hatta: Nagy bal oldalról kül­dött szöglete után a magas­ra ugró Oroszki az ötösről a kapu közepébe bólintotta a labdát. 1-0 A gól után a sérülten kez­dő Békés cserét kért, s le­bicegett a pályáról. Rohamo­zott a Mávag, mégis egyen­lítésnek örülhettek a vendé­gek. A 9. percben Szabó 22 méteres szabadrúgása után Erdélyi a léc alól szögletre tessékelte a labdát. A sarok­rúgást Hegyesi küldte közép­re és az egyedül hagyott Márton 6 méterről a háló jobb oldalába fejelt. 1-1 Kiegyenlített lett a küzde­lem, s Ganz-szöglet után Kovács A. szerezhetett vol­na ismét vezetést, ám nagy helyzetben lecsúszott a fejé­ről a labda. Majd Oroszki 30 méteres, a balösszekötő he­lyéről küldött nyesett sza­badrúgása a felső lécről vá­gódott a mezőnybe. A má­sik kapunál Hegyesi 35 mé­terről lőtt rá egy szabadrú­gást, s a jól eltalált labda egy védő érintése után ép­pen hogy csak elkerülte a jobb sarkot. Megnyugodott a Délép, ké­nyelmesen játszhatta kont­rákra épített taktikáját. A 25. percben Oroszki a jobb­összekötő helyéről, 8 méter­ről lőhetett, ám Kovács B. kispárgázta a labdát. Nem sokkal később gyors egymás­utánban két Mávag-lehetőség is kimaradt: előbb Kovács Á. lőtt 10 méterről az égbe, majd a balösszekötő poszt­ján kiugró Oroszki a vetődő kapust találta el. Válaszként Pethő léc alá tartó lövése, majd szöglet utáni fejese adott munkát Erdélyinek, aki ha üggyel-bajjal is, de há­rított. A 38. percben a szege­di kaputól 22 méterre Bod­nár ellen durváskodó Hegye­si kapott sárga lapot. A megítélt szabadrúgásból Oroszki nyeste a jobb felső sarokra a labdát, ám Kovács B. hatalmas­­bravúrral szög­letre hárított. SZÜNET UTÁN egykapuzással kezdtek a ha­zaiak, kapuja elé vonult a Délép, s ez lényegesen meg­könnyítette a Mávag-os kö­zéppályások feladatát. A fél­idő elején Kovács B. három ízben is bravúrosan avatko­zott közbe, bizonyítva re­mek formáját. A Délép ap­ró szabálytalanságokkal igyekezett tördelni a játékot, megállítani a hazai rohamo­kat. Az 58. percben Tóth ment el a jobb oldalon, ne­héz szögből 12 méterről lőtt, Kovács B. kitenyerele a labdát, s az érkező Oroszki­­nak nem volt különösebben nehéz feladat három méter­ről az üresen maradt kapu közepébe helyezni. 2-1 A gól után váltott, kitá­madott a szegedi csapat, mégis Bodnár került jó hely­zetbe Fábián nagy hibája után, ám a vetődő kapust találta el. A másik kapunál a fejelni készülő Mártont Bánhidi kilökte a labda alól, de Fekete nem látta szabály­talannak az esetet! A 70. percben Oroszki 35 méteres szabadrúgása után a jobb al­só sarok mellett suhant el a labda, majd egy rossz haza­adást Tóth csípett el, de Ko­vácsba lőtt. Az ellenkező térfélen Szabó jobbról kül­dött beadását Pethő fejelhet­te előrevetődve, de nem ta­lálta el a kaput. A 77. perc­ben Oroszki remek cselekkel játszotta magát tisztára a balösszekötő helyén, kiugrott a védők közül, és 13 méter­ről a vetődő Kovács B. mel­lett a kapu közepébe helye­zett. 3-1 Elkeseredetten, de megle­hetősen erőtlenül támadott a Délép. A 85. percben Tóth vágta fel sárga lapot érően Mártont. Az utolsó percben az előretörő Fábián szépít­hetett volna, ám 8 méterről nagy helyzetből kapu fölé emelt. Az előzetes várakozással ellentétben nem feltartott kezű Délép érkezett a Kő­bányai útra. Úgy léptek pá­lyára a szegediek, hogy kü­lönösebb kockázat nélkül, nyugodtan játszhatnak, ám szerették volna klubjuk megszűnése előtt, utolsó mérkőzésükön emlékezetes eredménnyel felhívni ma­gukra a figyelmet. Ezzel szemben a Mávag rendkí­vül idegesen, kapkodva kezdett, és még a gyors ve­zetés sem nyugtathatta meg a hazaiakat, mert per­ceken belül érkezett a vá­lasz. Talán ennek is tulaj­donítható, hogy rendre ki­maradtak a jobbnál jobb helyzetek, s úgy mentek szünetben az öltözőbe a csapatok, hogy még a Dél­­ep a feljutó. Szünet után az addig is z­ártan védeke­ző szegediek, ha lehet,­­leg­inkább megszállták kapu­juk előterét. Bár kontráik ekkor is veszélyt jelentet­tek. A Mávag dicséretére szól, hogy mindvégig haj­tott, különösen a sokat vállaló, s ráadásul eredmé­nyes Oroszki késztette többször is hibára a szege­di védőket. A mindvégig nagy küzdelmet hozó talál­kozón a Mávag szelleme­sebb csat­árjátékával meg­érdemelten nyerte a mér­kőzést. A Ganz-Mávagban Erdélyi megfelelően látta el feladatát, s nem egyszer a szerencse is segítette. A vé­delem tagjai időnként nem bírtak a két apró termetű, gyors szegedi támadóval, ám összességében elfogadhatót nyújtottak. Különösen Ara­nyosi. A középpályások kö­zül Tóth rendkívül sokat vál­lalt, nemkülönben Nagy. A csatársorban találjuk a me­zőny legjobbját, Oroszkit, aki szinte a támadósor minden pontján feltűnt, minden ak­cióban benne volt, s góljai­val eldöntötte a feljutás kér­dését. Mellette Bodnárnak volt néhány ügyes megmoz­dulása. A Délép SC hálóját a csereként beállt Kovács B. a gólok ellenére is remekül őrizte. Nem egy­­szer bravúrosan avatkozott közbe. A védősor könnyedén zavarba jött, különösen az oldalról belőtt labdákkal nem tudtak mit kezdeni Fábiánéik. Egyedül Varga teljesítménye vo­lt jobb a társakénál. A Szombathely, 6900 néző. V: Körös (Bay, Segovits). Komló: Tihany­vári — Ka­tona, Vukmann, Incze, Barta — Hu­ber, Tigyi, Kresz, Zrí­nyi — Vígh, Hegyi. Edző: Csordás István. Sabaria: Szarka — Mészá­ros, Jáger, Molnár, Kiss — Borsi, Szilvás, Varga L. — Holdosi, Vidos, Bezdi. Edző: Virágh Géza. Csere: Molnár helyett Sza­bó a szünetben, Bezdi helyett Bal­ási a 71., Zrínyi helyett Hoffmann a 80., Huber he­lyett Varga L. a 84. percben. Góllövő: Huber a 18., Vidos a 83. percben. Sárga lap: Katona a 7. percben. Szögletarány: 8:2 (4:0) a Sabaria javára.­­— Ezer komlói megy ha­za keserű szájízzel — mon­dotta a találkozó előtt Nyí­ri Péter, a hazaiak szak­osztályelnöke. Baranyai Miklós ügyvezető elnök közvetlenül a kezdés előtt újabb pénztárakat nyitta­tott ki, óriási volt az ér­deklődés. Bodai Ferenc, a komlói labdarúgó-szakosz­tály elnöke viszont azt nyi­latkozta, hogy csak olyan eredmény születhet, amely a Komló feljutását jelenti.­ A vendégek kezdtek job­ban, a hazaiak nehezen bon­takoztak ki. A 7. percben Mészáros labdájával Holdosi ugrott meg, beadásáról azon­ban a támadók lemaradtak. Az eset után Katona letal­palta Bezdit, sárga lapot ka­pott érte. Az ellentámadás­nál Vígh került jó helyzetbe, a lehetőséget azonban el­­ügyetlenkedte. Negyed óra el­telte után a Sabaria vette át a játék irányítását, mégis a Komló szerzett vezetést. A 18. percben kapuskirúgás után Hegyi lefutotta Mészá­rost, a 16-os oldalvonalánál Huberhez adott, aki 17 mé­terről, nagy erővel a bal fel­ső sarokba bombázott. 1-0 (Szarka Zoltán: Bődüle­­tesen eltalálta a labdát, igaz, az akció előzménye­ként védőink díszkíséretet adtak .. .) Három perc múlva Holdo­­sitól elpattant a labda, Var­ga azonban mellé lőtt. A 26. percben a Komló majdnem újabb gólt ért el. Hegyi kicselezte a jobb ol­dali védelmet, lövését Szarka kiütötte, Huber azonban az üres kapu mellé fejelt. A játék képe nem változott, a Sabaria fölényben volt, de a vendégek akciói több ve­szélyt jelentettek. négytagú középpályás sorból Kőhalmi rengeteget vállalt magára, sok támadást meg­akasztott, és jó néhány in­dítással is felhívta magára a figyelmet. Hegyesi és Pethő a befejezésekhez is­ odaért, bár Pethő egy-két gólhely­zetet is elhamarkodott. Elöl a rendkívül mozgékony Sza­bó szerzett kellemetlen per­ceket a hazai védőknek. Fekete apró hibákkal, de megfelelően látta el felada­tát. Kisteleki István: Misztikus ellenfél érkezett hozzánk, egy — a megszűnése ellenére is — NB I-es csapat, hiszen jó néhány Délép-játékos ősszel már a SZEOL AK mezét vi­seli majd. Egyébként az tör­tént, amire számítottunk: jobb erőnlétünkkel felőröl­tük a szegedieket, és a vé­gén biztosan győztük le a remek erőből álló csapatot. Ondrik István: Jó iramú, küzdelmes mérkőzés volt, mindkét oldalon több gól­helyzettel, s a Mávag azzal nyert, hogy a döntő pillana­tokban higgadtabbak voltak játékosai. Két góljukat gyer­meteg hibánk előzte meg, mi pedig elpuskáztuk helyzete­inket. A két mérkőzés eredménye (0-9, 1-3) alapján a Ganz- Mávag jutott az NB II-be. Kiss László A 42. percben Borsi — két rossz lövés után — ezúttal jól célozta meg a jobb alsó sarkot, Tihanyvári azonban, ha nehezen is, de tisztázott. SZÜNET UTÁN a hazaiaknál Vidos egy sor­ral hátrább húzódott, Szabó őrzését pedig Katonára bíz­ta edzője. A kép nem­­ válto­zott, most is a hazaiak kez­deményeztek többet. Az 53. percben Vidos be­adott, Holdast fejesét Zrínyi a gólvonalról vágta ki. Hét perc múlva Zrínyi átadása után Huber teljesen őrizet­lenül maradt, Szarka azon­ban leszedte lábáról a lab­dát. Óriási helyzet volt! Nagy volt a küzdelem, de a kapuk nem forogtak ve­szélyben. Egy gyors ellen­akció végén Incze az üres kapuba sem talált be két perccel a lefújás­­ előtt vi­szont In­ze könnyelmű haza­­adását Vidos elcsípte, s a ki­mozduló Tihanyvári mellett a jobb sarokba pöccintette a labdát. 1-1 Felfokozott érdeklődés fogadta a szombathelyi visszavágót. A minimális hátrány után elérhetőnek vélték a szurkolók, hogy a Haladás „árnyékában” NB II-es csapata lesz a Sa­­bariának. Ehhez persze tá­madni kellett, s az ebből adódó nyitottság tálcán kí­nálhatja a kontrákat. Kí­nálta is, remekül élt ezzel a Komló! A két gyors ék mozgékonyságával sok za­vart okozott a csúszós ta­lajon időnként nehézkesen mozgó hazai védelemben. Igaz persze az is, hogy a vendégek idegenben szer­zett gólja szó szerint sok­kolta a szombathelyi játé­kosokat. A már kétgólos előny birtokában aztán jó­val érettebb, taktikusabb játékot mutatott a Komló. A játék széttördelésére, a labda megtartására, gyors ritmusváltásokra épülő já­tékmodor ellenszerét nem találta meg a Sabaria. Még szünet után sem, amikor a gólzsák Szabótól várták a megváltást. Hiába. Ahogy telt az idő, érezni lehetett, hogy a fordulat ezen a na­pon nem következik be. A vendégek továbbra is tu­datosan játszottak. A vé­gén a hazai egyenlítés már nem befolyásolt semmit. A komlói csapat védelmének legbiztosabb pontja Vukmann volt, de a többiek is jól fogtak embert. Középen Huber és Kresz re­mekül szervezte a komlói kontraakciókat. Elöl Vígh és Hegyi jól haszn­álta ki gyor­saságát. A Sabaria kapuját Szarka ezúttal is jól védte. A védelemben csak­ Jáger volt biztos pont, kö­zépen Varga L.­ szünet utáni teljesítménye és Vidos har­cossága érdemel említést. A csatárok harmatgyenge játé­ka fő okozója az NB II el­maradásának. Csordás István: — Gratulálok játékosaim­nak. Egész évben óhajtott Mezőtúr, 2500 néző. Vezet­te: Huták (Hazafi, Drigán). Oroszlány: Simon — Verő, Kláris, Zsidó, Hegedűs I. — Kishonti, Hegyi, Lukács — Tamás, Csorba, Pitini. Edző: Mezei József. NI. Szabó L. SE: Horváth — Kiss, Nagy, Krecska, Dá­vid — Hrotkó, Oláh, Quiri­­ko — Hegedűs B. Mihalics, Lehota. Edző: Földesi János. Csere: Hegedűs B. helyett Hídvégi az 55., Kishonti he­lyett György a 80., Hegyi helyett Filep a 87., Lehota helyett Damján a 89. .perc­ben. Gólszerző: Pitini a 20., Zsidó (11-esből) az 52., Híd­végi a 77. percben. Sárga lap: Hegedűs I. a 30., Nagy a 34., Verő a 43., Krecska a 81. percben. Szögletarány: 4:4 (3:2) az Orosz l­ány javára. A 4. percben a középen kiugró Pitini hosszan szök­tette magát, és nagy hely­­zetben már csak az alapvo­nalon túl érte el a labdát. Az első negyedóra végén Mi­­halics bal oldali szóló után a hatos oldalvonalától be­adott, de Hrotka lemaradt az akcióról. Röviddel ezután Mihalics 20 méteres bal lá­bas, jobb alsó sarokra tartó lövését hárította vetődve Si­mon. A 211. percben Hegyi két lövőcsellel „fordította meg” a védőket, a 11-es pontnál lőtt, előbb a bal ka­pufa éléről kipattant a lab­da, majd a befutó Pitini tel­jes erőből nyolc méterről a háló közepébe vágta. 1-0 Középkezdés után a me­zőtúri Hegedűs nyolcméteres lövése után Simon öklözés­­se­l tisztázott. Nem sokkal ezután a másik oldalon Hor­váth védte bravúrosan Kis­honti fejesét. A 30. percben az oroszlányi térfél közepén Hegedűs I. kíméletlenül fel­vágta Hrotkót, sárga lapot kapott. A szabadrúgást a sértett lőtte be, de Dávid hat méterről óriási helyzet­ben mellé fejelt. Négy perc­cel később Nagy beletérdelt Csorbába­, neki is kijárt a sárga lap. Majd Tamás tíz­méteres lövése után Oláh a gólvonalon vágta ki a lab­dát. A 43. percben Verő „ér­demelte ki” a sárga lapot. SZÜNET UTÁN az addig csak leselkedő eső szemerkélni kezdett. Öt perc telt el, amikor Lehota a bal oldalon ügyesen elfu­tott. Zsidót elfektette, Verőt megkerülte és nyolcméteres lövése a felső lécről pattant ki a pályáról. Az 52. percben Pitini bal oldali beadásába Kiss kéz­zel beleütött a labdába, Hu­ták 11-est ítélt. A büntetőt Zsidó a bal alsó sarokba lőtte. 2-0 Ezt követően csaknem húsz percen keresztül a csereként beállt Hídvégi vétette magát észre látványos, de néha ön­célú cseleivel, majd a kapu­sok mentettek többször ne­héz helyzetben. A 77. percben a jobb ol­dalon 20 méterről szabadrú­gást végezhettek el a mező­túriak. Oláh lövése a sorfal mellett elszállt, Simon maga elé ütötte a labdát, amelyet a befutó Hídvégi négy mé­terről lőtt a hálóba. 2-1 Négy perccel később Krecs­ka kíméletlenül felvágta He­célunkat elértük, feljutottunk az NB II-be. Megdolgoztunk érte . . Virágh Géza: — Sajnos néhány fiatal játékosunk nem bírta az osztályozóval járó óriási ide­gi terhelést. Gratulálok a Komlónak, a két mérkőzés alapján teljesen megérde­melten jutott a második vo­nalba. A két mérkőzés eredménye (1-0, 1-1) alapján a Komlói Bányász jutott az NB II-be. Bodor Ferenc gedűs I-et, Huták már a ne­gyedik (!) sárga lapot osz­totta ki. Rendkívül izgalma­san teltek az utolsó percek. A vendégcsapat mindent egy lapra tett fel. Ennek ellené­re előbb Hrotkó, majd Krecska került helyzetbe. A vendégek már nem tudtak fordítani az eredményen. Kissé érthetetlenül, két­gólos előnyük birtokában a mezőtúriak az első félidő­ben nem erőltették a tá­madásokat. Csatáraik közül csak Mihalics vétette ész­re magát, egy-két elfutásá­val. A kemény belemené­­sekkel tarkított találkozón főleg a két 16-os közötti területre korlátozódott a játék. A fokozatosan me­­zőnyfölénybe kerülő ven­dégcsapat szervezettebben szőtte támadásait, megér­demelten jutott vezetéshez. Az oroszlányiak egyébként a találkozó nagy részében, több mint egy órán keresz­tül tudatosabb, jobb játé­kot produkáltak, de úgy tűnt, hogy a 70. perc tá­ján már elfáradtak. A ka­tonacsapat tagjai viszont még maradék erejüket ösz­­szegyűjtve, szépítettek az eredményen egy pontrúgást követően. A láthatóan ide­gesen játszó mezőtúriak szépítő góljuk után meg­nyugodtak, és elsősorban Hídvégi révén már a kö­zönségnek (!) játszottak. A több mint kétezer néző lel­kesen ünnepelte az NB II- be visszatért csapatát. A győztes csapat kapuját Simon bravúrosan védte. A hátvédek közül Zsi­dó tűnt ki felfutásaival és kemény szereléseivel. A kö­zéppályán Hegyi volt a leg­mozgékonyabb, elöl pedig Pitini jelentett legtöbbször veszélyt a mezőtúri kapura. Társai viszont közepesen játszottak. A Szabó L. SE kapujában Horváth a pará­dés védések sorozatát mu­tatta be, a védelem legjobb­ja Nagy volt, a középpályá­sok közül Hrotkó szervezett a legjobban, elöl pedig Mi­halics lövései és beadásai ér­demelnek említést. A cse­reként beállt Hídvégi több­ször jól tartotta és fedezte a labdát. Huták játékvezető néha erélytelenül, de komoly hi­ba nélkül vezette a találko­zót. Mezei József: — Két nyilvánvaló játékvezetői té­vedés juttatta be a szerintem gyengébb mezőtúri csapatot. A hazaiak szépítő gólja előtt Hutáknak kifelé kellett vol­na szabadrúgást ítélnie, az utolsó percekben pedig Csor­ba buktatásáért 11-es helyett csak közvetett szabadrúgást adott. Földesi János: — Nem vé­letlenül tartottam a mérkő­zéstől. A nagy tét miatt já­tékosaim hallatlanul idege­sek voltak, és drámai küzde­lemben harcolták ki az NB II-be jutást. Bár győzelmet vártam itthon is, de így is nagyon boldog vagyok. El­lenfelünk jobb teljesítményt nyújtott Mezőtúron, mint egy héttel­ korábban otthoná­ban ... A két mérkőzés eredménye (2-0, 1-3) alapján a H. Szabó L. SE jutott az NB II-be. Csuhák Zoltán Komló—Sabaria 1-1 (1-0) 0 • •- V Új NB II-es csapatok: Ganz-Mávai­, Komlói Bányász, Honvéd Szabó Lajos SE Oroszlányi Bányász—N­. Szabó I. SE 2-1 (1-0)